jjo 13410 Dinsdag ÏO November. A*. 1903. §,eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. Het Huis der Vreese. IEIBSCH ü§6 DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT I Voor Leiden pei week 9 dents; per 8 maanden I Z Z f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waai agonten gevestigd rijn 1.80. Franco per post 1*65. PRIJS DER AD YERTENTIËNt Van 10 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171* - Orootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertention van 30 woorden 40 Cents oontant elk tiental woorden roe6r 10 06nts.-Voor bet incasseeren wordt 0.05 berekend. Lesden, 90 November. Gisteravond hield de Afdeeling Leiden II dor Nod. Vereenigicg tot Afschaffing van Alcoholische Dranken haar eerste gezellige bijeenkomst voor dit seizoen in do kleine zaal Noordeinde. Do opkomst was zeor bevredigend, men zat al spoedig te dicht opeengepakt, wat natuurlijk met bedroog tot verbooging der gezelligheid. Onder de opgekomenen waren veel jongelieden, die daar zeker gaarne door het bostnur zullen worden gezien. Do voorzitter, de heer D. van Eek, ver heugde zioh in zyn welkomstwoord over de talrjjko opkomst; dit zou het bestuur aan sporen voor een volgenden keer naar een ruimere zaal om te zien in de hoop, dat de ruimte ook dan nog weer to klein zou blijken te zyn. Het Gebeel-Onthouders-zangkoor, dat thans staat onder leiding van mevrouw Yan Eek Koch, en naar bet ons voorkwam in den laatsten tyd groote vorderingen heeft gemaakt, opende met bet zingen van een treffend lied „Menschheld Ontwaak 1", waardoor de aan wezigen blijkbaar in de rechte stemming wei den gebracht. Voordrachten, muziek (fluit, plano en viool) en zang wisselden vervolgens op gepaste w(jze elkander af. Het bleoi waarboid te zyn wat de voor zitter in zyn openingswoord opmerkte: wy zullen laten zien, dat wy ook zonder het gebruik van alcoholische dranken aangonaam en gezellig een avond kunnen doorbrengen. Hot onlangs opgerichte gezelschap „Haarlomseh Tooneol" van den heer Louis Bouwmeester heeft zich gisteravond ook aan het Leidsohe publiek voorgesteld. De schouwburgzaal was op alle rangen, ruaar vooral de loge, slechts matig bezet. Ook onze gewone tooneeiverslaggever was verhinderd deze voorstolling bij te wonen. Geconstateerd kan echter worden, dat cta kennismaking van zeer aangenamen aard is geweest. Het gezelschap Ik-.hikt over goede krachten, waarvan in clo eerste plaats dienen genoemd do directeur zelf, die in do rol van den tooneelspeler Willy Schroder optrad, on mevrouw Julia van LierCuy- pors, die in hoar oreatio van de opora- zangeres Gabriolle Hart-mann zich als oen kunstenares met zeldzaam groote gaven stempelde. De waardeoring bleef daarom niet uit. De arfcisten werden meermalen ach ter elkaar onder dawerendo toejuichingen teruggeroepen. Er was, ook wat dc tooneel- Bchikking betreft, aan Philippi's tooneelspel ,,Asra" veel zorg besteed. Vreemd was het evenwel, dat in de kleine en groote pauzen de anders gebruikelijke muziek ontbrak. Huiselijkheid, gezelligheid, netheid, komen u te gomoet op de kleine ten toonstelling, die deze week in het Volks huis" gehouden wordt. Hollandscho dege lijkheid en Hollandsohe innerlijkheid. En wat van buiten af in De Hoogh's binnenhui zen doordringt, 't is al gouden zonlicht of blanke dag. Van Vermeer, den Delftsohcn, ook interieurs, ook figuurtjes in huiselijk doen, maar ook zijn magistraal stuk, Delft- van den waterkant gezien, ook zijn huisge vel met de vrouw in de deur zittend, bikke lende kinderen en hot mooie doorkijkje iii de keuken. Deze beide laatste als etsen van Graadt van Roggen en van Dake. Om die alleen zou men er hcon gaan. In do figuren niete van den zwier van Frans Hals en als men de gezichten be kijkt, zou men niet gelooven, dat het leven toen, als nu, moeilijk was en zeer zwaar kon wezen, zooals Rembrandt het ons le zen laat in de gelaatstrekken zijner mannou en vrouwen. Maar wie do rustige rust ge proefd heeft, die uitgaat van het werk van beide zeventionde-eouwers en de bekoring heeft ondergaan van hun dichterlijk mooi- zijn van bet allcdaagsohe, wordt dankbaar gestemd, dat zijn eigen stad langs haar grachten, in haar oude gevels daarvan heeft bewaard in onzen woeligen tijd. Twee schilderijtjes in olieverf van La Far- guo, uit 1778, beide Leidsohe stadsgezichten, die het Volkshuis" in bruikleen van don eigenaar mocht ontvangen, doen aardig in da intieme omgeving van deze tentoonstel ling. Uit het thans verschenen verslag van het Leidsohe Universiteitsfonds blijkt, dat aan den bibliothecaris der universiteit de gelegenheid is verschaft om 't voor do studie van het Zuidafrikaansch recht onmisbare „Cape Land Journal 1" aan te schaffen, hetwelk nergens in ons land voorhanden was. Mr. S. R. Steinmetz zette zijn college over sooiologie voort. Aan prof. Jelgersma werd de behulpzame hand geboden door een honorarium te geven aan een privaatassis tent voor 't vervaardigen en teekenen van mdorosoopische praeparaten en voor zijn psychiatrische ondorzoekingen. Ook aan privaat-docenten werd steun verleend als vorige jaren, waar het aan do commissie van uitvoering wenschelijk on noodzakelijk bleek. Drip studenten werden financieel in hunne studiën bijgestaan. Wat echter het belangrijkste in liet ver- dag uitmaakt, is een schrijven van_ prof. De Groot over het onderzoek van de geschie denis, geographic en ethnographio van Cen traal- en WestrAzië; tot het welslagen van dit onderzoek heeft het Fonds belangrijk bij gedragen, door aan prof. De Groot, de sino loog, de medewerking te verzekeren van dr. Marquart, den grondigen kenner van de Griekscke, Perzische en Arabische taal- en letterkunde en geschiedenis. Prof. De Groot geeft een overzicht van de gezamenlijke verrichtingen. De twee geleer den stelden zich ten doel: de bepaling der politieke en obhnologische verhoudingen in Centraal-Azio, inzonderheid in het Tarim- bekken, na den ondergang van Uigurenrijk in A. D. 840, ten einde langs dien weg den oorsprong te ontdekken van de z.g. Boghra- chine, d.w.z. de eerste Moslimacho Turk- sohe dynastie, omtrent de herkomst waarvan men zich tot dusver wegens gebrek aan ge gevens uit Aziatische bronnen, vruchteloos heb hoofd gebroken beeft. Wat er met dit onderzoek reeds bereikt is, is versohonen in het feestalbum voor prof. Kern. Een omvangrijke arbeid is bovendien be gonnen over de alleroudste berichten om trent Centraal- en Wesb-Azië, vervat in de Sji-Ki van Sze-m'a Tsoiën en in de Eer ste boeken der Hau-dynastie", dus loopende tot ongeveer het begin onzer jaartelling. Ten slotte verzoekt prof. De Groot aan dr. Marquart een toelage te blijven verleenen De offioier van gez. 2de klasse H. J Overboek is overgeplaatst van hot hospitaal te Utrecht naar het 4de reg. inf. te Leiden. Aan ds. A. van Veen, predikant bij ds NècL-Herv. gemeente te Hillegom, is op diens verzoek uithoofde van voortdurende ongesteldheid eervol emeritaat verleend, Voor een buitengewoon .groot aantal leden en genoodigden van heb Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap traden Zater dagmiddag in de Koningszaal van „Artisb te Amsterdam als sprekers op de heer en dr. Paul en Fritz Sarasin uit Bazel, die do be kende ontdekkingsreizen doden door Mid- den-Celebcs en thans van hun reizen kwa men verhalen. Onder de aanwezigen werd ook opgemerkt de heer Idenburg, minister yan koloniën. Do voorzitter van het Genootschap, do heer J. IJzerman, had in zijn welkomstwoord den lieoren Sarasin het cerelidmaatschap van het Genootschap aangeboden. De Minister van Koloniën bracht dank aan do heeren Sarasin voor hetgeen zij door hun reizen voor de kennis onzer koloniën en do wetenschap gedaan hadden. „Zulke mannon", zeide do minister, „zijn de Re geering steeds welkom, orudab rij baanbre kers der beschaving rijn en het werk der R*- geering zeer vergemakkelijken." Spr. deel de mede, dat de Koningin beide heeren Sa rasin heeft benoemd tot Ridders der Oran- jc-Nassau-Orde." Deze mededeoling werd met daverend applaus ontvangen. De fafcor IJzerman bracht daarna beiden heeren dank voor hun optreden en der Re geering dank voor hetgeen zij deed. Dc6 avonds waren de heeren Sarasin de gasten van het bestuur van het Kon. Nod. Aardrijkskundig Genoolsohap, dat do beide ontdekkingsreizigers aan een feestmaal had genoodigd in het Amsbel-Hotel"Tot de genoodigden behoorden o.a. do heeren G. H W. C. baron van Hoëvell, oud-gouverneur van Celebes en Ondorhoorigheden; dr. A. W Nieuwenhuis, de bekende Borneo-reiriger; prof. dr. O. M. Kan, hoogleeraar in do aardrijkskunde en oud-voorzitter van het Genootschap; pref. dr. K. Martin, hoogleer aar te Leiden; pref. dr. Max Wober; J. M, van Bosse, lid der direotic dor „Nederland- scho Bank", dr. J. Buttikofer, uit Rotter dam; A. P. van Rijn, controleur bij heb B B., die den tocht naar Boven-Sadang in Midden-CeJebes maakte; pref. dr. Otto Lanz, landgenoot van de heeren Sarasin. De Minister van Koloniën was tot zijn spijt ter elfder ure verhinderd mode aan to zitten. Het feestmaal droeg oen huiselijk karak ter. De gemeenteraadszitting te '6-Graven- hage begon gisteren weer op verzoek van eenlge leden met een geheime vergadering. Tot gemeentearts werd benoemd (in plaats van dr. Do Jossolin de Jongh) de heer H. A. Hoeffelman (de tweede voorgodragene), met 28 stommen, tegen 16 op dr. C. M. Mol. „Do 8tandaard" betwyfelde de juistheid van do mededoeling aan do „M. 0.", dat dr. Kuypor in het vermelde intorvlow het bestaan van oen avant-projot eener nieuwe Armenwet zou erkend hebben. „Een avant-projot" zegt het blad „la hot In gereedheid gebrachte ontwerp, zooals het om advies wordt uitgezonden, hetzy naar andere Departementen, hotzy naar colleges; en volgons de ons ten dienste staande Inlich tingen was de zaak nog laDg zoo ver niet. „We hebben ons daarom op onze beurt tot den Minister gewend, om te vragen hoe deze vork aan den steel zat, en kregen ten ant woord, dat hy uitdrukkoiyk had verklaard, dat het stuk zelfs in dat stadium nog vol strekt niet was." De Koningin-Moedor bezocht den 3don November Bozen en den Mendelpas. Het we der to Meran is prachtig. Omstreeks 19 No vember denkt H. M. naar Nederland terug to koeren cn nog een kort verblijf te maken op Hot Loo. Zondagmorgen woonden H. M. de Ko ningin, Z. K. H. do Prins dor Nederlan den en het gevolg do godsdienstoefening bij in do Hervormde kerk te Apeldoorn, onder het gehoor van ds. O. Hattinkp, die tot tekst gekozen had Timotheus 8 12a. De gezongen liedoren rijn Ps. 42 1, Ge bed des Heeren1, Gez. 50 3 en *1 en Psalm 89 8. Uit het leven van den niouwbonoemden Utrechtschen hoogleeraar dr. H. Visschor, meldt de „Zw. Ct." nog: Do benoemde nu 36 jaar is te Zwolle geboren als zoon van een eenvoudig gezin. Wijlen zijn vader was laatstelijk bode van de ziekenbus hot „Nut." Nadat hij eerst do school van meester Wijnbeek luid afgeloo- pen, volgdo hij nog twee jaar die van den heer Brouwer. Daarna werd besloten, dat hij zich aan hot smidsvak zou wijden. Hij was eenigen tijd bij baaa Aberson alhier, waar hij o. a. naar het verhaal luidt do scharnieren zou gemaakt hebben voor de luiken van hot gymnasium, cn kwam toen op do werkplaats dor Mij. tot exploitatie van St. Sp. Ds. Daubanton, wiens catechisation hij volgde, bespeurde eohter, dat or meer iu den jongen zat en op diens aandrang werd besloten, dat hij naar het gymnasium zou gaan. Sedert vier maanden verschijnt een niouw sohoakblad, een maandblad voor Nederland en Koloniën, waarvan de bekende schaker W. Muntjowerff directeur-uitgever is. Heb blad wil zoowel voor do sterkoren als voor minder gevorderden in het schaakspol een welkome makker zijn, het geeft moei lijke en gcmakkelijko problemen, partijen van meesters en eorete-klasso-spolera met op merkingen, wedstrijdpartijen, nieuws uit de schaakwereld en een theorie van hot schaak spol. Vorst van Benthoim met gemalin en oudsten zoon rijn gistermiddag te 6.19 te Apeldoorn aangekomen on door H. M. de Koningin en Prins Hendrik aan don trein afgehaald. Reuter seint uit Rome: Z. H. do Paus keurde de benoeming van mgr. Gallier tot bisschop van Haarlem goed. De heer A. Pelt, redort April I860 di recteur en leeraar in de natuur- en werk tuigkunde aan do Burger-Avondschool te Zaandam, heeft als zoodanig ontslag aan gevraagd. Door de arrondis3en>mtö-rochtbarLk te Amsterdam is, tor vervulling ecnor vacatu re van rechter in dat collego, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeve ling: mr. W. A. van Woudonborg Hamstra, rechter in de arrondissoments-rechftbank te Alkmaar; mr. J. Kruseman, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens rechtor- plaatsvorvangor in de arrondissements rechtbank aldaar, en mr. J. Th. F. Tolting, kantonrechter to Ridderkerk. Door do Remo as bran tsoh Gereformeer de gemeente te Arnhem is beroepen tot pre dikant (vacature dr. L. H. Slolemaker) dr. K. F. Sparnaay te Meppol. Do minister-president, dr. Kuypor, woonde gisteren een gedeelte der middagzib- ting van heb scheidsgerecht in do Vonozuo- liaansoho quaestie bij, gezeten op do plaat* van den vertegenwoordiger van Nodorlond mr. von Weokhorlin. Naar do „N. Arnh. Ot." verneemt, gaat do toestand van mr. A. N. baren do Voa van Stcenwijk, president dor rechtbank te Arnhem, niét vooruit; reeds sinds cenigo wokon is do toestand verre van gunstig. Voor de in Soptember 1904 te Gronin gen te houden maskerado van heb Gro- ningsch Studentenkorps werd gisteren con maekorode-oommi saio gekozen. Tob leden dier oommissie werden benoemd do heoren J. O. van Dijk, D. Boeroma, O. R. van Iddekingc, Jb. Kool cn H. van Dijk. Beroepen Is by de Nod.-Horv. Gom. te Hulzen dr. H. Vlsscher, to Ouderkerk aan den IJsel. Bedankt ls voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. to Amsterdam door dr. J. P. do Bio, to Kethol. Naar de „Haagsoho Ct." vornoemt, wordt overwogen op hot terroln van do Alexander- kazorno oen nieuw stadhuis to bouwen, wan neer do gomeento er do vrUo beschikking over gekregon zal bobben. Door do Vereonlging tot oprichting en uitbreiding der Galery van Portretton van Ned. Tooneolkunstonaren to Amsterdam is aan het gomoontobostuur aldaar aangeboden het portret van wyion mevrouw Holona Snook (geb. 22 September 1764, ovorloden 3 Decomber 1807), zustor van Andrles Snoek, Dit dook Terkoorde In boschadlgden toestand, doch is door don heor J. E. Morol gorostaureord. Naar „Het Yad." moldt, is Willem Koe, directeur van do Philharmonlo to Moskou, door den Tsaar tot ridder der Stanlslaus-orde bo- noomd. Het stoomschip „Markgraf" (thuis re ia) arriveorclo 0 Nov. to Napels; do „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arrivoordo 8 Nov. to Southampton; do „Prins Willem V" arriveerde 8 Nov. van West-Indie to Amsterdam; do „Solingon'' vorbrok 7 Nov. van Padang naar Amster dam; do „Sommerfeld", van Java naar Am sterdam, vertrek 8 Nov. van Port-Said; do „Van Hogondorp", van Amsterdam naar. Batavia, passeerde 8 Nov. Dungeness; do „Zaanland" arriveordo 8 Nov. van Amstoi> dam te Duinkerken; do „Aurora" arriveep- do 7 Nov. vaji Amsterdam to Hamburg; do „Diomed", von Amsterdam naar Java, vertrek 8 Nov. van Liverpool; do „Herzog" (uitreis) vertrek 6 Nov. van Napels; do „Kanzier" (uitreis) arriveerde 0 Nov. to Delagoahaai; dc „König" (uitreis) arri veordo 7 Nov. te Kaapstad; do Kon in gin- Regontos", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Nov. van Porin; de „Statendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passoerdo 8 Nov. Lizard; do „Bogor", van Rotter dam naar Java, passeerde D Nov. PantoL laria; do „Koning Willem II", van Amster dam naar Batavia, passeerde 7 Nov. Point- do-Galle; do „Anchisos" vorbrok 6 Nov. van' Batavia naar Amsterdam. Hillegom. Voor do afdoeling Hillegom der Nederl.Vereenlglng tot afschaffing van alcoholh.' drankon, zal In eon openbaro vergadorlng In het loktal „Eben-Haözor" als spreker optrodon do weleerw. pator Ermann, van Rottordara. Het onderwerp zal alsdan zyn: „De nood-' zakoiykheld der drankbestrydlng". 46) „Ik breng die niet op goed geluk te berde", zeide do jongo man plechtig. „In myn angst ben ik op myn eigen houtje dotective gewor den. Sinds de vermoording van myn stief moeder schynt niett te vreeseiyk om in dit huls te gebeuren. Vergeef my, d&t ik dit zeg, sir Wilfrid, maar hot ia de waarheid. Ik zal u zoggen, wat my op do gedachte van de gracht heeft gebracht. Zooals u weet, hebben wy in geen week regen gehad en dus kan men veronderstellen, dat afdruksels of merk- teekens ln het gras, gemaakt op den dag van Paula's verdwynen, onopgemerkt z\jn ge bleven. Marland schynt, scherpzinnig als by is, zyn aandacht niet op de gracht govestigd te hebbon. Hy heeft er Ion minste nooit over gesproken nooit verlangd, dat dio zou onder zocht worden, en lk moet bekennen, dat ik aan zoo iets, in het eerst, ook niet heb ge dacht. Maar ik heb, zooals u weet, vele jaren to Lom Abbey gewoond en langzamerhand kwam het denkbeeld by my op, dat de gracht geen ongeschikte plaats zou zyn om tot het doen verdwynen van een een lichaam gekozen to wordon. Paula was het laatst in een kamer van uw huis gezien. Als er daar iets met haar gebeurd ls, wel, de gracht ls veel dichter by dan de rlvlor, beter in elk opzicht dan eenige schuilplaats, waar iets moet verborgen worden. Bit alles was my door het hoofd gegaan en gisteravond, vóór het donker was, stak ik het veldpad over en wandelde langzaam langs beide kanten van de gracht Op het pad, het dichtst by het huis, op een zekere plek, was het gras plat getrapt en ietwat afgescheurd. Dat is alles, sir Wilfrid, maar het schoen my van gewicht toe, van genoeg gowicht, om de gracht te laten uitbaggeren, indien g(j hot wilt toestaan." „Dat zal morgen gebeuren," xeide oom Wilfrid, „maar lk bid God, dat het op niets moge uitloopen. Ik voel, dat het op geen andere wyze kan eindigen." „Laat het dan vandaag zyn," riep Haynes Havlland onstuimig, terwyi hy overeind sprong met een vurig licht in zyn oogen. „Het kan dadeiyk, tondor uitstel, geschieden. Ik heb reeds schikkingen getroffen, welke lk hoop, dat uw goedkeuring zullen wegdragen, opdat er geen tyd verloren moge gaan." Oom Wilfrid trok zyn schouders vierkant op, een karakteristieke gewoonte van hem, als hy tegenover een moeiiykheid Btond, „Zoer goed," antwoordde hy op ernstlgen toon. „Laat het vandaag dadelyk gebeuren. Laat het zoo spoedig mogeiyk voorby wezen en aan al zulke yzingwekkende vermoedens voor altyd den kop zyn ingedrukt." XVIII. „De mannen, dio ik voorloopig ln dienst heb genomen, wachton In „Hot Nest," verklaarde Haynes Havlland met eenige aarzeling, alsof hy vreesde, dat sir Wilfrid Amory zulk een eigenmachtige handelwyzo zou afkeuren. Oom Wilfrid's gelaat drukte echter geen aandoening, hetzy van misnoegen of tevredenheid, uit en HaynesHaviland ging, moed vattend, voort met ons mee te deelen, dat mrs. Annesiey en haar echtgenoot do villa hadden verlaten en naar de stad waren teruggekeerd. „Zy hadden de villa Blechts ter wille vau Paula gehuurd," zolde hy, „en nu, natuuriyk, was het hun on- mogeiyk er langer te biyvon. Ik heb hun echter verzooht voor het oogenbllk het huls aan mU af te staan. Ik zal niet weggaan, voordat er iets zekers bekend ls, en ik kan u nauweiyks zeggon hoe diep gevoeld myn dankbaarheid, myn erkenteiykheid zal zyn, zoo u my vergunt hier dikwyis te komen om mot u over haar te spreken." Hy keek van oom Wi'frid naar do vrouw ln het grUs, alsof hy bolder toostemraing ver langde. Het zou zolfs voor een stoïcyn moeiiyk zyn geweest om hem te weerstaan en ofschoon ik had gemerkt, dat sir Wilfrid zich tot dusver niet byzondor tot hem bad aangetrokken gevoeld, was myn oom toch in geenen deele een stoïcyn. „Kom, wanneer gy wilt. Qy zult welkom zyn. Is het niet zoo, Consuelo?" antwoordde hy. „U heeft het gezegd," zeide zy vrieDdelyk. „Dat is voor my voldoende." „Ik zal met u meegaan om my met oigen oogen te overtuigen, dat uw vermoedens onge grond zyn, mr. Haynes-Haviland," zeldo oom Wilfrid ferm; zUn lippen waren echter wit. „En ik," voegde lk er haastig by, terwyi ik ook opstond evenals zy. Oom Wilfrid stapte echter op mU toe en legde zyn hand op myn schouder. „Daar is geen denken aan, Terry," zeide hy. „Bedenk, dat gy nog verre van sferkzyt. Doe mU het genoegen, my te tooneD, dat gy thans nog myn gozag erkent, evenals toen gy oen jongen waart." Ik zeide niets meer; maar, ofschoon ik aan zUn verlangen voldeed, was een vreeseiyke ongedurigheid over my gekomen. Ik wist instinctmatig, dat, ofschoon ik ver plicht was binnen de muren van de Abbey te blyven, terwyi het onderzoek plaats had, lk niet langor miss Hope met myn gezelschap mocht lastig vallen. Haar te verlaten, was voor hot oogenblik de eenige dienst, wolken ik haar kon bewyzen. Maar door een onweerstaanbare opwelling ge dreven, koerde lk van do deur terug, greep haar hand en drukte die zwygend. Tot myn biydschap beantwoordde zy dien druk even en er was een blik ln haar oogen, welke voor een oogonbllk alle treurigheid op den achtergrond drong en my van vreugde deed duizelen. Nauweiyks echter was de deur achter my gesloten, of dat gevoel ging over en werd vervangen door de diepe neerslachtigheid, wolko vóór dion tyd myn gemoed had vervuld. Myn eerste gedachte was my ln myn eigen kamer op te sluiten, doch het volgende oogen blik schoot het my te binnen, dat ik, van uit het raam heel boven in don toren, in de ruimte, afgezonderd voor het uurwerk van do klok, de gracht kon zien en alles, wat daarby plaats vond. Zonder my een oogenblik te bodenkon, ging ik de trap op, eerst met een snelle vaart, doch eindigend met den langzamen tred, welken myn ollendigo zwakheid noodzakeiyk maakte. Het was even na zessen, maar de Aprilzon lag nog met een gouden gloed over hot gras veld en lk zag op een verrukkeiyk mooi en vredig landschap van uit do hoogto neer. Wlo, die niet in het geheim was Ingewyd, zou op het vormoeden komen, dat het groepje mannen, hotwelk zich langs do gracht bewoog, op den zoek was naar de oplossing van een vreeseiyk treurspel, dat het met riet begroeide water zou kunnen verbergen? Ik sloeg zo met weerzin van myn obser vatiepost gade en was toch geboeid. Vele minuten verstreken; do schaduwon worden langor. Er was oen gouden achittorlng van de ondergaande zon op de ramen van do hulojes aan don overkant dor rivier. Plotseling week het troopjo mannen eon weinig van don kant van de gracht af. Er was Iets door hun grabbelende haken naar boven gebracht. Zonder aan oom Wilfrid's verbod to donken, begaf lk my naar do deur, ton einde mU b(J hen te voegen, toen de klok, met oon waar schuwend gebrom, hot zevendo uur begon to slaan. Er waren byna zostlg minuten ver- loopen sinds ik my In de ruimte bevond, wolko gewyd was aan de zeor ingowlkkoldó en geheimzinnige machinerie van de ouder- wetsohe klok. Ik was nooit hoogor don toren Ingeklom men, dan tot myn kamer sinds den dag, da^ Ik myn oom op zyn onderzoekingstocht had vergezeld, on zelfs toen was lk or nlot lang gonoeg gebleven om het slaan van de klok te hooren. Nu verrasto my hot geweldig ge luid daarvan en verstrooid als ik was, met myn gedaèhten geheel by hetgeen er aan den kant van de gracht plaats had, sloeg lk onwille keurig myn oogen naar de machinerie op, welke in een soort van metalen geraamte was aangebracht, niet ongeiyk (ofschoon ont- zagiyk veel lomper en grootor) aan het uur werk, dat ik wel eens gezien had in beden- daagscho pendules. (W.ordi Wrïolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1