Curiositeiten. Dc „Thoracr Katbarijntjes." Wekeiyksche Kalender. v Stofgoud. 9 'schikbaar fee stellen. Zoo doet zich herhaal delijk het geval voor, dat geheel en «al door 'den drank verdierlijkte vrouwen zich als keukenmeid of huishoudster aanmelden, en als zij geen getuigen hebben, komen ze al tijd voor den dag met de bewering, dat zij vroeger bij de eon of andere dame van adel gewoonlijk is het een hertogin hebben gediend. Een tooneelspeelsfcer, mra Harris, nam voor een paar weken en dit leidde tot de bovengenoemde rechtzaak een vtouw van middelbaren leeftijd, zekere Bessie Free man, als huishoudster in haar dienst. Deze Bessie Freeman was, naar ze ver klaarde, vroeger bij een hoogadellijke dame in betrekking geweest en legde bovendien een aanbeveling over van een handelaar in wij nen en spiritualiën, waarin werd verklaard, dat genoemde Bessie „een ware schat" was. Zij kwam met een groote hoeveelheid baga ge in haar nieuwen dienst aan en toen mrs. Harris de deur voor haar open deed, viel Z3 languit in de gang neer ze was dron ken. Mrs. Harris riep den koetsier, die het perceeltje had gebracht, te hulp, maar deze verklaarde, dat Bessie alleen maar wat „vroolijk opgewonden" was, omdat ze weer een nieuwen dienst had. Bessie waggelde maar voortdurend in huis rond, onbekwaam j tot eerngen arbeid. Haar blijkbaar zeer goedhartige meesteres braadde een karbonade voor haar, in de hoop, dat deze haar wat zou opknappen, en zond haar toen maar naar bed. Bessie was echter den ganschen nacht on rustig en des morgens constateerde mrs. Harris, dat het geheele huis vol rook stond. Mrs. Harris zond om den huisheer, opdat deze raad zou schaffen. De huisheer vergenoegde zich met het hoofd be schudden en te zeggen: „Dat is de ondergang van Engeland, dat drinken der dienstboden Later vond mrs. Harris Bessie in de slaap- kamer op den grond zitten met een flesch gin tusschen de knieën. Mrs. Harris nam haar de flesch af, maar toen vloog ze als een furie overeind en leverde een formeel gevecht om de flesch weder meester te wor den. Met behulp van haar man wist mrs. Har- ris Bessie in een cab te boegseeren. De groom der tooneelspeelster, die Bessie's af- reis per cab bijwoonde, getuigde, dat ze bij i deze gedenkwaardige gelegenheid twee hoe den had gedragen, den eenen gewoon, den anderen aan de linten oip haar hals benge lend. In den loop van den dag kwam Bessie fce- rug en vorderde eenige kleinigheden op, wel- ke ze nog vergeten had. Mrs. Harris liet i haar buiten wachten en pakte zelf de ver schillende voorwerpen in. Toen ze daarmede bezig was, hoorde ze plotseling gerinkel van brekend glas, en toen ze bij de deur terug- kwam, vond ze Bessie bezig de vensterruiten met haar parapluie te bearbeiden. Mrs. Harris riep nu de politie er bij en de politierechter veroordeelde Bessie tot een maand dwangarbeid, hoewel ze voorgaf, dat ze heelemaal niet dronken was geweest. In alle tijden zijn er manschen geweest, die er een eer in stelden groote dingen t© doem in het kleine en daarbij dikwijls blij ken gaven van veel kunst-vaardigheid. Plinius verhaalt van een ivoorkunste- naar, die een sierlijk bemand schip had gemaakt, zóó klein, dat een vlieg het met de vleugels kon bedekken. Een ander oud schrijver maakt melding van een „Ilias", zoo klein geschreven, dat rij in een noot geborgen kon worden, In vroegere eeuwen had men cr liefheb berij in, Christuskoppen te teekenen, wel ker baard- en hoofdhaar in schrift, dat slechts met een vergrootglas kon worden gelezen, de geschiedenis der heiligen be vatte. Ook de vermaarde kersepit van het „Groe- aae Gewelf' te Dresden, waarop een dozijn fof wat gezichten staan gegraveerd, behoort tot de categorie van zulke kleinheids-kunst stukken. Een Engelsch voorsnijder maakte vijftien sierlijke bordjee, welke in een uitgeholde peperkorrel geborgen konden worden. In den tijd van komangin Elizabeth was er in Engeland een goudsmid, Skalint ge naamd, die voor de Koningin een gouden keten maakte zóó fijn, dat rij can het lijfje van een vlieg kon worden gebonden, ten einde het diertje het vliegen te boietten. Clauddo Ga-Ho sneed voor Hyppolitus de Modrcds een boompje, dat oen duim hoog was en op welks takken vogels zaten. Met behulp van waterkunst konden die vogeltjes de vleugels bewegen en vroolijk zingen, tot dat eindelijk een uil uit het gebladerte te voorechij-n kwam, bij wiens verschijning alles stil werd. Ook in den nieuweron tijd heeft men be proefd kleine kunstwerken te maken en men verkreeg daarbij nog heel andere uit komsten, omdat men over veel fijner ge reedschap beschikte dan in vroegere jaren. Zoo had de „Microscopische Vereeori- ging" te Londen op de tentoonstelling van 1876 aldaar een machine tentoongesteld, waardoor het Onze Vader op glas werd ge graveerd in een kringetje, dat niet meer dan één driehonderdste duim in middellijn was. Hetzelfde gebod werd ook geschreven op het 365,000ste gedeelte van een vierkanten duim. Natuurlijk was het slechts mei sterken microscoop te lezen. Hoe klein dat sohrift was, kan men op maken, als men weet, dat daarmede de ge heele Bijbel twintigmaal op de oppervlakte van een Engelsehen vierkanten duim ge schreven kon wórden- Meestal worden die kleine kunstwerken alleen gemaakt voor liefhebbers van curio siteiten, maar soms kunnen rij ook prac- tisch nut hebben. Dat was o.a. het geval met de brieven voor de duivenpost gedurende het beleg van Parijs, welke op blaadjes col- loddum werden gephotogTapheerd en dan met behulp van een soort tooverlantaarn, op een muur vergroot, gelezen en geko- piëerd werden. N9COLAAS BEETS, t De groote Bard, de roem der Muzenzonen, Is door den dood voor immer heengegaan, Het droef bericht wekt bij 't gevoel voor 't «chonen, Ib 't harte rouw, en in het oog een traan. Wat eedle taal, wat zangerige zangen, Wat fimen humor heeft zyc rijke geest gebracht, Deez' erfenis, zoo schoon, zal steed9 met blij [verlangen Begeerd zijn bij ons Volk, tot in het verst [geslacht. Wat heeft zgn stichtend woord in 't hart van [vele vromen Bemoediging gebracht en zielen leed verzacht Op geestelijk gebied werd door hein inrouomen Een hoog gewijde plaats, van wijsheid, scuoonheid, (kracht! Deez' groote zoon is nu aan Nederland ontvallen. Be Muzen zjjo in rouw, wjj aJlen rouwen meè En uit den mond van duizend duizendtallen Klinkt een vaarwelRust, eedle beets, [in vreö. J. J. vak Mazuk hut8eb van rebnbn. Leiden, Lentemaand. Gelijk ook in ons land menig gebak een wijdverbreiden roem heeft en dan steeds vergezeld moet gaan van deu naam der stad, waar het oorspronkelijk in trek kwam, om in den algemeenen smaak van het niet diep denkend publiek te vallen, zoo lazen wij in een vakblad een artikeltje over „wereldberoemde Thomer Katharijn- tjes". Spreekt men bij ons te lande bijv., om een greep uit de vele be doen van Weesper moppen, Utrechtsche theerandjes, Goudsche sprits, Leidsche bul, Amhemsche meisjes, ati7. in Midden-Duitsohla-nd hebben de koekjes van Thorn (een stad in Pruisen aan den Weichsel) onder den naam „Kafcharinchen" sedert eeuwen hun roem en bekendheid gehandhaafd. Aan het artikel daarover antieenen wij het volgende: Toen de Duitscbe ridderorden in de 14do eeuw eens een roemrijke zege hadden be vochten op hun hcadensahe naburen (Lith- auers enz.viel hun, benevens onderea 1 buit, ook een aantal maagden in handen. Doze weorlooze en hulpeloze maagdennj taj herborgen en te verzorgen, gai den edelen ridders veel hoofdbrekens, tot de bofineca-; tor voorsloeg, dat de krijgsbuit rou wordca, verkocht en uit de opbrengst een nonnen klooster gesticht zou worden, als toevlucht»-, oord voor deze jonkvrouwen. Dut voorstdj vond bijval en zoo geachdodde het, dat hot) blooster bij Thorn werd gebouwd (1312)J waarin nu deze verlaten vronwon rich hui»--' vesttun. Ean van haar, de kloosterzuster Katha- rirna, verstond do kunst, do tafel van veler lei lekkerbeetjes to voorzien en voor en u» werd, gelijk ook nog heden, een zeker soort van peperkoek jc6 ,^atharijntjee" ge- noomd. Het reoept er van echter bleef het geheim der vrome zusters. Allengs echter wekte het verblijf der nonnen in dit klooster het mis noegen der beschermers. De inkomsten dor stichting werden go- ducht besnoeid, zoodat rij gelijk een latere historieschrijver meldt zelf bijna geheel in haar onderhoud moest voorzien, door het bakken van peperkoeken, „die zij zeer goed maken, en zelfs naar verre lan den verzenden." Hoe het geheim van zuster Katharina weldra verraden en den bakkers in Thora bekend werd, wordt niet vermeld. Evenwel is het beroemde reoept reeds sedert eeuwen bekend aan de koekbakkers van Thora, en nog heden woroen dezo welbeken de „Katharijntjes" door den bekenden Her mann Thomas, koekbakker te Thorn, naar het aloude reoept bereid en naar alle wind streken verzonden. Verder wordt nog ge zegd, dat deze Thornar honingkoek fabri kant en geen deeg lieten verwerken en het moest vijftig jaren oud rijn I) en het waar digste geschenk bij bruiloften van de kin deren dezer familnëai, die slechts ander elk ander mochten huwen, of bij doop malen, was een mand met zulk 50-jarig koekdeeg. Sedert rijn echter vele jaren vervlogen, vele nrillioenen der kleine koeken rijn hein de en ver verzonden en gebruikt geworden, de naam der uitvindster, van de vrome zus ter Katharina, is in vergetelheid geraakt: niet alzoo haar „Thomer Katharijnfjea" Zondag. Onze kennis van do waarheid neemt toe, maar de waarheid blijft wat zij is. A Maandag. Kleine zielen hebben geen plaats voor dankbaarheid. Zij herbergen immers reed* de berekeningen. O Dinsdag. Kwaadspreken doet kwaaddenken. Woensdag. Uitgesteld werk wordt haastwerk. Donderdag. Slechts kinderen maken de vrouw waarlijk rijk. Vrijdag. Houd uw mond, maar vooral uw inktko ker dicht, zoolang gij driftig rijk 4 Zaterdag. Eenzaamheid is voor den geest wat dieet it voor het lichaam. De vrouwen spelen met haar schoonhei^ als de kinderen met hun mes. Zij bezeerer zich er aan. Victor Hugo.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 11