NV 13185 Maandag 16 Februari. A®. 1903. feze insurant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANTi Voor Lstdsa pst treek 9 Oeataj per 8 maanden f 1.10. Boiteo Leiden, per looper en waar agenten gevestigd fijn 1.30. Franco per poet 1.65. PRIJS DER AD VERTENT LËN1 Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Orootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor bet inoasseeren wordt f 0.05 berokend. kanselier .aan het oonsuloat der Nederlan den to Smyrna. Verleend aan W. D. J. Bezomor, te Utrecht, tijdelijk tot wederopzegging belast met de waarneming van de betrokking van adjunot-oommiee bij den Centraion Gezond heidsraad, de persoonlijke titel van commies. Goedgekeurd hot ontslag van mr. A- ba ron van Dodom, destijds burgemeester der gemeente Staphorst als secretaris dier ge meente. Benoemd tot loctor in de faculteit dor let toren en wijsbegeerte aan de Rijka-univorsi- toit te Utrecht-, tot hot geven van onderwijs in hot Sanskriot, dr. W. Galand, thans con rector van het gymnasium te Breda, on tot lector in do faculteit der wis- ca natuur kunde aan dezelfde universiteit tot het ge ven van onderwijs in do zoölogie, dr. G. O. J. Voemoor, thans assistent met den perso- ncelon titel van loctor aan dio universiteit. Do gowono audiëntie von den minister van justitie zal deze week niet plaats heb ben. Post en telegraphic. Voor het in April 1903 te houden verge lijkend ondeivx>ok voor de betrekking van lolephonisto worden twintig plaatsen bo* schikbaar gestold. Mon zie voor bijzonderheden „Sts.-Ct, (No. 30). ContrOIe op do karnemelk» Sommigen onzer lozere zullen zich m-ia- ichion nog herinneren dat wij verleden 'jaar naar aanleiding van het verslag over 1901 van den gcmemte-scheikiradige, thans 'directeur van don gemeentelij ken keurings- 'dienst, de opmerking maakten dat het pu bliek er niet veel aan had aan hot einde van het jaar te weten bijv. dat van de 160 Ogenomen monsters karnemelk 60 bleken (Wervalaöht te zijn en dat van de karnemelk door melkalijters geleverd 71 pCt. ondeugde lijk van samenstelling was, wanneer zij niet .wisten door wian deze ondeugdelijke waar Was genomen En we hebben toen aangora- öen hot resultaat den* onderzoekingen met Öon naam van den persoon of do fabriek, waarvan het monster waa genomen-, te pu- blioeorem. Tot ons genoegen ia vanwege don ge- ÉneoTitelijkon keuringsdienst daannedo thans een begin gemaakt. Reeds tweemaal is een opgave in ons blad gepubliceerd on men zal «daarmede geregeld doorgaan, om haar mis schien ook met do zoetemelk te vervolgen. Op willekeurige tijden, geheel onver wacht, wordt een monster genomen om te woixlen ondorzooht, terwijl men het resul taat later in de reeds vermeldo opgaven ziet. Om leakon te gemoet te komen, en een gomakkelijken kijk op do zaak te geven, vindt men aan den voet der opgave mede gedeeld dat het percentage droge stof min stens 7.0 pCt. moet bedragen wil do karne melk geacht kunnen worden deugdelijk van Bam onsbei ling te zijn. Het bleek bij do eerste opgave dat verre weg de meeste monsters beneden het vor- ©ischto gehalte bleven, soms daalde hot por den t droge stof tot haast 3. Wie echter de moeite nam de tweede opgave in ons Za terdagavond nommor opgenomen te verge- lijken met de vorige, zal hebben opgemerkt dat er reeds eenige vooruitgang viel waar fce nemen. Een zoo laag peroenbage als in u© eerste lijst kwam thans niet voor. Hot zou ons noot verwonderen of metter tijd zal hot aantal monsters van ondeugde lijke samenstelling zeer sterk afnemen. 't Mag waar zijn, wat door eon der melk- BÜijtere ter verontschuldiging is aange voerd, dat alle waar naar zijn gold is, de afnemers zullen znoh waarschijnlijk houden aan de spreuk dat goedkoop duurkoop is en liever 3 ets. por liter betalen voor kar nemelk van deugdelijke samenstelling dan 2 ets. per liter voor molk van een verdacht Boort. Bovendien blijkt dat zich echter gevallen Voordoen dat met altijd de boste molk ook de duurste is, maar zelfs ver benoden den prijs van de mindere qualitedt is. Dit zou nog duidelijker worden als bij de afkon diging bak de prijzen, waarvoor de melk verkocht wordt, konden worden bokemd go- maakt. Daarbij staan do verkoop ere aan heb ge vaar bloot dat de afnemers hun andere Euive-lproducten vergelijken mot hun karne melk. Bedriegen wij ons niet, dan zal door don thans toegepasten maatregel men binnen niet te langen tijd het verblijdend ver schijnsel waarnemen dat er geen karnemelk in Leiden meer verkocht wordt, die niet van een behoorlijke samenstelling is. Zou het daarom ge on overwegi ng verdie nen met andere voedingsmiddelen, waar- van men weet dat ze veelvuldig vervalsdit worden, op soortgelijke wijze te handelen 1 i Bedriegerij op welke wijzo ook en vooral als de gozondhoid er mede op het spel star t, wordo zooveel mogelijk aan het licht ge- bracht De concurrentie is scherp, doch zij mag niet leiden tot vervalsohing. Dan houdt zij op eerlijke conounronfcio te zijn. Eerlijke handolaren en neringdoenden lijden er andor en het publiek wordt er do öupe van. LEDDEN, 16 Februari. Het maken van de ruatieke brug over do Zoeterwoadacho elngelgracht by de Kraaler- Btraat ls gegund aan den laagsten in6chrUver, den heer B. M. H. Keiler, alhier, voor 7980. Geiyk gemeld, bedroeg de hoogste inscbryviDg van een Hagenaar f 16,960. Heden ls met de uitvoering van het werk een aanvang gemaakt. De firma Burgersdyk en Niermans alhier zal de volgende week in haar verkooplokaal 1 „Templum Salomonis" wederom een veiling houden van boekwerken over philosophie, theologie, rechts- en staatswetenschappen, 'staathuishoudkunde, geschiedenis en plaats 'beschaving, verder werken over taal en letterkunde, klassieke talen, kunst- en geïllus treerde werken. De catalogus, dien wy heden ontvingen, bevat op hot gebied der gemelde wetenschappen zeer veel belangrijke. De ver zameling lê done week Vrtfd&g eu Zaterdag Dezelfde firma kondigt tegen de volgende maand een tweede velling aan uitsluitend op het gebied van geneeskunde, en wis- en natuurkundige wetenschappen. Voor verdere bijzonderheden verwyzen wy naar de in dit blad voorkomende advertentie. Het Rotterdam8ch Tlvoli-tooneelgezel- schap voerde gisteravond in den schouwburg alhier op het vyfbsdryvig tooneelspel van Justus van Maurik Jr.: „S of Z," een stuk dat hier ln Yele jaren niet is vertoond ge worden en blijkbaar volkomen valt in de krachten van het gezelschap. Vandaar dat dan ook wel reden tot tevredenheid bestaat over de acteurs en actrices, die in dit werk van onzen populairen schrijver voor het voetlicht traden. Ieder werkte mede om een goed geheel te verkrijgen en dat het publiek, hetwelk de zaal wel niet geheel vulde, dit op prijs stelde, bleek uit de vele bijvalsbetuigingen en uit de terugroepingen. De Leld8che tooneelvereeniging „Jacob Cats" doet ook buiten de groote vooretelliugen in den schouwburg en de gezellige bijeen komsten met introductie in den foyer der Stadszaal, ook op andere wijze van zich merken. Gisteravond gaf xf) in „Zoraerzorg" een huishoudelijk soiróetjo uitsluiteud voor de leden met hun dames. Gelijk de voorzitter in zijn openingswoord opmerkte, was het een proef. Mocht deze bijval vinden, dan bestond het voornemen ze door meer dergeiyke byeen- komsten to doen volgen. De uitkomst lieoft zeker niemand teleurgesteld. Verscheidenheid was er te kust en te keurluimige e. a. voor drachten, zangnummers van dames, die even eens welwillond hun bydragen loverden, de bespeling van een pianola, thans pianiste ge noemd, het optreden van de K-K. muziekkapel on ook van een dilettant-mandoline gezelschap. Men ziet, er waa voor elk wat wils. En dan, wat er gegeven werd, was van good gehalte. Hoe kon het dus anders dan dat de gezellig heid er steeds door wonl De daarna ge boden gelegenheid tot dansen bleek bovendien niet minder welkom. Er kan hier dus alleszins van welsiagtng gesproken worden. Gisteravond werd in de Stadszaal de generale repetitie gehouden voor de uitvoe ringen, die het Comité voor de feesteiyke her denking van het jubileum van Z. II. Léo X.UI zal doen vieren. Het Comité was zoo welwillend een aantal personen, voor wie de uitvoermgen zelve niet te bereiken zyn, waaronder wessjongeno en -meisjes en de matroosjes dor Kweekschool, hiorby toegang te verloenen. De groote zaal was dan ook byoa geheel gevuld. We hadden ook het genoegen een kykjo te mogen nemen en, hoewel we niet uit de school zullen klappen, durven we gerust mededeelen dat do uitvoering een machtigen indruk zal maken. Het koor van meer dan 140 dames en heeren klonk indrukwekkend, de muziek was schoon, de groepen levende beelden door Ludwig Markwitz van Duisburg gearrangeerd bepaald eenig. Naar men weet, is de belangstelling dan ook zoo groot dat hot Comité is genoodzaakt vier uitvoeringen te geven. De netto-opbreugst van het batig saldo komt aan liefdadige doeleindon ten goede. Dr. F. J. Los, predikant te Barnevold, heeft bedankt voor de beroeping naar Am sterdam. H. M. de Koningin heeft dezer dagen oIb blijk van belangstelling in het feest van den kunstschilder J. G. Smits een schilderij aangekocht. Naar het „N. v. N." verneemt, heeft dr. Schaepman bij testamentaire beschik king bepaald, dat zijn nagelaten handschrif ten moeten worden verbrand. Er doet een bericht de ronde, dat de heer M. A. Brandts Buijs Jr. te Zutfen, te Bayreuth cenige oonoerten zou dirigecren. De heer Brandts Buijs zelf noemt dit be- rioht „onzinnig." Naar ,,Do' Tel." verneemt, zijn er op het oogenblik bij de Regeering plannen van do Hollandsche IJzeren-Spoorwcg-Maat- sohappij in behandeling tot het aanleggen van een groot nieuw rangeer-terrein in do Watergraafsmeer. Reeds enkele jaren is ge bleken dat do tegenwoordige rangeerterrei nen te Amsterdam, vooral bij gesloten wa ter te klein zijn om den dienst behoorlijk, geregeld te kunnen uitvoeren .Het nieuwe terrein zou komen ten Noorden van de lijn van do H. IJ.-S.-M. door de Watergraafs meer. Verschilende terreinen zullen vermoe delijk onteigend dienen te worden. Door wijlen mej. O. M. Boudeli, te Hil versum, is aan de gemeente een legaat ge schonken van 600, vrij van successie en andere rechten, om daarvoor op de wandel wegen in do onmiddellijke nabijheid van Hilversum ijzeren banken met leuningen te plaatsen. Door B. en Ws. wordt den Raad voorge steld dit legaat te aanvaarden. De Koningin-Moeder heeft aan de Maatschappij van Nijverheid ten behoeve van het op haar initiatief te Amsterdam gesticht Bureau voor Handelsinjichtingen voor de drie proefjaren een subsidie van honderdvijftig gulden per jaar toegezegd. Het diner door don heer Mitsuhaski, gezant van Japan bij ons hof, gisteren in het huis van het gezantschap te 's-Graven- hage gegeven, was het eerste van een reeks diplomatieke diners in dit seizoen door den gezant aan te bieden. Het diner bestond uit 22 courerts. Er werd aan deelgonomen door do ministers van buitenlandsche zaken en van financiën, den eeoreta-ris van het Permanent Hof van Arbitrage en don se cretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, alsmede door do go- zanton van Rusland, Spanje, Engeland en Turkije en do secretarissen der ItaLiaansohe, Engclsohe en Noord-Amerikaanscho gezant schappen, benevens den Japanschen gezant, te Brussel. Do meesten der bovengenoemde gasten waren vergezeld van hun cchtgenoo- tcn en .dochters. Ter bespoediging der noodzakelijke voorbereidendo maatregelen tot aanleg en exploitatie door do gemeente Den Haag van vior niouwo electrisahe tramlijnen, acht de directeur der goraeentewerken aanstelling in tijdelijken dienst van een opzichter noodza kelijk, en stellen B. en Ws. voor een crodiot van f 1500 te vorleenen voor de bezoldiging van dien opzichter en voor het doen van verdere uitgaven, als voor opmetingen en teekenwerk enz. Te 'e-Gravenhage is op 41-jarigen leef tijd overleden do heer D. H. van der Hoek, oontroleur bij het. binnenlandsch bestuur in Noderlandsoh-Indië. De Martha-8tichting, de bekende inrich ting voor onverzorgde kinderen, to Alfen aan don Ityn, hoeft van N. N. te N een gift van f 1000 en van wyien mevrouw 0. M L.,geb. van L., to Doorn, een legaat van f 1000 ontvangen. Voor do prijsvraag voor een fcesfc- marsch, welko van do Delftsche Lustrum feesten evenals die voor een reclameplaat uitsluitend is opengesteld voor loden en oud leden van liet Dolftech Studentonkorps, is een jury uitgonoodigd, bestaande uit de hoeren J. U. Siohorooym-, RotterdamN. A Bonman, 'e-Gravenhagoen Joh. Wage naar, Utrecht. Wij vernomen dat hot voornomen be staat een christelijk volkssanatorium voor longlijders te stichten, waarvan do kosten ongeveer 50,000 zullen bedragen. (AL O.) Do in iliciens-verlofgangers van de re gimenten veld-artillerie, bohoorendo tot de liohtingen 1893 cn 1900, worden dit jaar on derscheidenlijk voor 21 en 28 dagen onder do wapenen geroepen. Door don minister van oorlog zijn de kapitein A. R. Ophorst, van hot 4do, de lste luitenants P. Huizer van hot 3de rcg. vestingartillerie, P. J. H. Joosten van het 2de regiment Veld-art. en J. D. Schaap, op zichter bij do constructio-wcrkplaatsen, sa mengesteld tob een commissie voor de verlo ting van de cantine-goedcren, boeken uit do cantino-bibliotkcek gravures, portret ten enz. afkomstig van don voormaligen of- tficierscursua to Delft, welko voorwerpen zullen worden verloot onder dc oud-leerlin gen yan dien cursus, voor zooveel deze thans bij hot leger hier te lande zijn ingedeeld. In hot gebouw Eensgezindheid'te Amsterdam word gistere® een huishoude- lijko vergadering gehouden van beambten on ambtenaren van do H. IJ.-Spoorweg maatschap pij. Doel van do vergadering was het oprichten van een neutrale vereoniging om do belangen te behartigen van hot ad ministratief personeel, commiezen, klerken enz. Eenige leden van hot voorloopig comité voerden het woord on als grieven werden aangovoord: langzame bevordering, daar de ambtenaren te lang op hun maximum blij ven staan alvorens een hoogoren rang to krijgen; het ontbreken van con tool ago voor do ambtenaren te Amsterdam, evenals de ambtenaren bij de Post of bij de Belastin gen; hot niet volledig genieten van vorlof; te langen arbeidsduur. De inleiders doden uitkomen, dat men den wettelijke® weg moest bewandelen, maar zoo noodig zou men bij werkstaking zich solidair kunnen verklaren. De heer Mceuwissen, chof aan het bureel Oosterhu rgergracht voerde het woord om te doen uitkomen, dat do dineofcio steeds een open oor had voor het personeel en dit een goed hart toedroeg. Eenoge andere sprekers beweerden, dat het oprichten van een an dere vereeniging geen doel heeft, daar er reeds bestaat een Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel. Daarna trad do heer Van Emmerik, amb tenaar van liet Administratiegebouw, op, om medo te de el en dat sedert eenige dagen een nieuwe Bond was gesticht, waarin lnags ordelijken weg zal worden gepoogd verbeteringen aan to bronegn, en waartoe vooral den heer Van Hasselt zijn medewer king reeds had taoegeeegd. Na eenige discussie werd de vergadering gesloten zonder dat een nieuwe vereeniging was tot stand gekomen. Aan den bataljons-commandant to Haarlem is oen (schrijven gezonden door een honderdtal opgekomen miliciens, om, even als dat naar hun meoning in Gouda ge schiedt, vrijstelling te krijgen van don mid- dagdienst, ten einde in dio uron nog cenig work te kunnen verrichten. Do officieren to Haarlem in garnizoen hebben gelden bijeengebracht, om den man schappen der opgekomen lichtingen op Dinsdag on Woensdag a. s. een paar gezel lige avonden te bereiden. Do oommissio tot aankoop van paaiv don voor de cavalerie on artillerie in En geland en Ierland zal voor dit jaar bestaan uit: luit.-kolonel H. F. D. Braarns, com mandant dor rij- ©n hoofsmidschool, voor zitter; majoor der art. J. H. Knel, direc teur van het remonte-depot, lid en pl.v.v. voorzitter; paardenarts 1ste kl. J. N. Bal- langée, van het 2do rog. veld-art., lid. P1 aatavervangendo loden zijn: kap. W. J. H. do Voor, van het 2do reg. veld-art.rit meester A. G. M. J. baron van Oldcnneel, van hot 2do reg. huz.paardenarts lste kl. A. Frodorikse, van do rij- en hoofsmid school. Dc Wccsinrichting, te Ncerbosoh, ont ving in 1902 aan legaten (6) /9100. Hr. Ms. instructieechij) „Nautilus", onder bevel van den kapitein luitenant ter zco P. Scholten, is in den morgen van 11 de zer Dungeness gepasseerd. De „Sts.-Ct." No. 39 bevat het reisrap port van Hr. Ms. korvet „Sommolsdijk", be last mot hot politietoezicht op do vïsschcrij in do Noordzee van 0 tot 16 Januari 1903. Men 6eint uit Petersburg aan bet „Hbl.": Volgens een telegram aan de „Nowostl" had „Ghetto" van Heyermans, waarvan de première ging in het Stadstheater te Wilna, een prachtig succes. Met belangstelling on genoegen zullen vele stadgenooten, zegt do „N. R. Ct." ver nemen, dat de heer F. Tartaud door zyn chirurg officieel gonezen verklaard Is. Hy ls ook al weer eens bulten do deur geweest. De'"ziekte heeft acht maanden geduurd. Bin nenkort hoopt by op to treden. Men «cbryft uit Den ITasg: Aan het departement van oorlog 13 een nieuwe regeling der officiers-traktementen in bewerking; hot doel ls, ln de bezoldigingen van luitenants on kapiteins eenige verbetering te brengen. De traktomenton der hoofd- on opporoffleieron zullen waarschyoiyk geene verandering on dergaan. (N. E. Ct.) De tot lste luit. benoemde 2de luit. T. J. 0. A. Boele, van het 5de bat. 7de rog. Inf. te Haarden, blyft ln dion rang aldaar ln garnizoen. Het stoomschip „Bundosrath" (uitreis) vertrok 13 Fobr. van Napels; do „Rotter dam" vertrok 14 Fobr. van Rotterdam naar Niouw-York; do „Soembawn", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Fcbr. van Mar seille; do „Teuoer", van Amsterdam en Li verpool naar Java, vertrok 12 Febr. van Tanger; de „Burgermeistor" (uitreis) arri veerde 14 Febr. to Tanga; do „Flensburg" arriveerde 15 Febr. van Batavia te IJmui- dendo „Koning Willem I" van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Febr. Kaap Roca; de „Polous" ,van Pcnang naar Am sterdam, passeerde 16 Fcbr. Gibraltar; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Ba taria, arriveerdo IB Febr. to Southampton; do „Prins Willem I" arriveerde 11 Febr. van Paramaribo te Niouw-York; do „Prins Willem II" vertrok 15 Febr. van Araster dam naar Wesb-Indië; do „Zeeburg", van Savannah naar Amsterdam, passeerde 15 Februari Wight. Kaag. De heer Visscher, caDd. tot den H. D. to Leldschendam, heeft voorliet beroep als predikant by de Herv. gemeente alhier bedankt. Voorhout. De tooneelvereeniging „Eens gezindheid" alhier zal Donderdagavond a. s oen uitvoering geven In het Café „De Bonte koe". Opgevoerd zullen worden: lo. „Manasso, Koning van Juda", drama in vyf bedryven uit het Italiaansch; 2o. „De vrek", biyspel ln vyf bedryven. Zoeterwoudo. De tooneelvoreeniglng „Eens gezindheid" te Voorhout zal Vrydagavond sen uitvoering geven in de zaal van den hoer L. Dolle in de Weipoort alhier. Opgevoerd zullen worden: lste „Manasso, Koning van Juda," drama in vyf bedryven uit liet Ita- laansch; 2de „De Vrek" biyspel ln 5 be dryven. Wy verwachten dat de excutanten ook hier even als te Voorhout voor een goed gevuldo zaal optreden. Kon. besluiten. Benoemd tot lid in don Raad van Bestuur in do kolonie Suri name, de heer A. G. van Wielingen, admi nistrateur van financiën in die koloüie; tot adjunet-commies bij den Ccntralcn Gezond heidsraad, F. Hoyne, klork lste klass© bij het gemeentelijk bouw- cn woningtoezicht te Amsterdam, en tot bode bij het Rijksar chief in Drente, Roelof Visser, te Assen; mr. K. W. A. Beukcma, tot eersten tolk en Botercontrnle-slalion In Zuid-Holland. Een beetje achteraf, op het stille „Vree wijk", Middenstraat 23, leest men boven don ingang van con gowoon burgerhuis: „Boter- conbrólo-station in Zuid Holland." Do meea ten zullen woten dat daar boter wordt on derzocht, wat hun vooral duidelijk zal wor den, als zo een kijkjo binnen nemen; zr vindon er allerlei toestellen voor een onder zoek noodig: een laboratorium, waar een beöedigd scheikundige, do hoor Van Sillo voldt, met zijn helpers gewoonlijk werk zaam is. Meer weten do moesten or niet van. Naar aanleiding van een geschriftje, verspreid met het doel oru liet publiek op de hoogte te brengen van do beteokenis der botercoritrólo, willen wij er thans iets moor van medede len In 1901 is naar het voorbeeld van de Frioscho maatschappij van Landbouw, door haar Hollandsche zustor oen vereeniging opgericht, genaamd „Hot Boteroontröle- station in Zuid-Holland." Het lidmaatschap van dezo vereeniging, waarbij thans ruim veertig boterfnbrikan- ton, handelaren en landbouwers uit Noord en Zuid-Holland aangesloten zijn, is alleen verkrijgbaar voor eerlijke producenten en handelaren. Volgens art. 1 van do Statuten, waarop do koninklijko goedkeuring is verkregen, hesft de vereeniging ton dool den afnemers cn oonsumenton van boter een afdoende® waarborg te verstrekken voor do echtheid der door hen aangekochte waar. Door het rcgelniatig onderzoek van mon sters der aangesloten producenten en han delaren, is het mogelijk nauwbegr.uedo eischen vast to stellen cn allo vervalsching 1 aan het licht te brengen. Wanneer producenten en afnemers, lo laatsten vooral, dc beteokenis van dezo con- trölo goed begrijpen en op do rechte waarde stellen, zal door dezo vereeniging oneerlijks concurrentie oen geduchte knauw worden gegeven en do knoeierij in den hoterhandcl sterk worden tegengegaan, net is de Ver eeniging niet te doen do ranrgarine-fnhri- cago te bestrijden, maar het is haar doel te voorkomen dat do verbruikers in do plaats van zuivere natuurboter een mengsel van margarine met boter ontvangen. Als afne mers, die natuurboter willen gebruiken, zich daarvan verzekoren door alleen bun waar te betrekken bij een aangesloten pro- duoent of handelaar, zullen zich steeds me deren aansluiten. De verbruikers hebben ten allen tijde het recht do door hen van e der Iodon betrokken boter te lnten onder zoeken, zoodat knoeierij geheel wordt voor komen en het lidmaatschap allepn eb» le den niet dekt. Wie der leden fraude pleegt, wordt zwaar gestraft en heeft zijn reputa tie voor goed verloren. Dat de Regeering do waarde dezer con- trölo heeft ingezien, blijkt o a. uit de woor den van den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, gegeven in do Memorie van Antwoord bij de behandeling vaji hoofd stuk IX der 8taatsbegrooting, met do vol gende woorden: „Wel mag worden aangenomen dat op d<jn weg der fabriekscontrólo het berte red middel ligt tegen bedrieglijke praktijken hij de boterberoiding. Of echter die contrólo wel van Staatswege zal kunnen worden uit geoefend en of zij niet doeltreffender zou werken, indien zij uitging van particuliere association, zooals zich reeds meerdere voor dit dool in ons land hebben gevormd, is eon vraag, welko nadere overweging verdient." Waar dus de Regeering wel degelijk liet belang van een oontróle, als ook in Leidon bestaat, inziet, is het ook vooral noodig, dat

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1