Gemenod Nieuws. vers-Risico-bank is het middelpunt der gc- heelc organisatie en ■wel: financieel, admini stratief, juridisch en technisch. De Risico- bank stort do waarborgsommen, welke do wet eischt dat, indien de risico-overdracht zooals hior plaats heeft, bij de Rijksbank worden gedeponeerd. Ook heeft de Bank een (niet groot) bedrijfskapitaal noodig. Dit wordt samengesteld uit de entrécgelden, wel ke iedere toetredende werkgever voor eens moet storten, 1 per volwassen werkman. Bovendien heeft de Bank een reservefondef waarin iedere tot de organisatie toetredende werkgever voor eenmaal 2 pCt., de leden van omslagvereenigingen 1 pCt. van het door hen uitbetaalde jaarloon storten. Bij verla^ ten der organisatie ontvangt de uittredende werkgever het door hom in het reservefonds gestoi*t bedrag terug, na aftrek van een evenredig deel der eventueel geleden verlie zen. Ten oinde te voorkomen dat do lasten van een werkgever of van een omslag-vereem- ginè bij een zoogenaamd massaal ongeluk al to groot zouden worden, neemt de Risico- bank te haren laste het bedrag grooter zijn, 120,000 en slaat dit over allo aangeslote nen om. De financieele last kan nooit groot zijn, daar massale ongelukken zeer veldzaam voorkomen. Werkgevers, dio een bedrijf uit oefenen, waarbij een massaal ongeval zoo goed als ondenkbaar is, kunnen van boven bedoelden omslag worden vrijgesteld. Hoewel schijnbaar ingewikkeld, is, vol gens spr 's mccning do organisatie toch een voudig en komt in werkelijkheid neer op een quaestie van boeking. Dat bewijst het feit dat reeds meer dan 1300 werkgevers en niet de minsten voorzeker, zich hebben aangesloten. Spr. heeft de ledenlijst bij zich, hij wil echter slechts de namen van twee commissarissen noemen. Allereerst dien van den heer J. C. van Marken to Delft, als een bewijs, dat do Risico-bank niet is tegen de belangen van den werkman. Verder den naam van don heer D. W. Stork te Henge- loo, den man, door de Regecring in den Raad van Toezicht op do Rijksbank benoemd, waaruit spreker do conclusie trekt dat do Risico-bank geen vijandige houding aan neemt tegen do Rijksbank. Het debat bepaalde zich tot enkele vragen. Do heer J. P. C. Meerburg vroeg of een werkgever, die zich bij de Risico-bank heeft aangesloten, later, wanneer toetreding bij de Rijksbank hem wenschelijker voorkomt, tvcdor kan uittreden, waarop hij toestem mend antwoord verkreeg. Elk jaar in de maand September kan men het lidmaat schap opzeggen. Do Voorzitter wenschto gaarne to weten of ,,do contante waarde" van een omslagver- eoniging kfondperdu moest worden ge stort of la-ter terugontvangen kan worden en vroeg tevens hoe de oprichting eener plaatselijke verceniging al zoo moest geschie den. Jhr. Smissacrt deelde mede, dat de beta ling door den Voorzitter bedoeld op tweeër lei wijze geschieden kon en gaf ton slotte met een voorbeeld uit do Zaanstreek aan, hoe men tot do oprichting eener verceniging kon komen. Daarna word de vergadering gesloten ©n werden een aantal prospectussen, behelzende inrichting cn werking der Algemeen© Om- el ag-Risioo-vereoniging „Nederland", uitge reikt. Dt*. Schaepman. By „Het Centrum" werd gisteravond het volgende telegram uit Rome ontvangen van 6 u. 10 min. nam. „Dr. Lapponl, 's Pausen ïyfarts, bevond zoo even dr. Schaepman buiten onmiddeliyk gevaar. De pols was beter. Krachten nemen toe on do beterschap, hedenmorgen geconsta teerd, houdt aan." Naar „De N. Ot," verneemt heeft de heer Harte van Tecklenburg, minister van finan ciën, namens een aantal katholieken een telegram aan dr. Schaepman gozonden, waarin hy de verzekering geeft, dat het geheele katholieke Nederland dageiyks zyn gebeden opzendt voor het behoud van den ïyder. Ned. Zuidafrlkaansche Spoorweg-Maalschappij. Naar aanleiding van de mededeeling der EDgelsche regeering, dat zy er geen bezwaar tegen zal maken, dat de Ned. Zuidafrikaan- sche Spoorwegmaatschappy het geld, hetwelk zy In Europa in handen heeft, gebruikt voor de uiikeerlng van een superdividend over 1899, heeft het „Hbl." zich tot do directie gewend met do vraag of de by de Maatschappy aan wezige gelden nog toereikend zouden zyn om deze uitkeering tot de destyds vastgestelde hoogte van 6'/t PCt. te doen plaats hebben. Door de directie werd daarop geantwoord, dat men niet uit het oog dient te vorliezen, dat de Maatschappy aan do crediteuren schulden keelt af to betalen, welko vóór de uitkoerlDg fan het genoemde dividend aan aandeelhou ders in aanmerking komen. Mochten er na de betaling van deze schulden nog gelden oror- biyven, dan zouden deze voor de uitbetaling van dividend kunnen worden aangewend. Hoe groot die schulden zyn, kan natuuriyk eerst biykon by een eventueele liquidatie der Maat schappy. Handelt echter de Engelsche regee ring volgens de bestaande concessie, dan zouden zeker voldoendo middelen beschikbaar zyn om de bedoelde uitkeering te doen plaats hebben. De beschikking van President Kruger. Volgens een door den correspondent van de „Daily Mail" te Mentone ingesteld ondor- zoek, moet president Kruge.* zijn uitgaven aanmerkelijk inkrimpen. Hij moet zijn drie secretarissen, dio hem altoos vergezellen en steeds, sedert zijn aan komst in Europa, onder zijn leiding werk zaam waren, hebben ontslagen. Alle drie zijn onlangs naar ons land vertrokken. Naar de correspondent van iemand uit de paaste omgeving van den President wil heb ben vernomen, heeft pesidonb Kruger gedu rende zijn verblijf te Ment-one 40,000 pond sterling (f 4SO,000) naar Transvaal gezon den, ten einde to worden verdeeld onder de famiiiën der door den oorlog geruïneerdo burgers. Ten slotte moet p resident Kruger, ook vol gens dien correspondent, al zijn eigendom- nru in de voormalige Zuidafrikaansche re publiek hebben verkocht. Euqnéte naar de toestanden, be staande onder de Handelsreizigers en Handelsagenten ln Nederland. Op verzoek van den Nedcrlandschcn Bond van Handelsreizigers hebben zich de heeren Mr. H. L. Drucker, Mr. H. Goeman Bor- gesius, Dr. W. H, Nolens, Mr. P. Rink, A. S. Talma en Dr. J. Th. de Visser bereid ver klaard als Oommissie van Enquête op te tre den, terwijl Mr. J. P. Jolles welwillend het secretariaat van de Commissie op zich heeft gonomon. Deze enquête wordt uitsluitend gehouden om een zoo nauwkeurig mogelijk overzicht te krijgen omtrent de toestanden, die bestaan onder do handelsreizigers en handelsagenten. Ongeveer 4000 vragenlijsten zijn thans ver zonden, elk voorzien van een beschrijvende circnlairo en een gefrankeerde enveloppe, bedrukt met het adres van den secretaris der commissie, Mr. J. P. Jolles, Prinsengracht No. 695, te Amsterdam, zoodat de beant woorde vragenlijsten uitsluitend in handen komen van de Enquête-Commissie, die om trent de ingekomen antwoorden volstrekte geheimhouding heeft toegezegd. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Handelsreizigers verzoekt in de antwoorden nauwkeurige opgave te doen van do woonplaats, wat, naar het van Mr. J. P. Jolles vernam, in de reeds binnen ge komen antwoorden vaak verzuimd wordt. Bovendien worden zeer talrijke vragenlijsten als onbestelbaar terugbezorgd, zoodat bet be stuur van den Bond allen handelsreizigers en handelsagenten, die vóór 20 Januari nog geen vragenlijst hebben ontvangen, dringend verzoekt daarvan mededeeling te doen, met nauwkeurige opgave van woonplaats, aan den heer H. F. van Rcijscn Jr., bestuurs lid van den Bond, Brouwersgracht No. 6, Amsterdam. Spocrwegdóeven. De dieven, die in den laatstcn tijd te Am sterdam hun werk or van maken spoorwag- gons te openen, hebben zich gisteravond sterk geweerd. Uit een waggon staarde op het Westelijk rangeerterrein, werd gestolen een baal ma nufacturen en een partij Edammerkaas; uit een waggon staande op het Oostelijk terrein een partij koffie. (Hbl.) Aan het telephoonnet alhier zyn nog aangesloten No. 454 Zuiveistation Vreewyk. No. 516 wed. T. A. M. van Olffen („De Gouden Kroon"). No. 517 C. Cramer, handelaar in brand stoffen, Oude Ryn. No. 518 A. v. d. Putten, handelaar in fruit, Hoogi. Kerk-Kooreteeg. De scherpflchutt era voreoniging „Oranje Nassau" te 's-Gravenhage heeft het voornemen van 8 tot 16 Juni a. s. te Loos duinen een algemeenen Bchietwedstryd te houden en daartoe uit te nóodigen de korpsen van land- en zeemacht, alle dienstdoende en rustende schutterijen, bonevens alle weerbaar heids- en schietvereeoigingon in Nederland. By do inrichting van dien wedstrijd zal het programma der Koninkiyke Yereeniglng van Nederlandeche scherpschutters worden gevolgd, terwyi aan den minister van oorlog de be schikking verzocht is over 30000 patronen No. 1, 6000 no. 9 en 8000 rerolverpatronen. Wy wonschGn deze voreemglng met haar groot- scho onderneming veel succes. Vooral voor hen, die van mooi militair vertoon houden, biedt het Wereld panorama aan de Breeatraat alhier thans een goede gelegenheid om hun oogen te kost to doen gaan. Daar toch wordt deze week voor- gostold de intocht van koning Victor Emanuel van Itallö in Beriyn. Optochten van den door keizer Wilhelm ontvangen hoogen ga6t met het gevolg en van de militaire troepen in hun verschillende, soms schitterende uniJormen en met banieren wisselen elkander af, torwyi men tegeiykertyd op onderscheiden gezichten van Duitschlands hoofdstad onthaald wordt. De toegestroomde volksmenigte ontbreekt evenmin. Alles maakt ook nu weer een be zoek waard. Het vervoer en do opbrengst van den Rynlandschen Stoomtramweg was ge durende de maand Sopt. 11. als volgt: aantal reizigers 45,735, met een opbrengst van f 6905.95, goederen en diversen brachten f 718.65 op, totaal f 7624.60. Van 1 Januari tot uit. Sept. 1902 was de opbrengst: aantal reizigers 381,833, met een opbrengst van f 53,433.77, goederen en diver sen brachten f 6747.265 op, totaal f 60,181.03*. Zynde per dagkilometer f 24.49. Niettegenstaande door de ge meentepolitie te Haarlemmermeer eiken nacht gesurveilleerd wordt, hebben kwaadwilligen ln den afgeloopon naoht op den Sloter-, Aals meerder- en Kruisweg ergerlyke baldadigheden gepleegd. Byna alle landhekken vond men des morgens vernield, ook die, welke met yzoren beugels in elkander zaten. Do politie doet onderzoek. Uitgob reide pol it i e-m aatrege- lon waren gisteravond in de geheele P. .ve- nierswijk te Rotterdam genomen ter voor koming van onaangenaamheden tusschen de stakers en hun aanhang eenerzijds en de werklieden, die den dienst bij de firma Van Gond Loos waarnemen anderzijds. Do patrouilleerende politie stond onder de be volen van den inspecteur G. A. Gulden, chef van dienst aan het bureau Pauwen- steeg. Ook de commissaris van politie J. O. Theijaaen hield zich geruimen tijd ter plaat se op. Ongeregeldheden kwamen niet voor. De Kamer van Arbeid voor het havenbe drijf te Rotterdam heeft zich bereid ver klaard bij do staking bij Van Gend Loos aldaar haar tusschenkonlst te vorleenen en benoemde een scheidsgerecht, dat heden de onderhandelingen heeft aangevangen. Dubbele moord in do Ozaa r-P e- ter-straafc te Amsterdam. Eenige dagen geleden deelde het „N. v. d. D." mede, dat do justitie in het bezit was gekomen van be langrijke gegovens omtrent de vermoedelijke daders van den moord op den 60-jarigen Pieter Brouwer en zijn 30-jarigo nicht Jo hanna Maria Smaal, die in den nacht van 9 op 10 April in hun woning, Czaar-Peter- straafc 37, op gruwelijke wijze zijn om het leven gebracht. Men herinnert zich Je geheimzij ïige om standigheden, waaronder deze misdaad ge schiedde. De moordenaar heeft blijkbaar door overklinmiing van een muur in de Conradstraat het plaatsje der woning be reikt en is daarna door het privaatraampje naar binnen geklommen. De toestand, waar in na den moord het huis gevonden werd, wees er op, dat hij helpers heeft gehad, voor wie hij, eenmaal binnen zijnde, do deur moet ontsloten hebben. Thans schrijft het blad het volgende: Inderdaad zijn dan ook meer dan één per soon in hechtenis genomen. Zooals wij reeds vermeldden, zijn er vijf verdachten, op het oogenblik al' en in ver zekerde bewaring. Zij zijn: J. de Wolf, een beruchte Amsterdamsche inbreker, in de dievenwereld bekend als „Blommetje", Klaas Portengen, de gebroeders A. cn C. Donker en L. Holdorp, do drie laatstge noemden woonachtig te Bussum. Portengen is dezer dagen door den inspec teur van de Amsterdamsche "recherche, D. Schaafsma, in België opgespoord, en wordt thans gevangen gehouden te Brussel, van waar hij eerlang naar hier zal worden over gebracht. Hij moet een ruw heer zijn, van wicn moeilijk te zeggen is, hoo hij aan den kost komt. Do Donkers zijn te Bussum ook alles behalve gunstig bekend. C. Donker werd on langs wegens inbraak in de villa van den heer Dreesman aldaar tot zeven jaar gevan genisstraf veroordeeld. Van Holdorp, een glazenwasscher, vernamen wij geen bepaalde feiten, alleen is 't bekend, dat hij met do genoemde personen omging. Een der Don- kors was hem wel eens behulpzaam in zijn werk. Do aanleiding, dat op dit vijftal de ver denking viel, is do volgende geweest: In de Nieuwstraat to Bussum bevindt zich een bierhuisje dat gedreven wordt door de vrouw van zekeren Verhoef. Holdorp en de Donkers waren daar bekende bezoekers. In Mei van het vorige jaar rijn zij daar ge komen, vergezeld van twee andere personen, dio later bleken De Wolff en Portengen te zijn geweest. Wegens de kleinheid van het vertrek moest Jv vrouw, haars ondanks, een gesprek aanhooren, dat, hoewel 'top ge- dempten toon gevoerd werd, toch bijna in zijn geheel door haar werd opgevangen. Zij begreep er uit, dat de sprekers een inbraak beraamden, die in of nabij hët dorp zou wor den uitgevoerd. In het gesprek werd gezinspeeld op een misdaad die kort te voren in Amsterdam was geschied en die geen andere kon zijn dan do moord in de Ozaar-iPeter-straat. Er werden uitdrukkingen gebezigd, welke do vrouw verband deden vermoeden tusschen de aanleggers van het uit te voeren nieuwe mis drijf cn de daders van dat uit de Czaar-Pc- ter-straat. Toen kort daarop werkelijk in Bussum werd ingebroken in de villa van den heer Dreesman en één van het clubje, nl. O. Donker, deswege werd veroordeeld, be schouwde vrouw Verhoef dat te recht als een bevestiging dat zij goed had verstaan en werd nu ook haar vermoeden, dat ditzelfde vijftal meer van do Czaar-Petor-straat wist, aanmerkelijk versterkt. Zij was echter bo bevreesd voor bet gezel schap, dat haar herberg bleef bezoeken, om iets van haar verdenking aan politie of justitie mede te deelen. Do lieden hadden namelijk bij haar verte ringen gemaakt met geld van de inbraak bij Dreesman, weshalve ook zij in dezo zaak als getuige gehoord was. Zij had in die dagen ongeteekende dreig brieven ontvangen, waarin zij en haar eenïg dochtertje met moord bedreigd werden, in dien zij ongewenscht© mededeelingen deed. Er scliijnt reeds een begin van wraakoefe ning beproefd to zijn. In {September name lijk is een man in het bierhuis gekomen, die haar met een mes een snede over het gelaat toebracht en daarna vluchtte, in welken man zij De Wolf meende te herkennen. De. arme vrouw trok zich het geval dormate aan, dat haar gezondheid er merkbaar onder leed, doch zij bleef zwijgen. Toevallig echter lekte ook elders iets van de moordzaak uit. 'tWsa der justitie ter oore gekomen dat in de gevangenis aan den Amstelvecnschenweg, waar O. Donker zijn straf ondergaat, door dezen en een anderen veroordeelde, L. van 't Veldt, een Hilver- sumschen inbreker, over den moord in de Czaar-Peter-straat gesproken was. Beiden kenden De Wolf en waren 't er over eens ge weest-, dat deze de man was geweest-, die door het privaatraampje geklommen waren. In dat gesprek was ook het bierhuis van vrouw Verhoef genoemd en zoo was de justitie er too gebracht haar een verhoor te doen on dergaan. Haro mededeelingen bevestigden op merkwaardige wijze hetgeen bekend was geworden uit het gesprek in de gevangenis, welk gesprek door Van 't Veldt, die daar naar door do justitie ondervraagd werd, niet werd geloochend. Integendeel bevestigde hij, dat Do Wolf y.elf hem indertijd het gebeurde had medegedeeld. Donker echter ontkende dat een dergelijk onderhoud tusschen hem en Van 't Veldt gevoerd was. Allengs ontstonden voldoende termen tot de inhechtenisneming van de verdachten en sedert wordt de instructie onafgebroken voortgezet. Allo vijf blijven hardnekkig ontkennen, maar de justitie wanhoopt niet gegevens te kunnen bijbrengen, die de verklaringen van vrouw Verhoef en den gedetineerden Van 't Veldt bevestigen zullen. Enkele aanwij zingen zijn reeds aanwezig. Het onderzoek wordt geleid door mr. 'J. H. Bijdendijk, rechter-commissaris, en mr. E. R. H. Regout, subst.-officier van justitie. In verband met den op den winkelier Brouwer en zyn nicht gepleegden moord, zyn gisteren door den rechter commissaris mr. Bydendyk facsimile's verspreid van twee brieven, door den heer Dreesman te Bussum ontvangen. In deze brieven wordt gedreigd, dat de heer Dreesman, diens vrouw en zyn twee „zwarte (dienst-)meiden" vermoord zullen wor den, omdat de heer Dreesman een zekeren „Kees" in banden der justitie heeft gebracht. Deze brieven zyn onderteekend door „één van de 5", en te Amsterdam ongefrankoerd vee- zonden aan den heer Dreesman, villa „Loover- hof", to Bussum. Men schrijft aan de „Zutf. Ct." Reeds meermalen is er in dit blad op gewe zen, dat het getal woon wagens" op onze grooto wegon voortdurend toeneemt. In den laatste® tijd ziet men ze vaak in zulk een groot aantal komen opdagen, dat do land lieden ©r he.l wat last van bobben. Voor eerst komt do vaak nogal talrijke bevolking klein en groot een voor een de huize af loop en, niot zelden door de achterdeur zich toegang verschaffend. De landlieden zijn wei genoodzaakt om door kleine giften dit volkje to vriend te houden, dat hoe langer 1k>ö meer do wegen beheerscht en waarte gen de politie in de meeste gevallen machte loos staat. De middel .n toch om zich op een gehaat buitenman te wreken, zijn er voor het grijpen. Maar bovendien worden de publieke we gen door die bij avond verlichte egewoon lijk door nijdige honden bewaakte woonwa gens in hooge mate onveilig gemaakt. Om nog niet eens te spreken van het gevaar, dat de voetgangers van dien kant bedreigt, een aantal paarden zijn bang voor die geheimzinnige kasten op wielen, waaruit hun bij avond reeds van erre het licht te- gonschittert en waaronder heel vaak een of meer nijdige honden op hen komen toesprin gen. Zulke ongewone verschijnselen op voor de paarden bekende wegen maakt die die ren zenuwachtig en doet ze bij de minste aanleiding op hol slaan. Sinds de afschaffing der patenten is heb getal lieden, die met woning cn al rond- zworven, zoodanig toegenomen, dat het, zoo de omstandigheden dezelfde blij ven, welhaast een war© plaag zal worden voor het platte land. Dringend noodzakelijk is het, dit kwaad door een wet to stuiten, voor het nog verder voortwoekert. Ii| de benedenwoning van pand No. 26 aan den Dubbeldamsehen weg te Dor drecht, pas sedert enkele weken bewoond door W. Lavcrtn, brak Maandagavond kwart over negenen een felle uitslaande brand uit, die volgens den bewoner ontstaan zou zijn onder de volgende omstandigheden: Hij was bezig een paar bedgordijnen op te hangen en stond daartoe op een huistrapje, dat in plaats van met een haak, met een touwtje bevestigd was. Dit touwtje brak en daardoor gleed do trap uit, waardoor hij met do lamp, die hij in de hand had, op het bed viel. Wel trachtte hij oogenblikkelijk het vuur met dekens te blusschen, maar tevcT- geefs. De brand nam dadelijk zoo'n geweldi gen omvang aan, dat hij met zijn vrouw de voordeur niet meer uit kon, en aan de ach terzijde over het dak een goed heenkomen moest zoeken. Inderdaad stond het geheele huis van be neden tot hoven in een oogwenk in volle vlam. De bovenbewoonsters, de dames Larivrëre, naaisters van beroep, waren, toen de brand uitbrak, afwezig. Juist kwamen zij uit Rot terdam, toen 't boeltje in brand stond. Een poging om een kistje met waarde en de boe ken u:t het brandende perceel te redden, mocht niet slagen. Wel is een cn ander giste ren ongeschonden uit de overigens geheel door het vuur beschadigde kast gehaald. De stoombrandspuit, een spuit van den be trokken kring en een slang op de waterlei ding waren het vuur binnen een uur mees ter. Zoowel de beneden- als dv. bovenwoning zijn geheel uitgebrand. De panden naast het afgebrande perceel hebben brand- en water schade -bekomen. Hot afgebrande pand behoort in eigen dom tot aan den heer Van den Steenhopen. Men moldt uit Amb t-0 m m c n aan de„N. R. C.": Toen Maandagavond eenige jongelieden den Kanaaldijk te Lemelerveld passeerden, geraakte een zekere W. te water. Nadat een hunner riep„Dat heeft S. ge daan 1" trok de broer van W. het mes en bracht daarmede S. een diepe snede achter het oor toe, waardoor deze zoo vreeselijk ge wond werd dat een oogenbik gedacht werd dat hij er het leven bij zou inschieten. Daar na stak W. den reeds zoo zwaar gewonde nog door do hand en wierp bet mes in het kaüaal. In allerijl werd de geneesheer uit Ommen ontboden, die, vergezeld van den burge meester, te middernacht ter plaatse aan kwam. Do patiënt moest in een naburige woning verhonden worden en kon om zijn toestand, dio op het oogenblik nogal redelijk is, niet vervoerd worden. In genoemde buurtschap komen herhaalde lijk ernstige vechtpartijen voor, die de poli tie handen vol werk geven en het noodzake lijk maakten dab tijdenB de campagne der suikerfabriek twee marechaussees aldaar zijn gedetacheerd. In 'timmer geopend graf. Een telegram van den consul-generaal te Christiania, te Leeuwarden ontvangen, be vestigt het vermoeden dat de driemastschoe ner „De Zeemeeuw", in laatstgenoemde ge meente thuis behoorende, in open zee is ver gaan. Kapt. K. J. Ruige, vader van zes kinderen, S. Swart en A. Kooyman, brood winner voor zijn moeder, allen van Ter schelling, O. Reylemaker, van Vlieland, en nog vijf anderen, zijn daarbij om 't leven ge komen. Door don noordooetelpen wind kwam Dinsdag veel ys, dat reeds weken lang het N.O. der Zuiderzee bedekte, by TJrk aandrijven. Vele Urker vleschers, bevreesd voor een herhaling der laatste vorst, vertrokken naar „buiten" (de Noordzee). Uit Renkum: Sedert de laatste dagen is het watervallende, zoodat de rivier spoedig haar normalen toestand zal hebben bereikt. Ofschoon het pontvoer nog is gestaakt, heeft de overtocht per roeiboot, en aan het Lexkesveer geregeld per gierponfc plaats. Gisteravond hal fa ebt is een goederentrein, bestemd va® Rotterdam naar Essehen, op het emplacement Essehen ge derailleerd. De machinist ea stoker spron gen van de machine©n bekwamen geen letsel. De bagagewagen, waarin zich de hoofdcon ducteur Verhoogt bevond, werd verbrijzeld en deze raakte dusdanig beklemd dat hij op de plaats dood bleef. Vertraging in het verkeer had niet plaats.. De kapitein P. v. L., van de ra derstoomboot „Neeltje", te lerseko thuis- behoorende, en die gisterochtend bij Her- kingen bezig was oesters te korren, is door een windvlaag over boord gevallen en door een rad der stoomboot doodgeslagen. Het „Handelsblad van Ant werpen" meldt: Wij hebben gemeld dat de onlangs benoem de gezant van China, nauwelijks te Brussel gevestigd, het overlijden vernam van zijn 82-jarigen vader, den mandarijn 1ste klas, Tsa-Jun, gestorven te Shanghai, den 'den J anuari. Zoodra de gezant het overlijden vernam, heeft hij de zijden kleeren afgelegd om ze te vervangen door een wit kostuum van een voudig wit katoen, dat, zooals 'tgebruik dit verlangt, in het huis zelf gemaakt werd. Hoofddeksel, schoenen, alles moet wit zijn. Do gezant heeft onmiddellijk allen arbeid gestaakt, om in zijn kamers te bidden en te weenen. Op de deuren leest men in het Chi- neesch en in het Fransch: „Het is verboden, hier binnen te gaan." Behalve de eerste ge zantschapssecretaris, die uit hoofde van di plomatieke bezigheid, een bijzondere gunst geniet, mag niemand dus de deuren binnen. De rouw van den gezant duurt twee jaar, maar de strenge voorschriften duren slechts zes weken. Men heeft een der zalen van het gezant schap ii een rouwkamer veranderd. Op een tafel liggen kransen van seringen, rozen, or chideeën ©n talrijke lichten branden op py- ramiden ter eere van den doode. In dezo zaal zal de gezant de bezoeken van rouwbe klag ontvangen en thee doen schenken aan de bezoekers, altijd om de nagedachtenis zijns vaders te eeren. Een ernstig mijnongeluk is te Dourges, in do SainteHenriette-schacht ge beurd. Zes mijnwerkers klommen van bene den naar boven toen een vloer losliet en de ladder, waar zij op stonden, in den put om laag stortte; het zestal verdween mede in. de dieptemaar wonder boven wonder bleef de ladder een tiental meters lager ste ken cn brachten de zes mannes er het leven af; zij zijn echter allen ernstig gewond. Een hevige storm heeft© erg is- teren en gisteren in het Kanaal gewoed; men verneemt reeds van verschillende ram pen; zoo is de „Frédéric de Lannion" voor Cherbourg verongelukt, terwijl drie opva renden in de golven omkwameneen Russi sche driemaster verloor zya tuig, maar kon niettemin binnengeloodst worden. Omtrent het lot van een groot aarrtal vaar tuigen verkeert men nog ln 't onzekere. Hevige sneeuwstormen hebben Zaterdag do spoortreinen tusschen Fort William en Glasgow tot staan gebracht. Ten gevolge van den sterken wind, hoopte de sneeuw zich tot tien voet hoog op. Do ochtend-expres van Fort William naar Glasgow is niet verder gekomen dan Luibnachlaeh e® vloog later uit het spoor, toen men onder geforceerden druk een weg door de sneeuwmassa wilde ba nen. De stationschef te Corrour moest de hongerige passagiers spijzigen. Een tweede trein kwam ook niet verder dan Corrour. Hevige koude wordt tevens thans niet alleer in ons land gevoeld, doch hoerscht ook ii Engeland en Frankryk. In Schotland zyn de bergen geheel met sneeuw bedekt, van ver voer en verkeer is geen sprake meer. De haven van Dundee is geheel dichtgevroren, wat in vele jaren niet gebeurd ie. Ook uit Frankryk komen berichten van stormen en schBrpe koude. Do thermometer is plotseling sterk gedaald. Te HAvre en Perpignan woedden eveneens sneeuwstormen, die den geheolen omtrek met een dikko laag sneeuw bedekten. Hevige vorst wordt bovendien uit het Wes ten der Ver. Blaten gemeld. Vele personen zyn bevroren. Uit andere streken klinken nood kreten omtrent liet kolengebrek, dat heerscht. In zake den brand te Dussen wordt nog gemeld, dat vermoed wordt, dat dc verschillende branden aan kwaadwillig heid moeten worden toegeschreven. De zoon van P. van der P. is gearresteerd en men spreekt er van dat er wol 6 a 7 personen verdacht worden. De waarde van het verbrande vee, toebe- ho o ren de aan den landbouwer Antonie Staal en niet verzekerd, wordt geschat op ruim f 5000. Men herinnert zich dat iemand uit Gramsbergen, toen hij onlangs in onder trouw zou worden opgenomen, aangesp roken werd wegens diefstal van een broek. Hij liad dit klecdingstuk aan 't lijf en moest het uit trekken. De rechtbank te Assen heeft dezen, persoon wegens diefstal tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij den gemeente-ontvanger té Nieuw-Helvoet is inbraak en diefstal ge pleegd; uit do brandkast wordt ongeveer 1200 vermist-. Hot weder. De voorspelling van den Zwitser Cap ré dat in Januari na een week van zacht weder, eenige koude da gen zouden volgen, is thans bewaarheid. De vorst is enkel een paar da-gen later weder ingevallen dan hij voorzien had. Herinnert wordt dat volgens dezen „weerkundige" do koude niet lang zal duren, en reeds na weinL ge dagen door sneeuwweder uit het noord westen zal worden gevolgd met sterke de pressies en enkele „kritieke" dagen om streeks 14 en 16 Januari. Dan weder hooge druk bij westenwinden van 18—26 en op de laatste dagen der maand depressie met veel vochtigheid, regen en sneeuw.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2