IMJIWIE1LSM, lagazïjn: Breestraat 86. KATWIJK AAN-ZEE. GEVESTIGD: A IN DE BEWAARKLUIS „De Nederl. Maatschappij van Verzekering", OHOVERTROFFEN JAMS Maatschappij „O® Retaiwe", Petroleum. Prima Petroleum Reclame. Cotes Tabanac, J. A. 0. PROOT ZOON, Voor het Kind slecuts het beste! 6547 21 P. J. PERQÜiN, Architect. V erkrijgbaar in alle buurten der stad. GEO LIRSSCHOTEN, Opofferende Liefde. Herziening van dn Gemeentewet. Bij Koninklijk besluit ia, overwegende, 'dat het'wenachelijk is een Staatecommissie to benoemen voor een onderzoek naar den financieclen toestand der gemeenten en ter voorbereiding van wettelijke maatregelen, "waardoor die toestand op duurzame grond slagen kan worden gevestigd, bepaald, een Staatscommissie in te stellen, die zich zal belasten met een onderzoek, leidende tot de beantwoording van do navolgende vragen: 1. In hoeverre is de financieele toestand van do onderscheidene categorieën van ge meenten bevredigend of ongunstig te noe men? 2. Welke zijn voor de verschillende catego rieën van gemeenten de oorzaken, die haar financieclen toestand bevredigend of on gunstig doen zijn? 3. Mag worden aangenomen, dat do fi nancieele toestand der gemeenten, voor zoover dio thans bevredigend is aan zich zelf overlaten, bevredigend zal blijven of dreigt nij te vorslenteren alsmede dat die toestand, waar hij thans ongunstig is, zon der nadere maatregelen uit zichzelf zal be teren of dreigt hij te verergeren? 4. Welko maatregelen kunnen genomen worden, om, waar de financieele toestand, thans nog bevredigend is, maar bedreigd wordt, dien te bestendigen, en, waar liij als ongunstig voorziening eisclit, hem voor een ïeoks van jaren op beteren voet to brongen en zulks zondor aanmerkelijke schade voor ido financiën van het Rijk te veroorzaken? 5. Indien onverhoopt geen afdoende ver betering van do iinancieolc conditio der in gedrang gekomen gemeenten mogelijk bleek, zonder dat nieuwe offers van 's Rijks schat kist gevergd werden, hoe zijn do voorstel len daartoe met het oog op do financiën van het Rijk te motiveeren? Zulks met de bepaling, dat de Oommissie de uitkomsten van haar onderzoek, voor zoover die tot het nemen van wettelijke maatregelen, als sub. 4, bedoeld leiden, in een of meer ontwerpen van wet belichamo, en deze ontwerpen, met daarbij behoorende beredeneerde toelichting, aan haar verslag toe voege. Verder ia bepaald dat die Staatscommis sie zal vergaderen te VGravenhage. Tot leden dezer Commissie zijn benoemd: jhr. mr. EL A. Godin de Beaufort, oud minister van financiën, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaai t-< Maarsber- gen, t&veaiB voorzitter; A. baron van De- dem, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Dalfsen; jhr. P. J. J. S. M. van der Doee de Willebois, burgemeester van VHertogenbosch, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te 's-Hertu- genbosch; mr. Tli. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen er aal, wet houder van Amsterdam, te Amste: 'ar:; G. H. Hintzon wethouder van Rotterdam, te Rotterdam; mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid van den Gemeenteraad te 's-Graven- hage; mr. F. S. van Nierop, lid van de Eerste Kamer dor Staten-Generaal, lid van den Gemeenteraad te Amsterdam; jhr. mr. P. J. A. A. M. yan Nispen tot Sevenaer, lid van de Provinciale Staten van Gelder land, to Arnhem; H. Pollema, lid van Ge deputeerde Staten van Friesland, te Sneek; jhr. mr. O. J. Repelaor van Molenaars graaf, wethouder van 's-Gravonhagc, te 's-Gravonhage; mr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Tiol, en mr. J. Sickenga, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, te Wolvega. Aan deize Commissie is als secretaris toe gevoegd A. C. graaf van Lynden van San- denburg, te Noerlangbroek. Examen Polytechnische Scheel. Geslaagd zijn voor technoloog (art. 60 lste gedeelte) de beeren: J. N. Blaauw, J. W. Blaauw, A. L. Dijkstra-, P. Dondorff, H. E. van Gelder Jr., M. J. C. Groene veld, H. G. Havik, J. A. Heymann, A. J. van Hoytema, J. G. Jurling, F. F. G. Kaul- bach, F. Liebert, J. C. Lokker, D. C. 5 Minkman, W. A. Ochtman, W. G. Verhey, R Verschuur en W. L. Zaalberg. Geslaagd voor technoloog (art. 60 2de ge deelte) de heeren: JL C. J. Assolbergs, H F. Bruigom, H. Busschor, W. Th. Clous, W Meijer Cluwen, F. Fontein, H. Gravestein, J. D. do Groot, J. 0. Heine, H. W. de Kruyff, J. L. Lans, G. 0. van der Leek, J. van der Leek, H. J. van Poelvoorde, mej. A. Scheltema, E. Schwarz, W. P. Smit, H. D. Steenbergen, H. F. Strum- phler, N. L. Swart, H. van der Waarden, I. E. Waterman en H. L. Weiter. Geslaagd voor civiel ingenieur (art. 61) de hoeren: F. B. H. Asselbergs, Ch. G. van Baorlo, D. L. ten Bosch, H. M. Engelhard, H. L. Enthoven, E. C. Ph. Gallas, Wm. van Houten, A. Keppler, A. W. Klooe Jr., G van der Koogh, C. E. de Leau, O. C. A. van Lidth de Jeude, J. A. de Lint, J. Lohmann Hzn., H. Meelhuysen, J. W. L. H jMcertens, J. E. de Meijier Jr., F. C Nicnaber, H. H. Nieuwenhuis, J. B. On derwater, A. Plate, H. Polano, Jhr. A. G. Quarles van Ufford, I. A. ltomkes, A. Schotel, A. W. G. Stigter, EL G. A. Treep, H. van der Veen, H. L. Vemhout, R. A. Verweij, R. Welcker, E. P. Wellenstein en H. M. W. Werker. Geslaagd voor werktuigkundig ijrgcnieur (art. 64 C lste gedeelte) de hecren: W. J. G. de Baas, A. J. Bergsma, C. M. Bolle, A. Brnnt, G. J. W. de Bruijn, W. van Dorp, J. F. Duyvi8, J. B. Giljam, P, E. J. Gra- tam, J. L. Hogeweg, J. C, Horch, G. A. Huender, G. A. Klinkenberg, H. van Mar ie, H. A. D. Nelemans, B. H. NijenhuU, M. G. van Overveldt, J. E. H Rictcr, J. A Schouten en W. H. D. Segboer. Geslaagd voor mijnen-ingenicur (art.55 lste gedeelte) de heeren: G. Duijfjes, J. K, van Gelder, G. B. Hogenraad, Ph. Huff- nagol Pzn., Ledcboer, J. G. E. G. Voüte en G. Witte veen. RECLAMES, k 40 Cents per regel. 6666 7 FOIILARD-ZIJUE 60 Cts. tot f 8.70 p. Meter, franco en Yry van invoer rechten thuis. Monsters omgaand; alsook van zwarte, witte en gekleurde „HENNEBERG- ZIJDE" van 60 Cts. tot f 11.85 p. Meter. G. HEMEBER6, Zijde-Fabrikant, (K. n. K. Hofl.), Zürlcli. Commissie van defensie. Bij koninklijk besluit is, overwegende, dat het, in het belang der samenwerking van land- en zeemacht, wenschelijk is, aan een commissie, bestaande uit opper- en vlagof ficieren, de behandeling op te dragen van alle vraagstukken op defensiegebied, welke beide deelen der krijgsmacht raken, bepaald' dat er wordt ingesteld een commissie in sar- ke samenwerking van land- en zeemacht. De eommissie is belast met de behande ling van alle vraagstukken op defensiege bied, welke beide deelen der krijgsmacht ra ken en waaromtrent door de Ministers van Oorlog en Marine advies wordt wenschelijk geacht. Zij is bevoegd, om op eigen initiatief on der do aandacht van de genoemde minis ters te brengen, wat haar nuttig voorkomt. In de oommissie zullen in hun hoedanig heid als zoodanig zitting nemen: de chef van den goneralen staf; de chef van den ma rinestaf; do inspecteur dor artillerie; de inspecteur dor genie, en de commandant der stolling van den Helder. Aan de commissie worden als secretaris sen toegevoegd: een kapitein van den gene ral en staf en een luitenant ter zee der lste klasse, werkzaam bij den marinestaf, res pectievelijk aan te wijzen door den minis ter van marine. De commissie is bevoegd, om briefwisse ling te voeren met alle autoriteiten, onder de D©partementen van oorlog en van mari ne ressorteerende; voorts om die autoritei ten uit te noodigen de vergadering van de commissie bij te wonen tot het geven van in lichtingen. Inlichtingen van andore departementen moeten door haar, als regel, worden ge vraagd door tusschenkomst van den minia- t r van oorlog of van den minister van ma rine. Do commissie moet, voor de regeling van haar werkzaamheden, een huishoudelijk re glement ontwerpen en aan de goedkeuring van de ministers van oorlog en van marine onderwerpen. (Sls.Ct.) Door omst. aangeb.: eon net bekl. op een van de beste standen te Schevenlngen, welke een burger bestaan opleverd. Br. fr. lett. W W aan H. J. DE HAAN's Boekhandel, Scheveningen. 6544 8 Eeira dagje uit rijden gaan nog vele monschon in den zomor. Vaak neemt men daarbij do proviand mede. Niemand vergote dan ook eenigo pakjes mode te nemen van onze F0H8EBS Een paar geboterde Triscultjes met suiker er op is bopaald een Delicatesse. Do Importeurs voor NederlAid on Koloniën: l>e Nederlandsch© Deliuitcssculiandel G FBRs. 1JAAMEN, Rotterdam. 6558 20 Wanneer kindoren by het wasschen huilen, la dit dikwijls slechts een protest tegen de betreurenswaardige slechte gewoonte om kinderen met gelierp© sodahoudend© zeep te wasschen. Moeders, Indien gy uwe kinderen liofbobt, gebruikt dan voor het wasschen van uwe baby's geen andore zeep dan de zeer zachte en vetrijke Doering'» Zeep met den Uil. Deze zeop ls alom erkend als onvervalscht, zuivor on vrij van scherpe soda. Prijs 25 Cts. per stuk. Door omstandigheden terstond te liunr: een gemeubileerde Villa, aan Zee. Te bevragen by don Heer J. A. DE BEST, aldaar. 6555 7 WoonplaatsViscbniarkt 7. Bureau: Breestraat 5. 6585 7 Timmerman en Bouwkundige, voorheen Opzichter Kerkgebouwen, enz., Rapenburg 115, by den Vliet, BEVEELT ZICH BELEEFD flflH. 170 der R9JNLANDSCHE BANKVEREEN9GING, N. Rijn 11, bestaat gele genheid tot het huren voor korten of lan gen tijd van Stalen Brandkastjes voor ber ging van Effecten, Papie ren van Waarde en Kost baarheden, in een bijzon der voor dit doel gebouwde absoluut veilige in richting. 9729 52 Geïllustreerde Beschrij ving gratis verkrijgbaar. Bezichtiging dagelijks van 10—2 uren. 8183 80 te 's-Gravenhage (Kantoor: Javastraat 12). Maatschappelijk Kapitaal: Eén Millioen Gulden. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit. Levensverzekering ZONDER geneeskundig onderzoek; ook bjj andere Maatschappijen afgekeurden worden aange nomen. Correspondent voor Leiden en Omstreken-. De Leidsche Bankvereeniging (H. F. C. Gehlinos), tot wie men zich gelieve te wenden om inlichtingen. 9764 30 in cgualiteit, daarbij goedkoop en alzoo in het gebruik het vooirdeeligst, zijn de van de Hofleverancier, Tiel. Verkrijgbaar in de Comestibles-Magazijnen van S. DB BOER Azm., Doezastraat, Korte Mare. 6551 30 Belanghebbenden wordt bericht, dat van af heden door ons buiten onze 6558 36 ook gegarandeerd zuivere Amerikaansche Petroleum tegen scherp concurreerende prijzen geleverd wordt. PRIJZEN OP AANVRAAG. Voor de Petroleum Productë Actiën Gesellschaft, Agent JO HOYDONCK, Amsterdam. Vliet 38, LEIDEN, tiet Bostuur van de Leidsel»© Coöpe ratieve Brood- bakkerij en Verbruiksver- eeniging „VOORUIT" maakt bekend aan allen, die haar circulaire ontvangen hebben, dat, voor wie dit wenscht, de volgende wyze van be taling zal gevolgd worden: Het telkens vooruitbestelde brood wordt aan het einde van de week betaald, maar elke week wordt boven dien 25 Cents, of by gering verbruik minder, door het bestuur te beoor- deelen, extra betaald, zoo lang tot al deze by betaalde sommen te zamen evenveel bedragen als het broodver- brulk per week. Dan ia een week Ingehaald; men betaalt voortaan vooruit, terwyi men gewoon doorgaat met elke week zyn verbruik te beta len, zonder deze verhooging. Hot Bestuur vertrouwt, dat hiermee aan een bezwaar van velen tegemoet gekomen is, en het rekent er op, dat vele arbeiders zich als verbruiker van de Coöperatie zullen opgeven. Namens het Bestuur: H. MARKS, Maredyk 84. J. VAN ZONNEVELD, Havenkade 28. A. SEGAAR, Van-dor-HelmBtraat 15. D. HANNAART, Prinsenstraat 62. P. J. HANSEN, Begijnhof 9. 6556 38 Zeer voordeolige gelegenheid tot het plaatsen van annonces als wandbeseliilderlng, in een net en druk bezocht lokaal in een wel varend dorp in Z. H., dat jaariyka door duizenden vreemdelingen wordt bezocht. Opgaaf vóór 1 Aug. a. a. Brieven franco onder letter A. Bureau Wed. C. v. d. KLUGT, Lisse. 6549 11 goede zuivere ItoodeBordeauxwjjn, zacht en aangenaam van smaak, per anker f28. per 12 flesschen f7.50, Proefllesck 65 Cents. Wynhandelaars-Hofleveranciers. 10024 14 Hoogl.-Kerkgr. 43/45. Leiden Ao. 1H05« FEUILLETON. 18) De inspecteur knikte levendig en zeide: „Uw uiteenzetting komt geheel met de toe dracht der zaak overeen, zooals ik my die voorstel, professor. Voor zoover ik weet en ik zal er straks nog wel iets naders van hooren heeft Leonardi zich pas zeer laat ter ruste begovon. In het salon ging het, zooals u weet, zoer vrooiyk toe; de laatste, die het verliet, was de vermoorde. Ikzelf heb hem, wyi ik verdenking jegens hem koesterde, tot hot laatst gadegeslagen.'Hy verliet even ,vóór elven het salon en verscheen daarin weer, na omstreeks een half uur, in een 'zoer gejaagden en opgewonden toestand. De steward moest hem nog een flesch wyn bren gen, en haastig goot hy het eene glas na het andere door de keel. Ondertusschen werd het salon meer en meer leeg, ten laatste bleof Leonardi alleen over, peinzend en in zichzelven gekeerd. Het zal óén uur geweest zyn, toon hy zich eindeiyk ter ruste begaf. .Wyi ik van meening was, dat er nu niets i meer op te merken viel, staakte ik ook m(jn observeeron, helaas, zooals ik nu moet zeggen maar wie had deze catastrophe kunnen vooruitzien? Doch verder. Leonardi trad zyn hut binnen; vermoedeiyk heeft hy die niet gesloten. Terwyi hy zich uitkleodde, sloop de moordenaar het vertrek in, zoo hy zich niet reeds in de kamer bevond. Hy kan immers de hut zyn binnen gekomen, terwyi 'Leonardi in het salon vertoefde, Bjjna met ultkleeden gereed, word hy, juist voor den spiegel staande, door den moordenaar over vallen; hy keerde zich naar dozen toe en ont ving de doodelyke steken. Zeker is ook, dat de dader grootor is geweest dan zyn slacht offer, want de doodo heeft oen ineengedrongen gestalte en er zyn weinig personen op het schip, die kleiner zyn dan hy." De politiebeambte hield op en keek zyn toehoorders mot een blik. aan, welke scheen te vragen, of zyn combinaties niet vernuftig waren. Holm had met verbazing en ontsteltenis naar liem geluisterd. De Inspecteur wist, dat Leonardi een tydlang het salon had verlaten en scheen geneigd die afwezigheid met do vreeseiyke gebeurtenis in verband te brengen. Als de gewikste politiebeambto eenlg ver moeden van het gesprek had gehad, dat hy, de professor, ongemerkt had bygewoond, dan zouden zyn gevolgtrekkingen zeker dadelyk een bedenkeiyko richting voor de beklagens waardige vrouw van den vermoorde genomen hebben. Die arme Edal Hoe had zy de mededeeling van het gebeurde opgenomen? Ten einde daar omtrent zekerheid te verkrygen, vroeg Holm: „Wie heeft den doode gevonden ?Zyn vrouw misschien De inspecteur antwoordde: „Neen, zy niet, maar de steward, die voor de bedioning vau deze afdeeling der hutten zorgt. Toen hy van morgen vroeg de kamer van Leonardi voorby giDg, viel hel hem op, dat de deur niet op de klink was; daarover verwonderd, kykthy door de smalle reet en wil reeds, wyi hom niets byzonders opvalt, weer doorloopen, toen hy aan de klink een groote bloedvlek ontdekt. Ontsteld duwt hy de deur open, ziet het ïyk, tuimelt achteruit en loopt naar den kapitein, om dozen hot vreoseiyko to molden." „En hoe, hoe nam mevrouw Leonardi de ontzettende tyding op?" „De kapitein zelf heeft haar het voorval zoo ver6choonend mogeiyk meegedeeld. Zy zat reeds geheel gekleed ln haar hut en antwoordde dadelyk op zyn kloppen met een „binnen". Ik vergezelde hem on sloeg den indruk gade, dien het bericht op haar maakte." „A, gy zelf?" „Ja. Zy scheen zeer ontsteld; alle kleur week uit haar gelaat. Zy snelde onvorwyid naar hot tooneel van de misdaad. By het zien van het bebloede ïyk slaakte zy een gil en zeeg half onmachtig ter neer. Nu ligt zy op haar bod en jammert en weent misschien", besloot de inspecteur met een ironischen klank in zyn woorden, welke den professor niet ontging. „Gelooft gy niet aan den ernst van haar smart?" vroeg hy onthutst. „Eeriyk gezegd, maakte haar gedrag minder op my den indruk van workeiyk innerlyke droefheid dan wel dien van ontzetting en af- gryzen over den aanblik op zichzelven.". „My dunkt, dat is psychologisch bewezen", boweerde Holm. „De schrik werkt te machtig en verlammend, dan dat hy voor het oogen- blik niet alle andere gevoelens op den achter grond zou dringen. Pas wanneer hy zyn ver lammende heerschappy verliest en zonuwen en spieren zich aan zyn ban beginnen te onttrekken, treden de aandoeningen der ziel in haar rechten." „'t Is mogeiyk," antwoordde de inspecteur voorzichtig. Na een poosje voegde hy er by „Ik heb u niet alleen als deskundige, maar ook als getuige noodig, professor. Sta my echter vooraf toe, dat ik hier alles grondig onderzoek; dat is voor de beoordeeling van het geval van zeer veel gewicht. "Volgens den eersten schyn heefc hier een moord, gepaard mot diefstal, plaats gehad." „Een moord, gepaard met diefstal?" riep Holm verruimd ademhalend. Als het zulk eon moord betrof, dan bleef de jonge vrouw van het eerste oogenblik buiten alle verdenking. „Misschien is die ook slechts voorgespie geld," merkte de politiebeambte op, wiens gedachtengang reeds door een bepaald denk beeld schoen beheerscht. Met de hem eigen handigheid ging hy hierop aan het onderzoeken van de voorwerpen, die zich ln de hut be vonden; hy doorsnuffelde den koffer en alle kisten, doorzooht de zakken der kleeding- stukken, betastte deze zorgvuldig, keek in en op de kast, opende het horloge en den sigaren koker van den vermoorde, keek onder het dek van het bed en onderzocht ten laatste ook nauwkeurig het ïyk. Ondertusschen maakte dokter Wohrmann een verslag van zyn bevindingen. Holm zat op bet bed en keek met pein- zendon blik op het styve lichaam aan zyn voeten neer. Aanvankeiyk in diep en, naar het scheen, zwaarmoedig nadenken verzonken, hielden zyn oogen werktuigiyk de bovenge noemde richting; plotseling echter concen treerden zyn blikken zich op een bepaald punt dat hy met steeds grooter opmerkzaamheid vasthield. Ten laatste boog hy zich ver naar voren, ten einde het voorwerp, dat zyn be langstelling in zulk een hooge mate gaande maakte, met al de nauwgezetheid van den wetenschappoiyken onderzoeker te bezich tigen. „Ontdekt u nog iets opmerkenswaardigs?" vroeg haastig de inspecteur, wiens scherp ziende oogen overal te geiyk schenen te zyn. „Ik weet het niet; dokter Wehrmann, bekyk u, als u 't blieft, nog eens de beide wonden." De scheepsdokter deed, zooala hem wc* gevraagd. „Valt u daaraan niets byzonders op?" Dokter Wehrmann schudde het hoofd. „Nieta, de stooten schynen slechts ietwat onzeker toegebracht te zyn." „Integendeel, zy verraden een zeer krachtige hand. Neen, neen, dat is het niet; maar be halve de richting van boven naar beneden, welke zich door de omstandigheid verklaart, dat de moordenaar ongetwyfeld zyn slacht offer aan lichaamsgrootte overtrof, duiden zjj nog een van rechts voor naar links achter aan." „Daaraan merk ik juist de onzekerheid van den stoot op." „Is het niet vreemd, dat demoordenaar, ln plaats yan dadelyk naar het hart te stooteD, den eersten stoot naar den rechterkant van de borst beeft gedaan?" „Dat wordt verklaard door de bewegingen van den vermoorde. Deze bevond zich niet dadelyk in de voor den dader gunstige positie." „Hm." De professor vergenoegde zich met dit lakonieke antwoord, dat zoowel als toestem ming van het vernomene, alsook als twyfel daaraan kon uitgelegd worden. Hy ging echter voort met het beschouwen der beide wonden. De inspecteur staakte een oogenblik zyn bezigheid, om het resultaat van het nieuwe onderzoek te vernemen. „Maakt u uit hetgeen u heeft waargenomen een gevolgtrekking, welke roor het vaststellen Yan de feiten van belang is?" „Ik ben het nog niet met myzelvsn eens," antwoordde Holm nadenkend. Er volgde een lang stilzwygen, dat door geen van allen werd verbroken. Wordt vervulgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 6