w p Kerkelijke berichten. Marktberichten. Telegrammen. Advertentiën. u geggen. Zij, die rich geërgerd hebben aan 'de deelneming der politie aan de gnrwelen, en die hun ergernis in het openbaar geuit hebben, zijn naar het politiebureau ge bracht en daar uitgescholden en met straf fen bedreigd. Een hunner is xelfs op het bureau mishandeld. Verder verneemt het ,,Berl. Tageblatt", dat in Czcnstochau, in Russisch-Polen, de Joodsche bevolking met vervolgingen be dreigd wordt en in grooten angst verkeert. Zij verlaat in grooten getale de stad. Wel heeft zij bij den gouverneur der provinoio op spoedige zending van troepen aange drongen, maar de gouverneur weigerde hieraan te voldoen, cn wel op grond, „dat de Regeering volstrekt nog geen overtui gende bewijzen heeft gehad, dat de geruch ten waarheid bevatten." Het mislukken van de algemeene werkstaking wordt toegeschreven zoowel aan do zeer krachtige maatregelen, door Villaverde genomen, als aan de weige ring van vele werkliedenvoreonigingen, die achter het drijven tot werkstaking anar chistisch bedoelen zagen. Lord M i 1 n e r is, op reis naar Enge land, te Lorengo-Marquez aangekomen. Hij zal zich daar inschepen aan boord van het stoomschip „Cleopatra" van do Oosten- rijksche „Lloyd." Het is dus niet waar, dat hij zich te Beira zal insöhepen. Om te Beira te komen, zou hij trouwens een grooten omweg over Bloemfontein, de Aar en Buluwayo moe ten doen. De nieuwe Paus. De New-York Herald" heeft een lang verhaal van een audiëntie, door Pius X op aanzoek van kardinaal Gibbons aan een aantal Amerikaansclie toeristen verleend. De toeristen, katholieken en protestanten, juichten den Paus levendig toe. Deze hield een kleine redevoering tot hen, w rin hij er zijn tevredenheid over to kennen gaf, dat het katholicisme in Amerika zulko goede vorderingen maakt. De Amerikaansche ka tholieken onderscheiden zich door hun ge loofsijver, zeido Pius. Toen kard. laai Gib bons '8 Pausen hand wilde kussen, stond Pius X op en omhelsde hem. Sommige bladen beweren, dat Pius X plan heeft het korps der edolgarden af te schaffen. Wanneer hij zich van het eene vertrek naar het andere begeeft, is hij en kel vergezeld van zijn secretaris Bresean en twee geestelijken. Het gebruik. ee- corte van odelgarden en paleiswachters laat hij achterwege. Men vertelt fabelen omtrent 's Pausen buitengewoon groo-te mildheid. Al zijn geld gaf hij tot dusver uit aan goede werken, zoodat hij ternauwernood gonoeg overhield voor zijn dagelijksche behoeften. De bank van leaning te Venetië bevatte dikwijls ge noeg voorwerpen, aan kardinaal Sarto toe- bohoorend, welke deze had doen beleenen om aan geld te komen voor zijn aalmoezen. Hot „Handelsbl. van Antwerpen" is wat voorbarig gewecet. Heft bericht, dat kardi naal For rata tot staatssecret aris was be noemd, is niet bevestigd. Eerst was aan kardinaal Agliardi, daarna aan kardinaal Satolli het ambt aangeboden. Beiden be dankten. Thans is het ambt kardinaal Ca- vagniB aangeboden, Deze heeft bedenktijd gevraagd. Het Oostenrijk sohe veto tegen de verkie zing van kardinaal Rampolla moet, volgens don Romein sohen correspondent van de „V06& Ztg„", worden tocgeechrev^n min der aan de politiek van den staatssecreta ris dan wel aan zijn feilen tegenstand tegen een bezoek van keizer Frans Jozef aan Rome, waardoor den Keizer persoonlijke moeilijkheden werden berokkend. De Amerikaansche noger-j ou rn al isten- kring heeft op een te Colorado-Springs ge houden vergadering besloten een beroep to doen op Paus Pius X, opdat deze tusschen- boido zou komen in de rassenquaestie en een einde maken aan het lynchen op groo- te schaal. Volgens Dalziel ontvingen de doctoren, die Paus Leo gedurende zijn laatste riekte behandelden, do volgende honoraria: dr. Mazzoni 20,000 fr., dr. Lapponi 16,000 fr. en dr. Ro6sona 10,000 fr. Volgens het „Giornale d'Italia" rijn de stemmingen in het Conclave als volgt uit gevallen: 1 Augustus. —Stemming van 's ochtends. Rampolla 24 stemmenGotti 17Sarto 6 Vannutelli 4; Oreglia, Capecelatro en di Pietro 2; Agliardi, Ferrata, Richclmy, Portanovo, Cassctta, Segna 1. Stemming van 's avonds. Rampolla 29 stemmen; Gotti 10; Sarto 10; Richelmy 3; Capecelatro 2; Vannutelli )n Segna 1. 2 Augustus. Stemming van 'a ochtends. Rampolla 29; Sarto 21; Gotti 9; Oreglia, di Pietro, Oapecelatro 1. Stemming van 's avonds. Rampolla 30; Sarto 24; Gotti 3; Oreglia, da P ictro 2Capecelatro 1. 3 Augustus. Stemming van 'e ochtends, Sarto 27Rampolla 24Gotti 0Oreglia, Capecelatro, di Pietro, Pri^oo 1; 1 wit Viofjo. Stemming van 'eavonds. Sarto 35; Rampolla 16; Gotti 7; Oreglia 2Capecelatro 11 wit briefje. 4 Augustus. Stemming van 's ochtends» Sarto 50 stemmen gekozen; Rampolla 10; Gotti 2. Uit Kome wordt aan „De N. Ct." ge seind: Naar ik uit zeer goede bron vei- neem, heeft de partij van Rampolla don Paus willen afbrengen van het plan om aanstaanden Zondag zelf do pontificale mis in den St.-Pieter te colebreeron, het- geen sedert 1870 niet meer is geschied Pius is echter bij het plan gebleven. Kardinaal Capecelatro zoekt Agliardi te bewegen, het- staatssecretariaat aan te ne- nen. Agliardi is tegenstander van de poli- van Rampolla, Het benoemen vaco Ag- Hardi tot Rampolla'a opvolger zou als een daad van groot gewicht zijn te beschouwen, daar het, behalve de eerste politieke daad van den Paus te zijn, tevens een aanwijzing geeft van de politieke richting, welke Pius X denkt te zullen volgen. Het ceremonieel der pauselijke kroning. De kroningsplechtigheid der Pausen had in vroegere tijden steeds plaats in de kerk van St. -J ohannes van het Later aan, waar Nikolaas I de pauselijke kroon ontving in 858. De meeste schrijvers zijn van oordcel, dat het bij die gelegenheid gebruikelijk m- crukwekkend oereanonieal van dezen Paus afkomstig is. Anderen meenen, dat het van nog vroeger dagteekening is. Vanaf de kroning van Paus Marcellus in 1655 had de plechtigheid plaats in do groo- te loggia der basilica van het Vaticaan en alle volgende Pausen werden dAdr ge kroond. Enkel mot Pius VII on Leo XIII was dit niet het geval. Pius VII (1800) word gekroond in een kleine kerk, omdat de Oostenrijkers toon in het bezit waren van den Kerkelijken Staat en rijn wereldlijke macht niet erkennen wilden. De kroning van Leo XIII zou oorspron kelijk in de groote loggia plaats hebben em alles was daartoe gereed, toen ,ten gevolge van een geschil met do Italiaansche regee ring, daarvan werd afgezien. Zij had daar op plaats in de Sixtijnscihe kapel. Volgens het aloude ceremonieel schenkt de apostolische aalmoezenier den dag vóór de kroning aan ieder arme, die zich tot hem wendt, één paal, tor waarde van 32 1/2 ct. Op den morgen der kroning treedt de Paus togen halftien, door het hof en het col lego van kardinalen en een groot aantal bisschoppen enz. begeleid, de S a 1 a D u- c a 1 e binnen; hij draagt dan een gouden mijtor. Plaats genomen hebbende op den daar opgoriahten troon, wordt hom hulde ge bracht door do kardinalen, waarna hij den zegen uitdeelt. Na afloop van deze voorloopigo plechtig heid, stelt de stoet rich op in de volgende orde: de ceremoniemeesters, de Zwitsersche garde, de Bussolamti, de klerken der kapel, de acditeuren der Rota en andere pauselij ke waardigheidsboklecders, vervolgens de bisschoppen, twee aan twee, de kardinaals met hun kapelaans en eindelijk de Paus, de menigte zegenend. De Paus wordt in de sedia gostato- r i a gedragen door palefrenieri in scharlaken rood gewaad; rechts en links gaan camerieri eegreti in hermelijnen kap pen, de flabelli of waaiers van struis vogel- en pau we veeman dragende, terwijl boven zijn hoofd het gehemelte van zilver- damast wordt gehouden door aaht referenr darissen in violette mantels. De Paus wordt omringd door edel-garden mot getrokken sabel, en deeen sluiten ook den optocht. Op hot oogenblik, dat do Paus de kerk wordt binnengedragen, houdt con geeste lijke van de pauselijke kapel een vork met drie tanden, waaraan een handvol vlas be vestigd is, vlak voor don Paus omhoog. Hot vlas wordt in brand gestoken, laait even op en is dadelijk weer uit. Terwijl de asch voor 's Pausen voeten valt, zegt do priester: „Heilige Vader, aldus vergaat 's werelds grootheid" (Pater Sancte, sio transit gloria mundi.) Driemaal wordt gedurende den optocht deze ritus herhaald, als ware het om den Invloed der driedubbele kroon te neutrali- seeron. Wanneer de optocht den voet van liet hoogaltaar bereikt, wordt de sedia ges tat o r i a aldaar nedergezet, en begint do Paus do mis te oelebreeren. In vroeger da gen was het gewoonte een kolom voor hem te plaateen met een bronzen haan er ten eindo hem aan Petrus' misslag te her inneren. Daarna plaatst de eerste kardinaal-dia ken een nieuwen gouden mijter op 's Pau sen hoofddeze verlaat zijn zetel en bestijgt den ter linkerzijde opgerichten troon. De eerste kardinaal-bisschop spreekt hier op drie gebeden over hem uit. Dan rijst de Paus op en knielt aan den voet van het altaar, terwijl de tweede kardinaal-diaken hem met het pauselijk pallium (een wit te wolion band, met zes daarin geweven kruisen van rwarto zijde, dat om do schou ders wordt gedragen: oorspronkelijk hot symbool van „den homelsohen herder, die zijn schapen zoekt") bekleedt. De Paus bestijgt nu wedor den troon, en het Heilig College, benevens do andere geestelijken, komen hem hulde bowijzon. De kardinaals kussen zijn hand en zijn voet en worden tweemaal door hem omhelsd De bisschoppen kussen zijn voet en zijn knie, ïïe anderen enkel rijn voet. Vervolgens wordt met- do mis voortge gaan. Na afloop spreekt de Paus den zegen uit vóór het altaar en begeeft zich daarna naar den troon voor de kroning. Do ritus der kroning is zeer eenvoudig. De tweede kardinaal-diaken neem! den mij ter van 's Pausen hoofd, waarop de eerste dien door do tiara vervangt Sedert de do gen van Pans Sylvester droegen de Pausen de tiara, welke hen gegeven wérd door kei zer Constantinus. Na het uitsproken van het kroningsgebed door den diaken weerklinkt een luid „Amen 1" door do kerk. Buiten wordt een mortier afgeschoten (vroeger deden de ka nonnen van het fort St.-Angelo zich hoo ien) en de klokken Van St.-Pieter en van de andere kerken verkondigen dan der stad, dat do nieuwe Paus gekroond is. Na den zegen te hebben uitgesproken van de loggia af (het gedeelte der kroning na afloop der mis heeft in de loggia plaats) wordt de Paus in de sedia gestatoria weder uit do kerk gebracht met hetzelfde oeremonieel als bij zijn komst. Zooals gemeld, ls de kroning van den Paus officieel vastgesteld op Zondag 9 Augustus a. 8. 't Ia naar gemeld wordt op verlangen der kardinalen, dat de kroning zoo vroeg plaats heeft, omdat zty gaarne aan do kroning zouden deelnemen, zonder weer eon lange rele te moeten ondernemen, hetgeen het geval zou geweest xyn, indien die plechtigheid eerst na een paar maanden zou plaats vinden. De kroning zal in St.-Pieter plaats hebben, met gesloten deuren. Om een te grooten toeloop van volk te beletten, zullen alleen binnengelaten worden diegenen, die van bijzondere kaarten voor zien z|jn. Het verlangen van Pius X om in St.-Pie ter gekroond te worden, werd met geestdrift aangenomen, omdat men hierin Pausen verlangen ziet om de pontificale plechtigheden volgens de traditie te hernemen. De „Mossagero" publiceert een onderhoud van den Paus met eonige vrienden, waarin deze zich beklaagde, dat ondsr de vele tele grammen er een, dat van den KoniDg, ODt- brak. Het blad meent, dat de grondwet den Koning de handen bindt, het volk zou even wel vermoedelijk een energieken en zelfstan digen stap van don Koning goedkeuren, die den weg baande voor don vrede tusschen Staat en Kerk. Hazerewoude. Geref. kork. Zondag morgen te halftien: leeskerk. Des avonds te zes uren, niet halfzeven voortaan, eveneens leeskerk. Slenn aan miliciens. Het Nationaal Comité tot steun aan miliciens bericht, dat het er reeds in mooht slagen 385 miliciens in een betrekking te plaatsen, terwijl nog 215, van wie het grootste gedeelte der lichting 1902, zondor betrekking z\jn. Heden 1% liet de zesde Amster- damscho lieiirsvacautledag, zoodat de noteeringen ontbreken. Weerbericht van 8 Augustus. (Volgtnt opgav.d t»d h.i Kon. .-ej. Ueu iniilluui.) Verwachting. Matige zuidelijke wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Warm weer. Lelden, 8 Aug. Granen werden heden tot onver anderde prijzen verkocht; de handel was nog stil. Witte Tarwe ƒ6.60 a ƒ8.40, Roode a Walla-Walls a por 80 KG. Rogge 4.70 a 6.10 per 76 KG. Zoinergerst a Winter- f a f Chevalier a per HL. Haver 3.20 a 3.65 par 60 KG. Groene Erwten a per HL. Paardenboonen 5 76 a ƒ6,25 per HL. Doivenboonen 7.20 a 7.8o nor HL. Koolzaad 8.60 a 9.40 per llL. Kanariezaad ƒ11.a ƒ12.per 13 L. Hennepzaad ƒ6.60 a ƒ7.26 per HL. Boter. Aanvoer 6680 kilogr., 1st© qual. per V, vat 47.a ƒ61.2da qnal. por vat ƒ42. a 46.late qual. per kilogr. ƒ1.171 1.27$, 2de qual. per kilogr. ƒ1.05 a 1.16. Lange zwarte turf, geen aanvoer, f 3.60 a 8.76 per duizend. Ltrecut, 8 Aug. Op de woekraarkt ware., heden 675 stuks voe aangevoerd. De prijzen waren tooi stieren 90 a 180, voor vaarzen f 90 a 136, voor pinken 60 a ƒ100, voor melkkoeien 130 a 230, voor kali koeien ƒ160 a ƒ265, voor vaarskoeien ƒ100 a ƒ200, Voor vette koeien 160 a 260, voor magere kalveron 30 a 60, voor nuchtere kalveren 6 a 14, voor magere varkens 20 a 60, voor biggen 3.60 a 12. uoennarilon, 7 Aug. Boeronboter. Aangev. 66 4, 16/8, 1/16 v. Eerste soort ƒ40.50. Fabnekaboter: aanvoer 21/3 en 28/6 v., pry's 39.50 a 43. commissie ƒ42.50 af—. Kaaa. Aangevoerd 24,670 KG., nagol- 18.— a f 40.—. Vee De aanvoer bestond beden uit: 1301 RuBdereu, 1269 Sohapen, 1181 Varkens, 6 Bokken en Geiten, 29 Paarden, totaal 3776 Btuks, waarvan de noteering is als volgt: Stieren, enter- ƒ90 tot ƒ115, Twenter- ƒ125 tot 270, Usson tot vette Koeien ƒ240 tot ƒ265, molk en kolf Koeien ƒ140 tot 260, Pinken 60 tot ƒ76, vette Kalveron 16 tot ƒ65, Graskalveren ƒ60 tot 60, nuohtere dito 8 tot ƒ11, vette Schapen 23 tot 26, weide id, 21 tot 28, Lammeren ƒ11 tot ƒ16, vette Varkeus 80 tot 90, magere dito ƒ44 tot f 60, vetie Biggen 25 tot f 36, niageie dito 4 tot ƒ8, Paarden en Veulens 76 tot 100, Vette Koeien lste qual. tot c., 2de qual. tot o., 3de qual. tot o., stieren per bout tot o., vette kalveren tot c., vette Sohapen tot o., vette Varkens 18 tot 20 c.. Varkeus Londensohe markt 17 tot 17$ c. per l/s KQ- Ia Rundvee was de omzet behoorlijk goed. Kalveren voor export goed gevraagd. Wolvee handel kalm, in Varkone voor export good gewild. Slachtvarkens kalm. acbiedaiii, 7 Aug. Noteenug van de Bours- commieeie Moutwijn ƒ9.per HL.Zonder fuatea zonder belasting. .Spoeling f 1.10 per ketel. Noteenng van de Makelaars: Moutwijn ƒ9.60. Jenever ƒ13.50, Amsterd. proet 16. Noleering Dietillateurabond: Montwyn 9.60, Jeuever ƒ13.50. Amaterd. proei f tb. 3ileuw-York,7 Aug. (.4. U.) Koffie opende lager, maar rees op den dag ten gevolge van aankoopen door Lebmana Tarwe daalde op teleurstellende marktberichten uit Frankrijk. Mal9 was den geheelen dag vaat Het rapport van de Cincinnati Prijscourant wordt .bullish" beschouwd. Familieberichten uit verschillende bladen. Gehuwd: J. J. Harmena on A. Fontein, Harlingen. P. Wilms en F. Braunius, Batavia. Mr. J. de Graaff od A. WUppermaD. Den Haag. A. Kröner en E. G. Mensens. Arnhem. D. E. W. van Weel on M. W. Speenhof, Rotterdam- G. W. Brongersraa en J. C.J. A.Heyee, Haarlem. J. van der Bilt en N. M. Veruée, Utrecht. J. B. Hesaelaar en A. Leitb, Rotterdam. P. A. van Dongen en G. C. Recter, A. C. Oerleraane en N- H. Recter, Veenendaal. A. J. Krnyder en M. G. de Graaff. Rotterdam. P. den Hollander en C. M. E. Mighoret, Rotterdam. M. Zadoks en S. van Weatonborg, Rotterdam. W. Broere Azn. en L. Slikkerveer, Rotterdam. S. Abas en R. A. Levisson, Almeloo. Mr. J. F. van Deint© en S. W. van Bronerius van Nidek, Zotfen. A. Luyks en M. E. Kelly, Pruten. L. C. M. Steger en T. J. M. de Poorter, Scheveniogen. Bevallen: A. C. Mees geb. Hen van Rijnberk. Z., Rotterdam. Overledon: W. du Celliée Muller, M., Oosterbtek. J. W. C. Burgers, M., 73 j.,'s-Gra- venhage. E. M. Smit geb. Boa, 70 j., Arnhem. M. J- Stoon geb. Soest, 86 j., Rotterdam. 0. Vermeulen, M., 76 j., Rotterdam. LONDEN, 7 Aug. (R 0 Ge-meld wordt, dat in December baron Northootc zal wor den benoemd tot gouverneur-generaal van Australië. KONSTANTINOPEL, 7 Aug (f? O.) Het jongste nieuws wijst er op, dat de Bul- gaareohe oproerige beweging in Macedonië algemeen geworden is. Er rijn onlusten ontstaan in het district Soros on vier Bulgaarsche dorpen in hot district Dibra rijn opgestaan, een zelfden opstand uitlokkende in Albaneoeche dor pen. De afkondiging der irade, waarbij het afdanken van een aanzienlijk contingent, troepen in Macedonië word goedgekeurd, is ingetrokken met het oog op het opnieuw uitbreken van den opstand. Twaalf bataljons Rodifa zijn te Sanjak Serfeze (vilajet Monastir) onder de wape nen geroepen. LONDEN, 8 Aug. (7? O.) De „Daily Mail" verneemt, dat de onafzetbaro ambte naren van het departement van financiën en van den Board of Trade eenstemmig ad viseerden tegen het stelsel van koloniale voorkeur, gegrond op belasting op voedsel. De „Daily Mail" voegt hieraan toe, dat dit beschouwd moet worden als het feitelijk slot van de enquête, waarnaar minister Balfour herhaaldelijk verwees. Men ver wacht, dat de beslissing der departements experts den grootsten invloed zal hebben op Balfours openbare uitlatingen gedu rende het aanbrekende reces. PARIJS, 8 Aug. (R. 0De zaak-Humbert is hedenmiddag to 12 uron weer begonnen. Er zijn zeer strenge raaatregolen genomen. Op de bank der beschuldigden bevonden zich Thérèse Humbert, Fródéric Humbert enz. HENNEB0UT, 8 Aug. (R. 0.) De Compag nie des Ciragea heeft de elschen der sta kende werklieden ingewilligd, waardoor een einde aan de worketaking is gekomen. LEIDEN, 8 Angnslus De Duitsche mail uit Oost-Indië wordt Zondagochtend alhier verwacht BIJ de regimonten infanterie en het rog. gron. on jageis zal het aantal luitenante por compagnie van 3 op 2 wordon teruggebracht. In verband hiermede worden er voorlooplg geen luits. der inf. moor by hot rog grenadiers en jagers overgeplaatst. Het provinciale kerkbestuur van Gel derland heeft aan den heer C. Maas, pred. bij do Ned.-Herv Gemeente te Ruurloo, op diens vorzoek, na volbrachte 40-jarige evangelie-bediening, eervol emeritaat ver leend, met ingang van 1 November a. a Het 50-jarig bestaan der Israëlietischo hoofdsynagoge te Arnhem is gistoren op indrukwekkende wijze gevierd. Donderdagavond had in het gemeente lokaal de aanbieding plaats van de ge schenken van corporaties en personen aan do synagoge. Yan de gemeentenaren ont ving zij een prachtigen voorhang van de hei lige ark, waarbij op lijke wijze met goud en borduurwerk versierde manteltjes voor de heilige rollen. Een damesvereeniging schonk klceden in de kerk cn de gchoele be kleeding van de heilige ark, terwijl het res sort bij monde van den heer M. G. Cohen, uit Nijmegen, liet aanbieden verschillende borden met Bijbelsche motto's, gebruiken op hoogc feestdagen. In de fraai met groen cn bloemen ver sierde synagoge had gistermiddag de ker kelijke feestviering plaats, bijgewoond ook door vertegenwoordigers van andere syna gogen en door Burg. en Weths. van Arn hem. De opperrabbijn, de heer L Wage naar sprak hierbij de feestrede uit. (W. R. Ct.) De circulaire betreffende de invordering van plaat8eiyke belastingen van Ged. Staten aan Burgemoester on Wethouders der ge meenten in deze Provincie luidt: In afwachting van de afschaffing van het gebrekkige on verouderde stelsel van inlegering, acht do Minister van Staat, Minister van Oorlog hot wsnscheiyk, dat do gomoente-ont- vangers geen gebruik makon van de bevoegd heid, hun tosgekend by artikel 17, eerst* lid, der wet van den 22sten Mei 1S45 (Staats blad No. 22). Dit gevoolen wordt door den Minister van Binnonlandsche Zakon gedeeld. Op verzoek van laatstgenoemden Minister hebben wy mitsdien by deze de eer U te verzoeken te willen bevorderen dat door don gemeente ontvanger van de bovenbedoeld© be voegdheid goen gebruik meer worde gemaakt. Het stoomschip „Goentoor", van Rot terdam naar Batavia, is 8 Aug. Kaap dei Armi gepasseerddo „Hertog" (uitrei*) vertrok 7 Aug. van Zanzibar; do „Kaiser* (uitreis) vertrok 7 Aug. van Zanzibar; do „Konmg Wii. m I" arriveerde 7 Aug. van Amsterdam fee Batavia; do „Koningin Wil- holmina", van Amsterdam naar Batavia, is 8 Aug. Gibraltar gepasseerd; do „Rotter dam", van Niouw-Y'ork naar Rotterdam, vertrok 8 Aug. van Boulogno-sur-Mor. Hazerswoude. In do commissie vorg&doring der voreoniging .Trouw Schoolbezoek", gistor- avond gehouden ten huizo van den kastelein J. Rodenburg, werd besloten, op Vrydag 14 Augustus a. e met de leerlingen der hoogore klassen (4, 5 on 6), van de openbare school op het dorp, benevens de oud leerlingen, die ultimo Maart de school hebben verlaten en minder dan 6 schooltyden van het verloopen jaar (1 Sept. 1902 14 Aug. 1903) verzuimd hebben, een boottocht te maken naar Amster dam, met het dool do diergaarde een bezoek te brengen. De afrit van bet dorp zal plaats hebben des morgens te 6 uren, de afvaart van don steenen molen te halfzeven. De „Harmonie" wordt uitgeuoodlgd den tocht met muziek mode te maken. Zooterwoudo. De loden van den Gemeente raad z(jn byeeugeroepou tegen Dondordag 18 Augustus, 's voormiddags te 10 uren. Do agenda bevatlo. Ingokomen stukken.— 2o. Onderzoek geloofsbrieven herkozon raads leden. 3o. Voorstel onderhandscbe verhuring van grasgewaa langs den mouw aangelegden weg. 4o. Machtiging aanbostedlng straat verlichting. 6o. Aanbieding gemesntereke- ning 1902. 6o. Reolamos hoofdelyko omslag. De uitkeering duor hot Ryk aan desa gemeente to doen ingevolge do wet van 24 Mei 1897 la voor het loopende jaar door God. Staten vastgesteld op f 11,720.28s. Zoctormoer. De arbeider A. R. alhier zou gistermiddag eon drietal vechtende koeien scheiden on gobrulkte daarvoor eon stuk hout, waarin een spyksr zaL Toen hy toe sloeg, drong de spyker in do palm van xyn hand en kwam er bovon op zyo duim door- heen. Dokter Meerburg heeft den spyker uit de hand verwyderd en de wond verbonden. Do spelllug-quaeslie. Mon zal zich herinneren, hoe voor eonigen tyd word boricht, dat do minister van justitie weigerde om aan H. M. de Koningin de goed keuring voor te dragon op do statuten van den Bond van Nederlandsche ondorwyzers, en dat de minister die statuten had doen terugzendon mot de meedodooling, dat ty eerst gezuiverd moestou worden van de taal fouten. Daarop had het bestuur van don Bond aan den minister medegedeeld, dat In die statuten goen taalfouton voorkwamen, maar dat zy waren geschreven in de zoogenaamde ver eenvoudigde spelling, waarop de minister antwoordde, dat zy moesten gesteld wordsn In do algemeen gebruikoiyke spelling, hier mede bedoelende die van Do Vries en Ta Winkel. Do Bond van Nederlandsche OnderwUzers schynt zich aan deze voorwaarde van den minister to hebben onderworpen. Althans de „Staatscourant" bevat thans de statuten van den Bond in do gebruikeiyko spelling, van Kollevrynsche smetten vry. Den 19den Augustus a. e. hopen onze geliefde ouders JOHANNES VAN RIET en pieternella ouwerkerk hun 40-jarige Ëclitvereeuiging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Leiden, 8 Augustus 1903. (2de Looierstraat 70). 7550 11 Zoo do Heere wil en zU loven, hopen onze geliefde Onders WILLEM VAN BEELEN en 7502 10 JACOBA VAN DER PLAS den 22sten Aug. a. 8 hun 40-jarige EclitYerecniging te hordenken. De dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Katwijk a/Zee, Aug. 1903. SOLI DEO GLORIA. Zoo de Hesre wil on zy leven, hopen onze geliefde Ouders JAN SCHONEVELD ZN LENA DE mooij dsn 21sten Augustus den dag te ge- denkon, waarop zy vóór 40 jaren door den band des Huweiyks aan elkander werden verbondon. Dat de Heere hen nog vele jaren voor elkan der sparon moge, is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. 7549 15 Rljn8büro, 8 Augustus 1903. Den 14don Aug. hopen myne geliefde Ouders IAARTE1 CORNELIS VAN VOOREN CORNELIA HERUHA DE LA BIJE hunne 25-jarige Echt- vereenlglug te gedenken. Hun dankbare Zoon MAARTEN CORNELIS. 2T Ontvangdag 12 Aug., van jtb- 2 4 uren, Hoofdsleeg 26, |jj£ l ROTTKBDAJI. 7604 14 <f- Zoo de Lleere wil en zy loven, hopen onze geliofdo ouders JACOBUS DE RU KN JUDITH MARIA v. d. STEEN op Vrydag 21 Augustus hunne 25- Jarig© Eeh' verecuiglng te hor- donken. 7511 10 Hunne dankbare kinderen. Leiden, 8 Augustus 1903. Den 27ston Augustus hopen onze geliefde Ouders GERAKDUS REGEER EN JANTJE BOUMAN hun 25-jarigo Eclitvereciilging to herdenken. 7657 8 Hun dankbare Kinderen. Getrouwd: 7600 12 ARIE VAN LOON EN MARIA M. LOS, die, mede namens wedorzydsche Fa milie, met deze harteiyk dank zeggen voor de zoo vele blyken van belang stelling en vriendschap, dezer dagen ondervonden. LsrMUIDEN, OUDKWBTERING, 0 Aug. 1903. Heden overleed, na eon langdurig lyden, onze zeer geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw de Wed. MARTINA ZAALBERG, geb. Hoog, In den ouderdom van 72 jaren. IJ. A. ZAALBERG. \J. 0. C. H. ZAALBERG Jebkbl. M. ZAALBERG. M. J. ZAALBERG. )P. J. ZAALBERG. M P. ZAALBERG. |A. L. ZAALBERG, j K. ZAALBERG-Marti* 7 Augustus 1903. (Zoeterwoudache Singel 76). Bezoeken kunnen niet worden af gewacht7489 19 Zaandam, Leiden, Helder Leiden,

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 3