Maandag 5 October. A°. 1903. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Kerkelijke berichten. II» T3379 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 8 maanden 2 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn t 1.30. Franoo per poet 1-66. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regele /1.05. Iedere regel meer 0.17^. Orootere letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 OdDtsoontantjelk tiental woorden meer 10 Oenta. -Voor bot incasseeren wordtƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ars Aeiiiiila Naturae. Het bior ter stede gevestigde genootschap „Ars Aemula Naturae", dat als „schilder- en teeken-academle" 6edert 1799 onder dien naain bestaat, dagteekent in oorsprong eigenlek reeds uit de 17de eeuw. Een van de direc- leuren der sedert bestaande stedeiyke academie, Frans van Mieris do jongere, vermaakte haar by z(Jn dood in 1763 oen klein legaat, dat lot nu toe roet een kleine gemeente-toelage haar voortleven beeft verzekerd. De leden der Academie kwamen in de 18de eeuw wekelijks of tweemaal 's weeks byeen op de Ryns- burgorpoort, waar zy oen kamer als toeken zaal tot haar beschikking hadden, welke kamer ook na de reorganisalio van 1799 de gewone verzamelplaats dor „kunstminnaren" bleef, totdat de beer J. Kneppelhout, ds bekende letterkundige, in 1S58 twee zalen in liet buis „Pax Hulo Domui" op de Pieterskerkgracbt ton behoeve der academie liet inrichten. Daar heeft zy sedert haar zetel gehad en tal van Leidsche teekenaars en schilders heb ben er leoren toekenen en schilderen naar het naakt en gokleel model. Het tegenwoordige bestuur der Academie, bestaande uit de heeren Kroon (voorzitter), Blok (secretaris), Bos (pon- ningmeestei), Yerster van Wulverhorst on Coebergh heoit bosloten do bescheiden fondsen, waarover het beschikken kan, woder, gelijk tot vóór oenlge jaren geschiedde, voornamelijk te stellen ten dienete van meergovordorden, dio zich verder op de toeken- en schilderkunst willen toeleggen, on zich niet te bepalen tot bet verschaffen \an vuur, licht en gelegenheid om te schilderen ook aan een schildorkring hier ter stodo, doch ook, zooals roed6 vroeger geschied Is, eon bekwaam onderwijzer aan te stellen tot voorlichting van hen, die de studio van teekenen en schilderen willen voortzotten. Zy heeft den heer Frits Jansen, onder-directeur der Teekenacademio te 's Qravonhage, verzocht des Vrydags, to beginnen met 9 October, om de 14 dagen eon drietal uren daartoe in de genoemde zalen aanwozlg to zyn. Het Bestuur, liet voorbeeld volgend van mevrouw do wed. Kneppelhout, die de lokalen dezen zomer hcoft laten restaureeron, heeft het voornemen do bestaarde collectio pleister beelden to doen herstellen on alles te doen wat dienen kan om het beoogde doel te be- vorderon. Nu door het ontstaan van do ver- eeniging „Die Laeckenhölle" het houden van kunstbeschouwingen niet meor tot do taak der academie behoeft gerekend lo worden, kunnen do geringe beschikbare fondeen op de bovenbodoeldo wyze, naar de meening van het bestuur, het nuttigst worden besteed. In ver band mot een en ander" wijzen wy op de hierachter voorkomende advertentie van het genootschap. Leiden, 5 October. Do Commissie van Financiön heeft tegon de in hare handen gestelde rekening van het H. G. of aime Wees- en Kinderhuis, over liet jaar 1902, geen bedenkingen en stolt voor die rekenibg goed te keuren in ontvangst ad f 31,872.43s, in uitgaaf ad f 28,578.21s, sluitende met een batig Baldo van f 3294.22. Dezelfde heeft ovenmin bedenkingen tegen de rekeningen van hot R.-C. Weeshuis en van het R.-C. Armbestuur, beide den dienst 1902 betreffende, en stolt voor deze rekeningen goed te keuren, die van het Weeshuis: in ontvangst ad f 18,588 75, in uitgaaf ad f 18,032.01, sluitende met eon batig saldo van f 5C1.74, en die van het Armbestuur: in ontvangst ad f 7379.045 in uilgaaf ad f 7324.50, sluitende met eon batig saldo van f 54.54s. De commissie stelt ook voor voorloopig goed te keuren do in hare handen gestelde begrooting van do dienstdoende Scliuttery, voor hot dienstjaar 1904, evenals do door liet Bestuur der Stodeiyko Werkinrichting Inge diende begrooting voor het dienstjaar 1904. - By adres verzoekt mevr. A. A. Cb. Marten3 Bloem teruggave van betaald school geld over de boide laatste maanden van het eerste kwartaal on vrijstelling van do betaling van schoolgeld voor de laatste drie kwartalen van den loopenden cursus voor haar zoon, die, met het oog op zUn aanstaand vertrek naar Ned.-Indiö, don 19den September j. 1. hot Gymnasium heeft verlaten. Aangezien de verordening op do heffing schoolgeld ran het Gymnasium toolaat om in byzondero gevallen gedeeltelyke vrijstelling te verleenen van do betaling van schoolgeld voor een vol jaar voor looriingen, die in den loop van het schooljaar de inrichting verlaten, doch tövens bepaalt, dal in die gevallen het schoolgeld althans verschu.digd is tot het einde van het kwartaal, vraarin het vertrek van den leerling plaats keefr, geven B. en Ws. in overweging op hot verzoek van adressante om teruggave van scnoolgeld afwyzend to .beschikken, doch haar de gevraagde vrijstelling van betaling te vorleenen. Naar aanleiding van het verzoek van den £L O. W.LBeerêUehéfomterugbetaling van schoolgeld lager onderwijs, geven B. en Ws. in overweging aan adressant restitutie van betaald schoolgeld te verleenen over do maanden Juli en Augustus van dit jaar, tot een bedrag van f 6, aangezien by onderzoek gebleken is, dat z|jn dochter, leerlinge der Meisjesschool 2de klasse, en zyn beide zoons, leerlingen der school 2de klasse voor jongens en meisjes, wegens vestiging in de gemeente, eerst sedert 1 September de lessen hebbon gevolgd. Aangezien B. en We. by onderzook ge bleken is, dat de leerlinge Henrietta Johanna van Ebbenhorst Tengbergen, wegens vesti ging in de gemeente, eerst sedert 7 Septem ber van dit jaar de Meisjesschool lste klasse bezoekt, geven B. en Ws. in overwoging gunstig to beschikken op het verzoek van den heer J. H. van Ebbenhorst Tengbergen om restitutie van betaald schoolgeld lager ondorwy8 en wel voor do maanden Juli en Augustus, tot een bedrag van f 10. Tevens geven zy in overwoging gunstig te boschikken op het verzoek van mevr. J. H. de Geus gob. Pel, om aan adressante restitu tie vau betaald schoolgeld te verleenen over de maand Juli van dit jaar, tot een bedrag van f 7.50, voor haar belde kindoren, leer lingen der Jongensschool le klasso en Meisjes school le klasse, die, wegens vestiging in deze gemeente, eerst in den loop der maand Augustus tot deze ondorwyslnrlchtingen zyn toogelaten, alsmede om aan den heer A. van der Harst terugbetaling van schoolgeld te ver leenen over de beide eersto maanden van den loopenden cursus, tot een bodrag van f 10, aangezien uit een ingesteld onderzoek gebleken is, dat zyn kleinzoon, Gerard van der Harst, don 2den September j.l. als leerling dor Jon gensschool lo klasse is ingeschreven, komoude uit Ned.-Indiö (Buitenzorg). Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat by bun college geen bezwaar be staat tegen do inwilliging van het verzoek van de hoeren C. M. Briöt, H. Middendorp en S. A. Briöt, mits aan do vergunning de ge- bruikoiyke voorwaarden worden verbonden. Derhalve geven zy in overweging aan adres santen vergunning te verleenen om het gym nastieklokaal aan de Pieterskerkgracbt ge durende het aanstaande winterseizoen op eon of moer door hen aan te wijzen avonden en op de door hen te bopalen uren te gebruiken voor de beoefening van het lawntennisspel, tegon betaling van f 10 per wekelyksch uur on van de koston van verwarming, vorllch- ting, schoonhouden on bedienen en van her stel van eventueel aan lokaal of meubilair toegebrachte schado on verder onder bepaling, dat do door B. en Ws. ter zake van het go- bi uik gegeven of nog te geven voorschriften zullen raoeton worden nagekomen. Wie verleden jaar in het „Volkshuis" do paddestoelen tentoonstelling zag, zal van avond, morgen en ovormorgen, men zio do advertentie niet verzuimen de collectie van dit jaar, déar bUeengóbracht, te gaan bezien. Zy vormt een bont, phantastiach goheel, waardig slot van do reeks tentoonstellingen van in het wild groeiende planten. Van de eerste, in Februari, tot deze laatste in October, getuigen zy allo van den zeer byzonderon rykdom der Nederlandsche plantenwereld. Het „Volkshuis", door iets van de schatten, aller eigendom, binnen het bereik der menschen te brongen, hoopt, hierdoor velen den weg naar buiten to doen vinden. De heer Schürmann schryft, dat, gevolg gevende aan vele aanvragen uit Lelden ont- vangon, morgenavond na Joyzelle" zal worden opgevoerd „L'Intruse," tooneelspel in één bedryf, waarin eveneens door Mme Georgotto Loblanc Maeterlinck do hoofdrol wordt vervuld. Voor het district Loidon is door aandeel houders tot commissaris van de Nederlandsche Handelsmaatschappy gekozen zekere mr. J. A. C. Everwyn, te 's-GraTenhage. De Inauguratie der nieuwe leden van het Leidsche Studentenkorps is bepaald op Vrydag 16 October. Wy vestigen de aandacht op de lezingen van den heer D. v. Embden, dr. in de Staat huishoudkunde te 's-Gravenhage. De eersto dezer lezingen over: goede en slechto vormen van democratie, zal plaats hebben Woensdag 7 October te acht nron in het Nutsgebouw. De by de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedetacheerde kwartiermeester P. H. Boshuyer is bovorderd tot bootsman. By de heden gohouden verkooplng van cokes by partyen van 10 en 5 H.L. waren de pryzen f 5.30 en f 2.65. Prof. Straub bespreekt in hot „Tijd schrift van Geneeskunde"(No. 14)de geruch ten over de aanstaande benoeming van een homoeopaath als opvolger van prof. Rosen- stein aan de Leidsche universiteit. De schrijver voelt veel voor de denkbeelden, door „T. C ontwikkeld in het Hom. Maandblad: geen bomoeopathisch opvolger van prof. R. en ook geen universiteitskli niek, maar wel benoeming van een f linken arts als docent met de gelegenheid om in een homoeopathisch ziekenhuis aan te too- nen, dat zijn theorcthisch uiteenzettingen gegrond zijn op de ervaring aan het ziek bed- - - Prof. dr. M. Straub, h'oogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, zal in den loop dezer maand aan eenige bui- tenlandscho oogheelkundige kliniesen een bezoek brengen. Reuter meldt uit Sohwerin dd. 3 Oc tober. Prins Hendrik is reeds gisteren, en daar na zijn vandaag de Koningin on groother togin Maric, naar Ludwigslust, het paleis van den Groothertog, gegaan, waar morgen de naj aars-wed rennen plaats zullen hebben. Wij hebben bet genoegen het voor do Groningsoho universiteit belangrijke en aangename borioht to kunnen mcdedeelen, dat prof. Is. van Dijk, door curatoren der Utrodhtsohc hoogesohool uitgenoodigd om prof. Lam era op to volgen, voor deze eer volle uitnoodiging breeft bedankt. Ncd.-Horv. Kerk Beroepen to Slijk- Ewijk, dr. F. J. Los, to Barneveld. De gewone audiëntie van den minister van jusbitie zal Woensdag niet plaats heli- ben. Naar het ,,Hbld." verneemt zal mr. De Bruyn, secretaris-generaal van hot de partement van oorlog, togen hot einde van het jaar 's lands dienst met pensioen verla ten. Als diens opvolger worut volgens hot blad genoemd do raad-adviseur F. E. L. A. Abel, die sedert do afwezigheid wegens ziokto van don sccrotaris-genoraal als zoo danig den dienst waarneemt. In verband met do bestaande ontevre denheid over de belooningen, toegekend naar aanleiding van dó gebeurtenissen in do maand ApriJ jl-, is door het hoofdbe stuur van don Bond van Staatsspoorweg- personeel een schrijven gericht aan den di recteur-generaal, „Do Standaard" moldt, dat in do pro- vincio Groningon ernstige pogingen wor den aangewend om in de hoofdstad dor pro vincie een Christelijke kweekschool voor on- dorwijzors op te richten. Een vergadering is met dit dool door afgevaardigden van Christel ij ko scholen gehouden en een com missie van voorbereiding is opgericht. Do schouwburgcommissie uit don Ge meenteraad te 's-Gravenhago moet tot do slotsom gekomen zijn, als plaats voor don nieuwen schouwburg aan to bevelen bot Lange Voorhout, met hot front naar heb Tournooivold. In tegenwoordigheid van een groot ge tal genoodigden, onder wio de Roterdam- sche afgevaardigden der Tweede Kamer, het dagelijksch bestuur der gemeente, verte genwoordigd door den wethouder Hudig, vele leden van don Gemeenteraad en van de Kamer van Koophandel, con groot aan tal hoofdambtenaren van den waterstaat en van de gemeente, benevens vcrschillendo particulieren, is Zaterdagnamiddag op cenigszins plechtige wijze het grootste dok der verleden jaar opgerichte Rotterdam- sche Droogdokmaatschappij geopend, voor welko plechtigheid ook waren overgekomen de. minister van waterstaat, handel en nij verheid en de Commissaris der Koningin in do provincie Zuid-Holland. De Handelsbediendenvoreoniging „Mercu- rius", te Rotterdam, heeft aan allo Handols- on Kantoorbodienden-veroenigingen hier te lande de uitnoodiging verzonden voor een te houden byeenkomat, welko byeenkomst reeds voor eenlgen tyd was ln uitzicht gosteld en waarvoor roeds do meeste vereenigingen hun afgovaardigdon hadden aangewezen ten doel kobbenóo besproking on rogollng van de voorgenomen federatieve saamworklng van alle Handels- en kantoorbedienden vei eonigln- gen hier to lando ter verkryging van één prnktyk examen. Deze gelegenheid zal tevens te baat worden genomen om een regeling te bespreken en zoo mogeiyk vast te stollen voor fedaratiovo saamwerking dor verschillende plaatsing- bureaux. Deze vergadoring zal, naar wy vernemen, plaats hebbon op don 24sten October a s. Het stoomschip „Statendam" vertrok 3 Oct. van Rotterdam naar Nieuw-York met 239 kajuits- cn 368 3do klasso passa giers; de „Amstcldijk" van Newport News naar Amsterdam on Rotterdam via Londen, passeerde 3 Oct. Bevczicr; de „Bogor", van Java naar Rotterdam, passeerde 3 Oct. Ouessant; de „Prins Rogent" (thuisreis) vertrok 2 Oct. van M-zambiquo. Benthuizen. Onze gemeente veldwachter L. Abelman is door den minister van justitie aangosteld tot ryksveldwachtor on hem als standplaats aangewezen de gemeente Oud- Vossemeer. Tot ons genoegen kunnen wo echter meodeelen, dathy voor deze aanstelling gemeend hooft te moeten bedanken, zoodat wo Abolman, voorlcopig althans, ln dezo gemeonlo behouden. Hazera wonde. Zonder de opraerkzaam- heid van de oudste dochter cn dc kordaat heid vaD do vrouw des huizes zou de j ambtelijke woning van het hoofd der i openbare school op het dorp gisteravond een prooi der vlammen zijn geworden. Een benauwde lucht gewaar wordende, spoedde L eerstgenoemde o*ch eerst naar. de keuken en vervolgens naar de slaapkamer, waar zo eonigen tijd te voren een brandende lamp voor moeder had klaargezet. Verstomd van schrik zag zij het geheele vertrek in rook en walm gehuld en de lamp maakte den indruk van een vuurbal door ijzergaas om geven. Haar moeder echter, die achter haar aangeloopen was, greep het onhcilspellendo voorwerp beet, droeg het door kamers en gang eD wierp het do voordeur uit op straat. Do kolossale vlam, die nu uitsloeg, deed onder do jongens wel eeD geroep van: „brand, brand'' ontstaan, doch dit be daarde spoedig, toon ce.n paar flinke em mers water op de brandende lamp werden uitgegoten. Door dit voorval is het spreek woord „Acht is meer dan Duizend" weer op treffende wijze bewaarheid. Koudekerk. Onze dorpsgenoot, de h or B. Batelaan, candidaat tot den Heiligen dienst, dio den lOden September jl. oen boroep ont ving naar de Ned.-Herv. gemeente te Woarder, heeft dat beroep aangenomen. Lisso. Bedankt ia voor het beroep naar de Chr. Ger. Kerk alhier door ds. M. den Boor, van Zaandam. Sassenlioiin. Vrydag avond trad alhier in do zaal van het hotel e't Bruine Paard" als Bprekor op do hoor C. F. G. W. van der Ilurk, inspecteur der Centrale Raiffelsonbank te Utrocht, met het onderwerp „Leen- en Voorschotbanken, systeem Raiffeison". Een en ander gescbiodde op uitnoodiging van hot Hollandsche BIoembollenkweekers-Gonoot- schap, Afdeeling Sassonhelm, terwyi do burge meester, de heer 3. baron van Heemstra, bereidwillig do leiding der vergadoring op zich genomen had. Spreker bogon zyn rede met te wyzon op den achteruitgang van het land- en tuin- bouwbedryf, veroorzaakt door den zwaren schuldenlast, die steeds grooter wordt omdat or om aan do concurronlio het hoofd te blodon, oteods meer bedrijfskapitaal moot zyn. Crediet moet or dus wezen, maar waar dit het gemakkeiykst en bet minst kostbaar te verkrygon? Volgens sprekor is dit niet to vindon in notarieel en commorcieel crediet, dat veel to omslachtig on to duur is. Het Raiffoison- systeom daarentegon verleent dit op oen ge- makkeiyke en betrekkolyk goodkoopo wyze doordat een dergelyke Bank in kleinen kring en niet op winst werkt; de geringe winst, die men aan een Raiffeissonbank maakt, wordt gebezigd voor reservefonds en wordt zoodoondo gebruikt om goldon op voorschot to verstrek- kon tegen den nog geringer peicentage. Do hoer Van der Hurk toont aan dat van dj 14,000 Raffoisenbanken, die in Duitschland, en do 200, dio in ons land beslaan, or nog nooit eeu failliet is gegaan, iets wat by dit systeem zoo goed als uitgesloten is. Do gehoelo instelling is er op gobaseerd om den landbouwer, don kweekor, golden to voischaffen logen do moest mogeiyke lage rente en hem alzoo in staat to stollen met vrucht in zyn bediyf werkzaam to zyn, terwjl eon spaarbank aan genoemde instellingen ver bonden, oen ieder gelegenheid geeft om zyn spaarpenningen tegon con minimum rente van drie pCt. op een solide manier te beloggon. Nadat do hoor Van dor Hurk onkolo aan wezigen, dio om nadero Inlichtingen vroogen, had te woord gestaan on do vergadering, boslaando uit een zo3liglal leden, zyn byval had botulgd om tot oprichting van een derge lyke bank over te gaan, word op voorstol van don voorzitter een voorloopigo commis sie, bestaande uit de heeren J. W. Morbus, C. Verdegaal, J. Visser Vlasveld, P. W. van Deursen en J. J. Kruyff, aangowozen om do voorbereidende workzaamhoden der oprichting op zich te nemen, terwyi dan later een be stuur, kassier en raad van toezicht kan go- kozen worden. Nadat de voorzitter nog oen opwekkond woord tot de vergadering had gericht en don spieker hulde gebracht had voor zUn duidoiyko redo, word de vergadering gesloten. Valkenburg. In deze gemeente Is gecon stateerd één afwUklng van de bepalmgon dor ykwet. Zogwaard-Zootormecr. By do gehouden aanbesteding van 'cokes ton behoeve van do Nod. Herv. kerk zyn drie biljetten ingoleverd on was Ingeschreven door M. Poot voor 5S cents, door A. Groenheyde voor 59 en door D. Sentel voor 60 conts por ILL. Do levering is aan den laagsten in6chryvor gegund. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd, tot voor zitter van de radon van beroep voor de pereoneole belasting to Leeuwarden, mr. W. Kolff, aldaar; tot voorzitter van den raad van boroep voor dc vermogensbelasting te Utrecht, jhr. mr. H. M. J. van Asch van W ij ok, lid van do Eerste Kamer der Sta- ton-Goneraal, te Utrecht; tot directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijn- zon te 's-Hcrfcogenbosch D. van N i v c 1 t, inspecteur der invoerrechten cn accijnzen te Rotterdam; tc Zwolle, H. van Manen, inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te 's-Gravenhage, lste afdeeling; D. Hubortus, veearts en keur meester late klasse aan do veemarkt en het abattoir te Amsterdam: tot wederopzeg ging tot Rijkskeurmceeter voor het onder zode van voor uitvoer bestemd vleesch to Oss; voor den tijd van drie jaron tot plaats vervanger van den clistrictsveearts, wion Tetcringen als standplaats in aangewezen; tot ridder in de orde van Oranje-Nasaau, do heer C. G. Vattior Kraan e, admini strateur der naamlooze vennootschap: „Zeo- havon en kolenstation Sabang". Ontslag verleend aan: mr. J. H. F. U ni b grove, als betaalmeester tc Arnhem; A. van der Poost Clement, te Boaro, als lid van het bestuur van liet waterschap de Haven en Sassen van Zevenbergen, pro vincie Noord-B rabaDt. Pensioen vorleond aan: A. A. i n 't V cl d 109); D. O. F rids ma, -495)R. La- gas, 293)K. J. A. C. Kluppel, (ƒ534); H. W. do Ridder, (ƒ2456); J do Graaf, (ƒ384); C. F. Romcyn, (ƒ142-!); M. N. P anken, (ƒ321); J. J. H. Routs, 1167). Bij Kon. besluit is con tweede pensioen verleend ton laste van c' n staat aan W. II J. de Hertogh, ten bedrage van ƒ293 's jaars. Benoemd tot lid van het college van ro- gonten over do gevangenissen te 's-Graven hago, E L. A. Pcnn, kassier aldaar. Mot ingang van 16 dezer benoemd tot Iceraar bij do rijksnormaalschool voor tee- kenondorw ijzers en bij do Rijksschool voor kunstnijvorhoid W. M. Rotcrr, to 's-Gra venhage. TOONEEL. Toontje Solidair in het jaar 3000. Het Brondgeosl ensomblo trad in onzen schouwburg voor bet oerst op, met boven genoemde groote phantaatlscho toekomst-revue in G tafereelon met zang, dans, duetten, koren, quodlibets enz. Als mon iemand voor bet oerst ontmoet is het gewoonte „Aangenaam kennis to makon" te zoggen, terwyi bot later biykt, dat op hot aangename nogal hot een on ander valt nf le diogon. Ook kan bot voorkomen, dat mon iemand in mindor gunstigo omstandigheden voor do oorsto maal hooft ontmoet en daarom geneigd is zyn oordcol op to schorton. Zoo gaat liet met uw versbggover ten opzichte van hot gozelschap van don hoer Brondgoost of or goodo krachten zyn onder hen, dio zich aaneensloten? Goodo en oude bekenden trof fen wy aan. Movr. Brondgeost-de Vlies en mevr. Roolofson hebbon moor dan eens ge toond to willen cn to kunnen. Ook Wagemana is by ons geen vreomdeling, torwyi Van Boem on Evelino van Boom-Kapper my dodon terug denken aan do dagen, toen ik nis student In Van Liers schouwburg in do Amstelstraat to Amsterdam Eveline's gaven mocht bewonde ren. Do anderen zyn meest onbekende groot heden, wior verborgen talonton wellicht lator zich zullen openbaron. Opgovoord word „Toonlje", hot bekendo kermisstuk van Rotterdam. Als vry het pro gramma inzien, bespeuron wy aanstonds welk onderworp tor hand wordt genomen, welko gebourtoni8 don schryver heeft bezield. Hoofd motief was: do spoorwegstaking. Do namen Troola, Hugenhout, Tuimelaar Ouwonhuls zyn doorzichtig gonoeg. Het „ver- woordo comité'', niot tevreden mot hot boden, angstig terugdolnzond voor do toekomst, gaat op informatio uit by de beruchte Anna Rotho on door bomiddoling van de toekomstfoo worden zy ovorgobracht in bet j.iar 3000. Allorloi avontuur zyn hun deel ön niet mindor van Toontjo Solidair. Veel is veranderd, maar nog altyd heerscht onlovredenheid en oindoiyic worden z'y allon geöxpedioerd nair do maan. Meor kan ik or niet van vertollen, daar hot lieelo stuk oen aaneenschakeling is van dwaasheden en flauwiteiten. Als revue slaat het niet boog, alleen roeds omdat le vool gehamord wordt op hotzelfdo aambeeld, en ook omdat aan de grappen alle geest ont- breokt. De coupletten waren nllen gezet op oudo bekende wjjzeii, maar maakton weinig indruk. Voor dozo specialo gelegenheid, voor feost van 3 October, waren er eenigo lus- 8chen ingebracht. De 3 October vereeniging, do Laeckenhallo worden herdacht, ja zelfs de gioenen niot vergeten. Over do opvoering alleen dit: Do rollen worden vlug gospeeld, voor zoovor or iets te spelen viol. Do kostunica zagen er vry fii-cli uit, maar het zingen was allerlrourjgst. De couplotzangera zyn or niet meor van vroeger. Wagemans is een verdienstelijk acteur, maar wio ooit den ouden Bamberg of den onver- gotelyken Judels heeft gehoord, vindt in hom slechts een flauwe nabootsing van dio eenmaal voor velon zoo aantrekkelijke kunst. Maar nog eensliet oordooi over dit ensemble moolon wy opschorten; totdat ons do gologcn- held geschonken wordt hen ln oen b6t ral uk te zien oplroJon. Do Schouwburg was zeer good gevuld en de luchtige muziek, wist met de grappen op het toono&l oon opgewekte stemming to verwekken. Loidon. Gereformeerde Kerk. Nieuwe Rijn - 7 October. Woensdagavond 8 ui4I Ds. H. A. Mlndorman, van Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1