N°. 13272 Dinsdag 3 Jvitii, A0. 1903. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van @on- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. Vergsdsring van den Gemtenleraid van Lalden, FEUILLETON. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden por week 9 Oentsj per 8 maanden 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd styn B 1.30. Franco per post1-66. PRIJS DER ADVEUTENTIEN: Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17*. - Qrootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het incasseoren wordt ƒ0.05 berekend. op Donderdag 4 Juni 1903. des namiddags to twee uren. Punten ter behandeling: lo. Benoeming van inwoners der gemeen te, tevens kiezers in het kiesdistrict, voor een tijd van twaalf maanden, tot loden of plaatsvervangende leden in de stembureaus voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer dor Staten-Generaal, do Provinciale Staten en don Gemeenteraad. (160). 2o. "Verzoek van Mej. J. M. Nassau Noor- Sdowier om ontslag als Leerares in do Nedor- landsoho taal aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. (151). 3o. Yorzoek van mej. M. Verkerk om te rugbetaling van schoolgeld Lager Onderwijn 052). 4o. Vorzoek van J. J. Blom om vrijstel ling van de befcaKng van schoolgeld, Middel baar Onderwijs. (157). öo. Verzoek van G. M. Kosters om vrij stelling ran de betaling van schoolgeld, Mid delbaar Onderwijs. (165). 6o. Suppletoire staat van bogrooting, dienst 1902, van de Stedelijke Werkinrich ting. (146). 7o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1902, van de Stedelijke Werkinrichting. (146.) 8o. Rekening, dienst 1902, van do Stads Bank van leening. (147). 9o. Rekening, dienst 1SG2, van do dienst doende Schutterij. (148). lOo. Voorstel tot onderhandscho verpach ting van do aardappolenticnd te Leiderdorp. (150). llo. Verzoek van B. L. Grupstra om goed keuring van een stratenplan voor het tor- rein aan de Oosterstraat, kadastraal bekend onder Sectie K. No. 1090. (155). 12o. Verzoek van de Directrice der Hoo gere Burgerschool voor meisjes om een ver lof van 6 maanden tot herstel van gezond heid. (158) 13o. Voorstel tot het verleenen van af schrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1902. (149). l-lo. Voorstel tot toekonning van een voor schot uit de gemeentekas aan den Directeur van het Openbaar Slachthuis voor het doen van betalingen, welke geen uitstel kunnen lijdon, en tot vaststelling van den desbr-tref- f en den bcgrootingsstaat. (153). 15o. Voorstel tot verhooging van begroo- tingsposten van het dienstjaar 1902, waarvan do raming te laag is gebleken. (144). 16o. Voorstel tot aanvulling van art. 17 dor verordening van den 25stcn Januari 1891 (Gem. blad No. 5), regolende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen. (145). l7o. Voorstel tot aanvulling van de veror dening van 5 Juni 1902 (Gero. blad No. 10), bepalende het getal der scholen voor open baar lager onderwijs te Leiden, den omvang van het onderwijs op elke school, den bij stand aan de hoofden der scholen te verlee- nen. en do bezoldiging van het onderwijzend personeel. (156). 18o. Voorstel in zake de regeling van de voor de op- en inrichting van het Openbaar Slachthuis en van het Sanatorium ,,Rhyn- geest" opgenomen gelden en tot vaststelling van den dcsbetreffonclen begrootingsstaat. (101). 19o. Medodeeling omtrent do prijsuitdee- ling aan het Gymnasium. (162). 20o. Mededeeling en voorstel omtrent heb rioleeringsvraagstuk in deze gemeente. (143 en 154»)» 21o. Vaststelling van de verordening, re gelende de herkeuring van afgekeurd vee en vleesch. (164). 22o. Vaststelling van het kohier der Plaatselijke directe belasting, dienst 1903. (159 en 163). Leiden, 2 Juni. Naar aanleiding van het bepaalde bij art. 61, 2do lid der Kieswet, govon B. en Ws, den gemeenteraad in overweging on derstaande personen, die zich op hun uit- noo'di^^ojg bereid hebben, verklaard, zoo dit noodig mocht blijken, als lid of plaats vervangend lid in een stemburcel zitting tc neme-n, voor des tijd van 12 maanden, in gaande 1 Juni a.s., te benoemen tot leden of plaatsvervangende leden van het stem- bureol voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en voor zoover zij kie zer zijn in het kiesdistrict, waarvoor de stemming geldt, ook voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Kiesdistrict I: D. J. v. Amerom, H. van Andol, J. S. Arnold, A. van Asperen, Dr. A. G. de Baas, Mr. F. A. Barge, Dr. A. Beets, G. L. van den Berg, D. Beuth, G. J. Bik, T. Bik, C. Boekee, Dr. G. J. Boeken- oogen, A. L. Boelen, Dr. P. A, A. Boeser, L. J. A. Braakenburg v. Backum, H. H. Brouning, C. Christiaanse Jr., Mr. H. M. A. Coebergh, Mr. H. H. Corncll6sen, A. Corts, J. P. Creyghton, G. van Driel, A. H. Dros, H. C. A. van Duuren, M. J. L. Ento, Mr. C. G. H. H. W. Geesink, Dr. H D. van Gelder, F. G. H. Gerlings, A. Gookoop, C. Gockoop, Mr. J. H. Goudsmit, D. Harte- vclt H.Cz., Dr. D. C. Hcsscling, A. J. den Hollander, J. M, van Houten, Dr. A. Kluy- ver, C. H. Kouw, S. Kutsch Lojcnga, A. J. de Lange, W. A. van Lith, J. Mcrsie Bruyn, W .C. Mulder, H. L. van Nifterik, P. van p'uteivn, A. P armen tier, A. L. Rei- meringer, N. F, Roijst, W. do Rooy, A. P. W. Sanders, H. M. Saese, F. A. W. Schudel, Mr. O. W. Sipkes, F. de Stoppelaar, W. J. Suringar, J. P. Trap, J. A. van der Valk Bouman, A. D. Vijgh, M. v. -d. Wal, H. P. T, van Wensen, J. F. Wolterbeek cn J. C. Zaalborg. Kiesdistrict IIA. J. van Aohtcr- berg, Mr. G. J. Bisschop, Dr. P. J. Blok, J. C. Borger, E. Bouma Nieuwenhuis, N. Brouwer, A. Couvée P.Jz., M. J. Eigeman, Mr. P. van der Eist, Dr. J. D. Filippo. Dr. J. W. C. Goedhart, S. A. de Graaft, E. Groen, A. v. d. Harst, J. Hartevcfb Az., J. J. van Hoeken, H. J. Jeeso, J. de Josse- lin dc Jong, Dr. J. W. Lcm, W. Massink, J. W. Nieuwenhuizcn Scgaar, C. Pelten- burg, S. J. lo Poole, Dr. L. Punt, Dr. V. Pijper, G. F. Reijst, T. H. Ritman, J. Roem, Dr. J. J. Salvcrda de Grave, Dr. L. H. Siertsema, 0. van Spall, N. J. Stallinga, A. L. A. van Unen, G. de Vink, C. Wasse naar, P. Werkman en J. Wuyster. Kiosdistrict III: Mr P. M. vexn Baumhauer, A. J. Binnendijk, H. J. Blom- mondaal, L. J. Cohen, L. G. van Dorp, O. T. Driessen, M. G. van Ewijk, P. Fontein Jr., J. D. Fonteyn, J. J. P. de Graaf, J. M P. de Graaf, G. Groen, B. J. H. Haitink, W. J. van Har- teveld, C. A. Heykoop, A. J. van Hoeken, J. W. Hoogensfcraaten, G. F. Japikse, A. G. Kloots Jr., B. J. P. de Koning, M. J. H. v. d. Koog, J. H. J. Kuypers, H. J. van Nou- huys, 0. M. Pleyte Wz., Ph. Rank Az., F. van Romburgh, H. H. van Romburgh, F. G. Rosier, Dr. A. van Rhijn, D. Veilbriof, W. F. K. Versteeg en D. W. E. F. do Waal. Naar hat B. en Ws. met de commissie van fabricage voorkomt, kan zonder bezwaar worden overgegaan tot do vaststelling van het door den heer B. L. Gupstra ingediend plan tot aanlog ©ener straat op het terrein aan de Oosterstraat, kadastraal bekend onder Sectie K No. 1090, gemeente Lelden. Plaats, richting en afmeting der aan te leggen straat geven,, zoo min op zich zelf als ln verband mot het weldra vast te stellen uitbreidingsplan der gemeente, aanleiding tot bedenkingen. De hoogte dor straat behoort als die der Oosterstraat, to worden bepaald op 55 cM. N. A. P. Ton aanzien van het adres van den heer J. J. Blom, houdende verzook om vrijstelling van do betaling van schoolgeld, geven B. en Ws. ln overweging aan adressant vrystolllog van de betaling van schoolgeld te verleenen over de eerste twee kwartalen van den loo penden cursus, aangezien zijn zoon, wegens vestiging in do gomeente, eerst sedert 2 Mei j.l. de lessen aan de Hoogore Burgerschool voor Jongens volgt. Bij adres vorzoekt mej. M. Verkerk teruggave van betaald schoolgeld, Lager On derwijs, over hot volle vierde kwartaal van don loopenden cursus, voor haar dochter die, wegens vertrek uit de gemeente, de school 2e klasso voor Jongens en Moisjos heeft ver laten. Aangezien B. en Ws. bij onderzoek ge bleken is dat adressante eerst den 20sten April 1.1. aan hot hoofd dor school hoeft kennis gegeven dat haar dochter niet langer de lessen zou volgen en deze dan ook eerst op dlon datum wegens vertrek uit de gemeento als leerlinge dier school ls afgeschreven, geven B. en Ws. in overwoging op het verzoek van moj. Verkerk om restitutio van betaald school geld gunstig te beschikken, doch doze terug gave slechts to vorieenon ovor de maanden Mol en Juni tot eon bedrag van 2.66. De Commissie van Financiën heeft geon bedenkingen tegen don Ingedlondon supple- tolren staat van begrooting en den staat van af- en overschrijving op de begrooting der Stedelijke Werkinrichting, voor hot dienstjaar 1902, ovenmin togen do door Commissarissen der Stad6 Bank-van-Leoning ingediende reke ning en verantwoording over het jaar 1902, blijkens welke do exploitatie een nadoelig slot van 1595.11 heeft opgeleverd. Dezelfde Commissie deelt tevens mode dat zy ook tegen do in haar handen gestelde rekening van do dienstdoende SchuttorU ovor hot dienstjaar 1902, goone bedonkingen heeft. Zy adviseert derhalve dio rekening voorloopig vast te stollen in ontvangst op 10278.18®, in uitgaaf op 9965.78', dus sluitende met een batig saldo van 312.40. De „Leidsche Zwemclub" hield Zaterdag avond een algemeene vergadering in „In den Vergulden Turk". Daarbij kwamen aan de orde de jaarver slagen van secretaris en penningmeester. Hier volgt een kort uittreksel. Als voorzitter trad op do heer 0. J. Leen- dertz, die 8 jaren lang met ijver die plaats had ingenomen. Op geDiopigo wiJzo werd dit jaar de Ver- eenigiDg belaagd door het verspreiden van een ongeteekend strooibiljet, waarin het bestuur werd verweten gebrek aan welvoegiyHieidszin, daar het dames op heerenwedstrijden tooliet, en op een dameswedstrijd de vaders der deelneemstero wilde introduceeren. Een oproe ping aan de schrijvers of schrijfsters om hun namen bekend te maken on openiyk deze zaak te behandelen, had geen gevolg. Mogen verdero aanvallen meer ruiterlijk worden gedaan. Een door de Vereoniging uitgeschreven ondorllnge wedstrijd kon wegens gebrek aan deelnemiDg niet doorgaan. Do VereenlgiDg telt thans 4 donateurs, 39 leden en 2 adspirant-loden. De kas wees een batig saldo aan van 29.05 over het jaar 19021903, terwijl de Vereenlgmg nog in het bezit is van eenigo medailles. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeron Cb. van Spall en W. van Deventer. Dit jaar zal, vermoedelijk den vijfden Juli, een nationale wedstrijd gehouden worden. Het bestuur heoft alle roden te hopen, dat daar zal verzwommon worden het Kampioen schap van Nederland op de lange baan, 600 meter, terwijl als verdere nummers zyn vast gesteld: bulk- en rugzwemmen voor leden dor „L. Z. C.", waterpolo, en eon zeer ge compliceerd en Interessant nummor voor duiken. Deze wedstrijd heeft dus speciaal op het oog het nut van hot zwemmon. Na verdeeling der functies is het bestuur nu 6amengosteld als volgt: E. Th. Witte, voorzlttor; G. J. Sala, vice voorzitter; C. A. J. Quant, secretaris; W. van Dovontor, pen ningmeester; W. Draayer en Ch. van Spall, commissarissen. Do leden der Antirev. Piopaganda-Club worden verwezen naar do advertentio, voor komende in dit nummor, waarbij alle leden worden uitgenoodigd tot het bijwonen der vergadering. Terwijl de ledon van Musis Sacrum" hot Zondag-avond een uitstekende golcgon- heid vonden om na den warmen dag eens rustig van het eerste concert van Van Erpa stafmuriokkorps te genieten, hadden do leden van dio kapel het dien dag juist druk, want 's middags hadden zij ook een uitvoering in Rotterdam gegaven, met zulk een hookc tem peratuur zeker wel wat org vermoeiend. Mot vele nummers was de kennismaking met hot harmonie-orkest weer aangenaam, niet het minst wat betreft des directeurs fantaisio op motieven van Humperdinck's opera ,,Hans on Grietjo", welke we vroogor reeds met gonoegen hoorden. Geslaagd is voor het examen boekhou den, afgenomen door de Vereoniging van Leeraren" te Amsterdam, moj. Marg. Mens. Zij is leerlinge van do Ohr. School v. M. U. L. Ond. aan den Stillen Rijn (lccrarcs mej. Octavia Parmentior). Naar wU vornemen, zal hot Amster- damscho Vocaal quartet, bestaande uit de dames mej. G. Kloppenburg en mej. Dina Wansink en de heoren Dijker on Zoutendijk, wolk quartet zsker genoeg bekend is, oen uitvooring van gewijdo muziek geven in de Doopsgezinde kerk te Lolden op Zondag 7 Juni des namiddags te twee uren. Ieder weet wat dit viertal presteert. Tot afwisseling zal de organist dier kerk, de heer V. E. van Thienen, een paar orgelnummors voordragen. By de hedenmorgen gehouden onder- handsche aanbesteding voor do verbouwing van eon winkelhuis in de Mor&chstraat 58 door den architect den heer P. J. Porquin waren de inschrijvingsommen als volgt: B.J. Huurman 1140, J. J. Planjer 1195, Fr. Rietbergon 1225, metselaars; - A. L. Ver hoog 1987, G. Splintor f 1993. J. v. d. Voet 2045, timmerlieden; W. v. d. Wijngaard 365, W. v. Heusden 375, J. H. de Jong 375, schilders; Gebr. Straatsburg/*215.25, J. Frankhuizen 250, gas en watorloiding, lood- en zinkwerk; F. Soupart 122, Jac. Ossevoort 137, G. de Vink f 128.20, steen houwers; G. F. Bartelsman 199, J. Arnoldus 220, C. J. Blankwaardt ƒ227. stukadoors. BU do Leidscho Spaarbank is in do maand Mei ingelegd 110,736.32 on terugbetaald ƒ94,176.55, terwyl zijn afgogovon 6-1 nieuwe en geheol afgelost 122 boekjes. Het gezamenlijk tegood der 11,940 inleggers bedroeg einde Mei ƒ2,285,518.97. BU de heden gehouden vorkooping \.vi cokes by partyen van 10 H.L. was de j 4.50. Bedankt is voor het beroep naar dc Gcref. Gom. te Nijkerk op do Vcluwo do r ds. W. A. van Es, to Oudshoorn. Bcroopcn is bij do Ncd.-Horv. Gom. te Enkhuizen ds. E. B. Couvée, te Enter Dc Minister van Binncnlandschc Za ken brengt ter kennis, dat met 1 Septem ber te vervullen is dc betrekking van leeroar in do wiskunde cn cosmographic aan de Rijks-hoogere burgerschool met 5 jarigou cursus to Middelburg. Het aantal wekelijks tc geven l.nurcn zal vermoedelijk 25 bedragen. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenscken te komen, gelieven zich vóór 12 Juni o k. aan te melden bij den inspec teur van het middelbaar onderwijs, K. ten Bruggencate, te 's-Gravcnhago, eventueel met opgave van het aantal dienstjaren aan een hoogore burgerschool of. gymnasium doorgebracht. Dc heer P. C. van Lennep, Ncder- landsch zaakgel astigdo to Athene, heeft het eerevoorzitterschap van do commissie voor ,,dc Nederlandscho opgravingen te 1 gos" aanvaard. De minister van oorlog wordt Donder dag of Vrijdag van detzo weck tot hervatting zijner werkzaamheden aan het departement terug verwacht. Het heeft gedurende dc beide Pinkster dagen in den lande niet aan samenkomsten ontbroken. Te Zwolle vergadordo do Bond van Gemeentewerklieden; to Rotterdam hot Algemeen Ncdorlandsch Werkliedenver bond te Enscbedeo do Sociaal-Democrati- sclio Arbeiderspartij; te Amsterdam do Ver een iging voor Teekcnondorwij8; te Arnhem do Vrije socialisten en anarchisten, alsmcdo do Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den; te Apeldoorn do Nederlandscho Ond< wijzers-Propaganda-clubte Winterswijk de Algcmcono Bond van Textielarbeiders; te. Amsterdam dc Typografenbond, enz. enz. Sommigen deden er twee dagen over, omdat zij hot in éón dag niet afkonden. Er werd dan ook heel wat gesproken cn dat niet tegenstaande dc warmte in de temperatuur, terwijl het hier en daar ook in dc gemoede ren zeer warm toeging. Op do voordracht voor Jeernrea in do Hoogdult8cho taal aan do hoogore burgerschool voor meisjes te Utrecht, komen voor mejuf frouw H. C. Broyor, to Utrochl, on mej. H. C. van EUk van Voorthuyaen, te Amslordam. Om haar geldP 13) „Nu, on?" vroeg mevrouw Hakenschwerdt in de grootste spanning. Zy begon de zaak nu eerst te begrypon. Het was dus de „andere". De mooie dame, over wie Greto in den laat- sten tijd zoo dikwijls had gosprokon, zondor te laten merken, dat zy op haar jaloer6ch was. Nu begreep zy, met hot instinct van de gotrouwde vrouw, alles, alsof zy het zelf had beleefd. Ofschoon zy goen dergelyke ervaringen in haar huwelijk had opgedaan, kon zy toch begrypen, dat dit do zwaarste beproeving moest zyn, die een vrouw opgelegd werd. Tegeiykertyd echter stelde het haar ook een weinig gerust. Het was immors zeker alles maar een misverstand van de jonge vrouw. Maar toen zy daarop meer uit Greto kreeg, zag zy de zaak toch minder gunstig in. „Gy blijft nu hier on ik zal do scheiding aanvragen", riep haar papa beslist. „Het geeft geen pas, dat gy nog eens naar dat heer teruggaat. Natuurlijk, hy heoft immers nu het geld, nu kan die domme Trine heen gaan." „O, papa, zeg dat toch niet I" riep Grote gepynigd en sloeg de handen voor het gelaat. Dat, dat wilde zij niet hooren, dat niet, on danks alles 1 „En nu blyft gy hier en begeeft je tor ruste," zeide mevrouw Hakenschwerdt, toen z\) zag, dat haar dochter doodsbleok was en op het punt van flauw te vallen. „Morgen kunnen wy verder sproken." ZU leidda hear hy do toad aaar do logeer kamer en bracht haar onder liefdevolle over reding te bed. Heinz von Heinzonaorff was uit do wolken gevallen. Hy had er zich steeds ietwat op laten voorstaan, dat hy correct, geheel correct was en bovenal een stork ontwikkeld gevoel van eer bezat. Hy had er altyd een hekel aan gehad om van zich te doen spreken en aanleidfhg tot praatjes te geven. Reed3 als cadet hadden de kameraden hem voor een modelknaap uitgescholden. Als jong officier was hy als een schitterend voorbeeld van soliditeit, flinkheid en correctheid geroemd, zooals hy wol wist. En nu? Hy was in het huweiyk getreden, eigeniyk gedwongen. Alleen ter wiHe van de verplich tingen, welke hy op zich genomen had, ten einde zich daarvan naar behooren te kunnen kwyton. En nu? Nu kwam dit kleine, onbeduidende ding, dat hy zyn ouden, adeliykon naam had ge geven, in verzet. Deze geboren juffrouw Hakenschwerdt wilde oen openiyk schandaal opvoeren, wilde hem en zyn vlekkeloozen naam schande aandoen. En waarom? Wegens gebrek aan liefde 1 Hoe belacheiyk 1 Om een beetje meer of minder teederheid! Dat was zoo echt burgeriyk en parvenuachtig. Alsof het niet in elk gov&l een geluk ware, de vrouw van kapitein von Heinzondorff te zyn. En deze Grete wilde by dat alles nog meer liefdel Dat lag zeker in de familie. De oudo zeep fabrikant gebruikte ook zulke hoogdravende woorden. Hy haalde een brief uit zyn portefeuille en las: Geachte Kapitein l U haalt, om het zoo maar eens te noemen, mooie dingen uit. Onze lieve dochter is in de beschermende armen van haar ouders teruggehoord, zy heoft de echteiyko woning verlaten en keert daarin ook niet terug. Want onder ons, mannen, kan ik hot immers wel zeggen, dat er genoeg middelen zyn om een vrouw gelukkig te maken, al ls men zelf ook niet zooals het by u het geval schynt te zyn bepaald gecharmeerd. Gy zult in een scheiding zeker toestemmen, want anders hadt gy de geheolo geschiedenis gemakkeiyk kunnen voorkomen, Gy hadt immers oen vol jaar tijd, om uw jonge vrouw in liefde aan u te binden; ik heb u mijn dochter gogeven in het volle vertrouwen op uw rechtschapen heid, want eeriyk gezegd om adel en dergelyke dingen was het my niet te doen. Wyl gy nu ephter goon liefde voor myn dochter kondet gevoelen, haar slechts als een lastpost beschouwdot, de kleine is niet zoo dom, als gy denkt, dio merkt alles neem ik haar weer in het oudoriyke huis op. Zy zal zeker later wel oen ander, duurzamor geluk vinden, aan de zydo van een man, die dit reine, liefdevolle hart boter weot op prys te atollen. Geniet in gezondheid van uw nieuw verworven „persooniyke vryhoidl" Ben gunstig antwoord te gemoet ziende, teokon ik my mot achting: Uw dionstwillige, E. Hakenschwerdt." Dat was nu toch eenvoudig oon onbeschaamd heid van den ouden manl Een machtig inge beelde familie, die Hakenscbwerdt's I Wat moest men nu doen? Dezo vraag stelde de verlaten echtgenoot zichzelven telkens opnieuw. Zou hy er heen gaan, zyn meoniDg zeggen en de kleine dwingen, thuis te komen? Zou hy een brief aan den vader schryvon en zyn vrouw terug verlangen? Er was niet veel tyd te verliezen, anders kwam de geschiedenis het publiek tor oore. En in dit opzicht verdroog het regiment geen gekheid. Dat moest zy, als zyn vrouw, toch weten. De eerste dagen kwam hy alleen 'e nachts thuis. Hy genoorde zich voor do dienstboden. En het was ook ongezellig: al die kamers, welke nu reeds een onbewoonden, verlaten indruk maakten. Do lucht daarin werd reeds bedompt, alsof er iemand gestorven was. Hy was vroogor ook alleen geweest, maar toen had hy zyn behaagiyko jonggezellen- kamer gehad on wist bovendlon niet anders. Zoo'n vrouw maakt dadoiyk een sybariet van een man. Al neemt men er ook woinig notitie van, men voelt het toch. Zondor het te woton, wordt men toch verwend. Zoo wat behaaglyks, vorwarmends, verspreidt zy om zich heen. En vooral Greto had zoo iels huismoeder - ïyksthans, nu zy er niet Moer was, be merkte hy dat pas. Het was waar, al te voel avonden had hy niet in zyo woning doorgebracht. Als hy zich wellicht meer met haar had bemoeid Maar hy was nu eenmaal aan zulk eon ver ve l samenhokken meteen zyn vrouw et g oo jjciar scheen het echtor ook niet bevallen to hebben. Dat was eigeniyk zeor beschamend voor oen kranigen officier. Om zich wat te verzotton, begaf do heer von Heinzendorff zich woer naar zyn nicht. Hy was er sinds dien bewusten avond niet moer geweest. Men liet zich toch ten slotte niet gaarne uitlachen. Maar zy was nu even koel en afgemeten, als zy anders amusant was geweest. Naar zyn verontschuldigingen omtrent de overrom peling van zyn vrouw lQisterdo zy met een uitdrukking van verveling; alleon tlhtoldo daarby lots spotachtigs in haar groen-gryzo oogon. Hy vortrok spoedig en liet afscheid was kool. Zy was hem nu ln geonon deelo be- vallon. Een vale teint, blykbaar govorfd haar, want vroeger was zy aschblond geweest. En zoo lang en mager, juist oen lat. Dan was Grete molliger, on wat had die voor een frissche teintals oon perzik. Neen, neen, op Irma bad Grote niet jaloorsch behoeven te zyn. Vroeger ja, maar dat waron vorvlogon tydon. Na dit bezoek by zyn nicht had do kapitein genoeg van het wachten. Hy schroef aan den zeepfabrikant Waarde Schoonpapa! „Om my van uw uitdrukking te bedienen: U haalt mooie dingen uit. Do dochter komt, weent, pruilt, wil haar man ergeren. Het ware do plicht van den vader geweest haar in een droschko te pakken on naar haarman terug te zonden. Wat doet gy? Het vrouwtje nog ophitsen 1 't Is immers alles onzin. Ik mag haar toch gaarno. Biyf van avond thuis, om haar op te wachten. Uw toegonogen Heinz von Heinzbndokff." Hy wachtte. Maar tovorgeefs. Men hield hem blykbaar voor den gok. Nu raakte hy geheel uit het humeur. Grete was op den bepaalden avond nlot gekomon. Ook goon tyding. HU had alles kourig in orde laten brongen: overal bloemen, do woning schitte rend verlicht, eon fijn soupoetjo en zich op haar komst verheugd als een minnaar. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1