Uit de „Staatscourant." Aarlanderveen. Door den penningmeester ran den Zuid- en Nooi doindorpolder alhier wordt Maandagmorgen a.s. zitting gehouden voor bet ontvangen van poldorlasten te zijnen kHntoro, Lnnsdogmorgon In hot Dorp ten huize van mej. wed. Kortebaas en Donderdag a.s. ten huizo van den heer Jb. van Nloberk nab(J Zwamtnordam. Door do ürma Gobrs. Van Dam, alhior, la vergunning aangevraagd tot plaatsing van een gasmotor ln haar boterfabrlek. Op do voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school Lage Zyde zyn geplaatst de dames: A. W. P. Woerleo, alhier, A. 't Hart, te Slbculo en A. M. Bongors to Baarn. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school (dorp) zyn geplaatst de dames: A 't Hart, to Slbculo, A. M. Bongers, te Baarn, on E. J. Carnóre to's-Gra- venhage. ilazerswoude. Hedon worden de afdrukken dei pholograplusche opnamen van den hlsto- rlschen optocht, die zoor talrijk zijn en uit muntend geslaagd mogen heeten, ln de vitrine van den hoer H. van Holl tor bezichtiging gesteld. Men verzuime dezoschoono gelegenheid niet, daar mon zoker nimmer weer kans zal hebben, om do voorstolling van het geheel onder do oogon to krijgen. Katwijk» Hot aantal lng« aduevenen voor do Landwoor bedraagt ln dezo gemoonto 13, waarvan 1 bohoort tot het rog. grenadiers en jagers, torwfil do overige behooron tot het 4de rog. infanterie. Katwyk-aan-Zce. In do afgoloopen wook kwamon alhier 10 partijen volle pekelharing jn afslag; de priJa liep van /"9.60 torug tot 8.00. Maatjesharing bracht op f 7.15 tot f 8.20, Steurharing f 0 20 tot f 7.60 por kantje, Steurharing per 1000 bracht op/8.- tot f 8.50. Leiderdorp. Door den Burgemeester ls aan den heer A. B. Vorkley, landbouwer alhier, vergunning verleend zijn varkons togen vlolc- zickio to doen inenten. Do hoer J. de Graaf, alhier, ls benoemd tot vice voorziltor van het bestuur dor afdoe- llng Loldon on omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Loiiuuideu. Tot ondoiwyzeros aandeR.K. Pui', öcnuoi alhier is benoemd moj. O. H. M. Nppels, van Alfen (Z. U.). Liaseu Hot inschrijvingsregister voor do nationale militie la voorgoed gesloten met eon getal van 34 ingeschrovonon. Hot aantal verlofgangers, die mot 1 Aug. tot de landweer zfin overgegaan, bedraagt 3. itoordtvykorliout. a.s. Woonsdog houdt do ftfdeollng van Bloembollon-cultuur een ver gadering mot Introductie in het cafó „Het "Wapen van Noordwykerhout". Een spreker zal dan het onderwerp: „RalToisenbanken" behandelen. Oud-Ado. De uitslag van hot gohoudon biljartconcoura by den kastoleln J. van dor Hulst, waaraan door 18 spelers werd deol- genomon, i8 als volgt: lsto prys Jasper van KUn, Rypwetering; 2de prys O. van Ryn, Vrouwonakker; 3de prUs H. Verhy, Hoog- mado; 4do prys J. van dor Qoost, Warmond. Vele toeschouwers sloogon met bolangstolling hot mooie spol van velen dor doolnemors gade. Hijnsburg* In do vergadering van do Afdeeling „Rynsburg" dor Algom. Vereeniging van Bloembollencultuur la hosloton in don loop van doze maand oon droge bollenvelling to houden onder directie van de heeren A. do Mooy Jr. en A. v. d. Eykol Joh., ten over staan van den hoer P. H. van Tlel. Staande do vergadering worden reeds oon 150-tal num mers opgogevon, terwijl by den secretaris der afdeeling voortdurend nog gelegenheid is iiummots op to geven. It ij p wetering* Donderdag word hier tor eere üor Kunmgin feestgeviord. Georganiseord waron onderscheidene volksspolon, als: ring steken per rijwiel, zakloopen, blaastrappen, enz., waarvan ruim gobruik word gemaakt. Een on ander werd opgoluisterd door muziek en prachtig wodor. Eon voorname factor om een feest te doon slagen 1 Alles liep dan ook prachtig van stapel on or waren veel belnngstollonden. Treurig ls het daarom, dat dezo dag niet zonder ongeval zou eindigen. Terwijl de ouders op hot feestterrein ver- toefdon, geraakte nl. oen zoontjo van den kermisreiziger P. Qorrits, oen kDaapje van 7 jaren, water willende schoppen, ln do Ryp- wetorlngorvaart, on was reeds verdronken, toon hot ongeluk bemerkt werd door J. van Diemen, die hem er uithaalde. Ofschoon dr. Wilhnck spoedig tor plaatse was en gerulmon tyd do middelen op den drenkeling toepaste, mocht het niet moor gelukken do levensgeesten op te wekken. tf&uenliela. Do twee kinderen uit Voor- hom, dio Woensdag alhier do school verlieton en met thuis waren gekomen, zyn Donder dag 1" Noordwyk ln wolstand gevonden. De roden van hun uitstapje moot daaraan ge weten worden, dat zy niot thuis durfdon kouten wegens hot vorsnoepon van hun eenlg meegegeven gold. Hot overschot van don voorraad, wuar- uit do sahooljeugd don Sisten Augustus la getrakteerd, is uitgereikt aan do kindoren der twoo bowaaracholen, zoodat dio ook nog een prettjgen dag gehad hebben. Hot bestuur van do Maatschappy van Landbouw afdeeling Oogstgeost en Omstrekon hooft in ovorleg met de feostcominissie, alhier, besloten om do f 50 subsidie door laatstge noemde commissie veileend, te bestedon aan een harddraverij voor paarden onder don man, bohoorende aan eigenaars, wonende in go- noemdo afdeeling, to houdonop9Soptombora.s. By do op Woensdag 9 September alhier to houdon harddravery moeten do paarden behooron aan eigenaars, wonondo ln do ge meenten Sassenhelm, Lisse, llillogom, Oogst- geest, Warmond of Voorhout. Wnddingsveeii. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben vernietigd hot bestreden besluit van don Raad dezer gemoonto on dor- halve beslist, dat dr. H. Blankon als Raadslid zal worden toogolaten. Do Raad hooft mot 7 tegon 3 stommen besloten overeenkomstig art. 36 dtr Gomoonte- wot van dozo beslissing in beroep te komon by H M. do Koningin. Onder begunstiging van het hoerlyksto zomerwodor ls het Koninglnnofecst gevierd. Byzonder aantrokkolfik was hot eerste nurn- mor van het programma: de aubade der scliool- kinderen, ton getale van ruim 700, aan den Burgemeester. Daarna hield „Vereend Genot" oon wedstryd op fiotson. 'e Middags had een rlngrydery plaats met 16 doolnomers. 'e Avonds amusementen ln de verschillende cafó'a en concert op het sloriyk verlichte feestterrein. Alios liep netjes van stapel. Don gohoelen dag wemelde het van foestvieronden langs straten en wegen, 't Was dan ook met die warmte geen weer om ln huis te gaan zitten mopperen. Elf emmors water waren voldoende om een brandje te blusschen, dat ontstaan was ln een bed, waarop iemand, die ongotwyfeld to veel getoost had, met eon brandende sigaar was gaan rusten, 't Is wel een eigenaardige opvatting van feestgenot. Van een zalig rusten op oen sponde, die door beide elementen zoo akollg was toegetakeld, was natuuriyk goen sprake meer. Tot ambtonaron van don burg. stand zyn gokozon de hoeren Brommer en P. A. v. d. Torren. Do begrooting voor don gemeentedienst 1904 bedraagt f 34,706.20. WMBenaar* Gisteravond vergaderden ten huize van don hoer A. W. Beyorsbergen do bloerabollenkweokors, die voor den bouw van de nieuwe kerk „plaoten". In zyn openings woord dankte do heer Jac. van der Kroft Sr. allen, die bollen geschonken hadden voor dit goede doel. Hy deelde mede, dat do bollen, dio door de goestoiykon gekocht waren, dit jaar weder door hen beschikbaar worden ge steld. Ook dankte hy don heer J. Wensveon voor do goedo zorgen aan do planting besteed. Haddon de bollen overal nogal schade goleden door do vorst, het was zoker aan de tydige verzorging te danken, dat de bollen voor de kerk goplant niet waren bevroren. Verder her dacht hy nog de directeuren der veiling, de heeron Van der Meer on Homann, aan wie het zeker te dankon is, dat de eerste veiling zooveel opbracht. Verder deelde hy mede, dat ook personen, die in deze gemeente hun bollenvelden hebben, doch hier met wonen, beloofd hebben een bydrage voor de veiling te zullen schenken. De eorwaarde heor Hollebrekere, eere voor zitter, spoorde de naiiwezlgon aan voort te gaan met hot eens begonnen work. Nog negen jaren moeten offers gebracht worden voor het schoono doel en in al dien tyd moot de yvor, verleden jsar betoond, niet verflauwen. De aanwezigen, eon veertigtal personen, verklaardon zich boroid bloembollon te geven. Het bestuur zal do nlot aanwezige plantere bezoekon. Do beurt van planting ie aan den heer J. v. d. Krolt. Deze verzocht de narcissen voor 15 Sept. en do tulpon voor 15 Oct. by hem te bozorgon. BU de rondvraag was de heer G. Gardlen van meoning, dat de veiling nog veel meer opgebracht zou hebben ala de „koopen" wat klolner waren geweost. Met deze opmerking zal by de nummering rekening worden go- houden. Op voorstel van den Voorzitter moeten allen, die bollen brengen, hun naam opgeven, niet om te weten wat leder geeft, maar om te kunnen nagaan wie zich geheel onttrekt. Do bloemisten van den Haagkant zullen hun bol len ook by het dorp laten planten. Daar do hoor Van dor Kroft maar 40 50 roodon land beschikbaar heeft, zullen anderen moeten hei pon ala er soms voel moor gopJant moot worden. Do hoer G. Gardion steldo in dat goval zyn land beschikbaar. Daar er niets meer te be handelen was en geen der aanwezigen het woord meer verlangde, sloot do Voorz. de vorgaderlng. Kon. boelulton. Bevorderd mr. B. Ph. baron van Harlnxma tlioo Slooten, Commissaris dor Koningin ln de provincie Friesland, tot Groot-Officier ln do Orde van Oranje Nassau. Do gewone audiöntio van den minister van justitie zal do volgonde week Diet plRats hebben. Uilvaart van ds. J. II. Donner. Zooals wy reeds In ons vorig nommer medodeelden, was de deelnoming by de be grafenis van ds. Donner groot. Elf volgrytuigon gingen achter de lykkoets. Onder de velen uit Lelden en omliggende plaatsen, die op het Christeiyk Gereformoordo kerkhof tusschon Rynsburg on Katwyk waren vereenlgd, wer- don ook opgemerkt do heeron Brummolkamp en jhr. mr. J. J. Pom po van Meordervoort, dio de antirevol. Kamerclub vertegenwoordig den, alsmede het Kamerlid rar Forf. Do kerkklok luidde, terwyi de droeve stoet het dorp doortrok. De kerkeraad van de Gerefor meerde Gemeente aan do Hooigracht, waar ds. Donner oen lange reeks jaren predikant was, droeg de kist op den doodenakker naar de laatste rustplaats. Nadat ds. Kouwonhoven de ïykrodo had gehouden, waarvan wo gisteren verslag gaven, trad de heer Brummelkamp, lid der Tweede Kamer, naar voren ora den Heven doode te herdenken als eon dor eersto en beste leer lingen, later als oen der trouwste vrienden en medestanders van zyn vader. Als 18-jarige jongeling, toen Donner in 1342 mot nog twee andoren door dos sprekers vader voor het predikambt word opgeleid, leerde hy hom roods kennen en waardeeren, zyn ernstig, degeiyk karakter, zyn helder en fijn oordeel. Hy was geen gowoon mensch, ook niet als prediker, on zoo heeft hy als een instru ment in Gods hand, ln do groote gemeente dor wereld het zwaard van Christus gedragen en onder goed on kwaad gerucht zyn Kerk godiond. Hy heeft naar het woord uit zyn liovolingspsalm ervaren, dat God genade en oero geefr. Moer dan twintig jaar heeft hy als lid dor Tweede Kamer hot Nederlandscho volk vertogonwoordigd. Namens de anti-revo lutionaire Kamer-olub wilde spr. het openiyk zeggenook daar was Donner oen man van boteekonis en worden zUn woord en advies op boogen prys gestold. In de Kamer heeft hy ook zyn beginsel zuiver bewaard. Spr. her- innerdo alloon, hoe hy altyd heeft gowezon op hot verkeerde, dat oon zilveren koord de Kork vorbond met don 3taat, wat thans zelfs in het tegenovergestelde kamp wordt erkend. Ook heeft hy stoeds gopredikt, dat onze Staat als koloniale mogendheid de roeping had, de Zending te steunen, eon waarheid, reeds door de vorige Regeering erkend. De heer Brum melkamp eindigde mot dezen kampioen als voorbeeld te stellen voor de nog levende broeders em zusters der Gemeente. Ds. Holster, als oudste ambtgenoot, sprak vervolgens een roerend woord tot de zonen en dochters van den overledene. Hy waB door ds. Donner in zyn bodlening bevestigd on ge noot langer dan 40 jaren zyn vriendschap en raadgeving. In dagen van rouw en smart wist br. Donnor hem en zyn gezin te troos ten, zooala geeu ander. Hy bracht nog eens ln herinnering hoe ln 1866, toen de cholera onze stad teisterde, br. Donner de huizen der kranken binnenging om hen in de laatste lovensuren by te staan, hoe zy mot hun beiden een bidstond hadden gehouden ln deze bange dagen en hoe de Heere de daar opge zonden gebeden had verhoord. Twee dingen had br. Donner ln zyne prediking, die daar aan kracht gaven: de schuld van den at men zondaar on de genade van den ryken Chris tus. Moge de laatste nu zyn deel zyn en mogon wy aan deze groeve loeren ons huis te bereiden, want ook wy zullen sterven, aldus eindigde de spreker. Daarop nam br. Landwehr het woord als oudste ouderling der Gemeente, die ds. Donners lntreeredo nog In herinnering bracht, welke op hem, toen nog een Jongeling, zulk een onuitwischbaren indruk maakte, alsmede diens benoeming in 1877 op de Synode van Utrecht als Zendiogs-dlrector. Veel zegen is er onder kosteiyke prediking genoten en niet minder door het opkomend geslacht, dat jaren zyn onderwys heeft mogen genieten. Donner was bovenal bybelsch theoloog, die zyn leer lingen loerde de Schrift te lezen. Spr. zou echter te uitvoerig worden, indien hy al den herdoriyken arbeid van den overledene zou willen herdenken, want 24 jaren had hy aan zyn zyde mogen staan. Moge God ook dien arbeider zegenen tot de komst van zyn heer- ïyk Koninkryk. Ds. Dykstra, voorzittor van deputaten dor Gereformeerde Zending, voldeed aan de be hoefte en de begeerte zyns harten, ds. Donnor hier te godenken als Zondings-director. Zoo lang de Gereformoorde Zonding bestaat, zal Donners naam genoemd worden. Onder 7.yn leiding zyn tal van mannen gevormd, die het evangolio hebben gebracht en nog brongen onder Mahomedanen en heidenen. Van hom kan spr. gerust zeggen, ook met het oog op de Zending, dat zyn worken zullen volgen na hem. De Zending hoeft veel in hem verloren, doch laton wy ods opmaken zyn werk ook daar voort te zetten, opdat de kleine planting in Indiö worde een groote plantage. Da. Rudolph, dio daarop naar voreu trad, vroeg, wat hij nog zou zeggen bij het geen reeds van dezon on vergt-tel ij ken doodo gesproken is. Toen spr. voor 12 1/2 jaar in Leiden kwain, had d& Donner zich reeds een weinig uit het openbare leven terug getrokken, doch zijn invloed was nog on verminderd. Onder do sneeuw der grijs heid bloeide voort liet onverwelkba groen van zijn altijd frissohon geest. Ds. Donner was eon zoon der &cheiding, maar juist daarom een vijand van zoo me nige scheiding, als in do lödo eeuw worden gemaakt, scheiding van rede en geloof, na tuur en genade, van den dienst dea Woords en hot publieke loven. Met zijn heilig be ginsel had ds. Donner zich middon in don stroom van het loven geworpen; vooral in den schoolstrijd, den grooton strijd der vo rige eeuw, stond hij vooraan Zijn geschie denis is meteen deel van Leidens geschiede* ui saarngeweven Wij bergen bier een stuk historie in het graf, wederom is een groote, een vorst in Israël gevallen. Ook deze spr. eindigde met de bode, dat het allen, die zijn beginsel deelen, moge gegeven wezen zijn arbeid voort te zetten. Da. Valk herdacht hierop nog in da. Don ner don ambtgenoot on vaderlijken vriend 'tevens. Voor 1869 had hij reeds veed van hom gehoord; na dien tijd, toon de vereeni ging der twee Kerken tot stand kwam, wa ron zij geworden als twee broeders. Spr. had toon nog do lesson gevolgd, die Donner zijn kweeik dingen gaf en daarvan de ware preekmethodn geleerd. Zooala Donner eens in con preek van Mozes verklaarde, dat- God dezen had gezet in de lijst van zijn tijd, zoo verklaarde spr., da«t ds. Donnor ook is geweest een knecht Gods, passende in don tijd, waarin hij was geplaatst. Do heer P. J Mulder sprak daarna nog mot grooto waardeering van ds Donners arbeid voor het Militair Tehuis" cn bracht namens zijn medebestuurders dezer instelling den betreurden doodo een la-at- sten eerbiedigen groet Eindolijk herdacht oog ds. Bolwijn, gc- wozon zendeling en oud-leerling, in den overledene wat dezo is goweest als lee-raar voor zijn leerlingen: do strenge onderwijzer, wions stronghold eohter getemperd werd door zijn grooto liefde, dio den stempel van zijn geest wist te drukken op zijn werk. Het is wel droevig, dat de oude garde één voor één heengaat, het moge ons opwekken, zeide spreker, hun voetsporen te volgen. Hiermede was do rij der sprekers geslo ten, waarna ds. A. M Donner, zoon van den overledene, predikant te Amersfoort, namens de familie de onderscheidene depn- tatiën, die bet lijk begeleid haddon. het personeel der drukkerij van den overleden zoon. den kerkeraadsledendie de kist had den gedragen en eindelijk allen, dio hun deelneming hndden betuigd in hartelijke be woordingen daarvoor dankte Toen vervol- gems de talrijke aanwezigen het lievelings lied van ds. Donnor: Psalm 8-1 vers 6 had den gezongen, ging men heen. Het- duurde langen tijd voor de groote schare don doo denakker had verlaten. K9rkeliike berichten. ATJEH. De correspondent van „De Telegraaf" te Atjeh seint: Panglima PoUm en Radja Kemala verzoch ten den Sultan en Toekoe Mackmoed schrifto- lyk voorspraak by hun onderwerping aan den Gouverneur en hun ontvangst te Lhosemalro door de Groot-Atjehsche hoofden. Pollm'a voorwaarden tot staking der actie zyn sleohta ingewilligd voor den dag zyner onderwerping. Woubrugge: Gerof. Kerk Zondag-voorm- halftlon en 's nam. twee uren, ds. Breukelaar» van Bodegraven. Weerberlobt vnn 5 September. <Volf«ai opctT.n tKti h.i Kod. Aal. -instituut.) Verwachting: Zwnkko tot matigen krirapenden wind. Veranderlyke bewolking. Warm weer. Montague Holbein. De Engol8che zwemmer Montague Holbetn heeft dit jaar weder goon geluk by zyn pogingen om het Kanaal tusschen Dover en Calais zwemmende over te steken. Maandag jl. heelt hy wegens het zware gety zyn plan weder mooton opgeven. Woens dagavond zou hy hot, hopende op gunstiger ty, nogmaals probeeren. Hy ging by Dover in zee. Het woer was zoo mooi on de zee was zoo kalm, dat onzo held nu niet don minsten twyfel koesterde aan zyn succes, hy zou dozen keer zekor de Fransche kust bereiken Maar het pakto woer anders uit: den volgonden morgon om twaalf uren gaf Holbein hot op, op oon afstand van twaalf K.M. van Calais. De stroom had hom oostwaarts godrevon en hy vreesde nog verder fn die richting af te dwalen. Zovontion uren twintig minuten was liy to water ge weest. Waarschyniyk heeft de gloeiende zon hem ook gehinderd. De vrienden, die hem op oen sleepboot vergezelden, klaagdon er erg over. Holbein voedde zich onderweg met melk, eieren en dunne boterhammetjes met bruine suiker. In de Matin" komt aangaande den teleur stellenden afloop nog het volgende voor: Holbein zwomt nu eens op de linkerzy, dan weer op den rug. Maar de stroom ib ongunstig. Van uit de boot roept zyn vriend hem met bewogen stem toe: „Arme vriend, om vyf uren waren wy op vier mylen afstands van do Fransche kust, thans zyn we er acht myion van verwyderd. Go zyt nu zeventien uron te wator geweest, wilt go er nog acht uren in biyven, zonder kans op succos? Zulleu wy u mot naar Engeland terug brengen?" Een lange stilte volgde. Allen waren ontroerd, by do gedachte aan do felllo smart, die de athleot govoolen moest in zyn onmacht. „Komaan, Holbein," herneemt de vrienden- stem: „klim ln de bootl" Zoo verwoed klinkt de stom van den zwemmer in zyn ooron: „Wie hooft dat gezegd?" dat de monschen in do boot elkaar aanzien, niot wetend, wat hierop te antwoorden. Vervolgens zich tot zy» vrouw wendende, roept hy: „Luister Constance." „Ik hoor, best© vriend, en ik smeek u in do boot te komen," zegt dezo diep ontroerd. Toen, zonder het minste toeken van ver moeidheid, hyscht Holbein zich op aan do touwladder en is op de stoomboot. Do emotie had haar toppunt bereikt. De oomge troost, die restte, was do overtuiging, dat hot onmogeiyk was voor een mensch het Kanaal zwemmend over to steken, en dat kapitein Wobb, die dit in 1875 heette to hebben volbracht, do werold moot hebben bedrogen. Naar aanleiding van deze nogmaals mis lukte poging van Holbein om het Kanaal over to zwemmen, had Router's correspondent een onderhoud mot den wachter van den vuurtoren op Kaap Grisnez, die als zyn meening te kennen gaf, dat ofschoon do elementen, uitgezonderd de brandondo zon, zeker in hot voordeol waren van don zwemmer, hU toch zyn doel niet zou kunnen bereiken, aangezien hy slecht geloodst was. Hy wilde gaarne toe geven, dat de inlichtingen betreffende stroom en ty in het Kanaal van madbootkapiteins en havenmeesters zeer dougdeiyk waren, maar er bestaan nog andere zeevarenden, wier opinie zekor wel tegen alle andoren opweegt en dat zyn do visschers, die dagoiyks met hun vaar tuigen rekening inooten houden met stroom en gety en dus zeker beier daarvan op de hoogte zyn dan de bestuurders van de zware booten, die er met haar krachtige machines dwars doorheen varen. Do oude zeeman van don Grisnez toren gaf als zyn stellige overtuiging to kennen, dat een zwemmer van Holbein's capaciteiten zeker zyn dool zou bereiken als hy do hulp van zes Engelsche en zes Fran sche visschers inrlop om hom op verschillende gedoelton den weg te wjjzen. Gemeenteraad van Hazerswoiule. Afwezig mot kennisgeving de heer C. Korteweg. Voorzitter do burgemeester. Opening met gebed. Do notulen worden gelezen en goedge keurd. De herkozen raadsleden A. de Bruyn, P. Noord am, G. C. do .Tong en A. VV. Straathof worden opnieuw beéedigd en door den voorzitter gelukgewenscht, waar na de heer A. de Bruyn namens allen dezen golukwcnsch beantwoordt. Ingekomen een missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring der af- en over schrijving op co gemeen te-begroot ing. Volgena advies der commissie, met het nazien der gemeente-rekening, dienst 1902, belast geweest, wordt deze goedgekeurd in ontvangst op 25,794.23 en in uitgaaf op 24,788.03, zoodat het batig saldo f 1006.20 bedraagt. Een af- en overgeschreven poet van 60 op den poet voor cn voorziene uitgaven wordt goedgekeurd. Tot het uitbrengen van rapport over do gomeente-bcgrooting voor 1904, die den Raad wordt aangeboden, worden benoemd de heeron D de Bruyn, C. de Bruin en A. W. Straathof. De Voorzitter doet mededeeling van plan nen omtrent vervanging van do aschschuur op den Gemeencweg door een ziekenbarak, een gemeente-bergplaats en een asoh-berg- plaa-ts benevens een cachot. Komt aan de orde do benoeming van een hoofd voor de openbare school aan don Rijn* dijk. Bij do eerste stemming vereonigen zich 4 stemmen op den heor Bonwman, hoofd eenor school te Otterloo, gemeente Ede, 3 op don heor Pijper, hoofd eener school to Hal, gemeente Brummcm on 3 op den heer Wecron, hoofd cencr 8chool te Ter-Aar. Volgt stemming tusschen de heeron Pijper en Weerom, om uit te maken, wie met den heor Bouwman in herstemming zal komen. Uitslag: Pijper 8, Weerom 2. Ten slotte lxr- ebomming tusschen de heeren Bouwman en Pijper. De laatsto wordt gekozen met 6 stammen tegen 4 op den heer Bouwman. De heer Pijper wordt benoemd tot hoofd der school aan den Rijndijk met ingang van 1 December 1903. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst de heer J B. Weerolingh don Voorzitter op een weggebroken scheering of hek bij het spuitenhuis aan den Rijndijk, waardoor do mogelijkheid bestaat, dat koeien schade zou den kunnen veroorzaken, en voorts op een kozijn aan de aschschuur (Rijndijk), dat. reparatie behoeft. Nadat de Voorzitter den heer Wesrelingh heeft beantwoord en een onderzo1: heeft toegezegd, sluit hij, niets meer aam de orde zijnde, do openbare vergadering, die in be sloten zitting overgaat. Buiteniandsch Overzieht. Uit Aken wordt gemeld, dat de speel bank te Moresnet, welke door de be moeiingen van do Belgische en Duitsche regeeringen gesloten was, opnieuw werd geopend. Het bestuur wil do quaostie voor de rechtbank brengen. Zooals men weet, richtte keizer Wil helm, toen hij vernam, dat het gemeente bestuur van Metz, ora te voorzien in het gebiek aan water, voornemens was do zoogenaamde Bouillon-bron te heropenen, een telegram aan den stadhouder, om onder diens aandacht to brengen, dat die bron besmet was met typhus-bacillen, dat de her opening van die bron dus, in verband mot de heersehende typhus-epidemie, gevaar opleverde, en dat het gemeentebestuur medewerkte tot bestendiging van een on- houdbaren toestand. Dc Raad van Metz is daarop in spoed- oischende vergadering bijeengeroepen. Do vergadering duurde van 4 tot 7 uren, en het ging er warm toe Allo sprekers weer legden de verwijten, die do Keizer aan hot adres van het gemeentebestuur had ge richt, cn or werd met algemcei 3 stemmta een motie aangenomen, waarbij de Read zijn volle vertrouwen uitsprak in den bur gemeester en het dagelijksch bestuut. Verder toekende dc Raad verzet aan teger dc bewering in het telegsem van den Kei zer, dat or te Metz een typhus-epidemio was en de Bouillon-bron besmet was. Tn een daarop betrekking hebbende motie ver klaart de Raad, dat sedert 1870 onder do burlijkc bevolking van Mi geen typhus-epidemio is voorgekomen en ook thans geen typhus heerscht Do Keizer, zoo vervolgt dc Raad, moet op dit. stuk slecht zijn ingc.-cht. In een spoedeischende medcdeeling zullen deze feiten ondor het oog van den Keizer gebracht worden, on tot geruststelling van dc bevolking zal men op do hoeken van de straten een kennisgeving aanplakken, in houdende, dat er in Metz geen typhus heerscht en de Bouillon-bron binnen een paar dagen herc\pend wordt. In den loop van de vergadering was cr nog een incident. Het lid Weissmann noem de ,,het optreden van do overheid" ceL daad van geweld tegenover den gemeente- rand, het gemeentebestuur en de heele bo- volking. Hij trok deze woorden echter, op verzoek van den burgemeester, later in. Door iemand, die bekent daarmede een groote onbescheidenheid te begaan, wordt nan den Petit Bleu" gemold, dat er in Frankrijk onder de leden der V r ij- mctselaars-ordo een beweging gaande is ten gunste van de toelating der vrouwen als leden. Men beoogt niet het stichten van speciale vrouwen-combinaties, doch wensc'nt ze in de bestaande loges als gewone la Jen geheel gelijk aan de tegenwoordigo mannen leden op te nemen. De quaestie zal den 20sten dezer worden beslist. Twee leeraren van het gymnasium' te Pau, de heeren Izaac en Thomas, hebben vanwege den minister van openbaar onder wijs een berisping ontvangen, de een omdat hij een vergadering had gepresi deerd, waar Francis de Prssrensé een voor dracht bield over de scheiding van Kerk en Staat, en de ander omdat hij aan hot einde van do bijeenkomst een motie had voorgelezen. De Pressensé komt in een opon brief aan den minister president op tegen dezo handelwijze van de Fogeering De begrafenis van Bernard La- za re geschiedde te Parijs in den grootsten eenvoud. Er waren geen *oJ'«eraen en er werd niet gesproken. Dreyfus woonde de begrafenis van den

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2