Brieven van een Leidenaar. Een zenuwachtige vronw. Burgerlijke Stand. XXIV. Ik zou geen good Leidenaar zijn ala Ik niet in|jn aandacht ging wijden aan „Leidens Belang". Don lezor wordt verzocht wol te letten op de aanhalingsteekons, waartusachen hot woord is geplaatst. Want hier ia niet bedoeld het bolang van Leiden, maar wel de Veree- niging, die dezen naam draagt en die in don tl)d, toen de Slachthulequaestie zooveel van zicli liet hooren, gokacherend al eena een voor parlement van onzen Raad werd genoemd. Zoo nu en dan komen de loden byeen, vooral ala er In don Gemeontoraad min of meer In grijpende voorstellen aanhangig zyn, voorstel len, die het bolang vooral raken van den neringdoenden middenstand, waartoe, als ik hot goed heb, de meeste lodon bohooren. Woensdag zyn de hoeren ook weder byeen geweest, om eens met elkander te praten over de door Burg. en Woths. voorgestelde verhooging van den gasprys. Van hotgeen daar Is behandeld zal ik niot moor schryven. Daar is reeds oen verslag van het verhan- dolde op dezo vergadering in dozo courant opgenomen. Ieder woet, dat men besloten heeft een adres aan den gemeenteraad te zenden met het verzoek de voorgestelde verhooging niet aan to nemen. En toch do voorzitter, die zelf lid van den gemeenteraad van Leidon la, zei het reeds het geld moet er komen. Daar waren behalve de voorzitter nog moor Raadsleden, on ik vermoed dat ze 't oor terdoge te luisteren hebben gelegd, toen de voorzitter do vraag ttoldo of iemand ook wist hoe op andore wyze aan het geld zou zyn te komon. Want de voorzitter zei het Immers Burg. en Weths. hadden met ernst en beleid de begrooting opgemaakt on zoo veel mogolyk naar zuinigheid gestreefd, oen en dertig Raads leden hadden zich „stomp geprakkezeerd" de woorden zyn van den voorzitter om er nog lela af te krygen en 't was niet gelukt. Ik stel my voor dat de voorzitter van „Leidens Belang" ln zichzelf gelachen heeft, toen hy de heoron voor de oplossing van dit vraagstuk zette. Een dor leden vond de aanwezige Raads leden „lakonlok"; biykbaar verwachtte hy het 'licht van hun kant, zy hielden zich stil en laat ik het maar eorlUk zeggen, die „stuurlui aau wal" hebben getoond, dat zy or ook al geon raad moe wisten. „Bezuinigen," riep er een. „Do tering naar de nering zotton," zei oen ander. „Eerst ramen hoeveel inkomen men heeft, zooals een goed huisvader doet, en daarnaar de uitgaven rege len," meende oen dorde. Doch als do Raad nu oens oen zoorbiliyke belasting ging heffen, zoo biliyk, dat „Leidens Belang" er goon bozwaren togen wi6t in te brengen on het bleek dan lator, dat er geen gold genoeg was, om de gemoentohulshouding naar behooren te voeren, zou dat in Leidens bolang zyn? Een eerste voreischte voor oen stad biyft toch altyd, dat alles er naar bohooron is ge regeld, zonder weelde of overdaad, en daar voor is gold noodig, en ik geloof, dat het op den duur nog voordeollgor en oter voor de inwoners is, dat ze een beetje moer belasting betalen dan dat de gemeentelUke hulshouding verarmt. Stel eena dat onze atraten vol kuilen en gaten lagen, ons onderwys alocht was, de ordo door oen geringe politiemacht niet be- hooriyk kon gehandhaafd worden, zóó dat men onze stad maar 't liefst vermeed, zou mon meenen, dat Lelden floreerde al betaalden de burgera geen cent belasllng? Zuinigheid ia best, maar do zuinigheid mag do wUsheid niet bedriogon. Ik wil niets afdin gen op de bewering, dat do winkelstand go- drukt ia, maar Ik geloof dat dit meer de echuid is van den algomeen gedrukton toe stand, dan wel van een bolastlngverhooglng. Men moot zich nu eenmaal ook niet blind Btaren op zyn aanslagbiljet. Behalve algemeenheden worden echter ook enkele meer bepaalde aanwyzingen gedaan. Eon belasting op de publioke vormakeiykheden byv. De lezers weten, dat dezo heffing al reeds eerder genoemd Is; iets niouws was het dus niet, maar bovendien ze zal ln Lolden slechts woinig opbrongen en do Inning met bezwaren gepaard gaan; or zal, zooala do voorzitter van „Loldena Belang" bet uitdrukt, nog al ieta aau don atrykstok biyven hangen. In do twoedo plaats wildo men de bulton- bowonora meer voor het gas laten betalon dan de ingezetenen. Of dit nu juist gezien was van de bovorde- raars van Loiden's bolang zou ik haast be- twjfolon. De gasfabriek levert thans roede een belangrtyke bate op. Haddon wö doze bato niet de plaatselyke belasting zou hooger moeten zyn. De gasverbruikors buiten de ge meonto dragon daartoo ook het hunno by. Wy mogen hun dus dankbaar zyn, dat zy mot ons van het Leidsche gas willen profl- teeron en wy zonder bon van de winst, die wo samon maken. Nu zal het wel waar zyn dat zo hot gaslicht niet zullen afschaffen, als do gomoente Lolden er een cent meer voor vraagt, doch men kan er van verzekerd zyn, dat het sommigen zal weorhoudon aansluiting te vragen, zoodat op don duur dezo verhoogiug nog wol eons nlot voordoelig zou kunnen zyn voor onzo ge meente. Bovendien, men klaagt zolf steen en boon over de voorgestelde verhooging van een halvon cent per M3. on nu wil men do be woners der buitengemeenten, die zich op de- zeilde voorwaarden als wy hebben aangesloten, aanmerkelijk moer laten betalen. Dat acht ik onbillijk en moreel niot te verantwoorden. Zegt men dat er niet gesproken is van een groote prysverhooging, dan antwoord ikLaat het dan maar geheel on al achterwege, want do opbrengst zal dan niet do moeite waard zyn. Eindeiyk wilde men ook af zUn van de doorvaart door do stad, welke ons jaariyks aan de brugbedienlng vry wat geld kost. Er was or een, die don dag zal zegenen als do vaart verlegd wordt buiten Leiden. Ik ben altyd van meening geweest, dat voor een plaats verkeer eon van do mooiste dingen is. Wat meor doorvaart nu, wat meer leven digheid en vertier ori do eigenaars van de doorvarende schopen zullen toch altyd nog wel eens iels uit de stad betrekken. Een mensch is uiet lioht tevreden, is nooit tevreden, zei Donderdag nog de Voorzitter van „Leidens Belang" in zyn quallteit als Raadslid, en nu zou ik haast donken dat, wanneer de toe stand eons zoo was, dat do schepen, dio onze gomeonte moesten passeeren 9r niot door konden, maar buiten om moesten varen, er wel éón of meer vergaderingen van „Leidens Belang" zouden worden belegd om in dion toestand verandering te brongen. Wat ik daarvan elgeniyk zeggen wilde, voel verder heeft de vergadering van Woensdag avond ons al niet gebracht. De dertig goede burgors, die daar byeen waren, hebben ook al geon middelen weten aan to geven om aan geld to komen of to bezuinigen en waar ze van gasprysverhooging niet wildon wetOD, konden zo niet anders dan er zich by neer leggen, dat de hoofdeiyke omslag maar werd verhoogd. Ik geloof dat do loden van „Leidens Belang" nog maar het best doen de belangen van Leiden uitsluitend te laten in do handen van hen, die ze daarvoor hobbon afgevaardigd. Wat ik den leden van „Leidens Belang" en allen LeideDaars op het hart wonschto te drukken is dit, dat ze Leiden zullon liefheb ben on hooghouden, ook al worden do lasten wat zwaarder en het leven er mooilyker. Het is zokor niet goed af te geven op zijn eigen woonplaats. Niet good die woonplaats den rug tos te koeren, to verlaten zoodra men er zyn werk niet moer heeft en er zyn geld niet meer verdient. Wy zagen en zien uit Lelden heengaan menschen, die lange jaren er hebben gewoond, goodo betrokkingen hebben bekleed en door hun mede-stadgonooten werden gewaardeerd, zoodra ze in ruste hun geld kunnen verteren. Dat moest zoo niet wezen. Men moest lief hebben en biyven liefhebben de stad, die ons heeft zien groeien en veranderen, waarmeoe men lief en leed heeft gedoeld. Een goed voorbeeld geven dezer dagen onze modeburgers uit Friesland ons. Het is bekend, dat Friesland niet zoo welvarend meor Is on dat velen ln andere provinciën hebben moeten zoeken en dikwyis hebben gevonden wat eigon land hun niet kon geven. Doch in den vreemde vergeten ze hun land, hun taal, hun zeden niet. Zo verbinden zich nauwer aan olkaar, kleinen en grooten voelen zich als kinderen van éón land éón, on willon elkander helpen, bystaan en het leven aan genaam maken. Zoo moeten de Leldenaars ook doen. Hun stad, mot haar grootsch verleden, moeten ze biyven eoren en boogschatton on dankbaar aanvaarden het goede wat Leiden nog altyd boeit. Wy moeten om to genisten, om onze lnkoopen te doen, om ons geld to vei teren niet naar andere plaatsen gaan, maar eigen etadgonooton bogunstigen. Dat is waariyk Leidens belang. Vandaag een weck dan vieren we weder den mooisten gedenkdag uit Loldons histoiio, die ons leert wat burgers, door één belang verbonden, kunnen lyden en dragen niet alleen, maar ook, hoe zo kunnen stryden en overwinnen. Mogo de herinnering aan dien dag ons loeren, hoe wy burgors van dezelfde stad toovelo eeuwen lator, moeilijke tyden kunnen ooormaken, nl. door eendrachtig ver bonden met en voor elkander te leven en te werken en boven alles lief to hebben onzo eigen stadl RECLAMES, 40 Cents por regol. To '8-Heerenborg, prov. Gelderland, woont mejuffrouw Wiersberg, wier man borstelmaker te. Deze vrouw was zeer zenuwachtig en haar zenuwachtigheid had haar zeer vreesachtig gemaakt. By eon bezoek, dat onze verslag gever aan juffrouw Wiereberg bracht, stond haar echtgenoot hem te woord, daar z|J zelf niet thuis was. Haar man vorhaaldo, dat zyn vrouw eon orge zonuwziekte had gehad, ont staan door familie-aangelegenheden, en vooral des nachts had zy hevige schokken door het goheele lichaam. Do eetlust was ook nlot al to best, zy was duizelig, droomde akelig en klaagde ook ovor oorsuizingen. Zoo leed zy gedurende acht maanden on ik begon alle hoop te verliezen. Wy haddon reeds zoovele malen in de couranten gelezen de wondoren, die de Pink-Pillen verricht hadden en nog verrichten, dat myn vrouw er ook eens aan zou beginnen, on het resultaat te zoodanig gowoest, dat zy van dag tot dag kalmer te geworden en, zooals u ziet, is zy niet meer thuis en verricht weer haar vrerkzaamhedon als voorheen. Do zenuwachtige vrouwen zyn legio, velen hebben zokeriyk beproefd zich te gonezen zonder er toe to hebben kunnen gerakon. Dat zy een proof nemen met do Pink-Pillon, den beston versterker der zenuwen, den grootston herniouwer Yan het bloed. Wy zyn overtuigd, dat de verbetering, die zy van af de eer6lo pillen zullen gevoolen, er hen toe zal brengen de bohandeling voort te zetten. De Pink-Pillen geven lederen dag bewyzen van genezingen. Men kan omtrent hun workdadigheid by de genozen porsonen Inlichtingen bekomen, wolke personen eervol bokehd zyn. Prys f 1.76 per doos; 9.— per 0 doozeii. Verkiygbaar b|J J. H. I. Snabilii£, Steiger 27, Rotterdam, Hoofddopothoudei voor Nederland en apothekon. Franco toezonding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Leiden en Om- 8trekon by Rbyst Krak, Drogisten, Bees tenmarkt Wyk 6 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 5. 9121 48 Programma van Muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Derde Concert, te geven door bet strijk orkest van het Haarlemsch Muziek korps Directeur Luitonant-Kapelmooster Cli. P. W. Kriens, op Dinsdag '29 Sopt, aanvang acht uren. Eerste afdeeling: No. 1. „Pomp and Circumstance", Military Marcbe, Elgar; 2. Ouver ture zu dem Schauspiel „Egraond", Beethoven; 3. ,Kol Nidrei", Adagio voor Violoncel Solo, (uit to voereu door deu heor Charles Blazer) Max Bruoh; 4. „La Voix de3 Cloches", Reverie Luiqini; b. Serenade Badme, Gabriel Mario; 5. Grande Fantamo de l'Opéra „Samson et Dalila", Saint-Saëua. Twoedo afdeeling: No. 8. Ouverture „Guillaume Toll", Rossini; 7. Elegische Molodiou, Grieg; 8. a. „La Lettro d'Amour Célèbre Valse Thigane, Stewart; b. „Loin de Pays", Vols© Thigane, Berger; 9. „La Feria Suite Eepaguole", La Combe. JOH. J. ROGMANS. Onzo bijzondere berichtgever meldt ons: In het horstel van onzen beroemden tenor zanger Rogmans heb ik aanleiding gevon den, om hem eens in Amsterdam te gaan spreken. Welwillend had hij mij dag en uur opgegeven, maar ik kan niet zeggen, dat de entourage, waarin ik den kunste raar aantrof, geschikt was om mij te bren gen in de muzikale stemming, die bij dit interview paste. De heer Rogmans was na melijk aan het verhuizen van den eenen kant van den Willemsparkweg naar den an deren en nadat wij elkaar wederkeerig ex cuses hadden gemaakt, had ons gesprek plaats in een kamer, die gemeubileerd was met groote kisten en met twee groote kran sen, als herinnering aan behaalde triomfen. Maar onze zanger zelf verkeerde in do beste conditio. Hij zag er met een blozende kleur als Hollands welvaren uit. Toch is hij hoogst ornstig ziek geweest. Met een longontsteking valt niet te spotten. De aanval had onzen zanger verrast. ,,Op den dag, vóór den nacht ,toen ik ziek werd", vertelde hij, „gevoelde ik mij zelfs bijzonder wel." Na zes of zevén dagen hef tig ziek zijn ,toen de dokter hem zijn her stel aankondigde, was hij weer ingestort en had hij een tweeden, niet minder hevi- gen aanval doorgemaakt. zcidc hij, „het is wel een ernstig lijden geweest. Maar wat u nu weten wilt, i* natuurlijk hoe mijn stem er zich onder gehouden heeft. U begrijpt- daar was ik zelf ook benieuwd naar en ik heb er, toen ik beterende was, den professor naar ge vraagd. Hij zei: de stem zal er op verbe terd wezen. En dat is waar. Ik zing gemak kelijker dan vroeger en een soort van bij geluid .dat ik vroeger in mijn spreekstem had, is nu verdwenen. Zóóveel bewijzen van vriendschap heb ik in mijn ziofeto ondervonden, dat ik cr wer kelijk zeer getroffen door ben geweest. Wanneer ik toen weer voor het eerst gezon gen heb? Bij den dood van Paus Leo XIII. Ik heb toen gezongen in dc kerk „De Krijt berg" in het Requiem. Welnu, ik zing toch al jaren en ik verzeker u, dat ik zoo ze nuwachtig was, alsof ik vergunning had ge kregen, om voor de eerste maal van 'mijn le ven in het publiek op tc treden. Nu behoef ik mij niet. meer te ontzien en kan zooveel zingen als ik wil. Een drukke v inter staat mij te w viit"u. Behalve in verschillende kleinere plaatsen, waar ik in oratoria optreed, heb ik engagement voor Groningen, waar in concertvorm „Sam son et Dalila" van St.-Saens wordt opge voerd voor Deventer. „Damnation dc Faust," voor Amsterdam, waar ik op Toonkunst in het „Requiem" van Mozart zingen zal, en in een nieuw oratorium Al- fensus" van Hubert Cuijpers; dan twee maal in de Oratorium-vereen iging, te Zwolle in do „Evc" van Massenet cn te Arn hem op het tweedaagsch muziekfeest van Toonkunst. Ik doe nu maar een greep uit niijn geheu gon, want mijn portefeuille is al verhuisd naar don overkant"', zei do beer Rogmans. „Alleen op buitenlandscbc voorstellen bon ik nog niet ingegaan. Ik wil eerst eens zien, hoo hot dozen, winter met dc vormooionis gaat. Hot zingen is 't niet. Meermalen is tot gcl)ourd, dat ik na een avond van in spanning graag opnieuw begonnen zou zijn. Do vermoeienis zit in 't reizen on daarom bon ik nog wat voorzichtig met hot buiten land.". Ik vroeg onzen zanger naar zijn levens wijs an naar de middelen, die hij gebruikte om zijn stem te bewaren, 's Morgens te halfacht studeert hij al solfèges on is dan al dadelijk goed bij stem. Bepaalde voor zorgen om zijn stem te bewaren, neemt hij niet, bohalve deze, dat hij zich zooveel mo gelijk onthoudt van bijeenkomsten na een concert. „Drukke gesprokken, souper ijes en dergelijke acht ik dan voor do stem hoogst nadeelig. Na de inspanning heeft de stem rust noodig. Ik ga daarom 's avonds na een concert zoo gauw mogelijk naar bed. Gemeenteraad van Hazerswoude. Afwezig de heer P. Noordam, wegens ziekte. Voorzitter de burgemeester. Ope ning met gebed. Lezing der notulen. Deze worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: lo Missive van God. Staten, houdende goedkeuring van ge nomen besluiten in do vorige raadsvergade ring. 2o. Schrijven van den heer H. de Pij- por van Hal bij Eerbeek (gemeente Brum- men), dat hij do benoeming tot hoofd dor openbare school aan den Rijndijk aanneemt. 3o. Verzoek van hot waarnemend hoofd den heer Wessclo, om eenige vergoeding te rao- gon ontvangen voor gemaakte verHuiakooten, dio ƒ40 boloopcn hadden. Dc beide eerste in gekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, terwijl het dorde, te laat inge komen zijnde voor het uitbrengen van prae- advies door Burg en Weths.in deze verga- doring niet kon worden behandeld. Aan do orde komt het rapport der oom- missio tot het nazien van de begroeting voor 1904, wolke c nnmissio bestond ui- de lieeren Chr. do Bruin, D do Bruin en A. W. Straathof. In hot rapport, dat het plan om de oude on vervallen aschschuur af te broken cn tc vervangen door een ziekenbarak, een oa- chot, enz., ten zeerste toejuicht, wordt te vens de opmerking gemaakt,dat dc Oost vaart sluis volgens gerucht' en berichten, zeer lok is en dringend herstelling behoeft, zoodat dc commissie van gevoelen is, dat de sluis moet gaan vóór cachot en barak. Do voorzitter deelt hierop mede, dat hij, na de ontvangst van het rapport, zich, ver gezeld van twee deskundigen, den opzichter A. H. Goldberg en den aannemer J. Dekker heeft begeven naar de bedoelde sluis, om door een inspectie in loco zich to overtuigen van den wcrkclijkcn toestand. En wat was do uitkomst van dat onderzoek? De lekkage is zoo gering bevonden, dat vernieuwing to taal onnoodig ia Aan de bovendeuren scheelt niets en toch ten zo nog meer wa ter door dan de onderdouren, waarvan be weerd wordt, dat ze slecht zijn en vernieu wing behoeven. Dringender zaak noemde de voorzitter den toestand van den dorpstoren, dien hij met genoemde deskundigen op denzelfden dag had geïnspecteerd. Een gedeelte muur ter grootte van 16 vierk. M. wijkt van jaar tot jaar meer en meer uit en in, ten gevol ge van den slechten toestand van de stut ten op den lui- cn den uurwerkzoldor. De herstelling daarvan moet noodzakelijk in 1904 plaats hebben en daarom is het noodig, den post voor het bouwen van een zieken barak, aschbergplaats, gemeente-bergplaats, cachot en de vernieuwing van den toren tc stellen op 8000. Bij dc bespreking der verschillende hoofdstukken van de begrooting, waart -e nu werd overgegaan .passeerde ook de som, die de gemeente in de kosten der gezond heidscommissie moet bijdragen, dc revuo en vond de voorzitter gelegenheid, om tc doen opmerken, dat de heeren dier commissie op bezwaren on verzoek om toelichtingen om trent dc vaststelling van die som weinig of niets antwoorden, - doch dat dc gemeente goed genoeg is om te betalen. Een punt, dat nogal bespreking uitlokte, was do telephoon van het naburige Koude kerk. Blijkens een ingekomen request van den telephoonhouder P. de Ligny, verzocht deze weder in het gonot tc worden gesteld van een jaarlijksche subsidie van ƒ40 in plaats van 20, zooals hem gedurende het vorige jaar was toegekend De voorz. noemde liet toekennen van gel den aan den telephoonhouder eener naburige gemeente onnoodig Koudekerk betale zijn eigen telephoonhouder evenzeer als wij den onzen moeten bekostigen. De heer Kortcweg kan het gevoelen van den voorzitter niet deelen. Van een aantal telegrammen, gedurende zeker tijdsverloop door het kantoor te Koudekerk behandeld, waren er in 't oogloopend meer voor Ha- zerswoudc-Rijndijk dan voor die gemeente zelve. Nu zou dit wel niets uitmaken, maar bij de oprichting van dat kantoor heeft on- Z6 gemeente een gratificatie toegezegd en wil men geen 40 geven, dan houde men zich bij 20. Hij is er tegen, den gehcelen post te laten vervallen. De voorzitter voert hiertegen aan, dat Koudekerk, als het zijn telephoonhouder niet voldoende salarïcercn kan, immers een aanvrage om ondersteuning kan doen. Do heer A. de Jong verklaart zich voor een gratificatie. De heer J. B. Wcsselingh vraagt, of De Ligny geen salaris van 't Rijk ontvangt, waarop de voorzitter ant woordt, dat het Rijk zich daar niet mee inlaat en dat onze gemeente toch ook 125 aan haar telephoonhouder uitkceren moet en bovendien nog de belooning voor den be steller. Dc heer Wcsselingh vindt het evenwel billijk, dat De Ligny uit de gemeentekas van Hazerswoude iets blijft ontvangen Dc heer J. D. van den Akker voert nog aam dat do man zeer behulpzaam is en al- tijcr voor iedereen klaar staat, waarop de voorzitter, zonder daar iets te willen af- dcen, opmorlcfc, dafc moil in Den Haag en Rotterdam en in alle andere groote plaat sen niet minder voor hem klaar staat, zon der dat het hem een cent extra kost. Dc heer Kortcweg brengt nog in 't mid den, dat de oprichting van het kantoor van Koudekerk afhankelijk was gesteld van de subsidie van Hazerswoude. Hij stelt daar om voor 20 voor het volgende jaar toe tc kennen. Dit voorstel wordt aangenomen met. 6 tegen 4 stemmen. Dc post voor tele phoon en onderhoud wordt nu gebracht op 220. Bij de voortgaande behandeling der be grooting, vraagt de heer Wcsselingh bij het desbetreffende hoofdstuk, of de belasting door al het bouwen en vernieuwen weer niet verhoogd zal moeten worden, waarop dc voorzitter hem geruststelt en de hoop op het tegendeel zelfs laat doorschemeren. De heer Van den Akker zou gaarne het verbouwen van do aschschuur geheel van dc baan geschoven zien en stelt voor, den post voor verbouwing en vernieuwing met zoo veel in vermindering te brengen, als het bouwen van een barak, cachot enz. zal kos ten en dus alleen den dorpstoren to her stellen Dit voorstel wordt met 9 tegen 1 stem, die van den heer Yan den Akker, ver worpen. Ten slotte wordt de begrooting met alge- mecne stemmen aangenomen. Komt aan de orde een wijziging van art. 2 der verordening op het herhalingsonder- wijs. B cn Ws stellen voor, dit artikel zoo te wijzigen, dat de jongelieden boven do 16 jaar niet worden toegelaten. De voorzitter deelt mede, dat aan het dorp zich hebben aangemeld 7 jongens, waaronder van 18 tot 20 jaar, en 3 meis jes; doch dat het herhalingsondcrwijs blij kens dc Wet op het L. O geen avondschool voor volwassenen bedoelt; maar een herha ling en een vervolg van het genoten onder wijs. Dc districts-schoolopziener, dc heer Mid- delveld- Viersen, ontraadt de wijziging van het artikel en al erkent hij, dat de Wet zoo iets niet bedoelt, toch zou hij, vooral, om dat het hcrhalingsondcrwijs nog burger recht in de gemeente moet ontvangen, die drie weetgierige jongelui van 18-20 jaar niet terugstootcn. Het bericht van het waarnemend hoofd aan den Rijndijk, den lieer Wessclo, (waar zioh slechts 4 jongens hebben aangegeven en het H.O. dus niet doorgaat) erkent, dat het toelaten van zulke oudere leerlingen niet door de Wet wordt bedoeld; doch zou een soort examen wcnschen voor hen, die de schooljaren reeds lang achter don rug hebben. Het hoofd van de school op het dorp. do heer A. Fortgens, bericht, dat hij lvt toe laten van leerlingen boven de 16 jaar niet in overeenstemming met do bedoeling der Wet acht en dat hij liet samenbrengen van leerlingen van allerlei leeftijd voor hetzelf de onderricht ongcwcnscht, zoo niot onmo gelijk acht. De wijziging van art. 2 wordt met algeiqeeno stemmen aangenomen. Benoemd wordt tot lid van dc commissie tot wering van schoolverzuim aan don Rijn dijk, in plaate van den heer H. Krop, het) nieuwbenoemde hoofd, de heer H. Pijper, Met hem stond op 't tweetal de heer A, vaal Wijk. Tot hoofd van 't herhalingsonderwijs en voor t onderricht in de vakken a. b. c. en d. van art. 4 der verordening benoemde do Raad den heer A. Fortgens, voor 't onder wijs in vak e. van genoemd artikel, moj. M. Klintkert. Bij de rondvraag merkt de heer G. C. do Jong op, dat het woeste rijden van automo bielen op don Gemcenewcg en bij het om slaan van hoeken groot gevaar voor voet gangers en rijtuigen oplevert en vraagt den vooratter, of daar niets tegen te doen is. Andere heeren noemen als gevaarlijk punt de Loete en zouden ook gaarne wettelijks bepalingen maken; doch de voorzitter acht het vooralsnog niet gewenscht, daarop in te gaan. Hij wal de gemeente niet van andere gemeenten isoleeron of afsluiten; doch acht het noodzakelijk, dat de berijders van auto mobielen doordrongen worden van het be sef, dat ze met die woestheid in hun eigen nadeel werken en hoopt, dat ze zricb gewaar schuwd zullen achten. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Bodegraven. Niettegenstaande de styglng der pryzen van granen en meel, betalen wy thans voor ons broed een lageren prys dan vóór do styging en wel om deze reden Toen het meel onlangs duurder werd, verhoogden alle bakkers van Bodegraven en Zwammer- dam den prys van hot brood met 1 ct. per pond. Enkoio dogen hierna breekt een van de bakkers te Zwammerdam zyn gegeven woord tegenover zyn vakgenooten en gaat het brood 2 ets. per pond goedkooper dan zy vorkoopen. Het gevolg hiervan ls, dat hy grooter afzet krygt en vele klanten van de andore bakkers naar hem overloopen. „Dat zullen wy hem afleeron, om onze klanten on» af te nemen," hebben nu de bakkers in oen byeenkomst gezegd„nu zullen wy allen het brood voor denzelfden lagea prys geven als deze concurrent." Zoo komt het nu, dat menige huismoeder uit den werkmansstand in haar vuistje lacht over de verbolgenheid van do Bodegraafscbe en Zwammerdamsche bakkers jegens een z|Jn woord brekend vak genoot, want zy houdt nu per week ver scheidene centen in haar zak, die anders in de geidlado van den bakker terecht gekomen waren. Yan do zes sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwyzer aan de openbare school A, alhier, zyn tegen aanstaanden Maan dag drie opgoroepon om een proefles te geven# Uit de Rechtzaal. De raad van beroep te Haarlem deed giste ren uitspraak in de zaak van de weduwe Jücher te Amsterdam, wier man ten gevolge van het van den bok vallen van oen verhuls- wagon was gedood, on aan wie nu f 30 be- grafonisgeld was toegezegd, omdat haar man f 1 per dag vordiende, torwyi zy /"70eischte, om daardoor te zien uitgemaakt dat de maat staf der uitkeering moet zyn nlot wat de man verdiende by den patroon, maar hoeveel door gelyksooitige arbeiders wordt verdiend in het bedryf In den ultgebreidsten zin. Naar dien maatstaf zou dan ook het pensioen van do weduwe en kinderen moeten worden berekend. De raad besliste, dat de weduwe f 42 krygt, omdat gerekend wordt, dat de man f 1.4C per dag verdiende. De kantonrechter te Kampen lieoft den heet K. F. G., commissaris van politie aldaar, wegens jachtovertreding veroordeeld tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, en f 26 voor hot niot in beslag genomen geweer, subs. 6 dagen hechtenis. ZEGWAARD. Geboren: Alida. D. van a A. v. Beek en A. Sentel. Hondrikus Adrianus, Z. van W. v. Leeuwen en G. Koot. Overleden: Alida v. Beek 6 d. Ondertrouwd: J. Akkerman 25 j., van Delft, en M. Ooms 21 j. Gehuwd: C. Hoogenboezem 23 j. en L. Doglerom 24 j. ZOETERMEER. Geboren: Anna Maria, D. van H. Bolleboom en J. de Jong. Johannes^ Z. van L. Hoogduin en J. v. Velsen. Overleden: Anna van Haastrecht 72 j.# wed. P. Baars. Ondertrouwd: S. den Elzen 27 j., van Stompwijb, en A. Janson 22 j. STOMP WIJK. Bevallen: W. A. Starrenburg gob. Duiveuvoorden D. W. J. Roraijn geb. Bruggemans Z. Overleden: M. Huisman D. 1 m. Marktberichten. Loeurrnrdon, 25 Sept. Boter. Aangevoerd 66/4, 10.8, 6/16 v. Eerste soort ƒ46.60. Pabrieksboter: aanvoer 9/3 en 18,6 v., prijs ƒ46.60 a ƒ49.50, oommissie ƒ50.a Kaas. Aangevoerd *23,158 KG. ƒ17.- a f 21.50. Ter veemarkt waren aangevoerd 6608 stuks, als: 2473 runderen, 1633 scbapeD, 1440 varkens, 5 bokken en geiten, 41 paarden, 7 veulens- Slieren, enter- 75 tot ƒ110, Twenter- ƒ120 tot 270, Ossen ƒ200 tot 225, vetto Koeien ƒ240 tot ƒ260, melk en knlf Koeien ƒ140 tot ƒ256, Pinken 60 tot 80, vette Kalveren 18 tot ƒ65, Graskalvoren 60 tot ƒ70, nuchtere dito 8 tok ƒ12, veile Schapen 28 tot 26, weide ld. 22 tot 24, Lammeren ƒ14 tot ƒ18, relte Varkeus ƒ80 tot ƒ100, magere dito 40 tot ƒ50, vette Biggen ƒ20 tot 46, kleine dito 4 tot ƒ7, Paarden en 1 Veulen 75 tot 120, Vette Koeien lete qual tot o., 2do qual. tot c., 3de qual. tot c., stieron per bont tot c., vette kalveren tot c., votte Schapen tot o., vetto Varkens 20 tot 20$ c., Varkens Londcnsche markt 17 tot 17$ c. per ll- KG. In rundvee wrs de handel nog behoorlqk goed, in wol vee stadig en in varkens goed gewild. Alkmaar, 25 Sept. Kaas. A an ge v. 390 partijen, wegende 160,000 KG. Prijs voor kloine 27.com- miesio f 25.25, middelbare 26 Handel stng. Zn olie, 25 Sept. Boter. Aangevoerd 567 8 en 180 16 v. en 1380 stukken, wegeDde samen 13,930 KG. Prijs per »/4 vat 27.60 n V.6.50, per KG. ƒ1.10 a f 1.20. Vee. Aangevoerd: 547 Runderen, waarvan op do stallen 100, 96 Kalveren, 351 Schapen, 71 Varkens, 712 Biggen. Men besteedde voor vet vee per KG. Runderen 48 a 60 c., Ki.lveron 68 a 78 c-., Schapen 10 a 25 c., Varkens 36 ft 40 o.^ Stiei eu en Schapen iets boter in prQS. Over bei geheel genomen was de bandol traag.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 18