LEIDSCH DAGBLAD. ZATERDAG 17 JANUARI. - VIERDE BLAD. Als 't wintert. [No 1SI60. Aiiuo 190:5. IDoet voor mentchen, die meeleven met de ttuur, jonge lente nieuwe verlangens ont- iken, noodt zwoele zomer tot zoet genie- wekt Bcbemerryke herfst herinnering in mUmerziek gemoed, koude winter sterkt ons it kloeke daden. HU is als de man van karakter, die met >n krachtigen handdruk ons den wil staalt, een land met een klimaat als het onze een open winter met droefgeestige nevels storm en regenvlagen een straf. Wat duurt Hy lang! Een winter van Us is een weldoener, oor wien het dokterskoetsje wykt. AJa 't intert, dan Den heelon dag had het zeurig gerogend. Was eigenlek geen dag geweest, toen namiddags de lucht ophelderde, de wind Joor 't noorden heen naar 't oosten gleed, de ■icht des avonds met sterren blonk, de meid linnen stUf vond op de bleek en 's ochtends winterbloemen tooveiachtig de ruiten had- Ben beschilderd. Een dag later, de modder regen, die dreigden grlndeloos te worden, de uile singels en de beslUkte straten waren Jard en droog. Nog oon dag en de winter- orst had beslag gelegd op de wateren. HU ad slooten en grachten verzogeld en de noderne vUand van het ys, stoomboot, ras nauwolyks by machte dit zegel te ver beken. Straks spot de -onbedwingbare met toom en Uzer. En veld en beemd en bosch met sneeuw •oplekt, met IJzel ompareld, is koud en naakt, naar.... grootscb. Als do zon, die maar ven gluurt boven de kim, boven de kimmen iet alles besehynt, wat wondere pracht, wat Ichopn scheppingsweik l En 's nachts de lucht met flonkersterren I fis bezaaid, in hot diepe blauw. Met rooden neus en tranende oogon, maar het bloed nelier polsend, de kin gedoken in kraag ol jont, haasten de menschen zich door de traten: de kou duldt geon tragen. Menig frondsloEtorende werklooze grypt naar den I bezem en wordt baanvegor of, indien in hem nog iets steekt van dén oudhollaadschen koop mansgeest, koopman van „biet ende warm". IJsbaan, heerlykheid zonder wederga. Daar zweven ze heen mot gevleugelden voet, jongen en ouden, het krioelt door elkaar, het goelt elkaar de hand en snelt al maar voort. De jeugd lacht wat met de bepalingen der leerplichtwet en mot de rogelingen van be disselende burgers en schoolmeesters. Wat rUden kan rUdt, en brengt in 't Noorden het Us gausch een omwentoling teweeg, ook in ons Usryk Zuid-Holland is wintervermaak een éónig genot. Sinds liet besef is doorgedrongen tot steeds meerdere lagen der maatschappU, dat In een gezond lichaam alleen een gezonde ziel kan wonen (uitzonderingen bevestigen hier den regel), sinds is sport in eere. IJsspoit is de mooiste sport van allo, sport ook uir sociaal oogpunt. Zy vraagt naar geen stand ot kunne; allen mogen meo doen, [niemand wordt van de Usbaan geweerd. Do leterko helpt, er den zwakte, de vlugge spoort don trago aan; daar hoorscht solidafïièii van do beste soort. Laten bestuurderen van stad en land niol wanen verstandig to doen, wanueer ze de schooljeugd dwingen om ui te gaan binnen het stolllg schoollokaal als 't wintert, heider en k0ud. Dj 8ch°°l hebt gU altyd, de Usbaan misschien 6 8C.,ts enkele dagen. Laat het niet uw schuld zUn als de jeugd vau thans, aan de ouderwet- scbQ sinters ontwend, de heilige traditiön der echaats niet kan overleveren aan een vol gende generatie. Als 't wintert, dan scharen wU ons niet meer zooals grootvaders en grootmoeders des avonds om een knappenden haard, pratende over „strenge lieeren, die kort regeeren" en over do ouderwetsche winters van vroeger, maar zitten in het door een vulkachel dag en nacht regelmatig verwarmd vertrek en weten t' ons zoo gezellig mogelUk te maken. Do winter is huisvriend dan. Houden we van uitgaan: vergaderingen, concerten en comedies zyn er in overvloed. Zo worden trager bezocht dan anders wel is waarschaatsenryclers hebben geen lust meer na oen dag van üeerlyk ya- genot. Voor wie ze noodig heeft echter, de winter geett zo. Zoo is het als 't wintert. Maar de medaille heeft ook haar keerzy. TerwUl wU dit schry ven, vechten hongerige musschen voor het raam om de enkele kruirakens, daar uitgeschud, en koudkleumsche spreeuwen, door het lauwe grauwe weer ▼oor eenlge dagen misleid, hier gekomen, zitten ineengedoken in den tuin alsof sterven haar gewin ware. Deze en duizenden andere gevleugelde zan gers en insectenverdelgere ïydon gebrek op hardbevroren grond en sidderen van do kou. En niet alleen deze schepselen. By een kouden winter behooren eigeniyk een goed huls, een turfzolder, een provisiekelder en meer dergelyke zaken. Maar er zyn er, die wonen in tochtige huizen, en met voedsel en brandstof sukkelen van den eenen dag op den anderen; waar de kinderen slapen op schamele legersteden, zonder warm dek, onder pannen daken. Als 't wintert staat menig bedrUf stil en wordt er niets verdiend. Er zyn armen, die met schade en schande moeten leeren, dat niemand zich straffeloos aan de plichten der verantwoordeiykheid van het leven onttrekken kan; armoede, die niet gekoesterd raag worden, die men goed doet uit te laten vriezen; doch daarentegen zyn er, dio een heilig recht hebben om gesteund en geholpen te worden door de maatschappU en den medemenech. Als daar zyn, die van hun karig beloonden arbeid slechts kunnen leven van de hand op den tand en zy hebben geen werk, omdat het wintert, dan moeten zy worden geholpen door de gemeenschap en door hot rykor gezegend Individu. Maar dat wordt immers gedaan, zegt men. Men wUst oon langen sleep van arme vrouwen on mannen, elk met ©en nommer, welke nommera luide worden afgeroepen voor een loket voor één, twee brooden en één, twee porties soep. 't Is of de nauwkeurigheid dor koude administratie moot vervangen do zorg der warme liefde. Meer persoonlyke kennis en deelneming van hem en haar, die veel of weinig missen kan, tot hem en haar, die veel ontbeert, dat is de eisch der liefde altyd, maar als 't wintert vooral. De vogels, die in den zomer In onze akkers en hoven de schadelUko inseoten verdelgen, we mogen ze niet laten verhongeren In den winter; de mannen en vrouwen, die de voor raadschuren en magazynen voor den winter helpen vullen, ze moeten ook blUven bewaard voor hot bleok gebrek als do werkloosheid des winters rondwaart. Dit behooren te be denken allen, die meer bezitten dan hun nooddruft. Als 't wintert, eenige dagen misschien, weken wellicht, dan moet warm ons hart kloppen voor den medemensch, die behoefte heeft aan bystand en hulp. Wie den koudeu winter weet te maken voor zich en de zyuen tot een heerlyken tyd, hy brenge ook wat licht en wat warmte in die buizen, waar hot vooral in don winter donker is en koud. Als dat besef leeft en biyft leven in ons aller harten, laat het dan maar winteren, wat noodt Dan maakt de koude winter de gemoedoren warm voor daden van naastenliefde. Dan late men don thermometer dor men- schenmin steeds hooger stygon, naarmate de thermometer daar buiten dalen gaat. Visschers-Vereenipg „Draagt elkanders lasten" 1e Kalwljk-aan-lee. De in het begin van het vorig jaar opge richte Visschers-vereeniging Draagt elkanders lasten" hield haar eerste jaarlyksche leden vergadering. Uit het op dio vergadering door het bestuur gegeven verslag blykt dat deze jeugdige ver- eeniging zich in een aanmerkeiyken bloei mag verheugen. WU ontleenen daaraan de volgende byzon- derheden, die wU gemachtigd zyn te publl- ceeren, ten einde begunstigers bier en elders op do hoogte te stellen van den stand van zaken, en tevens hen, die het nog niet zyn, op te wekken deze hoogst nuttige vereenl- ging met hun zeer gewenschten steun te ver- biyd6n. Het ledental bestaat thans uit 514 jongere en oudere visscherslieden, die gezameniyk FEUILLETON. 53) „Zoo, wilt gy zoo vriendelyk zyn u daar mee tevreden te stellon?" voor de oude vrouw heftig uit. „Voor honderden van menschen van diolstal beschuldigd, met de poutie bedreigd on doorzocht te worden, dat kan men ook wel voldoende noement Intusscben, ik ben juffrouw öophio, juffrouw Serie van Serlewood- park of Goosegreen." „En als ik vragen mag, waarmee bevestigt gy deze bowering?" „Hier is myn naam!" Zonder égards voor het kiesch govoel vau •den hoor Sharpies, tilde zy haar japonrok hoog op, liet eon zwartzyden onderrok en een grooten linnen rokzak zien. De laa'ste scheen aan uilzettingskracht do leoren tasch naby te komen en een even bonton inhoud te bevatten: drie groote fcchoono zakdoeken, eon doos met drop, tweo grooto sleutelbossen, kwamen voor don dag en vervolgens een brief, dio duidelyk aan: „Juffrouw Serie, Serlewoodpark, station Goosegreen" was geadresseerd. De heer Sharpies zag den chef aan, die onthutst voor zich "keek en verlegen met zyn horlogeketting speeido, vervolgens den heor Eixon on eindolyk juffrouw Hayes, voor liet eerst in zyn leven scheen zyn gevoel van eigenwaarde aan het wankelen te geraken 1 „lk vrees wel, dat hier een vergissing be Blaat," begon hy onzeker, „en geoi u myn oprecht leed .vezen daarover to kennen! Wy hebben reeds zeer ouaangenamo ervaringen van deze soort opgoJaac en juuizienlyke ver liezen geleden en u heelt u immers zelve door het kanten doekje in uw mantel daarvan kunnen overtuigen. Als ik de eer had gehad u te kennen, een dame in uw omstandig heden zou ik immers nooit „Neen, als ik een arme, oude vrouw was, die geen landgoed bezat, zoudt gy m'J naar de gevangenis gesleept hebbenriep juffrouw Sorle verontwaardigd. „tiet spyt my ontzettend, ik vraag wel excuus en als hot in myn macht stond, het onrecht weer goed te maken, zou ik tot alles bereid zyn „De agitatie en haar gevolgen kunt gU my niet afnemen; ik kan ternauwernood op myn boenen staan. Het was zeer dwaas van my alleen hierheen te reizen; myn kamenier was er ook zeer tegen. Ik verzoek u toe te staan, dat dit jonge meisje, de eenige die my niet voor een dieveggo hieldt, my naar huis brengt I" „Met genoegen, freule; zy staat geheel te uwer beschikking," verzekerde de chef, ter wijl Sharpies er als een natte poedel by stond. „U zal aan juffrouw Hayes een vriendelyk en voorkomend geleide hebben; het doet do firma genoegen, haar te uwer beschikking te stellon I Juffrouw Hayes, kleed u, al 't u blieft haastig aan, freule Serie wacht 1 Kunnen wy anders nog iets voor u doen?" „Ja, de dingen weer in de tasch leggen, juist zoo, als ze er in. hebben gelegen." Met andere woorden, het kanten mutsje onderin en de tumschoffel daar bovenop. De heer Sharpies onderwierp zich geduldig aan deze voor den vakman onaangename taak en nauwelyks had hy zich daarvan gekweten, of Peggy verscheen. „Wees zoo goed een r(jluig voor my te laten kouien," beval Ireuie Serie, en nu volgden aan contributie byeenbrachten een som vanf 2021.60 Aan jaarlyksche bydragen werd ontvangen uit Katwyk aan Zee 258.50 uit KatwUk a/d. Ryn 20.— uit Leiden70.— uit 'a Gravenhage 5.— uit IJmuiden 1.— Daarby kwamen nog enkele giften waaronder een van f 100 van baron Van "Wassenaar van Catwyck en uit de bussen geplaatst op de Neder- landsche Visschery-tentoonstelling f 44 tot een totaal bedrag-.^van498.50 f 2804.60 Aan zieken en weduwen kon worden uit gekeerd f 136, zoodat nè aftrek van ver schillende onkosten voor oprichtrng enz. een saldo overig bleef van f 2422.21. Hoe zeer de Vereeniging ook tevreden is met de uitkomst over het tbans afgeloopen eerste levensjaar, kan het bestuur niet nalaten op te merken, dat de Inkomsten aanmerkeiyk zullen moeten toenemen, zal de Vereeniging kunnen beantwoorden aan bet voorgestelde doel. Dit is niet alleen weduwen te steunen en de leden by ziekte of ongevallen by to staan, maar ook. om ouden visschera, niet langer bekwaam om het vak uit te oefenen, zoo mogeiyk eon klein pensioen te verzekeren, en daartoe zal moeten dienen de rente van een kapitaal byeengebracht uit de batige saldo's en uit gifton of legaten. Voor deze laatste houdt zich het beetuur dan ook ten zeerste aanbevolen, met welke aanbeveling do com missie van toezicht, bestaande uit het bestuur der Reedery-vereeniging „De Vuurbaak" zich volkomen voreenigt. Hot bestuur van „Draagt elkanders lasten" bestaat uit de visscherliedon K. v. d. Plaa, voorzitter, Jb. van Beeltn, secrotaria, B. de Jong, ponningmeester. Op de in bet hoofd dezes genoemde vor- gadering word besloten, dat rochtspersooniyk- heid zal worden aangevraagd, waartoe beroids stappen zyn gedaan. Alkemade. Door den directeur der Dir. Bel., Invoerr. en Acc. te Rotterdam zyn aan gewezen voor het doen van de noodige op nemingen tot vaststelling dor huurwaarde van perceelon voor do personeel© belasting in deze gomeonto, voor -1903, do hoeren J. E. Egberts, te Alfen, inspoclour, en H. Beokman, ont vanger dor dir. bel. enz. te Alkemade. Lotelingon van de lichting 1908, dio verlangen by do zoemilitio to dienen, behooren zich hiorvoor vóór 1 Februari e. k. ter gemeente socretat ie aan te melden. Meer be paald beslaat voor doze gemeente do gelogen- heid daartoe op Maandag 26 Januari e. k., 's voorm. to 10 uren. Hazorswoudo. Yrydag worden de jonge lieden, die in deze gemeente aan het voor bereidend militair onderricht hebben deelge nomen on voor den dienst zyn aangewezen, geöxamineerd to Leiden in hoogspringen V/x M. met polsstok, hoogspringen, 1 M. los, vèr springen 8'/, M., touwklimmen, richten op don richtbok, gymnastische bewegingen, snel- loop, 100 M. in 16 seconden, duurloop, 500 M. in 3'/, minuut en theorie. Na volbracht examen werd liet getuigschrift 3 uitgereikt aan A. Veen, C. Spruyt, J. de Kort en J. van Ryssel. Het getuigschrift 2 bekwamen D. de Bruin, J. den Hertog en J. Pouw. Katwyk. De reliictvoreeniging „Prins der Nederlanden" heoft haar gewone jaar vergadering gehouden, welko door 25 leden is bijgewoond. In zijn openingswoord her innerde de voorzitter er aan, dab liet 7 Ja nuari j.l. juist een jaar was geleden, dat deze vereeniging actief ging optreden, en het is zeker dan ook voor do oprichters een aangename gedachte, dat de oprichting volkomen is geslaagd. Het groot aantal per sonen, dat zich als werkend lid heeft doen inschrijven, is bewijs dat de vereeniging in bloei enden toestand verkeert-. Het ideaal, difc de oprichters ziali hebben voorgesteld, zeido de voorzitter moet door ons worden bereikt, nl. niet alleen een vereeniging die goede schutters kweekt, dooh ook een die aan elk der ingezetenen van Katwijk, de gelegenheid geeft zich in het schieten to bekwamen. Dc voorzitter hoopte daarom, dat do vereeniging nog tal van jaren moohfc groeien en bloeien en op den ingeslagen v> _g mocht voortgaan. Do notulen der vorige vergadering wer den daarna gelezen en goedgökeurd, terwijl vervolgens door den penningmeester reke ning on verantwoc.ding werd gedaan van zijn gevoerd beheer. Hoewo! mot heb oog op de oprichting de uitgaven over dit eerst jaar belangrijk waren, kon toch nog door hom een batig saldo van f 1.571 ƒ2 worden geconstateerd. De loden N. Bos on C Haasnoot, ber oemd tob hot nazien dezer rekening, be vonden alles in orde, on do penningmeester werd onder dankzegging voor zijn gevoerd be heer, gedechargeerd. Eindelijk had de verkiezing plaats wegens periodieke aftreding der bestuursleden H. dc Boer, H. Stiel en C. Wassenaar Jr. beiden laatstgenoemden werden herkozen, terwijl in de plaats van eerstgenoemde werd be noemd C. Haasnoot; allen tor vergadering tegenwoordig lieten zich do benoeming of herbenoeming welgevallen. Na een woord van dank ran de opgeko men loden voor hun tegenwoordigheid, werd de vergadering gesloten. De commissie, belast, met hot onder zoek naar do militaire bekwaamheid on lichamelijke geoefendheid heoft het bewijs van militaire bekwaamheid on lichamelijke geoefendheid uitgereikt aan de loteliupen dezer gemeente Justus do Best en J. A. M. J. Billissen. Aan do overige deelnemers kon slechts öf een bewijs van militaire bekwaam heid i\f oen van lichamelijke geoefendheid worden ter hand gestold. Wegens vertrek van moj. A. N. Inge- necger, dio wegens haar benoeming tot hoofd eener bewaarschool to Leiden, de ge meente heeft verlaten, is voorloopig met do waarneming dor betrekking van hoofd der bewaarschool t-e Katwijk aan Zeo benoemd moj. A. de Wit, te Leiden. Do inschrijving voor do nationalo nri- litio van lichting 1904, goboren in het jaar 188-1 zal meer speciaal plaats h.dibcn op Woensdag don 21 Januari a. s vau 10 tot 12 uren tor gemeento-seoretarie alhier. Katw\jk n/d. Ryn. De beer Do Boer heeft alhier een winkel goopend ln manufacturen In den meest ultgebreiden zin. Toen hU ?ick tbans 8 jaren geleden alhier vestigde, begon hy eone zaak in heorenkleoding naar maat. Thans heeft hy echter zyn pand geheel af doen broken, en Is op de plaats een winkelhuis verrezon, geheel naar do oischen dos tyds ingericht. Het timmerwerk is gedaan door don heer K. Haas noot, het metselwerk door M. Zwanenburg, verfwerk Jb. Haasnoot, lood- en zinkwerk benevens gasleiding door T. v. Duyvonbodo, die te zamen iets hebbon goloverd waarop ons dorp grootscb mag zyn. Vooral des avonds, dank zy de gasfabriek uitstekend verlicht, geveu de étalages pan de straat aldaar een vrooiyk gezicht. Zoowel dames als lieeren kunnen thans- in don winkel naar hartelust oene keuzo doen; van de raeost goedkoopo tot de meer duurdere en daardoor betere stoffen zyn voor handen, In één woord ons dorp is een zaak ryk geworden, zooals hior voorheen tevorgoefs werd gezocht. Noordwykorhout. In een gisteravond onder leiding van ds. Boeke gehouden vergadering van stomgorocbligdo leden der Ned.-Horv. gemoonto alhier, word mot byna algemeene stemmon tot ouderling herkozen de heer 1). Houwaart en in plaats van den heer J. Wassenaar, die niet meer in aanmerking wen8chto te komen, gekozen tot diaken de heer C. Berghout. Als „d'Echo der Duinen" Gaat aan het bazuinen, Dan hoort men pas wal Dat korps blaast fanfaren; Weet van geen bedaron; 't Bezit is een schat I En zoo zal onze „Echo" In het begin der volgende maand weder zich laten hooren door het geven van een paar uitvooringon. De muzieknummers zullon worden afgowiaseld door tooneelstukjes en voordrachten. Sassenheim. In het afgeloopen jaar werd op gomeentokosten aan 547 arme doortrek kende personen brood on kollle verstrekt. Het aantal leorllngen op de openbare lagere school bedraagt nu 100, zoodat de holft dor aanwozigen de school mot 8 Januari verlaten heaft. Het aantal kinderon in deze gemeente, dat ingevolge de bepalingen der leerplichtwet lager onderwys moet genieten, bedraagt 380. Zoetonvoude. Dc algcmoeno vergadering van don Boerenbond werd bijgewoond door 29 leden en geleid door den voorzitter, den ln-er A. van Leeuwen. Nadat verslag was n!« gebracht ov«m- den toestand der Vereeniging. werd ter tafel ge bracht de rekening ou verantwoording over liet jaar 1902. De ontvangsten hadden beloo- pen 66.65 1 2 en de uitgaven f 73.61 oodat er een nadeelig saldo is van 7.15 1/2. De rekening werd nagezien en in orde bevon den. Do aftredende bestuursleden de lieeren C. v. d. Poel en J. Ment ink werden herkozen. '.ftifc afgevaardigden ter vergadering van den Prow Z.-H. Boerenbond, werden geko zen de lieeren C. v. d. Poel, M. Pb. Kom pier, Q. Doeswijk en J. v. Leeuwentot hun plaatsvervangers do lieeren P. Paardekoo- per, J. W. v. d. Salm, J. v. Diemcn en J. van Noort. Besloten werd in verband ecncv in 1903 te houden keuring van pinkstioren, de contri butie voor dat jaar te houden op 0.75. Door den voorzitter werd de coöperatieve aankoop van pulp tor sprnko gebracht. Do vergadering was evenwel van mooning dat tal van moeilijkheden daaraan verbonden zijn, als: do aflevering op tijd, vooral in do laatslmaanden, do verdeeling bij aankomst, het vindon vnn een geschikt persoon, die zich daarmedo wil belasten, zoodat word lv.-slo ten op do zaak vorder niet in to gaan. Wel werd besloten zoo mogelijk information in tc winnen naar de werking, inrichting enz. van een coöperatieve zuivelfabriek. De vergadering werd daarop door dep voorzitter gesloten. Do bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1902 uit 1557 iu. on 18S3 vr., samen 3140. Vermeerdering door geboorte 10 j. en 48 m.samen 9-1. Vermeerdering door vestiging 170 m. en 253 vr., samen 429. Met de gehcclo vermeerdering dus 1779 in. en 2181 vr., samen 3903. Vermindering door overlijden 24 m. en 26 vr., samen 50. Vermindering r'oor vertrek 118 in. en 228 vr., samen 316. Gehcelo vermindering 112 m. en 25-1 vr, samen 396. Dc bevolking bestond dus op 1 Jan. 1903 uit 1637 m. en 1930 vr.. samen 3567. Verbetering van de positie der ambienaren en beambten der posterijen en teiegrapliie. De Directeur-Generaal heeft een circu laire uitgevaardigd, waarin hoofdzakelijk liet volgende voorkomt. Hij wenscht kennis tc neiuen van alle re denen van beklag van het personeel. Alle ambtenaren en beambten worden mitsdien uitgenoodigd zicb schriftelijk vóór 15 Fo- bruari a. s. tot hem to wenden mot een za kelijke opgavo van hetgeen, waarmede zij zich bezwaard gevoelen. Vroeger ingediende adressen enz. zullen buiten beschouwing blijven, ton cindo een zuivere afspiegeling te verkrijgen vau den tegenwoordigen toestand. Zij, dio zouden wensclicn hun opgaven mondeling toe te lichten, maken daarvan melding in hun bezwaarschriften, ten eindo later, indien zulks mocht noodig blijken, te i worden opgeroepen met vergoeding voor reis- cn verblijfkosten. Aan dc inspecteurs en directeuren der kantoren is opgedragen het bovenvermelde tor kennis tc brengen van alle onder bon die nende ambtenaren en beambten .onder on derscheid. Dc »uti*rev. fiiuiuorcjiil». „Do Ncdcrl." 6chrijft: Naur men ons meldt, zal do beer De Waal Malefijt, de president van do a.-r. Kamer-' club, met het oog op zijn geschokte gezond- heid, als zoodanig aftreden. Do heer mr. Heemskerk zou trachten ontslag te nemen als wethouder van Amsterdam en zal op dringend verzoek zijner partijgenooten op treden als president der a.-r. Kamerclub cn als leider der o.-r. partij, in en buiten dc Tweede Kamer. Daarmee zou hij èn do par tij èn het Centraal Comité zeer hidangrijko diensten bewijzen. do hoeren eerbiedig de rijke dame. Sharpies mot do leeron tasch in de hand. Geen ge ringer persoon dan de chef der zaak zelf tilde de oude freule in den fraaion landauer. „Maak alles vreer goed," fluisterde hy Peggy toe, toen het rytuig zich in beweging zotte, waarin freule Serie een beambte der zaak in zekeren zin als gyzelaarster meevoerde. „Ik kr(Jg myn verdiende loon," zoide de oude damo, dio na de opwolling van waardig heid weer ineengedoken was, een der groote zakdoeken had ontvouwen, om haar rykeiyk stroomende tranon to drogen, en Peggy's hand een oogenblik losliet. „Darlings verzocht my niet te gaan en zy was zoo verkouden, dat ik haar niet durfte meenemen, maar deze advertenties waren zoo verleidelyk; ik moest don uitverkoop zien O, hemel, als ik Darling vertel, dat men my byna naar de politio heeft ge bracht! Gy krygt uw verdiende loon, zal zy zeggen!" Dortigsto Hoofdstuk. „Het plaatsje heet Yoxby," zeide freule Serie, toen zy, nog altyd zacht snikkend, by het station uitstapte. „Betaal gy den koetsier en neem een kaartje voor u zelve, eerste klasse." Met die woorden overhandigde zy Peggy een groote, gehaakte geldbeurs mot twee zilveren ringen. Zy meeaten nog langen tyd op hot vertrek van den trein wachten, en tydens het oponthoud in hot station kreeg de dame haar zelf beheerschlng terug, ja Peggy verwouderde er zich in stilte over, met welk een gretigheid zy den kleinsten indruk in zich opnam. De automaat, eon opvallend ge- k :66de dame, een keurig gefriseerden poedel met linten en boleltjes waren voor haar roote bezienswaardigheden. Eindeiyk vertrok de trein; een trein, die al den tyd had, overal stilhield en de beide dames na verloop van oen uur op het zeer bescheiden station van Yoxfy afzette. De stationschef kwam zelf by den waggon, tilde freule Serie er uit en geleidde haar met veel eerbied naar haar rytuig, een soort arke Noachs met donkerblauwen kap en geel gelakte wagenkast. Een paar oude paardon en een eerwaardige koetsier met een langen wilton baard stemden geheel overeen met deze koets, wat miader het geval was met don flinken, jongen knecht, die het portier opentrok. Mot do snelheid van een matigen voet ganger trokkon de paarden hun meesteres voort. Hot was eon mooio streoi: en oen heldere, warme namiddag In Juii Peggy zag met verrukking weer eons groene hagen on ademde met genot de zuivoro, krachtige lucht, welke de reuk van hooi en kamperfoelie met zich droog, in. H09 anders dan in den winkel 1 Het goheole landschap maakte den indruk van afzondering en stilte; men reed langs boerenhoeven en dagloonorshmsjos en slecht9 voorby een enkol hoerenhuis, dat echter zyn blinden togon nieuwsgierige blikkon had gesloten. „Dat is Yoxby Hall, hetwelk Giffard toe behoort, myn naasten buurman, die echter zelden buiten is," merkte de oude damo op. „En bier komen wy aau Serlewood." Toen het rytuig voor een deftige parkpoort met een portiershuis aan beide kanten, stil hield, kwam een oude vrouw aangestrompeld, om de meesteres met een knikken en buigen te begroeten, waarvoor haar een neder- buigende knik van de veerenpen op den ouden hoed ten deel viel. Nu roldo het voortuig wel tien minuten lang door een park, waar vooral mooi timmerhout lag opgestapeld, en eindeiyk kwam een rechtlijnig gebouw mot een groot, door zuilen gedragen balkon ln hot gozicht. Mot eenige bevreemding ontdekto Peggy rechts en links van den weg gohoelo ryen van borden en schoteltjes. „Dat is voor de katten, die in vrUhoid leven," beantwoordde freule Sorlo haar. zwygende vraag: „want do dionstbodon willen slechts eon bopaald aantal in huis hebben. De hulshoudster heeft drie, Darling en hot kamermeisje hebben er twee, ik porsooniyk eigeniyk geen. De parkbewaarder heeft altyd wat op de katten aan te morken, daar zy vreo8oiyko wildstroopors zyn, maar daar niemand hier jaagt, zie ik nlot in, wat dat or toe doet; maar nu, lieve, stap haastig uit, Pulsifor kan niet lang onder do open dour staan 1" Pulsifor was vermoedelijk de eerwaardige huismeester, die op do tredon van het torras 6tond, een verdroogd mannetje met lange zil verwitte haren en een breoden, zwarten hals doek. Hij ontving zijn gobiockteo in l waar digheid en eerbied, maar toon hij /ag, dat haar gezellin ook aanstalten maakte, het huis binnen to gaan, sta.-i.do hij freule Berlo aan, alsof zij van hem wilde vergen, dat hij een levenden gorilla of con kangoeroe zo a binnenlaten en werd van top tot teen co' Ug- houding en afwering. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 13