N«. 13359 Vrijdag 11 September. A0. 1903. Qeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Officieels Kennisgeving. FEUILLETON. De noodlottige Kus- LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon pel voeb 9 Oants po: 8 mundn f 1.10. Bolton Leiden, por loopor on waar agenten goTestigd rijn 1.30. Franco por poot1.60, PRIJS DER ADVERTENTIES s Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentièn van 30 woorden 40 Oents oontant j elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor bot inoasseeren wordt 0.05 berekend. Burgemeester on Wothouders van Leidon; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen ter algomeene kennis dat door hen vergunning ia verleend aan Z. DE ROOY en P. J. MULDER, en rechtverkrijgenden respectievelijk tot uitbreiding van de Koek- bakkery aan de ZydgrachtNo. lo, kad. bekend Sectie E No. 382, door vervanging van den bestaandeu oven door een heeteluchtoven en tot uitbreiding van de Boek- en Steendrukkerij aan de Breesliaat No. 82, kad. bekend Sectie E No. 547, door vervanging van den be- 6taanden gasmotor van 8'/» P--k. door een van 5 p.-k. 1 En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in het „Leidsch Dagblad". Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYöT, Secretaris. Leiden, 11 September 1908. Lfc.UftJk.tó, id Septsmber, Naar wij vernemen, is de mdéeling der kerKêlijke functien bij dc Israel. Gem. alhier thans als volgt. Do heer M. v. Wesel, wegens voortdurende ongesteldheid verhin derd zijn ambt waar to nemen, heeft van af 1 September ji. eervol ontslag aangevraagd on verkregen uit zijn betrekkingen als leer- aar en secretaris bij de Israël. Gom. voor noemd, met toekenning van pensioen en met dank voor zijn eerlijke on trouwe plichtsbe trachting gedurende een lange reeks van jaren, met den wensch, dat het den eer- waardigen grijsaard gegeven zij nog langen tijd een welverdiende rust in gezondheid te genieten. In zijn plaats worden thans definitief ge noemde functien waargenomen door den heer H. I. Cohen, eerste voorlezer en reeds gedurende eenigen tijd waarnemend lceraar- eecretaris bij genoemde Gemeente, terwijl be roepen is tot hulponderwijzer aan de gods dienstschool en adjuncUvoorlezer, tevens be last met do ritueelo vleeschkeuring, de heer A. M. Coster, van Dedemsvaart. Gisteravond hield ds. G. Wisse Jr. do laatste der vier aangekondigdo lezingen over ,,Dc moraal in het zevende gebod." Ook dezen keer was de ruimo zaal in het Noord einde ovenals de vorige malen, geheel govuld met belangstellenden. Hoewel w'j van de inleidende lezing een verslag gaven, leenden do volgende onder werpen, ofschoon met teedere kiesckheid be handeld en clus in de zaal volkomen op haar plaats, zich uit den aard van de zaak min der goed voor een dagblad verslag. Wij vol staan dus met aan het slot er van mede te deelen, dat al do vier lezingen door een tal rijk cn aandachtig luisterend publick wer den bijgewoond. Thans zijn de«ze lezingen ook in druk ver schenen. Wie ze hebben gehoord zijn dus in de gelegenheid het gehoorde nog eens kalm over te lezen, wie verhinderd waren zo aan te hooren in staat gesteld er kennis mee te maken. Ze zijn uitgegeven bij de naamlooze vennootschap-drukkerij ,,Vada", directeur de heer Johan A. Nederbragt. De typographischc uitvoering is net cn dui delijk. In dc ledenvergadering van de ver- eeniging „Onderlinge HiEp", gisteravond gehouden in do bovenzaal van het gebouw „Geloof, Hoop, Liefde", aan do Lange- straafc, werden door den heer Adama, we gens het bedanken van den heer De Tombe, als «ecretaris, de notulen gelezen, welke na een kleine opmerking werden vastgesteld. Daarna werd verslag uitgebracht door den penningmeester omtrent zijn gehouden be heer, welk verslag, na een paar toelichtin gen door den voorzitter, eveneens onder dankzegging werd goedgekeurd. Alsnu werd, op voorstel van den voorzitter, de heer Adama bij acclamatie tot secretaris ge kozen, terwijl de beide andere heeren, die volgens rooster moesten aftreden, zich eveneens in hun funotie zagen herbenoemd. Nu kwam in behandeling do beslissing omtrent de ioort van steenkolen, welke de spaarders dit jaar zouden gebruiken; al vorens daartoe werd overgegaan, werden eerst dc voorwaarden gelezen, welko voor de aanbesteding ter inzage lagen en waar naar de leveranciers zich hadden te regelen omtrent hun inschrijvingen. Er waren acht inschrijvingabiljetben in gekomen, welke na opening de volgende na man bevatten: Creyghton 80 ets., 81 ots on 55 ets.; Osin- ga 74 ets., 73 ets. en 51 ets.; Caron 78 ots 77 ets. cn 55 ets.; Perquin 75 ets., 77 ets. en 5-1 ets.; Gcbrs. Huy 73 ets., 74 ets. en 52 ets.; v. d Made 75 ets 79 ets. en 59 ots.; Wijntjes 79 ets., 77 ets. on 57 ets.; v. d. Most v. Spijk 81 ets., 82 ets. en 65 ets. Deze inschrijvingen waren voor de leve ring van vlamkolen, vetkolen en geklopte ook es, alles vrij aan huis, cn per Hecto liter. Alsnu werd overgegaan tot stemming, welke soort van kolen men zou gebrui ken; na eenige besprekingen werd met meer derheid van stemmen besloten, dat mon dezen winter vctkolon wenechte, aLs zijnde, zoo werd er gedacht, dit. do beste qualiteit Nu werd ar gestemd aan wie do levering zou worden opgedragen; met grooto meer derheid werd als leverancierster aangewe zen voor de steenkolen do firma Caron, voor don hierboven vermelden prijs. Zoo- als men ziet, is deze niet do laagsto in- schrijfster. Omtrent de levering van cokes werd geen stemming gehouden, maar zou met de firma Caron in overleg worden getreden of deze ook tegen een wat logeren prij3 deze brand stof wildo léveren. Vorder zij opgemerkt-, dat er voor do verbruikers voor icdcron hectoliter nog 2 ets. bijkomt en wel 1 ct, voor de controle en 1 ct- voor hot thuisbe zorgen. De levering bedraagt pl.m. 2500 H.L. steenkolen en 500 H.L. cokes. Na deze brandstoffenbesprekinge wer den bij acclamatie nog benoemd tot leden der commissie, belast "met- het nazien dor jaarrekening, dc heeren Van Keulen en Bonten- Bij monde van den heer Kloos word een gunstig rapport uitgebracht over de vorige jaarrekening. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering, na dankzegging, door den voorzitter gesloten. De gemeenteraad van Waddingsveen besloot onlangs, gelijk men weet, den heer H. Blanken, gemeen te-geneesheer aldaar en als zoodanig ook belast met de levering van geneesmiddelen aan onderst-and genieten den aldaar, niet ala Raadslid toe te laten, omdat art. 23 der Gemeentewet- wel toelaat, dat een gemeente-geneesheer, bolast met de armenpraktijk, lid van den Raad is, doch art. 2-1 dier wet alle levering ten behoeve der gemeente verbiedt. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben evenwel beslist, dat do heer Blanken als lid van den Raad zal worden toegelaten, op grond, dat, ook zelfs indien mon zou mogen aannemen, dat het verstrekken van geneesmiddelen, waar dit gesohiedfc ten gevolge der accessoire verplichting bij de aanstelling als armen-goneesheer op een vaste jaarwedde aanvaard, als een bij art. 24 der Gemeentewet verboden levering, of wol het aangaan dier verplichting to gelijk met dio tot het bewijzen van geneeskundige diensten tegen een vaste jaarwedde als een bij dat artikel verboden aanneming zoa moeten worden beschouwd, dan toch die levering of die aanneming niet zou vallen onder de verbodsbepaling van art. 24, daar de uitzondering van hot slot van art. 23 ook zoodanige levering of aanneming zoudo omvatten. Zooals gemeld, gaat do Raad in hoogor beroep. Door een groot deel der burgerij te Rotterdam werd gisteravond een buide ge bracht aan Rosier Faassen, den zoozeer ge liefden tooneelspcler, ter gelegenheid van diens 70slen verjaardag, welken hij Woens dag vierde. Een aantal tooncelvercenigingen eD re derijkerskamers hadden daartoe het initia tief genomen en vereen igden zich om acht uren in 't Beursgebouw cn begaven zich om 9 uren in optocht met fakkellicht cn ba nieren en vergezeld van het muziekkorps hoornblazers der dienstdoende schutterij naar den Grooten Schouwburg in do Aert van Nes-straat, alwaar do jubilaris, om ringd door zijn kinderen, confrères en too- ncelvricndcn, op het grooto balkon ver scheen van den aangrenzenden foyer. Do rcgelingscommissie en genoodigdon begaven zich in den schouwburg on hadden in den foyer de golukwenscben plaats. Nadat dc zangvereniging „Nut cn Ge noegen" onder leiding van den kapel meester A. J. Dcmaare, de serenade van Yerbulst had gezongen, sprak do voorzit ter, de heer B. Diamant, van de vcreeni- ging Thalia", cn huldigde Faasson als mensch ri acteur; spr. droeg ten slotte voor een toepassolijk huidelied. Mevrouw Leupen bood bloemgeschcnken aan namens Thalia." Faassen dankte diep getroffen en maakte een vergelijking met keizer Nero, die wenschte, dat alle Romeinen één hoofd hadden om hen ineens te kunnen omhals- brengen. Zoo wilde Rosier allen en bloc omhelzen. Tienduizenden juichten Faassen met geestdrift toe van uit de Aert van Nes- straat, niettegenstaande den stortregen. Do heer S. Lindeman, do met 1 Sept. 1.1. ontslagen leeraar aan dc Rijksland bouwschool te Wageningen, zal zioh to Delft vestigen als repetitor in wiskunde. Prins Hendrik bracht gisteren een be zoek aan do landbouwtentoonstelling to Winterswijk. Op den aangegeven tijd, to 10 uur 8 min., kwam prins Hendrik to Winterswijk aan. Op het perron bevonden zich do burge meester, de heer Haitsma Muiier, do rent meester van het kroondomein do heer Roelvink, do directeur-generaal Lovink on do aideelingsvoorzitter, de heer Ten Hou ten. De Prins was gekleed in kloin tenuo go- noraals-uniform, vergezeld van zijn adju dant, jhr. Yan Suchtelen van do Haere. N3 door den burgemeester begroet te zijn, werden door dezen in do keurig ver sierde wachtkamer do verschillende autori teiten, op het perron aanwezig, aan den Prins voorgesteld. Daarop nam Z. K. in een met vier paarden bespannen equipage plaats, terwijl naast hora do heer Ton Hou ten cn tegenover hom do heeren Lovirk cn de adjudant zaten. Do burgemeester reed den stoet vooruit, den bereden marechaus sees volgden. Bij den rondrit door het dorp werd do Prins door een talrijk publiek toegejuicht. Hierna werd con rijtoer in de boschrijko omstreken van do buurtschap Woold ge maakt, waarna bij oafó „Boorballink" halt gohouden werd. Hier werd geluncht, waar bij 20 genoodigden aanzaten. De lunch was aangeboden door de afdcoling Winterswijk van de GelcL-Ovorijselscho Landbouw- Maatechappij. Aan tafel werd niet getoost. Vervolgons werd con bezoek aan het ten toonstellingsterrein gebracht, waar de Prins werd rondgeleid door do heeren Ten Houten en Lovink, terwijl verschillende voorzitters en secretarissen van do tentoon stel li ngscommissio aan den Prins voorge steld werden. Tegen 4 uren verliet do Prins met oen ge wonen trein het dorp. Do duur der tentoon stelling is tot Zondagavond verlengd. (U. D.) Beroepen is bij do Gcref. Gemeente to Tholen: de heer G. Verrij, cand. to Heincn- oord. Wij vornomen tot ons leedwezen, dat dj hcor Richard Hol gistermorgen ernstig ongesteld is geworden, zoodat zijn opne ming in do kliniek van „Het Roode Kruis" in de Jan-van-Nassau-straat to 's-Gravon- hago noodzakelijk bleek. Vermoedelijk is de oude kwaal (nierziekte) weder te voor schijn getreden, en zal een operatie dan noodzakelijk wezen. (II. D.) Mej. A. O. Loenen, directrioo in het Stadsziekenhuis te Kampon, heeft tegen 1 Deoombor a. s. eorvol ontslag uit dio be trekking aangevraagd. Heb ,,U. D." deelt mede, dat het voor nemen van H. M. de Koningin-Moeder om een bezoek te brengen aan het Kon. Mctcro- logisoh Instituut te Do Bilt wegens het overlijden van een der leden Harcr hofhou ding geen voortgang zal hebben. Mr. J. Coert, commies redacteur ter aecretarlo te Rotterdam, heeft nan B. en We. eorvol ontslag aangevraagd tegon 15 dozor. Het 1ste bat. van het 4de rog. infantorio vertrekt hoden ondor bovel van den majoor R. Froger uit de legerplaats by Laren naar Amsterdam, orn aldaar in den garnizoensdienst to voorzien. De nationale collecte voor de woesinrich- ting te Naorbosch hooft tot lieden f 32,395.75s opgebracht. Tot dolging der schuld Is f 100,000 noodlg. Hot stoomschip „Amstolland", van Bucnos-Ayres naar Duinkerken cn Amster dam, passeerde 8 Sept. Madera; dc „Gedé", van Rotterdam naar Batavia vertrok 9 Sept. van Snee; de „Oongaran", van Rotterdam naar Batavia, is 9 Sopt. Öuessant gepass. do „Prins Willem IV", van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 9 Sopt. van Ha vre; do „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Sopt. van Snee; do „Socstdijk" vertrok 10 Sopt. van Amster dam naar Rotterdam; de „Bcsooki" ver trok 10 Sept. van Rotterdam naar Java; do „Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Sopt, van Ge nua; do „Timor" van Bntavia naar Amster dam, vertrok 10 Sept. van Port-Said. Aalsmeer. In deze gemeonlo wordt door do bevolking oen buitongewono belangstelling aan den dag gelegd voor de aanhangige spoor wegplannen. Thans circuleert oen adres ter aanbieding aan do Prov. Staten, waarin voor- namelyk gewezen wordt op de dringende bo- hoeito voor Jand- en tuinbouw aan een ver sneld communicatiemiddel, hot eonigo wat den bloei dozor streek kan bovordoron. Noordivylr. Woensdag werd dozo ge meente bezocht door ong» veer 200 parochia nen van Katwijk, dio ouder leiding vau hun ecrw. herder, pastoor Thouiann, het gebeen te van St.-Jeroen kwatnen vorcercn. Giste ren waren hot onze buren an Noordwijker- bout, die ten gotale van ruim 300, voor het zelfde doel ter bedevaart togen, eveneens onder leiding van hun cerw. lieer pastoor W, van Halen. Op do gebrnikolijko wijzo vonden do plechtigheden in dc kerk on op het Martelveld plaats. Gelijk wij reeds meldden, zal dc afdco ling Noordwijk dor Holl. Maatschappij vau Landbouw op Donderdag 17 dezer een ten toonstelling houden van landbouwproduc ten, vee, enz Hieraan wordt verbonden eon ringrijderij, waarvoor do prijzen levens voor het fraaist cn het eigenaardigst ver sierde rijtuig reeds aangekocht on in den Bazar aan do Voorstraat, bij don heer G. van der Lee geëxposeerd zijn. Tor-Anr. Ds goyallsn van bosmettelyko zlekto (fobrls typhoïdea) in deze gemeente, die zich dit jaar alhier veel voordedon, zijn thans allo gewoken on do huizon, waarin z\\ voorkwamon en, voor zoovool dat is voor- geschreven, ontsmet. Twee sterfgevallen in óun gezin kwamen voor. BU vier hoofden van gezinnen hoeft, mot hotgeeu mot de lijders in aanraking is gowoest, ontelgoning en ver branding plaats goliad. Het is to hopen, dat zich goon niouwo gevallen moor voordoen on do genomen maal rogeion tor bostrlJdlng dier ziekte tot hot gowonschto resultaat hebben geleid. VourMohoton. Met genoegen zullen zij, dio hebben bijgedragen om do illuminatie to Voorschoten op 31 Augustus to doen sla gen, vernemen, dat do ontvangsten bedroe gen 121, do uitgaven f 113.58, zoodot do rekening sloot mot een batig saldo van f 10.42, wolk bedrag bij den burgemeester aldaar is gedeponeerd, bestemd om later in do kas van een eventueel op te richten „Wilholmina-Verceniging" lo worden ge hort. Warmond. Gisteren hadden alhier, be gunstigd door goed weder, do uitgeschreven volksspelen plaats. Zakloopcn voor jongens van 10—11 jaren- lstc pr 1\ Mcskcrs; 2de pr. A. van Winsen en 3de pr. C. van Vclzen. Turfrapen voor jongens van 6—10 jaren: lsto pr. P. Zwetsloot; 2do pr. L. Ouds hoorn; 3do pr. L. van Noort cn 4de pr. M. van der Voorcn. 3) „Prins," zeide ik ernstig. „Ik ben voor my zolvon geneigd mijn vriend in sommige opzichten geiyk te goven, e.n toch niet geheel en al. Ik heb ovenwol geen middel myn ver denking te bowyzen; ik kan, voor my zeiven, volstaan met te zeggen, dat ik den man ken, die deze beide portretten geschilderd heeft. Hy was eens een leerling van my. Er zUn twee wegen open, om u er van te overtuigen of myn veronderstelling waarhoid bevat. De Gene is, de scblldorü te vorwydoren, of do kist op slot te doen; indien onze veronderstelling juist is, zou ik u een derpelykon stap niet aanraden, daar do zieke een govaariykon schok er door zou kunnon krygen. Do tweede is, dat gy of wel wy op de hoogte komen van hetgeen voorvalt in deze kamer, gedurende de weinige minuten rust, waarvan gy gesproken bobt, Ik heb van dr. Hermann gehoord, dat do Prinses dikwyis, verfrischt door de nachtrust, opstaat; maar dat, na tien minuten alleen zyn in deze kamer, do slechte konteekenen van haar ziekte zich onveranderiyk voordoen." „Dat is zoo," zeide de Prins treurig. „Maar wat besluit gy daaruit? Hot stuit my tegon de borst om myn vrouw, op welke wyze dan ook, te bespionneoren." „Bedenk, dat haar leven in govaar Is. Ik vraag u alleen maar om Hermann, my of eon ander vertrouwbaar persoon te veroorloven, om te vzien wat er gebeurt gedurende die minuten, die klaarblykeiyk zulk een verschrik kelijk gevolg hebben," Misschien had het ernstige van hot geval my or toe gebracht zulk een vraag te doen, die aangenomen moest worden. Ik voelde, dat, Ingeval do Prins onvoorwaardeiyk weigerde, ik liem alles vertellen moest, wat ik wist van de vroegere verhouding tusschen Vincent en zyn vrouw en zoo zou ik misschien allo hoop op redding vernietigen. Ten laalsto stemde, tot myn onuitsprekeiyk-e vreugde, de Prins in myn voorstel too. Tegenover hot knaapje, waarop de ebben houten kist was geplaatst, stond een glazen deur, dio toegang gaf tot een wintertuin. Deze tuin werd gewooniyk aan do builenzyde op slot gedaan, behalve op het uur, dat do tuin man verscheen ojn de rozen to vernieuwen. Do Prins zorgde er voor, dat wy daar don volgenden morgen een plaats haddon, van waar wy, goed verborgen achter slanke palmen en varons, in staat waren, alles waar te nemen, wat er in de kamer gebeurde. Den volgendon morgen werden wy op hot afgesproken uur door den Prins zelf naar den wintertuin gebracht, torwyi de Prinses nog in haar slaapkamer was. Wy waren alle drie min of meer beschaamd over ons zeiven. De Prins zag er allesbehalve vrooiyk uit-, toen hy one in onze schuilplaats achterliet. Lang behoefden wy niet te wachten voor de Prinses verscheen, door haar kamenier vergezeld. Zy zag er veel beter uit dan den vorlgen namiddag. Mot een zucht van ver moeienis strekte zy zich op het rustbed uit. Dicht by haar stond het tafeltje, waarop de ebbenhouten kist lag. Nauweiyks had de kamenier do kamer ver laten, of de zieke vrouw reoa overeind, liep met haastige, doch wankelende schreden naar het tafeltje en trok de obbenhouten plank, die Let portret bedekte, weg. Toen drukte zy haar vingers op het fluweel rechts van de achildery en het glas, dat dit bedekte, vor- dween in een schuilplaats, die klaarblykeiyk in het fluweelen lystwork aan den anderen kant gemaakt was, en liet zoodoende het pprtrot ontbloot. Toen boog de vrouw zich voorover, drukte haar lippen op den gescbil- derdon mond en schoen de afschuweiyke liof- koozlng te ontvangen, die haar wachtto. Toen zy zich terugtrok, raakte zy een springveer aan, die het glas in zyn vorigen toestand herstelde, en plaatste or de ebbenhouten plank weer voor. Maar toen zy zich omkoorae om het rustbed te bereiken, leek het ray, of zy op don grond zou vallen. Zeker zou ik opge sprongen zyn om haar te hulp te snellen, indien niet Hermann my by den arm vast greep en zoodoende weerhield. Nadat zy het rustbed genaderd was, legde zy or zich op neder. Haar reeds bleek gelaat werd nu lykkleurig en zy scheen een be- zwyming nabymaar, ter.wyi zy zich er met kracht tegen verzotte, strokto zy haar hand uit on drukte op een olectrieche bel, die daar klaarblykeiyk met opzet, op een tafel binnen haar bereik, aangebracht was. Ik merkte op, dat de arm, dien zy uitstrekte, geweldig beefde en< dat haar gobeele lichaam schokte als door een zenuwaanval. Wy zouden zeker de kamer zijn binnen gegaan, indien niet, vóór wy dit konden doen, de Prin3, door de kamenier ge volgd, binnentrad, zóó spoedig zelfs, dat het waariyk scheon, alsof beidon op die oproeping gewacht hadden. Hermann beduidde my, dat wy nu wel konden weggaan, maar ik wenschte, en had daarvoor goede redenen, om verborgen te blyven, totdat de kamer verlaten was. De scène, die ik zoo juist bygewoond had, wekte in myn geheugen een half vergeten tooneel op en dat was de reden, waarom ik nood- zakeiyk handelend moest optreden en wel onmiddellyk. „Loop om," zeide ik tot myn motgezel, „on ga het huis binnen om eon bezoek ala dokter te brengen en doe je best haar onder je Invloed to krygen. Brong zo allen in een andere kamer; tracht den Prins alleen to krygen en zeg hem, dat wy voldaan zUn; zeg, dat je de ware oorzaak van de aanvallen ontdekt hebt, dio zuiver lichamejyk zUn, on dat je hoopt eon succesvolle bohandeling ge vonden te hebben." Hermann kwam biorlegon op. „Ik heb niets ontdekt," zeido hy, „behalve de aandoeningen, die ik tTouwens reeds vor- wachtto." „Je zult ondervinden, dat ik golyk heb; ik zal alles naderhand uitleggen," zoide ik. „Holp my slechts. De Prinses moet sterven. Als jo myn raad opvolgt, dan kan zo gered worden." Hermann berustte er in on oen oogenblik later zag ik hem het boudoir binnentreden on by voerde myn wenschon zelfs zoover uit, dat hy de Prinses beval naar ha$r slaap kamer te gaan. Do Prins, dio hem hartelyk welkom geheeten had, scheon heel graag zyn bevolen te willen uitvoeren, en binnen een oogenblik was de kamer door allen verlaten. Toen kwam ik uit myn schuilplaats tq voorschyn en trad het boudoir binnen, door de glazen vorbindingedeur. Terwyi ik dadeiyk naar het portret van Vincent ging, slaagde ik er in om zonder eonlge moeite eerst do obbenhouten plank te verwyderen en daarna do springveer te ont- dekkon, die hot glas ln zyn vorigen toestand hersteld had. Toen ik de kist omkeerde, bomerkte ik, dat ik de schilderij werkeiyk er uit kon nomen; hot gespannen dook word van achtoren door leder vastgohoudon. Ik nam do schildery weg on legdo hot glas en do obbenhouton plank op hun plaats. Ik haastte raU vervolgons wog to komen en terwyi Ik don straatweg be reikte door don uitgang van den wintertuin, sprong ik in het eerste het boslo »ytulg, dat leeg was, en reed Ylug weg In de richting van Holborn. Een kwartier later atoeg ik uit myn rytuig voor een kloin winkeltje in een van do ontel bare achtoratraton, die in don omtrok van do viaduct gelegon zjjn. Het muffe vertrok bleek by het binnenkomen oen vreemde vorzamo- ling van oudhoden on kunststukken to bo- vatten; langon tyd geleden had ik menig uurtje zoek gebracht te midden van dozo vorzameling en in gesprek mot den eigonaar. Do man, die nu uit een donkeren en stofligen hook te voorschyn kwam, was oon vroomde, oudo, joodscho merkwaardigheid. Hy was by ons schilders wol bekend, want hy handelde niet alleen In kunststukken, maar hy verkocht ook zeldzamo kleurstoffonen mon vorleldo van hem, dat hy, öf door eigen onderzoekingen óf godurendo zyn jachton op zoldzaamhoden in Italië on Spaojo, do geheimen ontdekt had van die wonderiyko en duurzamo kleurstoffen, die in gebruik waren bU de grooto schilders uit vroegoren tyd. Ik drong hem naar den winkel en sloot de deur. „Ik wensch te weten," zeido ik, met de deur in huls vallendo, „of jo dat pakje met die afschuwoiyko stof, die je „Venetiaansche Poedor" noemt, nog in je bezit hebt." (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1