Programma ni Miziekuifvoerlagea. Ik gevoel mij thans gelukkig. Een vrijzinnig-democratische verovering. gansch hefc land. De school geest is een trou we afspiegeling van den geest in de samen leving. Do paodagogischo misère ia een van j do talrijke zieke plekken in het liohaam on zer maatschappij, die gevaar opleveren, dat wij als volk zoetjes aan zakken en zakken, tot venal van krachten een eind maait aan ons bestaan." jDe Maasbode, die op deze citaten do 'aandacht vestigt, laat er op volgen: „Ieder kan over dit Middelbaar Onderwijs nu het zijne denken. Maar voor vriend en vijand is bet nu alweer voor de zooveel sto maal geconsta teerd, op welk een hollend vlak de Staat der Nederlanden zich met zijn onderwijs be vindt, hoe do zenuw van onze nationale kracht wordt doorgesneden, hoe de „pacda- gogische misère" ons volk in het eind naar ,dcn ondergang voert, en dat enkel en alleen, omdat het liberalisme do kinderen van hot vaderland eenmaal den Moloch der 'neutraliteit in de armen heeft geworpen. Do schrijver spreekt hier wel niet over, hetgeen Van zijn standpunt begrijpelijk is, j maar do diepste oorzaak dezer dreigende volksramp is toch geen andere. En daarom, wie in dezen iets vermag, hij zij overheid of burger, reeds uit liefde voor ihot gemeenschappelijke vaderland, zockc hij met alle middelen het kwaad te kceren, dat hier van zoo onvordoohto zijde met zoo som bere trekken word afgeschilderd. D s. K ij 1 s t r a zegt over zijn uittre den uit do kolonie te Blaricum waarvan in het Leidsch Dagblad dezer da gen melding is gemaakt in het blad IVrede het volgende: „Ik verlaat do kolonie, niet een kolonie, maar d o kolonie, en niet omdat ik teleurgc- j etold ben alleen in ons streven te Blaricum maar omdat ik, overal, waar men begonnen j'ia met kolonisatie, verwarring en twist on mislukking ziende en geen enkele reden vin dende om van de naaste toekomst iets beters te verwachten, volkomen wanhoop, waar en met wie dan ook door kolonisatie iets dege lijks tot stand te brengen. Ik ben het volko men niet eens met Van Eedon, die in een woujd-bo (en ik zou bijna zeggen: oneer lijk optimisme al maar weer rooskleurig voorstelt en praat van ,,goed opschieten." ,,Naar mijn mcening moest maar over al, i wat in dezen tijd gedaan is onder ons aan kolonisatie, met eerbiediging van do goede bedoolingon, dio er aan ten grondslag lig gen, dó mantel der liefde worden heengc- sproid, en daaronder maar voorgoed ont trokken worden aan de oogen der in haar nood licht te misleiden wereld, die er toch geen profijt van heeft. Ik zal nu trachten terug te komen in de pastorie en daar, wat ik toch immer uit den diepsten grond van mijn hart begcerdo, zijn een dionstknccht van God, een volge ling van Jezus." Na do vermolding van dit schrijven zegt 'De Maasbode: Hoe verklaren do socialisten, dat hun kolonies alle mislukken, en do kolonisatie door Kath. klooster orden (zie hot werk der Trappisten) toteeds slaagt? De Nederlander schrijft: Do socialiston klagen or soms over, wan neer zij buiten de gemeenschap worden ge steld", of wanneer men alle partijen op wekt, zich bij do verkiozingen tegenover hen te vereenigen. Doch zijn niet zij zei ven het, die, door hun moraliteit omverwerpen do leerstellin gen, die buitensluiting bewerkstelligen? Zoo heeft thans weer mr. Troelstra op het 800.-dem. congree gezegd (voralng van do 'Nieuwe R otter dams che Courant): Wat het schonden van het geheim betreft uit een Kamerseotie, spreker heeft Ink aan die bourgcois-usance, om niet in strijd daarmee to handelen, als het belang van zijn partij het meebrengt. Aldus wordt omgesprongen mot de go- hoi inhouding, dio opgelegd is ton aanzien van hot in de afdeolingen gesprokeno. In do Kamer zeide do spreker, dat bij ten aan zien van heel orgcrlijko dingen zioh zijn vrij heid voorbohield. Nu gaat hij nog een stap verder en verklaart hot geheim te zuIIod schenden, „ais het belang van zijn partij het meebrengt". Hiermede zijn natuurlijk de deuren wagen wijd geopend. Ja, dit is neg erger dan pu blicatie van alles. Mr. Troolstra kondigt ge halveerde verslagen aan, waarin alleen staat, wat hot partijbelang kan dienon. Plaatsen zulko mannen niet zichzolvcn builen do gemeenschap? Mr. Troclstra schrijft aan De Nederlan der: Zooals U, na lezing van hot verslag in Het Volkt zal blijken, is door mij te En schede© in andere woorden niets anders ge zegd, dan wat ik den heer Lobman ant woordde in de Kamerzitting van 1 April jl. en wat te vinden is op blz. 1021 der Handelingen. Hot verslag der N. Rolt. Ct. is in dit opzicht onjuist. De Nederlander teekent hierbij aan: Inderdaad staat in het verslag van Het Volk hetwelk tegelijkertijd met ons en trefilet vorsohccn het volgendo: „Wor den er schurkenstreken beraamd in do Ka- mor tegen do arbeidersklasse, dan bobben wij lak aan do burgerlijke gowoonbo der geheimhouding." Dit is dus ongeveer hefc- zolfde als wat in de Kamer geeegd word. Wie echter weet, wat de soc. -democraten al niet „schurkenstreken" noemen, zal met deze bewering wel allerminst tevreden zijn. Vrijwel alles, wat tegen het Boc.-dcm. partijbelang gaat, is in den loop dee tijds reeds als „schurkenstreek" gesignaleerd. Zelfs cenvoudigo persberichten, dio niet naar den zin van do hocron waren. on op Goodon-Vrijdagmiddag j.ï. de N. R. Ct. por bulletin bekend maakte, dat het comité van verweer te Amsterdam de algemeeno sta king had opgeheven, bulletineorden dc hoe ren Helsdingon en Hermans te Rotterdam: Dit is gelo gen; arbeiders neemt wraak over die „schurkenstreek" door als één man het werk neer te loggen. Ab uno disoe omnes, wat vertaald wil zeggen: beoordeel naar dit ééne staaltje de breecle plaats, dio het begrip „schurken streek" in het soc.-dem. woordenboek in neemt. Niemand, die de socialistische li teratuur volgt, zal zeggen, dat een derge lijke beoordeeling onbillijk zou zijn. „Schurken" zijn vrijwel allen, die tegen over do socialisten staan. „Schurkenstre ken" verreweg de meeste hunner uitingen. Zoodat wij maar zeggen willen, dat de waarborg, dien de heer Troclstra geeft voor de nakoming van zijn plicht der ge heimhouding, niet sterk is. Gemeenteraad van Jfoordwljk. Voorzitter: de heer E. L. baron van Har- donbroek, burgemeester. Do Raad Is voltallig. Na lozing en goedkeuring van de notulen der twee vorige vergaderingen wordt mede- deeling gedaan van de volgendo: I. Ingekomen stukken: lo. Rapport der permanente Raadscommissie Inzako de epaar- bank voor Noordwyk en Omstreken. Onder het aanbieden van eenlge daaraan ontleende cyfera brengt de commleslo dank voor het gevoerde beheer. Aan het slot van dit ver slag waarop w|) met het oog op het vol gende nader terugkomen geeft de commiasle In overweging, oen gedeelte, byv. 1/3, van de reservekas tot voor de gemeente nuttige doel einden te bestedon. Op voorstel van den Voorzitter zal deze vraag aan heeron commis sarissen ter beantwoording worden gezonden. 2o. De heer Poensgen aanvaardt de voorwaar den, waarop hy van de gemeente een gedeelte van het strand in huur ontvangt. 8o. Proces verbaal van kasopname by don gemeente ontvanger. 4o. Dankbotulging van C. Soeto- man voor do verhooging van zyn pensioen. 6o. Verslag der Gezondheidscommissie, district Katwyk. 6o. Missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van Raadsbesluiten. Alle voor kennisgeving aangenomen. 7o. Ver zoek van de Nederl. Vereeniging voor Ge meentebelangen om een gemeenteiyke bydrage in haar algemeen fonds voor pensionneorlng van ambtenaren. Zonder hoofdeiyke stemming wordt goodgovonden daarvoor jaariyks 5 te vorleoneD. II. Herstemming over voorstellen, waarover vroeger do stemmen gestaakt hadden. Het verzoek van Th. van Dam, om het gebruik van een schoollokaal tot het houden van ver gaderingen, was Inmiddols ingetrokken; daar de staking van stemmen eigeniyk alleen dit punt betroffen had, werd nu alleen gestomd over eenzolfde verzoek van den heer C. B. Duyster, om In dit lokaal zangonderwys te mogen geven (welk verzoek ln verband met de stemming over het eerste adres was aan gehouden). Dit verzoek werd nu met alge- meeuo stemmen goedgekeurd. III. Benoeming a van stembureelen. lo. Her stemming voor de Kamer van Arbeid in het Bloembollenbedryf: G. van Konynenburg en G. van der Weyden, voorzitter en plaatsver vanger. C. Alkemade en F. J. Parlevliet, J. de Groot en O. J. L. van dor Meer, leden en plaatsvervangende Joden. 2o. Stemming voor den Gemeenteraad District I. (Noordwyk-Blnnen)(ambtshalve). Voorzitter: de burgemeester. Leden: 0. Alke made, A. W. Alkemade. Plaatsvervangers: H. Homan, P. van Eeden Hz. 4e. lid. J. H. van dor Werf, plaatsvervanger: S. J. Zandvoort. District II. (Noordwyk aan Zee). Voorzit ter: G. van Konynenburg. Plaatsvervangend voorzitter: G. van der Weydon. Leden: J. do Groot, E. Smit. Plaatsvervangers0. Admi raal, 0. J. L. van der Meer. 4e. lid: W. H. van Konynenburg, plaatsvervanger: J. van Kan. b. Commissie voor don Hoofdelyken Om slag: C. Alkemade, J. de Groot, E. Smit. IV. Regeling van uitgaven 1902 en 1903. Dienst 1902: Een tekort van f 8080, een batig saldo van ƒ1865, verschil/" 1715.21. Dit wordt gedekt door buitengewone inkomsten yan ƒ1584.17. Gevende een post voor onvoorzien van ƒ131.04. Dienst 1908: Uit den post voor onvoor ziene uitgaven ad ƒ1401.02, moeten aan vor- schillendo uitgaven gevonden worden 946.50, zoodat dezo nu nog bedraagt ƒ454.52. Zonder stemming goedgekeurd. V. Voorstel tot ruil van grond ter verbree ding van het Sluispad. In de vorige vergadering la goedgevonden 60 M1. ad 1 per M*. van de heeron De Groot te ruilen. Aangezien het de voorkeur verdient, voor de ontstane behoefte aan moer terrein aldaar moer grond te ruilen, en dezo alsnog te krygen ls, wordt besloten 114 MJ. in plaats van 60 M1. te nomen. Do onkosten zyn reeds begrepen in de vorige berekening (punt IV). VI en VII. Kohieren Schoolgeld en Hoofde- ïykon Omslag (suppletoir) zouden later ln ge- hoime zitting behandeld wordon. VIIL Begrooting Gezondheidscommissie. Wordt goedgevonden, door de gemeente Noord wyk daarin te doen bydragon tot eeu som van 142.56, te vinden uit don post voor onvoorzien© uitgaven. IX. Adressen betreffendo verbetering van wogen en voetpadon. Er waven ingekomen drie adressennl. van oenlge Leidsche ingezotenon, van het bestuur van den A. N. W. B. en van Vreemdelingenverkeer, allo aandringende op verbetering vooral van de hoofdstraten in Noordwyk bmnon en van don weg naar Noord wyk aan Zee. Op voorstel van don voor zitter werd een raadscommissie aangewezen, om met B. en Ws. oen stratenplan te ont worpen. Ondanks zyn bezwaren togen de vor- hoogde uitgaven voor dit doel, kon de heer C. Alkemade zich in beginsel met dit denk beeld vereonigen. In die commissie werden alsnu gekozen de heeren C. Alkemado, J. de Groot on C. J. L. van der Meer. X. Zonder hooldeiyke stemming wordt ver gunning vorleend tot het bouwen van bouten schuren aanS. A. van Konynenburg en Co. (Schie), 0. Admiraal, W. Vink (Zeowog), A. Verloop, (Aohterwep). XL Adres van aOns Huis" om afstand van gemeentegrond naast hot gebouw. B. en Ws. adviseeren afwtyzocd te bosohlkkon, omdat men indertyd aan do gebr. De Wilt hetzelfde stuk gronds geweigerd heeft, „ten einde het voor de gemeente te bohouden als noodig zyndo by een eventueele bestrating. Hierop volgde eenige discussie over het al- of niet wensche- lyke van verkoop van dergoiyke etukjee grond; de heer C. Alkemade stelde o. a. voor, de meeste dier porceelen, welke de gemeonto toch allicht nooit zal kunnen gebruikeD, publiek te verkoopen. Het einde was, dat de zaak aangehouden werd en aan de commissie der vorige vergadering werd opgedragen zenader te onderzoeken. XII. Ontwerp-verordenlng op het Strand en Zoebadgebruik. Wordt zonder hoofdeiyke stemming goedgekeurd een verordening, be staande uit een veertiental paragrafen, hande lende over het baden en de kostuums, het plaatsen van badkoetsen en dsrgeiyke, het ryden op het strand met wagens, de dieren, daarby geoorloofd, het venten aan het strand, de tarieven der dryvers, gevonden voorwerpen enz. enz. XIII. Worden voorgelezen twee adressen van de hoofden der belde openbare scholen, advlseerende tot het aanstellen van één leer kracht meer, wegens het toegenomen aantal leerlingen op 1 Mel. B. en Ws. adviseeron gunstig voor de school te Noordwyk Binnen, omdat de uitgave, meer dan te Noordwyk- aan-Zee, wordt goedgemaakt door de hoogere ryksbydrage en do meerdere opbrengst van het schoolgeld voor het uitgebreid lager onder- wys. Een uitvoerige toelichting van het hoofd der school te Noordwyk Binnen, benevens een aanbeveling van do plaalseiyke commissie van toezicht (die voor belde scholen adviseerde) vergezelden het voorstel van B. en Ws. De heer 0. Alkemade verklaarde zich tegen de belde aanstellingen, omdat lo. de overschry- ding van het wettelyk aantal gering is en 2o. de wet ons eerst tegen 1 Januari resp. 1 Mei daartoe verplicht. Het voorstel van B. en Ws. (één ondorwyzer(es) moer te Noord- wyk-Binnen) wordt alsnu met 8 tegen 8 stemmen aangenomen. De heeron 0. Alkemade, De Groot en Yan der Meer stemden tegen. XJV. Beslissing omtrent de verzoeken van dr. Kervel c. s. tot ruiling van grond te Noordwyk-aan-Zee. Na een lange discussie, waarvoor alleen do belanghebbenden zich kunnen interoaseeren, word goedgevonden dr. Kervel te verzoeken teekeningen ln te zenden met aanvraag om rooilyn, alsdan zal de be doelde commissie kunnen doen afmeten enz. XV. Aanstelling beheerder-reddingsmiddelen. De Voorzlttor kan mededeelen, dat door B. en Ws. is aangesteld Tys van der Linden, een goed zwemmer. Hiermede was, bohoudons de punten VI en VII, de agenda afgehandold. Er kwam evenwel nog meer tor tafel: XVI. Een verzoek van Kerkvoogden der Ned.-Herv. Gemeente to Noordwyk-Binnon, aandringende op definitieve verwydering der brandspuit uit een hook van het kerkgebouw, nu ze wegens de rostauratle aan de kerk reeds tydeiyk een andere plaats (by Konynen burg) heeft gekregon. Daar B. en Ws. het oog hebben laten vallen op de voormalige gasfabriek, wordt goedgevonden naar een ge- aoiiikte andere plaats uit te zien, de spuit voorloopig te laten, waar ze Is, en met alge- meene stemmen aan het verzoek der Kerk voogden te voldoen, waarvoor do heer Parle vliet den Raad een diepgevoeld woord van dank brengt. XVII. Benoeming van een commissaris der Spaarbank wegens periodieke aftreding van den heer P. van Eeden Hz. Deze wordt met algomeene stemmen (één blanco) herkozen. Met den herkozene stonden op do voordracht de heeron 0. M. van der Leo en Th. J. van Went. XVIII. Adres van J. N. Baalbergen, ver zoekende den weg (Jan-Kroonsweg) tusschen het huis zyner moeder en „Ons Huis" te willen rloleoreD en bestraten, wegons den onhoudbaren toestand by regenachtig weer. Wordt in handen van B. en Ws. gesteld om praeadviea. XIX. Een schry ven van de heeron 0. Alke made, J. de Groot en G. van Konynenburg, waarin zy ontslag nemeD als leden der „gas- commis8ie". De reden daarvoor formuleeren zy in de door den heer 0. J. L. van der Meer in de jongste vergadering dier commissie ge bezigde woorden van „oueerlyke handelingen" z(Jner medeleden. Na een toelichting van zyn meening door den heer Yan der Meer, en repliek van do heeren 0. Alkemade en De Groot (de zaak betrof de bewuste lantaren- quaestie aan het huls van den heer Yan der Meer), en nadat deze verklaard had geen redon te vinden zyn woorden ln te trekken, werden genoemde drio heeren met resp. 5, 5 en 4 van de 6 geldige stemmen herkozen (4 stommen waren in blanco uitgebracht, terwyi de heer Parlevliet na punt 18 de ver gadering had verlaten). Alle drie heeren namen bun herbenoeming aan. Yoor de behandeling Yan de punten VI en VII ging de Raad over ln comité generaal. Na heropening dor open bare vergadering werd nog goedgevonden, dat de boeien A. W. Alkomade en A. Slats met elkander een regeling zullen treffen aan gaande de afsluiting van den weg by het gedempte riool. Prins van Sltcswijk Holstein- Qlücksburg, die den Uien Juni te ltzehoe is overleden. MUSIS SAORUM. Zondag 7 Juni, te halfacht, door het Stafmuziekkorps der dd. Sohatterjj. Directeur: de heer Joh. 0. Geyp. Eerste af- deeling: No. 1. „Die Ehrenwache", Marsch, J. Lehohardt; 2. Ouverture „Fidelio", L. van Beet hoven; 8. „Unvolendete Sinfooie", lste deel, F. Schubert; 4. Fantaisie uit R. Leoncavallo's Opera Paljas", Joh. C. Geyp. Tweede afdeeling: No. 5. Feeit-Ouverture, J. Leutner; 6. Fantnisie uit „Czar und Zimmerman", A. Lortzing; 7. „Ln Housarde", Valse Militaire, L. Ganne; 8. o. „Au Village", b. „Loin du Bal", E. Gillet; 9. Fantaisie uit het Ballet „Pharaoh's Daughter", C. Pugni. Nos. 1, 4 en 8a, eerste uitvoering op Musis Sacrum". RECLAMES, 40 Cents per regel. Als men nog jong van harte ia, d. w. z. wanneer men zich nog ln de lente des levens bevindt, heeft men een afschrik van den dood, maar hoe ouder men wordt, hoe meer deze vrees vermindert en waarom? Omdat, wanneer men In den herfat van zyn leven gekomen ls, de levenslust en moed verminderen, des te meer, wanneer men een gekrenkte gezond heid heeft. Gelukklgerwyzo dat de wetenschap In de laatste jaren zulke groote vorderingen gemaakt heeft, dat men in staat is den grys- aard nog een nieuw bloed te geven. Zulks heeft de Heer Johannes van Beek, 128 Duitenhuls te Prlnsenhage, ook mogen onder vinden. Wy laten hier volgen eon schryven van den schoonzoon van den Heer Van Beek, waarin hy zegt, dat zyn schoonvader sedert twaalf jaren aan de maag vreoseiyk geleden heeft. De maagpijn was des morgens by hot ontwaken zóó erg, dat hy zich niet kon aan- kleeden, mot het eten en drinken moest de grootste voorzichtigheid in acht genomen worden en hy was niet meer in staat zyn landarbeid te verrichten, maar thans na het ge bruik Uwer Pink-Pillen kan hy alles verrichten en ls om zoo te zeggen zoo gezond als een visch in De Heer JOHANNES VAN BEEK rolgeas portret. 'twator. Hy werkt met lust, het eten smaakt hem en de slaap is rustig en verkwikkend Onlangs zeide hy my: Ofschoon ik reeds zeven «n vyftig jaar oud ben, kan ik thans verklaren, dat lk opnieuw weer jong geworden ben, een ieder in myn omgeving staat er over ver baasd en het eenigo, wat ik myn ondervragers toevoeg, ie, met hen te zeggen, die verandering hebben de Pink-Pillen by my teweeg gobracht. Met genoegen geeft myn schoonvader U ver gunning zyn ongehoopte genezing naar goed vinden bekend te maken, wyzelf sullen niet nalaten zooveel mogeiyk als ln onze macht is het aan een leder in onzo omgeving bekend te maken. Prys 1.75 de doos; ƒ9.— per 6 doozen. Verkrygbaar by J. H. i. Snabilii*, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Leiden en Om streken by Reyst Krak, Drogisten, Boes- tenmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 5. 5418 66 Burgerlijke Stand. HILLEGOM. On dortronwd: F. van Roodo en A J. Sejjseuer. J. Lodder en M. Penning. Gehuwd: C. Langeveld on C. B. Witteuian. P. Burger en M. A. Jansen. J. A. Aikeraade en M. van Berkel. G. N. Woyers en M. C. Sprengers. B o v a 11 e nJ. C. Huisman geb. Reuman D. J. M. van der Hulst geb. Stassen Z. J. Schel- vi8oh geb. Steenbakker D. M. A. Meskers geb. Van Bourgondien D. P. van Kooten geb. Van Eeuwen D. Overleden: J. A. Stevens 52 j. G. J. J. Telkamp 2 j. J. Glas 18 m. LISSlfi. Ondertrouwd: Francisous van Roode jm. en Maria Morgaretha Mens jd. Geboren: Johannes. Z. van .1. Glnsbergon en A. van Duün. Wilhelmus Walterus, Z. vau A. L. Beugelsuijk en M. Turnhout. Ovorloden: Wilhelmina Eikerbout, ochtg. van \V. Willemsen, 24 j. NOORD WIJK. Geboren: Gerarda Hendriks, D. van J. Th. Christinanse en W. J. Remmers waal. Johannes, Z. van J. Verkade en O? A. van Stejjn. Pietor-'Hendrik, Z. van C. Lindhout en A. Barnhoorn. Petrus Francisous, Z. van Th. F. Angevaare en K. Zaad. Getrouwd: Adrianue van Schie 25 j. en Margarotha (Jaspers 24 j. Cornelia van Rooden 80 j. en Wilhelmina Maria Bakker 28 j. üerrit van den Boom 82 j. en Cornelia Noppen 21 j. Geertruidns Gilhuys 28 j. en Wilhelmina Leonora Ruyssonaere 25 j. Christiaan Kooy 28 j. en Adriana Anna Helena vau Leeuwen 27 j. Overleden: Neeltje Plug 2 j., D. van W. Plug en J. Barnhoorn. Leonardus Fianciscus, 7 m., Z. van J. Janson en M. J E Haan. Thomas Rnigrok 5 m., Z. van A. Ruigrok en A. M. Vink. NOORDWIJKERHODT. Bevallen: A. M. v. d. Wiel geb. Bank Z. H. Wynands geb. Heemskerk 2 Z. P. Jansen geb. v. d. Berg D. Gehuwd: J. B. Zuiderduin en A. de Roode. A. v. d. Ploeg en H. Smit J. P. Broekhof en A. Janson. RIJNSBURG. Geboren: Gerrit, Z. van C. Hogewoning en G. Paauw. SASSENHEIM. Geboren: Francisous, Z. van J. v. d. Ploeg en Chr. v. d. Ploeg. Een levenl. kind van het mannel. geslacht van C. de Vreugd en K. Ouwehand. Gehuwd: C. Hoogervorst jm. 28 j. en W. Witteman jd. 25 j. W. Ruyzendaal jm. 27 j. en J. Bakker jd. 26 j. VOORHOUT. Q e b q wd: Theodorus Hoogeveen, wedr. van Sophia Maria Catharina van E», 50 j., te Unnrlem, en Maria van Dam, 28 j., te Voorhout Simon Petrus Warmerdam, 26 j., to Noordwnker- hout, en Sophia Hendrika Prins, 26 j., te Voorhout. Geboren. Joannes Vincentius, Z. van Fran cisous Mannus Angevaare en Maria Elisabeth Tetteroo. Wilhelmina Cornelia. D. van Jean Pierre van Nassou en Antonia Bijstek. UITLOTINGEN. 8-pCt Turksche Loten van 400 fr. Trekking van 1 Juni 1903. Hoofdprijzen: Nr. 889,768 fr. 800.000; Nr. 1.834.924 fr. 20,000; Nr. 9S06 en 1,209,195 elk fr. 10,000. Onder dit opachfrift schrijft „De Nieu we Courant" het volgende: Op de Pinksterdagen hield te Rotterdam het „Algemeen Nederlandsoh Werklieden verbond" zijn jaarlijksche vergadering. Eetf gewichtige dag voor die Vereeniging om twee redenen. Vooreerst, omdat de heer Holdt baar verlaten ging, sedert jaren haar voorzitter en, gelijk men het uitdrukt, haar „ziel." Vervolgens, omdat het Verbond thans het een vorige maal uitgestelde be sluit zou nemen of het een, hoewel politie ke, zuiver zelfstandige werkliedenvereeni- ging zou blijven, dan wei zich zco aanslui ten bij den „Vrijzinnig-Democratischen Bond." Met een zeer bezadigde rede, gelijk men van hem gewoon is, had de heer Heldt de vergadering geopend. Hij sprak over do werkstakingen en het drijven der leiders in scherp afkeurenden Twee gunstige ge volgen van de crisis nam hij waar. In de eerste plaate was duidelijk gebleken, dat tal yan werkgevers aan een ordelijke vakbe weging gunstig gezind zijn; h^geen inder daad niet anders dan verstandig is en eeni ge rm ate een succes voor het Verbond, dat in die richting geregeld is werkzaam ge weest. Voorts verheugde zich de heer Heldt in de opkomst der christelijke vakbewe ging, aan welke hij zich en het Verbond veel nauwer verwant gevoelde dan aan de socialistische. Daarnevens constateerde hij met ©enigen weemoed het verlies van een ideaal. Wij hebben zoo sprak hij ongeveer nooit gevraagd naar politiek en godsdienst in do vakbeweging; wij wilden een vakbeweging met neutraal karakter, aJ deed men dan ook in haar belang nu en dan aan een adresbe weging mee. Collectief nam men aan ver kiezingen niet deel; dat bleef een persoon lijke zaak. Maar 't ging al lang niet meer zoo. Alle vakvereenigingen deden aan poli tiek. En men moest nu maar mee. Het vrij zinnig-democratische program lag klaar, on het Verbond ging toch reeds dien kant uit: waarom zou men het niet overnemen? Dit was het voorstel van Lot Hoofdbe stuur, maar daartegenover stond een ander van een commissie uit het Verbond, die een eigen program had ontworpen. Hoewel even vooruitstrevend, was d L concept be knopter, liet een aantal punten wog, dio ge heel buiten' de bemoeiingen van hrfc Ver bond eohenen to liggen esn schonk anderzijds meer vrijheid om toe te treden, zonder zioü daarbij nog to verbinden tot inlijving bij een bepaalde politieke partij. Door dit aan te nemen, zou men een zelfstandig Werk liedenverbond kunnen blijven met een eigen, zij het dan veelal vrijzinnig-democratische politiek. Door het voorstel van liet Hoofd bestuur goed te keuren, zon men zich stel len onder de leiding eener „heoren-partij" en van dece hot wachtwoord hebben af te wachten. Dit viel niet tegen to spreken, hoe men hot ook zocht bo wenden en te koeren. Eon der bestuursleden beweerde, dat men even goed zou kunnen zeggen, dat do „Vrijz.- Dem. Bond" zioh oploste in het „Alg. Ned. Werkl.-Verbond" als omgekeerd. Maar door dergelijke argumenten liet de oppositie be grijpelijkerwijze zich niet vangen. Men kan wel dr. De Visser en mr. Verkouteren ver smelten in do Lobman-groep, maar niet do professorenpartij, die do „U n i e" ontliep, „oplossen" in het Werkliedenverbond. In hoever het persoonlijk element in do beraadslagingen een rol speelde, laat „De N. Crt." buiten beschouwing. Gelijk men weet, is de heer Heldt een dor medeop richters van den „Vrijs.-Dom. Bond," ter wijl do Rottordamsche afgevaardigde De Klerk 6fceeds als liberaal is blijven fungee- ron en als zoodanig in. 1901 werd herkozen tot Kamerlid. Zeker is het, dat do oppositie togen het Hoofdbestuur zich concentreerde om de afdeeling Rotterdam en dat, toon ton slotte het bestuursvoorstel met een zeer kleine meerderheid 33 tegen 31 stemmen was aangenomen, de gedelegeerden van deze en eenigo kleinore afdeelingen, te za- men uitbrengend 17 stemmen, de vergade ring verlieten en daarmede hun uittreding uit de Vereeniging aankondigden. Dit bracht ontsteltenis teweeg en bij de vaststelling der verdere program-artikelen trachtte men nu vooral de zelfstandighoid van het Verbond wat meer op don voor grond te brengen. Maar -vastgesteld bleef, dat het Verbond „zioh beweegt in een vooruitstrevend (1) vrijzinnig- democratiBohen geest", waaruit, als het iets beteekent, wel niet anders is af te leiden dan dat wio lid van het Verbond wil worden, benevens „vooruitstrevend", vrijzinnig -democraat moet zijn. In over eenstemming daarmee werd besloten bij deelnoming aan verkiezingen uitsluitend (bij eerste stemming) den candidaat te steunen, die met de beginselverklaring van het Verbond, bijna woordelijk gelijkluidend aan die van den „Vrijz.-Dcm. Bond," zon der voorbehoud instemt. Hiermee heeft do „Vrij*.-Dem. Bond", tot heden vooral rijk aan kader, een aantal manschappen gewonnen. Hot Werklieden verbond toch telt 6000 loden, waarvan het er wellicht verscheidene zal verliezen, maar to oh nog meerderen behouden. Zelfs gaven de aanwezigen de hoop niet op de weggoloopen Rotterdammers te herwinnen; de bestuursverkiezingen en de vaststelling van het werkprogram worden daartoe tot nader order uitgesteld. „De Nieuwe Cit." eindigt haar beschou wing aldus: Dat, met de illusie der neutrale vakbewe ging, de zelfstandigheid van het Werklie denverbond, ondanks alle programwoorden, thans inderdaad is F1- .^(teven, behoeft nauwelijks betoog. Het Vc -bond is voortaan een afdeeling van den „Vrijz. Dem. Bond." Dit lichaam heeft j. 1. Maandag in lekeren zin het Werkliedenverbond op de „Liberale Unie" veroverd. Ook hier eohter niet zon der nieuwe splitsing waarvan, de gevol gen dienen te worden afgewacht.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 6