N*. 13319 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Opofferend© Liefde. Maandag S7 Juli. A0. 19Ü3. LEIISCH PRIJS DEZER COURANTl Voor Leiden per week 9 Oentei per 8 maanden I I f 1.10. BniteD Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. PRIJS DER ADVERTENTLKN: Van 16 regel» ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17£. örootere letter» naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oent» oontant elk tiental woorden meer 10 Oenta.- Voor het Inoaaseeren wordt 0.06 berekend. JACHT. De COMMISSARIS DER KONINGIN in de Provincie ZUID-HuLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 16den Juli 1903, No. 2; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad No. 87)* Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedepu teerde Staten is bepaald, dat de afzonder lijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Zaterdag den l8ten Augustus aanstaan- d c, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, li tb. den h, der wet op do jacht en visseherij is geoorloofd; worde e tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Regloment op de uitoefening dor jacht en visseherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op en langs het water, mitsga ders op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano ge drukt worden afgekondigd en r .ngeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal, blad en in de Neder- landschc Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. 's-Gravonhage, den 21sten Juli 1903. Burgemeester en Wethouders van Lolden, Gezion het adres van Th. J. H. EQGEN- STEIN, houdende verzook om vergunning tot oprichting van een Boekdrukker y, godrevou door een gasmotor van 2 p.-k., in hot perceel Hoogewoerd No. 56, kad. bekend Sectie D No. 422; Gelet op de artt. 6 bd 7 der Hinderwet; Geven by deze konnis aan het publiek, dat genoemd vorzook met de byiagon op do Secretarie dozor gemeente ter visie gelegd ie; alsmede, dat op Maandag 10 Aug. a. s., 's voormiddags to elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te brongen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 27 Juli 1903. Leiden, 27 JuOi. Met den Ssten Augustus a. s. wordt do korporaal der mariniers A. Tj. Blaauw, onder intrekking zijner detacheering, bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier, overge plaatst aan boord van Hr. Ms. monitor ,,Ilcinier Claeszezx" te Hellevoeteluis. By de heaon gohouden verkoopiDg van cokes by partijen van 50, 10 en 5 H.L. waren do prijzen ƒ20 50, 4.20 en ƒ2.10. Een plechtige lijkmis ter nagedachte nis van Z. H. Paus Leo XIII had Zondag voormiddag in de kapel der Internuncia- tuur te 's-Gravenhage plaats. Het vertrek, waar zich het huisaltaar bevindt, was inge richt voor dnzen dienst, zoowel door de be timmering, de plafonneering en de be lichting met geschilderde ramen met heiligen-beclden, valt. dadelijk de kerke lijke steil van dit gedeelte van het lega- tiogebouw in het oog. Bij deze gelegenheid waren zoowel het altaar als alle wanden van het vertrek met riuwflocrs behangen, aan do ingangen overgaande in portières met zilveren, franje. Rouw crêpe omzweefde de lichtkronen, en cade labors, waaruit een zacht kaarslicht vlamde. De met de kapel suite-vormende kamer met een levensgroot in kleuren geschilderd portret van den ontslapen Paus Leo XIII tegen den schoorsteen, was mede voor deze gelegenheid in gebruik genomen. Mgr. Giovannini, zaakgelastigde van den Heiligen Stoel, ontving de offieieele verte genwoordigers en genoodigden aan de lega tie en geleidde hen naar de voor hen be stemde plaatsen. De afgevaardigden van H. M. de Ko ningin, luit.-generaal Dumonoeau; van H. M. de Koningin-Moeder, grootmeester jhr. De Ranitz; van Z. K. H. den Prins, ka pitein jhr. Van Suchtelen van do Haare, allen in groot uniform of ambtsgewaad, ge lijk mede bijna alle deelnemers aan de plech tigheid, waren gezeten aan de evangelie zijde; de aanwezige ministers, m 1. die van buitenlandsohe zaken, van justitie, van fi nanciën cn van oorlog, aan den epistel- kant van het altaar. Rechts tegenover daarvan waren voree- nigd: de in de Residentie aanwezige hoof den van vreemde zending, de zaakgelastig den, de leden van het legatie-personeel en de militaire attachés, benevens de kamer heer-ceremoniemeester jhr. Van de Poll met mevr. Van de Poll, gelijk ook mede eenigo anderen uit deze categorie, o. a. de minister Harte, door hun echtgenooten in rouwboilet werden vergezeld. In het ineen- loopende vertrek waren de zetels ingeno men door katholieke leden van de Staten- Gcnoraal, Staats-Collegos, zooals: de Staats raden Hcydcnrijck en Borret; het lid der Algemeene Rekenkamer Le Bron do Vexela; hot lid der Eerste Kamer mr. Bevers; de leden der Tweede Kamer Michiels van Vor- duynen, Kolkman, Travaglino, V. d. Kun, De Ram; den inspecteur van den arbeid, den heer Kuypor. De grootkruisen der Pau selijke Gregorius-orde droegen het lint, aan die onderscheiding verbonden. En achter deze rij vervulden de verslaggevers van. de pers hun taak, die wegens de beperkte ruim te door den Pauselijken vertegenwoordiger tot een getal van 2 waren uitgenoodigd. Het indrukwekkende van dezen dienst voor de zielerust van den overleden Op- perhorder lag in den ermstigen eenvoud, welke de goheelo plechtigheid kenmerkte. Te midden van de diepste stilte droeg de wel- eerwaardo heer Van Erven Dorens, deken van 's-Gravenhago en pastoor der H. Ja- oobuskerk, met hulp van twee jongelieden als misbedienden, de H. Mis van Requi em op. Alleen, werd zij afgebroken door heb gezang van een viertal leden van het zang koor, die, begeleid door een harmonium, be speeld door den heer Y. van den Bonk, die vóór den aanvang dor mis inleidende ac- coorden deed klinken, het Gregoriaansoh ,,De Profundes" ten gehoore brachten. Het vierstemmig ,,Jcsu Salvator mundi", voor gedragen met innig gevoel en zachte nuan ce, klonk plechtig in de kleine ruimte. De dienst was in bijna een halfuur vol bracht. De vertegenwoordigers van de Koninklij ke familie werden door den interimairen nuntius tot aan hun gala-rijtuigen uitge leid, nadat mgr. Giovannini aan ieder hun ner verzocht had aan de door hen vertegen woordigde vorstelijke personen zijn eerbie digen dank aan te bieden voor het bewijs van deelneming, door H. H. M. M. en Z. K. H. bij het overlijden van den Souve- redn der Kerk betoond. Aan het Bczuidenhout tegenover dc le gatiewoning bevond zich een talrijke me nigte, die het komen en heengaan der ge noodigden, in hun bont© verscheidenheid van kleurrijke en schitterende kostuums, gadesloeg, door de politie, welke voor het huis eenige maatregelen van orde had ge nomen, op eenigen afstand gehouden. Uitgenoodigd zijn om liedor.middag ten Hove te komen dejeuneeren Baron Bentinok, opperstalmeester, en mevrouw; baron Van Nagell van de Schaffelaar, ka merheer i. b. d., en mevrouw; baron Van Pallandt van Rozendaal cn mevrouw. Voor hot examen hoofdakte is ge slaagd do heer A. G. Gabriel, te Lisse. ,,Het Vaderland" bericht den dood van een der oudste leden zijner redactie, Baron A. L. van Plettcnberg, sedert 1879, schoon niet onafgebroken, aan het blad verbonden. Hij was zegt „Het Vaderland" een man, op wion men staat kon maken, ais mensch en als redacteur. Aan het Staatsexamen tot toelating aan do Universiteit namen van 23 tot 25 Juli deol 7 candidaten voor dc faculteiten der Godgeleerdheid enz. Toegelaten zijn 2 can didaten, de heeren J. van Ploeg en J. Scheffelaar Klots. Voor do faculteiten der geneeskunde enz. werden 7 candidaten ge ëxamineerd. Toegelaten zijn 3 candidaten, de heeren J. V. der Bilt, N. Blokker en L. J arise. Gedurende den loop van het examen trok zich 1 candidaat terug. Hot examen werd voortgezet met 5 candidaten. Na voortzetting van het examen zijn van de vorige groep alsnog geslaagd de bccTcn E. E. Menten voor diploma A. en P. J. Waar denburg voor diploma B. Naar ,,Het Volk" mededeelt, zal de sociaal-democratische Kamerclub Vrijdag bijeenkomen om de laatste hand te leggen aan het voorstel tot grondwetsherziening, dat, van een uitvoerige Memorio van Toe lichting voorzien, in de eerste week van Aug. zal verschijnen. Do lsto luitenant P. Donk, van het 6de regiment infanterie, wordt 1 Nov. a.s. overgeplaatst bij liet 4de regiment infan terie. Dit Utrecht meldt men aan het „Hbld.", dat prof. dr. Th. Ziehen aldaar zijn benoeming tot hoogleeraar te Hallo beeft aangenomen. In de voortgezette vergadering van den Bond van oud-onderofficieren werd be sloten telegrammen van hulde te zenden aan H. M. de Koningin en aan Z. K. H. den Prins. Een telegram was ingekomen van de aid. Den Heldor, meldende, dat zij don bond had vertegenwoordigd bij do komst van den Prins. Breedvoerig werd van gedachte gewisseld over een voorstel van het hoofdbestuur be treffende do oprichting van een coöpera tieve winkclvcreeniging om te komen tot weduwen- en weezonpensioen van bondsle den en actief dienende onderofficieren. De afdeelingen Delft, Utrecht en Zutfcn be streden het voorstel, anderen wenschten een proef te nemen. Het voorstel werd verwor pen mot 37 tegen 11 stemmen en 26 buiten stemming. Een voorstel Amsterdam, do algemeene vergadering uitnoodigende, het hoofdbe stuur op te dragen jaarlijks een bedrag op de begrooting te brengen, bestemd ter be strijding der kosten voor versterking en uitbreiding der organisatie, werd mode ver worpen met 54 tegen 20 stemmen. In den loop der vergadering word voor lezing gedaan van telegrammen van dank betuigingen van de Koningin en de Ko ningin-Mooder, in antwoord op de aan H. H. M. M. gezonden telegrammen van gelukwens ch. De algemeene voorzitter, de heer A. O. de Koek is met algemeene stemmen herkozen, evenals de heer I. H. Gerritsen, tot com missaris. De keuze van een plaats voor do volgende vergadering werd aangehouden. Dc opbrengst van de loterij zal vermoede lijk geheel gestort worden in dc kas van hot weduwen- en weozenfonds. Do hcor Van Hulst, voorzitter dor loterij- commissie, word benoemd tot lid van ver dienste van den bond, waarna de algemeene vergadering werd gesloten. De minister van binnenlandscho zaken heeft aan do Gedeputeerde Staten der on derscheidene provinciën het volgend schrij ven gericht: Uit ccn door de inspecteurs voor het staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten ingesteld onderzoek is gebleken, dat een aantal idioten, onder den leeftijd van 16 jaren, te midden van volwas senen in krankzinnigengestichten worden verpleegd. Tor voorkoming van de verderfelijke invloe den, waaraan do ongelukkige jeugdige lij ders op die wijzo kunnen zijn blootgesteld, acht ik het noodig, dat de Rogcoring, voor zoover dit in haar macht staat, bevordero, dat dezo idioten wordon verpleegd óf in een afdeeling van een krankzinnigenge sticht speciaal voor jeugdige idioten be stemd, óf en dan bij voorkeur in ccn idioten gesticht. Ik heb dc eer uw college te verzoeken, mij uw Tocening te doen kennncn over het voor stel, mij te dien opzichte door dc inspec teurs voor het staatstoezicht op krankzin nigen cn krankzinnigengestichten gedaan on hiertoe strökKemio, dat het bij Konink lijk besluit van 2-1 November 1900, No. 40, bedoelde Rijkssubsi die, wanneer bet- be treft do verpleging van jeugdige idioten, in den regel sleohte dan wordo verleend, wanneer dc patiënt geplaatst is in eon idio- tengcsticht of in eon afzonderlijke afdee ling voor jeugdige idioten in een ander ge sticht, cn dat bij opneming in een krank zinnigengesticht, waar zulk een afdeeling niet aanwezig is, het subsidie nie<t wordo verleend, tenzij het gemeentebestuur zulks voldoende en ten genoegen van de Regee ring hcoft gemotiveerd. Men meldt uit Nieuwcdicp, dat de zeilwedstrijden Zaterdagnamiddag uitste kend zijn geslaagd, dank zij het briesje, dat juist bij den aanvang opkwam. Een onge lukje had plaats, doordien een der jachten, de „Viking", een vlet overzeilde, doch dit liep zonder ongelukken af, daar dc inzitten den werden gered. Prins Hendrik bracht tijdens den wed strijd een bezoek aan het instructieschip Urania", waar de adelborsten bij die ge legenheid in het want paradeerden. Om halfzes vertrok de Prins per extra- trein naar Het Loo. Overal langs den weg van het directiegebouw naar het station cn vooral op het Stationsplein werd de Prins door de talrijke menigte hartelijk toegc- ■5Ü juicht. Bij zijn vertrek werd Z. K. H- uit geleide gedaan door den burgemeester, schout-bij-nacht Wontholt, den garnizoens commandant en den marinestaf. De Print dankte den schout-bij-nacht hartelijk voor de hem bewezen eer en het verschafte genoe gen. Bij het vertrek van don trein worden door de oorlogsschepen saluutschoten gelost. In het gebouw van het Instituut voor do Marine werden daarna do prijzen aan do winnerB door kolonol Römer uitgereikt met een hartelijke toespraak, waarin het bezoek van den Prins dankbaar werd herdacht. De minister van binnenlandscho zaken heeft tot do commissarissen der Koningin in Friesland, Groningen, Ovcrijsol en Zee land hot vorzook gericht hem van advies te willen dienen aangaande de maatregelen, die zouden te nemen zijn, om dc misleiding to keer to gaan, waaraan dienstboden, die uit do provincie in groote steden een dienst komen zoeken, nog maar al te dikwijls blootstaan. Gelijk verzoek is gericht aan de burgemeesters van do groote steden, waar dezo meisjes haar diensten komen zoeken. (N. Gt.) Dr. Tj. Cannegieter, kerkelijk hoog- leeraar aan dc rijksuniversiteit te Utrecht, hoopt 18 Novembor a s. den dag te herden ken, dat hij vóór 25 jaar het hoogleraars ambt aanvaardde. Door den heer Louis Perriraz, predi kant bij do Waalsche gemeente te Gronin gen, is aan do universiteit te Lausanne mot goed gevolg het doctoraal examen in do godgeleerdheid afgelegd. De minister van binnonlandsehe zaken heeft de gemeentebesturen door tusschon- komst van do Gcdcp. Staten doen uitnoodi- gen, om de gemeente ontvangers te verzoo- ken, geen -^bruik meer te m !:cn vau do bevoegdheid, hun toegekend bij art. 17, lsto lid dor wet van 22 Mei 1845 (Stbl. no. 22), en zulks in afwachting van do afschaffing van het gebrekkige cn verouderde stelsel van inlcgering(garnisairo). (A. Gt.) Hot stoomschip „Praaident" (uitreis) vertrok 24 Juli van Tangor; do „Prinz Re ventGhuisreis) vertrok o.i .Tui; Vo.r Lissabon; de „Prinses Sophio", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 25 Juli Gibraltar; dc „Ardjoono", van Rotterdam naar Batavia, passcorde 25 Juli Kaap del Armi; do „Statendam" vertrok 25 Juli van Rotterdam naar Nieuw-York. Leiderdorp. De Burgomoeester maakt be kend, dat in do openbare vergadering van den Raad der gemoonto, te houden 28 dozor, des avonds te halfacht, zullen wordon behandeld do navolgende onderwerpen Mededeelingen. Onderzoek geloofsbrieven der heeren J. J. Koning, J. Moraal, T. Ryns- burger. Vaststelling kohior schoolgeld 2de kwartaal 1903. Begrooting gezondheids commissie 1904. Benoeming bestuurslid school fonds. Voorloopige vaststelling gomoente- rekoning dienst 1902. Voorschoten. Voor hot voorbereidend mili tair onderricht hebben zich thans in het geheel 39 jongelieden aangemeld, zoodat deze cursus hier dezon wintor weder mot eon voldoend getal deelnomers kan wordon gehouden. Naar ons wordt medegodcold, zal de traditioneele draaimolen dit. jaar op do kormia alhier niot ontbroken. Warmond. Door den burgomoostor is ter openbare konnis gebracht, dat hot kohier dor belasting op bedryfa- en andore inkomste 48) Wy konden helaas zyn bloedverwanten in het vaderland geenerlei bericht doen toe komen. Börner was een stil, in zichzelf ge- keord mensch, die zich tegen niemand over zyn familie-omstandigheden uitliet. Ook in zyn kleine nalatenschap worden geonerlei aanknoopingspunten gevonden. Wy weten echter, dat hU getrouwd moet zijn, want hy zond herhaaldelijk brieven aan een vrouw van denzeifden naam naar Duitschland. Hot juiste adros wisten wü echter niet." Ik was diep ge«cbokt. In enkele bewoor dingen verteldo ik, waarom ik was gekomen. Do man toonde groote deelneming, verzocht my, het kind eens by hem te brengen en ver klaarde zich boreid, aan my de nalatenschap van den doode, welke hy in bewaring had, voor zyn dochtertje, tevens erfgename, ter hand te stellon. De arme kleine Hildel Zy had geen vader of moedor meer. Ik moest haar by my houden en mede naar Duitschland terug nemen, om haar familie op te zoeken en haar aan de zorg daarvan toe te vertrouwen. Börnor bleef nu ten minste do droevige tyding bespaard, welke ik hem had moeten mee- deelen. Ik merk hier tevens op, dat ik een paar dagen later aan het verlangen van den Spanjaard voldeed en niot alleen Bömer's bescheidon eigendom, maar ook een niet onaan- zieniyk geschenk in geld voor de kleine wees van den medeiydenden reeder ontving. Toen ik my eenige uren later naar mjjn hotel begaf, ontdekte ik in de nabyheid daar van de firma van een photograaf met den echt Duitschen naam Müller. Aan eenplotse- lingen inval gehoor gevend, zocht ik dezen op en vroeg hem, of hy my niet het portret van een jongen man kon verschaffen, die mot my uit Duitschland was gekomen. Ik verklaarde hem, dat het een verrassing voor het jonge monsch moest zyn en hy er zelf dus niets van mocht weten. Do heer Müller was dadeiyk bereid; hy stelde my voor, dat ik den jongen man het standbeeld van den generaal San Martin zou wyzen, hetwelk zich dicht in do buurt van zyn atelier bevond, en wel op een van te voren nauwkeurig bepaald uur. Hy zou dan met zyn toestel ter plaatse zyn en onder een geloofwaardig voorwendsel do opname bewerkstelligen. Zoo gebeurde het ook. Ik trof Reinhold K&mpf aan het middagmaal en verzocht hem, my op een wandeling door do straten te ver gezellen. Hy keurde dit goed, zoodat ik het zonder moeilijkheid zóó kon inrichten, dat ik my op den vastgestolden tyd by het stand beeld bevond. Torwyi wy het beschouwden, verscheen de heer Müller. Hy sprak ons in liet Spaan8ch aan, toonde zich daarop uiterst verheugd, landslui te vinden, verklaarde, dat hy op het punt stond het standbeeld te photographeeren, en verzocht ons, tot ver levendiging van de photographie, onder aan het voetstuk plaats te nemen. Ik weigerde dit, maar myn jeugdigen metgezel vond het een prachtig idee. Een paar minuten later hadden wy zyn contorfeitsel, goed gelukt, op de plaat. Ik vermoedde in dat oogenblik niet, van hoeveel nut dit portret voor my zou worden. „Hebt gy logies gevonden?" vroeg ik den jongen man, terwyi wy verder liepen. .Neen." „Of uw assignatie aangeboden?" „Ook niet, Myn onkunde met de Spaansche taal staat my in den weg." „Dat is waar." „Zou u my niet kunnen voorzoggon en opschryven, wat ik zoo ongeveer moet zeggon als ik in het bankiershuls kom of naar kamers informeer?" „Gaarne." Ik begon dadeiyk met myn ondorricht; hy zeide my de enkele zinnen na en schreef ze benevens hun beteekenis ln zyn zakboekje op. Ik ging vervolgons naar liet hotel om do kleino Hilde te halen; ik had het kind een geschenk beloofd en wilde dat mot haar koopen. Reinhold K&mpf nam afscheid van my; hy wilde nog een weinig meor van de stad zien. Den volgenden morgen vroeg ik den kollner naar hem; nu was de vogel gevlogen. Hy had nog den vorigen avond zyn koffer gehaald en zyn rekening betaald. Hy had zeker ander logies gevonden. Tevergeefs waohtte ik drie dagen op zyn terugkomst; ik had hem immers een betrekking in het vooruitzicht gesteld? Zou hy deze kans zoo maar laten varen Het scheen zoo. Hy kwam ten minste niet weer. Waarschyniyk voelde hy zich niet veilig zoo lang zich nog een passagier van de „Siegfried" in zyn nabyheid bevond, of myn bereidwillig heid om hom van dienst to zyn kwam hem verdacht voor. "Wat de reden ook was, ik moest hem in elk geval terugvinden. Maar waar? Ik door zocht verscheidene dagen eveDals een detective de straten en keek onderzoekend overal rondt Tevergeefs I Gelukkig liep ik eindeiyk den koopman, myn kennis, tegen het ïyf. Toen ik hem het doel van myn nasporingen m6e- deolde, lachte hy en zeide, dat ik het verkeerd aanlegde. Op deze wyze zou ik een jaar kunnen rondloopen, zonder don gezochte te vinden. Als het werkolyk oen lichtzinnige broodor en hy bovendien in Buenos-Ayros was, dan moest ik maar 's avonds naar dat on dat lokaal gaan, daar zou ik myn man wol aantroffen. Ik schreef een aantal adrossen op on na het invallen van de schemering begon ik mUn ontdekkingstocht. Hot bezoek van zoo en zoovele beruchte lokalen was waariyk voor my geen gemakke lijke taak. Maar ik bereikte myn dool. Myn kennis kende beter zyn Pappenheimers dan ik. Reeds den tweeden avond tegen elf uren ontdekte Ik myn doordraaier in een haven- restauratie in de gemoedelykste stemming by een flesch champagne. Dat was wat kras voor de financieels omstandighoden van het jonge mensch. Even wel, wat ging my zyn verkwisting aan I Toen hy my herkende, betrok zyn gelaat; hy schoen te vreezen, dat ik hem gezocht had. Ik deed alsof ik geheel by toeval in het lokaal was terechtgekomen, schoof oen stoel by zyu tafeltje en liet mU een flesch wyn goven. „Dat noem ik een toeval," bracht ik lachend in bet midden. Waarheen tor worold zijt gy dan verzeild?" Verlegen loog hy my voor, dat het leven in het hotel hem te duur was geweest, en hy daarom een goedkooper logies had gonomon. Hot was hem, helaas, ten gevolge van myn afwezigheid omnogeiyk geweest van m'J afscheid te nemen, maar hy had het plan gehad my den volgenden morgen te bezoeken. „Hebt gy reeds oen betrekking?" „Neen." „Nu, kom my dan bozooken, ik heb iets voor u. Of nog beter, geef my uw adre3, opdat ik aan u schryven kan, daar de mogelykheid be staat, dat gy u reeds in do oorstvolgondo dagen moot aanmelden." Dat dood hy dan ook on nadat by oonlge glazon van don schuimenden drank naar bin nen had laten giydon, koerde zyn onbevangen heid en edele brutaliteit terug; hy begon te snoeven on to bluffen, zelfs tegen my, die hem toch kende, maar nog meer togen do kollnorin, een Frangaiso, do eenigo poraoon in het ge- heele lokaal, by wio by zich eenigszins ver staanbaar kon maken. ik moot bokonnen, dat ik my in do haven- restauratie volstrekt niet op myn gemak ge voelde. Doch hot dool moest in dit geval bet middel heiligon. Reinhold K&rnpf zou spoedig in een toostaud zyn, waarin ik misschien iets uit hom kon krygen. Ik mocht dezo go Jegonheid volstrekt niet laten voorbygaan. Spoedig eebtor zou ik mUn voornemen duur moeten betaion. In dezo kroegen zyn ruzie» en vechtpartyon aan de orde van den dag, hot meerondeel der bezoekers bestond uit matrozen en Itallaanscho arbeiders en by de laatsten zit, zooals bekend is, het mos zeer los in den zak. Het was roods lang voorby middernacht, toon er plotseling ter wille van do mooie Fran^aiso, die Kümpf met zyn huldobiyken vereerde, een twist ontstond. Zy zat naast oon matroos, on een ander verlangde, dat zy nu naast hem zou plaats nomen, dat eischte de rechtvaardigheid. Zy was er voor allo gasten on niet voor oon enkelen. In hot eerst bom bardeerden de vyandelyke partyen elkaar slechts met beloodigingen en hoononde glossen, maar spoodg werden do stemmen luider en heftiger de blikken en gebaron dreigender. Wordt vervolgd.) MG-BLAD

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1