BUITENLAND. Frankrijk. Duitsehland. Belglö. Groot-Britanniê. Oostenr.-Hong.-Monarehie. Rusland. Venezuela. China. Marokko. Ingezonden. Marktberichten. Gemengd Nieuws. In antwoord op een interpellatie ver klaarde gisteren minister-president Combes, dat hij de traktementen van alle geestelij ken, die zich verzetten tegen liet verbod van heb gebruik van het Bretonsch bij de gods dienstoefeningen, zal inhouden. Een motie van orde, de handelingen der regeering goedkeurende, werd met 339 tegen 185 stemmen aangenomen. Do afgevaardigde Baudry d'Asson viel tijdens do zitting in onmacht en moest uit de zaal worden gedragen. Woensdagavond, na afloop der colleges van dc medische faculteit in Parijs, hielden 300 nationalistische studenten op de straat betoogingen tegen den nieuwbenoemden pro fessor Poirier. De politie kwam tusschcn- bcido cn arresteerde twee studenten. Een dergelijke betooging vond voor cenige 'dagen in de aula der universiteit plaats, waarin Poirier zijn inaugurale rede wilde houden. Poirier is een vriend van Waldeck-Rous- scau cn door dezen herhaaldelijk wegens zijn verdiensten in zake de bestrijding der tuber culose onderscheidendit verklaart de vijan digheid der nationalisten. Te Parijs heeft iedereen don mond vol over do waarschijnlijke arrestatie van een grootindustrieel, tevens directeur van een klein Parijscli ochtendblad. Een der bui ten- landsche ambassadeurs te Parijs word door dion man herhaaldelijk om gold gevraagd. Dio sommen zouden dan zoogenaamd str ken tot het beloon en van niouwe sportuit- vindingen, maar onder do rooe werd te ver staan gegeven dat de staat, dien de ambas sadeur vefrtegonwoordagdo, goed zou doen mot zich wat vrijgevig te toonon. Er zou dan ook eenmaal al honderdduizend franken gestort zijn, maar toen daarna de directeur droigdo oen oplichterij door memsohon met glacéhandschoenen, waar hij toevallig ach tergekomen was, to openbaren, ie de bom gebarsten. Het lekte uit en Donderdagmorgen ging heb gerucht te Parijs dat de directeur-groot industrieel in grooto haast, in den nacht naar do Duitecho grens was getuft. Men voorziet al weer een groot schandaal. Do uitvinder van het Fransohe model ©ndorzeesoho boot Gonbet is na een korte ongesteldheid overleden. Onder de nieuw-geridderden in Frank rijk komt do vrouw voor van den Franscheu consul to Bivas in Armenië, die in 1895, toen de vrouwen van die plaats door Turk- scho soldaten bemoeilijkt werden, zich aan hun hoofd plaatste en hen na ecu langen en moeilijken tocht op een veilige plaats bracht. Jules Guórln richtte een schrijven tot Valló, minister van justitie, waarin hy ver zoekt to mogen boliooren tot ben, die vervolgd worden, omdat 7jJ het Franscho volk hebbon aangespoord tot het terugnemen van het geld, dat op do ryksepaarbanken is geplaatst. Dg Fransche 8enaat heeft zyn bureau herkozen. Fallièrea is met tweehonderd drie der tweehonderd zoven en dertig uitgebrachte stemmen tot voorzitter benoemd. Ook de vice presidenten en da quaestoren zyn her- kozon; slechts in de secretarissen zyn by vroeger eonlge veranderingen gebracht. Do Kroonprins en prins Eibcl Frits zul- jen einde Februari, in gezelschap vaai prof. Clemen, een studiereis van een paar maan den naar do Levant ondernemen. Achtereen volgens zullen zij Egypte, Palestina, Klcin- Azic cn ten slotte ook Italië bezoeken. Zij doen do reis op hun eigen jacht. Op dezon tocht zullen zij dan ook een bezoek te Kon- stantinopel brengen. Bij het Pruisische Huis van Afgevaar digden is een wetsontwerp ingekomen, be palende dat in geval van overheidswege al- gemeeno rouw in den lande wordt voorge schreven, openbare vermakelijkheden cn ko medie-voorstellingen vier dagen lang, met inbegrip van den sterfdag, en ook op den dag der begrafenis niet mogen plaats heb ben. Do student Ruff te Karlsruhe die een kameraad in een tweegevecht gedood had, is veroordeeld tot drie en een half jaar ves tingstraf. Dc overbrengers van de uitdaging worden vrijgesproken. De Duit8cko Rijksdag bracht gisteren de beraadslagingen over de voorstellen van Yon Jleyl en Speek, gericht tegen de meest- begunstlgingsverdragon, ten einde. Nadat Yon Beyl zijn resolutie ten gunste van die van den hoor Spock had teruggetrokken, werd deze laatste met 141 togen 67 stemmen aan genomen. De dichter Julius Vuylsteke is te Gent gisteravond overleden in den ouderdom van 67 jaren. Do stukken van don Belgischon Sonaat zullen voortaan in de beide landstalen ver- sobyuon. Roods in de vergadering vau gisteren is een amendement van Do Selys Longchamps in hot Ylaamsch rondgedeeld. Volgens het olficieele verslag zijn tot dusver 40 bonngen verricht in de Belgische provinciöu Am worpen en Limburg, waar men nieuwe rijke eteenkoienJagen hoopt te vinden. De kooien der boringen hebben 4mllUoen bedragen. Voor de provincie Antwerpen zijn drie concessieaanvragen ingekomen, voor Limburg reeds 23. Lord Roscbory sprak gisteren te Ply mouth. Hij verklaarde, dat do tegenwoor dige onvriendelijkheid van Europa tegen over Engeland een crisis teweegbracht, waarin andero landen ook wel eens hadden verkeerd, van welke slechts weinigen man nen hadden geschikt de moeilijkheden het hoofd 6e bieden. Voor Engeland nu drong Boeebery op de benoeming van lord Kit chener tot minister van oorlog aan, omdat een volkomen reorganisatie van Engeland's militaire instellingen dringend noodzakelijk was. Dc Oostenrijksehe Rijksdag werd Donder dag geopend. De radicale Tzechen voerden oppositie, maar de president besliste dat do zitting voort zou duren om haar uit to put ten. Negentien moties werden door de Tzechen ingediend. Gisterochtend tc zes uren was de Kamer nog in zitting bijeen. Na een korte schor sing der zitting werd deze^o halfclf hervat. Minister-president Körber zette de bijzon derheden van het compromis tussclien Oos tenrijk en Hongarije over het douanentarief en ajidore bepalingen uiteen. De minister-president gaf een uitvoerig overzicht van het resultaat der onderhande lingen met Hongarije over den Ausgleich, het autonome douanentarief en andere econo mische quaestiën. De minister kondigde aan, dal. een ontworp betreffende deze vraag stukken bij het parlement zou worden inge diend. en verklaarde dat do overeenkomst tussohen do beido regecringen in zake de douanentarieven o.a. bepaalde, dat minimum tolrechten kunnen worden toegestaan aan de verbonden staten tegen gelijkwaardige cc-r cessies. De minister legde nadruk op de noodzakelijkheid van een economische toena dering tusschon beide declon van het Rijk. Do heide Regeeringen hebben zich verplicht op loyale wijze do bepalingen van het com promis uit te voeren, hetgeen den besten waarborg zal geven voor een vreedzame in standhouding der oeconomische eenheid. De minister kondigde eindelijk nog aaneen ont werp betreffende de invoering van den gou den standaard. Dc rede van minister von Körber -werd luide toegejuicht en van vel© zijden ontving hij gelukwenschen. Te negen uren des avonds had de zitting van den Rijksraad dertig uren achtereen ge duurd. Het vereischte aantal leden bleef be staan. Do Tzechische radicalen en Tzechi- sclio agrariërs zetten do discussiën voort. Daar de president lijdendo is, namen de vi- ce-presidenten, die elkaar afwisselden, zijn taak over. Nog zijn 13 moties van urgentie te behandelen. Nadat gisteren de Duitscho kroonprins bij aankomst te Petersburg in het winterpaleis door het keizerlijk paar was begroet, be noemde d© Tsaar hem tob chef van het Klcin- russische dragonderregiment No. 40. Bij het gala-diner, dat in hetzelfde paleis word gehouden, bracht de Tsaar in het Fransch den volgenden toost uit: ,,Ik ben gelukkig, monseigneur, u in ons midden te zien, ik dank u voor uw aangenaam bezoek en drink op de gezondheid van uw verheven ouders, Hare Majesteiten den Keizer en de Koizerin,en op uwe Keizerlijke Hoogheid." Do kroonprins antwoordde ook in het Fransch: ,,Diep bewogen door de vriende lijke woorden, die Uwe Majesteit tot mij richt, vraag ik verlof haar uit naam van Zijn Majesteit den Keizer en Koning, mijn vader, en uit mijn eigen naam mijn warmen dank te betuigen voor de vriendelijke ont vangst, welke mij te beurt viel, cn waarvan ik een onuitwisckbare herinnering zal be houden. Ik drink op de gezondheid van Uwe Majesteit, van Hare Majesteiten de koizcrinnen Maria Feodorowna en Alexan dra Feodorowna en do keizerlijke familie. Naar aanleiding van do benoeming van den heer Bowen, den Amerikaanschen gezant te Yenezuela, tot Yenezuelaansch gevolmachtigde bi) de onderhandolingon over hot arbitrage- voorstel, wordt de aandacht gevestigd op de bepaling in de Venezuelaanscbe grondwet, dat geen vreemdeling, wio hl) ook zijn moge, mag optreden als gevolmachtigde by de onderhan delingen over staatszaken. Men vreest, dat deze bopaling ten gevolge zou kunnen hebben, dat president Castro een eventueele overeenkomst mot de mogendheden later nietig verklaart, Een decreet is verschenen waarby de handel met Columbia weder wordt opengesteld over Villamijar en langs de rivieren Zulia en Calacumbo, waardoor weer débouchéa worden geopend voor Columbiaansche producten. Twee jaren lang waren deze toegangen gesloten. Venezuela zal Invoerrechten heffen en hoopt tevens in staat te ayn levensmiddelen te krygen. Het collego van censoren te Pokin, zond de keizerin-weduwe een memorie, haar vra- geude terug te treden ten gunste van den Keizer, wat een eerste stap zou zijn in de richting van een politiek van hervormingen. De censoren merken verder op, dat alle troonhervormingen tot dusver faalden, en veel buitensporigheden werden toegelaten. Men meldt aan de Times" uit Tangor, dat er veertien Januari geen gevecht in den omtrek is geleverd. De Marokkanen, die den aanval op het dorp deden, waarvan wij gisteren melding maakten, kampeeren in de buurt cn trachten versterkingen te krijgen. Gisternacht werden er op do heuvels vuren gebrand ten teeken aan do stammen om bij een tc komen. De verschillende consuls hebben Fez ver laten of zijn. op het punt dat te doen, want do toestand is daar geenszins verbeterd. Do Engelsche onderofficieren uit Fez zijn veer tien Januari te Tanger aangekomen en men verwacht de Europeesche vrouwen daar den vijftienden. De toestand ie echter een weinig gunsti ger voor den Sultan geworden. De stammen van Zemmoer en Geoean hebben zich nu bij hom gevoegd, terwijl zij nog in December den pretendent in zijn optreden steunden. Men is te Fez zelf vol moed dat de Sultan het zal houden. Er zijn groot© voorraden levensmiddelen en voorraden binnen de stad gebracht. Over den pretendent zwijgen de berichten. In de buurt van Tanger ia het kalm, maar men gelooft toch dat de ge rechten tusschen de stammen onderling we der zullen beginnen. De vrouwen en kinderen der Kabylen in do buurt van Tanger zijn naar deze plaats gevlucht. Het Fransche gezantschap heeft aan de Marokkaanscho regeering kennis ge geven, zoo bericht een correspondent der ,,Frf. Ztg.", dat indien de onlusten in de omgeving van Tanger voortduren, tusschen- komst noodzakelijk zou zijn. De te Madrid verschijnende ,,Pais" ver telt, dat Engeland een overeenstemming met Spanje wenscht in zake Marokko. De onder handelingen zouden reeds ver zijn gevorderd. Engeland zou goedkeuren do versterking der Spaansche bezetting van Algeciros, Tariffa, Couta en Melilla. Beide mogendheden zou den zoo noodig haar eskaders gezamenlijk naar Tanger zenden. Spanje zet zijn toerus tingen intusschen ijverig voort. Alle beschik bare oorlogsschepen worden bijeengebracht. In een schrijven van Januari uit Maza- gan aan de te Bern verschijnende „Bund" wordt o. m. gezegd, dat in Europeesche kringen eigenlijk niemand er aan twijfelt, dat de pretendent tot dusver bij de Ma rokkanen volkomen onbekend door Frankrijk financieel wordt gesteund. Het Engelsche eskader te Gibraltar heeft order gekregen zich gereed te houden om onmiddellijk zee te kiezen. Mij/iheer de Redacteur! In het nummer dor „Residentiebode" van heden Yrydag 16 Jan. lees ik, dat te Rot terdam het Pausfeest op waardige wyzo zal worden govlerd. Vooral de zinsnede: „Al deze festiviteiten zullen tegen zoodanige entree worden opengesteld, dat ze voor alle elanden toegankelijk zyn" trok myn aandacht en deed my naar de pen grypen. Zooals U wollicht bekend is, zal ook het Katholieke Lelden 'e Pausen jublló feesteiyk herdonken. Naar ik vermeen te mogen klappeD, wachten den Katholieken een paar avonden van waar kunstgenot en zullen de baton aan liefdadige doeloinden ton goede komen. Zonder nu echter do edelmoedig© bedoelingen van het foestcomitó te wiHen bedillen of op mogelyke plannon vooruit te loopen, zou ik toch gaarne zien, dat mindor mot aardsche goederen bedeelden in de ge legenheid werden gesteld, te genieten van al het schoons, dat op de feestdagen zal worden te zien en to hooron gegeven. Werkelijk, de dankbaarheid onder hen, die toch nog niet geheel de wereld uit ls, zal groot zyn, de liefde tot on de gehechtheid aan den jubileerenden Opperherder zal, zoo dit nog mogoiyk ware, er by winnon en het comité door dezen kleinen liefdedienst zeker haDdelen in Zynen geest. Hoe ik my dan voorstel op welke wyzo zou kunnen gehandold worden? Wol, de twee avonden voor do raoergegoeden blyven vastgesteld. Echter stelle men in dezelfde week of eenige dagen later, al naar dit met plaats on tfld zicli hot best Bchikt, nog óóu of desnoods twee avonden beschik baar voor do arbeidende klasse tegen entree byv. yan 16 cent, kori het zyn geheel gratis. U Mynh. do Redacteur dankzeggend voor de welwillende opname van deze regelen biyf ik Hoogachtend: Leiden, 17 Jan. '03. Uw abonnó Een vriend v/d. arme. Geachte Redacteur J Vergun, my een plaatsje in uw veel ge lezen blad. Algemeene waarschuwing voor het koopen van vleesch voor verminderde pryzen, niet dat het enkel slecht is, maar zelfs zeer schade- lyk voor de gezondheid. Dit is zelfs goedge keurd en voorzien van het stempel van Sassonheim. Daar het gebleken is, dat er verscheidene personen ongesteld van geweost zyn, zoo is het dringend noodig, dat er goed op toe gezien wordt, door welke personen de keuring geschiedt. U beleefd dank zeggende voor de verloende plaatsruimte, verblyven wy: L. Rotteveel, N. Tromp. W. Huibkrs. Sassenhbim, 9 Januari 1603. Alkmaar, 16 Jan. Kaas. Aangevoerd 141 partjjen wegende 89,128 KG. Prgs voor kleine f 28.50, com missie f 27.60, middelbare f 17.—Llandel Slug. liOuuTTarueu, 16 Jan. Botor. Aangevooni 10 4 9 8 en 6.16 v. Eerste soort 47.60. Kabrieksbotor: aanvoer 9/8 en 7,16 v., prjj9 46.60 a ƒ48. commissie 48.— a Kane. Aangarotrd 13,687 KG. Nagel 21.— a ƒ23.—. Vee. De aanvoer bestond beden nit: 488 Runderen, 711 bobapen, 1166 Varkens, Bokken en Geiten, Paarden en Veulene. Stieren, enter- 76 tot 120, lwenter-^126 tot f210, Ü89eu ftot fvotte Koeien f246 lot ƒ276, melke eu kulvo Koeien ƒ170 (ot ƒ260, Pinken 55 tot 60, votte Kalveren 16 tot ƒ60. Graskalvoreo tot nuchtere dito 8 tot ƒ11, vette Schapen 23 tot 26, weide id. 19 tot ƒ21, Lamineren tot votte Varkens 90 tot ƒ96, magere dito 45 tot ƒ60, vette Biggen f tb tot 30, magere dito ƒ0 tot ƒ8, Paarden tot Vette Koeien late quid. tot o., 2de qual. tot o., ade qual. tot o., stieren per bout tot o., vette kalveren tot o., vette Sohapen tot o., vette Varkens 21 tot 22 o., Varkens Londensohe markt 18 tot i9 c. per '/j KG. De handel in Rundvee was van zeor geringe boioekenis; in VVolvee oveneons van weinig belang en de omzet in Varkens was teleurstellend omdat de pryzen. vooral voor Londenscbe soort, aanmerktlyk Jager waren. Loilo, 16 Jaa. Boter. Aangevoerd 142 4 en 118 v. en 1072 stukken, wegende eamen 4656 KG. Prijs per Va vat 22.a '27.per KG. 1.15 a 1.30. Deventer, 18 Jan. Boter per vat ƒ26.— a 26.60, a/vr. f 24.a 26.per l/u vat 12.a 13.60, per KG. 1.16 a 1.26. Lieren 6.— a A— de 100 sluka. acbiedaui, 16 Jan. Noteering van de Boere eotnmiaaie. Moutwjjn 7.26 per UL Zonder tnat on zonder belasting, Spooling 1.60 per kolel. Noteenng van de Makelaars: Moulwyn ƒ8.-—, Jenever 12.—, Amsterd proet 13.60. Noteeriag Diatillatoursbond: Moutwya f8. Jenever f 12.Amsterd. proet 13.60. Prijs vragen-Teyler's Genootschap. Door directeuren van Teylcr's Stichting cn. dc leden van Teylcr's Tweede Genoot schap wordt voor het jaar 1903 dc volgen de prijsvraag uitgeschreven: Een zoo volledig mogelijke alphabetisch gerangschikte naamlijst van Noordneder- landsche kunstschilders, zoowel hier te land© als elders geboren, van den vrocgston tijd tot het einde der zeventiende eeuw, met op gaaf van plaats, jaartal cn zoo mogelijk datum van geboorte cn overlijden van de vermelde kunstenaars. Deze naamlijst moet tevens een beknopte levensbeschrijving van eiken kunstenaar be vatten, waarin ieder belangrijk feit, dat een bijdrage tot zijn levensgeschiedenis oplevert, dient te worden vermeld. Een opgave van een of meerdere zijner voornaamste werken, van de verschillende wijzen, waarop die ge- teekend zijn en van de plaats, waar die zich bevinden, mag hierbij niet ontbreken. Ook is het gewenscht dat, voor het bio- graphisch gedeelte, de bronnen worden aan gegeven, waaruit is geput. De pnjs voor het best en voldoend ant woord bestaat in een gouden cerepenning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van 400. De antwoorden moeten worden ingebonden vóór of op den lsten April 1905, opdat zij voor den lsten Mei 1906 kunnen beoordeeld worden. Do verhandelingen moeten in het Noder- landsch met een Latijnsche letter, vooral goed en leesbaar geschreven zijn door een andere band, dan die van den opsteller. Ook moeten zij vóór den bepaalden tijd in haar geheel worden ingezonden aan het fundatie huis van wijlen den lieer P. Teyler van der Hulst te Haarlem. Geen antwoorden, waar aan eenig gedeelte bij de inlevering ont breekt, zullen tot het dingen naar den ge- ntelden cercprijs worden toegelaten. Zieke Vorsten. De toestand van den lydenden koning Georges van Saksen is in de laatste dagen zooveel verbeterd, dat by spoedig wel genoeg zal zyn om naar Cannes of San Remo te ver trekken om aldaar volledig herstel van krach ten te vinden. Daarentegen zyn de gezondheidsberichten over keizer Frans Jozef minder guDstig; hoe wel geen directe ongerustheid bestaat is de keizer voortdurend jydende en heeft het ge beurde aan het Saksische hof hem veel achter uit gezet. Onlangs heeft hy een kleine operatie ondergaan op het kasteel te Scbönbrun, welke volkomen is geslaagd, maar zyn alge meene toestand is van dien aard, dat de Petit Bleu" het bericht uit Weenen opneemt, dat er weer sprake is van het aftreden des Keizers ten gunste van zyn neef aartshertog Frans Jozef. De oude Groothertog van Luxemburg heeft oen aanval van beroorte gehad. Daar hy reeds 85 jaar oud is, maakt men zich ernstig be zorgd over hem. Verschillende bladen vernemen uit Kieff, dat de gezondheid van den Tsaar bezorgdheid wekt on dat do verplaatsing der residentie naar de kust van den Krim wenschoiyk zou zyn, omdat zyn longen daar betere lucht zullen vinden. In Liradia zou derhalve een ruim palels met bygebouwen voor de mlnls- terieele departementen wordon gebouwd. PoBiftie-diensf B*egeli ng. Donderdagavond na 10 uren trad de heer G. van Putten, van Leiden, voorzitter der federatie van Noderlandsche politiebeamb ten voor de Arahemsche Verceniging „Helpt Elkander" op. De vergadering was belegd, met het oog op een adres ter bekorting der diensturen aan den Raad gericht. De heer Van Putten ging den rechtstoestand, het sa- lt-ris, pensioen, aantal diensturen, zedelijke positie van den politie-agent in Nederland na, om to betoogen hoe veel dit alles nog te wenschen overliet, mede door do schuld der agenten 7 el ven die te lang alles lieten gaan, zonder zich in vereenigingsleven to sterken. Spreker wees er op hoe de gemeenschap, die zich door de politie liet dienen, zich op be tere wijze het lot van den agent had aan te trekken en betwijfelde niet, dat een voor dracht van hun rechten bij bevoegde autori teiten cn na nauwgezette plichtsvervulling ten slotte gehoor zou vinden, zoowel bij den Rijkswetgever als in do gemeenteraden. De beeren Goedhart, Zoestbergen, twee van de zes aanwezige raadsleden, wezen op de be trekkelijke onmacht der gemeenteraden, waar den burgemeesters uitsluitend de dienstregeling behoort. Tot hen had men zich te wenden, al zou voor zoover Arnhem betrof, de Gemeenteraad zeker steunen. In een woning in de Groonsteeg te Utrecht wne gisteren een 21/2-jarig meis je door de ouders zoo dicht bij de kachel neergezet, dat ten gevolge van do felle hitte, die uitgestraald werd, do kleertjee in brand vlogen. Toen de moeder kwam toesnellen, was de kleine reeds geheel in rook en vlam men gehuld. Het arm© schepseltje was op verschillende plaateen met brandwonden overdekt. De huid van do armpjes en bet aangezicht was verschrompeld en opgekruld als de bladen van een book, hetgeen een afschuwelijken aanblik opleverde. Onder herhaald© jammerkreten had de overbren ging naar het politic-bureel en van daar naar hot Ziekenhuis plaats. Do toestand is bcdonkelijk. (U. D.) Gevolgen dor ontploffing. Naar men aan „De Tel." mededeolt is do toestand van den zoon van den hotel houder H. Boorsma te Usquert, die de vorige week bij de ontzettende ontploffing van aoetylcengas, welke op anderhalf uur af stand© duidelijk werd gehoord, achterover sloeg ©n onder puin werd bedolven, niet tegenstaande het aanvankelijk sob een dat bij er zonder ernstige verwondingen was afge komen, thans zeer bedenkelijk. (U. D.) De kolenmijnen. Naar de „M. en Rba." urit Heerlen verneemt, hebben eenige gemeentebesturen uit de buurt, op wier grondgebied mijnen zullen komen, zich met een adres tot de regeering gewend, ver zoekende, bij do wet te willen bepalen, dat de gemeenten een aandeel van de winst der mijnen als belasting mogen heffen. In dat verzoekschrift wordt. o. rn. uiteengezet, dat bij toename der mijnworkersbevolking, die te verwachten is, die gemeenten reeds bin-, nen enkele jaren tot verg rooting van scho len en kerken zich gedwongen zien zullen., En dat zou kosten veroorzaken, die de finan- oiieele draagkracht dieo: gemeenten verre te boven zouden gaan. Te Scherpenisse zijn twee b r o ©- ders, wonende in den polder Westkorke, een/ uur buiten do kom van het dorp, deze week 1 des avonds door eon geweerschot getroffen; een der broeders bekwam wonden, die geen/ gevaar voor het leven opleveren, terwijl del andore in 't hoofd en den rug zoodanig werd gekwetst, dat do dokter hem met buiten ge- vaar acht. Hoewel de politie een ijverig on- derzock beeft ingesteld, heeft dit tot heden geen afdoend resultaat gegeven. Een goed geslaagde mop. Men meldt uit Zwolle aan het „Hbl.": Wie van een relletje houdt, had gister avond zijn hart kunnen ophalen in onze an-1 ders weinig bewogen stad. Er was een be- weging en een drukte op straat, op de Groo- t© markt, op de Melkmarkt, in de Diezer- straafc, zelden zoo gezien. Dichte drommen J van zingende en joelende jongens, meevoe-, rendo gichelendo meiden, verbaasde nieuws- gierigen van allerlei gadingalles be- woog zich van hier naar daar, van links naar rechts, zoekende naar een welkome ge legenheid om eens recht nit den band te. springen. Want er was niets, dat de aan dacht bepaalde, 't Zou gekomen zijn, inder daad, en vandaar al dio menschen, maar... 't was er niet, 't was een grap geweest, cea hartelijke grap, uitstekend van stapel ge- J loopen. Overal door de stad was het a.l. per bul letin bekend gemaakt dat uit pure blijd schap over de opening van deo Noord-Oos- terlocaal, te kalfnegen een fakkeloptocht zon worden gehouden door Zwolle's straten, georganiseerd nota bene door ingezetenen van Ommen, met medewerking van het Dalfser fanfarekorps. De route was nauw keurig aangegeven on enkele cafés als pleis- j terplaatsen aangekondigd. En 't was inge- slagen. Den optocht achtte men de natuur-» lijksto zaak van do wereld, want bij zoo'n j belangrijke gebeurtenis moest er wel icta l plaats vinden. De handige grappenmaker zal zich zeker hartelijk hebben vermaakt. Toch geruild. Tegen ïersf- mis komt te München een hoor een mod©- magazijn binnen en daar onstpon rich het volgend gesprek tussohen hem cn den be diende: „Ik wensch een zijden blouse voor mijn', vrouw voor den prijs van 30 a 40 mark."- „Welke kleur?" „Dat doet or niest te©." „En hoe wensoht u de blouse gemaakt hebben V' ,,Doe>b ©r ook niiet toe." „Welke gestalte heeft uw vrouw?" „Doet or ook niet toe." „Maar, mijnheer, ik kan u toch geen bloiï- se verkoop on, als u mij volstrekt niet zegt, hoc die zijn moet." „Dat hebt u niet noodig te weten, ik wensch een zijden blouse voor ongeveer 30 a 40 mark. Hoe zij er uit riot, doet er niets toe; zij wordt immers tooh geruild 1" Groote kindermoord. Uii Yokohama komen berichten van een kin dermoord op groote schaal, eon zoogen a am* de ongeltjesmakorij t© Osaka. Een vtouw, haar getrouwde dochter met liaar man en twee anderen zijn gearresteerd. Sedort het begin der operaties in het vorig© jaar zijn tal van kinderen vermoord. De president dor Fransche re publiek heeft op voorstel van don minister van justitie gratie geschonken aan Charlca Riedon, dio op 21 Januari 1837 tot levens langen dwangarbeid werd veroordeeld, we gens den moord op een zekeren Talabardj D© misdaad werd onder een aantal geheim zinnige omstandigheden gepleegd, dio toè heden onopgehelderd bleven. Onder heftig protest van hot volk is aan den vrouwenmoordenaar Vidal het besluit,- waarbij hem gratie van de doodstraf is ven leend, in een plechtige zitting van het Hof te Aix voorgelezen. In der haast werden de- troepen ontboden om den moordenaar tegen de opdringende menigte te beschermen. Zonder een spier op zijn gelaat te vertrek-, ken, hoorde deze het gratiebesluit voorlezen.,' Toen hij weggeleid werd en buiten het be- reik der vijandige menigte was, hief hij voor het eerst zijn hoofd op, dat steeds op dc borst had gehangen, en ging snel de ge- vang en is binnen. Eigenaardig i a h et winsta a 1 de dat de Pruisischs minister van flnanciön heeft overgehouden op zyn rekening van het be- grootingsjaar 1901 uit do loterU; op deze begrooting komt steeds een post van ongeveer 11,000 mark voor van niet opgevraagde lotery- winsten, maar in 1901 is de vergeetachtig heid der spelers in Pruisen zóó groot geweest, dat de niet opgevraagde gelden op 430.000 mark becyferd worden; daaronder is de hooldprys der 4de klasse der 204de lotory. Gedurende de stormen die indety laatste dagen op de Zwarte Zee heersebten, is de uit Taganrog vertrokken groote Griek8che graanstoomboot „Parthenon" ver gaan. De bemanniDg vluchtte in booten; van deze werd er slechts één gered. In de Sled. Werklnr. zyn opgenomen Votw. Aio- DATUIL DAGEN. para. dar an. o H 11 Jan. Zondag 44 11 65 12 Maandag 66 21 87 13 Dinadag 73 29 102 14 Woonadag. 79 80 109 15 Dondardag 78 33 111 16 Vrytlag 76 80 106 17 Zaterdag. 72 24 96

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 14