't Posthof. Mr. A. ENGEL, ZUIVEB JOHs. DEE EN ZOON, Huishoudelijke Artikelen. Lakfabriek en Eniailleer-Inricliting, AANBESTEDÉT Zeeuwscli Tarwebrood to ontvangen, VAN DER STEEN s Luxe-Bakkerij, K. K. AFBRAAK. AFBRAAK. Café-Restaurant POSTZEGELDANDEL. Telef. 113. Hoogracht 1'214. Waschmachines. 2054 go langelmachines. Wringmachines. HOUT W^JHErV. 1e LEIDSCHE VUURVASTE 17 Heerengracht. 6 Langesiraat. Leiden Commissionnair in Effecten en Kassier, belast zich met het koopen en verkoopen van Effecten, Coupons, vreemd Bankpapier, Specie en Buitenlandsche Wissels (direct verkrijgbaar). Incasseert Wissels op binnen- en buitenland. Verstrekt en neemt gelden op prolongatie, opent Rekening Courant en neemt gelden op deposito. soes «o Kantoor: Ëreestraat 114, geopend van 92'/s uur. Wilt qii U verzekeren Hoogewoerd 46. Telephoono. 336. Nieuw© Rijn 6. Oude Vest 99. BEKROOND Alzoo de allerhoogste onderscheiding, Gezond. Licht verteerbaar. Smakelijk. Oproeping. Zondag 1 Maart: by: I. H. SPDEBfflEISER, FEUILLETON. Het geheimzinnige huis. Ecnicenleraad van Haarlemmermeer. Voorzitter do Burgemeester. Aanwezig 16 leden. Afwezig dc lieer Apfeld. Do notu len der vorige vergadering worden goedge keurd. lo. Aan do vergadering werd medege deeld: a. brief van Gcd. Staten, dd. 24 De- oember 1902 No. 3, ton geleido van het goedgekeurd suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1902; b. brief van als voren., dd. 21 December 1902 No. 4, houdende toezending van een goedgekeurd besluit tot betaling uit den post voor on voorziene uitgavene. dat benoemd i3 tot Secretaris der te Bloemen daal gevestigde Gezondheidscommissie, do heer mr. P. Tio- deman aldaar; d. brief van do Commissie tot wering van Schoolverzuim, houdende mededeeling, dat do heer H. Pos tot Voor zitter en de heer A, an der Hor tot So- cretaris dier Commissie zijn herbenoemde. het verslag van gemelde Commissio over 1£02; f. de uitslag der gehouden aanbeste ding van de levering der sehoolbehoeftcn voor 1903g. adree von do wed. G. Stout om pensioen. Naar aanleiding van het sub e vermelde, j do lieer Eveloin inlichtingen omternt plaats gebrek op do scholen, welke inlichtingen werden gegeven, terwijl do heeren Bultman en Verkuijl do zaak nader toelichtten. t Omtrent het medegedeelde onder lr. g werd medogcdceld dat B. on Ws. daaromtrent in do volgend© vergadering een voorstel zul- len doen. Vorder werd een en ander voor kennisgeving aangenomen. 2o. Op het verzoek om zangoefeningen i te mogen houden in school 3, werd beslo- teil deze zaak to stollen in bandon van het botrokken Hoofd dor School, om advies. 3o. Word goedgekeurd, een lokaal be schikbaar to stellen voor do Commissie, be doeld in art. 86 der Ongevallenwet. 4o. Omtrent het bestek voor het onder houdswerk aan do scholen, werd besloten dit goed to keuren met do door do Commis sie voor do gemeentewerken voorgestelde wijzigingen. 5o. Eveneens werd goedgekeurd het bestek voor liet onderhoudswerk aan heb Raadhuis met do wijzigingen, door de Commissie voorgesteld. 6o. Werd aan mej. A. Vrolijk, op ver zoek, eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan do school No 2 mot ingang met 1 Mei 1903. 7o. Werd op verzoek, eervol ontslag ver leend aan den heer D. Brasser, als onder wijzer aan de school No. 10, mot Ingang met 1 Mei 1903. 8o. Op verzoek werd aan F. A. Rave- eteyn teruggaaf van den Hoofdei. Omslag vorleond, wegone vertrek uit do gemeente en wol voor 5 twaalfde gedeelten, ten be drage van 3.12 1/2. 9o. Op het verzoek van P. Bier, om een perceeltje dorpsgrond to Nieuwvennep, groot 0.13.23 in koop to mogen hebben, word gunstig beschikt en do koopsom be paald op 793.80. lOo. Werd gunstig beschikt op een ver zoek va» dc wed. J. Bakker, om een graf zerk te mogen verplaatsen op een koop graf to Hoofddorp. llo. Op verzoek werd aan mej. L. C. v. d. Graaf oervol ontslag verleend als on derwijzeres aan school 11, mot ingang van 1 Mol 1903. 12o. Omtrent do zaak van den heer Faas, lid van den Raad dezor gemeente, dio zijn werkelijke woonplaats heeft overgebracht -naar de gemeente Haarlommerliode e. a. en alzoo een der vere-isekten voor het lidmaat schap van don Raad heeft verloren, doch deze vergadering hiervan niet overeenkom stig art. 25 der Gemeentewet, heeft kennis gegeven en nu, na door B. en Ws. in deze to zijn gewaarschuwd, de zaak aan bet oor deel van den Raad heeft onderworpen, werd door B. en We. voorgesteld op het verzoek van den heer Faas om te beslissen, dat hij het lidma-atschap van den Raad niet heeft verloren afwijzend to beschikken en het tor zake opgemaakt, met redenen omkleed ont- werp-besluit goed to keuren. Nadat hierom trent door enkele leden het woord was ge voerd, ging men over tot de stemming ovor genoemd besluit, strekkende tot afwijzing van hot verzoek van den heer Faas, hetwelk word verworpen met 6 tegen 9 stemmen. (Dc heer Faas nam gecü deel aan de stem ming). Hierna werd een nieuw ontwerp-be- sluit voorgelezen, strekkende om den lieer Faas als lid van den Raad dezer gemeente te handhaven. Dit werd aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Tegen deze beslissing zal nu do burgemeester bij heeren Gcdepu teerde Staten besvaren inbrengen. Do vergadering werd hierna gesloten. DE STAKING Ds. A. S. Talma sprak gisteravond te Utrecht in een vergadering, uitgaand© van den ,,Christolijken Bestuurdersbond voor een stampvol lo zaal over een reeds door hem behandeld onderwerp: ,,Dc spoor wegstaking en do arbeidersbeweging". Zeer veel socialisten waren aanwezig. Dc eerste debater, do lieer L o o p u i t, dio met applaus begroet weid, begon mot te zeggen dat do spreker twee dingen hcoft verward, b. w.do sociaal-democratic mot de groeiperiode der vakbeweging. Hij heeft do sociaal-de moe ra-ten verwet en, dat zij te genover de arbeiders niet hebben gezegd wat zij hadden moeten zeggen. Het is ech ter in strijd met do goede trouw dit te be weren. Het ging niet aan te beweren, dat do strijd der spoorarbeiders was een bewe ging met aocialistisck-anarchistischo lei ding en toch was feitelijk, naar debaters meening, door ds. Talma gepoogd dit den gcheelen avond te bewijzen. Spreker spoorde ds. Talma aan niet voort te gaan met uit de beweging munt to slaan voor de Christelijke vakbeweging. Ds. Tal ma zal daardoor, volgens hem, alleen berei ken, dat de Christelijke arbeiders tegen de sociaal-democraten worden opgezet. Spreker zoido, dat de strijd is een groei proces in do arbeidersbeweging, hetwelk door hem met vertrouwen tegemoet gezien werd. (Luid applaus), Vervolgens kreeg de beer Schoen, conducteur H. IJ.-S.-M. het woord, die me on do dat wel degelijk eedbreuk had plaats gehad en dat do sociaal-domocraton met do laatste staking wel degelijk do lei ding hadden. Daarop repliceerde ds. Talma, die dui delijk deed uitkomen, dat de heer Loopuib wel beweert, dat spreker niets weet van do sociaal-democratie en van do vakbeweging, doch het bewijs bleef totaal achterwege. Spreker meende verder, dat do wijze, waarop de staking is verdedigd cn gepro- pagcci'd, fataal genoemd moet wordon. Do vakbeweging wordt, echter nu gebracht op paden, waarop dc Christelijke arbeiders niet kunncu komen en dit zal een grooto schade er aan toebrengen. Spr. meende ten slotte, wat betroft liet verwijt-, dat hem waf gedaan aangaande het werven voor do Christelijke vakbeweging, dat hij altijd ge zegd beeft tot do Christelijke arbeiders: Organiseert u! En nu komende tot de bespreking van bet al of niet rechtmatige van de laatst© staking, meent spreker, dat er soms roo- kolooze stakingen zijn., doch dat ook do omstandigheden een werkstaking tot plicht kunnen maken. Contractbreuk is echter, naar sprekers mecning, afkeurenswaardig. Hij zette uit een, dat de ontwerp-wet niet het stoken belet, doch tegen contractbreuk i3 gericht. Nadat spreker hot standpunt van den Christelijken arbeider liad uiteengezet en er op gewezen, dat eerlijke, degelijke sa menwerking, 6n voor do Christelijke, èn voor de sociaal-domocratischo arbeiders noodzakelijk was, eindigde hij mei 'o zeg gen, dat het eenige, waar do ïr -atschappij om roept, is recht en dat alleen recht uit recht kan voortkomen. (Daverend applaus). Een deel der vergadering ging onder hot zingen van socialistische liederen uiteen. Alkemade. Voor plaatsing op de kiezera- lyst van 1903-1904 kunnen hier in aan merking komen 77 personen, die niet voor komen op de van kracht zijnde kiezerslijst, mits de verschuldigde belasting aangezuivord en geen onderstand genoten zij. In deze gemeente werden door de verschillende geneeskundigen In 1902 verricht 111 vaccinaliön, op den leeftijd bonedou liet jaar 2, van 1—3 jaren 36, van 3 6 jaren 04 en van 6 12 jaren 9. Boven do 12 jaren goene.' AfdeelingRIJWIELEN. Voor het in zwart emailüeeren onder garantie (i\ comptant) van I compl. Rijwiel, bestaande uit Frame, Voor- en Achtervork en Wielen f 2.50. Afdeeling-, VERNIKKELEN. Voor het vernikkelen onder garantie (a comptant) van I Stuurstangf 115. I Vorrkroon0.55. I en punten 1.—. I Kettingwiel (tot 25 tands). 0.65. Cranks (per stuk)0 50. Pedalen vanaf0.50. aaj?" Alle overige hiertoe behoorende onderdeelen alsook div. bestaande Huishoudelijke Artikelen worden eveneens tegen uiterst scherp concurree. rende prijzen genoteerd. Goederen gelieve men te bezorgen adres 6 Langestraat. Brieven, Boodschappen enz. Kantoor 17 Heerengracht. 2037 60 Bil vonnis der Arrondissomonts- Rechtbank le 'sQravenhage, van 27 Fobruari 1903, is het Falllisae- uicut van C. Ii. TAN TEEZEN, te Leiden, Witte Rozenlaan No. 4, opgeheven. 2049 7 Mr. H. M. A. COEBERGH. Op Maandag, den 16den Maart 1003, des middags to twaalf uren, zijn BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Leiden, voor nemens op bet Raadhuis aldaar, AAN TE BESTEDEN: lo. Het verrichten van Bui ten- en Binnenverfwerken aan Gemeente-eigendommen (in Elf perceelen) Bestek No. 8; 2o. Het leveren van Twee ijzeren Vaartuigen (in één perceel) Bestek No. 9; So. Het vernieuwen van Acht Meter gewelf en aanzet v/h riool onder de Langebrug, van af den ingang van het perceel Langebrug No. 22 naai de Pieterskerk-Koorsteeg (in één perceel) Bestek No. 10; 4o. Het maken en plaatsen van een Urinoir aan den Hare- dijk en het vernieuwen van een ijzeren Urinoiromkasting aan den Stillen Rjjn (in één perceel) Bestek No. 11. De bestekkeD en de teekenlngen liggen ter inzage en overname op hot Bureau van Gemeentewerkon op eiken werkdag do besteding vooraf gaande van 's morgens 9 tot 's namid dags 4 uren on zijn aldaar verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt, als bestek No. 8 ƒ0.50, No. 9 li ƒ1. No. 10 li ƒ0.50, No. 11 li ƒ0 50. Aanwijzing In loco zal worden gehouden op 3>lns<lag den lOden Maart 1903; van bestek- No. 8 des voormiddags te 9 uren aanvan gende met perceel I Raadhuis; van beat6k No. 10 des namidd. te 3 uren en van bestek No. 11 des namidd. te 4 uren. 2041 52 Verdere Inlichtingen verkrijgbaar ter Bureau Gemeentewerken dagelijks tusschen elf en twaalf uren. BESTELT HET AAN: Amsterdam 1S95 Keulen 1902. Hannover 1902 Bronzen Medaille. Gouden Medaille. EERE-KRUIS, Eei-e-Diploma, Gouden Medaille. N.B. Dit brood wordt uitsluitend van zuivere Zeeuw- sche Tarwe vervaardigd, (zonder bijvoeging van andere meelsoorten. 2031 70 Attentie! Dit brood kan grails tor onderzoek worden aangeboden aan het Bureau voor Chemisch en Microscopisch onderzoek, Nieuwe Rijn 16. Ieder, die iets verschuldigd iQ aan of te vorderen heeft vau wijlen den Heer MAT TH IJS TAN SC H IE, gewoond hebbende te Katioijk aan den Rijn en aldaar over leden 22 April 1902, wordt verzocht daarvan opgave of betaling to doen ten kantore van Mr. D. VAN RIESSEN, Notaris te Katwijk, vóór 15 Maart 1903. 2045 12 van 8 tot II uren. 2042 16 14. 14. Kort-Rapcnburg. LEIDEN. Voorraad Zogels Nederl. A Kol worden opgeruimd tegen zeer ver minderde prijzen: 2.50 Nederl. 1899 0.52s. f 5.- 1.30. f 1. - Port. Nederl0.02'. Men vrage Prijsopgave. 2039 12 Geen Filialen Alle mogelijke Bonwmale» rinlcn steed» te Terkr(]gen uitsluitend Villa „Cornelia", Hoogen Ryndyic. 2 8 41) Na dit besluit opende zij den brief on las: „Clarldge's." „Lieve Juffrouw Burton l Vergeef my, indlon hot u onbeschoiden en indrlngorig toeschijnt, maar ik heb de vryboid genomen aan Jack Denvers te schrijven on hem uit te noodigon my aanstaanden Maandagavond to acht uren to komen bezoeken, er byvoegonde, dat gij dan ook zoudt tegenwoordig zyn en dat, indien hy wolgort aan myn ultnoo- (iiging te voldoen, gy dit als oen persoon- ïyke beleediging zult opvatten. Ik bid je, lieve, my deze inmenging in jo hartezaak niet ton kwade te duiden. Ik ken Sonya Karovan zoo goed, dat ik volkomen weet, hoe moeilyk bet voor een jongen man Is, niet ln haar strikken verward te go- raken. Dat zy een groole genegenheid voor Jack schynt te hebben opgevat, is buiten twijfel. Dus daarom, kind; voor uw eigen belang, kom aanstaanden Maan dag bU my. Ik ben door den graaf uitge- noodigd tot een bezoek aan Drydeustreet 6, due tal Ik don in de gelegenheid zijn eens poolehoogte te nomen van de ver houding tussohen Jack en de gravin, indien deze ten minste van haar reis terug ie. Uw toegenegen, Olga Dear#re." Mamie was veel te oprecht en te eenvoudig, om in de handeling van Lady Denvers een andere beweegreden te zien, dan die van vrlendeiyko deelneming. Daarom, hoewel een weinig vernederd door deze onverwachte be scherming, vroeg zy zich niot af, hoe het mogeiyk was, dat de vrouw, die haar vrooger steeds trotsch en uit de hoogte behandeld had, nu zoo plotseliug zulk een trouwe bond- geuooto van haar geworden was. Had z(j Lady Denvers ovenwei op dat oogen- blik gezien, zy zou zeker achterdocht hebben opgevat omtrent bet ware motief, dat de adeliyke dame bewoog aldus to handelen. Lady Denvers liep, de vuisten gebald, rusto- loos hoen on weer in haar kamer, beurtolings biddende en vorwenschingen uitstootende, den geheelen ïykdom van haar geest to bulp rooponde, om middelen te beramon, teneinde aan hot noodlot, dat zyn langen arm naar haar uitstrekte, te ontkomen. Juist als zy dacht het toppunt van haar wenschen bereikt te hebben, haar voet te hebben geplant op den weg van rykdom en aanzien, was plotse ling het akeligo, vervloekte verleden haar in den weg getreden, in den vorm van de gehate persoon van Sonya Karovan. In onuitsprekeiyko wanhoop wrong zy de handen. Zou alios wat zy verkregon had door succesvolle manoeuvres en ten koste van haar ziolerust, haar nu worden afgenomen? Zou zy van haar gooden naam en fortuin worden beroofd O, Ironie van het noodlot! Hot was lo bittor, te wreed l Zy dronk een paar glazen chartreuse, om zich een weinig moed ln te boezemen. By het dorde glas van het „groene vuur" had zy haar koelbloedigheid reeds zoo ver teruggekregen dat zy kon glimlachen over haar vrees. Ja' zy verwyido nu mot zichtbaar genoegen met haar gedachten ln hot verre verleden; het verleden, dat haar eerst zulk een angst had aangejaagd. Hoe duideiyk herinnerde zy zich nog haar vreugdeloos, armeiyk leven als gouvernante, uit welken vernederenden staat haar neef, Rudin Karovan, in hot vuur van eens jongen mans eerste liefde, haar had verlost. En hoe had Rudin haar bomind! Olga herinnerde zich ook, zonder de minste schaamte over haar handelingen, hoe zy de huishouding had bospiod, en hoe zy, na baar verloving, tot baar grooto ontstoltonis had bomerkt, dat in spyt van het grooto landgoed, hetwelk hy bewoonde, haar noof oen arm man was. Zy bloosde als zU nogmaals de verontwaardiging doorleefde, die zy gevoeld had togen den man, die haar aanbad, maar die zich bedrogen zag in zyn maatschappolyke positie. Haar hand beefde, als haar voor den geest kwamen do listen en plannen, die zy gesmeed had, om te ontsnappen aan een buwoiyk in armoede, daarby gebruik raakondo van de liofde, die Sonya haar broeder toodroeg. Hot noodlot had haar begunstigd. Rudin werd beschuldigd betr-okkon te zyn in oen samenzwering van anarchisten en de be schuldiging werd govolgd' door voorloopige Inhechtenisneming. Hiervan had zy gebruik gemaakt om zich in te dringon in de sympathie van de oude bedienden en by dezen haar neef en verloofde In oen verkeerd daglicht te stellen. By deze menscben, die slecht gevoed on niet betaald werden, had het zaad der ontevredenheid, door Olga gezaaid, maar al te welig wortel geschoten. Zy hadden haar party gotrokken, toon zy (Olga) aan Sonya in eon hoogloopendeu twist had vorklaard, dat zy dit huls dor armoede wilde verlaten, on dat zy een leyen als gouvernante verre verkoos boven do liefdadigheid vau bloedver wanten. En toen, in dien guren winternacht, had zy, ondanks do smeekbeden van de dienst boden, het huis verlaten. Maar Sonya was haar gevolgd naar buiton op het bordes, haar emoekendo niet to handelen als een trouwe- looze coquette en het hart van haar verloofde te breken, terwyi Sonya haar vorweot, dat alleen do vrees voor armoede haar aldus deed handelen. Hierop in uitorsto woedo ontstoken, sterker en grootor dan haar nicht, had zy Sonya vastgegrepen on van de steenen trappen geworpen, hot hoofd voorover op den bo- sneeuwden en bevroren grond. En hierop was zij govluoht. Gevlucht niet, om zooals zij gezegd had zich als gou vernante te worpen, in do armen der dienst baarheid, maar in die van een man, dio haar reeds jaren to voren het hof had ge maakt cn die haar dien rijkdom zou schen ken, welken zij had moeten ontberen als de cchbgcnooto van Rudin Karovans. En zij herinnerde zich, hoe zij zich ten tweeden male bedrogen had gezien op het belangrijke punt van fortuin. Maar dezen tweeden keer kwam zij te laat tot die ont dekking. Te laat bemerkte zij, dat zij gc- trouyrd wasmet een arm mam Maar zij had ook dezen keer niet ge schroomd het noodlot te bevechtenen den man, aan wien zij door don band des hu welijks verbonden was, had zij stervende te Parijs achtergelaten. ,,Maar dat weten zij niet," mompelde zij, ,,Zij denken, dat ik van don tijd, dat ik hun vorlicb tot mijn huwelijk met Sir Hugh Denvers, gouvernante ben geweest. Als ik hen eens misloiddo, zal ik hot ook mi %vol kunnen doen. Het kost- wat het wil, ik moot trachten te verhinderen, dat Sonya cenigen invloed over Jack verkrijgt. Hij zou door haar voorlichting mij zijns ooms erfenis kunnen betwisten. Om dit te voor komen, moet Mamie Burton mij helpen. Do brief, dien ik hem geschreven heb, zal hem doen zien, dat Mamie hem bemint, en ik ken hem te goed, om to weten, dat dit hem verheugen zal, want dat hij wederkcerig Mamie bemind is buiten twijfel." XXXII. In den kelder. Nadat Jack Denvers in dollo woede den graaf den rug toegekeerd cn do trap naar do kouken afgestormd was, ctond Karovan een oogenblik sprakeloos cn luisterde naar het gestommel, door den jongen man ver oorzaakt. Toothy kwam juist terug toen een smar- telijko kreet uit den kelder zijn oor be reikte. „Waar is hij?" vroeg hij met een onder zoekenden blik op het ondoorgrondelijk gelaat van den graaf. „O, hij zit gevangen als con rat in do val. Ik hoor daar juist de deur van den kelder dichtslaan," antwoorddo Rudin. Het bevuilde gelaat van don jongen werd wit tot aan zijn lipped. „Gij zult hem daar tooh niet laten, well" vroeg hij hevig ontroerd. „Tot mijn spijt moet ik u zeggen, 'dat ik voor het oogenblik gedwongen ben, dit te deen," zei do man met onverstoorbare kal ra to. (Wordi vervolgd

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 10