N«. 13316 Donderdag S3 Juli. A0. 1903. <Beze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Officieels Kennisgeving. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. Opofferend© Liefde. IEIBSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per week 0 Oentei per 8 maanden I 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sjjn 1.30, Franco per poot 1.66. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 OenU.— Voor bet inoasseeren wordt/"0.06 borekend. JACHT. De COMMISSARIS DER KONINGIN in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde -Staten van den 16den Juli 1903, No. 2; Gelet op art. 11 der wet van den 13den 'Juni 1857 (Staatsblad No. 87)4 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedepu teerde Staten is bepaald, dat de afzonder- Zijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Zaterdag den lston Augustus aanstaan- d o, en dat mitsdion van dat tijdstip af de uitoofening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. dy f en h, der wet op de jacht en visscherij is geoorloofd; worde Ie tovens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht 'en visscherij in dezo Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op en langs het water, mitsga ders op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano ge drukt, worden afgekondigd en z. .ngeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in do Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst. Do Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. 's-Gravenhage, den 21sten Juli 1903. LEBBEN, 23 JuGi. Voor bet examen koorgezang van de Nederlandscbo Toonkunstenaars-Voroeniglng slaagden gisteren in Den Haag de dames C. "Wiggolendam, van Don Haag, en M. do Sitter, van Leiden, beido leerlingen van de dames C. en A. E. Mac Gillavry. In de tegen gisteren uitgeschre ven vergadering der Kamer van Koophan del ©n Fabrieken, die cchLr wegens onvol talligheid niet is doorgegaan, was ingeko men een schrijven van den heer P. L. O. Driessen, inhoudende zijn ontslag als voor zitter en lid der Kamer wegens ongesteld heid in vorband met zijn hoogen leeftijd. Dat deze mededeeling door do Kamer mot diep en ernstig leedwezen werd ont vangen, behoeft nauwelijks eenig betoog; zij, die don grijsaard, nog jeugdig van hart, onverzwakt van geest en lichaam, in zijn Consciontieusen arbeid, met dat hoog plichtsgevoel, gekend hebben; zij, die weten poe vele jaren hij onafgebroken lid is ge weest en hoe hij daarna gedurende langer jdan een tiontal jaren als voorzitter der Kamer 6tceds is geweest het voorbeeld voor jongeren om zich in allee in te werken en zich van alles op de hoogte te stellen, zij al leen kunnen begrijpen, hoe nood© de Ka- mer haar trouwen voorganger zibt heen gaan, en hoe zij alleen daarin berusten kan, omdat zij overtuigd is, dat al leen door rust na wel volbrachten arbeid, hem nog goede jaren kunnen wachten. Met dien oprechten en wolgemeenden wemsch voor haar voorzitter en met de bede, dat het hem on den zijnen goed moge gaan, verlieten de leden de vergadering, onder den diepen indruk van het ontslag van hun geöerdcn en beminden voorzitter. Eindexamen H. B.-S. met 5-jarigen cursus Zuid-Holland: Noordelijke com missie 's-Gravenhage, 22 Juli. Geëxami neerd 2-4 candidates. Toegelaten: M. P. Augustijn, A. J. Bronkhorst, A. G. Coutu rier, F. N. M. Eijk tct Guilichem, J. H. Francois, A Groenovelt, W. H. L. Haitink, J. Hinlopen, J. L. M. van der Horn van den Boe, H. L. Swart, W. N. Abell, D. M. van Buuren, W. J. Couturier, P. W. J. M. Driessen, TK A Grivel, O. M. Hcnny, E. Hijmans, B. Ploisier, O. M. Rissik, B. M. van Rijswijk, E Treffers. Afgewezen 3. Zuidelijke oommissie. Rotterdam, 23 Juli. Van de tweede groep candidaten zijn geslaagd: A. M. Hage, J. P. Rombach, M. ten Brook, J. C. van Citters, A W. M. van Gijn, G. Yoldmeyer, J. Mees, K. J. Scholl, H. E. A. Gastelaars, G. L. M. Franck, J. A. M. Bruineman, W. Dirkzwa ger. Afgewezen geen. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 2022 Juli deel 8 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaten zijn de hee- ron A. A. Galestein, O. O. van Helsdingen, L. Sarlouis en J. Fal. "Voor do faculteiten der geneeskunde, enz. worden 8 candidaten geëxamineerd. Toege laten zijn de heeren J. Teixeira do Mattos, F. Adama van Scheltoma cn mej. A. L. Rikkors. Heb examen wordt voortgezet met 3 candidaten. Na voortzetting van hot examen zijn van de vorige groep alsnog geslaagd de heer P. van Foreest, voor diploma A, en do heer J A. Honing, voor diploma B. De verjaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder zal te Baarn mot het vol gende programma (op Maandag 3 Aug.) gevierd worden: 9 uren. Ringrijden met versierde rijwielen op de Pekinglaan; 11 uren: Maaltijd, aangeboden aan behoeftige oude lieden in het Hotel Velaars; 1.30. Groot bloeraenoorso; 6 uren: Opstijging van een luchtballon; 7.30. Opstelling op de Pe- kinglaan van Baarnsche Vereonigingen, ten einde aan de Koninklijke Familie op het Paleis Socetdijk een serenade te bren gen. De heer Muro de Pelaune, consul, vroeger kanselier van het Fransche ge zantschap te 's-Gravenhage, is benoemd tot Ridder van heb Legioen van Eer. To 'e-Gravenhage is aangekomen Prins Galihzini, kamerheer van den Rus- sisoben Keizer, uit St.-Petersburg. Den 20sten Juli j.l. vingen de akte- exomens lager onderwijs handteekenon, wat betreft het practische gedeelte, aan, in de Aoademi© voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage. 4 Augustus aanvang der mondelinge examens. Verleden week Woensdag is (naar de ,,N. R. C." thans eerst verneemt) aan prof. dr. H. Kern, die ainds zijn emeritaat te Utrecht woont, een ernstig ongeluk overkomen. Kort bij zijn woning werd hij door een grooten jongen hond omvergewor pen, en brak bij don val zijn rechterdij been, dicht onder de heup. Hij wordt thans in het Diakonesenhuia te Utrecht verpleegd. Het is wel zeer te hopen, dat, bij rijn leeftijd, de breuk zich volkomen moge her stellen. Overigens voelt prof. Kern, voor zooveel de omstandigheden heb toelaten, zich opgewekt en vol vertrouwen op goheele beterschap. De uilslag van de herstemming voor den gemeenteraad to Rotterdam is: Distriotl. Uitgebracht 3162 geldige stom men, waarvan op de heeren G. W. Burger (liberaal) 973, J. E. v. d. Graaf (antirev.) 1413, D. de Klerk (lib. aftr.) 1280, mr. O. F. A. Leesberg (katholiek) 1213, dr. F. D. A C. van Moll (liberaal) 872, H. Spiek man (soc.-dem. aftr.) 959. Mitsdien zijn ge kozen de heeren Van de Graaf, De Klerk on Leesberg. District III. Uitgebracht L522 geldige stemmen, waarvan op de heeren P. Bre dd us (katholiek) 1137, G. W. Burger (libe raal) 1256, mr. D. ïïo.s (liberaal) 1255, mr. R. B. Led boer (katholiek) 1122, A v. d. Nagel (antir.) 1173, O. J. Vaillant (lib. aftr.) 1290, zoodat gekozen zijn de heeren Burgor, Fock en Vaillant. District IV. Uitgebracht 2844 geldige stemmen, waarvan o;< de heeren E. Ivoch Jr. (lib. aftr.) 1393, mr. G. Moll (lib.) 1364, mr. J. G. L. Nolst Trenitó (lib. aftr.) 1388, mr. A. Slob (antdr.) 1233, dr. F O. Swatere (katholiek) 1257, en K. A War- menhoven Jr. (chr.-hist.) 1296, zoodat ge kozen zijn de heeron Koch, Moll on Nolst Tronató. Het feit van den dag is de val van het soc.-democratisch aftredend lid Spiekman, niettegonsbaando voor diens verkiezing zeer hard gewerkt is, en hij ook inderdaad een belangrijk aantal stommen verkreeg. Ove rigens zijn allo aftredende leden herkozen, terwijl Spiekman's plaats wordt ingenomen door den Katholiek Leesberg, In alle dis- trioten hebben de kerk el ijken zeer veel kracht ontwikkeld, zoodat de door de libe ralen ton slotte behaalde meerderheid niet bijzonder groot ia De heer A van Winkel, directeur der Nederlandsche Arboidorsvoreeniging te Brussel, heeft bericht ontvangen, dat Z. H. de Paus z.g., als blijk van hooge waardeo- ring van zijn geestelijk en sociaal werk, hom vóór cenigen tijd het Gouden Kruis Pro Ecclesia et Pontifioe verleende. (Tijd.) Men meldt ons uit Maastricht: Door do heoren Paul Brouweis, te Meersen; dr. A Eren8, to Houthem Th. Jansen, to Am- by; M. Venckcns, te Venloo; G. J. Herf- kens, te Venloo, cn P. Koten, te Heerlen; 6amon uitmakende het bestuur van de te Sittard gevestigde naamlooze vennootschap ,,Boormaatsohappij Limburgs Toekomst", is concessie aangevraagd tot ontginning van steenkolen in de gemeente Urmond. (A. G.) De voorgenomen illuminatie van do oorlogsschepen en de maritieme gebouwen bij gelegenheid van het bezoek van Prins Hendrik aan Den Helder zal niet Zaterdag avond plaats hebben, zooals aanvankelijk was bepaald, maar Vrijdagavond. Ook lb verandering gekomen in het vertrekuur van den extra-trein, waarmede de Prins Zater dag naar Het Loo terugkeert. In plaats van 's avonds 9 uren, zal dezo 's namid dags om 6 uren vertrekken. Daaruit volgt, dat de Prins niet zal deelnemen aan het diner dor „Jachtclub," Zaterdag in het In stituut te houden. Minister Ellis zal do wedstrijden niet bijwonen; wèl de oud-mi- nistor van marine jhr. Röell. De deelne ming aan do wedstrijden zal bijzonder groot zijn, waardoor zij interessant beloven worden. Er is ook een zeilnummer voor visschersvaartuigen. Dblv. H.) Men meldt uit Apeldoorn: Reeds vroeg in den morgen bewogen zich op den Deven ter straatweg dichte drommen bezoekers naar het Wandelboech van het landgoed „Welgelegen," ten einde het 7de zangers feest van don Bond van Ohr. Zangvereeni- gingen in Nederland bij to onen. Jam mer, dat or weldra een fijne, nijdige regen viel. Om ruim elf uren beklom de voorzitter van den Bond, mr. H. graaf v_n Hogen- dorp, het podium en opende het feest met gebed. Daarop werd door allo i.anwozigen het koraal Ps, 150 aangeheven. Toen de laatste tonen weggestorven waren, open de de voorzitter met een toepasselijk woord de feestelijke bijeenkomst, de fcestvierenden o. m. opwekkende waardig feest te vieren. Gezongen werd nu het Bondslied, door den voorzitter gecomponeerd. Er waren naar schatting een kleine 2000 zangere, onder directie van den!heer Jan Godefroy, uit St-eenwijk. Tc halftwaalf kwamen do Koningin en Prins Hendrik, vergezeld van baronesse Sloet en den adjudant jhr. Hooft Graaf land in open rijtuigon, geestdriftig begroet door de menigte. Het Koninklijk Echtpaar werd ontvangon door mr. H. graaf van Hogendorp, dio de bestuursleden voorstel de. Een bloemruiker word aangeboden namens het hoofdbestuur door een dames- lid van „Conoordia" te Apeldoorn. Het Koninklijk Echtpaar hoorde geruimon tijd naar de zangen. Bij aankomst was aan den ingang aan d«* Koningin een bouquet aangeboden door de jongejuffrouw Aafje Dekker en den jon geheer Rcnó Fontein, namens de logós van „Welgelegen", welke hulde do Ko ningin hartelijk dankend aannam, zeggen de, gaarne cenigo oogenblikken op het feestterrein to willen vertoeven. Nadat de heer Godefroy aan H -I. was voorgesteld, reden do Vorstelijke bezoeker» onder hot gejuich dor aanwezigen te ruim twaalf uren weg. Gelukkig was het weer in dien tijd wat opgeklaard. Daarna z ng het koor de verdere nummers van het voormid dag-programma. Na de pauze werd er we der gezongen en de heer v. d. Brugge uit BruFN^l sprak over hot bijbelwoord „God is Liefde;" de andere redenaar was do heer Troost-, die tegelijkertijd sprak. Dr. Poetma uit Voorburg sprak daarna een slotwoord, waarin hij o. m. op de waardo van hef lied en inzonderheid op dio van het christelijk lied wees. Intussohon haddon zich de sluizen des hemels geopend en viel do regen in stroo men neder. Men schat het aantal bezoekers op 3000. (N. R. Ct.) De extra-trein, waarmede H. M. de Koningin 28 dezer van Het Loo naRr Groningen reist, vertrekt 8 u. 85 min. 's voormiddags en komt te Groningen aan te 11 u. 80 min. De terugreis geschiedt den volgenden dag van Delfzyi over Groningen, Zwolle, Hattem naar Het Loo; aankomst te Apeldoorn 8 u. 6 min. n.m. Tot de talrijke bezoekers, die by den pauaeiykon internuntius te 's Gravonhage doel- neming kwamen betuigen met het ovorlUden van den Paus, behoorden o. a. ook do ministers Kuyper, Berganslus, Harte van Tecklonburg en Loeff. De kapitein kwartiermeester J. Brunt, van het lste reg. vesting-artillerie, gedeta cheerd by het lste reg. Inf., is bestemd tot kapitein kwartiermeester by bet 0de reg. lnf. Door den luit. generaal inspecteur dar lnf. Is bovolen, dat door alle regimenten in- fantorle een voor mobilisatie alleszins geschikt rywlol moet worden overgegeven, bestomd voor bet 0de reg. lnf. en medegodeeld, dat van do miliciens by het lste reg. inf., bestemd voor het 0de, het benoodigde aantal moet geoefend en opgeleid worden voor militair wielryder. Hot stoomschip „Pyrrhus" arriveerde 20 Juli van Amsterdam on Liverpool to Ba tavia; de „Prins Willem IV" vertrok 21 Juli van Nieuw-York naar West-Indiö; da ,,Prinse» Sophie", van Amsterdam naar Java, passeerde 22 Juli Ouessant; do „Bo- gor" arriveordo 22 Juli van Rotterdam te Batavia; de „Prins Maurits" vertrek 20 Juli van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem II" arriveerde 18 Juli van Amsterdam te Paramaribo; do „Solo" vor- trek 21 Juli van Batavia naar Rotterdam. Koudekerk. Bij besluit van Godepu- teerde Staten is de uitkeering nan deze ge meente, voor het jaar 1903, overeenkomstig art. 1 der wet van 24 Moi 1897, vastgesteld op 3220.07. Dinsdag werd dezo gemeente bezocht door een paar leden van do gezondheids commissie te Alfon en werd door hen een inspoobio gehouden over do school, slags-' rijen, melkinrichtingen, enz., enz. MoordwykorhouL Bij beschikking van don Minister van Oorlog wordt aan den milicien A A. Bader gedurondo den tijd, dat hij onder do wapenen is, een schade vergoeding toegekend van 15 voor elk tijdvak van 30 dagen, dat hij onder do wa penen is, Waddingsveon. Uitslag dor herstemming van een lid van den gemeenteraad op Woensdag 22 Juli. Aanbal kiezers 437. Uit gebrachte stemmen 350. Van onwaarde 13. Dr. H. Blanken Johz. (a.-r.) 183, H. van Drim molen (r.-k.) 154. Gekozen dus dr. Blanken. Do gomeontoraad bcstaot thans uit vijf liberalen, vijf antirevolutionairen en 1 katholiek. Bij Kon. besluit is, roet ingang van 16 Augustus, benoemd tot directeur van hot post- en telegraafkantoor to Koog-Zaan dijk, F. P. H. van dor Schriook, thans in golijko betrekking te Schoonhoven. Met ingang van 10 Augustus, benoemd tot directeur van het telegraafkantoor t Middelburg, G. H. Peerboom, thans commies der telegraphic van de 1st© klasao. lo. ten behoove van land- ©n tuinbouw in de koloniën Suriname cn Curasao ingo- stold het ambt van inspecteur van den landbouw in Wcst-Indiö, en 2o. tot inspeo- teur van den landbouw in Wcet-Indië be- noomd dr. O. J. J. van Hall, assistent aan hot phytopathologisch laboratorium „Willi Commolin Scholton" t© Amsterdam. Aan mejuffrouw E. J. P. Eyko, echtge noot© van H. H a s s e, geboren te Axel (Nederland), dio door haar huwelijk mot een Belgisch onderdaan do Nodorlandsch© nationaliteit heeft verloren; aan H. J. Girnstoin, geboren to Sohaufcnberg (DuitscWand); aan F. Schrara- mowski, geboren te Potershof (Duitsch- land); aan mej. M. A Esdors, geboren te Haren (Duitschland), cn aan mej. B. H. 43) „Noen, slechts een klein gedeelte, dat hy tydons de reis noodig hadhet andoro veran derde hy eveneons in een wissel. Hy bezat, toen hy vertrok, een wissel ten bedrage van vyftienhonderd peso's." „Dat zyn juist zes duizend marken. Deze wissel is niet by hem gevonden." „Dan is die hem óf ontstolen, óf hy heeft hem zóó goed verborgen, dat men dien niet heeft kunnen ontdekken. Mogeiyk heelt hy hem zelfs vooruit gozonden, om dien te Buenos-Ayres te vinden of op een veilige plaats te weten, voor het geval, dat men hem in» hochteniB nara." *Do verdediger vestigde er de aandacht jop, dat ook omtrent dit punt, zooals nu blook, zyn cliënte de volle waarheid had gezegd. De procureur generaal stomdo dit toeten opzichte van het verdwynen van den wissel sloot hy zich by de opinie van don directeur aan, volgens welke de sluwe en voorzichtige Möbius met het papier op een wyze had ge handeld, die hem het bezit en de beschikking daarover voor allo gevallen waarborgde. De getuige vertelde verder: „De manier, waarop de gemeenschappelyko vlucht werd bewerkstelligd, Is u bekend Hior viel de president hem in de rede: „Niet geheel. Hoe is hot don vermoorde gelukt, zich den door hem gebruikten paB te verschaften?" „Door een list Hy Hep uit en in by een vriend, by koopman Leonardl. De laatste, een jonggezel, ging tamoiyk zorgeloos met zyn zaken om, zyn lessenaar was byna nooit op slot. Daarin bewaarde hy, zooals Möbius wist, zyn bewys van voldoening aan de militie. Terwyi Leonardi oon oogenblik de kamer had ver laten, eigende Möbiu9 zich hot papier toe, of liever hy leende dat en liet zich op grond daarvan den pas geven De misleiding gelukte des te gemakkelyker, daar Leonardi vry wel den zelfden lichaamsbouw bezat, alleen in de kleur van het haar bestond verschil; dat van den kassier was roodachtig bruin, terwyi Leo- nardl's haardos zwart was; ook had Möbius een baard en Leonardl slechts een knevol. Myn medeplichtige wist zich echter te helpen; hy liet zich don baard afsnyden en hoofdhaar en knevel zwart verven." „Gaat u voort.1' „Tusschen my en Möbius werd nog een overeenkomst getroffen, volgens welke ik hem in geval van nood nog van meer geld moest voorzien. Nadat alles zoo goed mogoiyk scheen geschikt, nam hy, een plelzlerrelsje voorwen dend, verlof en moest volgens onze veronder stellingen spoedig te Argentinië zyn, voordat een verdenking jegens hem kon ontstaan. Door een ongelukkig toeval vielen onze bereke ningen in duigen. Er werd aan de kas een vordering ingediend, welke de plaatsvervanger van den kassier zich herinnerde, dat hy reeds een week te voren had opgegeven als betaald te moeten worden. Dat vorwekte wantrouwen en gaf aanleiding tot nasporingen. Zoo werd de vlucht eer ontdekt dan wy hadden berekend." „Vondt u het niet bedenkelyk, zulk een voor u bezwarenden brief aan Möbius te echryven?" „Ik wist, dat de kassier evenveel reden had te zwygen als ik en dat hy al myn brieven vernietigde. Hy heeft ze ook altijd in myn byzyn verbrand. Waarschyniyk heeft hy dezen bewaard, om hom als middel tot afpersing togen my te gebruiken of ook misschien tot meer dere zekerheid van zyn vordorlngen, in zekeren zin als pand voor de vervulling daarvan." „Kan u ons meer byzonderhoden zeggon omtrent den wissel van vyftionhonderd peso's, dien de vermoorde medenam Door welke Bank was die afgegeven en waar betaalbaar? Kon hy op verschillende plaatsen gepresonteerd worden?" „Het spyt my daartoe niet in staat te zyn. Möbius hoeft zich hot papier, geheel zondor myn hulp, weten to verschaffen." „Heeft u ons niets meer moe te deolen?" „Neen," antwoorddo Norden, zwaar adem halend. De president mat den getuige met een strengen blik en zelde: „U heeft een dubbele zwaro schuld op u geladen. Niet gonoeg, dat u misbruik maakte van het u geschonken vertrouwon, gy storttet ook een onschuldige, uw eigen kind, ln do diopst© ellende. Zelfs in het geval, dat uw plannen waren gelukt, hadt gy het arme meisje aan eon ongelukkig leven, misschien aan een nog harder lot aan de zijde van een onbeminden man, van een schurk, om het mot het rechte woord te zeggen, prysgegeven. En nu komt wellicht een nog veel ergere verantwoording op uw hoofd neer. Als uw dochter een moordenares ia geworden, dan hebt gy haar den dolk in de hand gedrukt. Heeft u dan geen berouw gehad? U heeft het mede kunnen aanhooren, dat men uw dochter de onteerendste be namingen gaf, haar smadeiyk beleedigde, terwyi gy zelf met medelyden en mot betui gingen van deelnening overladen werdt. U is ©en grysaard, mynheer Norden, ik zou uw zoon kunnen zyn, maar ik houd het voor myn plicht als voorzitter van deze rechtbank, aan myn dlepo verontwaardiging over uw godrag lucht te geven." Da directeur zuchtte smarteiyk. „Ik heb niet gedacht, dat het zoo ver zou komen," kermde hy. „De misdaad draagt zelden goede vruchten. Beschouw uw ongelukkig kind I Wat hoeft u van haar gemaakt?" Nordon drukto vol vortwyfeling de handen voor zyn gelaat. „O, myne heeron, oordeolt niet te hard I U woet immers niet, wat ik heb geleden, hoe ik geweend heb io de een zaamheid van don nacht, als niemand my zag. Sinds de tyding van Eliza's inhechtenisneming heb ik niet meer geslapen, geen rust meer gevonden. Honderdmaal stond Ik op het punt voor hot gerechtshof te ver6chynen, om myn misdaad te bekennen, maar myn eer, myn eer I O, ik was een orbarmeiyke egoïst, maar er bestaat ook zeker niets moeiiykor dan het besluit te nemen, het met moeite opgotrokken gebouw van eon geheel trotsch loven met eigon hand af te breken. Ik kon niet ik was te zwakl Dat de Hemel en myn kind hot my vergeven, ik was te zwak I" „Arme, arme vader 1" kreunde Eliza. Ver volgens stond zy op en smeekte voor hom. „Gy doodt hem, heoronOntziet zyn grys haar I" „Hem geschiedt naar verdienste I" verklaarde de president somber. De procureur generaal vorzocht nu om het woord, t©n einde een voorstel in te dienen. Dit werd hem toegestaan. „Ik stol voor, den getuige Norden dadeiyk in hechtenis te nemen." Het gerechtshof besloot daartoe. Aan twee gerechtsdienaren word opgodragen, den ouden man weg te brengen. Hy volgde hen zwygend. Toen hy echter de bank der beschuldigde voorbyging, begaf hem zyn kracht. Do armen smeekend naar zyn dochter opgeheven, stamelde hy: „Vergeving, dierbaar kind, ver geving I" en viol lang-uit op den grond. Ellza wierp zich over hem hoon, en men liet haar bogaan. Uit het publiek klonk luid geween. Do vordedlgor en de gerechtsdienaren hielden zich met den bewusteloozo bezig, spren kelden hom water in het gezicht en maakten zyn kleeren los. Eindeiyk keerde hot bowust- zUn by den oudon man torug. Als dronken staarde hU om zich hoen. Do dienaren droegen hem naar oon zyvertrek, waarheen zich even daarna ook dokter Wobrraann begaf. Intus- schon trachtten zoowel de verdediger als de procureur-generaal do ontroostbare beschul digde te kalmeeren on ovorreedden haar zich naar haar plaats terug te begovon, dr^r de zaak nu toch wel ten einde zou gebracht worden. Advocaat Walldörfor voegde or by, dat zy al haar moed, al haar krachton moest bijeenrapen, de stemming was geheel te haren gunate omgeslagen, onder den Indruk der juist beleefdo schokkondo scènes hoopto hy dion avond nog voor haar haron vryheid te horoveren. Haar vader zou wol spoedig ge heel hersteld zyn. „Wat geeft my de vryheid, als myn on schuld niet bewezen is?" antwoordde de jonge dame treurig. Zy wankelde naar haar zitplaats terug, tornauwemood meer in staat zich staande te houden. De toeschouwer» bleven nog, ondanks het ver gevorderde uur. Zy beschouwden nu de beschuldigde mot gehool andere oogen dan dien morgen. Opmerkingen als „dio edele martelares", „die dulderes" werden gehoord. Ieder gaf zfjn deelneming voor haar te konnon. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1