Kerkelijke berichten. Tweede Kamer. Dr. E. C. Goiióo Molsbergon, directeur der Christeiyko Hoogere Burgerschool te Rot terdam, hoett de benoeming tot hoogleoraar in de geschiedenis aan hot Victoria College te Stellenbosch (Kaapkolonie) aangenomen. De Koningin-Moeder vertrok te ruim 4 uren glsternamiddag, por ryiuig naar Utrecht, van waar H. M. met den trein van 5.10 de reis naar Duitschland aanvaardde. Maandag 26 vertrekt H. M. van Friedrichehafen naar Obormais by Móran, om daar ongeveer drie weken te blijven. In enkele bladen ie een polemiek gevoerd over het al dan met oirbaro van het publi ceeren van het door den minister van Binnen- landsche Zaken aan oenlge lichamen om advies toegezonden voor ontworp eener ziekte-ver zekenng8wet, omdat dit een „vertrouwelijk" stuk zou wezen. Naar aanleiding van deze gedachtenwlsseling dt-eit dr. R. Bi)l8ma te Middelburg in de „Mldd. Ct." mede, dat by in zijn qualileit van lid van hot hoofdbestuur der „Ned. Maatschappy tot bevordering dor geneeskunst" dit ontwerp ook hoeft ontvangen, docli dat daarop niot, zooale anders meermalen het geval was, hot woord „geheim" stond. De Haagsche Raadscommissie tob voorbereiding van de oplossing van het hangende schouwburgvraagstuk en de in diening van een geformuleerd plan aan den gemeenteraad, heeft thans het verslag harcr werkzaamheden met daaraan toegevoegd voorstel den llaad aangeboden. Uit dat rapport blijkt, dat do commissie in den aanvang verschillende denkbeelden heeft besproken en dat ze; vragen betref fende het geven van opera-uitvoeringen in een ander gebouw dan den bcstaanden schouwburg onderworpen zijn aan het oor deel der tegenwoordige exploitanten van den schouwburg, do heeren Van Bijlevelt en Lefèvre. Deze verklaarden zich bereid om zich eventueel twee seizoenen te behelpen, hetzij in het Gebouw v. K. en W., hetzij in de zaal /an het Kon. Zoöl. Jijt. Genootschap. De bespeling va hot gebouw stuitte evenwel af op de hooge oisehen, die do commandant van do brandweer stelde, en op nog andero bezwaren. Op de aan de directeuren gestelde vraag, hoo groot het aantal zitplaatsen zou moeten zijn in een eventueel nieuw schouwburgge bouw, antwoordden zij, dat dit aantal niot meer dan 1200 behoefde te bereiken. Over de plaats van den nieuwen schouw burg waren zij beslist in hun uitspraak, dat de bestaande plaats door geen betere ware te vervangen en dat zij elke verplaatsing, hetzij in de richting van het Alexandcrs- veld, hetzij in die van Duinoord, ten hoog ste nadeelig zouden achten voor de exploi tatie. In de commissie werden voor de plaat sing eventueel van een nieuw gebouw o. a. als terreinen aangegeven: 1. het Voorhout tegenover do Oude Doelen; 2. een gedeelte van het terrein van h -t Kon. Zoöl. Bot. Ge nootschap; 3. het terrein, waarop do Kanon- gieterij staat en zulks na demping van de aangelegen gracht; 4. het Alcxandersveld met een toegang van de Javastraat; 5. een gedeelte van den Koekamp tegenover het hotel Bellevue. Over het punt, op welk- plaats een nieu wen schouwburg te bouwen, heeft de com missie zeer lang en ernstig beraadslaagd. In de commissio was een meerderheid te vinden om een gedeelte van het Lange Voor hout voor schouwburgbouw to bestemmen, omdat een schouwburg daar een monumen taal effect zal maken, alle gemakken voor het verkeer aanbieden en door de toeganke lijkheid aan alle zijden bijzonder de veilig- hoid van de bezoekers bevordert. Do door lag tot het kiezen van deze plaats werd ook gegeven door de financieele voor deden, ondervanging van het bezwaar van aankoop van grond of huizen, vrijkomen van het bestaand gebouw en bovendien zeker heid, dit men kan blijven exploiteercn in het oude gebouw tot het nieuwe gereed ia. De commissio meent, dat de schoono aan blik van het Voorhout door schouwburg- bouw niet zal worden geschaad; intcgen- deol do onaanzienlijke huizenrij van de Lcidsche Wagens aan het oog zal worden onttrokken door een monumentaal gebouw, dat de omgeving waardig is. Do commissie stelt den Raad voor te be sluiten lo. tot den bouw van een schouwburg van gemeentewege 2o. dien schouwburg te plaatsen in het Voorhout tegenover ,,De Oudo Doelen"; 3o. a. in geval van aanneming van beide sub. lo. en 2o. genoemde voorstellen, i al leen het voorstel genoemd sub. lo., de com missio uit te noodigen diligent te blijven; b. ingeval van verwerping van het voor stel sub. lo. de commissie te ontheffen van haar opgedragon taak. De commissio bestaat uit de Raadsleden Van Malsen, voorzitter; Bevers, Van Kaal te, Snouck Hurgronje, Van Zuylen van Nijcvelt, Va Wieringhen Borski, Van Liefland, sec-etaris. Naar het „E,bl." verneemt, heeft mr. H. L. M Luden wegens gezondheidsredenen aan de Koningin ontslag verzocht nit zijn ambt van president der arrondissements rechtbank te Amsterdam. De Belgische gezant, baron De Grelle Rogieï, zal na terugkomst van de Koning in hier te lande, zijn terugroepingsbrievcn aan EL M. overhandigen en maakt zich ge reed om tegen het einde der maand De cember uit Don Hang te vertrekken tot het aanvaarden van den nieuwen gezant- echapspo t te St.-Petwrsburg. Medegedeeld wordt, dat, ingevolge een met de Italiaansche regeering getroffen re geling de Italiaansche autoriteiten in Chi na bescherming zullen verlcenen aan fa- brieks- en handelsmerken, door Nederlan ders in Italië gedeponeerd. Mr. B. Cohen, lid van den Gemeente raad van Groningen, en deken der advoca ten, vierde gisteren zijn 70sten verjaardag met een huiselijk feest, waaraan echter door zijn confrères een eenigszins officieel ca chet was gegeven. De Groningsche advo caten brachten hun deken hulde en boden hem een ets van Graadt van Roggen aan, voorstellende een gezicht op Haarlem naar een schilderij van Ruysdael, waarbij, na mens hen, mr. A. W. Romkes hulde bracht aan ,,den bekwamen, eerlijken en loyalcu praktizijn", die meer dan 40 jaren de rechtspraktijk heeft uitgeoefend op een wij ze, die allen lof verdient. Getroffen door deze hartelijke woorden en het blijk van sympathie, bedankte de heer Cohen zijn confrères. Vermits het organiek getal vrijwilli gers van het Reservekader der 1ste catego rie bij uet 9de regiment infanterie aanwe zig is, kunnen bij vermeld korps alleen ter vervulling van openvallende plaatsen door den Korpscommandant vrijwilligers voor het Reservekader der lste categorie worden aangenomen. Het stoomschip „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 22 Oct. van Peilm; do „Salak," van Rotterdam naar Batavia, ver trok 21 Oct. van Suez; de „Besoeki," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 21 Oct. lo Sabang; de „Diomod," van Amsterdam naar Java, arriveerde 20 Oct. to Liverpool; de „Feldmarschall" (thuisreis) vertrok 20 Oct. van Durban; do „General" (uitreis) arriveerde 20 Oct. te Marseille; de „Kronprlnz" (thuisreis) vertrok 20 Oct. van Durban; de „Markgraf" (thuisreis) vertrok 20 Oct. van Zanzibar; de „Priris Maurlls" vertrok 21 Oct. van Nieuw York naar West ïndiö; de „Prins Willem III", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 21 Oct. te Havre. Leiderdorp. De gemeenteraad hooft aan den ascbophaler D. Kejjser, met ingang van 1 Januari a.s., eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen en in 2(Jn plaats bonoemd J. de Lange, nachtwacht alhier. Aan de echtgonoote van don millcion dozer gemeente G. Hielkema is een vergoeding toegekend van f 16 voor elke dertig dagen of minder, die h(j dit jaar onder de wapenen is geweest. Aan den millolen-verlofganger dozor ge meente W. Wysman ls door den Commissaris der Koningin voor den tyd Yan zes maanden verlof verleend tot bet doen van buitonlandsche zeereizen. Oudshoorn. B(J hot gomeontebestuuur ls ingekomen oen aanvraag van J. van Yliet alhier, om vorgunning tot oprichting eener slacbtery in het perceel Kad. bekond Sectie C. No. 1862. Bezwaren hiertegen kunnen worden lngo- brucht Vrijdag 6 November a.s. tor Gemeente secretarie. Zwuuunordnm. De Raad dezer gemeente is tot een openbare Raadsvergadering opgo- roepen op Zaterdag 24 October a.s., des mor gens te 10 uren. Op de agenda komt o. m. voor: benoeming van een wethouder. Door Burg. en Weihs. is gunstig beschikt op hel verzoek van C. D. de Jong tot het in werking brengen van een gasmotor te zjjnen huizo Wijk A 107. Do uitslag dor loting voor de natio nale militio, moogodeeld in 't nummer van Dinsdag j.l vereischt eenlge aanvulling, n.l.: J. van der Knyff 20 en J. Zaal 7. Prof. Boldini, prestldigiiateur, gaf Donder dagmiddag een kindervoorstelling in een dor lokalen der Op. Lag. School no. 1, daartoe in slaat gesteld door bydragon van ingezetenen. De voorstelling, bestaande in goocheltoeren en lichtbeelden, viel zoer In den smaak. By genoegzame deelneming zal a.s. Zaterdag door hem een vooretolling gegeven worden voor volwassenen in oen der hier bestaande loge menten. Uit de woning van B. Hoogendoom, land arbeider, W|jk B alhier, is vermist sedert Woensdagmiddag 4 uur diens huisgenooie Cornelia Kortleven, vrooger verploegde van het gesticht „Endegeest". Do vermiste, gekleed in eon zwarte jurk, met mopmui a en bont schoit is het laatste gezien ln de richting naar Leidon. Nasporingen tot vooiby de ge meente Allen zijn vruchteloos gebleken. Het is niet de eerste maal, dat zy aldus uit hot gezin, waar ze wordt verpleegd, tracht te ontsnappen. Wie nadeie inlichtingen omtrent haar tegenwoordige verblijfplaats kan verstrek ken, wordt veizocht zich te wenden tot Bart Uoogeudoorn, bovengenoemd. Militaire feesten te Breda. Breda, 22 October. Het diner van de reünisten was uitatekond, de gerechton exquis, de w(jnen superbe. Dit alles weet lk zonder b(J het diner te z(Jn geweost, noch iemand later daarorer te hebben geïnterviewd. Want men bohoefde slechts de kleine, ietwat glazig schitterende oogjes van do oudoren van dagen te zien, en de ietwat zwaro tongen van de jongeren te booren, om tot die gevolgtrekking te komen. En naarmate het meer naar twaalf liep, stoeg de pret. Het stikum feest van de cadetten op oe eociöteit kenmerkte zich door een oor- verdoovend lawaai en in het cafó bonedon hoorde men soms een eigonaardig rollond geluid lange de trap. Rangen bestonden er niot. Een kapitein danste met een troop cadetten over de straat, een kolonel kDeep „Baar" vertrouwelijk in don arm. „Baar" is een bekend type op de kermissen in het Zuiden on niet onknap en fatsoenlijk uitziond trok zij gisteron den ge~ boelen dag in gezelschap van een andoro juffiouw, die op de mandoline spoelde, van ealó tot cafó en overal was zy welkom. Vooral In den laten avond had haar lied „En hij wae een eerste reuzenzwabbör" reusachtig succes. De Bredanaars zagen a1 die pret vr\] wel platonisch aan. Daar het den geheelen avond zacht, doch gestadig droppelde, was er niet zooveel publiek op de been ale verwacht bad mogen woruen. De vetpotjes hadden ook nogal te lijden, maar de „Lange Jan" stoorde zich met ztyn eleclrische verlichting niet aan de buion. Deze torenverhehtiug is dan ook vrij wel hot „pièce de rósistance", en oen bezoek aan Breda alleen reeds waard. Hedenmorgen om tien uren had op het ter- lein achter de Kloosterkazerne, do aanbieding plaats van het huldebiyk door den burgemees ter van Breda, den heer Ed. Guljó. Dit hulde blijk bestaat in een fraai oranje-kleurig vaan del en werd aangebodon namens de burgeiij van Breda. Hiorby moebt natuurlijk do burgerij tegenwoordig zijn, met dien verstande, dat zij, die geon uitnoodiging hadden, minstens 200 meter van de plechtigheid weiden gehouden en dan ook vrij wel niet veel meer zagen dan het wapperen van do pluimen Voor hen, die dichtorby waren, was het schouwspel zeer interessant. Voor de tribune stonden in een lange dubbele, soms drievoudige rijde reunis- ten. Links en rechts waren de troepen opge steld en daarachter stonden de burgervereeni- gingen, die met haar vaandels de plechtigheid opluisterden. Burgemeester Guljó hield oon hartelijke toespraak, welke door den gouverneur werd boantwoord, waarin hi) der burgeil] dank bracht voor dit symbolisch geschenk. Majoor Schuurman las de by het vaandel gevoegde oorkonde voor en hieina defileerden de troepen onborispeiyk langs de tribune. Voorafgegaan door de muziek van het 3de regiment infanterie, de schutterij van Breda en „Vlijt eu Volharding" van Roosendaal trok de stoet door de straten. Nu ik het toch over muziek heb, wil ik □og evou vermelden, dat gisteravond ongeveer overal uitvoeringen zyn gegeven. Op de Qroote Markt liet zich een koor van ongeveer 200 zangers hooren. Er is ook zooveel muziek dat je het hier heusch niot meer opmerkt. Maar al dit geblaas vermag toch nog niot het Zuidelijk bloed van onze Bredanaars iets vlugger to doen circuleeren. Het moge voor Breda drukker zyn dan andera, maar voor iemand uit een groote etad komende en ver wachtend de vermaarde Brabantsche vrooiyk- held en joleyt nu hier te vinden, moet het een ontgoocheling zyn. Men beweert, dat zy nog wei zouden komen. Nu, beter laat dan nooit, maar ik betwyfold het sterk. By den tocht door de stad na aanbieding van het huldebiyk, waaraan ook de gemeen teraad deelnam, deed zich nog een grappig incident voor. In het achterste rytuig zat o. a. het raadslid Jacobl, eenigszins rood, waarop de bevolking op de wUze van de Sousa-marsch een liedje gemaakt had. Toe vallig speolde het 3de regiment dezen marsch en toen zong de geheelo gemeente mee „En Jacobi is lid van den Raad," tot groote pret van de raadsleden, den heer Jacobi natuurlUk uitgezonderd. De toebt mot versierde ry wielen, die plaats had van lialftwoe tot halfvier, was moest speciaal voor den gewonen burgerman, daar reünisten mot genoodigden zich bevonden op bet buitenplein der Academie tot bywoning van het militair feest, dat bestond in voltige, staaloefeningen, caroussel, toesteloefeningen, zitoefeningen en slotnummers. Het begin was alleraardigst. Zestien cadetten kwamen te paard het terrein oprydoo. Zy droegen do uniformen, die in de verschenen 75 jaar op do Academie werden gedragen. De tegenwoordige uniform stak byzonder gunstig af by die van 1828, die ons nog aan den t yd van Napoleon herinnerde. De toQsteloefenlngon evenals het hoog- en vor springen lokten door de keurige wyze, waarop zy werden uitgevoerd, menigmaal een welverdiend bravo. Het slotnummer was een veronderstelling, nl. dat bet kasteel, terwyi de reünisten in „Concordia" feost vierden, werd aangevallen door oen roode party, bestaande uit moppe raars en pessimisten, alsmede uit tal van vlaggen, die meenden dat de Academie nu lang genoeg had bestaan en dat de spreuk „En het uitgemergeld rif stort rammelend in elkander" (Bilderdyk), nu bewaarheid moest worden. Gelukkig zag „roode Mie," de bekende bajadère, wat zy in bun schild voordon en in vereeniging met het overige personeel bayadèrss, naaisters, enz. werd een held haftige charge uitgevoerd, maar al baar moed baatte niet. Zy werden teruggeslagen. Maar er was toch nog een geluk by zooveel tegenspoed. De vyand had zich nl. in don datum vergist on was een dag te vroeg, zoodat hy ton slotte nog van een slechte reis thuis kwam. Hot slot had een geweldig knal effect, daar er niet zuinig geschoten werd. Waar het stuk wemelde van grappige Incidenten, werd er niet weinig gelachen. Na afloop werd ln de uitspanningszaal der cadetten muziek gemaakt, terwyi aan het buflet vervorschingen waren te verkrygen. Jammer was het, dat het weer tameiyk guur was en het nu en dan al weer vr(J hard regeode. Dien avond vertrokken alweer verscheidene reünisten naar hun respectieve woonplaatsen. Lezing van ds. Rudolph over sociale revolutie en reformatie. Gisteravond hield ds. Rudolph zij'n aan gekondigde lezing over sociale revolutie en reformatio. In enkele trekken toekende spreker het onderscheid tusschen revolutie en reforma tio. De reformatie wordt gedreven door den geest, die belijdt, dc revolutie door den geest, die ontkent. Do reformatie booogfc de handhaving mi bevestiging van de orde, die God in Open baring en Historie voor Staat en Maat schappij heeft gelegd. De revolutie wil de omverwerping van deze door God gestel de orde. De reformatie wil op deze grondslagen voortbouwen, zij wil een geleidelijke ontwik keling van 't leven des volks, als van een kind, dat opgrooit tot jongeling en man. Do revolutie droomt van een plotselinge vervorming der maatschappij, zooals bijv. in de oude sprookjes wordt voorgesteld, van een boer, die plotseling een prins wordt. De reformatie strijdt alleen met wape nen, die in het heiligdom van Schrift on consciëntie zijn gekeurd. Voor do revolutie is elk wapen goed, mite het slechte tot het voorgestelde doel leide. Maar daardoor ia zij juist zoo gevaarlijk voor het leven dee volks. Bovendien: ÏTet begin eener revolutie moge men in bonden, hebben^ bet einde nimmer. Zij kan een windhoos gelijk zijn, die plotseling op komt en voorbijgaat, zooals het begin van revolutie in dit jaar in ons land. Zij kan echter ook groeien tot een orkaan, die da gen achtereen het land teistert, zooals de F ransche revolutie in 1789. Hoewel de revolutie in den regel plotse ling opkomt, is zij toch bijna altijd lang zaam voorbereid. Zij is het rumoerig weg werpen van het sbcigerwerk voor een go- bouw, dat langzaam voltooid is. Ook te onzent is en wordt de revolutie voorbereid. Daarom meene men niet, dat haar gevaar 16 afgekeerd, al werd zij in het begin dezes jaars in een ommezien bezworen. De windhoos van teen kan straks door een orkaan worden gevolgd. Toch kan zij nog worden afgewend. Mits en hierop legt spreker nadruk, mits tegenover het revolutionair drijven geen vol ksverlam mende reactie maar een volksverheffendo reformatorische actie worde geplaatst. Geen reactie I is dan ook de leuze onzer partij. Geen reactie in zake de socialo wetge ving, maar sociale hervorming ook door wetgeving, waarin het schild der Overhead beschermend boven den arbeider en zijn go- zin worde opgeheven. Geen reactie inzake de vakbeweging. Na tuurlijk, tegen hot socialisme en anarchis me in de vakbeweging moet worden gerea- geerd gelijk door den geneesheer gereageerd wordt tegen de krankheid in den roenecb. Maar do gezonde vakbeweging moet door de christelijke patroons worden erkend en ge steund. Geen reactie ook in zake de toepassing der Christelijke beginselen op maatschappe lijk en politiek terrein, maar krachtige pro paganda De revolutie van hoofd en hart gaat altijd aan de nitwendige revolutie vooraf. De reformatie van hoofd en hart moet begirsel en drijfkracht worden eener gezonde reformatie ook op maatschappelijk en politiek torrein. Wat dan ook onder de volken vallo ons volk blijft staan, bet blijft bestaan voor de reformatie, die op onzen bodem reeds zoo schoone vruchten droeg, en het wordt weer groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn. Krachtig applaus loonde den spreker. Een hartelijke discuss'e ontspon zich nog, waaraan werd deelgenomen door den heeren Leyh, Van Zwicten, Klein en Laterveer. Leiden: Gereformeerde Kerk B (Heeren gracht). Op Zondag 25 October a. s. zal de dienst zyn als volgt: Des morgens om tien uren in de groote zaal Koordeinde. Des avonds om v y f uren In de Ooster ker k op de Heerengracht. In belde beurten zal optreden: da.G. Wisse Jr. Dit is de laatste maal, dat de gemeente buiten haar eigen kerkgebouw zal kerken. Gereformeerde Kerk (Nieuwe Ryn). Zondagvoormiddag to tien en 'e avonds te vyf uren, de hoer Overduin, van Lisse. Aarlanderveen (Dorp). Ned.-Herv. Gem. Zondagvoorm. te halftlen en 's avonds te halfzeven de lieer Couperus, van Amsterdam. De Nobel-prljzeii. Weer worden Ibaen en Björnson samen genoemd voor den Nobelprys voor litera tuur. Maar men vermoedt, dat Björnson zal biyven zeggen, dat hy den prys niet wil hebben. Den prys voor natuurkunde zou Marconi krygen, die door prof. Emil SjGgren te Stock holm zeer wordt verdedigd; die voor medicynen wordt denkelfik. gegeven aan prof. Fiusen te Koponbagon, den uitvinder van de lichtgenees- wyze. Dat zyn dus byoa allen Scandiaaviörs. Het comltó voor deD vredesprys komt 24 dezer te Christiania by een. (4. H.) Uynontglnning. By de voortgezette beschouwing over bet wetsontwerp, houdende nadere bepaliogen be treffende de myuontginning en tot wyziglng van de wet van 21 April 1810 meende de De Minister van Waterstaat, er kennende, dat een algeheelo herziening van de Mynwet niet kan uitbiyven, dat de hoer Van Kol tot onbiiiyke uitspraken gekomen waa by de bespreking van de myn „Willem Sophie", en tot te vleiende ten aanzien van de myn „Oranje Nassau", die eerst na dreigen met intrekking der concessie op verzoek der Regeering verbeteriog braeht in de ventilatie. De Minister voerde dit aan, ten bewyze van do lichtvaardigheid van den heer Van Kol, wiens andere wenken de Minister overigens ter harte zal nemen. De Minister erkent de wenscheiykheid van een arbeidsreglement en ls bedacht op maatregelen tegen de worm ziekte. De Minister heeft rapport daarover nog niet ontvangen, doch durft verzekeren, dat zy nog niet aanwezig is. De opmerking be- treffonde de noodlydendheid der gemeente Kerkerade is zeker minder bestemd voor de zen Minister dan voor de Staatscommissie betreffende de gemeente-financiön. De Minister zal de veiligheids- en de arbeidswet niet bul ten toepassing stellen vóór de algemeene maatregel ln werking is. In zyn repliek erkent de heer Van Kol volkomen dat ten aanzien van de ventilatie der myn „Oranje-Naeeau" bedrog niot uitge sloten was; men kan hem gemakkeiyk mis leid hebben door b. v. de helft der myngan- gen af te sluiten. Wat hy zeide omtrent de ventilatie had echter geenszins ten doel tot verzwakking der contróle aan te sporen, In tegendeel. Na repliek van den heer Nolens en dupliek van don Minister van Water staat, die er ornstig tegen opkomt als sou hy geïnsinueerd hebben dat In de myn „Oranje-Nassau" bedrog zou zyn uitgesloten en zegt dat bedrog wel niet is uitgesloten, maar evenmin een oppervlakkig oordeel, des te oppervlakkiger ln iemand die technicus ls en sociaal-democraat, worden de algemeene beraadslagingen gesloten. De heer Van Kol lichtte by de behan deling der artikelen toe een amendement, strek kende om te bepalen, dat de arbeidsduur, wat den arbeid onder den grond betreft, niet meer dan 8 uren per etmaal mag bedragen. De heer Nolens bestreod het amonde- mont als een sprong jn 't duister. De heer Borgeslus achtte ook voor dit amendement in deze wet geen plaats. Biutenlandseh Overzicht. De ,,ZeR" weet mede te deelen, dat heb bezoek van koning Leopold aan den Amerikaan6chen gezant te Wcenen ten doel had de Amerikaansche kapitalisten te winnen voor het voorstel tot uitbreiding van do spoorwegen in den Congo. De nieuwe leen i n g van 228 m 11- 1 i o e n mark, die de gemeente B e r 1 ij u, met goedkeuring van hot Pruisische mïr .e- rie, zal uitgeven, zal gobruikt worden voor de volgende behoeften, die de ontzaglijke groei van 's Rijks hoofdstad heeft doen ont staan: voor vernieuwing cn uitbreiding van de gasfabrieken 12 1/2 milliorn.; voor de voortzetting van de rioleering 301/2 niil- lioon; voor do uitbreiding van de centrale veemarkt on het slachthuis 4 millioenvoor den vorderen aanbouw van markthallen 15 millioenvoor de onderneming van aan dee- lon in de Berlijnscbe eJeofcrische trams van do vennootschap Siemens en Halake 9 3/4 millioen voor de verhooging van het vlot tende kapitaal van de gemeentelijke fabrie ken 5 millioen, enz. Te B o r 1 ij n wil men weten, dat Keizer Wilhelm op de mededeoling door K o- ning Peter van Servië, van diens plan am het Duitscho hof te bezoeken, zou geantwoord hebben, dat hij, Wilhelm, wei gerde den „patroon dor moordenaars" je ontvangen. Van Russische zijde zou ook een dergelijk antwoord gegeven zijn. In een blad had gestaan, dat koning E d u a r d een verklaard vrijhande- 1 a a r was en met weerzin een belasting van het voedsel van het volk tegemoet zag. Zijn eeorvz-taris maakt nu bekend, dat de Koning nooit eenigo meen.ïng over politieke zaken te kennen geeft dan op raad van zijn ver antwoordelijke ministers, on het bewuste be- riobt dus onjuist moet wezen. De Fransohe diplomaat d'Estournelles de Constant heeft in een interview meegedeeld, dat de Franse h-E ngelsche arbi- t r a g e-c onventie slechts een eerste stap in doze richting is en dat nog volgen moeten soortgelijke verdragen met Italië, Nederland, Zweden en Noorwegen. Zoo zal bet verdrag met Italië reeds gepubliceerd kunnen worden vóór de reis van president Loubot naar Rome Ook de andere zullea niet al te lang op zich laten wachten. Wat het Italiaansch-F ransche verdrag betref c, meent d'Estournelles, dat dit een document zal zijn van allerhoogst belang, dat boven dien eon nieuwe politieke Bfeer voor beide landen zal inwijden. De heer d'Estournelles zal het volgend jaar naar de tentoonstelling te Sint Louis gaan, om daar een reeks voordrachten te houden over arbïtrage-quaesties. J a u r s is door zijn socialistische vnenden onder handen genomen, omdat hij, als vioe-president der Kamer, aan de fees telijkheden ter eerc van Victor Emma nuel had deelgenomen. Na afloop der zitting van Dinsdag kwa men een aantal socialistische leden in Je couloirs op hem toe cn spraken hem over de quaestie. Het kwam tot een rij heftige woordenwisseling en Jaurès deed tevergeefs moeite voor zijn opportunisme inzake bui ten landsoho politiek, als vioe-president d«r Kamer en vertegenwoordiger der socialis tische partij, bij de „citoyons" erkenning en billijking te vinden. Jaurès hield zich, gelijk de oorrespondent dor ,,Köin. Ztg." opmerkt, geenszins als de Duifcscho „Genossen", die zich, wanneer een „Hoch I" op den Keizer moet worden uitgebracht, bijtijds uit de voeten maken, maar hij hief zijn champagneglas met allo andere geïnviteerd on op en ledigde het alq vertegenwoordiger zijner partij op hot wel zijn van het Huis van Savoye. Toen alle middelen om de oollega-citoyens te overtuigen van de doeltreffendheid vaa zijn handelwijze op hun gemis aan bevat tingsvermogen waren afgestuit, zeide Jau rès ten slotte: „Werkelijk, ik begrijp uw be zwaren en uw verbazing over mijn aanwe zigheid in het Elysée niet. Of denkt ge soms, dat het om hot lekkere menu is ge weest, dat ik gegaan ben!" Waarop de heer Ory hem toevoegde: „Nu, je hebt het ten minste goed gedigereerd." De socialistische partij zal nu uit te ma ken krijgen of bet ter wille van zijn maag of van zijn overtuiging is geweest, dat Jau rès zijn buide aan de monarchen is gaan brengen. Over de zitting dor Franeche Ka mer van gisteren zij vermeld, dat de af gevaardigden Denys Cochin en abbó Lemiro de door hen aangekondigde interpellaties terugnamen. De afgevaardigde Gauthier de Clagny in terpelleerde in do vergadering over de al gemeene politiek der Regeering. In antwoord op deze interpellatie ver klaarde minister-president Combes, dat de Regeering trouw zal blijven aan haar pro gram. De Regeering kent wel als volks lied de „Marseillaise", maar niet dc „In ternationale". De onlusten te Armentièrea grepen onverwacht plaate. De^e Regeering heeft echter geen bloed doen vloeien, zoo lang zij aan bet bestuur is. Zoodra de Regeering, verklaarde de beer Combes vendor, haar tegenwoordig program he oft afgewerkt, zal zij een nieuw pro gram opstellen als voortzetting van het hui dige, dat bovendien zal bevatten een nieuwe legerwet en de opheffing van het oongre- ganistösch onderwijs. Met 332 tegen 233 stemmen nam de Ka mer daarop de motie-Sarrien aan, waar mede do Regeering zich had vereemigd, wel-

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2