Brieven van een Leidenaar. Academienieuws» Gemengd Nieuws. Burgert Stand van Leiden. Marktberichten. XVI. Dat wy den mooisten tyd van bet Jaar, de heerlijke maand Juli, misbruiken voor de ver kiezingen met al haar vóór en na van span ning en herrio, heb ik ln mijn vorlgen brief rtüds veroordeeld. Maar dat wy zelfs een groot deel onzer jeugd het genot van den zomer vergallen mot toelatings-, overganga- en eind examens, dat keur ik nog sterker af. Het is al tot vervolens toe gezegd, dat men cm dezen tyd van het jaar de menschon zou kunnen verdoelen in examinatoren en exami nandi, menschen, die voor boeman worden ge bruikt en menschen, (jonge monschen, met ^en toer en ontvankelijk gemoed) die door floza boemannen een tijdlang in zenuwachtige ppannlng worden gehouden. Als het heil der paat8chappU dan afhangt van al dat examen doen, mannen van hoogero on lagere vroed schap, oen eenvoudige Leidenaar komt uit 'naam van ons toekomstig geslaoht nederig verzoeken daarvoor niot uit to kiezen den mooien en dikwyiB zoo korten zomer. Maar het duurt dan toch maar oen, twee of drie dagen, boor ik menschen zeggen, die nog niet doelen in de ook voor de ouders onaangename omstandighoid, dat hun kinderen .examen doen. Daar gaat helaas een lange 'lijdensgeschiedenis vooraf. Een directeur van 'een Hoogore Burgerschool, dio heel weinig waarde aan een examon bleek to hechten, deelde my nog dezor dagen mee, dat onze jongens en meisjes er voor „gestookt" worden. Een toekenachtig woord, dat vooral by een temperatuur van oen echten Julidag ons ge noegzaam zegt welk eon straf het examen- doen is. Eu dan de stumperds, die niet slagen of die een herexamon moeten doen, maar dan later. Wie poilen wil de diepte van het leed fder jonge zielen, wien dit overkomt, moet het zelf hebben ondervonden. Schaf zooveel mogelijk de examens af, zou jk zoggen, doch als dat niet kan, houd ze dan, wat ik bidden mag, in een anderen tUd. Het aantal ouders, dat hun kinderon fendt naar kweekschool, hoogere burgerschool, (gymnasium of welke andere onderwijsinrichting pok, wordt ieder jaar grooter. Elke jongen en iedor meisje, dat goed looien kan het oudor- oog ziet in zijn eigen uil zoo licht een valk- moet etudeeren. Daarvoor offeren de ouders graag iets op, lijden er als 't moet armoe door of verlagen zich zelfs er schulden voor to maken. Ik vraag mU wel eens af: Waar moeten wy oindoiyk met al die geöxamlDeerden, half en heel-geleerdon, heen? Zullen die straks niet azen op allerlei baantjes by het Kyk, de gemeente of particulleron, en wy weten het: do aanvoor regelt de markt. Do volksdichter Heyo zong in zyn tyd van dozulken: Al is 't dat hoed on boord wat blinkt, Het brood is doorweekt met inkt. Thans spreekt men van een geleerd proletariaat. Oorzaak van dezen misstand is minachting voor eerlykon handenarbeid. Eon man van stand klaagde dezer dagen, dat zijn jongen goen vorderingen maakte op school en niet studeeron wilde. „Laat hom een vak loeren," zei ik. Ik had den man daarmede boleedigd. „De Jongen stamt van moodorszyde van den adel, mynheor," antwoorddo hy hoog. Och, dat de minachting voor een vak alleen maar bestond by peisoneD, die in rechte of ty-linie van den adel stammen! Helaas, zy zit er by onze kleino burgertjes en werklieden oox in. „Maar myn jongon is zoo knap." Aangenomon, myn goede vrienddoch moent go, dat men, om een Hink handwerksman te zyn, een stommen': mag wezen? Dat is een tweede dwaling, even erg als de oor8te, dat er geluk schuilt ln het heer- zyu en een baantje te hebben. Ik ken ambachtalioden, aannemers en architecten, die een eer voor de maatschappy zijn; mannen, niet geloord, maar scherpzinnig en met ge zond verstand bedeeld, die van gewoon werk man opgeklommen zyn tot een mato van welstand, die hun door menig ambtonaar zal worden benyd. En al blyft mon oenvoudig werkmaD, die van den morgen tot den avond handenarbeid verricht en goed zyn brood verdient, heeft men hot dan minder on is mon dan minder dan een bookhoudertje of kantoorschryvor, die met een schraal traktomentje moet rondkomen, zelfs dan een advocaat of oen arts? Wy kunnen don stand der goleorden en ambtenaien niot missen, maar evonmin do mannen van don eonvoudlgon, productievon arbeid. Van don productioven arbeid, die schept en uit do grondstoffen voortbrengt, daarvan moot toch de maatschappy bestaan. Daarom moot hot ons streven zyn don arbeid, ook don ruwen handonarbeid, weder in oero te brengen. Dit kunnen wy door hen te waardeeron, die dezen verrichten en onze toekomstige workers met de handen ook te bedoelen mot kennis, algemoene on vakkennis en mot karakter. Hot sproekwoord, „dat het werk is voor de dommen," moet uit het woordenboek van onzon tyd geschrapt worden. Er is dezer dagen in een toelichting van eon adres aan den Raad een boekje openge daan over ons lager ondorwys, dat te donken goeft. Er Is mot cijfers aangetoond, dat ln onze volksscholen, waar onze toekomstige arboldors on handwerklieden hunne verstaudeiyke vor ming ontvangen, do klassen nog altjjd over matig groot zyn, twee-, soms byna driemaal zoo groot als in de scholen, welke bezocht worden door kinderen, die straks „hooger op" gaan. Daardoor hoeft hot allen schyn, dat hot niet zoo nauw steekt met de eenige Yer- standeiyko opleiding van onze volkskinderen, toekomstige arboiders en handwerkslieden. Daarin moet verandering komen on meer nog dan tegonwoordig het vakonderwijs in eere gebracht worden. Dan zullen wo Diet alleen knappe handon- arboidors vormon, maar ook aankwoeken eor- bied voor den workondou «tand ou af breuk doen aau de dwaze zucht naar halve ofheele geleordheld, die azend op allerlei baantjes, zich ontevreden gevoelt in het bezit daarvan. Dat zou onze maateohappy ten goede komen en de menaohen gelukkiger maken. Zoo heb ik voor dezen keer ook wol over Loidache, maar niet over speciaal Leldsche toestanden geaproken. Daar was, ook al wilde Ik het niet hebben over de eerste stemming voor den gemeente raad, die voorby is, en over de herstemming, die de volgende wook nog plaats moot hebben en die stellig aan weerskanten met Inspanning van alle krachten zal worden gevoerd, anders nogal een en andor, meer bepaaldelijk over Leldsche zaken te sohryven. Doch daarover een volgenden koer. Lalden. Geslaagd zyn: voor het candi- daats examen ln de wla-, natuur- en schei kunde de heer H. J. Backor; voor het oandidaats-examen ln de pharmacle mejuffrouw A. M. Scheffer. Amsterdam. Bevorderd zyn tot doctor ln de rechtswetenschap op Stellingen de heer Alfred Levy, goboren te Amsterdam, en de heer L. H. J. W. Smits, geboren te Ooaterhout. Cum laude is bevorderd tot doctor in de rechtswetenaohap op proefschrift „Landbouw- pacht", de heer L. J. Sparnay, geboren te Gouda, en verder tot doctor in de rechts wetenschap op Stellingen, de hoeren K. I. H. Diepeu, geb. te Tilburg; J. B. Luykx, geboren te Amsterdam, en J. Deenlk, goboren te Ternaard. De heoren A. W. van Haaften en W. J. Vetter, dio promoveerden tot doctor ln de geneeskunde, verkregen daarby het praodlcaat cum laudo. Utrecht. Bevorderd ia tot doctor in de klas sieke letteren op proefschrift: „Zancle-Mes- sana", do heer A. Lazondor, geb. te Schoon hoven. Groningen. Bevorderd is tot doctor ln do geneeskunde op proefschrift: „Het physisch- chemisch onderzoek van menscheiyk bloed ln do kliniek", de heer D. Schouten, heelkundige te Middelburg, geb. te Nymegen. RECLA91EIÜ, k 40 Cents per regel. 6719 8 Soliedst eu Goedkoopst adres voor UURWEEtKENt W. R. v. KAMUEN, Mar© 08. die als opvolger van Z. H. Paus Loo XIII genoemd wordt. Kardinaal Rampolla. Korintji. Do correspondent te Batavia van de „N. R. C." seint: „Den 6den Juli is overste Van Haeften met 80 bajonetten te Poelau Sangkar aangekomen. „De verbinding tusschen Djambi en Korintji is bovestlgd." Hot blad toekent daarby hot volgende aan Poelau Sangkar ligt in Korintji, aan de Morangln, mby de plaats, waar de LIngkat ln die rivier stroomt, die zich to voren In twoe armen splitst, het eiland Poelau Sangkar vormende. In verband mot bovenstaand telegram horinnert het blad aan een bericht, van 24 Juni j.l., aan de Java-Bode" ontleend, waarin het volgende werd geschreven: „Zooals wy eonigen tyd geleden voorspelden, la de toestand ln Djambi thans van dien aard geworden, dat do militaire commandant zich genoodzaakt hoeft gezien, quasi voor het optreden in Zuid-Korintji, versterking van militaire macht telegraphisch by hot leger bestuur aan te vragen. „Naar men oob medodoelt, zullen vermoede- lyk twee compagnieën van het 9de bataljon worden gezonden, éón bestemd voor het dekkon en inrichten der communicatieiyn, óón om, over Boekit Komoeroe en Temlai, Zuld-Korintjl binnen te rukken. Serampas en Soengel Tonang zullen worden afgepatrouil- leerd door de Merangin- en Batang Asei-colonne. jD« luitenant-kolonel X, fl. van Haeften zal, vergezeld van den ohef van don staf, met deze colonne medegaan. „Een compagnie od de 200benoodigde dragers zullen vermoedeiyk spoedig scheep gaan." Groot-ambtenaarsexamen. Do „Ste.-Ct." No. 168 bevai het verslag der commissie, voor het jaar 1003 hier te lande belast met het afnemen van het groot-ambtenaarsexamen voor don Indi sche® dienst, bedoeld bij het Kon. beeluit van .26 April 1902. Hieruit blijkt, dat van hen, die zich aan het examen onderwierpen, slechte één slaagde; vier werden afgewezen. De algemeene indruk, door de commissie bij het examen, verkregen, was ongunstig. De examinandi waren onvoldoende voorbe reid (de meeste der eandidaten hadden slechts gedurende één cursus de colleges ge volgd en dus slechte zóólang de leiding hunner docenten kunnen hebben) en had den lichtvaardig dus aan het examen zich onderworpen. Bij de toekenning der cijfers voor de vakken Staatsinstellingen en gods dienstige wetten, enz. heeft de commissie in het oog gehouden, dat de meeste eandi daten ten gevolgo der langdurige ziekte van den hoogleeraar Yan Vollenhoven bui tendien nog gedurende den afgoloopen academischen outsub onvoldoende leiding in genoemde vakken hebben genoten. Kardinaal Alfonso Capccelatro, aartsbisschop van Cupua, geb 5 Febr. 1824. aartsbisschop van Bologna, geboren 1851. Nederlandsche monumenten. De „Staatscourant" van gisteren bevat, zooals onze lezers gezien hebben, de instel ling eencr Rijks-commissie tot het opmaken en uitgeven van een inventaris en een be schrijving van de Nederlandsche monumen ten van geschiedenis en kunst. Ziedaar een Koninklijk besluit, dat met vreugde begroet zal worden door ieder, wien dc kunst onzer voorvaderen ter harte gaat, en waarvoor dor Regeering alle hulde toekomt. Het „Hbl." heeft een paar jaar geleden naar aanleiding van artikelen, die mr. J. C. Overvoorde, thans gemeente-archivaris to Leiden en mede benoemd tot lid der thans ingestelde commissie, over bescher ming van monumenten had geschreven in het „Bulletin van den Oudheidkundigen Bond", er op gewezen, hoe achterlijk wij op dit punt zijn. Monumenten van belang voor geschiedenis en kunst worden bijna overal beschermd, tot in Turkije, Bulgarije, Bra zilië, enz., en in ons land wordt daaraan niets gedaan, dan wat door het persoonlijk initiatief van ambtenaren van het ministe rie van binnenlandscho zaken men weet hoe verdienstelijk jhr. mr. Yictor de Stuers zich als ïefercndaris voor schoone kunsten te dien opzichte gemaakt heeft is verricht, wanneer men aan dat departement hoorde van plannen tot afbraak of restaureering van oude gebouwen. En nu is de instelling van de nieuwe com missie nog wel geen maatregel, waardoor reeds aanstonds oude monumenten be schermd worden, maar het is toch een stap op den weg om daartoe te komen. In dc eer ste plaats moet men weten welke monumen ten er bestaan, om te kunnen bepalen, welke maatregelen zullen worden genomen ora ze te beschermen tegen vernieling of onoordeel kundige bewaring. Die monumenten zullen dus nu worden opgeschreven en beschreven. En dat reeds zegt het „Hbl." is oen begin van bescherming. Wanneer een monu ment in een rijks-uitgave is beschreven en als belangrijk voor oude kunst of geschiede nis aangeduid, zal men, zullen belangheb benden, zal zelfs de eigenaar, die soms niet eens het belang van zijn eigendom kent, het met meer eerbied beschouwen en behandelen dan to voren. Als een volledige lijst van be langrijke monumenten bestaat, zal het den ambtenaren ook gemakkelijker vallen het oog er op te houden en kunnen, zoolang nog geon wetten of verordeningen bestaan om trent restauratie, afbraak, onteigening of welke eventueel noodig zullen blijken, on dershands beter maatregelen worden geno men tot behoud van het kostbaarste, wat on ze voorouders ons hebben nagelaten: hun kunst CORRESPONDENTIE.—Een wielryder uit de Hugo-de-Groot-atraat waarschuwt, dat de Jan van-Goyen-kade thans zoor moeliyk berydbaar la door de daar met zeer kwistige hand van wege de Provincie gestrooide grind. Doze zal wel In een weok weg zyn, want ze wordt met handenvol in het water en togen de hulzen gesmeten, de straten van Yreewyk in gealingerd en op het veld achter het Chemisch Laboratorium dat weer meer en meer bezocht wordt door jongens gebruikt om er schuttingen en een deur van het Ry ka- gebouw mee te bombardeeren, maar nu liggen er nog heelwat steenen op de kade zelve. J. J. K., te W.l In het volgend Zondagsblad. Aardappelcnveilingcn te Roosborg. Datum. Muizen. PrU8 p. 70 K.G. Ronden. Prya p. 70 K.G. 8 Juli 200 H L. f 8.60 100 H.L. f 2.90 i 476 ,8.85 200 ,2.80 6 760 ,8.26 225 B „2.90 7 70 ,8.30 80 „3.20 8 860 ,3.05 456 „3.- 9 210 „2.90 600 ,2.90 geboren 4 Maait 1847. Do Nederlandsche Duitsche Doggen-Club heeft een internationale hon- donfcenitoonstclling uitgeschreven, in dc bui ten-sociëteit te Zutfen op 14, 15 en 16 Augustus to 'houden. Deze tentoonstelling zal volgens de gewijzigde voorschriften van den Raad van beheer gehouden worden. OndeT de vele eere-prijzen is eon zilveren medaille uitgeloofd door H. M. do Koning in voor do gro^.sto inzending, en een, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moe dor, voor do boste inzending. Na tc volgen bijherstemmin- gon. In het Iorsche stadje Limerick moest dezer dagen een voorzitter voor don raad van beheer van het stedelijk weeshuis worde®, gekozen. Bij de stemming verkrege® echtor beid© eandidaten evenveel stemmen. In plaaits echter tot een herstemming over te gaan, besloot men een hardloopwedstrijd te organiseeren tusschen bei do eandidaten en den winner tot voorzitter te proclarace- ren. En aldus geschiedde. (Hbl.) To Ncurenburg zal oon fon tein worden cpgericLi, met het borstbeeld van Peter Hcnlein, dio voor den uitvinder der zakuurwerken vordt gehouden. De kos ten wordon gedragen door de stad en door den Bond van Duitsche horlogemakers. Een wookerproces te Dussol- dorf heeft weer een treurig licht doen schij nen op liet financieele gescharrel in Duit sche officierskringen. Terecht stond zekere Welslau, van beroep herberg: r en koop man, inaar winstgevender zaken makende met woeker, dien hij reeds vele jaren stel selmatig dreef. Aan ^en minderjarig adel lijk luitenant.je leende hij langzamerhand 11,000 mk. uit, waarvoor deze wissels over een bedrag van 28,000 mk. gaf. Door voort durende prolongatie steeg do schuld tot 42,000 mk., waarvoor de luitenant 19,000 mk. in baar geld had gehad. Ten slotte bleef het slachtoffer ook nog borg voor zijn vriend baron von Low cn een anderen wapenbroeder, met het gevolg, dat hij ein delijk bij den woekeraar voor 87,000 mk. in het krijt stond. Yan verschillende kooplui nam Welslau ook 50 percent rente. Uit de inbeslaggenomon papieren bleek, dat de woekeraar met ongeveer duizend menschen groote en kleine zaken va® dezen aard ge daan had. De rechtbank veroordeelde Welslau tot een jaar gevangenisstraf en 4000 mk. boete. L y n c h-s chan dalen. De reeds vroeger vermelde lynch-schandalen in Evansville (Indiana, Yereenigde Staten) hebben een bloedigen nasleep gehad. Door den burgemeester was een manifest uitge vaardigd, waarin do opstootjes gebrand merkt werden als „een schande voor een beschaafd volk", terwijl tevens werd te verstaan gegeven, dat een herhaling van het gebeurde niet zou worden geduld. Deze waarschuwing werd evenwel in den wind geslagen. Daar de neger Brown, dio een blanken politie-agent vermoord had en daarom gedetineerd werd, niet voor de me nigte. te bereiken was, trachtte het gepeu pel 16 andore gevangen negers te lynohen. Bij het langdurig gevecht-, dat volgde, gil don gedetineerde negers van angst. Politie en troepen bleven meester van liet terrein, doch niet zonder vele belhamels te hebben neorge-sohoten. Ook zijn er tal van gekwet sten. De opgewonden menigte dreigde de negorwijk te zullen in brand steken. Zoo ver zal het echter wol niet komen, daar per extra-trein een sterke afdeclïng mili tie-troepen aankwam. De gouverneur van Indiana, Durbin, heeft last gegeven de nationale garden van Albany. Terrehaute on Indianapolis onder de wapenen te roe pen. Hij zal rich in persoon naar Evans ville begeven om den staat van beleg a.f te kondigen, als het oproer a-anhoudt. Gou verneur Durbin koestert de meening, dat het gobourdo zou hebben kunnen worden vermeden, indien de vrede-rechter van den aanvang af krachtiger ware opgetreden. Een heftig onweer heeft de vo rige week te Gsnabrück eo omstreken ont zaglijke schade aangericht; de raming is 4 a 6 nnllioea mark. In de stad zelf werden 160,000 vensterruiten door den hagel ver nield. Terlinden, de bekende falsa- ris, die aandeelen namaakte, is te Duisburg veroordeeld tot 6 jaar tuchthuisstraf en 6 jaar verlies van eererechten. Zijn mede plichtige Kosbadt kreeg 6 jaar gevangenis straf. De twee vrouwen van do beschuldig den zijn vrijgesproken. De temperatuur in Niouw- York is 102 graden in do schaduw. Yele kinderen en volwassenen bezwijken. In Kaapstad zijn twee aard- schokken gevoeld. Schade is niet veroor zaakt. BEVALLEN: C. van der Voa geb. Dehneor D. J. P. M. Langezaal geb. Kriek Z. A. J. H. Kempers geb. voeren Z. M. v Leeuwen geb. v. d. Ploeg D. M. Derogee geb. Vilders Z. J. Webbers geb. Paddist 2D. U. Lek kor bos feb. Bakker D. J. G. Bink geb. Vorgunst B. C. v. d. Blom geb. Montagne Z. C. Olivier geb. Zaalberg D. M. Bavelaar gob. v. d. Bnrg Z. A. v. d. Yeer gob. De Coster Z. E. Arnoldus geb. Nenteboom D. J. Aï. v. d. Ouweelen geb. Pet D. Ch. Zirkzee geb. Maters D. F. VV. v. Rossen geb. Schoidloi D. E. v. Zonneveld geb. Tegelaar Z. AI. J. v. d. Wijngaard geb. v. Lieshout D. I v. Wyk geb. Onendag Z. H. v. Duuren geb. Eradus Z. J. de Graaf geb. v. d. Reek Z. R. v. Venetie geb. Slegt D. G. Oudshoorn geb. Hak D. M. Stavleu geb. De Graaf Z. 0. Spek geb. Smits D. H. M. Hillonaar geb. Ee Beer 2. G. Batelaan geb. v. Wezel Z. J. Labordns gob. Don Os Z. J. C. v. d. Berg geb. Erades D. A. M. Schimmel geb. v. Etten LM. W. Fontein geb. De Haan D. GEHUWD: H. Brouwer jm. en L. Ponsen jd,— J. Beekman w. en J. Uljee w. J. J. Limburg jra. en S. M. Straatman jd. J. Tuithof jm. ou Ai. A. O. Zanini jd. B. Nieuweuhuizen jm. en J. Pracht jd. J. Fakkel jm. en E. Zirkzee jd. C. de V03 w. en A. den Oudo w. \V. I. Wassink jm. on C. M. C. de Vos jd. KATWIJK. Geboren: Jaantje, D. van L van der Plas en Kr. van Duyn. Jan, Z. vaiï J. B. van Duyvenbode en A. Kruyt. Jannstjé en Zegert, D. en Z. van A. van Duyvenvooraë en A. van Dayn. Arendje, D. van C. Visser en A. Ouwehaud. LEIDERDORP. Ondertrouwd: Maarton Verhoeff, 22 j., alhier, en J. Baartman, 20 j., té Haarlemmermeor. Overleden: Sata van Dam, 67 j„ weduwe van R. van Eik. Pioter Nagtegaal, 10 m., Z. van J. Nagtegaal en A. den Ruyter. WARMOND. Geboren: Cornelia Geertruida Maria, D. van C. Papöt en Th. C. Veraluis. Cecilia Maria, D. van J. A Kerkvliet en C. va£ der Prijts. Cornelia, Z. van H. van dor Voort en F. van der Ploeg. Antonius Albortus, Z. van A. Tb. Bader en J. M. van Leeuwen. Ovorleden: Anthonina Kroon 4 j. Familieberichttn uit verschillende bladen. Gehuwd: M. Romunde en A. J. Koopmans, Deventer-"Watergraafsmeer. Bevallen: Ai. U. Folmer gob. Demmors, 2 Z., Driewegen. Visser geb. Van Rappnrd, 7in Wassenaar. Ochscndorf geb. Van Braambeek, D., 's-Gravenhage. Van de Velde geb. Smit, D., Papendrecht Anient geb. Pyttorscn, Z., Vlieland. Van Blom geb. Van dor Goot, Z., 's-Gravenhage. Alma geb. Lange, Z., Ueusden, Overleden: P. Kalis Jzn., 68 j., Oterleek. G. Bruynis, M. 8ö j., Apeldoorn. A. L. Borgor, AI. 61 j., Haarlem. J. Blaaubeeo, V. 53 j.t i 's-Qravenhage. J. van Reohteien geb. Dokker, 74 j., Oo8terleok. A. Barel, M. 82 j., Klundert. G. J. Prouk geb. De Jager, 65 j.,'s-Gravenhage. A. W. Ameshoff, 82 j., Velp. J. J. van Bommel geb. Koenen, 74 j., 's-Gravenhage. A.Laurense, AlRotterdam. C. R. Sohuller tot Poursum, M., Pau. J. W. H. Habets, V. 75Teteringon. E. van Bree geb. Damon, 51 j., Rottordum. H. Cohen geb. Hooreman, 37 j., Rotterdam. J. van der Valk Pcz., 55 j., Zienkaee. E. Didillon, M. 34 j., Aken. E. J. Houtman geb. Goudkado, 55 j., Rotterdam. Leeuwarden, 10 Juli Boter. Aangevoerd 69/4 18/8 an 6/16 v. Karate soort f 40.60. Fabrieksbotan aanvoer 22/3 en 36/6 v., prjjs ƒ38.60 a 41.60, oommiasie f 41.60 a f.Kaas. Aangevoerd 30,891 KG. f 17 - a f 89.—. Vee. De aanvoor bestond heden uit: 1154 Rundereu, 698 Sohapeo, 1105 Varkens, Bokken on Geiten, 82 Paarden en Veulens, waarvan de noteering is als voJgt: Stieren, enter- f 80 tot 100, Twentor- f 116 tot 386, Oasen ftot f vette Koeien f "HO tot ƒ280, melk on kalf Koeion 160 tot f 260, Pinkon f 60 tot ƒ76, votte Kalveren 16 tot ƒ66, Graekalveron tot nuohtero dito ƒ0 tot ƒ9, votto Sohapen ƒ22 tot ƒ24, weidoid. ƒ20, tot 22, Lammeren 11 tot 14, vette Varken» ƒ96 tot ƒ100, magere dito ƒ40 tot ƒ60, Yette Biggen ƒ20 tot 40, magere dito 6 tot ƒ8, Paarden 76 tot ƒ160, Vette Kooien Isle qual. tot o-, 2de qual. tot o., 8do qual. tot o., stieren per bout tot o., vette kalveren tot o., vette 8ohapeu lot o.f vette Varkens 18 tot 19 o., Varkens Londonsolie markt 16 tot o. per Vi KG. In Rundvee was de omzet over het geheel bo- hoorljjk goed, in Wolvee daarentegen stil en in1- Varkens by het begin der markt (vooral voor export) eemgzins opgewokter dan de vorige week, doch later kwamen uit Engeland teleurstellende benohten, eoodat de handel aanmerkelijk tiauwer werd. Schiedam, 10 Juli. Ruwe Spiritus 67/j. Moutwijn willig. Distillateurs 9; Beurscommissie ƒ8.26. Jenover 13.Spoeling f 0.90. Amsterdam, 10 Juli. Aardappelen. Knhvijke* zaad ronden ƒ3.40 a ƒ4.—, id. id. Muisjes ƒ2.80 1 a 3.70, Andyker Muisjes ƒ2.40 a ƒ3.60, dito, Muisjes kleina ƒ1.80 a 2.20. Westlandscho zaad, ronden 8.60 a 6.—, id. ld. Muisjes 3.20 a i ƒ3.60, id. Kralen ƒ6.40 a ƒ5.80. Aanvoer 16 ladingen. Zwolle, 10 Ju'u. Boter. Aangevoerd 791/8 en 164,16 v. en 1400 Btukken, wegeude eanion 18,1001 KG. Prjja per V* vat 20.— a 23.por KG, 1.— a 1.16. Vee. Aangevoerd: 308 Runderen, waarvan op do stallen 100, 91 Kalveren, 106 Sobnpo". 27 Varkens, 600 Biggen. Mon besteedde voor vet vee per KG. Runderen 00 a 76 o.. Kalveren 62 78 o., Schapen 8 a 23 Varkens 34 a 37 c. Kalveren en Schapen hooger ir. prjjs Overigen») alles traag. Alkmaar, 10 JulL Kaaa. Aangov. 412 partyen, wegendt 186,400 KG. Prya voor kleine 27.60, oom*, missie ƒ26.60, middelbare ƒ26.—. Handel vlug. Doventer, 10 Jali. Boter per V» 3a. ƒ22.50, afw. ƒ10.— a ƒ21.—, per Vu vat 10.— 0 11.60, per KG. 1.— a 1U0. Kieran a 3.7é U 100 ftoka.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 14