No. 13251 TWEEDE BLAD. Anno 1903 PERSOVERZICHT. r FEUILLETON. ;'De dilettant. /ai) Mr. Limburg schryft in De Öida over het voorstel van de vrijzinnig-democratische Kamer leden tot herziening der Grondwet op thet stuk van kiesrecht Hy betoogt, dat 'het gevaarlek was, een tweede proef te wagen, lom te komen tot hervorming van het kies recht zonder Grondwetsherziening; dat alles 'pleitte voor een oplossing, die eerBt de (Grondwet effende vóór de kieswet haar beslag kreeg. „Er is aan de plannen tot Grondwetsher ziening meer dan één vogelverschrikker voor gehouden. Voor de verandering van de con stitutie is in iedore Kamer bi) de tweede ^ezing een meerderheid noodig van twee (derden der stemmen en waar het twijfelachtig was, of een dergelijk voorstel zelfs de eenvou- Jdige meerderheid zou verwerven, kon men 'toch stellig aan deze vrucht den dood voor- 1 Bpellen, voordat zij geheel voldragen was. Dit j bezwaar heeft met den vogelverschrikker het fictieve gemeen. Wie zoo oordeelt, vergeet, I dat het slechts theoretisch denkbaar, maar practisch niet wol mogelijk is, dat de nieuwe j Kamers, die in tweede lezing aan de herzie- Ding haar zegel hebben te hechten, die daad I van goedkeuring zouden weigeren. Is de ge- I wone meerderheid voor de voorstellen eenmaal verkregen, zoo zal de buitengewone wel vol gen. Men heeft ook het tydroovende van een Grondwetsherziening op het tapijt gebracht om de meening ingang te doen vinden, dat I door hen, die daarop aansturen, gevaarlijk j ppel wordt gespeeld. Maar daarbij werden de i dagen van 1848 vergeten, en al is niet te ontkennen, dat wij toen leefden in abnormale I politieke omstandigheden, het parlementaire i stelsel te onzent heeft in de laatste twintig j}aar genoeg loutering ondergaan om ons in j dit opzicht te doen leven in blijde hoop." j Het voorstel der heeren Drucker c. s. neemt jvan het bestaande artikel 80 der Grondwet jpver de uitsluiting wegens misdrijf, wegens gevangenschap en faillissement, maar het laat fin afwijking van dat bestaande artikel aan ,de kieswet over te bepalen, in hoeverre wan betaling van belastingen tot ontzetting uit de kiesbevoegdheid zal leiden. Intusschen met een zekere grens. Niet langer zal het niet voldoen der belasting over één afgeloopen jaar reeds het kiesrecht doen derven; de kieswet Zal hebben te zeggen, in hoeverre „herhaald Willekeurig verzuim in de vervulling van Staatsburgerlijke verplichtingen" den dader op verlies van ki lit zal komen te staan. „Terwijl alo.,.> oen hoogst belangrijk onder deel van de kiesrechtregeling naar de kieswet wordt verwezen en de uitwerking van den hierboven uit het voorstel aangehaalden zin Op zichzelf reeds tot langdurige debatten aan leiding zou kunnen geven, is dit in bijna nog grootere mate het geval met de wijze, waarop het voorgestelde artikel 80 de „paupers" van de kiozorsllJst tracht te houden. Niet langer willende bestendigen, dat iedere bedeeling van i kerk of gemeente iemand zijn kiesrecht ont- i poomt, daaronbovon ontworpen in een tijd, i Waarin de regeling van de armonzorg op hetere grondslagen dan de tegenwoordige armenwet aan de hand geeft, bij elke politieke partij ln overweging is, heeft het vrijzinnig democratische voorstel een algemeene formule gekozen, volgens welke men kiesrecht zal j tnoeton ontboren „wegens volkomen maat- jBchappelijke onzelfstandigheid." Voor de Grond- I Wet misschien een groot woord, dat mon j gelaten daar kan uitspreken, doch dat by de 'kieswet, die op het nieuwe artikel 80 zal jlmoeten volgon, niet nalaten zal feilen strijd ïo doen ontbranden. Ligt in de algemeenheid róer beide hier door my geciteerde uitdruk- j kingen de verdienste of de kwetsbare plek Van het ontworpen artikel? Ik zou het eerste jmeenen, al zullen zy allicht èn ter rechterzyde èn ter liukerzyde met wantrouwen worden '/bejegend. Voor een Grondwet zyn die uit drukkingen by ult9tek gelukkig gekozen; zy j heeft een norm te stellen, deze mag niet te I Streng, maar evenmin geheel onbeteekeneud zijn. Tusschen die klippen van gestrengheid pn nietszeggendheid zeilen de ontwerpers met bekwame hand door." i De hervorming van de Eerste Kamer door dit lichaam meer te doortrekken van den 'geest, die in de Tweede Kamer heerscht, zal, •jjeegt do 6chryver verder, ten goede komen èn (aan den Senaat zelf, die in gestadige harmo- iv Sedert hy van Falkestad vertrokken was, ha<1 hy geleefd van het geld, dat de inboedel ,,van zyn moeder had opgebracht, van een pomraetje, dat zyn oom Norderud hem had (geleend, en van wat hy verdiende met corres pondenties aan een Noorsch dagblad en zoo fiu en dan een reisschetsje voor een tydschrift te schryven. Ook had hy een novelle geschre- lyen, een in Italiö spelende novelle, waarvan de heldin Giovanno heette en natuurlyk vuur Jjn het hart, gloed in de oogen en een dolk [in de ceintuur had. Maar de critici hadden lalch weinig gunstig over deze novelle uitge- flaten; wat er ernstigs ln was noemden zy sentimenteel en het humoristische er van was ïn bun oogen flauw of plat. Lorenz Falk had intusschen het honorarium jyoor deze novelle al in zyn zak en bekom- i pierde zich niet heel veel om de critieken. Hij bevond zich buitenslands. De waardeerlng j Van zyn werk zou wel komen. Hy bad althans ij&én voorwaarde, om een beroemd Noorsch 'Schryver te worden, vervuld: hy was voort durend ln het buitenland. Het is nameiyk (.Volstrekt niet deftig voor een Noorsch schry ver, jn Noorwegen te wonen. "Van het zonnige Italiö was hy door het ;emoedeiyke Dultschland naar Denemarken getrokken. Hy woonde nu in Kopenhagen. Er werd een groot feest gegeven met voor drachten, tableaux, muziek en een dilettanten- rj|oor8telliogt ten voerdeele van «en liefdadig nie heeft te biyven met de zuster aan de overzyde van het Binnenhof, èn aan de Pro- vinoiale Staten, wien een taak wordt uit handen genomen, waarvoor zy slechts bere kend waren ten schade van de hun toever trouwde provinciale belangen. Hervorming van de Eerste Kamer brengt echter een dubbele wyziging der Grondwet mede; niet alleen, dat de kiezers voor de Eerste Kamer anderen moeten worden, ook de kring van personen, waaruit de leden van dit Staatslichaam moeten worden gekozen, zal zyn plutocratisch karak ter hebben af te leggen. Zoo ergens, dan zal hier fel worden gekampt. Om beide deuren, die den toegang tot de Eerste Kamer afgesloten houden, te doen verdwyneb, om ook van de Eerste Kamer een instelling te maken, waarop ieder kiezer door zyn keuze invloed heeft en waar heen hy mannen kan afvaardigen, die aan alle plutocratie even vreemd zjjn als aan een hoog staatsambt, daarvoor zal bovenmensche- ïyke inspanning wellicht nog onvoldoende blyken. Wat de regelen betreft voor de verkies baarheid voor de Eerste Kamer, mr. Limburg ontveinst zich ook hier geenszins de moeilyk- held, die nog voor den gewonen wetgever is weggelegd. Maar als algemeene regel in de Grondwet acht hy de opsomming der in het ontwerp genoemde categorieön vooitreffeiyk. De bezwaren ontstaan eerst als nadere en juiste belyning door den gewonen wetgever moet geschieden. Voor de mannen, zoo zegt de schryver verder, wordt het algemeen kiesrecht in de Grondwet geschreven, voor de vrouwen niet. Ten aanzien van haar bepaalt zich de Grond wet tot eon verwyzing naar de kieswet. De leden der Staten-Generaal zullen behalve door de mannelyke Nederlanders gekozen worden door de „vrouweiyke, die volgens de bepalingen der kieswet kiesbevoegd zyn." Hierin ligt volgens mr. Limburg het zwakste punt van het voorstel, tevens het moeiiykste. Het zwakste, omdat het zeer moeilyk is (aange nomen, dat men eenmaal voorstander is van vrouwenkiesrecht) voor een aanhanger van het algemeon kiesrecht, afdoende redenen aan te geven, waarom naast algemeen mannen- kiesrecht algemeen vrouwenkiesrecht niet op zyn plaats is. Zyn twoede bedenking bestaat bierin, dat door de kieswet geheel de vrye hand te laten by het regelen van het vrouwenkiesrecht allicht de census, waaraan voor de mannen de deur is gewezen, weer op de een of andere wyze opduikt. Maar de schryver erkent, dat de negen mannen, indien zy werkeiyk niet slechts wilden getuigen van hun gezindheid, maar ook eenigè kans van slagen aan hun arbeid wilden verbonden zien, dan hun ideaal van algemeen vrouwenkiesrecht i n de Grond wet moesten loslaten. Den meesten by val, zegt mr. Limburg, zal ongetwyfeld vinden dat gedeelte van de vry- zinnig-domocratische proeve van Grondwets herziening, waarin het beginsel van de even redige vertegenwoordiging tot uiting wordt gebracht. Welk lot aan het voorstel beschoren zal zyn, waagt hy niet te beslissen, vooral niet op dit oogenblik. „Men zal zoggen, dat by een aanstaande behandeling van dit ontwerp slechts dau kans van slagen is, indien het gemeen overleg zich beweegt in een bepaalde richting: meer over laten aan den gewonen wetgever, misschien wel het geheele kiesrecht. Al zou het wellicht daartoe moeten komen en een compromis op dien grondslag het eenig mogeiyke zyn, dan ontneemt dit feit niets aan de verdienste der negen mannen. Hun roem biyft het, dat zy hun standpunt en hun wenschen omtrent hetgeen do Grondwet van het kiesrecht be hoort te zeggen, op uit een technisch oog punt meesteriyke wyze hebben aangegeven." In het Katholiek Sociaal Weekblad ontwik kelt mr. P. J. M. Aalberse een voorstel tot het bestendigen van een nationale cen tra al-organisatie der Katholieken, in den geest als waarin hot „Kath. Comité van Actie" is werkzaam geweest, nl.cen tralisatie van de actie: Verscheidenheid van actie Daarom moeten alle Katholieke vereenl- gingen, die bestaan, en nog zullen worden opgericht, blyven volkomen zelfstandig, vry en onafhankeiyk, ook van elkander. Aan het eene einde der zaal was een klein tooneel opgeslagen en ter zydo daarvan stond een vleugel. Er waren in de zaal veel dames in elegante baltoiletten er zou na afloop van de voorstelling worden gedanst en langs de wanden stonden de heeren, ln rok en met de claque onder den arm. Op oen der oerste ryen dicht aan het pad zaten twee jonge dames, belden stralende schoonheden. De eene was barones Olga Wildenberg, ryzig en slank, met koolzwarte lokken la Titus en sterk gepoederd gezicht Zy droeg eon tollet van gele pluche met een sleep van geel zydebrocaat, gevoerd met licht blauwe atlas. Haar vriendin, Ellen von Feldau, een generaalsdochter, was een mooie blondine, ln lichtroode zydo gekleed, met prachtige mosrozen op de borst. Mevrouw von Feldau, een zeer nobele, bejaarde dame, zat naast haar en even verder af zat baron Mogens von Wildenberg, een oude cavalier, met een lintje ln het knoopsgat, een rood gezicht en een dikke, gryze snor. Hy had zyn jonge vrouw, de dochter van een ryken groothandelaar, om haar geld ge trouwd en zy had hem genomen om zyn titel; dat is een oude geschiedenis, maar ze biyft eeuwig nieuw De beide jonge dames maakten yverlg ge bruik van haar tooneelkykers om oen heer te flxeeren, die in de nabyheid van het tooneel tegen den muur stond. Het was Lorenz Falk met het welbekende, nobele, bleeke gezicht, dat misschien een beetje voller geworden was. Ook was zyn liohtblonde snor grooter geworden en hy had zich een baard la Henri quatre laten staan. Hy was als gewooniyk onberispeiyk gekleed. In x^n knoopsgat droog hg een camelia en Eenheid ln de leiding worde dan aldus verkregen In iedere plaats vormen de voorzitters en secretarissen der bestaande vereenigingen het Plaat8eiyk Katholiek Comité van Actie. Dit bestaat derhalve uit de voorzitters en secretarissen van alle vereenigingen, ter plaatse aanwezig: R.-K. Volksbond, af R.-K. Werklieden vereenigingen, St.-Jozef6gezellen- vereeniging, kiesvereeniging, Kruisverbond, SL-Vincentius- en Elisabethsvereeniging, Jonge Garde, StudentenvereeDiging, Jongenspatro naat, Onderwyzersvereeniging, Leesgezelschap, Zouavenbond, Boerenbond, Gildenbond, Hanze, enz., enz. In één woord: in dit comité moet zoo mogeiyk de geheele plaatselyke Katholieke actie vertegenwoordigd zyn, - iedere ver eeniging door zyn twee zelfgekozen voor mannen. Iedere vereeniging biyft echter totaal onaf hankeiyk, zelfs vry om niet mee te doen, en heeft ook financieel, als vereeniging niets by te dragen. Eónig doel ls de hoofdmannen der plaatse lyke actie geregeld by elkaar te brengen, om door onderlinge besprekingen te. komen tot grootoro activiteit en blyvende eenheid. Om to komen echter vooral tot één centraal punt. Want: De voorzitters en secretarissen der Plaatse lyke Katholieke Comité's van Actie vormen rechtens het Diocesaan Katholiek Comité van Actie. Dit Comité moet de bevoegdheid hebben zich andere leden toe te voegen, tot een maximum byv. van 1/3 of 1/2 der gekozen ledon. Dit om te voorkpmen, dat de leiders der Diocesane vereenigingen (centraal besturen) misschien, doordat ze geen voorzitter of secretaris zyn van een plaatseiyk comité, in het diocesaan comité niet vertegenwoordigd zouden zyn. Wenscheiyk zal het ook zyn, enkelen grooteren plaatsen meer dan twee afgevaardigden to geven. De plaatselyke comité's staan onder de directe leiding der diocesane comité's, die zich ieder een dageiyksch bestuur van byv. vyf leden kiezen. En zoo komen wy, waar we wezen willen De voorzitters en penningmeesters en secretarissen der vyf diocesane comité's vor men het „Nederlaudscho Centrale Katholieke Comité van Actie". Dit moet, om goiyke redenen, zich een aantal (byv. l/j van het aantal der gekozene) personen als modelid kunnen toevoegen. Een comité derhalve van 30 personen Het zou m. i. wenscheiyk zyn, dat uit de leden van dit comité de voorzitter door het Doorluchtig Episcopaat werd gekozen, indien Dit daartoe bereid, mocht worden ge vonden. Hy toch zal de man zyn in het land. De kring, waaruit hy gekozen wordt, ls door het volk in zyn geheel, zy hot ook ten deelo trapsgewyze, aangewezen. Waar echter vooral in zyn handen do centrale leiding der geheele Katholieko actie berust, lykt het wel zeer gewenscht, dat hy daarvoor aangOTToron Trordfc door hot hnognto kerke- lyke gezag. Zoo wordt ook in Italiö do centrale voor zitter van het „Work der Congressen" uit de leden van het centraal-comitó door den Paus gekozon. Een benoeming, op deze wyze tot stand gekomen, zal hem ook voldoend zedeiyk over wicht govern Wat is nu de taak van dit centraal comité Het heeft een tweeledige fhnctie te ver vullen: le. die van te zyn voor ons land, wat voor Dultschland is de Katholische volks- vereln"; het moet zloh dus als rechtspersoon, als vereeniging constitueeren, waarvan ieder fatsoeniyk Katholiek Nederlander lid (of juister misschien: donateur) is, geiyk wy het byv. allen zyn van de H. Kindsheid. Do minimum contributie is een cent io de woek. Deze oontnbiitie wordt opgehaald namens den penningmeester van hot plaatselyk Comité, byv. door jongens en meisjes met busjes, geiyk thans al gescblodt byv. door de St.- Vincentius- en Elisabethsvereeniging. Natuuf- ïyk geven velen meer. Ik weet er wel, die gaarne aan zulk een vereeniging jaarlyks 25 of 50 gulden zullen bydragen. Het moet al zeer tegenvallen, als hot Centrale Comité op die wyze niet alle jaren de besohlkking krygt hy had, naar de nieuwste Parysche mode, geen handschoenen aan. „Hy is ontzettend knap," fluisterde freule Ellen de jonge barones toe. „Ja, en zoo gedistingeerd. Men ziet dadelyk, dat hy geen Deen is. „Mag ik vragen, wie de gelukkige of onge lukkige is, op wlen de dames zoo haar tooneelkykers richten?" vroeg de baron, zich over mevrouw von Feldau heenbuigend. „Het is de Jonge Noor, die daar staat." „De schryver van bet stuk," voegde de barones er aan toe. „Men zou het hem zoo niet aanzien, dat hy een Noor éh een schryver is," meende de baron. „Wel, hoe vindt jy dan, dat hy er uitziet?" vroeg de barones. „Hy ziet er goed uit," fluisterde freule von Feldau. „Ik zou zoo op het eerste oog gedacht hebben," antwoordde baron Mogens von Wil denberg, „dat het Iemand van het Fransche gezantschap was." Mevrouw von Feldau had ook door haar kyker gezion en vond, dat hot oordeel van den baron zeer juist was. „Ja, ditmaal was het nog zoo dwaas niet," zeide de barones. „Maar hoor eens, Mogens," zoo ging zy voort, „je moot er voor zorgen, dat hy aan ons voorgesteld wordt." „Laat onB eerst eens zien, of zyn stuk succes beeft." „Dat doet er niet toe, hy zal altyd een goed figuur maken „Onder je aanbidders, wil je zeggen." „Er ls ongelukkig ^nlet een onder hen, om wien ik iets geef," zuchtte barones Olga. „Misschien zou de jonge Noor genade ln Je oogen kunnen vinden," seide de baron. over eenigo tien duizenden guldens. En dat is ook noodig, want: 2e. het moet voor ons land de functie ver vullen van het Centraal Comité van het Italiaansche „Werk der Congressen", en der „Katholiache Centralstelle", in Duitschland, te M.-Gladbach gevestigd. Behalve dus, dat het zich een Centraal (dagelyksch) Bestuur kiest, waarvan be halve de President ook de Secretaris iemand moet zyn, die zyn volle kracht aan zyn om vangrijk ambt ter beschikking moet en kan stellen, dient het zich in afdeelingen of groepen te splitsen. Om enkele te noemen: Een afdoeling voor de op te richten Alge meene Katholieke Wetenschappeiyke Biblio theek, een voor de Werkliedenverenigingen, «en voor de Middenstands vereenigingen, met inbegrip van Landbouw en Veeteelt, een voor de Draökbestryding, een voor de algemeene en socials politiek, een voor Kunst en Wetenschap, een voor het Katho liek Volksonderwys, een voor de sociale opleiding van werklieden, een voor de Charitas, een voor de Pers en de alge meene propaganda. Zoo hobbon we er juist tien. Wanneer ieder bestaat uit 8 leden, plus een buiten het Comité staande, door elke onderafdeoling zich te kiezen, waarechyniyk te bezoldigen, secre taris, dan ls het geheele Comité reeds in afdeelingen verdeeld. In den aanvang kunnen waarechyniyk tweo of drie afdeelingen óénzelfdon secretaris aan stellen. Vooral van deze secretarissen, die permanent op het Centraal-Bureau moeten aanwezig zyn, en onder dagelyksche leiding en toezicht staan van den Centralen Secretaris, zal een grooto kracht uitgaan. Het wonit vooral voor jonge juristen en journalisten een heeriyko op leidingsschool voor hun later leven. Zy zullen leeren werken. In Duitschland heeft men van deze instelling, hoewel eerst even 10 jaren oud, reeds heeriyko vruchten geplukt. Ziedaar in enkele korte trekken oen alge meon plan. Voor wie dit hot eerst leest, lykt het wel licht onuitvoerbaar. Hy lette by het vestigen van zyn oordeel echter hiorop, dat alles, wat ik hier als mogeiyke en wenscheiyke organisatie voor stel, er folteiyk roads is. Hot Doorluchtig Episcopaat behoeft, na do détail-uitwerking der plannen (waarvoor de mannen als zyn aangewezen) slechts to verklarenhet zy zoo, en.... heel de organisatie i s er. Wy behoeven slechts by elkaaa to komen, en ons te constitueeren. De worken volgen dan vanzelf. De fundamenten: do bestaande organisaties, liggen reeds stevig in den grond gebeid. Het gebouw wacht slochts om opgetrokken te worden. Zyn de tyden er voor ryp? Ik zou willen antwoorden, onder herinne ring aan de gebeurtenissen dor laatste maan den, die ons In eendrachtigen arbeid tot elkander hebben gevoerd Indien nu niet, dan nooit. En hiermede zy het plan Qodo en den men8chen bevolen. In een krulskopje „Tabaksbelasting zegt De Maasbode: Tegen het voornemen van den minister van financiën tot verbooging van de tabaks belasting wordt van velen kant bedenking geopperd. We herinneren ons, ze van werklieden- zydo te hebben hooron uiten, en vernemen thans weer zulk een stem uit den handel. Nu leggen we verzet tegeu belastiugvor- hooglug geen al te groot gewicht by. Ver zwaring van flnanoieölen druk wekt altóós, uiteraard, tegensporrelen. Tegen een eventueelo moelbelasting verzet men zich, omdat men een nuttig artikel niet duurder mag makon, zooals hot heet en tegen eon verhoogde jeneverbelasting verzet men zich, omdat een onnuttig artikel..den Staat geen profijt mag schonken. „Als men een hond wil slaan,...." etc. O. 1. is het eeDlg ware criterium der toepassing van gronstarievon hot belang van het nationaal bedryf en van den nationalen arbeid. Vreemde artikelen, die ons land niet „Laat het ons hopen „Ja, dat zou aangenaam wezen, maar éón te hebben, op wien men jaloersch behoeft te wezen," voegde de baron er aan too. „Myn hemel, Mogons, jy beschouwt my altyd als een onbeduidend kind. Het moet je toch genoegen doen, dat je vrouw zooveel aanbidders heeft." „Maar ben je dan zoo zeker, dat hy zich oogenblikkeiyk aan je voeten zal werpen?" vroeg freule von Feldau. „Wel, Ellen, hoe kan jo zoo spreken I" zeide movrouw von Feldau, haar witte cacho- mieren sjaal over den schouder trekkend. „De barones is de gepersonifieerde onweerstaan baarheid. Haar te zien is hetzelfde als ver liefd op haar te wezen." „Myn man ziet my toch eiken dag, maar het is al lang geleden, dat by my aanbad." „Maar Olga „Stil, het tableau begint. Zie juffrouw Brennemaun eens, is zy niet bekooriyk als prinses?" „Zy lykt meer op een melkmeisje op haar Zondagach," zeide freule von Feldau. „En die knielende ridder l" zeide de barones. „Die moest noodig in tricot optreden I" „Je hebt geiyk; wat heeft hy kromme beenen 1" „Stil, lieve Ellen; zoo lots zou een jong meisje in myn tyd nooit zeggen," zeide mevrouw von Feldau, vermanend het hoofd sohuddend. Het tableau was afgeloopen. „Kyk, kolonel Bronnemann baant zich oen weg naar den jongen Noor." „Hy klampt gewooniyk byna alle vreem delingen aan, maar hy raakt toch geen van zyn lange dochters kwjjt." tFoei, Ellen." produceoren kan, belaste men niet, make men niot noodeloos duurder. Dat ware oon fiscaal recht in den slechteten zin. Vreemde artikelen, die ons land bower- ken kan, late men vry in ruwen, belaste men in bewerkten toestand. Dat bevordert ons trafiokswezen. Vreemde artikelen, die ons land èn ln grondstof èn in bewerking leveren kan, be laste men goheel. Dit steunt onzen landbouw en ons fabriekswezen. Zóó zou het toltarief méér worden dan een zulgpomp voor do schatkist: het wierd een handreiking voor don Nederlandschen arbeid. Een tabaksbelasting zou vallen onder de eerste categorio; Amersfoort's product komt hier niot in aanmerking. Daarom kunnen wy ze niet toejuichen. Ziedaar hot principe. De ernstige bezwaren, die de brochure Dentz aanvoert, zyn voor ons bijkomend bewgs. Eerst, wanneer het tarief vollodlg in d« behartiging van der natie bedryf en arbeid voorziet, zou dringende nood het toopasson van loutere fiscaliteit kunnen rechtvaardigon 1 Maar daar zyn wy, gelukkig, nog lang niot aan tooi Eet Vaderland bevat een uitvoerig artikel van den heer H. de Jong over hot Bank- octrooi. Schryver merkt hlorover o. m. op: „Daar van principieel© geschillen ditmaal geen sprake was en de Regeering meende, dat 's lands belang het bost gediend was door de Bankwet in hoofdzaak ongowyzigd to be stendigen, zal men goen zich de vraag hebben gesteld: Van waar dan dio lango stryd? Meer dan waarechyniyk geeft van de -vyf wyzigin- gen, ln de goldendo Bankwet voorgedragen, de laatste hot antwoord op dio vraag, name iyk: do verdoeling dor winst. Het mocht den Minlstor gelukken oen wyziging daarin to verkrygen, waardoor do Staat gemiddeld f 283,000 por jaar méér aan het octrooi zal ontleenon, dan by onveranderd behoud van do geldende wet hot goval zou zyn. Voeg daarby een ongeveer f 80,000 bo sparing van uitgavon, verkregen door de Intrekking der muntbiljetten, on zooals de triomfkreet in de memorie luidt: „Hot gelde- ïyk voordeel van de nieuwe Bankwot voor den Staat is mitsdien op ruim f 300,000 'sjaars te stellen." Voor dat resultaat verdient do Minister een woord van lof, want een wyziging in do winstverdooling zoo vör gaando, als door hom verkregen, overtreft aller vorwachtlng. „Een belangryk voordeel," zegt do schryver vorder, „(bolangryk, hoowel het voordeol nu juist niet in cyfers is uit te drukken) hooft de Minister vorder vorkregen, door do aan vulling van het artikel betreflendo de bowaring van geldswaarden van Ryksinstellingon." En olndelUk zy nog gewozon in verband met do voorgosteldo intrekking der munt biljetten en toekenning aan do Bank van bot recht van uitgitto van bankbiljetten van f 10, op do in 'a lands belang gunstige bepaling, waarby aan de Bank de verplichting wordt opgolegd den Staat zoo noodig rontelooze voorschotten te verstrekkon tot oon maximum van f 16 millioen, terwyi by do bostaando wet die voorschotten in rokeningcourant slochts f 5 millioen tot maximum haddon en niet renteloos, doch togen de gewone bo- leening8rento werden verstrekt. Tegenover deze niet geringe voordoolon staan eenige concessies, waarvan do voor naamste zyn; a lo. Regeling van don duur van het octrooi. 2o. Toekenning van hot recht tot uitgifte van bankbiljetten van f 10. Welnu, ik aarzel niet, zegt de heer Do Jong, boldo concessiön, vergeleken met d6 door de Regoering verkregen voordeelen, van geringe botoekenis te vorklaren. De schryver eindigt zUn uitvoorigo uiteen zetting aldus: „Mocht de Nederlandscho Bank, by het Intreden van het nleuwo octrooi Immers een welverdiond buccgs mag den Minister mot zyn Bankwet met allon grond worden voor speld kunnen besluiten in die richting te sturen, dat zy nog meer dan tot nu toe worde een „Bank voor het Noderlandscbo Volk", dan zal de uitspraak des Ministers, „dat de uitgifto dor biljetten van f 10 de Bank geen rechtstreoksch voordeol zal brongen, „De jonge man is al zeer gezocht in het gozelschapsleveD," zoide mo >x>uw von Foldau. „Hy hoeft al oen uitnoodiglng van tweo ministers gehad.'' „En al voor vorscheideno dinors by groot handelaars," voegdo do barones er aan toe. „Het is toch vorschr kkoiyk, hoe alle dames haar kykers op hem richten," zeide de baron. „Men woet natuurlyk, dat hy de schryver van het stuk is." „Hy neemt het heel kalm op," antwoordde barones Olga. WaarachynlUk is hy liet go- woon, aangegaapt te worden." „In hetzelfde oogenblik word een deurtje naast het tooneel open gedaan en oen damo mot een rol muziek ondor den arm trad de, zaal binnen." Zy koek om zich heen en bleef hulpeloos staan naast Lorenz Falk. Het was een dame, dio zeker de dertig al gepasseerd was. Zy had eon fijn, bleek go- zicht en levendige, donkere oogen, waarvoor zy een gouden lorgnet droog. Haar zwarte haar, dat aan do slapen al eon heel klein beetje grys begon te worden, was bestrooid met diamantpoeder; haar japon van marlno- blauwo atlas en roode gebrocheerde zyde sloot mooi om haar welgevormde leest. „Mag ik u even vragen, kolonel Dronne- mann, bent u lid van bet comité?" „Neen, mevrouw 1" „Dan moot ik zeggen, dat de regeling voel te wensohen laat. Wil men misschion, dat ik alleen Daar den vleugel zal g&an? En wie moet de muziekbladen omslaan?" (Wordt vcrvol'jd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 5