WEERPROFETEN. Voor Amateur-Photografen. milies opium. De vrouw des huizes geeft dan gewoonlijk aan haar gasten het sein om zich naar de rookkamer te begeven en haar man maakt dan voor de gasten de pij- pen klaar. Mannen en vrouwen zitten door elkaar te genieten en slurpen er thee bij. Die opium-baochanaliën duren soms tot het aanbreken van den dag. De heer Brunet vaart terecht uit tegen de apothekers, die het kwaad in de hanct werken door zonder eenig gewetensbezwaar maar aan iedereen geprepareerden opium te verkoopen. Zij zijn vaak verantwoordelijk voor den moreelen ondergang van families, die zich zonder hun tusschenkomst niet zoo gemakkelijk aan de opiomanie hadden ver slaafd. Daarbij wordt nog een handje geholpen Idoor den winkelier in Oosterscho artikelen, fdie de voor het opiumschuiven benoodigde [toestellen verkoopt. „La Médecine moderne" vestigt de aan dacht van de overheid op deze nieuwe be dreiging van het „gele gevaar." Er zijn weinig dingen, die onzekerder en Itwijfelachtiger zijn dan het weervoorspellen. De beste instrumenten, die we hebben, zijn niet in staat ons, zelfs bij de meest nauw keurige waarnemingen, de mogelijkheid te verschaffen het weer van de volgende dagen met zekerheid vooruit op te geven. En toch bestaan er beproefde, ja, onfeilbare weer- profeten, die wel niet een of meer jaren vooruit het komende weer voorspellen, maar dit toch vóór dagen en geruimen tijd doen kunnen. Wie bijv. op steenen acht geeft, zal onge twijfeld opgemerkt hebben, dat er zandstee- nen zijn, vooral in muren, die, als het weer tot regenen neigt, beginnen te zweeten of vochtig te worden. Dit doen voornamelijk salpeter bevattende zandsteenen. Bekend is het, dat veeltijds aan oud eikenhout, het welk met de ouitenlucht in aanraking komt, vooral aan balken, waarop de vochtigheid en regen direct kunnen inwerken, hout- zwammen ontstaan. Waar zoo'n zwam groeit, moet men die niet vernietigen, want ;ze is een vertrouwbaar weerprofeet. Wordt het weer droog, dan schrompelt ze ineen zit er regen in de lucht, dan zwelt ze weer opis er veel regen te wachten, dan ont staan op haar oppervlakte gele waterdrop pels. Een zeer zonderlinge weerprofeet was voor een landbouwer de lade van zijn tafel, die reeds vele jaren in zijn huiskamer had ge staan en een erfstuk was in de familie. Werd namelijk het weer droog, dan schoof de lade gemakkelijk heen en weer, maar werd de lucht vochtig en was er regen cp komst, dan begon de lade soms drie, vier dagen vooraf op te zweHenze schoof dan moeilijk, ja, men moest ze dan zelfs met kracht in- en uitschuiven, waarbij ze een krakend geluid gaf. De man richtte zich met zijn werk er naar en deed daaraan wèl. Het oude hout der lade moet bepaald erg vatbaar geweest zijn om de vochtigheid der lucht op te nemen. Bij planten vindt men vele, die opvallen de veranderingen ondergaan, als er weers verandering aanstaande is. We noemen bijv de murik of het muurkruid, dat nogal \eel- vuldig voorkomt en, als weerprofeet be schouwd, onze opmerkzaamheid verdient. De plant bloeit van begin Juni tot einde Augustus Als zij 's ochtends haar bloemen ^oolijk opent cn in dien toestand blijft, kan men met zekerheid er op rekenen, dat 'tin de eerste 24 uren niet regenen zal. Zijn de bloemen en bladeren 's ochtends maar half open, dan komt er een bui. Gaan de bloemen in 't geheel niet open, of kruipen ze onder de bladeren, dan begint het spoe dig en hard te rogenen. Ook bezitten ver schillende klaversoorten de eigenschap het weer vooraf aan te kondigen. Sluit de kla ver haar teere bloemen overdag, dan moet moeder de vrouw zich haasten om de wasch, die buiten hangt, vóór het naderende on weer binnen te brengen, pok de tulp en het wolkruid toonen door het sluiten hunner bloemen, dat er regen komen zal. Het dierenrijk levert ons weerprofeten in menigte. Reeds Ye naam „regenworm" toont aan, dat er verband bestaat tusschen dit dier en vochtig weer. Maakt hij 's nachts gaten en komt hij boven den grond te voor schijn, dan blijft de regen niet lanj uit. Vindt men hem bij het omspitten der tuinen in den herfst nog dikwijls boven den grond, dan is dat een ontwijfelbaar teeken van een zacLten winter, maar ook van een winter, die veel sneeuw zal geven en dan ook koud kan zijn, omdat de sneeuw den grond be schut tegen het dieper indringen der koude. De regenworm maakt zelfs den dommen mol tot weerprofeet. Deze zoekt, gelijk men weet, den regenworm op als voedsel. Is hij dus in het voorjaar, omdat hij goed, warm weer verwacht, dichtbij de oppervlakte, dau werpt de mol dikwijls zijn hoopen op en de gevolgtrekking is gemakkelijk te maken. Over den algemeen bekenden groenen kik vorsoh behoeven we niet uitvoerig te spre ken. Men ziet hem dikwijls in glazen be waard, die half vol water zijn en waarin een houten laddertje staat. Is het weer in de volgende dagen helder en goed, dan klimt langpoot tegen zijn ladder op, zet zich op zijn gemak en wacht op het vliegje, dat men hem geven zal. Komt er regen, dan gaat hij mistroostig in het water, en is er storm te wachten, dan wordt hij in het water op den bodem van het glas onrustig en gaat daar in dol te keer. Niet veel anders doet de bloedzuiger. Zet men dien in een flesch en geeft hem dikwijls schoon water, dan kan men hem (de flesch moet evenwel, evenals bij den kikvorsoh, met een lapje bedekt zijn, dat voldoende lucht doorlaat) lang bewaren. Hij geeft het weer heel nauwkeurig aan. Wordt het droog weer, dan gaat hij buiten het water in trage rust tegen het glas aanzitten. Komt er spoe dig regen, uan gaat hij het water in. Is de regen van voorbijgaanden aard, dan blijft hij ongeveer half in de met water gevulde ruimte; houdt de regen, langer aan, dan gaat hij op den bodem liggen. Het meer naar boven gaan in het water en daar boven in de ledige ruimte duidt aan of het weer voor korten of langen tijd droog blijft. {Medegedeeld door J. Janssen, firmant der firma Janssen Co., Photo-Artikelen, Leiden Afdrukken op Bromide-papier. Bij het afdrukken op Bromide-papier is het van zeer veel belaag een lichtbron van groote intensiteit te gebruiken. Hoe sterker de lichtbron, des te mooier vertoont het beeld zich op den afdruk. Het magne sium is zeer wel aan te bevelen. Voor het gewone broomzilver-papier is het meestal te sterk, namelijk voor contaetdrukken. Maar er zijn soorten in den handel, wel ke zeer langzaam werken en een belichting van eenige seconden in daglicht en wel eeni- ge minuten bij een gasvlam toelaten. Zij behooren tot de soorten van Velox, Dekko, Lenta, maar het mooiste papier dezer soor ten is het Tula van Dr. Leesegang. Dank zij de weinige lichtgevoeligheid, kan men ze bij gewoon wit licht behandelen (in het drukraam leggen, ontwikkelen, fixeeren, enz.). Men kan de ontwikkeling dus veel beter nagaan en eenmaal vertrouwd met de verschillende belichtingstijden, zijn misluk kingen uitgesloten. Door proefnemingen ontdekten wij, dat men voor een normaal negatief, d.w.z. een negatief, dat op Celloidin-papier een goe den afdruk geeft, niet gesluierd, 15 c. M. magnesium-band van 3 m. M. breedte en zoo dik, dat dit eindje 1/10 gr. weegt, noo- dig heeft. Deze belichting gaf ons zoowel op het matte als glanzende Tula-papier uitsteken de resultaten. Do ontwikkelaar moet op ge wone kamertemperatuur zijn. Als uitste kende ontwikkelaar kunnen wij aanbevolen: Bad I: 700 gr. gekookt water (warm), 50 gr. zwavelige soda, 80 gr. koolzure soda, 8 gr. hydrochinon soda, 150 gr. witte suiker. Bad II: 200 gr gekookt wter (warm), 2 gr. metol. Men late deze oplossingen arkoelen, daar- na filtreeren en menge ze daarna door op lossing II in I te werpen. Men voege 5 gr. Broom oplossing 110 toe en voc. er nog zooveel water bij, dat het geheel 1 L. wordt. Dit bad kan zoo gebruikt worden, en wan neer het gaat verzwakken (dit merkt men, als het zwart op den afdruk niet zwart, maar groenachtig ontwikkelt) kan men het versterken door de helft versch bij te voe gen. De suiker in de oplossing dient, om de werking van den ontwikkelaar te vertra gen. Suiker vertraagt alleen zo-der de werking van den ontwikkelaar te verzwak ken. Wanneer wij de suiker er uit lieten, zou de afdruk in pl.m. 10 seconden ontwik keld zijn en zou men onmogelijk de ont wikkeling op heit juiste moment kunnen on derbreken. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de me tol tot de ontwikkelaars behoort, welke nog in het fixeerbad doorwerken, zal men het nut van de suikertoevoeging begrijpen. Daarbij heeft suiker het voordeel 1 strekt niet op de kleur te werken, hetgeen Broom kali erg doet. Te veel Broomka' geeft groenachtige tinten tot geel toe. Na de ont wikkeling goed afwasschen en fixeeren in Zuurfixeerbad. Wanneer men op bovenbeschreven wijze met Tula-papier werkt, zal men zeer spoe dig goede resultaten met dit papier krij gen. De behandeling is prettig, en bij goed werk zijn de afdrukken oneindig meer ar tistiek dan op de gewone Chl oorzilver papieren. (Op vragen, onder deze rubriek vallende, zullen inlichtingen gegeven worden, als bijv. over toestellen, ontwikkelaars, enz. Vragen en antwoorden zullen worden opgenomen). Bij mijn bloemperk. In het perkje vóór mijn huis Bloeien schoone bloemen. 'k Weet niet, wie ik de mooiste vind, Wie ik 't meest zal roemen. Hier een donkerroode roos Naast een aardig knopje; Ginds een witte in volle pracht, Daar een rose, teer en zacht. Groene blaadjes sling* rem ziah Liefelijk daartusschen En een gouden zonnestraal Gaat de roosjes kussen. O roosjes, lieve roosjes, Bloeit voort, zoo frisch en rein, En laat mij van uw zonneschijn Ach, maar een enkel straaltje zijn. Nelly Hoekstr a-K a p t e y n. EDAM, 1903. Voor den vervolgden medemensch Ie Kischenefi. Nu kunst en wetenschap den loop der menschheid richten, Brandt ook op 't wereldrond een heilrijk koest'rend licht, Om ware mensch'hjkheid bij 't strijden voor te lichten, Tot delging van het leed, zijn naasten toe gebracht. Tracht thans, gevoelloosheid, dien ced'len strijd to weren, Met uw barbaarsch geweld, gesteund door 's domheids macht. Vergeefs zal 't pogen zijn, niets kan dien strijd meer keeren, Die door dat heilrijk licht aJ n.eer en moor steeds wast. Dat licht, de liefde-leer, zegt: „Ik zal over winnen". „Aan mij is 't, wien 't bestuur" „der gan- sche wereld past." „Mijn ploeg der mensch'lijkheid" „zal ha ren grond ontginnen" „En 't barbarisme-kruid" „zal door haar, mos vergaan." Het is die mensch'lijkheid, die oproept tot het streven Naar vorming van 't gemoed, door deugd en menschenmin. Die elke gruweldaad, den medemensch be dreven,

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 11