Uit de „Staatscourant." Kerkelijke berichten. Gemengd Nieuws. dd recteure-kamer van de H. B.-School, door de gezamenlijke leerlingen een moderne stu deerlamp vereerd, waarbij één hunneor, J. Btado, een toespraak hield. Hierop werd de beer Van Noote® gehul digd door de commissie van toezicht M. O. en bij monde van den voorzitter, den heer A. Hermans, hartelijk toegesproken. Men schrift uit Groningen aan de „Asser Ct.": Als candldaat voor het lidmaatschap der Eerste Kamer wordt door leden der Frov. Si aten van Groningen genoemd de heer mr. R. Felth, lid dier Staten. De Commls8lön van Rapporteurs der Eerste Kamer hebben heden de verslagen veelgesteld over het afdeelingsonderzoek der Slaalsbogrooting voor 1903. De Servische gezant te Londen en tevens aan het Nederlandsche Hof, de heer Mllitchevitch is overgeplaatst naar Berlijn, doch bltyft te 's Gravenhage als gezant geaccrediteerd. Het is gebleken, dat Amerika en Mexico tor verkrüging van do beslissing in de be- konde in September jl. voor het Haagsche Hot van Arbitrage behandelde zaak gezamen- lUk één millioen gulden hebben moeten be talen aan honorarium van arbiters, raads lieden en advocaten, reis en verblijfkosten, enz., waaronder sommigen ook de uitgaven ten behoeve der hen vergezellende dames moendeu te kunnen declareeren. Uoiyk men weet, dragen de lot de vredes overeenkomst toegetreden Staten slechte ieder voor zyn aandeel de uil gaven voor het ge bouw, personeel en administratie van de lnsLelling. Naar ,,D© Telegraaf" verneemt, gaat mevrouw de wed. Waszklewicz-Van Schilf- gaarde naar Zuid-Afrika om met den heer Poutsma, vroeger geneesheer bij De Wet's troepen, de stichting voor te bereiden van het weeshuis het plan van den heer 'Poutsma waarvoor reeds een belangrijk bedrag bijeen is en o. a. het Broekhuizen- fonds besteed wordt. Het stoomschip „Ryriland" van Monte video naar Amsterdam, vertrok 16 Jan. van Duinkeiken; de „Java" van Nieuw York naar Java, ven rok 16 Jan. van Gibraltar; de „Kanzier" (uitreis) amveoerdo 15 Jan. te Natal de „Prins Hendrik", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 16 Jan. van Genua; de „Kaiser" (thuisreis) passeerde 16 Jan. Bevezier de „Toucer" arriveerde 17 Jan. van Java le Amsterdam. Benthuizen. Door den gemeenteraad is thans vastgesteld oen verordening op de wegen en vo tpaden binnen deze gemeento, wasi. jo. a. ook het halfslag rijden wordt verboden en at rat baar gesteld. Aan het te Leiden gehouden onderzoek near de militaire bekwaamheid ot licbauieiyke geoefendheid van voor de lichting 19u3 bo stemde lotehngen dezer gemeente hebben 3 Jongelingen deelgenomen, waarvan aan 1 het verlangde getuigschrift kun worden uitgereikte Bodegraven. Donderdagavond hield de kiesveieonigmg „Bui geiplicht," alhier, een openbare vorgadoring, waarop als spreker op trad de heer A. Roodhuyzen, secretaris van de „Liberale Unie." iu een boeieudo voordracht sprak de beer Roodhuyzen over de taak der liberalen Spreker bracht in heiinnermg wat hol laaisle liberale ministerie lm i verlichten weea in het blonder op de Ongevallen en de leerplichtwet. Daarna werden terloops de lei kiezingen van 1901 besproken, dio een linde maakten aan bet bewind der liberale party. Het coalitiekabinet, met ar. Kuyper els premier, was het volgende punt der voordracht, dat uitvoerig uoor deu spiekor word behandeld en waarbij by er mot nadruk op wees, dat van de tegenwoordige Regeer mg weinig of mets te verwachten is iu üouiucra- tische richting, ornaat zy aau handen en voelen geboudon i» aan het couaei vaiisme. Yau al de schoone belolteü vuu ur. Kuypex aan „de kleine Juyden" is mets meer te hopen, zei spreker. Ton slotte spoorde de heer Roodhuyzen de liberalen aan, al mogen zy dan ook in verschillende groepen veideeid zyn, oiu gezameniyk hen te bestrydon, die de zoo hoog noodige sociale hervormingen wiJlon tegenhouden. Na de zeer toegejuichte lede Werd door de heeren Hempeuius en Muis- wiukel inet den spreker nog gedebatteerd, waarby de heer Roodhuyzen sich ook dood kennen als een handige en knappe debater. Do afdeeling „bodegraven en Omstreken" van do Holl. Maatschappy van Landbouw zal Dinsdag 20 Jan. a. s., des avonds te hailachi een openbare vergadering houden, waaraan als spreker zal optreden de lieer A. F. Muller, rykvoearts te Cudewelering, met het onder werp „Koopvernietiging en koopvernietigende gebreken iu den paarden en voehandrl." Noordwyk. Staat der bevolking in deze gemeento: 31 December 1901 2661 ui. 2720 v. 6371 to taal. In 1902 vermeerderd met: door ge- bcorto 90 j., 93 m., 183 totaal, door vesti ging 108 m., 120 v., 228 totaal. 198m. 213 v. 411 totaal. Maakt dus te zamen 2849 m., 2933 v., 5782 totaal. In 1902 verminderd met: door over lijden 50 m. 46 v. 96 totaal, door vertrek 303 m. 110 v. 213 totaal. 153 m. en 156 v. 309 totaal. Do bevolking bedroeg dus op 1 Januari 1903 2696 m., 2777 v., 6473 totaal, een. ver meerdering dus met 102 zielen. In 1902 werden 40 huwelijken gesloten. Naar wij vernemen, heeft de heer Jhr. L F. A. van Swinderen tegen 15 Februari a. a ontslag gevraagd als ambtenaar ter se cretarie en plaatsvervangend gemeente-se ere fa ris, en zal hij met dien datum de ge- nirente vorlaten Oegstgeest. Tot ambtenaren voor het op nemen tot vaststelling der huurwaarde voer de personeele belasting, dienst 1903, z(1n aange wezen do heeron P. Dubois on A Kroonenberg. Voor de lotelingen, die zich voor de zee militie mochten willen aanmelden, zal zitting worden gehouden ter secretarie dezer gemeen1 e op Woensdag 21 Jan. a. s. van 10 tot 1 uur. Door P. W. Beyersbergon ie vergunning verzocht tot verkoop van sterken drank In het kloin, voor het perceel Kerkbuurt Wyk A, No. 61. Rljnsburg. Ter secretarie dezer gemeente hebben zich 31 jongelieden aangegeven voor de lichting 1904 van de nationale militie*. Gisteravond vergaderde de Vereeniging ter Bevordering van de Bloembollenteelt vcor Rijnsburg e. o. in het café van den heer H. Coster. Er waren 132 leden aanwezig. Aan de orde waa: Voorstel bestuur. Bij monde van den voorzitter, den heer K. v. Delft, stelde het bestuur voor bij art. 13 van hot Reglement het volgende te voegen: ,,De vergadering, waarin notaris en direc teuren worden gekozen, wordt gehouden één maand na die, waarin de te veilen bol- en andere gewassen worden opgegeven." Er kan dan geconstateerd worden of het aantal opgegeven nummers aanwezig is. Het hierop volgend debat deed het be stuur besluiten op een daartoe nader te hou den vergadering het gehcele reglement te herzien. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om bij stemmingen voor notaris en directeuren voor elke 15 roeden te veilen bol- en andere gewassen één stem uifc te bren gen (groene veilingen). Ingekomen was een schrijven van den heer C. H. Klaasen te Boskoop, Rijks-Tuinbouw- leeraar, aangaande te heffen invoerrechten op tuin- en landbouwproducten in Duitsch- land. Naar aanleiding daarvan zal een gecombi neerde vergadering worden gehouden van de besturen der verschillende verecnigingen hier ter plaatse. Het slot was natuurlijk een verloting, die bestond uit verschillende landbouwgereed schappen, waarvoor velen, nl. do gclukkigo winners, den penningmeester, den heer J. Kromhout, danbaar zullen zijn. Warmond. Tot poslboiie (voor het buiten- gedeelte dezer gemeente) is benoemd J. Berg- man alhier. Gisteren overleed alhier de oudste In woner dezer gemeente, G, van den Berg, in den ouderdom van 91 jaren. Tot voor eenige dagen was deze krasse man nog steeds van don morgen tot den avond in zijn als schoenmaker werkzaam, en verdien.io zolts voor zich en zyn dochter nog het dageiyksch brood. Zyn opvolger In ouderdom is do nu 90 jarige Jan Coiyn, dien men ook nog steeds dageiyks, al is het nog zoo Icoud en guur, by den weg ziet loopen. Zeg-wuttril-ZoetermoftP. Do dagen waarop gedurende 19ü3 iu deze gemeenten gelegen beid zal worden gegeven tol koeielooze inenting en berinenting, zyn bepaald op Woensdagen 11 Maart, 17 Juni, 9 .Sept. en 9 December. Tot het doen van de noodige opnemingen tot vaststelling der huurwaarde van peiceolsn voor de personeele belasting voor liet belasting jaar 1903 z(jn door don directeur der directo belastingen ie Rolieroam voor deze gemeen'en aangewezen do heeren Jhr. S. Trip, inspecteur te Delft, en J. M. de Jong, dour waardei' der dir. bel. te Voorburg. De diie lotoimgen Van Reen wyk, Kamps en Henduks uit deze gemeenten, lichting 1903, dio aan het te Gouda gehouden ondor- zoek naar de militaire bekwaamheid hebben deulgonomoD, zyn ailon geslaagd. Bij Koninklijk besluit is aan mejuffrouw H. Lespagnol, geboren be Mont-Saint-Guj- bort, in Bolgié, vergunning verleeujd tot ..et geven van middel ha.ur ondj-rw ijs hier te lan de, mits zy overigens aan de daartoe bij dc wet gestelde eischen voldoet. Aan D. Te ekens, met ingang van 15 dezer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking vaai oh el' de b uraan bij arbeidsinspectie. De volgende pensioenen verleend, aan: J. C. N urn an, wed. dr. D. imbach, inspecteur van het geneeskundig siaatetoezicht voor Ovcrijsol ert Drente, f 600; E. A. Jansen, wed. A. A. Kerkkamp, kantoorknecht der posterijen, 225; N. Vo®, wed. mr. J. P. Huysor, griffier bij het kaaitongerecht te 's-Graveniiage, 720; L. van dor Linde, wed* C. de Jong, kommies Isfce klasse hij 's. rijks bel anti ngen, 345; H. Dekker, wed. S. van Ruiten, postbode, C4; L. Eyding, wed. P. Berger, koimmes 1ste klasse bij 'a rijks belastingen, 246; J. van Kuik, wed. D. G. de Bruin of De Bruyn, adjunct-commies late klasse ter provinciale griffie van Over- ijsel, 345; M. Schoenaker, wed. A. M. Klerk de Reus, keurmeester 1ste klaseo bij het ocntraaJ magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, 600. Benoemd: tot ontvanger dor directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Stadskanaal o. a. (gemeente Onstwedde), A. Mulder, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te St.-Anna-Parochie c .a,; tob ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Franeker e.a, J. H. Coolhoas, ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten on accijnzen te Brielle c. a. Benoemd bij het wapen der infanterie: I j hot lsto regiment, tot kapitein, de eercte luitenant J. A. Tykon, van bet 6de regi ment; bij het wapen dor artillerie: bij het 2de regiment veld-artiUerie, tot eorsten lui tenant, do tweede luitenant N. J. Singels, van het korps; bij het 4de regiment ting- artiiLe-rio, tot kapitein, dc eerste luitenant J F. B. Kalff, van het 1ste regiment ves ting-artillerie. lo. ingetrokken het Kon. Beaij, van 12 December 1902 No. 40, houdende benoeming tot directeur van het postkantoor te Soheomda van den commies der posterijen 2de klnnod G. J. Somer, en 2a. met ingang van 10 Februari e. k benoemd tot directeur van genoemd postkantoor, P. W. Gerbers, thans oommies der posterijen 3de klasse. Benoemd tot ridder in de orde van Ornnje-Nassau, J. S. van Veen, ingoniour lsto klasse van de marine, te Amsterdam. Met ingang van 1 Fdnnari e. k., bij het Technisch Bureau van het departemerri van koloniën: a. bovordord tot ingenieur 2de klasse, de adjunct-ingenieur J. E. Inckel; b benoemd tot adjunct-ingenieur, de tech nische ambtenaar $de klaseo EL W. Ver hoop, De verkochte Bruid. Een „Spielerei" heeft Smetana zelf deze opera genoemd, een concessie aan zijn volk, dat xrvet zijn eerste werk voor het tooneel „Die Brandorburger in Böhmen" lang niet ingenomen was: te ernstig en te Wagnen- aansch heette die muziek; en de Czechen spraken van verraad aan de nationale zaak, zij wilden, S. zou zijn talent tooncn in een komische en echt nationale opera. Dien wensch vond men in „Die Verkaufte Braut" (Prod an a ne vesta), tekst van IL Sabina, ten volle bevredigd: met gejubel werd de lsle opvoering, Mei 1866, to Praag ontvangen8. dankte er zyn benoeming tot opperleider van het Czechischc theater al daar aan, en mede dit werk heeft hem helaas eerst na zijn dood wereldnaam be zorgd. Zelf achue de componist zyn andere opera's hooger: aanhanger daar van de principe» van Wagae?, gelijk in éjs Symphonische Dichtungen Liszt tot voor beeld koos, maar nooit daardoor inboetend zijn originaliteit; we kennen er de Ouvertu res van, en daarnaar te oordeclen, moeten die werken zeer hoog staan. Hel an/ is ons hier te lande de gelegenheid tot kennisma king nog niet gegeven, miskenning, die Soictana's dramatische werken declen met de meeste andere van den modernen tijd, we noemen slechts de namen Rich. Strauss, Max Schillings, Vincent d'Indy, Gustave Charpentier. Maar laten wij het jammeren over de treurige en sleurige opcratoestanden in ons land staken tot een ander maal, en ons verheugen, dat het Amst. Lyrisch, naar zijn krachten, met grooten ernst werkt om eonige verbetering te brengen in den chaos; en ons nu weêr van Bmetana's populairste werk heeft doen genieten. 1) Ook voor ons niet-Czechen heeft „Die Verkaufte Braut" zeer groote bekoring. Het libretto doet aangenaam aan door het onop gesmukte, natuurlijk-eenvoudige; de muziek interesseert en sleept mee: een heerlijk 6taaltje van Smetana's groote en sterk spre kende beminnelijke individualiteit, die reeks fragmenten soms vol tecre stemming (ik noerad de Aria's en het Duett von Mane cn Hans in het 1ste Bedrijf), maar meestal tin telend van gloed en levenslust, met markan ten rhythmus en origineele verrassende ac- coorden. Een werk, dat ook dit groote voor deel heeft, dat het van de solisten vraagt noch die fijne geestigheid noch die groote dramatische kracht, die men althans bij onze troepen meestal niet bevredigd vindt; dat het in het aJgemeen geen buiten gewoon zware eischen stelt. Ik moet dan een uitzondering maken voor de Ouverture (Vivacissimo schrijft de componist voor), prachtig en karakteristiek als haast geen andere, een meesterstuk, maar verba zend moeilijk I Het vierstemmige gedeelte, dat dadelijk na de opbruisende eerste ma- ton volgt, werd door de 1ste violen zeer mooi, rhythmisch muurvast ingezet; en het bleef goed geruimen tijd, de steeds meer ge animeerde opzweep tot het hoofdthema (dat in do Finale 2de Akte, waar de verkoop der bruid tot stand komt, terugkeert)„selbst dem alten Rumpelbaa macht das tolle Wesen Spass", 2) en hij zai de vierde stem zijn: on gelukkig waren de contrabassen te zwakl Van toen af gelukte het voorspel minder goed: er was na het hoofdthema, te vroeg even een stagnatie in de 1ste violen, en later liet de eenheid en duidelijkheid meermalen te wenschen over; bovendien is de klank van het koper en het slagwerk althans in de zen Schouwburg verre van mooi. Intus- sclien, naar deze zeer veel van de executan ten vergende inleiding, mag ons oordeel bil lijkerwijze niet worden gevormd dat het or kest eenigo vlekjes daargelaten den ganschen avond uitstekend heeft gespeeld, doet ons besluiten, aan den leider Peter Raabe, zonder aarzelen veel hulde te bren- gen. We zeiden het, overmatige eischen stelt dit werk den uitvoerenden niet; en zoo- heeft het na blijkbare zeer zorgvuldige en ern stige voorbereiding kunnen gebeuren, dat we een opvoering, hebben te zien gekregen, zeer gesoigneerd, voortreffelijk. We rnemo- re eron mej. Domei a Nieuwenhuis, dc heeren Boesnach, Schulze en Schmier en bovenal raej. Antoinette Sohns, die in dc partij van Marie haar mooie stem (dat zij zeer verkou den was, viel een enkele maal te merken) haar muzikaliteit en haar talent van actecren weer bijzonder heeft doen waardeeren. Het koor heeft zeer voldoende gezongen, hoewel dio klank nog steeds frisscher en voller, ook geachevcerder kon worden. De „Furiant" (snelle Boheemsche dans) in het begin van het 2do bedrijf hebben wo nooden gemist. Maar acrobaten (van Carré), gewichten tillers en beren, en verder wat het werk ons beloofde, hebben we gezien en ge hoord. Zoo quantitcit, zoo quaJiteit: er was wel hier en daar wat dat wo anders wensch- ten, maar het geheel was toch zeer goed. En die velen, die de loges hadden moeten vullen en de leege plaatsen in parterre en baignoire innemen hadden hen noch Sme tana's roem noch do goede naam van het Lyrisch tooneel noch do interessante titel kunnen bewegen tegenwoordig te zijn? Op die wijze, wanneer niet belangstelling onder vindt, wat er aanspraak op kan maken, wordt het- geven van goede operavoorstel lingen bier een onmogelijkheid. Het zou mij haast gaan als de huwelijksmakelaar Kozal aan het slot van het stuk: „mir schwillt die GaJle!" Maar zoo kan ik niet eindigen, evenmin als Smetana het kon. En mijn laatste uitroep is daarom als dio van. het koor: „Vivat dio verkaufte Braut." A. 1) Heb spoedig weer verdwenen gezel schap onder Saalbom gaf het work hier 27 Oct. 1896. 2) Aldus het koor aan het slot van het lsto bedrijf; of, zooals de Ned. vertaling eorrcct en poëtisch luidt: „zelfs do oude contrabas, maakt aan 't rink'len kan en glas" 1 Het ideaal van een mooie vertaling nog niet vervuld! Hinderlijk slecht was ze intusschen over het algemeen niet Wel is dat do slechte afwerking, niet eens behoorlijke correctie van het tekstboekje 1 Concerten en Opera's. (Agenda Programma's). Zatordag 17 Jan. Kleine Gehoorzaal 8 u. Concert door het ,Steindel-Qnartett" uit Stuttgart. Dinsdag '20 Jan. Kleine Gehoorzaal 8 u. Karner- muziek-6oirée, vanwege de .Leiüsche Concertvereeniging". door het bchürg- kwartet. Programma: Strykquartetlen van Vincent d'lndy, D-Dur op. 35. Jos. Haydn, C Dur op. 76 No. 3 (Kaïserqaariett) en L. van Beethoven F-Dur op. 59 No. 1. Dinsdag 3 Febr. Kleine Gehoorzaal 8 n Derde Kamermuziek-soirée door het Amsferdamsch Conservatorium kwartet met medewerking van Dirk beii&ler (piano.) Bovendien waaistliynlyk: vV oensdag 28 Jan. een uitvoering door het Nederiandsoh Strijk kwartet (Tinimner c. 8.) L 6 i d on QorA Kerk Hooigracht. Zondag* voorm. tion uien en nam v(Jf uren, ds. Myorlnck, van Kaïwyk a/d. Ryn. Hazerswoude: Ned.-Herv. Gemeente. Zondagmorgen te liaJftien, ds. C. Harlwigsen, predikant te Leiden. Katwyk a/d. Ryn: Geref. Kerk. Zondag- voorra. halftien en nam. to zes uren, ds. Gezelle Meerburg, em. pred. van Watergraafameer. Noord wtjkerhoat: Zondagvoorm. te tien uren, da. Oort, emeritus predikant te Alkmaar. Woubrugge: Ned.-Herv.. Kerk. Zondag voorm. te halftien en 's avonds halfzeven, ds. A. C. Lagrand. Goref. Kerk. 's Voorin, halftien en 's nam. te twee uren, de heer Van Loo, beroepen predikant van Winsum. Aid van den Nederl. Protestantenbond. *8 Avonds te zeven uren, prof. dr. L. Knappert, van Leiden. „Nederland en Oranje" te Berlijn. De Berlynsche correspondent vau tiet „Hbl." 8cbryit van Dondei dagavond In de hedenavond gehuuden vergadering der Vereeniging „Nedeiland en Oranje" deelde het bestuur mede, dat in de laatste weken de somma van 660 rnaik aan gitten was ingekomen, waaronder 160 gulden van H. M. do Koningin. Het bestuur houdt zich. voor verdere gitten, aanbevolen. In dezelfde vergadering werd een vyftal nieuwe leden aangenomen. Terugkom*! vau eeu ridder. Met het stoomschip „Sindoro" van de Rottordaanbche Lioyd, gisueumandag aan de Wïinelin makode te Rotterdam aangekomen, repaurieeide een kranig onderofficier van om IndaöOiiO kger. Het is de sergeant der infanterie Carl Blank, den 18den J uli 1861 te Haaf ach in Baden geboren. In 1886 in Nedölandi&chen krygadienst getreden, maak te hy in 1889 tot 1891 en vaar 1898 lot en met 1901 de krijgsverrichtingen in Atjeh mede. Daar was het, dat hy den 21 Juni 1899, on der een hevig vuur van den vijand, met een goring aantal soldaten, deels op een vlot, deels in een djaioer (sloop), over i'e Paseei rivier in het landschap Geudong ging. Overgetrokken zij ode, pakte hij ni-1 ixiocd en onverschrokkenheid den vijand aan, deed een aanval op de vijaadelykc stelling nabij een nvmaigit, verdreef met de bajonet de overmacht uit de loopgraven, en wist, niettegenstaande een zware ver wonding boven het linkeroog (klewang- houw), den vijand te verdringen en de stol ling te nemen. Voor dit blijk van moed, beleid en trouw werd sergoant Carl Blank bij K>n. Besluit van 13 Juli 1900 benoemd tot ridder in de Militaire Willemsorde. Bij aankomst te Rotterdam word hij met een kort, maar krachtig soldatenwoord wel kom gcheeten in ons land door den commis saris van afmonstering kapitein A. Jonker, die hulde bracht aan sergeant Blank's ver diensten. Met de „Sindoro" repatrieeade mede een detachement koloniale troepen, 6terfe 17 onderofficieren en minderen. (N. R. C.) Het ys heelt hier gisteravond weder oenige slachtoffers geéischt. Een drietal knaapjes van 7, 8 en 9 jaren, zoontjes van Do Graaf, Wesselaar, mt de Conscientiostraat, en Martyn, van den Vliet, begaven zich op do Witte singel-gracht en hadden het onge luk juist by het Zoötomisch Laboratorium door bet (Js to zakken. De warmoezier G. Knoltar Jr. en zyn twee zoons kwamen juist langs don singel toen het hulpgeroep hen be reikte en haastten zich tot redding. Ook anderen waren spoedig by de plaats van het ongeval aanwezig, o. a. de heer De Ruyter de Wild, die zich byzonder voor de redding inspande. Naai* men ona mededeelde, werd er om reddingsmiddelen gevraagd by den heer Dreszlaer, wonende iu het Zoötomisch Laboratorium. Misschien niet bewust van het groot govaar, waarin de knaapja3 verkeerden, moet by niet byzonder toeschietelijk geweest zyn. Zyn dochter gaf echter een raagbol, te kort om er de dienkelingen mede te bereiken. Later werd op aanwyzing van een medebewoner gebruik gemaakt van de daar aanwezige ladders, waardoor het gelukte alle drie de knaapjos op het droge te krö'gen. Slochts één gaf nog teekenen van leven. Zo werden in huis gedragen by E. Van Egmoud aan de Kaiserstraat, waar eerst door de politic en later door de doctoren Hartevelt en Kruimel langen tyd pogingen werden aange wend de levensgeesten op te wekken, helaas, niet mot gunstig gevolg. Men kan zich den toestand der ouders den ken by het hooien van- het ongeval, bnn kinderen overkomen. Moge dit droevig ongeluk anderen tot een waarschuwend voorbeeld zynl Onze jongens zyn dikwijls zoo roekeloos. Ouderen mogen toezien dat zy onze jongens niet voorgaan in waaghalzerij en .tuor hebben wy voornameiyk het oog op do huzaren, die wel eens heel vlug zyn met het ryden op den Singel; hierdoor worden de jongens verleid om ook op het ys te gaan, denkende: er wordt immers reeds schaatsen op geredeul Maar de jongens ky ken niet uit, weten of denken niet aan de plaatsen waar de wind het water JaDger dan ergons aDders heeft opengehouden en het ongeluk is geschied. Zoodia er banen zyn gemaakt, hebben we het bewys, dat hot ijs vertrouwd is. Laat men zoo lang wachten I Dat men ook morgen met den Zondag goed uitkyke, waar men zich waagt 1 Nader vernemen wy, en oeelen in verband met een ingezonden stukje, in dit blad voor komende, mede, dat de weinig menschlievende houding van den heer Dreszlaer aanleiding h<eft gegeven dat de politie zich met de zaak heelt ingelaten. Eenlge by het ongeval aan wezigen zyn gehoord, waarvan Óen verklaarde dat de heer D. zou hebben gezegd: „laat die jongens maar verdrinken," zonder zich verder met de zaak in te laten. Op grond van art. 450 van het Wetboek van Strafrecht, betreffende het weigeren tot het verleerton van hulp by ongeval, zal de zaak worden vervolgd. Ook al is het waar wat ons werd vorteld dat de heer D. do jongens vooraf had gewaarschuwd, dan is het toch hoogst laak baar te noemen nu het ongeval er eenmaal toe lag, de -reddende hand er van af te houden. De plicht der naastenliefde schryft o. I. wat anders voor. Op Zondag lFebruaia.®., zal er vanwege de gymnastiek- en schermvereeniglng „Do Charette", onderafdeeling der Leidscbe Zuuaveubroeder8chap „Fidei et Virtuti", een groot nationaal schermconcours en colonne- wodstryd plaats hebben, waarvoor zyn be schikbaar gesteld: voor korps degen 3 pilzen, voor korps sabel 3 piyzen, voor personeel degen 3 pryzen od Yoor den colonnewedstxyd ook 3 pryzen. (Yoor de Vereeniging, welko de meeste deelnemers laat werken, is ook een medaille beschikbaar gesteld). De wedsti yd zal gehouden worden in de zaal „Zomeiz. rg" aan den Stationswég, des middags te 12 uren. De typografenataking te Haar- lein by de firma De Waard is geöindigd raet het terugnemen van de meeste gezellen en het toezeggen van een andere loonei oguling. Een paar gezellen hebben elders werk ge vonden. De moord In de Czaar-Peterstraat te Amsterdam. Te Bussum zyn op laat van deu burgemeester aldrukken verspreid vau het portret van den hoofdverdachte J. da Wolf, mee verzoek aan ieder die verklaren kan dien man wel eens in of naby de ge meente gezien te hebben, daarvan mededee- iing te i.oen. Gisteravond hield te Rotter- dam, het scheidsgerecht, bestaande uit do heeren E. J. Kliissener, lid-wei-kgevcr cn bestuurslid der Kamer van Arbeid v<x.r het hav enbednjfJ. van der Spoel, iid-wek- man en bestuurder dezer Kamer, E. S. Co- hen e«n A. H. Breajs Jr., patroans-sleeper, H. Aiblas en J. J. Gaanderse, voerlieden- sleeper, en mr. O. P. Zaayer, voorzitter, zijn eerste bijeenkomst ter beslissing n het aan zijn ooi-deel onderworpen geschil of h:6 ontslag van den voerman J. Stolk door hem genomen is, dan wel of hem dit gegeven is door de firma- Van end& Loos en iu dit laatste geval of dit ontslag in verband met de aanleiding daartoe en de omstandighe den van het bedrijf, gerechtvaardigd is, ter wijl het aan scheidslieden zal vrijstaan om indien het onderzoek der zaak daartoe aan leiding geeft, aan hun uitspraak vast te kaoopen, die opmerkingen, welke naar hun mecning zouden kunne ledden tet verbete ring dor verhouding tusschen patroon en workman in bet bedrijf van partijen. In deze eerste bijeenkomst werden ge^-xud de voerman Isak Stolk, en de directeur- gevolmachtigde van de firma Van Gend Loos daar ter stede, de heer Jan de Nooy. Ton einde zooveel mogelijk de eerlijkheid te betrachten wordt, op verzoek van hrt scheidsgerecht, niet voor Zondagmorgen pu bliciteit aan de verhooren die beide cn'* gingen, gegeven en dit te rn-er daar he< avond het verhoor v.e rgetuign, door p. tijen gnoemd, zal plaats hebben. (N. R. 6^ In een vergadering van den Al gemeen en Rottordamschen Bestuurd era- bond, voorzitter de heer D. de Klerk, ia besloten om zelfstandig op te -reden met oandidaton voor den Beroepsraad in zake de Ongevallenwet. Voor het oogenblik zijn te Rotterdam vier werklieden-comité's op gericht, die elk zullen werken voor candidi- turen van den Boroepsraad. De comité's zijn saamgestcid door de volgende bonden: AI- gureene Robtcrdamschc Bcstuurdersbond; Rotterdamsche Bertuurdersbond fhd'ratie), De Cbriste'ijke Bestuurdersbond en dev R. -K. Volksbond. De bootwerkorsstaking te Am- sterdam. Aan de IJkade en op het IJ, was hedenochtend de toestand nog onver anderd. Op de „Stassfurt" was het lossen eenigen tyd gestaakt, waarschijnlijk omdat cr geen bootje beschikbaar was om werk volk over te brengen n omdat een deel van de door de werkgeversvereeniging aangewe» zen werkïïedn begonnen is met. lossen van de „Haugesund", die gisteravond wa bin nengekomen. De oonferentie tusschen de leden va nde werkgeversfederatïe en van de werk ge vers duurt nog voort. Een aantal werklieden vergaderde in „Plancins". Hedeniddag seinde men ons uit Amster dam: De vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied weigert met hot tegen woordig bestuur der Bootwerkers-vereeni- ging te onderhandelen. De staking dnnrfr voort. Uit Velzen meldt men nog aan de „0. H. Ct." omtrent de tramlocomotief, die er naar Haarlem van door is gegaan Het is nog niet bekend of een kwajongeai don handle heeft overgehaald het terrein ligt open en vlak aan den wog da' wol of een beambte van de maatschappij non chalant geweest ie. In Santpoort is een paard op hol gesla gen. Op het Kcnnemerplein is een i achi- nist op de locomotief gesprongen, doch de rein weigerde, zoodat de machine met een flinken bons op de stilstaande liep, beide deukende. De stoomketel had geen water meer, zoo dat deze elk oogenblik had kunnen sprin-' gen. Er is prooes-verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2