§eze fëonrant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Ofïïeieele Kennisgeving. Nö. 13390 Zaterdag 17 October. Ar f903. DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANT* Vooï Lelden pet week 9 Oentgj per 8 maanden T f L10. Buiten Leidon, per loopet en waar agenten gevestigd zijn 1.30. franco per poet 1.65. PMJS DER ADYEUTENTIËJii Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oenta oontant elk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor Vet Incasseeren wordt 0.05 berekend. De Burgemeester der gomconto Leiden, Gezien -liot besluit van den Commissaris dor Koningin in do provincio Zuid-Holland, dd. 19 September 1903 (Provinciaal blad No. 82), houdende regeling van do loting voor do Militie, en waarbij den Burge meesters der gewoonten, waar de loting plaats hoeft, o. w. wordt verzocht om al V de hun ten dienste staande middelen aan to wonden tor voorkoming van dronkenschap by gelegenheid van do loting; Noodigt de belanghebbenden by deze dringend uit, zich op de dagen, waarop in deze gemeente voor do Militie geloot 'vwordt, geheel to onthoudon van het gebruik van sterken drank. De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Leiden, 17 October 1903. Leiden, 17 October. Gisteravond werd ln de klein© Stadszaal een openbare vergadering gehouden, uitgaande van de Afdooling Leidon van den AlgemeeDon Nederlandschon Toxtlelbewerkersbond. Do zaal was by het begin nogal leeg. doch werd later vry goed bezet. De voorzitter der afdeeling, J. Baart, deelde by de opoDlng mee, dat in .verschillende afdeellngen openluchtmootinga "waren gehouden om het nut der vakorgani satie aan de textiel-arbelders duideiyk te maken. Dezo afdeeling had echter beter ge oordeeld daarvoor een oponbaro vergadering te beloggen, waarvoor door het hoofdbestuur tofe sprekers waren aangewezen de heeronH. Spiekman, uit Rotterdam, en G. Elferink, van Haarlem. De hoer Spiekman, dio eerst aan het woord kwam, begon met to zoggen dat sprekers van 'zyp richting met een gevoel van weemoed waren vervuld, als zy to Leiden moesten op- tredeo. Voor de vakorganisitie en arbeiders beweging was doze stad het 6marteklnd. De blyde boodschap, die er door de arbeiders- wereld klinkt, echynt voor Leiden niet bestomd, omdat de arbeiders hier het geloof in hun toekomst schynen to missen. Toch zal do verbetering ook hier moeten komen, en wel door de vakorganisatie, welke spreker met ;ds. Talma do grootste beweging van onzen tyd noemde. Er is volgens don heer Spiekman geen andere weg aan te wyzon om den loon arbeiders een betero positie ln elk opzicht te .verschaffen, hetgeen in het breode werd uit eengezet, waarby telkens gewaarschuwd werd tegen drankgebruik als een belemmering om op dien weg mot raste schreden voort te gaan. De tweede spreker Bloot zich by dit betoog aan en deed, daar hy afstamde van een oude wevorsfamllie uit Twente, waar hy zelf in zijn kinderjaren het weofgetouw ook bediend had, allerlei mededeelingen over don aard van •het bedryf in verband met zyn onderworp. Ook hy waarschuwde krachtig togen den drank. Aan het dobat werd deelgenomen door de h&oron W. Hartendorp en F. Klein, die belden, do eerste op bitteren, de laatste op bezadigden toon hun bezwaren tegen do neutrale vak bonden te berde brachten, i Daar de heer Spiekman inmiddels was ver trokken, werden de debaters uitvoerig door den heer Elferink beantwoord, die naar aan leiding van hetgeen de laatste debater had gezegd, verklaarde dat hy geen bezwaar had tegen christeiyke vakbonden, indien men, wat de heor. Klein ook wilde, zich voor be paalde doeleinden fedoratief verbond. Geslaagd zUn voor het leerling mon teurs-examen, afgenomen door het Genoot schap M. S. G. en gedelegeerden van de Vak- afdeeiing voor Electrotechniok: P. M. Wovels, ,van Den Haag; C. O. van Eee, S. Verbeek, ,W. H. Marks, M. H. Teeuwen, H. G. Engeltjes, alien van Leiden; T. 1L Mojot, van Den Haag. Voor het monteurs examenF. J. de Koning, van Leiden; H. C. A. van Someren, ;van Doift; J. G. M. van Rijn, van Amster dam; E. W. de Jong, van SchevoniDgonJ. Kunnen, van Haarlem; R. C. W. Eisses, van (GroniDgen; C. J. M. van Oorla, van Lelden; A. C. Couwsnhoven, van Amsterdam; J. Tys- sen, van Den Haag. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gemeente to HollandschoYeld door den 'heer C. Kroon, cand. t. d. H. Dienst te Leiden. De lieer P. H. Romeyn, van Loiden, is geslaagd voor het examen candidaat-notaria (3de gedeelte van het notarieel Staatsexamen), evenals de heer B. J. J. N. Troost, mede alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten van de voreeniging: Gasworkersvereeuigiog „Verbetering zy ons stroven", te Leidon. Door den heer Max Bartols, te Pasir Datar, Preanger, Javo, Is aan 's Ryks Museum van Natuuriyke Historie, te Leiden, ton ge schenke aangeboden oen verzameling van 35 (29 soorten) vogelhuideu. Deze verzameling, die uitmunt door byzon- der fraaie preparatie, is byeongebracht op den berg Pangerango. Den schenker is daarvoor de dank der Regee ring betuigd. (Stó-OI.) Ly«t van de brieven en briefkaarten, aan het postkantoor alhier en de daaronder behoo- rende hulpkantoren ter post bezorgd, ln de eerste helft der maand Oct., welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden uitgereikt: Brieven. Mej. wed. Pickard, A. v. d. Linden, mevr. wed. E. Cramer, Arasterdam; Artauw, Mej. }M. SIrat, J. M. Gee, 'b Graven- hago; J. Harraa v. d. Wal, Haarlem; wed. van den Riel, Loiden; mej. wed. v. d. Eist, Noordwykerhout; Ponsicen aan den Ryn, Ouds- liooru; G. A. Hofman, Portengen; Laurent de Haaue, Secretaris vereen, van „Oost West," mej. Palmans, Rotterdam; W. Hooff, ScheveningenH. Koato, O. Luyken niet ver meld; V. d. Heuvel, Lelden; mej. deRoodo, Oogstgeest. Briefkaarten: mej. J. Janz, L. Web bers, mej. M. Meyers, Laterreer, Amsterdam; G. J. Broekhuis, Rome; J. v. Hesselingen, A. do Vlies, familie Gaaitra, A. van Wassem, mej. Berkhout, de heer en mej. Berkhout, 's Oravenhage; G. Dissel, mej. M. vau Wyk, H. Koeto, Lelden; mej. Palmans, Rotterdam; late kl. Koertwyk, Sandpoort; G. Raar, Utrecht; K. v. d. Helm, 's-Qravenbage. Uit het buitenland terugontvangen Br 1 e v e n M.eiie A. Stümer, Dusseldorf; J. A. Gaik- boret, Hakenbusch; H. Monalda, Hamburg; J. Visser, Moest. Briefkaarten: M.ello J. y. Duuren, Bruxelles; Miss Mary Vimly, Neuily sur Seine. Aan het laatst gehouden examen voor sergeant by het 4de regiment infanterie heb ben van de belde bataljons alhier in garnizoen voldaan de korporaals F. Stehmann, J. v. d. Maas on J. J. Boedart. B. en Ws. deelen, ingevolge het bepaal de bij het. lste lid van art. 30 der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsbl. No. 127) „tot regeling van het lager onderwijs", den ge meenteraad mede, dat zij zich -genoopt heb ben gezien den onderwijzer aan de openbare school 2de klasse voor Jongens en Meisjes, W. Broekhuizen, op voorstel van den ar- roiidissements-schoolopzieuer, rue>t ingang van 16 October as. voor den tijd van 14 dagen in zijn betrekking tc schorsen. De ter zake betrekking hobbende stukken, waarin de gronden waarom B. cn Ws. meen den tot het opleggen dezer strai tc moeten overgaan, nader zijn toegelicht, liggen in de Leenkamer voor de leden ter inzage. Krachtens het bepaalde bij het 3de lid van bovengenoemd artikel, kan de schorsing bin nen don tijd waarvoor zij is uitgesproken, door den Gemeenteraad worden opgeheven Te 's-Gravenhago heeft zich een com missie gevormd uit vakverenigingen en den Ned. Bond van geëmployeerden ln het hotel-, restaurant-, café- en sociöteitsbedryf tot voor bereiding van een groote meeting met het dool zoo mogeiyk eon staats- of een gemeente- lyko onquóte uit te lokken om een wyziging te verkregen in bestaande ongezonde toestan den in genoemd bedryf tusschen patroons en employés. Het voornemen bestaat leden der Volksvertegenwoordiging uit te noodigen als sprekers op to tieden. De Vereeniging van Nederlandsche Pa troons „Boaz" hield gisteren haar jaarver gadering in hot lokaal „Patrimonium" aan do Nieuwe Heerengracht tc Amsterdam, on der voorzitterschap van den vice-president, den heer W. Hovy. Na gezang en gebed gaf de voorzitter in een. kort openingswoord een schets van het streven der Voreeniging, waarna hij in en kele woorden herdacht den overleden voor zitter, den heer A. E. van Kempen. De pogingen om een propagandist te vin den voor „Boaz" bleven nog zonder resul taat. Uit de rekening cn verantwoording van don pemningmeèster bleek, dat de uit gaven in het afgolöopen boekjaar bedroegen 1400, do totale lasten 266-4, de inkomsten f 2120, het tekort dus 544. Medegedeeld werd, dat het aantal leden op heb einde van 1902 bedroeg 1003; in den loop van 1903 hadden 929 loden contributie betaald; het aantal leden neemt too, de be- teckenis van „Boaz" wordt grooter. Ge vraagd werd of de Vereen iging geen subsidie geeft aan nuttige zaken, bv. aan de teckenschool van „Patrimonium" e. d. De Voorzitter zeide, dat de afdeeling Am sterdam van „Patrimonium" inderdaad in dit gebouw een bloeiende teekenschool heeft. Misschien ligt het op den weg der afdeeling „Amsterdam" van „Boaz" om deze zaak te steunen; de Vereeniging als zoodanig zou consequent alle andere instellingen van dien aard, „Patrimonium" rakende, moeten steu nen. Inmiddels zal de zaak natuurlijk over wogen worden. Nog werd van de bestuurstafel herinnerd aan het actief optreden der Vereeniging in zake do landbouwraden; komt een wet, die zaak betreffende, tot stand, dan zal „Boaz" zich daarvan voor een groot deel de eer mo gen geven. Do vraag werd gedaan waarom op deze vergadering geen verslag; van den secreta ris op de agenda werd vermeld. Do secreta ris, de heer J. A. Wormser, antwoordde, dat omtrent de werkzaamheden van „Boaz" over het afgeloopen jaar niet veel mede te deelen viel. De plotselinge voorvallen in het begin des jaars, gevolgd door het aftre den des hecren Sybrandi, als directeur der Vereeniging, dio tot een Rijksbetrekking werd benoemd, waren oorzaak, dat men niet veel kon doen. In elk geval is door ver andering in de redactie van het orgaan „nieuw leven" in de Vereeniging gebracht. Zoodra do plaats des heereen Sybrandi zal zijn vervuld en diens opvolger tevens redac teur van het orgaan zal zijn geworden, zal weder meer gedaan kunnen worden, doch zulk een opvolger is niet zoo gemakkelijk te vinden. De werkzaamheden voor landbouw belangen zijn in ieder geval van groóto be- teckenis geweest. Daarna ging men over tot Het verkiezen van #ier bestuursledenaftredend waren de heeren Vil. Oarstens, A. Dingomanse, R. K. Okma en D Schut, die allen herkozen werden. Toen volgde de behandeling van het ont werp tot wijziging der Statuten, welk ont werp na eenig debat door do vergadering met algemeonc stemmen werd aangenomW. Uitvoerige beschouwingen hield ds. Sikkel over do maatschappij en do positie van den werkman, ook in verband met do opvattin gen van liberalen en socialisten. In hot verloop zijner rode betoogde spr., dat het denkbeeld, dat men door de wetge ving zal verkrijgen, wat men wenschfc, on juist is; dat zal wel kunnen geschieden wanneer men elkaar do hand reikt. Verkre gen moot worden een gecontracteerd ver drag tusschen werkman en patroon als grondslag. Door ds. Talma word van repliek gediend en verklaard, dat ook hij voor samenwer king tusschen werkman eu patroon is. Ton slotb- werd de voorgestelde motje al dus gewijzigd en aangenomen: Dc vergadering, enz,, gehoord do discus sies, is van oordeel .xfc ernstige pogingen behoo ren to worden aangewend, om te ko men bot een meer ge>o-ganimeerden toestand op het terrein van den arbeid, mede tot regelmatige vaststelling en ontwikkeling der rechtsverhoudingen tusschen patroon en werklieden in do organische arbeidsge meenschap. on besluit daarom: Aan het bestuur op tc dragen, zoo moge lijk in overleg met het bondsbestuur van „Patrimonium" en met do besturen van an dere christelijke werkliedenvereenigingcn, een commissie to benoemen, om een wol ge wogen advies op te stellen tor beantwoor ding der vraag: welke maatregelen in aan sluiting aan den tegen woo rdi gen toestand en met hot oog op het voorgestelde doel naar christelijke beginselen to nomon zouclen zijn. Hierna werd de vergadering gesloten. Naar de „N. R. (J." verneemt, zal do heer O. L. van Woelderen, directeur dor Stoomvaart-maatschappij „Zeeland" te Vlissingen, eerlang zijn betrekking neerleg gen en zich metterwoon te Utrecht vestigen. Door monseigneur Gallier, nieuw be noemd bisschop van Haarlem, zijn officieel uitgenoodigd om do wijding bij te wonen op 28 October a. s.dc Commissaris van H. M. de Koningin van Noord-Holland met den griffier der Staten en het college van bur gemeester en wethouders aldaar. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Onderwijzers-Propagandaclub heeft aan al le gemeentebesturen een circulaire gezon den, waarin het verzoekt te bepalen, dat op de herhalingsscholen minstens een drietal lessen aan het drankvraagstuk gewijd wor de, en geeft daarbij een plan voor deze los sen, die zouden moeten loopen over „do al cohol cn zijn werking op het lichaam"' „om vang en uitingen van het alcoholisme" en „bestrijding van het kwaad." Het hoofdbe stuur beveelt daar hij voor den onder w'jzor eenige geschriften aan, President Krugcr heeft te Garavan- Menton dezelfde villa „Géna" aan do Bo- uaparte-kade betrokken, waar hij verleden jaar woonde. In vcrtrouv/elijken kring vier de de President daar Zondag zijn 7Sston verjaardag. Van velo zijden kreeg hij go- lukwenschen. Het plan is tot 15 Mei ginds te blijven. President Stcyn heeft te Cannes de klei ne villa „Sablons" betrokken. Mr. A. C. van Daalen, to Bennekom, heeft ontslag genomen als voorzitter en als lid der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, daar men buiten hem om een vergadering belegde, waar be sloten werd... een subsidie te verleenen aan de christelijke school te Ede. Do Kamer van Koophandel tc Arnhem hield een vergadering, waarin o. a. aan de orde kwam het adres van don Bond van Horlogemakers, betreffende eenheid van tijd. Besloten werd het adres zoowel wat be treft het verkrijgen van eenheid van tijd in den lande, als hot overal in het land be kend makon der tijdseinen van de Rijks- sterrenwaoht to Loiden fco steunen. De schilder P. Meiners, uit de Lage Vuuifcche, is plotseling overleden. Meiners schilderdo meestal stillevens, die hij met groote liefde doorwerkte en die groote vast heid van hand verrieden; verder landschap pon en ook wel portretten. Meiners was 1 November 1857 to Ooster beek geboron. "Hij was een leerling van zijn vader en van de Amsterdamschc Rijksacade mie, waar hij van 1878 tot 1883 les had van Allebé. Daarna studeerde hij ook nog eeni ge maanden aan de Academie te Antwerpen. Onlangs verscheen bij de firma W. Ver- 8luys een Meiners-album, bevattende tien reproducties naar schilderijen van den thajis overleden kunstenaar. (H.) Dinsdag 20 October a 8., des middags te twee uren, zal do plechtige overdracht plaats hebben van het rectoraat der Vrije Universiteit te Amsterdam in den „Wer kenden Stand." Do aftredende rector, prof. dr H. H. Kuyper, zal, na hot uitspreken van een rede, het rectoraat overdragen aan prof. dr. H. Bavinck. Naar „De Horaut" mededeelt, eteeg hot aantal scudonten aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, dat by de opening van don Yorlgen cursus 112 bedroeg, door do overkomst van nog 28 studonten uit Kanipon ln den loop van het jaar tot 140. Voor don nieuwen cursus lieton zich roede 18 studenten inschry- ven, onder wlo 7 juristen. Men meldt ons uit Den Haag: Overeen komstig de beslissing van hot Scheidsgerecht inzako do Venozuola quaestle is het morgen, Zondag, de uiterste termyu voor indiening van memorlèn en documenten mot voldoend aantal kopioöD, door do partyen in het geding. Morgenmiddag tusschen 2 en 4 urun zal aan het gebouw voor het Arbitragehof die ludle ning alsnog worden iDgowacht on zal door tusschenkomat van Mr. Ruyssonaers, secre taris generaal van het Arbitragehof, do uit wisseling der kopieën plaats hebben. De luitenant ter zeo lste klasse E. W. Pfeiffer, uit Oost-Indië ln Nodorland terug gekeerd, wordt mot 20 dozer geplaatst by het departement van marine. De luitenant tor zee 2de klasse T. J. Creyghton, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, woidt op non-actlvitoit gestold. De adelborsten late klasse der marine- reserve C. A. G. van dor Boom en L. Stoon- bergon komen hoden resp. in station to Helle vootsluls en te Willemsoord. De audiëntie van den minister van water staat zal Dinsdag niet plaats hebbon. By de gisteren te Rotterdam lo district 5 gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad werden uitgebracht 2039 geldige stommen. Gekozen werd do liberale candidaat do heer A. Robertson W.Azn. met 1209 stemmen, terwyi op don R.-K. candidaat den heer H. J. Egelio 830 stemmen werden uitgobracht. Gisteren overleed op don Huizo Sand- wyck te De Bilt mr. C. Th. baron van don Boetzolaor van Dubbeldam, in den ouderdom van 64 jaar, in leven kamerheer in buiten gewonen dienst van H. M. do Koningin. (TJ. D.) Naar „Do N. O," uit Arnhem verneomt, heeft H. M. de Koningin Moedor ƒ100 doou toekomen aan het comité tot oprichting van oen monument voor Karei van der Heydon. Men vernoemt uit Arnhem, dat mr. A. 'N. baron de Vos van Stoonwyk, president van de rechtbank aldaar, reeds sinds eenige maanden ODgosteld, thans in bedenkoiyken toestand verkeert Door den minister van koloniën zyn me juffrouwen A. F. van den Berg en H. J. Muller, verpleegsters in het stedoiyk zieken huis te 's Gravenhage, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om to worden benoemd tot verpleegster by heb krankzinnigengesticht te Buitonzorg. Het stoomschip „Bundeerath" (uitreis) arriveerde 15 Oct. to Zanzibar; de „Burger- meister" (thuisreis) passeerde 14 Oct. Las Palmas; do „Harburg", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Oct. van Marseille; de „KoniDg Willem III", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Oct. Kaap Roca de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Oct. te Semarang; de „Prins Maurlts" arriveerde 15 Oct. van West lndiö te Nieuw-York; de „Rotterdam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 16 Oct. Lizard; de „Feldmar8chalk" (uitreis) arriveerdo 16 Oct. te Durban; de „Koningin-Regentes" vertrok 15 Oct. van Batavia naar Amsterdam; do „Prinsos Sophie", van Batavia naar Amster dam, vertrok 15 October van Genua; do „Voorburg" arrlYoerde 16 October van Sa vannah te Rotterdam; de „Zeeburg" arri veerde 15 Oct. van Rotterdam te Fernandina de „Amsteldyk", van Rotterdam naar New port News, pasaoerdo 16 Oct. Lizard; do „Ba- li", van Amsterdam naar Batavia, Is 16 Oct. Dungone88 gepasseerd; de „Goentoor", van Java naar Rotterdam, arriveerde 16 Oct. te Marseille en heeft de reis voortgezet; do „Ko ningin Wilhelmioa", van Batavia naar Amster dam, vertrok 16 Oct. van Adende „Pr&si- dent (thuisreis) arriveerde 15 Oct. te Marseille Alkemade. Door het Ryk is over hot lsti halfjaar 1903 aan de gemeente vergoed oef bedrag van 7.70, wegens bestelloon vaii telegrammen door het telephoonkantoor te Rypweterlng. Jongelieden, die aan do II. gohouden loting hebbon deelgenomen on recht nieenon te bobben op vrystolling van militairen dienst; kunnen daarvan op Woensdag 21 Oct. a. 8, ter gemeente socretarlo opgave doon. Den 18den November a. s. voorm. 10 uren kunnon aldaar de dosbetreffende getuigschrif ten worden bekomen. Bodegraven. Dc uitslag van dc loting voor dc na-tionalo militie voor dezo gemcen- to ia aJs volgt: No. 1 C. do Jong; No. 2 C. Bal-tenNo. 3 B. K. van der Beek; No. 4 S. Mulder; No. 5 B. van Muiswinkel; No. 6 J. C. van Kruyl; No. 7 C. H. Don; No. 3 J. Hartog; No. 9 J. van Andel; No. 10 P.. Bunnik; No. 11 G. Fortuin; No. 12 C. Voordouw; No. 13 E. Amersfoort; No. 14 B. A. C. Zaal; No. 15 J. van Dam; No. 16 W. van dor Linden; No. 17 H. Haring; No. 18 A. P. de Graaf; No. 19 P. de Groot; No. 20 J. Nieste; No. 21 J. Bol; No. 22 A.. R van der Heyden; No. 23 G. van Gulik; No. 24 W. M. Baas; No. 25 J. M. Kouwen- lioven; No. 26 D. van Donk; No. 27 A. H. 8ousenthalor; No. 23 P. Verboom; No. 29 J. van der Louw; No. 30 J. L. Tinus; No. 31 C. Boelo; No. 32 EL van Rijn; No. 33 P. Koster; No. 34 G. Houweling; No. 35 J# Windhorst. Veertien der lotelingen hebben redenen van vrijstelling opgegeven. Ten huizo van den koopman A7, alhier, in Buitenkerk, hee-ft zich een geval van diphteritis voorgedaan. llazerswoudo. Door den schoolopzionor, den heor W. F. G. L. Hoanstra, zyn in dit zomerhalfjaar voor do drie scholen op het dorp te zemen verleend acht vorgunningon wegons veldarbeid voor don tyd van hoogstens 6 wokon. Wel werd dit verlof door meerdere ouders gevraagd, doch de verzuimen in hot voorafgaande halfjaar of ook liet nog niet bereikt bobben van den tienjarigon leeftUd waren oorzaak, dat aan het verzook dier ouders niet voldaan kon worden. Intusschen had do commissie tot woring van schoolver zuim mot de laatstgenoemden de meeste drukte, want do teleurgesteldo ouders ge bruikten, door den nood gedrongen, hun kindoren nu eens drie of vier dagen voor het aren rapen, dan weer een halve week voor het roolon der aardappelen, soms ook om op broortjo of zu9jo to passen, terwyi mooder deze werkzaamhedon op hot veld ging ver richten. Al die verzuimen werden voor on- wottlg aan den schoolopzienor opgegoven, soms met verzachtende omstandigheden, soms niet en eindoiyk, aangozion do aanmaning niet krachtig genoeg bleek om liet kwaad als hier van kwaad sprake mag zyn to fnuiken, werden de ouders opgeroepen om voor de „commissie" te verschynen. Dio vergaderde dan ook week aan woak en had vaak de schoonste resultaten met haar arbeid, daar zy niet naliet door ornallgo waarschuwing, zachten drang, doch meestal door gemoedolyko overreding oen hellzamen invloed op de ouders uit to oefenen on aldus te werken in het waarachtig belang van het kind en ter be vordering van den gorogelden gang van hot ondorwUa. Hillegom, In den nacht van 15 op 16 dozor werd door den gemoenle-veldwachter A. Kwan- tos oen goede vangst gedaan. Op surveillance1 zyndo aan den Loosterweg III zag hy aldaar twee alhier wonondo personen staan, met name C. P. v. d. A. en G. v. N., by zich hebbende tweo gevulde zakken. Zich ontdekt ziende, gingen bolden met achterlating van do zakken, die gevuld waron met bloembollen, op do vlucht, waarop eerst genoemde persoon door den veldwachtor word aohterhaald en vastgegrepen en toen te ken nen gaf de beido zakken bloembollen voor een ryksdaalder van een onbekende te hebben gekocht en dat hy or nu mee liep te venten. Genoemde Yan der A. werd daarop in bewaring gesteld, en by nader ondorzook bleken beide zakken bloembollen ten nadeele van de ürma R. van Til on Co. alhier dlenzolfden nacht ontvreemd to zyn. Daarop Is ook G. v. N. aangehouden on zyn bolde personon naar het huls van be waring overgebracht. Hoogstwaaruchyniyk zyn belden ook de daders van do in den laatston tyd gopleogde diefstallen van bloembollen. Het is to hopen dat nu ook do opkoopor van deze bloembollen door do justitie zal wordon ontdekt. Koudekerk. Voor hethorhalingsondorwys, dat gedurende de maanden Nov., Doc., Jan. en Febr. zou gegeven wordon, heeft zich goen enkele leerling aangemeld. Leiderdorp. In de vergadering van den gomeunteraad, te bonden den 21sten dezer des avonds te h&lfacht, zullen do navolgende onderwerpen worden behandeld: Mededeelin gen. Vaststelling kohier schoolgeld 3de kwartaal 1903. - Voorlooplge vaststelling be grooting schuttory 1904. VastetelÜDg be grooting, dienst 1904. Met hot oog op hot voortdurend on gunstige weder zyn vole landbouwers thans reeds genoodzaakt hun veo op te stallen, dit Is ruim drlo wekon vroeger dan andere jaron.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1