Brieven van een Leidenaar. EE&TING'S PASTILLES. Gemeenteraad van Noordwljkcrhaut. Uit de Reëhtzaal. I. Leiden is beroemd door zijn hoogeschool en bekend om zijn peueraars. Zooals olk goed Leidenaar weet, hebben wij de hooge school tè danken aan Willem van Oranje en ■jvab misschien niet allen weten, de bekend heid van zijn pcueraar danken wij aan Hil- debrand, die voor ruim een halve eeuw zijn „Camera Obscura" uitgaf, waarin een Leidsch Pcueraar werd beschreven met pcurstok en schuit. Dat boek is heel be roemd geworden on ook dat stukje is veel gelezen en zoo is sedert dien tijd do Leid- eche peueraar overal bekend. Mijn zoon, dio in Den Bosch in garnizoen heeft gelegen, zei dat het dienstmeisje van den kapitein toen zo woorden kregen, hem den bons gaf met: „Loidecho pcueraar, ga naar je smulschoit." Schipper Ebc, die uit het Fricsche komt, vertelde dat do schoolmeester achter do vraag: ,,Wat zijn do voornaamste middelen van bestaan in Leiden!'' liet opschrijven: „Lakenweven en peuren". Wie echter mocht mcenea dat wij peuc- raars nog zijn, zooals Hildobrand ons heeft gctcekend*. heeft het mis. Peur cn schuit mo gen er nog uitzien zooals in de dagen toen de nu 89-jarigo dr. Nicolaas Beets als Leidsch student in den maneschijn langs de Singels wandelde, bet oudo geslacht, dat alleen leef de en peurde voor vette moeten en jenovcr- fJcsch, is haast uitgestorven. De 19de eeuw- echo beschaving is ook niot geheel tevergeefs gegaan over do hoofden van ons mcnschen. Als een stille zomernacht do woelige stad, in rust verzonken en door do blecke maan be schenen, zich in onze singelgrachten weer kaatst, dan terwijl do pourstok wiebelt in mijn hand, staan mijn gedachten niet stil. Toen ik jaren geleden reeds stond naast mijn zaligen vader en hem allci"i vragen deed over allerlei dingen, dan zei hij vaak: Bomoei jo niet met Staat of Kerk, Maar houd je bij jo eigen werk. Dan dacht ik: belet een bloem het bloeien in de warme Junimaand, een vogel het zin gen op een mooien Mcimorgen, een monsch hot denken al is hij maar een peueraar. Ik heb als' jongen eens een mooi boek go- lezen: de levensgeschiedenis van Georg Fox, een schoonmaker in ccn Engclsch dorpje. Allerlei vraagstukken kwamen als hij zoo alleenig op zijn driestal schoenen zat te lap pen, bij hom op. Geestelijken, di- hij zijn gemoedsbezwaren mededeelde, gaven hem tot oplossing van die vraagstukken den raad „bier te drinkon en met meisjes to dansen." Fox had daar geen vredo bij en 't slot was dat hij voor 't laatst zijn schoenmakersge reedschap gebruikte om zioh eon stel kloo- ren van leer te maken en daarmede de we reld inging: haj werd de stichter der Kwo- kors. Iets van dien Fox-gceat heb ik altijd in mij gevoeld en ik ben er dankbaar voor dat de nitgovor van ons Dagblad mij do gelegen heid heeft gegeven om als 't pas geeft, een en ander over do vraagstukken van den dag to zeggen. Nu zou ik geen goed peueraar kunnen wezen als ik niet was een geboren en geto gen Leienaar. En als oprecht Loienaar legt het wel en het weo van onze stad met haar roemrijk verleden mij 't naast aan het hart. Al durf ik nu niet beloven dat ik altijd over Leidscke toestanden mijn meening zal zeg gen, mijn eerste brief moet wol gewijd we zen aan do stad onzer inwoning, Lugdunum Batavorum, zooals prof. Blok nog onlangs heeft aangetoond. Een vraag, die mij goruimen tijd bezig heeft gehouden, waar ik menig donkeren en helderen nacht over zat to peinzon, is: „gaat Leiden achteruit of niet?" Klagen ligt in de monschelijko natuur. Wij hebben altijd het paradijs achter ons. Mijn buurman, die met de peurschuit naast mo ligt in do Zoete rwoudschensin gel - gracht, zegt: „Loiden gaat achteruit, want vroeger vingon de peurders veel meer pa ling dan tegenwoordig." Studenten, die 'snachte langs den Singel of door het Plantsoen wandelen en graag eens eon praatjo met ons houden, spotten: „Leiden gaat achteruit, waar zijn nog do Cobets, de Scholtens cn do Kuenens onder de professoren Winkeliers, kooplieden, hotel- en kroeg houders zuchten „Leiden gaat achteruit", al is liet ook waar dat ze hun zaken gedurig uitbreiden en menig winkel en hotel er veel florissanter uitziet dan voor twintig, dertig jaar. Mevrouwen ik noem om geen aanstoot to geven burgerjuffrouwen ook mevrouw klagen: „Leiden gaat achteruit", al koopen ze dikwijls palingen waarmede mijn vader, toon ik nog een jongen was, alleon bij de grootheid durfdo komen. Wcrkmcnschen en fabrikanten steramen al mcc in in hetzelfde koor en waarlijk, daar heeft niet lang geloden in do Raadzaal eon professor ook al een klaagzang aangeheven ovc-r Leidens achteruitgang. In een buurpraatje, of eon gespnek op straat of in de sociëteit, kan men heel wat beweren zonder het to bewijzen, maar in con vergadering van den gemeenteraad moot men datgene wat men zegt kunnen bewijzen, aJ wil ik daarmede nog niot zeggen dat alles wat door onze vroede vaderen beweerd wordt, óók wordt bewezen. Maar het hooglceraar-raadslid is bij dio gelegenheid niet in gebreke gebleven met cijfers Leidens achteruitgang to staven met bewijzen. Enkele grooto kapitalen, zoo rodeneerde hij zijn door sterfgeval of vertrek naar el ders uit onze gemeente verdwenen en het be lastbaar inkomen nam daardoor gestadig af, al is die afneming nog altijd gering, wat, donk ik, komt doordat 't aantal kleine inkomens is vermeerderd. Nu is het voor mij als een doodeenvoudig man eon stout bestaan, oin niet alleen tegen 't algomeen govoelen, maar ook tegen de be wijzen van een hooggeleerde in, te durven vasthouden dat onze gemeente niet achter uitgaat, doch in de laatste kwart eeuw men mag toch om voor een gemeente voor- of achteruitgang to constateeren niet bij en kele jaren rekenen aanmerkelijk vooruit gegaan is. Tk las in mijn jeugd eens een Latijnscho sprouk, die, volgons den dominee, van wien ik destijds godsdienstonderwijs ontving, be- teekondo dat het er niet op aan komt wie wat zegt, maar wat wie zegt. Als dat al reeds zoo was in den tijd, toen m^n Latijn scho spreuken sohreef, hoeveel te meer zal het dan zoo wezen in onzen tijd, nu do we tenschap onder alle standen haar beoefenar ren vindt en de kennis ook doordringt tot het volk. Daarom hoop ik dat men notitie van mijn schrijven nemen wil als ik in mijn tweeden brief zal vertollen, waarom kan gezegd wor den dat Leiden vooruit is gegaan en nog vooruitgaat. Een blijdo boodschap toch voor allen, dio de stad hunner vaderen lief hebben. RECLAMES, a 40 Cents per regel. 1642 10 Neemt KEATING's BORST-PASTIL- LES, sla gy hoest! Het is het geneesmiddel 2onder weerga togon Hoost, Astlimn, Bronchitis en Keelziekten; gy zult weldra geheel genezen zijn. Volgens ver klaring der besto Geneesbeeren bestaat er ter werold geen beter voorbehoed- en genees middel voor de Borstziekten dan de 1G51 4 BORNEO. Naar aanleiding van het gisteren vermelde sneuvelen van den luitenant Akersloot van Houten Roos en een mindore, by een oxcursle van Priok Tjahoe naar Belawan, wordt hot volgonde in herinnering gebracht: De tocht van Priok Tjahoe naar Belawan is reods in het begin van December van het vorige jaar zonder sucoes ondernomen. De correspondent van het „Bandj. Nbl." meldde indertijd uit Priok Tjahoe: „Op den 5den December werd een goed toegeruste colonno uitgezonden met het doel om via Toembang Siroen, Belawan te berei ken. Deze tocht werd noodzakelijk geacht de wijl zioh aldaar eenigo vijandelijke hoofden bevonden met hun mantri's, terwijl tevens vernomen was dat de pretendent-Sultan voornemens zou zijn met zijn volgelingen naar Toembang Siroen te gaan om het ons bevriende hoofd Toemanggocng Batang tc dwingen zijn partij to kiezen. Do colonno bestond uit honderd bajonet ten, waarbij ingedeeld waren do luitenants Akersloot van Houten Roos en Van Hecht Muntingh Napjes, een ambulance onder den officier van gezondheid Van Ouwerkcrk, be nevens een tixnn bestaande uit 130 dwang arbeiders met levensmiddelen voor zeven da gen, het geheel onder bevel van kapitein Stipriaan Luiscius. Na een moeilijken tocht door oerwouden, waarop ontelbare ravijnen moesten overge trokken worden, bereikte men zonder be moeilijkt te worden dee middags Toembang Siroen. Daar is slechts een groot buis, door een kleine grasvlakte omringd en bewoond door een tiental dajaksche gezinnen. Veel inspanning had deze marsch vereisoht, om dat het voetpad over een berghelling door zware boomen was versperd, die niet alleen groote bezwaren opleverden, maar ook een voor don vijand voordeeligc positie zouden gevormd hebben, indien, hetgeen hij naliet, van dit punt door hem gebruik was ge maakt. Den volgenden dag te zeven uien werd vordor voortgcmarcheerd. Al spoedig kwam men met den vijand in aanraking, die zulke juiste plaatsen had ingenomen, dat hij, zon der gezien te worden, toch met zijn vuur den weg kon bestrijken. Te acht uren vielen de eerste schoten, waarbij niet levensgevaarlijk werden gewond de Europccsohe fuseliers Bonthuis en Rubcnga. Do commandant trachtte door het zonden van patrouilles op zijde ,van den weg vooruit to komen, hetgeen niot mocht gelukken. De vijand bleef met vuren voortgaan. Do Europeesche sergeant Wochtborgcr en do fuselier De Lauwere wer den gewond, hot. verband met den twin raakte verloren, do manschappen raakten uitgeput door het voortdurend aanvallen op con vijand, dio buiten bereik bleef, drinkwa ter was niot meer aanwezig, in vier uur tijds waren reeds 10 pet. gewonden be komen, die ioder oogenblik dreigden ver meerderd to wordenhet sohccn onmogelijk volgens de inlichtingen der gidsen Balawan op dien dag te bereiken, om al welke rede nen do commandant besloot terug te kecren. Op 7 December kwam do colonne in het bivak te Priok Tjahoe terug. Naar aanleiding van dezen helaas! mis- hikten tocht, welke ons geen sucoes, wel ccni- ge gewonden opleverde, bleek opnieuw in welk een moeilijk terrein onze troepen moes ten qpereoren, zoodat een vijand, die slechts uit. een klein getal volgelingen bestaat, aan gezien niet meer dan zes, vier en aont scho ten tegelijk door hem werden gelost, in staat is om een troep van honderd man en een grooten trein tot stilstand tc brengen en tot den terugtocht to noodzaken." Tegenwoordig alle leden, behalve, wegens ongesteldheid, do wethouder dc heer H. Oostdam^ Cz. Notulen worden gelezen cn goedgekeurd. Do Voorz. doet mcdedeeling van het pro ces-verb aal van de opneming van boeken en kas bij den gemeente-ont vanger. Alles was in orde bevonde. Gedeputeerde Staten hadden bericht ge zonden dat de gewijzigde verordening op het herhalingsondorwijs was ontvangen cn voor kennisgeving aangenomen en dat de supplotoiro kohieren op den hoófdelijken omslag en de hondenbelasting waren goed gekeurd. Aan den heer Taminiau, onderwijzer aan de openbare school in het Dorp, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met in gang van den dag, waarop in de vacature zal zijn voorzien. Eenige af- en overschrijvingen, aan- en toevoegingen op do begrootdng Voor 1902, werden door den Voorzitter uitvoerig toe gelicht en door den Raad zonder op- of aan merking goedgekeurd. Daarna ging de openbare zitting over in een met gesloten deuren, ter behandeling van een reclame in den hoofdelijken omslag. Na horopening en rondvraag werd de open bare vergadering gesloten. Koloniën. BATAVIA, 21—23 Januari. (Hnitscbe Mali.) De heer G. W. W. 0. baron van Hoë- vell, sedert 17 September 1898 gouverneur van het gouvernement Celebes on onder- hoorigheden, heeft wegens volbrachten diensttijd eervol ontslag gevraagd, ingaande op 4 April a. a Zooala onze lezers weten, was er reeds het vorig jaar sprake van dat do heer Yam Hoc- Vell naar Nederland zou torugkeeren. (B. N.) De gezondheidstoestand te Soerabaia laat nog steeds te wcnschen. Wel laat ons, op een enkele uitzondering na, do cholera met rust, maar daarentegen heorschen de koortsen in erge mate en spreken ook pok kon en typhus een woordje mede. Aan lautst- genoomde ziekte overleden in één nacht twee Europeesche kinderen. (Soer. IIbl. He Merapi. Onze gevaarlijke buurman, de Merapi, is voortdurend het onderwerp onzer gesprek ken. Zoo hoorden wij dat in den vooravond van den löden Jan. de top van den borg in een prachtigcn blauwen sluier gehuld was en dat des nachts omstreeks twaalf uren, telkens met kleine tussohenpoozen, vuurko lommen de koogto ingingen, het best te ver gelijken mot vuurpijlen. Aan dc waarheid dezen mededeelingcn valt niet te twijfelen, persoonlijk hebben wij daarvan niets gezien, alleen dat de berg rookte, doch dat is zijn dagolijkscho bezigheid; ook hoorden wij geen onderaardsch gerommel, terwijl velen ver klaren dit wel gehoord te hebben. Het is het beste om zich niet angstig te maken, sommige ingezetenen, die do grooto aardbe ving van 1867 hebben bijgewoond, rakelen de ze oude geschiedenis wederom op en weten er ijzingwekkende verhalen van te doen. Wij raden onze lezers echter aan zich daarom niet to verontrusten, daar er veel „Dich- tung' onder loopt. {Centrum.) In de „Mataram" van 39 Jan. leest men nogHeden deelde men ons mode dat dc Me rapi nog 6teeds werkt; ook hier te Djokja werd Zateillagavond duidelijk een gebrom gehoord, afkomstig van de Merapi. Op de ia. de nabijheid van den vulkaan Hggencle ondernemingen is wederom aschregcn geval len. De Merapi gooit thans aan drie zijden zand cn steencn uit en wel aan do Noord-, Oostn en Zuidoost-zijde. Priok Tjnhoe. Aan een van den resident der Zuidcr- en Oosterafdeelingen van Borneo ontvangen telegram van 20 Jan. wordt in de „Jav. Ct." het volgende ontleend. Patrouilles van uit Priok Tjahoe tussehen 7 en 13 dezer ook naar do Malangan-bergcn en Riam Palcmbang, hadden geen ontmoe tingen met den vijand. Het stoomjacht „Ban Liong Hin" ontving bij Palerabang op 12 dezer vier schoten. Dc Pegoestian schijnt zioh te Belawan niet langer veilig te achten en is nu te Kalang Pampang aan do Boven-Boemban, het kruis punt der wegon naar de Laoeng-, Sockoe-, Menawing- en Baboeat-riviercn. De afstand tussehen Belawan en Kalang Pampang bedraagt voor Dajaks één dag. Door don Qouverneur-Gcneranl ran Ned.-ln- 'O min vnleendp luwcliikkineeo genomen CIVIEL DEPARTEMENT. Ontheven: bij den dienst van het baggermaterieel eer vol van de tijdelijke waarneming der betrek king van gezagvoerder tevens molenbaas te Tandjong Priok, Tj. de Jong. Conoemd: tot gezagvoerder tevens mo lenbaas tc Tandjong Priok, de ambtenaar op non-activiteit J. K. van der Roest, laat stelijk die betrekking bekleed hebbende. Tijdelijk gesteld: ter beschikking van den directeur der burgerlijke openbare werken, ten eilide dienst te doen als inge nieur der tweede klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, de ambtenaar op non-activiteit-, B. V. E. Houthuqsen, laatstelijk die betrekking be kleed hebbende. Ontslagen: bij den landraad te Mc- dan (Oostkust van Sumatra), eervol als lid op verzoek, J. H. A Treusein; wegens vertrek E. M. van Hille, beiden onder dankbetuiging voor dc door hem als zoodanig bewezen diensten Benoemd: tot lid C. F. H. Gravelotte, kapitein-intendant bij de militaire admini stratie aldaar; H. Hüttenbach, chef der firma Hüttcn- bach aldaar. Benoemd: bij het departement van Onderwijs, Eeredienst cn Nijverheid tot hoofdcommies, de eersto commiezen J. E. Dambrink en D. A. Kelder tot tweeden oommies, do ambtenaar op non-activitcit, gesteld ter beschikking van den directeur van genoemd departement B. A. H. Hetharia; do derde commies J. H. Stadelman en J. W. Rocssingh van Itcr- sans, thans gesteld ter beschikking van den directeur van genoemd departement. Gesteld: voor den tijd van zes maan den of zooveel korter als zal blijken voldoen de te zijn, ter beschikking van den voorzit ter van de landraden te Pocrwakarta en Eckasi, ten einde te worden belast met griffiorewerkzaamheden bij eerstgenoemde rechtbank mr. J. A. N. Esche, laatstelijk ambtenaar ter bosohikking van den presi dent vae den raad van justitie te Soerabaja. Nader verlengd: met drie maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn do termijn waarvoor: mr. F. Oh. Boo gaard, laatstelijk tweede substituut-griffier bij het hooggerechtshof van Nederlandsch- Indiö is belast met de functies van buiten gewoon voorzitter van den landraad fce Bre- bes (Pekalongan), de ambtenaar W. Claase, ter beschikking van den buitengewoon voor zitter van den landraad to Brebes is gesteld, ten einde met griffierswerkzaamheden te worden belast. Benoemd: tot derdon commies bij het departement van financiën, de ambtenaar op wachtgeld J. O. Peetere, laatstelijk derde commies bij de marinemagazijnen van het marine-etablissement te Soerabaja. Ontslagen: bij het bosehwezen op Ja va ©n Madoera eervol, wegens ziekte uit zijn betrekking do opziener A. Th. Nettekoven. Ter beschikking gesteld: van den gouverneur van Celebes en andcTboorig- heden do opzichter der eersto klasse J. A. Schiotling. Overgeplaatst: van dc directie naar do residentie Paleinbang, ten oinde als eerstaanwezend waterstaatsambtenaar op te treden, de architect J. W. P. Vrijbergen; van de residentie Menado naar de resi dentie Pulexnbang, de opzichter der eerste klasse A. Breevoort; van do residentie Semarang naar de di rectie do achitcct A. Legerstee; van dc residentie Soerabaja naar de resi dentie Semarang de opzichter der eerste klasso 0. G. Westenberg. MILITAIR DEPARTEMENT. Over geplaatst: de eerste luitenant der artil lerie H. M. E. Brodhaag van do twee-en- fcwintigste compagnie artillerie (compagnie van Atjch) te Sabang naar het subsistenten- kacïcr te Batavia; de eerste luitenant der artillerie C. Rin geling van heb commandement der artille rie ter Sumatra's Westkust te Padang naar de twcc-cn-twintigste compagnie artillerie (compagnie te Atjelt) te Sabang Verleend: wegens langdurigon dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den eer sten luitenant der infanterie E. G. A. Slore; wegens ziekte een jaar verlof naar Euro pa, aan den officier van gezondheid der eersto klasse dr. E. M. G. Ahn. Ovorgeplaatst: bij het subsistenten- kadcr te Batavia: de eerste luitenant bij het vierde depotbataljon J. D. Cox, de eerste luitenant bij het derde depotbataljon N. W van Gelder en de eerste luitenant bij het garnizoensbataljon der Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo J. H. van "Boldrik bij het garnizoensbataljon van Palem- bang de eerste luitenant bij het vijfde ba taljon C. P. Lenshoek bij hot garnizoensbataljon der Zuider- en Oostor-afdeeling van Borneo, de tweede lui tenant bij het negentiende bataljon N. J. Feenstra; van Batavia naar Fort dc Koek als kwar tiermeester van het vierde depot-bataljon tevens garnizoen, de kapitein-kwartier meester J. F. Ij. Schneider; van Fort do Koek naar Batavia, op het bureau van den gewestelijken intendant, de eerste luitenant-kwartiermeester H. C. E. Karstcn. Overgeplaatst: bij het commande ment der infanterie te Magelang, de kolo nel bij het tweede bat. A. E. N. il. Otken bij ihet tweede bat., de majoor bij het vijf de bat. F. W. H. Tuinenburg; bij het garnizoensbat. van Palcmbang, de onder-luitenant bij het tiende bat. J. Tim mer. Benoemd: tot magazijnmeester der derde klasse (tweede luitenant) bij het corps magazijnmeesters der genie, de militaire op zichter der eerste klasse N W. Pel (algo meen stamboek No 2596.) Verleen dwegens langdurigen dienst eon jaar verlof naar Europa aan don eerste luitenant der infanterie J. P. W. Segov. Do rechtbank to Amsterdam deed gis teren uitspraak in de zaak van den diefstal van ongeveer 1003 in bank papier en contanten, benevens van gouden on zilveren voorwo. pen, ton nadeole van den directeur van do begraafplaats „Vre- donhof," wonende aan den Haarlemmer weg aldaar. De rechtbank voroordeeldc ter zake van dien diefstal F. Bonquet cn Jan Spekkors tot gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. Als schuldig aan heling ver oordeelde de rechtbank M. dc Groot, de vrouw met wie Bouqnet woonde en die uit bet gostolene voordeel had getrokken, tot 2 maanden gevangenisstraf. Voor de arrondissemcnts-rcchtbank te Utrecht stond gisteren terecht J. G., kcopman te Woerden, wegens mishandeling aldaar in den avond van 14 October jl. ian den onbezoldigden rijksveldwachter W. A. de Graaf. Deze zaak was reeds vroeger in behandeling geweest en had toen aanleiding gegeven tot vermoeden van den officier van justitie tegen Dc Gr. van meineed, welk ver moeden door de rechtbank echter niet ge deeld werd, ten gevolge waarvan de zaak opnieuw in handen van den rcchter-commis- saris. werd gesteld tot nader onderzoek. Uit h.t verhoor van getuigen bleef dc onbezol digd rijksveldwachter De Graaf zijn ver klaring handhaven, en verzekerde in den persoon, die hem den 14den October ruwe woorden toegevoegd, geslagen en tegen den grond geworpen had, ten stelligste den be klaagde J. G. te hebben herkend. Deze laat ste ontkendo dit echter even stellig, welke ontkentenis werd gcappuieerd door de ge tuigenis van Steenhoven, die op bedoelden avond des avonds te 6 uren den beklaagde in Rotterdam naar het station heeft ge bracht en van Ant. van Dam, die, van Bo degraven komende, te Woerden te onge veerd uren in don van Rotterdam komenden sneltrein stappende, daarin den .beklaagde reeds gezeten vond. Op datzelfde uur moest volgens verklaring van den- onbezoldigden veldwachter de mishandeling hebben plaats gehad. De Bubsfc.-officier, baron Van der Feite, achtte het bezwarend om bij zóó tigeneriij- dige verklaringen een beslissing to r-ecien. Da mogelijkheid bestaat, dat do veldwachter zich vergiste, en in dubio meende hij dus de onsohuld van bekL te moeten aannemen en vroeg vrijspraak. De verdediger van bekl,- rar. N. Nauta, betoogde nog op juridisch* gronden, -dat „deze" onbezoldigd rijksveld wachter, ten gevolge van de wijze zijner be noeming, niet de bevoegdheid had tot het opsporen van misdrijven. Ook nog op vele andere gronden hield hij zich van de on sohuld van zijn cliënt overtuigd (mede we gens de weinig gunstige bekendheid, die Do Gr. in Woerden geniet) en sloot zich der halve geheel bij den eisch tot vrijspraak aan. Uitspraak over 8 dagen. De staking. De circulaire aa nhet spoor- en tramper soneel, waarvan in ons vorig nommcr de strekking werd medegedeeld, luidt in haar geheel als volgt: Kameraden I Do overwinning door ons in de laatste dagen van Januari behaald, heeft schrik ge bracht onder allen, die van onzen arbeid moeten leven. Dc ipera is dadelijk begonnen met de Re geering tegen ons op te hitsen, mot te lie gen over ons en ons van ongcoorloofden dwang te beschuldigen, waartegen men nu maatregelen van de AA-egeering vraagt. Indien nu deze daaraan voldoet op een wijze, dat ons alle recht tot staken wordt ontnomen, dan wordt daarmede onze over winning veranderd in een nederlaag, Aan wordt daarmede het pas verworven recht om onze grieven aan dc directies bloot te leg gen, gemaakt tot een wassen neus, want dan kunnen die directies altijd aan het.eind van zulk oen bespreking zeggen: „Wij geven niets of zoo weinig als we willen kwijt zijn, want ge hebt toch geen recht tot staken." Begrijpt dus goed, dat het gaat om uw gansche toekomst en ook om de toekomst van iedere arbeidorsvereeniging, want, een maal ons recht geknot zijnde, zal bij iedere voorkomende staking ook dat der andere arbeiders geknot kunnen worden. Thans rust dus op ons de zware taak, to trachten dit dreigend gevaar af te weren en daarvoor z\jn alle krachten noodig. Daarvoor is de geheele Nedcrlandsche ar beidersbeweging noodig. Maar daartegenover staat, dat, willen wij op dan steun dier beweging kunnen rekanen, (wij tegenover haa-r pliohten hebben. Dat moet goed begrepen worden 1 Waarneer bijv. plotseling het werk-zou wor den neergelegd, omdat er soldaten op het terrein of op de machine komen, dan kan dat geen reden zijn, waarvoor we op de hulp •onzer medearbeiders kunnen rekenen. Wanneer er zou worden gestaakt om een <andore reden dan om te trachten de eens verworven rechten te handhaven, d.-i-n kan dat geen reden zijn, waarvoor we op hulp i onzer medearbeiders mogen rekenen. Men bedenke dit wel I Onze beweging is schoon en rechtvaardig en millioenen oogen zijn op dezen rechtvaar digen strijd gevestigd. Daarom zij men voorzichtig en wachte het juiste oogenblik af, hetwelk u tijdig zal wor den bekend gemaakt. Laat er in deze dagen geschieden wat wilx wij bezweren u, blijft aan het werk totdat ge .nader eu langs volkomen vertrouwden weg van ons hoort. Het is bekend, dat de oude garde van Na poleon altijd doormarcheerde totdat het tijd was; dat zij zich niet liet afleiden van het hoofddoel door allerlei nevenzaken of klei ne verhinderingen. Wij hopen en verwachten, dat gij evonzoo zult doen. In deze dagen verdraagt allee, zouden we haast zeggen: deze toestand kan en zal niet lang duren, maar een handeling van één of twee man, die zich niet stipt aan de tijding van het hoofdbestuur houden, kan de meest noodlottige gevolgen hebben en kan ook ze ker aanleiding goven, dat de organisatie haar steun onthoudt. Kameraden I In deze ernstige tijden vertrouwen wij op uwe vastheid, op uwe kloekheid. Het gaat om uw brood en uw recht». Blijft dan allen pal staangereed zoodra wij u zeggen; maar alleen bet oog gericht op de groote zaak, en niets gedaan, ook niet tegen militairen, want dat zal meer schade dan voordeel geven. Wijst hen er alleen op, dat zij evengoed arbeiders zijn als gij, maar verhindert hen in niets. Stoort u niet aan de praatjes van onder kruiperswervers, die verklaren, dat buiten gewoon veol leden en dat geheele depots aan hun zijde staan; bijv. Amsterdam W. p., ter wijl den dag daarna do afdeeling machinis ten daarop antw^rd gaf, door eenstemmig te verklaren zich stipt aan het hoofdbest-uur te houden. Dergcbjke praatjes neemt men te haat, om u tc ontmoedigen. Antwoordt hen roet: leve de organisatie I Namens de gec. besturen, F. H. PETTER. J OUDEGEEST. Amsterdam, 16 Februari 1903. UITLOTINGEN. 3 3/4 pOt. loten Pana- makanaal van 1888 k fr 400. Trekking van 18 Febr 1903. Bepaalbaar 15 Maart 1903. Premieën: fr. 250,000 No. 1,884.022; fr. 100,000 No. 942,857; fr. 10.000 Noa 349,054 en 1,807,252; fr. 5000 Koe. 15.723 en 1,675,8-18; fT. 2000 Nos. 844^072, 729,799,. 887,757, 1,018,605 en 1.834,171 en fr. 1000 Nos. 326,989, 1,809.763, 60.893, 1.228,638, 55.355, 1,403,578, 348,012, 938.760, 2*9.658, 999,672 368,845, 1,987,833. 199,247, 458,013, 1,334,953, 241,395, 1,403,416, 1.248,743, f 1,830,747, 1,123,692, 1,487.800, 1.554.806, 1,420,235, 390,107, 1.41E.6K), 811,840, 1,035,611, 1,634,979, 1,413.954, 1,870,641, 1,189,265, 470,221, 1,136,091, 1,8P8,476, 740,360 1,682.868, 1,855.134, 1,405,005, 1,831,537, 215,294, 1,350,476, 416,483, 1,784,656, 932,647, 1.303,303, 711,270, 1,831,462, 1,996,112, 789,852, 992,655.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 6