LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 5 SEPTEMBER. - VIERDE BLAD AnnólSOS Finaneieele Kroniek. FEUILLETON. De Wondersteen. So. 13354. blijft tea slotte ceni-go verbetering, alles op gron dder auLker-voomitzichten in Indië. Potrolou m-aandeelen over het alge meen gunetigor, doch mcor in het bijzonder voor do Koninklijke en S li oil. De ontvangsten dor Koninklijko over Augustus ■gevon een cijfor zooals in do laatste jaren niet is bereikt en men vervracht in do toe komst nog grootero toename. De opbrengst dor Sumatra-Palembang was iets minder, zoodat de groote vermeerdering der Koninklijke moot voortspruiten uit eigen bronnen, of uit do bezittingen der Porlak- ondememing. De productiecijfers dezer laat ste verschijnen eerst in October. De af deeling der Europoescho Staatsfondsen bleef zeer stil en de handol toonde een lusteloos karakter, voor do meeste soorten is dan ook een afbrokke ling dor koerson aan to toonen. Do houding dor Turksche regcering in zake do schuldregeling is zoo tergend en brutaal mogolijk. De Sultan weigert thans weer de o-oreenkomst te teeJcenon en wil nog een wijziging gebracht zien in onkele bij dragen aan de schatkist, doch bovendien hebben een paar ministers tegen hot unifioa- tie-plan protest aangeteokend, zoodat hot spelletje weer opnieuw kan beginnen. Het is niot te voorzien wat hot einde van dit stel selmatig dwarsboomen moet worden, het is evenwel ter nauwernood denkbaar, dat do Sultan do chicanerio zoo ver zal durven drijven, dat het unificatieplan, na zooveel moeite tot stand gekomen, weer in het water valt. Nu men evenwel omtrent de unificatie nog niet tot een besluit is gekomen, moet, overeenkomstig do uitspraak van Lord Al- vorstone, do ooupon dor Serieleeningcn, ver vallende 14 Sopt. a. tegen den verhoog den rentevoet van 11/4 pCt. per jaar wor de uitbetaald. Dit besluit is heden door don Raad van Administratie afgekondigd. Do bezitters van Oostenrijkse he fondsen (Februari-Augustus, cn April- October-rcnto) moeten zich door do nieuwe, aanmerkelijk hoogcre noteering, niet op een dwaalspoor laten brengen. De gewijzigdo koers is ontetaan door een nieuwe vaststel ling dor waardo van den flórijn, welke nu is aangenomen op f 1 in plaats van f 1.20 zoo als vroeger. Dit geldt ook voor de Oosten- rijkscho en Hongaarse he prcraielo- ten, alsmede voor de aandeelen W a r- sch a u-W re n on. Voor deze laats ten was do stemming niet gunstig, in verband met do gepubliceerde ontvangst-cijfers, waaruit duidelijk te zien is, dat, niettegenstaande do groote uitbreiding van het spoorwegnet, do ontvangsten, vergeleken bij het corrospon- deerend tijdvak van het vorige jaar, nog zijn ton achter gebleven. Geen bemoedigend ver schijnsel 1 Gemengd Nieuws. Men schrijft uit Haarlem aan de „N. R- O.": Twee bestuursleden der vereen iging ,,Dc Haar Ionische Pers" hebben kort voor zijn vertrek uit Haarlem een bezoek gebracht aan mr. Chase, leider van het Amerikaan- sche schildersgezelschap, dat hier een paar maanden in de stad vertoefde en de kunst van Frans Hals met vrucht bestudeerde. Het doei van het bezoek was uit den mond van mr Chaso den indruk te vernemen, dien hij van Haarlem ontvangen had. Zijn antwoord komt in algemeenc trek ken op het volgende neer: Do indruk, dien wij van uw stad cn haar omstreken verkre gen hebben, is schoon; de ontvangst en de behandeling, die ons van de hoogste stan den, van allen, van uw burgemeester, cn van de middenstanden te beurt viel, heeft ons zeer aangenaam getroffen, maar door het straatpubliek zijn wij maar al to dik wijls lastig gevallen, beleedigd, uitge scholden. Onze dames werden gehinderd on bij het maken van haar schetsen met modder gewor pen. Wij reizen veel; trekken heel Europa door, maar nooit of nergens hebben wij overlast gehad, tenzij hier in Haarlem. De onwelopgevoedheid, de ruwheid van uw straatpubliek is een ernstige zaak voor uw stad. De vreemdelingen, die bij u komen, zijn uw gasten, brengen cr hun geld. Is het denkbeeld, dat zij van uw stad ont vangen, naar hun indruk slecht geweest, dan zullen zij niot terugkomen on hun land- genooten afhouden van een bezoek t-o uwent. Maar in weerwil van onzo slechte ondervindingen aldus besloot de heer Chaso houd ik van uw stad cn heeft het verblijf alhier ons veel vreugd vorschaft. Hij, die het Haarlemschc straatpubliek in zijn doen en laten heeft gadegeslagen, moet de woorden des hecren Chase beamen. De bejegening, die bezoekers uit het bui tenland van het publick gewoonlijk onder vinden, is stuitend. Men schrijft uit Haarlem aan ,,He± Volk": H. A., bestuurslid der afdeeling. Haarlem van den Opperliedenbond, wordt aanspra kelijk gesteld voor een vrij belangrijk tekort in do financiën dezer af deeling. Meerdere zaken van gclijksoortigen aard zijn tegen hem aanhangig gemaakt. Er ia sprako van een justitieelo vervolging. A. was iemand, dio jaren lang werkte in do arbeidersbe weging, lid van de Vrije Socialistische Vereeniging", en placht vaak te zeggen, dat het den „politiekers" om een gemak kelijk leventje te doen was Do colloctcn, in de verschillen de plaateen in ons land gehouden voor do noodlijdenden van den Kothelpolder, heb ben tot nu too ruim f 12,000 opgebracht. (Ned.) Naar „Do Toi." vorneomt, wordt te Amsterdam een verlaging van het tram- tarief overwogen. Het zou de bedoeling van B. en Ws. zUo, een voorstol in te dienen, om den prys van een enkolon rit to verlagen van 7'/, tot 5 ets. en dien der overstapkrar- tjes van 12'/j tot 10 ets. Do zaak is echtor nog in oen niet vorge- vorderd stadium van voorbereiding. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. C.": Voorioopig kunnen noch de gemeenteiyko bouwpoütio, noch de Duitscho deskundigen, met zekerhoid de oorzaak meedoelen van het omvallen van den schoorsteen der Waskaarsen fabriek. Echter 6chynt vrijwel vaat to staan, dat de verlaging van hot polderpeil oorzaak is van het ongeval. Of ook de andore schoorstoenen dor fabilek hier de nadeelige gevolgen van ondervinden, kan naar verzokerd werd niet worden nagegaan, omdat dan ook do fundamenten dezor schoorsteonen zouden mouten worden onderzocht. Is het onderzoek afgoloopon, don zal zoo snel mogelijk met den wederopbouw van don omgevallen schoorsteen worden begonnen. Gi8toravond ontspoorden te Hillegersberg drie wagens van een goederen trein, waardoor het hoofdspoor versperd word en de mailtrein AmsterdamYlissingen ruim een uur vertraging ondervond. Bjj aankomst te Vlisaingen was do mailboot naar Engeland roods vertrokken. Hierdoor ondervondon post en reizigers een belangrijke vertraging; de post werd gisteravond via Oslondo naar Londen verzonden en de reizigers moesten tot het vertrek der nachtboot te Ylissingen vortooven. Gisternacht ongevoor te 3 uren ontstond brand in de boerderij van J. Pouw, in eigendom bohoorendo aan mevr. do wed. Nieuwenhuizon i.o Haarlem, gelegen In het Gein (Weosperkarspel). De boerderij brandde gehoel uit. Oorzaak hoolbrool. Koninginnodag. Men schrijft uit Marken: Onze nieuwe burgemeester do heor A. J. do Ridder, heoft op den Koninginnojaardag Marken's schooljeugd, door de schoolhoof den, voor elk gezin een keurig uitgevoordo wandplaat doen uitreiken met do woorden: Oranjo boven, blijft do kreet In nood en dood, in liof en leed. Geen andere ga daar boven, Dan waar wij God mee loven. In hot Duitsche leger komen in do laatsto tijden volo gov allen van zelf moord voor. Dit heeft de aandacht - 'rok ken van clon Pruisi6chen minister van oor log, die thans bij bijzondere instructie don officieren cn onderofficieren bevolen heeft goed te letton op de lichamelijke en geeste lijke gezondheid van hun ondergeschikten. Do superiouren moeten in hun optreden „niot weck zijn, doch ore® min overdreven streng, en vooral niet uit het oog verlie zen, dat zij vaderlijk moeten handelen te genover hun ondergeschikten en do burgor- I Hot bb'jkt nu toch wol ernst to zijn met ide plannon der Rogearing van do Vereenig- de Staten om tot regeling der geldmiddelen te geraken, want het voornemen bestaat otm in een aanstaande buitongowono zitting van het Congres voorstellen in te dienen met betrekking tot herziening dor bank- wet. In hoofdzaak beoogt deze wet te be reiken een betore regeling dor circu latie van do geldmiddelen en x voorko men, dat in den vervolge een noodelooze op- eenhooping daarvan in do schatkist plaats heeft, waarvan slechte hot gevolg kan zijn, dat eon aanzienlijk bedrag aan hot alge meen vorkoor blijft onttrokken. Yelo der omstandigheden, welke vroeger tot dezen maatregel aanleiding hebben gegeven, be- staan reeds lang niet meer, dank zij den al geheel cn ommekeer in do oeconomiEohe toe sbanden van Amerika, en daarom ligt het nu ook voor do hand, dat eindelijk een nieuwe vorm moot wot den geschapen, ge heel in overeenstemming met de tegenwoor dige behoefte der geldmarkt. Telken jaro, tegen den herfst, doet do thans heerschonde onvoldoende regeling der geldmiddelen zich dringender gevoelen, omdat dan in werkelijkheid de moeilijk- heden van spoedige voorziening in enorme bedragen voor hot Westen worden onder vonden, en ook voor den komenden herfst zouden da moeilijkheden moeten worden geweerd. De banken te Nieuw-York hebben evenwel do geruststellende verklaring gege ven, dat zij er zich geheel op hebben toe gelegd om tegen den oogsttijd met voldoen de middelen gereed te zijn, daarbij meer Steunend© op de tegenwoordige positie der banken in het Westen, die aanzienlijk ster ker dan vroeger worden geacht. Het blijft niettemin een feit, dat ten slotto Nicuw- York als de groote brem zal moeten dienst doen, en de verschaffing van het kapitaal ten slotte op dezo markt zal neerkomen. Geruststellend eenigszins werkt do verkla ring van bankiers, dab Nieuw-York op dit Oogenblik niet zulk een enorm bedrag aan Europa schuldig is als voorheen, zoodat, wanneer de verzending der producten naar Europa een aanvang neemt, de vereffening daarvan niot met gesloten beurzen zal be- hooven to geschieden, doch allicht gcldver- zendingen naar Amerika meer waarschijn lijk doen makan. De kans hierop wordt bij den dag grooter, nu meer en meer blijkt, dat Europa voor heb benoodigde graan, wel in Amerika op ruime schaal ter markt zal moeten komen. De regeering nu zal eindelijk practischo maatregelen nomen om tegen alle gebeur lijkheden op do geldmarkt voorbereid te zijn, en het bezoek van den secretaris dor schatkist bij don President in diens zomer verblijf had uitsluitend ten doel de plan nen daarvoor uitvoerig te behandelen. Het heorschende stelsel in Amerika is, dat alle belastinggelden in de schatkist worden ge- stort en daar opgehoopt blijven, met be stemming om uitsluitend voor Staatsuitga ven gebezigd tc worden, ook al mochten zij in den eersten tijd niet onmiddellijk noo- dig zijn. De regcering is nu voornemens om een deel dezer belastinggelden niet in de schat kist ongebruikt te laten liggen, doch een bedrag van ongeveer 40 milliocn dollars bij de nationale banken te deponeeren, ten einde daardoor met zeer ruime geld middelen in de komende geldbehoeften door de oogsbverzendingen té voorzien. Een nut tige en practisckc maatregel, waarvan het slechts te verwonderen is, dat hij zoo lang is tegengehouden. Do zeer opgewekte stemming, welke aan vankelijk op de Amcrikaansche Spoorweg- markt hcorschte, kon oven wel niet lang stand houden, de markt kreeg een stil en lusteloos aanzien, zonder evenwel een on gunstige neiging te toonen. De oogstberioh- ten stonden nu en dan onder een minder gunstig gesternte en dientengevolge was ook dadelijk de opgewektheid der Beurs veel minder, tot tijd en wijle er weer een gunstig oogsfcrapport zal uitkomen, waar door dan oven spoedig het optimisme aan het woord zal zijn. Dit spel letjo zal men nog meermalen herhaald zien. Doch ook de koperwaarden, welke in den laatetcn tijd zoo de aandacht trokken en zelfs tob voor enkele dagen een bepaalden factor uitmaakten van do vaste stemming te Nieuw-York, hebben door do flauwere prijzen haar goeden invloed zien verloren gaan, te meer daar nu blijkt, dat het niet zoozeer do steun was der Rockefeller-groep, waarvan onlangs do prijsverbetering werd toegeschreven, dan wel speculatieve ma noeuvres. Ook de heldere horizon der Londenscho Beu re be trok in het midden der week, ten gevolge van de vrij plotselinge verhooging van het Engelsah© bankdieconto van 3 op 1 pCt., veroorzaakt door aanhoudende goud- onttrekkingen, voornamelijk door Berlijn. A t o h i s o n'g namen een oogenblik. d© lei ding der markt, gesteund door zeer om vangrijke vraag, welk© in verband werd ge bracht met het reeds meermalen vernomen gerucht, dat de R o o k-I s 1 a n d bezig was te trachten ditmaal do Atohison onder haar controle te krijgen. Blijkbaar streeft liet verbond der Rock-Island, St-Louis en S.- Franoisco, en de Seaboard Air Line, naar een algeheel monopolie der voornaamste zuidelijke systemen, doch de plotseling ont waakte manie dor Rock-Island om haar macht over het zuidelijk deel van Amerika nit to breiden, is niet zonder bedenking. Want het is ongetwijfeld een zeer belang rijke vraag of, in tijden van tegenspoed, slechten oogst, enz., do vaste lasten der R.-I., die thans een enorme uitbreiding ondergaan, steeds voldoende gedekt zullen blijken te zijn. De steeds belangrijke •toename der ontvangsten van do Grand Trunk heeft de aandacht weer op de lang verwaarloosde aandeelen doen ves tigen, waarin de handel zich in den laat- sten tijd niet onbelangrijk heeft ontwikkeld. Do beoordeel ingon der Stee 1-T rust zijn iets minder donker gekleurd. Do voor uitzichten der ijzennarkt hebben zich ver beterd door ruime vraag en vaster prijzen en bovendien schijnen meer nieuwe „con troles" over concurreerende maatschap pijen veroverd te zijn. Daarentegen wil de ontslagen president der Steel Co., Schwab, in Canada een nieuwe staal-combinatie vormen, vermoedelijk niet met vriendschap pelijke bedoelingen. De prijs van hot zilver heeft in den laat- sten tijd een belangrijke rol gespeeld. Na do snelle en krachtige rijzing zijn de prij zen thans iets in reactie, hetgeen niet to verwonderen is. Omvangrijko kooporders werden voor de oostelijke landen uitgevoerd en mon verwacht, dat de Engelsch-Indische regeering spoedig met nieuwe vraag ter markt zal komen. Voor do zilverlandcn zooals Mexico en China is do prijs- verhooging natuurlijk van enorme betee- kenis en de Beurs heeft dit uitgedrukt in een flinko koersverbetering voor Mexica nen cn China-zilverleening. Ook voor A r- gentijnen blijft, vooral to Londen, do belangstelling in hooge mate levendig, dank zij do zeer gunstige cijfers dor inkomende rechten, wolko aantoonen, dat do handels balans niet minder dan 9 millioen pd. st. voordeolig verschil aanwijst tussehen uit en invoer. Veel echter hangt in dit land van het al of niet welslagen van den oogst af, en in dit opzicht is het verklaarbaar, dat het vertrouwen in de finaneieele stand vastigheid nog niet volkomen gevestigd is. Do onderhandelingen betreffoldo de schuld regeling van Venezuela hebben veel van haar beteekenis verloren, nu gebleken is, dat de stappen daarvoor to Parijs on dernomen, nog niet meer beduiden dan op pervlakkige besprekingen. Columbia- nen waren eveneens flauwer, in verband met de moeilijkheden, welke aan de tot stand-koming van het Panama-kanaal wor den in don weg gelegd. Ten slotte zal do Amerikaanscho regeering zich gedwongen gevoelen om zich geheel van Panama terug te trekken, en difc vooruitzicht heeft bij een deel der bevolking veel ontovredenhoid ge wekt, zoodat reeds oproerige bewegingen zijn on staan. Voor Hollandsche fondsen bestond zeer weinig belangstelling en de markt ver keerde voortdurend in lustelooze houding. Cultuu rwaarden waren echtor iets opgewekter, en vooral Vorstenlanden waren gevraagd, voor de meeste soorten klaring is te gevon. Ik zie, dat u een kinder- party op groote schaal geeft." „Ja, dat geloof ik ten minste," stemde Paul toe. „En nou denkt u?" „En ik denk, dat uw zoon, die zoker van de zaak afwist en gepikeerd was, dat hy buiten de zaak werd gehouden, in oen vlaag van dwaasheid besloten heoft om toch aanwezig te zyn, ook zonder uw toestemming." „Myn waarde hoer," riep Paul uit, die het gemak van deze theorie inzag, „dat moet het zyn!.... Dat verklaart alles 1" „Zulk een ernstige daad van insubordinatie," zei de directeur, „een daad van dubbele onge hoorzaamheid tegen u on tegon my, vordient streng gestraft te worden. Ik vertrouw, dat u dat met my eens bent?" De herinnering aan wat hy geleden had werd voor een oogenblik te machtig voor den heer Bultitude en hy riep uit: „Geen straf kan te zwaar zyn voor den deugniet." „By zal zyn deel hebben, dat beloof ik u. Het zal hom berouwen zoo lang hy leeft. Als u hem my in handen geeft, zal ik hem dadoiyk weer mee naar Rodwell Regis terugnemen, en morgen zal ik beproeven om zyn geweten op te wekken op een wyze, die hy nooit zal ver geten." De directeur was boozer dan een onpar tijdig minnaar van recht; veel zou hy goed keuren, maar men moet niet vergeten, dat een leerling hem te glad af geweest was en dat zyn gezag op een zeer vernodorende manier was gefnuikt. Maar zyn groote woede bekoelde die van Paul. Hy kwam op het idee, dat feitelijk hy het meeste recht had om boos te zyn. „Wel," zei hy koeltjes, „wy moeten hem oerst vindenf alvorens te overwegen wat er met hem gedaan zal wordon. Ik zal ovon schellen en Maar vóór hy zyn hand nog op do schol had, word de deur geopend en oom Marmaduke kwam binnen, torwyi hy den onfortuinlyken Dick achter zich aan sleepte. De jongen was geheel nuchter nu, bleek, bevend en besmoerd met kolengruis hot ovenbeold van zyn vader, nog geen drie uur geloden. Er was een brutale glimlach van triomf op Paradine's gelaat, toen hy Paul oen knip. oogje gaf, hetwelk de laatsto in het gehoe niot begreep. 1 Zooveel brutaliteit deed hem vorstomd staan, want by kon nauweiyks geloovon, dat Para- dine na zyn laaghartig gedrag in de biljart kamer de onhandige onbeschaamdheid kon hebben van nu te trachten hom voor zich to winnen. „Daar is hy, amice!" riep Paradino, „daar is de dougniet, die ons al dio moeite beeft bezorgdI Hy kwam sooeven in de biljart kamer en verteldo my wie hy was; maar ik wou niet met hom te maken bobben. Het waren myn zaken niet, zei ik tegen hem. Daarop(ik heb zeker het genoegen dr. Grimstone te zien? Dat dacht ik al.) Welnu, daarop verscheen u en hy zocht een goed heenkomen; maar ik vond hem in het kolen hok en heb nu het genoegen hom aan de bevoogde overheden over te leveren." En terwyi hy Dick losliet, liep hy op zyn zwager toe, nog steeds met de uitdrukking op zyn gezicht, dat ze een geheime overeen komst hadden, wat Paul's bloed aan het koken maakte. „Biyf staan waar jo bent," zei Paul togen zyn zoon. ,Neen, dr. Grimstone, excuseer laat u hem voorioopig aan my over." „Heel goed," fluisterde Paradine, „uitste- lijke beleefdheid in acht nernon, zooala do beschaving dat eischt." Aoht jaar golodon, bij dc ver- orering van Madagascar, werd een Fr&nsch officier ernstig gewond. Den dood nabij voolondo, gaf hij zijn ordonnans zijn papie ren, mot opdracht die met zijn laatsteu groot aan zijn vrouw in Algiers t© doen 1 overzonden. Toen het gerecht was afgoloo pon, zocht do soldaat naar het lijk van den officier, maar tevergeefs. Hij gaf hiervan bericht aan do vrouw van don officier^ maar ook allo pogingen door doze gedaan bleven vruchteloos. De officior word daar na als overleden ingeschreven en drio jaar geleden ging zijn vrouw oen tv.-.edo huwelijk aan. En nu heeft de vader van den „ovcrl©- deno" van hot departement van oorlog be richt ontvangen, dat zijn zoon nog leeft. Dezo was gevangengenomen door uon vijand en had eerst na 8 jaar uit dc binnenlanden van hot cilaud kunnen ontkomen en zich' als lovend aanmelden. Door het springen van oen bus, govuld met dynamiet, patronen m ijzer, in den nacht van Maandag op Dinsdag ia schade aangericht aan een huis in do Ru© do Latran te Parijs. Do gevolgen van dezen aanslag zijn gelukkig niet ernstig. Dc scha de ia goriDg, een begin van brand wrr.l da delijk gebluscht en mensokcn 1 evens zijn niet te betreuren, om do eenvoudige reden, dat niemand in do Ru© dc Latran, in het deel. waar dc ontploffing plaats had, liep op het gevaarvolle oogenblik. Aan anarchisten schrijft men deze mis daad niet toe. Do bewoners toch van het bedreigde huis zijn kleino burgormenschen, die, zoover zij weten, den anarchisten nooit iets in don weg hebben gelegd. Rest dus: een wraakneming. Indian iemand in zioli een on- weerstaanbaren lust mocht voelen opkomen om een „in volle werking zijnden" vuur- sp uw enden berg tc koopon, dan gclie- vo hij zich te wenden tot Generaal Gasper Sanchor Ocho a, in Mexico, dio den be kenden vulkaan Popocatepetl to koop aan biedt. Deze vulkaan is hem indertijd door de Mexicaonschc regeering ten geschenke ge geven, voor het vaderland bewezen gewich tige diensten, cn do regcering kon gcon ge makkelijker huldeblijk uitdenken dan ccn vuurspuwenden berg, waaraan oogcnschijn- lijk geen der beide partijen iets had. De prijs, waarvoor de vulkaan te koop is, bedraagt 5 millioen dollars, wat zeker niot exorbi tant hoog i wh-nn - r n bedenkt, lat do gckeelo voorraad op onze aarde slechts 320 stuks bedraagt cn voor nieuwe concurrcntio niet veel vrees behoeft tc bestaan. Maar met dit al, bezit" do Popocatepetl onmctclijko zwavolbcddingcn, welke reeds aanleiding hebben gegeven aan don bekenden petro- lcumkoning John D. Rockefeller, om zich daarvoor to interesscoren, terwijl ook boven dien to Pittsburg een consortium is gefor meerd, met het doel deze zwavclboddingcn m eigendom te verkrijgen. Wie dus een vuur spuwenden bcTg gebruiken kan, moet niet lang wachten met den. koop to sluiten, want, zoo goedkoop als deze, zal or niot spoedig meer een op de markt kom an, on boven dienhet artikel is schaarsch Een ornatlgo misdaad Is In Italiö ontdekt. Drio jaren geloden liet gravin Ubol- dine het loven barer zustor Eliso voor groote bedragon verzekeren. Eon jaar later kwam bericht van hot overlydon der zuster en de gravin vroeg de verzokeringssommen op. Een der maatachappyen betaalde, een andero echter, die verdonking had, wolgerde on doelde haar vermoedens aan de justitie mede. Nu na twee jaren van onderzoek ia goble- ken, dat gravin Ellso niot overleden ia, maar* door baar zuster ia opgesloten. Gravin Ubol- dine had het lyk van een vreemde vrouw voor dat van gravin Eliae doen doorgaan. Do ongelukkige zuster zelve was In eon villa opgesloten. ToPonto di Snrno, in Italiö, ia het. wegens do uitvoering van maatregelen in het belang van de volksgezondheid, tot oen botsing tussehen karabinlors en boeren geko men. Do laatsten etoenigdon do politie en wond den don commandant. Toen eon agent daar op zyn gsweor afschoot, word hy omsingeld. Hy maakte van zyn wapen gebruik, doodde drio booron on vorwonddo verscheldeno andore zwaar. De orde is nu hersteld. kondl Ga door. Papa is zoo zoot als eon lammotjo." Toen begroop Paul hoo do zakon stondon. Zyn waardo zwager wa3 niot aanwozlg go- woost, toon do laatsto godaantevorwissoling plaats vond, en maakto daardoor oon ver gissing. Hy dacht namoiyk, dat door hetver- loop dor dingen by en Dick meostor van het oogenblik waren. Hot wa3 hoog tUd om hem to ontgoochelen. Woes zoo goed onmiddeliyk myn huis to verlaten," zoi Paul streng. „Stommelingl" zoi Marniaduko zacbtjoo, „na alles wat ik voor jo gedaan heb! Ia dit dankbaarheid? Jo weot hooi goed, dat je zon der my jo kaart niot uit spolen kunt. Woes voorzichtig!" „Als jo niot ziot, dat ton laatsto do bordje» verhangen zyn," zoi Paul langzaam, „dan bon jo nog stommer dan ik dacht." Marmaduko ging terug mot oon vloek. „Hot is oen lust/.' zoi hy woedend, „jo wil probeoren my van Jo af to schudden." „Zoker," zoi Paul. „Bon jo nou tevreden? Verlang jo nog moer bewyzon?.... Zal ik nog eens mot do opnooming beginnen van zoooven in de biljartkamer?" Paradine ging naar Dick on schudde dlon boos by den arm. „Waarom heb je me dat niot vertold, hè? Waarom laat jo me zoo'n gok üguur maken?" „Ik hob het je vorteld," bromde Dick, „miar jo wou Diet lui8toren. Het is jo eigen schuld I" Marmaduko herstelde zich spcedlg na dezen onverwaebton schok. Ey probeerde Paul'» hand met harteiykheid te drukken. (Slot volgt.) 6 i) „Zoo'n vrooiyko, opgewekte jongon ook," zei do directeur, „gezien by en goliefd door zijn modescholioreneen lieveling (niettegen staande zyn tekortkomingen) van zyn onder- wyzera." „Och kom," zei Paul, „is het heusch?" Want by had niet voel goprofitoerd van zyns zoons populariteit. „Dit alles, govoogd by het comfort (of mag ik zeggen de weelde), die hy onder myn dak genoot, maakt het zeer vreomd en ondank baar, dat de jongon dezen ondoordachten stap heeft gedaan." „Maar ziot u, dr. Grimstone, en neem me niet kwaiyk, dat ik zoo ronduit spreek maar had hy wel redenen om ongelukkig te zyDpwaarvan u geen idea hadfr?" „Hy zou my altyd gereed hebben gevonden om klachten aan te hooren en alles in myn vermogen to doen om herstel van grieven te krijgen," zoi de directeur, „maar nu ik er aan denk, herinner ik me wel, dat hy iets op zyn hart had, dat hy mo zeggen wilde, maar zyn optreden was zoo vreemd en hy weigerde zoo hardnekkig om ter zake t© komen, dat ik ten slotte genoodzaakt was om hem niet aan te moedigen." „Daar ben je wel in geslaagd!" zei Paul voor zich, terwyi hy met angst en beven aan do confidenties dacht. Overluid zei hy „Misschien wel een van zyn schoolmak kers nietwaar?" „Myn waarde heer," riop do directeur uit, „daar is heelemaal geon sprake van." „Werkelyk?" zei Paul. „En toch zagen sommigen hunner er niet zoo hoel vriende- lyk uit." „Een meer manneiyk, welwillend on fat- soeniyk troepje jongens is er nooit geweest," zoi de directeur, die don handschoen voor zyn leerlingen opnam. „Wel vreemd, dat u zulk een geheel anderen indruk gekregen heeft I" „Ik heb workeiyk een geheel anderen indruk gekregen," antwoordde Paul, „maar ik kan me wel vergissen." „Dat d -et u zeker, en, neem me niet kwa- lyk, maar u heoft geen gelegenheid gehad om uw opinie te toetsen." „O, neem my niet kwaiyk," zei Paul; „maar dat heb ik heusch well" „Een bezoek van een oogenblik, een vor- meiyke inspectie, daarnaar kan men jongens niet leeren kennen. Ze zyn begrypeiykerwyze gedwongen en onnatuuriyk in het byzyn van hun ouderen. Maar u moet ze waarnemen zonder dat ze het weten, u moet ze kennen, u moet te midden van hen verkeeren I" Dat was iets, waar Paul heelemaal niet op gesteld was. Hy kende ze genoeg; maar het gaf niets, dat nu te zeggen, en daarom stemde hy maar beleefd toe. „En nu," zei de directeur, „wat betreft uw ongelukkig kind. Ik kan u vertellen, dat hy hier is, in uw eigen huis. Ik ben hem naar hier gevolgd en tien minuten geleden zag ik hem met myn eigen oogen voor een van uw ramen." „Hierl" riep Paul uit, mot natuuriyk nage bootste verwondering. „U doet me schrikken." „Op het laatste oogenblik," zei de directeur, „is het idee by me opgekomen, dat er misschien voor zyn vlucht een heel natuurlyke ver

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 15