AlMgatorvangst 13e ilee. Wekeiykscho Kalender. V Raadgeving. ■j i' .ssimm F-ew dor afgrijselijkste en daarbij ook bloed do rstigst» dieren is de krokodil of alli gator. In vroeger tijd kende men alleen den NijlkrokodiL De krokodillen komen echter niet alleen in Egypte, maar ook in vele landstreken van Azië voor en zijn bovendien bijzonder sterk vertegenwoordigd in de ri vieren en meren van Madagaskar en Flo rida. De krokodillen, die men in de ver schillende landstreken aantreft, verschillen «.lift iets van elkander, doch in hoofdzaak zijn ze gelijk en hun aller lichaamsbouw komt nagenoeg met de volgende beschrijving overeen De krokodil heeft een verbazend grooten bek, en zijn kaken, die zeer lang zijn, kan hij openen over een hoek van 70 graden. Zijn kop en romp zijn met harde, beenige of schubbige platen bedekt en hij heeft vier pooten, waarvan de voorste vijf en de ach terste vier teenen hebben- Zijn tong is vlee- zig, klein en aan alle kanten vastgehecht; zijn tanden zijn scherp en kegelvormig en staan in tandkassen. Zijn neusholte is zeer lang. Zijn lange staart is gewoonlijk scherp op den rug. De eieren, die het wijfje van den krokodil legt, hebben een vrij harde schaal en de uitkomende jongen zijn nauwe lijks twee Nederlandsche duimen lang. Som mige soorten bereiken echter, als zij vol wassen zijn, een lengte van negen Neder landsche ellen- Men verdeelt de krokodillen in drie ge slachten, namelijk: Crocodilus, Aligator en Gavialus. De soorten van het tweede ge slacht, welke men ook Kaaimans noemt, le ven vooral in Zuid-Amerika, en tot de eer ste soort behoort de Nijlkrokodil, die alleen nog in Opper-Egypte, aan de Senegal en el ders in Afrika wordt aangetroffen. Ook in onze Oostindische bezittingen vindt men bijna overal krokodillen. Het derde geslacht omvat de soort, die de rivier den Ganges bewoont en door de In diërs voor heilig gehouden wordt Bij een alligatorvangst gaat bet eigenaar dig toe. Als lokaas voor het vraatzuchtige monster is een ham op een staak gestoken, maar dat hartige brokje is buiten zijn be reik gesteld door een omrastering van dik ke palissaden, waarin men een opening heeft gelaten. Gaat nu het dier op prooi uit en waagt het zich door de opening binnen de omheining, om zich eens te vergasten, zoo loopt het onmiddellijk in de val, waat voor de opening heeft men een strik opge hangen. De strik wordt voor de opening vastgehouden door een dwarshout, dat on der een paar steunsels sluit en zoo vast blijft zitten. Komt de alligator met kracht door de opening zwemmen, dan trekt laj, als hii voelt, dat oen touw hem het voort gaan belet, het dwarshout los. Nu vliegt de strik, door de veerkracht van den omgebo gen taaien boomstam, omhoog en wordt de alligator op den oever geslingerd, waar de jagers hem wel zullen ontvangen. Ben edel woord. Het beroemde Arabische Opperhoofd Ab-del Kader (gestorven 1883) ontving als jonkman van 17 jaren een wit paard van zijn vader ten geschenke. Het was een fraai dier, dat door alle ken nel-s en vooral ook door hot. stamhoofd Jus suf werd geprezen. Deze wilde het koopen en bood er den jonkman een lioogen prijs voor; toen al zijn aanbiedingen werden afgeslagen, trachtte hij het paard door list machtig te worden. Toen Ab-del Kader eens op zijn paard reed in den omtrek van O ran, zag hij een ouden, blijkbaar uitgeputten bedelaar aan den kant van den weg zitten. Die oude man smeekte hem in hartroerende woorden hem toch naar het naastbijzijnde huis te bren gen: hij was zoo moede, dat hij geen voet meer kon verzetten. Ab-del Kader sprong terstond van zijn paard en hielp den armen man in den zadel, om daarna het paard aan den teugel te leiden. Maar nauwelijks zat- de gewaande bede- laai- op het paard, of hij wierp met een spottonden lach zijn vermomming af. Eet bleek Jussuf te zijn, die nu in vollen draf heenreed. Een oogenblik stond Ab-del Kader ver baasd. Maar toen riep hij Jussuf na: ,,Ik geef u het paard ten geschenke, Jus suf, maar op voorwaarde, dat gij nooit iemand vertelt, hoe ge mij hebt bedrogen. Wanneer iemand dat boorde, zou hij in het vervolg bang zijn iemand een weldaad te bewijzen." Bij die woorden die Ab-del Kader wel zeer luide moet gesproken hebben om ze door den in vollen draf zich verwijderenden ruiter te doen verstaaniiot J ussuf het paard stilstaan, keerde vol berouw terug en gaf het edele dier weder aan Ab-del Kader, wiens trouwste vriend hij van toon af is ge worden. Bloedhonden. Er zijn in de Vereenigde Staten een groot aantal bloedhonden, die gebruikt worden voor het opsporen van misdadigers. De beste zijn die van dr. Fulton. Zij zijn vermaard door het geheele land ten westen van de Missisippi en zij worden voortdu rend aangevraagd door de politie van ver schillende staten. Een bloedhond volgt zijn spoor met on feilbare zekerheid. Maar hij valt niet, ge lijk men veelal denkt, een donkbeeld, waaraan de wieede naam wellicht schuld heeft, op den gezochte aan, als hij hem vindt, of hij moet bepaald daarop gedres seerd zijn. Hij toont zich alleen maar ver blijd, als hij gevonden heeft wat hij zocht. Do speurhonden van Fulton slagen, ge lijk reeds gezegd is, bijna altijd in hun werk. Yan de laatste 23 gevallen, waarin zij werden gebruikt, gelukte het hun in 18 ge vallen den gezookten misdadigers op 't spoor te komen en bun gevangenneming te bewer ken. Men laat de honden echter niet loe, om op eigen hand to zoeken. Zij zouden dan wellicht hun begeleiders te ver vooruit ra ken en door de vervolgden kunnen worden gedood. Hun begeleiders houden hen aan kettingen en volgen hen op den voet. Bij een jacht van twee of drie dagen over een moeilijk terrein is het niet gemakkelijk de vurige dieren bij te houden. Een bloedhond vergeet maar zelden een opzette]ijke beleediging of plagerij. Rosenuery, van den heer Wincheü, een der vermaardste bloedhonden der Vereenig- de Staten, was zoo aanhankelijk als een kind. Eens was de oppasser, die hem een jaar lang verzorgde en met wien hij steeds op den vriendschappelijksten voet had ver keerd, bezig met schilderen van een hek. Toen Rosenuery nieuwsgierig den neus door do stijlen stak, gaf de man hem met den kwast een lik voor den neus. Het was maar I goed voor den oppasser, dat Rosenuery niet bij hem kon komen. Het dier was woest van kwaadheid en vergaf die beleediging niet Als hij de stem van den oppasser maar hoorde, gingen rijn haren overeind staan en begonnen rijn oogen te fonkelen I van boosheid. De man trachtte op allerlei j manieren den hond te verzoenen; maar het j was alles tevergeefs: Rosenuery bleef hem j tot aan zijn dood haten met een Indiaan- scben haat. IETS NIEUWS! Maatnemen door middel yan de photogTaphie. Te Parijs is een nieuwe methode voor bet maatnemen der kleermakers gepatenteerd geworden. De betreffende persoon wordt daarbij j tusschen de camera en een netscherm ge plaatst, dat mede wordt opgenomen en als maatstaf dient. Wel is waar vereischt het zekere kunstgrepen om tot goede resultaten te kunnen komen: zoo moeten onzichtbare licbaamsdeelen, als bijv. de oksels, door uit wendig zichtbare teekans worden aange duid, en eveneens is het noodig, opnamen van uit verschillende standpunten te maken. De betreffende persoon wordt ook met een soort riementuig omhangen, dat het beeld de vergelijkingspunten aangeeft, doch deze punten kunnen ook van te voren op de kleed ing van den op te nemene aangegeven worden. De afwisselende plekken van de camera, van het net en van den persoon zelf, worden nauwkeurig opgemeten, zoodat de portretten van den persoon alle dezelfde grootte hebben. (Een Fabel). «Mijn kind! gjj waagt n al tc itotft Zoo diep daar ginds in 't donkre woud, Wazr u do tijger kan vorrasoonl Ik bid u, wil toch dacrop paacon.* [Zoo sprak een ree tot haron zoon Op moed or lijk bezorgden toon]. Maar 't hertje zei: «Tc Won wol eens weten. Waarom dat dier, zoezoer geducht, Dat, zagt gfo', tyger wordt goheolen. Door iedor onzer wordt ontvlocht!" «Achf cprak do moeder, «op ons bloed Ligt hij vorrcderlijk te loeren! Qeen mcöly' kan zgn hert ontroeren, Bij hem is beer ef wolf nog good!" «Dan," cprak zooa hert, «zal ik mij wachten! Ik wtoet nu wel, wion gü bedoelt; En daarbij, moeder! gij go voelt: 'k Laat my niet graag door tijgers slachten l" Toen 't hertje weer uit wandlen ging Op ccn dor stilste en verste plekken. Bleek hij alras het dier to ontdekken. Waarvoor hij moeders read ontving. «Kijk," riep hij, «welk ceD pracht van vlekken! Wat is die huid mooi glad en fijn! Dat kan de tijger toch niet zijn. Geween op rooi ca buit te trokken! h*e«D, in zijn bijzyn waag ik my; Wat ziet hij goedig üit zijn oogen! Heel veilig kom ik naderbij!" Wat zag het hert zich wreed bedrogen! De tijgor nam zya sprongen ras Had hij 't lichtzinnig dier gegrepen, Om 't naar zijn donker hol to sloepen, Waar 't hem een smnaklyk boutje wee. Wie zich lea; loiden door don schijn, Zal zekerlijk bedrogen zyn, En gaat hij op dat schijnbeeld af, Dan wsoht hem wis de zwaarste straf! Zondag. Een boos geweten ia een klok, die vanzelf storm luidt Maandag- Waren do goederen dezer wereld gemeen, 't Ware hier een hel in 't kleen. Dinsdag. De sterkste pen in den vleugel der wijs heid ie de hennxtermg aan begane dwaas heid. Woensdag. Geen zelfzucht te mengen, zelfs in do lief de tot hun kinderen, staat niet altijd in de macht der ouders. o I>onderdng. Twee dingen zijn maar zeker in het leven dat wij sterven moeten en lijden. Vrijdag. De edelste vorm van smart is, te lijden voor een ander. Zaterdag. Wij zijn op do wereld om onzen plicht te doen, niet om p leizier te hebben. Vetvlekken verwijderen. Het verwijderen van vetvlekken uit wol len en zijden stoffen met benzine laat een rand na. Om dit te voorkomen vermengt men de benzine met aardappelmeel, legt de brij op de plek en aJa het droog is, bor stelt men het weg.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 13