Het toekomstige Postverkeer door Buizen. snaak, maar de ondervinding heeft ge leerd, dat de heete vloeistof ook de zuren van de citroenschil mee uitzuigt, waardoor weder de smaak wordt benadeeld. Yeel fijner is de thee, als men slechte eenige druppels citroensap in het glas of kopje laat vallen. Rum en medk kan men er dan natuurlijk niet ook nog bijdoen, want dan zon men een zeer zonderling brouwsel krij gen. Eon paar druppels rum, aan de thee toegevoegd, maken deze, zonder twijfel, zeer aangenaam van smaak; doch opgemerkt zij, dat zij slechte met toevoeging van wat suiker een kostelijk genotmiddel vormt en verdere toevoegingen niet behoeft. In bet algemeen worden veel te veel theeblaren ge nomen; een goed gevulde theelepel is vol doende voor drie kopjes; wat be veel is schaadt. Ten slotte nog een paar wenken: Alles wat geurt in de kouken schaadt de thee; deze behoudt het best haar smaak, als ze heel etmaal niet in de keuken komt, maar op een andere, doorgaans droge plaats be waard wordt. Maak den pot, vóór ge er thee in gaat zetten, warm; ook de theebla- ren moeten, eerst zwakjes, in een kopje wat warm gemaakt worden, vóór ze in den pot gaan. Een paar malen langzaam en voorzichtig omroeren der theeblaren gedu rende het trokken zal de thee ten goede komen. Huisvrouwen en dienstboden, doet van nu aan altijd uw beat met de thee, opdat gij en Uw mannen en heeren voortaan keurige thee zult drinken I Een gras, dat doet slapen. Een Amerikaanech botanist, de heer Baily, deelt het volgende over dit gras mee in de „Seience" van 6 Maart 1903: In September van het vorig jaar reisde met eenige vrienden in het gebergte Sacra mento. Het was avond, het kamp werd voor den nacht ingericht, de paarden maakten van hun vryheid gebruik om in het welige gras hun honger te stillen. Daar komt een inlander voorbij, die den reizigers toeroept: „Geeft acht, uw paarden eten van het gras, dat doet slapen I Wanneer ze zoo voortgaan, zult gij ze in geen acht dagen kunnen gebruiken." De heer Baily was er niet op gesteld acht dagen in het gebergte te blijven, maar daar b<j wenschte dit verschijnsel waar te nemen, liet hij de paarden nog een half uur in de weide; daarna veranderde hi) van plaats en bond ze op een plek vast, waar dit bijzondere gras niet groeide. Den volgenden morgen zag hij, dat de inlander waarheid gesproken had, want hoewel de dieren slechts zeer weinig er van gegeton hadden, vond hij een der paarden, de beenen wijd uitgestrekt, het hoofd in de hoogte, in een diepen slaap; daarbij hingen zijn ooren en zijn onderlip als dood aan zijn kop. De andere paarden sliepen ook, maar niet zoo diep, en niet in zulk een gekke houding. Men had groote moeite hen aan hot loopen te brengen; ze wilden noch eten, noch drinken en zoodra men ophield hen met de zweep wakker te houden, stonden ze stil en sliepen ze in. Drie dagen duurde deze toestand. Het gias, dat slapen doet, draagt dus met recht dezen naam; het uier, dat er 7an eet, is gedurende acht dagen onbruik .ar, ver magerd onrustbarend, daar het in acht of tien dagen geen voedsel gebruikt en gedurende dien tijd altoos zweet. De inlandsche dieren kennen deze plant; zoowel paarden, als koeien en schapen, laten haar staan. Politie en de Ondlieid. Tc Pergainon, de oude stad der Attoliden in Klein-Azië, waar zooveel kunstwerken zijn opgedolven, heeft men onlangs een opschrift ontdekt, over vier kolommen 221 leesbare re gels bevattend. Het behelst een soort van po litieverordening. Op de eerste kolom staan bepalingen om trent de wegen, over de breedte van rijwe gen, landwegen en voetpaden. De aangren zende eigenaars waren #erpÜ"ht de wegen te onderhouden tot eenige mijlen ver. Het weg halen van stwuatvuil werd aanbesteed. Op de tweede kolom staan artikelen over de straatreiniging. Verboden was het puin of meet op de straten te werpenuit de boe ten werd een fonds gevormd tot bestrijding der kosten van straatreiniging. Straf was bedreigd tegen hei opgraven van de straat en het laten afloopen van regenwater van de daken op de straat. Dat water moest men onder den bodem door naar riolen afvoe ren. Op overtredingen stond een straf van vijf drachmen, waarvoor bij wanbetaling een pand werd genomen, dat binnen vijf da gen moest worden gelost en anders in het openbaar verkocht werd. De derde kolom handelt over de bouwpo- litie. De overheid kon eiken huiseigenaar dwingen, zijn muur te herstellen als dit in het belang der buren noodig werd geacht. Geschillen tusschen eigenaars van gemeene muren moest de ,.Astynomos" (stadswethou- der) beslechten. Tegen vocht van een hoo- ger gelegen erf of huis moesten door muren en waterloopen lager gelegen perceel en be schermd worden. De vierde kolom heeft op de watervoorzie ning betrekking. De wethouders zijn belast, toezicht te houden op de reinhouding der wa terleidingen en fonteinen en voor de repara ties te zorgen. Het was streng verboden die ren te doen drinken aan fonteinen, daarin kleeren to wasschen of vaatwerk te reinigen, op straffe van vijftig drachmen. Als een slaaf op kust van zijn meester de overtre ding pleegt, kreeg hij (niet de meester) 50 stokslagen en geschiedde het zonder last, 100 slagen. Ook de waterputten en fontei nen in de huizen stonden onder toezicht crer overheid, die er lijsten van aanhield om te kunnen nagaan of zij behoorlijk gedekt en onderhouden werden. Op overtreding stond een boete van 100 drachmen. De wethouders hadden ook toezicht te houden op de riolen en afvoerkanalen- Het verdere is verloren gegaan. Uit het vermelde blijkt echter, dat ongeveer 2000 jaar geleden meer zorg voor de gezondheid en zindelijkheid werd gedragen, dam thans in menige stad van zuid- en ook van noord- Europa. DE HOOP. Zij slechts was in Pandora's doos gebleven! "Wat op den bodem rust, lag daar het eerst! Ook in ons hart komt zij als eerste leven En op ons pad verzelt zij ons het veêrst. Geloof haar niet een rijkgeladen wingerd, Der zonne troetelkind, des kweekers rbunlr 1 Zij, die altijd uw huis, uw hart omslingert, Gelijkt veeleer der groene klimoprank Wanneer uw bloem verflenst is en vertreden, Wanneer uw wijngaard dor hangt om uw kluis, Hecht zij zich vaster, met haar slanke leden, Aan 't zwaar geworden, naakte levens- kruis- Haar ziet men 't weeldrigst in de schaduw tieren, Zij rankt en groent en bloeit bij vreugd en smart; Een zwakke hand zelfs kan haar groei be stieren, Wanneer de 9tek geplant is in het hart. Zij spelt, dat uit uw bloesem vrucht zal rij pen; Zij spreekt van morgen, óók in 't nachtlij kst uur, Belooft zelfs d&Lr, waar koü en armoe nijpen, Een warmen haard en vollen voorraad schuur. O, blijf ook d&ar haar nog in 't harte dragen, Waar 't vaak u schijnt, alsof zij u bedroog! Zij brengt steeds licht, zij blijft bij 't w°~Vlen schragen, Zij wendt uw voet, zij ricnt uw zoekend oog! Zij, helder als de lichte morgenstonde En lieflijk als de aahoonste dageraad, Doorlicht den nacht, zelfs aan uw stervens sponde, En bidt met u, als 't uur van scheiden slaat i (Uit de Illustr. Zeitung). Het zal weldra een halve eeuw geleden zijn, sedert Latimer Clarke in Londen zijn eerste 200 meter lange, thans nog bestaande proefposcbuis inrichtte en dit in anderè groote steden, Berlijn, Parijs, Weenen, na volging gevonden heeft De eerste nog erg gebrekkige uitvinding werd geleidelijk zoo danig verbeterd, dat die buispost nu een heel nuttige inrichting is geworden, die men in de plaatsen, waar ze bestaat, niet meer zou willen mi soon. In Duitschland heeft ze tot dusverre evenwel nog niet geheel voldaan, omdat men nog te veel is bedacht geweest op technische verbeteringen en te weinig op uitbreiding van dit nieuwe ver keersmiddel. Tot nu toe beperkt tot enkele Staten en enkele milliocnen-sbeden, is bet nog geen algemeen postpakket-verkeer geworden, zooals men in den aanvang had gehoopt; haar draagvermogen is nog te gering geble ven, haar dieneten zijn nog beperkt tot de briefkaarten, telegrammen en brieven, met nog heel geringe grenzen wat betreft gewicht en omvang. Het beangstigend, steeds vermeerderend stratenverkeer in de groot© steden heeft tot dusverre daarvan nog geen merkbare vei» Hchting gevonden door het overnemen van de honderd duizenden pakketten, die dag in dag uit langs de straten naar de verschil lende woningen moeten bezorgd worden. Wat in Europa evenwel nog behoort tot do vrome wenschen, is intusschen in Ameri ka reeds practische werkelijkheid geworden, en het komt hoog noodig voor, door een ra dicale wijziging en uitbreiding van een bui zenpost het Amerikaan sche systeem van den ingenieur B. C. Batcheller algemeen ingang te doen vinden. Gebruik makende van de ervaringen, ver kregen op een in Philadelphia goo penden proefbuispostdienst, heeft men nu in Nieuw- Tork en in Boston Batchellers buizenpost- dienst ingericht, zoodanig, dat daarmede een geregelde tien-eeoondon-expeditie moge lijk is en dus elke minuut 6 bussen, elk met 600 brieven, geëxpedieerd kunnen worden. Gewichtvolumen tot en met 150 kilogram worden in die buizen met een snelheid van een tot vier kilometer per minuut vervoerd en ten gevolge van de verkregen prachtigs resultaten heeft men nu besloten dien bui zenpostdienst ook in te voeren in Chicago, Saint-Louis, Cleveland, Washington en N ieuw-Orleans. Het voornaamste onderdeel van dat post verkeer is de inrichting der buizen, die op geringen afstand van elkander parallel zijn aangelegd en aan de eindstations in elkan der samensmelten. De uit gietijzer vervaar digde deelen dier buizen moeten natuurlijk met buitengewone zorg vervaardigd en vol maakt zuiver aaneengesloten zijn, ter voor koming, dat de voortbewegende kracht door ontsnapping verloren gaat, en die buizen moeten ook volmaakt horizontaal worden aangelegd en vam binnen volkomen spiegel glad gepolijst zijn, om eiken onnoodigeD te genstand in de voortbeweging te voor komen. De voornaamste verbeteringen in dat ver keer betreffen nu de inrichtingen, waardoor het mogelijk is geworden in de buizen nieu we posthuizen to expedieeren, zonder dat daardoor de expeditie der overige bussen wordt vertraagd of geschaad, en zonder dat door de opening der buizen de gecompri meerde lucht als een orkaan losbreekt en de expeditie der reeds aanwezige bussen totaal stremt. Daartoe heeft de uitvinder een geniaal ap paraat, Transmitter genaamd, geconstru eerd, het beste te vergelijken met dc bewe ging van een revolver, die zoodanij om een as draait, dat achtereenvolgens de vijf of f

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 11