Geveilde pereeelen. Ingezonden. Offieieele Kennisgeving. Nog meldt men uit Den Haag: Aa<n de politiecommissariaten in hiet cen trum van Den Haag waren heden ook mi litairen ingedeeld. De militairen aan het Hollandsche Spoor hadden in lost, iedereen zoo ver mogelijk van het materiaal, inzonderheid de machi nes, verwijderd te houden. Do politie steunt do militairen in het handhaven der orde. Noch aan het Hollandsche Spoorstation, noch aan de bestolbureelen dier Maatschap pij, werden goederen ten vervoer aange nomen. De kolonel plaatselijk commandant Cal- koen was aan de stations om zich te over tuigen van de genomen militaire maatre gelen. Aan het kantoor van de Rijkstelegraaf in de Prinsestraat hcerr-^to atuurlijk een groote drukte van menschen, die kwamen seinen. Tegen den middag telephoneerdc men ons uit Den Haag: Het goed gezinde personeel aan het Haag- soho Staatsspoorstation heeft zich zonder uitzondering vanochtend bij den dienst aaiv gemeld. De staking wordt vooral onderno men door machinisten, wisselwachtor6 en omplacementbcambten. Drie machinisten hebben zich aangemeld, zoodat om 10 u. 21 min. dc trein over Utrecht kon gaan. Kwaadgczind personeel heeft de waterre servoirs, bestemd tot vulling der machines, onbruikbaar gemaakt; uit locomotieven wa ren dc vuurroosters verwijderd. Op vertrok ken treinen worden de machines bestuurd door ingenieurs. De vroeger besproken ge heime pakketten voor do stationschefs wer den heden geopend en bevatten de vcrschil- lendo constructies omtrent do ordemaatre gelen. deden ons een nader onderzoek instellen* dat tot resultaat had, dat wij zekerheid ver kregen omtrent een nieuwe, zeer in het ge heim voorbereide beweging onder het spoor wegpersoneel. Zoo vernamen wij, dat gisteravond in alle stilte op verschillende spoorweg-knoop punten huishoudelijke vergaderingen van het personeel hebben plaats gehad, waarbij opnieuw werd overwogen of men tot sta king zou overgaan. Te Hilversum voerde do heer Domela Nieuwejihuis het woord, te Groningen dr. Herman Gorter, te Meppel Reens, te Utrecht Frank v. d. Goes, te Rotterdam Hermans, te interswijk Wink cm te Ro- sendaal Kolthek. Al deze bijeenkomsten waren streng huis houdelijk, doch zooveel vernamen wij wel, dat overal de geest beslist was voor staking. Dat er iets broeide, getuigde ook een te legram van een correspondent te Winscho ten, die mededeelde, dat het aan het spoor wegpersoneel verboden werd, zijn stand plaats te verlaten en dat van een Rotter- damschen correspondent, die seinde, dat in verband met geruchten van een te verwacht ten spoorwegstaking, de gcheele politiek maehb te Rotterdam tegen hedenmorgen 4 uren gerequireerd zou worden. De hoofdstad was ook nu weder het brand punt der beweging. Een vergadering van werklieden, tegen hedennacht twaalf uren in het „Paleis voor Volksvlijt" bijeengeroepen door het Comité van Verweer, bracht heel wat drukte teweeg op het Frederiksplein. Omstreeks half- twaalf liep een „soirée musicalo" af, ten voordeelo van do stakende grondwerkers in het Paleis gegeven; de bezoekers van het Lyrisch Toonecl verlieten den schouwburg en met dezen bleven tal van voorbijgangers staan zien naar do massa menschen, opge hoopt voor den tuiningang aan het West einde. De politie, onder persoonlijk bevel van den commissaris Van der Wiele, versterkt' met eenige marechaussees, trachtte allen, die niet naar de vergadering kwamen, tot door- loopen aan te manen en had daarmede wel eenig succes. Op het plein werd het echter eerst wat rustiger toon de tuiningang aan het Westeinde werd geopend en een dichte menigte den tuin van het Paleis binnen drong. In de zaal waren reeds velen aan wezig, die de soirée hadden bijgewoond, zoo dat honderden niet toegelaten konden; worden. Na afloop van de „soirée" ten bate det| stakende grondwerkers, vergaderden het spoorwegpersoneel en de overige transport arbeiders. In dien tusschentijd werd van de verschil lende stations bericht, dat daar alles gere geld verliep. Ook in de Rietlanden viel niets bijzonders op te merken. De treinen werden op de gev>no wijze behandeld en geen man van het personeel verliet eerder dan anders zijn post. Tegen 11 uren kwam het bevel, dat de te legrafisten na afloop a an den dienst blijven moesten, de cerst^ maatregel, er op wijzende, dat men zich op ernstige dingen voorbe reidde. Kort daarop werd vernomen dat de troe- pen, die in „Volox" onder dak zijn gebracht, gereed stonden om op het eerste sein naar Zaandam te vertrekken. Om 1 uur werd uit de Rietlanden geteld- phoneerd, dat de staking daar gcprocla- meerd wan. Het personeel voor den eersten goederentrein der H. IJ.-S.-M. voor de rich ting Nijmegen weigerde dienst te doen en verliet ten getale van een vijftig man het terrein. De vuren werden gedoofd. Aan het Centraal-station werd even later ook medegedeeld, dat de staking was gepro clameerd. „Wij rijden morgenochtend toch", zeide do ambtenaar, die een verslaggever van do ,,Tel." daar te woord stond, „en niet» alleen op de hoofdlijnen. Naar Den Haag kunt u zeer zeker komen." Overigens deed niets aan het Centraal station merken, dat er iets bijzondors te doen was; geen enkel politieagent was te zien. Te 2.45 hedennacht werd vernomen, dat personeel van do Staatsspoor aan het Cen traal-Station, hetwelk andere tot ongeveer 8 uren in dienst blijft, te halftwee de ma chines op heeft geborgen en naar huis is ge gaan. Een conducteur van de H. IJ.-S.-M,, die bij het rangeeren gewoonlijk dienst verricht,- verklaarde te zullen rangecrcn, indien zijn rangeerder verscheen voor don trein, dis naar Winterswijk vertrekt Do rangeerder is echter lid van het hoofd bestuur van den Bond van Spoorwegperso neel ook de conducteur is lid van dezen Bcnd. Hij dacht echter dat het wol niet tot rangeoren zou komen. Aan do Rietlanden was te drie uren niets bijzondere te zien, behalve dat alle opzich- tors-maohinisten en eenige werkmeesters aanwezig waren. Het Comité van Verweer heeft, naar dé „Tel." verneemt, 25 automobielen te zijnor beschikking. Van kwartier over driëen werd gemeld t Men heeft overal getracht eenige stokers te vinden, doch tevergeefs. Een aantal machinisten, die van de ver gadering in hot „Paleis voor Volksvlijt", waar over de staking werd beslist, kwamen,- gaven aan de nog werkende spoorwegarbei ders consigne den arbeid neer te leggen. De arbeiders-telegrafisten en de seinhuis- wachter aan de Rietlanden zijn in dienst gebleven. De electrische centrale wordt door een viertal agenten bewaakt. Prof. Spoyer, die prof. Kern toesprak als „Hoop geacht Ie Meester", begon met te zeggen, dat hem voor do tweede maal de eer te beurt valt, logonovoi Kern veler tolk te zyn. Den eersten keer goscbledde dat op den vyf-en- twintlg8ten herdenkingsdag van de ambts aanvaarding als hoogleeraar, toen een dag van vreugde zooals nu ook doch thans is die vreugde niet onvermengd. Spr. slaat hier om hulde te bieden \an vakgenooten heinde en verre, van leerlingen in den ruimeren zin des woords aan hun wU<lvermaarden gura. Het was de commissie bekend, dat een dorgejjjke plechtigheid niet strookt met het eenvoudig karakter van Kom, dat openbaar vertoon vermydt. Maar doze overweging werd teruggedrongen door een ander n.l. dat Neder land ztyn groote mannen behoort te eeren. Mochten wy, roopt spr. uit, dan dezen zoventigaten verjaardag van U, aan wion het vaderland zoo groote verplichtingen heoft, niet cp waardige wtfze gedenkon? Ka te hebben herinnerd, dat het vaderland aan dezen jubilaris dank verschuldigd is, om dat hy hoeft bewerkt, dat Nederland op het gebied der Indologie thans een eereplaats inneemt en hoe hy de leidsman en vraagbaak biyit ook van mode-ar beldere In het bult onland, gewaagt hy mot dankbaren trots er van dat, toen do commissie uitvoering ging go sen aan baar plan om dozen zeventigston verjaardag door oon monumentum acreperennius to wydon, zy ook by bultenlandscho goleerdon deondubbol- zinnigete biyken van harteiyke medewerking ondervond. De commissie hoeft zich niet laten afschrik ken door de bedenking, dat er tegenwoordig £oovele „Fertschrifton" worden aangeboden, want wat de ordo Pour le Mórlto is onder de ridderorden dat mag het Album Kern zyu onder de yele albums. Spr. herinnert, dat er onder de vele namen, dto don hoogleeraar dierbaar zyn, twee door hem zullon worden gemist nl. Hugo Schugardt te Graz en Wilhelm Thomson to Kopenhagen, dio beiden tot hun groot leedwezen zyn vor- hinderd bydragen to leveren. Aanvaard, Hendrik Kern, aldus eindigde de feestredenaar, dozo hulde. Wy verbeugen ons ze U te hebben mogen aanbieden op een tyd dat gy, ondanks het klimmen der jaren nog in de volle frissche kracht van uw werk zaamheid staat. Moogt gy nog vele gelukkigo jaren onder ons vorwyien. Prof. Kern aanvaardde do feestgave on der hartelijke woorden van dank. Nanions do Kon. Academie van Kunsten en Wetenschappen sprak prof. dr. Yan do Sand© Bakhuyzcn, terwijl liet Collegium van hot Leidsch Studentencorps evenmin achter bleef met zijn hulde. Ook van particuliore zijde ontving do ju bilaris volo blijken van belangstelling. Gehouden Veikooping in het Notarishuis aan den Burg alhier op Zaterdag 4 April 1903, ten overstaan van J. F. Meiners, Notaris te Leiden. Het winkelhuis met bovenwoning, Lango- gracht 112 en 112a, in bod ƒ8300, koopor de heer A. Verhoog Jz. qq. voor f 8625; het huls, Caooiliastraat 69, in bod f 680, kooper de hoer S. G. van Buur en qq. voor 681. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Een boa eleutols. Een paar zwart glacé handschoenen. Een geel koperen ring (H. 0. Joseph). Een Zeeuwsche rokspeld (6 knoopjes). Eenig klein geld. Een rozen krans. Een opvouwbare sleutel. Een eleutel (met oen stukje hout Inlichtingen zyu eiken werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureol Yan Politie alhier. Manheer de RedacteurI Beleefd verzoek ik UEd. eon plaatsje ▼oor bet volgende: In het „Lendsch Dagblad" van Vrijdag 3 April LL staat in het artikel „Ondor onze vroede Vodaron": „Wij spraken van blanco „stembriefjes. Dat er bij do benoeming van „den hoor Druoker tot lid der commissie „van bdhoer van „Endcgeeet" on „Rhyn- geest" 7 briefjes oningevuld uit do bus „kwamen, wae niet toevallig. Niet onwaar schijnlijk is het als een protest tegen do „voordracht bedoeld door do Katholieke „leden, die hebben gemeend, waar een libe- „raal en oen antirevolutionair zitting in „dit College heli ben, dat de derde een ka- „tholick behoordo to zijn." Nu wol ik even opmerken: lo. dat de be doelde Cornmissio van „Endegceet" en „Rhyngccst" niet bestaat uit 3 leden, zoo. als men dit artikel lczondo meencn zoudo, maar behalve den Voorzitter en don Secrc. tar-is uit nog 4 raadsleden, en 2o. dot er in de laatste vergadering van den Gemeen teraad slechts 6 Katholieke leden present waren, zoodat het toch bezwaarlijk gaat aan hen het uitbrengen van 7 blanco stem men toe to sohlijven. Hoe nu do 5 Katholieke raadsleden allen gestemd hebben weet ik niet, maar wel weet ik zeker dat niet allen blanco stemden. Ten slotte ouog even er aan herinnerd, dat cr hier geen sprake was van een „voor dracht", maar slechts van een „aanbe veling", zoodat hot ieder raadslid vrij stond zijn sbem uit te brengen op een ander dan op een der heeren, welke door Burg. en Wcths. werden aanbevolen. Onder dankzeggang voor do verleende plaatsruimte heb ik de eer mij te noemen, UEd. dw. dienaar, J. A. BOTS, Leiden 0 April 1903. Aan den Redacteur van het „L. D." alhier. Mgnlieer de RedacteurI Met algeheelo instemming en hartelijke dankbetuiging voor het hoogst nuttig hoofdartikel in uw blad van Zaterdag 4 April j.l. onder het opschrift „het achtste gebod", bon ik soo vrij noaa* aanleiding daarvan U te doen opmerken, dat in een Staat op don bodem van het Oude Testa ment hot crcdicteteleel ten eonenmale streng verboden ia Immers luidt het in Leviticus 19 13: „Gij zult niet laten overnachten het loon van, den daglooner bij u tot den vol genden morgen". Evenzoo leest men Do ut. 2-115: „Op deanzelfden dag zult gij zijn loon geven, opdat de zon daarover niet on deirga". En hoewel het op beide plaatsen meer speed aal den daglooner geldt zijn hot volgens mij sprekende bewijzen voor do gegronde vrees van den Wetgever voor al het verderfelijke, dat het orcdietstolsel ten gevolge kon hebben; te meer, daar aan het door mij het eerst geciteerde, in hetzelfde vers direct voorafgaat, „gij zult niets we derrechtelijk onthouden aan uw naasten en gij zult niet rooven." Met do meeste hoogachting en dankend voor plaatsruimte, Uw abonné H. I. COHEN. De Burgemeester der ge meente Leiden; Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland van den 6den dezer; Brengt ter algemeene ken nis, dat de overwegen op de lijnen ROTTERDAM-AMSTER DAM en 's-GRAVENHAGE— UTRECHT niet zullen worden gesloten en dat het naderen van de spoorbaan, behalve bij de overwegen, en elke poging tot vernieling van die baan, alsmede van de kunstwerken daarin, niet alleen strafbaar is, doch met de wapenen zal worden gekeerd. De Burgemeester voorn., DE RIDDER. Leiden, 6 April 1903. Dlrccle Itctagllugcn. Do Burgemeester van Leiden brengt ter algemoene konnis, dat aan den Ontvanger der Directo Belastingen is ter hand gesteld bet kolner der PerBonooie Belasting No. 7 van don dienst 1903, executoir verklaart den 8den April jl. en herinnert vooits den belanghebbenden aan hunne verplichting oin den aanslag op den by de "Wet bepaaldon voet te voldoen. De Burgomoester voornoomd, DE BIDDER. Leiden, 6 April 1903. DE STAKING. Blykena de ln een vorig nommer medege deelde circulaire van het loon comité dor Leldsche schildersgezellen, don patroons go- zonden, zouden de gezellen genoodzaakt zyn tot staking over te gaan, indien hier, to be ginnen met heden, Maandag, niet het gevraagde loon van 20 ets. per uur werd uitbetaald. Inmiddels besloot het comité een vergade ring van gezellen op to roepon. Deze verga dering had Zaterdagavond plaats in het Café „Sport" aan den Vestwal. Zy was goed be zocht. Na langdurige besprekingen word de volgende motie aangenomen: „De vergadering, overwegende, dat de werk zaamheden van het loon-cointté niet met het gewonschte succes zyn bekroond; ln aanmerking nemende den geost der schil- dors in het algemeen; van oordeel, dat het niet gewenscht Is onder deze omstandigheden tot staking ovor te gaan; besluit het volste vertrouwen uit te spreken ln liet loon-comité en verzoekt het comité in overleg te treden met de nlet-goorganlseorde patroons om mot dezen langs geleidelyken weg het gewen8chte doel te bereiken." Hoewel Zaterdagavond zooala wy boven meedeolen, door de schildersgezellen besloten werd niet tot staken over te gaan, is men daarmede van morgen toch begonnen en hebben velen het werk neergelegd ook van hen, die niet zyn aangesloten. De roden daar van moet, naar men ons berichtte, zyn, dat de voorzitter van het loon-comltó J. Sieval, toen hy hedenmorgon op het werk kwam, door zyn patroon word aangezegd dat hy hoen kon gaan en ontslagen was. Daarvoor namen een aantal kameraden hot onmiddeliyk op en logden het werk ook neer. Hedennamiddag zyn de schildersgezellen tot een vergadering opgeroepen in café „Sport.". IiCltleu. Het bericht dat de algemeene staking der transportbedryven te water en te land Is geproclameord gaf bogrypelykerwyze ook hier aanleiding tot ontsteltenis. Het liep van alle kanten naar het station. Menschen die op reis wilden en menschen die maar enkel een kykje wilde nemen. Hot stond er al spoedig vol. Perron kaartjes werden echter niet afgegeven en niemand zonder plaatskaartje op het perron toegelaten. Er was meer dan gewoon polltlo op het plein en de toegangen tot het perron zyn door militairen afgezet. De manDen aan de loketten waren op de vele vragen en inlichtingen in hun antwoord zeer terughoudend. De treinen kwamen op het oogenblik en gingen, zy het ook met veel vertraging van één trein uit Rotterdam, o a. was opgemerkt, dat niet de machinist maar een machinist- leerling de machine beheerde, maar hoe het morgen of van avond, ja hoe het over een uur zou zyn wist men niet. Natuurlek nletl De Amsterdamsche ochtendbladen kwamen Diet met den eersten trein, maar later. In den eersten trein van Amsterdam be vonden zich ln den goederenwagen een gewa pende ryksveldwachter en een Infanterist. Omtrent den van Rotterdam komenden trein werd aan het station alhier vernomen dat deze waarecbyniyk ni t verder dan Haarlem zou gaan. Vanmiddag te twaalf uren waren alle toe gangen tot het station alhier, en ook die der overwegen door gemeente, rykspolitle en militairen afgezet. Wie niet kan verklaren op reis te moeten, werd niet toegelaten en wie zooals wy krachtens ODze kaart als verslag gever onze kaart als verslaggever de wacht passeerde, ontving vanwege de officier op het perron aanwezig aanzegging zich te verwij deren. De treinen kwamen, doch zeer traag. Tegen halfeen kwam de trein uit Utrecht aan, die onder gewone omstandigheden te 10.17 spoor- tyd te Lolden arriveert. Ook een trein uit Rotterdam werd reeds geruimen tyd verwacht. Er kwamen slechts weinig relzigors uit den Utrechtschen trein en er vertrokken en er stonden weinig op vertrek te wachten. Wie niet noodzakeiyk op reis moet, biyft natuur- ïyk thuis. De reizigers uit Utrecht gekomen deelden ook mede dat alle stations en overwegen aan de iyn door politie en militairen afgezot waren. Het personeel van don IJsolstoomtramweg Leidon Den Haag heeft ook gestaakt, zoodat de trammen langs die lyn ook niet ryden. Alleen is in deD middag een enkele trein van Den Haag naar Leiden en daarna weer teruggereden. Daarmede was het voorloopig voor goed gedaan werd er gezegd. De algemeene staking van de transportbedrijven is thans een feit. Ze is heden geproclameerd. Hit Deo Haag;. Men moldt ons uit Den Haag: De opnieuw uitgebroken spoorwegstaking heoffc het bestuur der posterijen niot over vallen. Na het gebeurde in het laatst van Januari, heeft het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegraphie eon Jan opgemaakt, om bij een evcntucele nieuwe stremming in don treinenloop, te voorzien in het post verkeer. Bij het opmaken van bedoeld plan, was men zelfs uitgegaan van de veronder stelling, dat het gcheele spoorwegverkeer stop was gezet. Het Hoofdbestuur had zich daartoe door het geheelo land het gebruik verzekerd van automobielen en rijtuigen. Gebruik makende van dc enkele treinen, die nu nog loopen, zijn hedenochtend vroeg reeds door de posterijen automobielen in dienst gesteld. Natuurlijk zijn de postverzendingen be perkt, maar per automobiel en postrijtuig wordt getracht zoo goed mogelijk den dienst te onderhouden. Nog hedenochtend kwamen eigenaren en handelaren hun motorwagens 1 ij het Hoofd bestuur der P. en T. aanbieden. Bij don aanvang van den dienst op het Staatespoorstation alhier is een gedeelte van dc corete ploeg niet in dienst opgekomen, zoodot het vertrek van den eereten trein niet kon plaats hebben. Evenmin zijn treine uit andere plaatsen aangekomen. Do trein 9 u. 5 min, van Den Haag naar Amsterdam der H. IJ.-S.-M. ia met eenige vertraging vertrokken. Ter handhaving van de ordo bij cventueelo ongeregeldheden zijn de toegangen tot het station bezet door politie en militairen, tot wering van allen, die niets op het station te doen hebben. Eveneens worden de loodsen en andere eigendommen der Maatschappij door militaire detachementen bewaakt. Be richten uit Rotterdam en Utrecht melden dat ook daar de staking is afgekondigd. Het Comité van Verweer heeft hedenooh- tend een manifest in Den Haag doen ver spreiden, waarin medegedeeld wordt, dat hedo nde algomeono werkstaking is afgekon digd voor alle werkers in de transportbe drijven te water en te land. Vele reizigers die met eerst de eerste trei nen wilden vertrekken, staan op het station bijeenverzameld. Do tijding der staking dringt hoe langer hoe meer in de stad door. Het Hoofdbestuur der Posterijen in Den Haag is reeds in overleg getreden omtrent do maatregelen voor het postve: or. Zoo dit mogelijk i?, zullen de posttreinen onder militaire bewaking vertrekken. Tusschen de Regeering en verschillende garnizoensplaatsen wordt een drukke tole- graphische correspondent^ onderhouden. Nader meldt men ons u^i Den Haag: Aan het Departement van Oorlog werd, zoo wordt medegedeeld, vroeg in don och tend het bericht van het uitbreken der staking ontvangen. De Minister was zeer tijdig aan het Departement en ontving in den loop van den ochtend verschil lende militaire autoriteiten en chefs van enkele afdeelingen, ter bespreking van do to nomen maatregelen. De indruk in militaire kringen is, dat de Regeoring zeer krachtig zal ingrijpen. Do Ministerraad is hedenvoormiddag te gen 11 uren in buitengewone vergadering bijeengeroepen. Het manifest van het Comité van Verweer was aangeplakt tegen de ruiten van ver schillende Departementsgebouwen en is daarvan op hooger last verwijderd. Toen lieden in den vroegen oohtend aan heb Hollandsche Spoor te 's-Gravonhage, zokerheid was verkregen dat de algemeene spoorwegstaking was uitgebroken, heeft de stationschef den burgemeester gewaar- eohuwd, die zich in betrekking heeft gesteld met de militaire autoriteiten. Bij den aan vang van den dienst was er aan het station reeds een groot aantal militairen met po litie aanwezig tot handhaving der orde, op dezelfde wijze als aan het Staatsspoor- station. Niemand mag zioh op het perron bow ogen, zoodat honderden reizigers in de wachtkamer staan opgepropt, hopende nog te kunnen vertrekken. Wat den treinenloop betreft, de eerste f trein Hollandsche 8poor uit Rotterdam ie aangekomen met een half uur vertraging. De trein uit den Hoek van Holland even zeer, doch zonder rijtuigen uit die plaats. Wat den internationalen treinenloop be treft, deze draagt do Holl. Maatschappij over aan de Staatsspoorwegmaatschappij, die daarvoor te zorgen heeft. Naar wij ver namen kan één trein tot Esechen, de Bel gische grens, doorloopen. Overigens is ingesteld een beperkte dienst op de Hollandsche lijn, die onderhouden wordt met personeel, dat in dienst is ge bleven, bijgestaan door ingenieurs en ad junct-ingenieurs. De stoomtram Holl. Spoor naar Scheve- ningon onderhoudt gedeeltelijk den dienst. Sommigo personen meenen do Kamerleden Troelstra en Hugenholtz reeds hedenoch tend vroegtijdig in Den Haag te hebben gezien. Hit Rotterdam. De hedennacht te Rotterdam gehouden ver gadering van spoorwegpersoneel was druk bezocht; nadat Hermans en Sam9on de nood zakelijkheid haddon aangetoond tot staking over te gaan, deelde de voorzitter mede, dat de directie doof was gebleven voor de Inge diendo loonelscben en andere grioven, dat mitsdien hedennacht 12 uur, volgens achryven van liet Comité van Verweer, voor hot ge- hoele land, ook voor Rotterdam, de staking geproclameord was en ook getracht zal wor den het transport te water te stoppen. Niemand zou dus heden aan het work gaan en ook de niet-aanwezig-n zouden daartoe worden aangespoord. De stoking is geproclameerd zoowel voor de dwangwotten en de looneischen als voor het terugnemen der ontslagenen. Met oen woord van aansporing om de ordo te bewaren, werd de vorgaderlDg ge sloten. Men seint ons hedenmiddag uit Rotterdam: De algemeene staking van de Bootwerkers is geproclameerd. Te llaarlem. Men seint ons uit Haarlem: Van bet perso neel der centrale werkplaats te Haarlem staken elfhonderd man. Honderd man bloven aan den arbeid. Te Amsterdam. Men seinde ons van ochtend uit Amsterdam: In een gisteren gehouden verga dering van het Spoorweg-personeel werd besloten de algemeene staking te proclameeren. Spoedig reeds was dit aan diverse stations bekend en i m 12 uren verliet al het machine- personeel aan de Rietlanden het emplacement. Te halfdrie zetten troepen de stations en de spoordijken af. Om vijf uren kwamen eenige spoorweglieden over den spoordijk naar het station. De schildwacht sommeerde drie keer en schoot daarna. Hij trof een arbeider in de linkerzijde. De eerste trein in de richting van Rotterdam vertrok kwart voor zes met in eiken bagagewagen een ryks- veidwacht en een soldaat. Overal zjjn door stakers posten uitgezet. Reecto oenlf-o dagen geleden kwamen ,,Do Tel." geruchten ter oore, dat opnieuw zeer ernstig gedacht werd aan een staking van het spoorwegpersoneel en verdere werklie den, betrokken bij het transportbedrijf. Het blad schrijft nu het volgende: De uitlatingen van mr. Troelstra in de Kamer tijdens de jongste discussies, waarbij hij den heer Pass too rs verweet met vuur te spelen en te provooeeren tot een staking, Men seint ons in den loop van den ochtend verder uit Amsterdam: Het is te Amsterdam tbans kalm, hoewel op straat groote leven* digheid van voet- en paardenvolk en kykers. De tosgangen tot de stations worden be waakt. Er worden (evenals te Leiden) geen perronkaarfen afgegeven. Nog heden zal de directie der H. IJ.-S. M. eon voorloopig® dienstregeling uitgeven. Het treinenverkeer heeft geregeld plaats, maar Is vereenvoudigd, i Het geschiedt echter geheel overeenkomstig

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2