Wekeiyksehe Kalender. v Stofgoud. ALLER LES. Raadgevingen. VRAAC. klomp, die door de hitte van een waterstof- ylam aan het gloeien gebracht is. Nu bestaat ons lichtgas voornamelijk uit waterstof. Van do brandbare bestanddeelen van het lichtgas maakt de waterstof onge veer 85 percent uit, de koolstof slechts 15 peroent. Het ontbreekt daardoor het bran dend lichtgas aan gloeiende, vaste stoffen. Bij een overvloedige warmte-ontwikkeling ontstaat dus slechts een naar verhouding ge ringe lichtsterkte. Het lichtgas leent 7.ich daardoor ook veel beter tot verwarming dan tot verlichting. Het gloeikousje brengt in de vlam van het lichtgas de noodige vaste testanddeelen en geeft haar daardoor do groot-ere liohtsterkte. Geheel anders is de verhouding van water stof en koolstof in petroleum. Hier is de Waterstof in bijna tweemaal zoo groote hoe veelheid aanwezig als de koolstof. In do sneeste pctrolcum-lampen wordt do koolstof eelfs niet ten volle verbrand; dat bewijst de roetvorming. Onzo petroleumlampen hebben dus niet noodig den toevoer van glooiende, fraste stoffen, maar een grooter toevoor van ïuurstof. Zij kunnen niet door een gloei kousje verbeterd worden, wel door de ver meerdering van aan de vlam toegevoerde lucht, dus door zeer lange cylinders. Zondag. Onze jaren, onze schulden en onze benij- dera zijn altijd grooter in aantal dan wij denken. Maandag. Kleine menschen stijgen dikwijls nog hoo- ger dan groote; maar hoe hooger zij stijgen, des te meer loopt hun kleinheid in het oog. Dinsdag. De carrière van den een vormt raak de arrière toot den ander., Woensdag. De weg van hoofd tot hoofd is slechte een stap; die van haat- tot hart is vaak mij- ïen lang. Donderdag. De ervaring, die ons met verbetert, maakt onze verantwoording zwaarder. V Vrijdag. Hij is de rijkste, die met het minste te vreden is. Zaterdag. De edele daad beloont zichzelf. De ziel van hoog en adel is een macht; zij behoeft slechts te leven om dat te zijn. Er vloeit iets uit van haar, dat geheimzinnig gaat van mensch tot menscli. J. H. H o o y e r. De menigte, die waarlijk verlicht is. zal zelfs don machtigste® egoïst dwingen om in zijn eigen belang te doen wat goed is voor de maatschappij. Opzoom er. Het medelijden en de liefdadigheid der meeste menschen worden veel lichter in wer king gebracht door het verhaal van eon buitengewone ramp dan door liet gezicht, van een hunner natuurgenooten, die tot een leven van voortdurenden kommer en moei lijken arbeid is veroordeeld. Ch. Dickens. Vrije studie is liet onbelemmerd streven naar waarheid. M u 11 a t u 1 i. Eon gulden ingeslikt* Praat me niet van dienstboden," zei Flip mot een afwerende handbeweging. „Het zijn, zeker 99 van de 100, stomme creaturen; lui, wanneer ze eerlijk, en niet te vertrouwen, wanneer ze ijverig zijn." Eenigen der aanwezigen meenden daar tegen te moeten protesteeren, maar Flip, die een man van uitersten was en een groot opsnijder, liet zich niet uit het veld slaan. „O, honderd gevallen zou ik u kunnen vertellen," ging hij voort, „om mijn bewe ren te staven. Eén voorbeeld slechts: Wij mijn vrouw en ik hadden nog maar twee kinderen, mijn oudsten jongen, die 13 maanden oud was, en een allerliefst meisje, dat pas vier dagen telde. Op een avond had de baker verlof gevraagd even naar huis te mogen gaan cn bleven ik en do meid Betje heette zo alleen met do kinderen achter. De oudste, Flippie, was al vroeg een ondeugende rekel en had, evenals vele kin deren, de gewoonte alles wat in zijn handen kwam, in den mond te stoken. Terwijl ik op mijn gemak zat tc lezen, hoorde ik de meid eensklaps roepen „O, mijnheer, Flippie heeft een gulden ingeslikt Ik keek naar de tafel, waarop die meid, in do nabijheid van Flippie's stoeltje, een gulden, twee kwartjes cn eenige centen had neergelegd, die zij had teruggebracht, toen zij om boodschappen was ge\vcost. Dc gul den was verdwenenIk vloog uit mijn stoel, stak mijn voorsten vinger in Flippie's mond en voelde links, rechts, maar de gul den was er niet meer. De operatie scheen den rakker niet te bevallen, want. liij hief een gebrul aan, dat tegelijkertijd de baby en mijn vrouw wakker maakte. Algemeene ontsteltenis nu. Mijn vrouw maakte zich ongeruster dan ik wenschelijk achtte en ik, die allesbehalve op mijn gemak was, daar ik het schreeuwen van Flippie op rekening schreef van den gulden, die hem wat zwaar in do maag zou liggen, wist niets beters te doon, dan Betje met Flippie in allerijl naar den dokter te zenden. ,,Loop als de drommel!'' riep ik haar achterna. „Traag maar, of de dokter hem een braakmiddel wil ingeven of zijn maag leegpompen of Over Betjes ijver had ik nooit te klagen. Zij was al verdwenen, vóór ik goed en wel uitgesproken had/ In angst en beving wachtten mijn vrouw en ik haar terugkomst af. Gelukkig, het duur de werkelijk niet lang. Tingelingging do bel. Ik sprong op, trok open en op het zelfde oogenblik vroeg ik aan Betje, die dc gang instormde: „Wel, hoe is 't gegaan? Wat heeft de dok ter gezegd?" „O, mijnheer," stamelde Betje. „De dok ter heeft er genoeg moeite voor gedaan om den gulden er uit te krijgen, maar. liij heeft er niet meer uit kunnen krijgen dan drie kwartjes" En triomfantelijk stak zij de drie kwart jes omhoog.' Ik Iv 'i - f u zeker niet tc zeggen, dat de slimme IV-tje op staanden voet haar ontslag kreeg cn dat' ik naar het vierde kwartje maar niet meer heb laten zoeken I" Een hoeddie zichzelven afneemt. Een Amerikaanseh hoedenmaker heeft oen hoed gemaakt, die automatisch wordt afgeno men Ongetwijfeld een belangrijke uitvin ding voor menschen, die veel te groeten heb ben cn zich gaarne last willen besparen. De hoed wordt in beweging gebracht door een soort uurwerk, dat onder den bol van den hoed geplaatst en bij het uitgaan eventjes opgewonden wordt. Wil mon nu buiten groeten, dan heeft men maar even het hoofd to bewegen, zonder de hand aan den hoed te brengen. Sierlijk komt dan de hoed in beweging en neemt zichzelven op gemaakt beleefde wijze af, waarna hij zijn vroegeren stand weer .in neemt. Dc beweging van het hoofd ver plaatst een hefboompje, dat het uurwerk in beweging brengt Hierdoor wordt een slan getje bewogen, dat één keer omhoog slaat, maar daarbij den hoed aan de binnenzijde optilt en weer op het hoofd laat neerdalen. Verklaarbaar. „Hoe durfde, hoe kon u het. wagen, mijnheer, mijn dochter gister avond in de donkere gang een zoen te ge ven Student: „Ja mevrouw, nu ik haar bij dag gezien heb, ben ik er zelf over verwonderd." Aankondiging. „Op veelzijdig verlan gen vanavond laatste optreden van den goochelaar Smed." In den manufacturenwinkel: „Hebt u niet nóg hoogere boorden V' „Neen, mijnheer, dan moet u in de man chetten vervallen,'' Onderwijzer: „jantje, dit ia het slechtste opstel van de goheele klasse. Ik zal het aan je vader schrijven." Jantje: „Doet u dab maar niet, hij heeft het voor mij gemaakt." Verontschuldig mg. „Meester! Mijn dochter Leent je kan van middag niet op school komen, omdat we 's Woensdags altijd pannekoeken eten, waarmee ze haar maag bedorven heeft. Verzoeke haar ook den vol genden Woensdag te verschoonen. Ida Ponte," Schooljongen: „Meester, hebt u wol eens geboord van het kind, dat met olifanten- melk gevoed werd en twintig pond per dag zwaarder werd?" Onderwijzer: „Neen, daar weet ik niets van. Zeg eens, welk kind was dat? En pas op, als je me voor den gek houdt, dan zal ik je mores leerecn Schooljongen: ,,'t Was het kind van den olifant, meester 1" Uit een advertentie. - ,',Te koopeen fraaie tnektafel voor 14 personen met ge draaide pooten," Verstrooid. Kareltjo: „Papa, ik zit' niet meer op de achterste bank." Vader (verstrooid): „Dat is mooi van je! Hier heb je tien oenten! Maar vertel mij nu eens, hoe 't gekomen is." Kareltje: „Deachterste bank wordt ge verfd." RECEPT. RySt op 74jn Turksch. Fruit een gehakt uit-je in boter, doe or een maatje rijst, drie maatjes bouillon en een weinig saffraan bij. Kook stukjes pou- lefc eerst een weinig af in water en doe zs daarna bij de rijst. Hot reinigen van manten. Munten reinigt men van vuil door ze bo ven een spiritusvlam te verhitten. Hot reinigen van stempels. Vuil geworden stempels reinigt men het best en het snelst met petroleum. Men neme een borsteltje, bevochtige dit met petro leum, best-rijke er den stempel mede en wrij- vo hem ten slotte na met een schoon lapje. Nadat het bij volkomen windstilte had gesneeuwd, zag boer Klaas, te Rijnsburg, dat op z ij n land driemaal zooveel sneeuw lag als op dat van zijn naasten buurman. Jaap. Hij vertelde het ons en het bleek ons, dat het waar wak Hoe was dat mogelijk? [Antwoord in het volgende Zondagsblad].- Oplossing van hel Raadsel in het vorig Zondagsblad: Beer. Slot. Boter. Waal. Brus sel. Fik. Kei. Het geheel: Beetwortelsuikerfabriek.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 14