Uit da Rechtzaal Aeademienieuws. BUITENLAND. Dultsohland. Spar\Je. Vereenigde Staten. Zuid-AfHka. Venezuela. G i 8 te rmiddagwaren te Amst er- dom een politicagent en een postbeambte druk bezig met het opvisschen van honder den Luxemburgsche onbeschrevcnc en onge stempelde briefkaarten, die in de Ringvaart (gemeente Watergraafsmeer) nabij 't café Schollcnbrug dreven. Waarschijnlijk zijn de kaarten boven de spoorbrug uit den trein gegooid door dieven, die zich niet veilig achtten met hun buit. Ter opheldering vernemen wij, dat^loor de f.rma Joh. Enschedé en Zonen, te Hlïaiiem, die de postwaarden voor Luxemburg druk ken, dezer dagen een aantal kisten met briefkaarten naar Luxemburg verzonden waren. Een dezer kisten schijnt bij het ver voer te Amsterdam gestolen te zijn. (O. R. G.) Bij de Amstcrdamscho polit'ie \r weder aangifte gedaan dat uit een aan- geteekenden bnef, thans een die van Am sterdam naar Kampen was verzonden, zijn ontvreemd een bankbiljet van honderd gul den en con muntbiljet van tien gulden. Er zijn nu recdB drie dorgolijke diefstal- lou binnen korten tijd aan den dag geko men. (N. v. N.) Eenige dagon geleden word uit het bestel kantoor van een der spoorweg maatschappijen te Amsterdam ccn partijtje ruw zilver gestolen. Het bleek den rechercheur Peetera, dat hij een koopman in goud en zilver, wonen de in de buurt van de Warmoesstraafc, iemand een stukje zilver van do gestolen partij afkomstig, had laten zien en de waar- do gevraagd. Bedoelde koopman had met den aanbieder afgesproken, clat hij" eenige dagen later het zilver zou koopen. De poli tie zou dus den dader op deze wijze in han den kunnen krijgen. De man kwam echter vroeger dan afgesproken was terug, en toen b/eek den koopman dat het zilver ergens «aan den Haarlemmerweg was begraven. De koopman, vermoedende van welke fir ma de voorraad zilvor afkomstig was, ver klaarde geen zin tot koopen te hebben, maar stuurde den man naar die firma, denkende dat bij daar wel zou worden aangehouden. Werkelijk bracht deze daar ook het gesto- lenc, maar jammer genoeg liet men hem ontvluchten, toon, hij zich ontdekt zag. (Rbl.) Het O. M. bij do rechtbank te Am- Btcrdaw eischte gisteren een maand gevan genisstraf tegen Ch. W., dio» doelende op den directeur der Waskaarsenfabriek, bij de relletjes aan die fabriek zou geroepen heb ben: „Gooi hem in het water" en „Hla hem dood". In hooger beroep diende voor bet Hof te Amsterdam gisteren de zaak van den stoker van de Waskaarsenfabriek v. D die door de rechtbank tot twee maanden ge- v.angenisstraf was veroordeeld, omdat hij don nachtbaaa S. toen deze door ontslagen werklieden naar buis werd geleid, geslagen zou hebben. De advocaat-generaal vroeg bo- vestigiug. Een flink conducteur. Maan- dagavond in op do lijn BussutnAmsterdam iemand die op bet achterbalkon stond vaD een der rijtuigen van den trein, die om S nren to Amsterdam aankomt, even voorbij Weesp van het balkon gevallen. Gelukkig bemerkte een der conducteurs, die de rijtuigen gecontroleerd had, spoedig, dat de man verdwenen was. Hij trok aan de noodrem en stelde voor met lantaarns naar den vermiste te gaan zoeken. Sommige passagiers hadden daar niet veel* hist in. Het waa noodweer en men wist niet yoe lang men zou moeten wachten. De con ducteur stelde daar tegenover, dat de man jQisechien gewond tusschen de rails lag, in rolk geval hij zou worden verpletterd, en op lijn aandringen werd do tocht ondernomen. Het mocht den zoekenden werkelijk geluk ken den vermiste te vinden en wel onge deerd; gezamenlijk wandelde men daarna weer terug naar den trein; allen stapten wat aan en met een half uur vertraging be reikte men Amsterdam. (Tel.) De politie te Amsterdam heeft de hond gelegd vermoedelijk op twee ge vaarlijke dieveggen, in wier bezit «en aantal gouden en zilveren voorwerpen werden be vonden waarschijnlijk van diefstal afkom stig bij een goudsmid op den Nieuwendijk. Giatermiddagwerdecn 17-j a r i g half idioot meisje in een put gevonden ach ter haar huis aan den Ringdijk te Water graafsmeer. Ofschoon alle middelen werden aange wend, mocht het niet gelukken de levens geesten weer op te wekken. „De Strijdkreet" (orgaan van het Leger de Heils) meldt: Behalve het aandeel, dat mevr. Estill met den commandant zal nemen in het werk in 't algemeen, zal zij direct do leiding van het mnatschapelijk werk onder vrouwen, dat i6 het reddingswerk en het barmhartigheida- werk, op zich nemen. De Oommandante heeft in die takken van onzen arbeid rijke orvn ringen opgedaan, en zeker zullen ac recdrogshuizen en barmhart.ighoidsposten de vruchten van die ervaring plukken. Beide afdeelingen zijn voor nog heel wat uitbreiding vatbaar; in do grooto steden zijn achterbuurten, dio veel barmhartig heids-officieren handen vol werk zouden go- ven, en hoeveel er nog to doen is in het red dingswerk, weten we allen maar al to goed. Officieren, meer officieren 1 dat is de grooto behoefte. Dank zij den ijverigen na. spo ringen der politie, inzonderheid van den re- ohercheur J. Stachhouwer en don commissa ris van politie, is het mogen gelukken den dader uit to vinden van den in den nacht van 1 op 2 Januari te Wageningeu gepleeg- den diefstal. De dief, een ongunstig bekend Btaand jongmensch van zeer fatsoenlijke fa milie, dio naast den bestolene J. J. K. woont, heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. 'Enkele voorwerpen van waarde had hij in Arnhem, (waar zij, zooals werd gemeld, reeds door de politie in beslag wa- ren genomen), voor luttelen prijs te gelde genaakt. Bij den horlogemaker word in beslag go- nomen een der gouden horloges en een ring, wat tot de ontdekking leidde. De horlogo- maker gaf een beschrijving van het uiterlijk van den man (in matrozen-uniform) van wien hij genoemde voorwerpen kocht, en dit was voor de politie voldoende om hem op te sporen. Door don horlogemaker werd R. gistermiddag herkend. Bij huiszoeking ten huize zijner ouders» vond men in een niet gebruikten schoorsteen alle ontvreemd© voor werpen, uitgezonderd de vernikkelde vorken en lepels, die in de gracht waren gegooid. R. is voorloopig in arrest gesteld, en wordt heden naar Arnhem overgebracht, Uit Waalwijk meldt men dato 7 Jan. aan de „Tel.": Hedenmorgen wer dgovankelijk naar 's-Hertogenbosch getransporteerd de meubel maker A. V., verdacht van brandstichting. Bij een gisteren in zijn werkplaats uitgebro ken br«and werd door de politie geconsta teerd, dat flinke hoeveelheden krullen, spaanders, enz., aanwezig waren, waarop sporen van petroleum. Tot zijn verontschul diging voert de man aan, dat hij bij het restaureeren van oude meubelen dozo altijd eerst met petroleum besmeerde en ze daarna afschaafde. De politie is echter van mee ning, dat de aanwezige sporen te duidelijk zijn dan dat zij op deze wijze kunnen worden verklaard. Do betreffende brand werd met een straal der waterleiding in een oogenblik gobluscbt Hoog water. Men schrijft uit Maastricht: De Maas is sedert bet laatste etmaal 16 oM. gevallen. Toch blijft do toestand nog hachelijjc. Do weg naar tieharn is over een lange strook ondergeluopen; dit is ook hot geval mot dien naar Mcerssen, terwijl het gehucht Heugem erg bedreigd wordt. De scheepvaart op Luik is gestremd, daar de schepen slechte tot Herstal kunucn komen. Vale kelders te Wijk zijn geïnundeerd en ook het stadspark staat gedeeltelijk blank. Men meldt uit Ochtem De Waal is sterk wassende. Hierdoor en door het openzetten dor sluizen in de kaden zijn bijna alle uiter waarden ondergeloopeu. Ook de loeval to Och ten is overstroomd. Uit Renkui i: De Rijn is hard wa-ssende. Reeds zijn do lage uiterwaarden en het Broek overstroomd; ook do grooto los- en ladingplaats aan hei. veerhuis staat grooten- deels onder water. Do overtocht per gier- pont zal spoedig gestaakt moeten worden. Doordat een 2 -J a r i g meisje te Hoorn een pot mot kokende iflst wist te bemachtigen de moedor was even afwezig- kreeg zU den gehoelen inhoud op het lichaam. Het kind kroog zulke hevige brandwonden, dat het aan do gevolgen ia overloden. Sedert December wordt do onder wijzer A., te Vollenbove, vermist. De ouders te Sappemoer woton nu dat hun zoon in den nacht van 5 op 6 Doeombor gelogeerd heeft te Meppol en van daar por trein naar Zwolle ia gegaan. Vorder is mun zijn spoor bijster. To Magele ge moon te Den Ham, is dour don arboldor G-. B., ten huizo van zlln kostbaas oen ware verwoesting aange richt. Dronken thuis gokomon, begon bij met eerst in huis a'iie3 kort en klein to slaan en daarna ramen en vonslers to verbrijzelen Do hulp dor politie werd ingeroepen, doch by haar komst was Je dader nergens te vinden. Men vermoedt dat hl) zich in do bosschen verschuilt. Een huur-auto. De eerste automobiel van de „Urbaino" doet proefritten door *s Qravonhago. Pad.) 0, die drukfouten! Zeker blad zet voor een bencht over do voreemglng voor vrouwenkiesrecht door con drukfout het vol gende sprekende hoofdje: „Algemeen kies recht en de vrcuw." fi y het indienen van de voor dracht voor secretarie der gemeente Sehoemda (Gion.), deelde de voorzitter mode, dat voor deze betrekking 10 hoeren zich hadden aan gemeld. Van een der sollicitanten werd schrif telijk verklaard, dat de sollicitant wel niet boel mooi schreef, maar een knap ui'erlljk had. De voorzitter v j >or.d hieraan de opmerking „Zeker in de onderstelling, dat hier ook dames in den Raad zyn." Korte vreugde. Gistermorgen wist een arrestant, die per celwagen van het Huis van Bewaring lo Arnhem naar het elation werd overgebracht, by het uitstappen aldaar te ontsnappen. De politie slaagde er korten tijd lator In hem aan te houden in de Coehoornstraat. De tweeduizend vol. Door de machinefabriek der firma Gebr. Stork en Co. te Hengeloo (0.) ia gisteren de 2000ste ketel afgeleverd. Te Zuidwolde (by Hoogeveen) is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den landbouwer E. O. wegens ver- moèdeHjke melkvervalsching. H. Groote, 18jarlg jongeling te Hollandsche Veld (gemeente Hoogeveen), op- paasend en de eemgo verzorger van zyn ouderlijk huisgezin, is, door do duisternis miaieid, in het Zwlndersche kanaal verdronken. In den stand der werkstaking van de kleermakers te Groningen is geen verandoring gekomen. Hot aantal stakers bedraagt 260 a 270. BU het comité zyn 4 menschon hekend, die nog werk thuis bobben. Er staan dag en nacht posten uit. Door eon vreeseiyken knal wer den de bewoners van het dorp Usquert (Gr.) Dinsdagavond opgeschrikt. By onderzoek bleek, dat de voor eenlgen tyd aangeschafte aceiy- leen-verlichting in het hotel Boerma ontploft was. De verwoesting, daardoor teweeggebracht, was vrooseiyk. De geheele nieuwe schuur, waarin de ketels aanwezig waren, is geheel uit elkaar geslagen en overal In den omtrek zyn de ruiten gesprongen. Een wonder msg het boeten, dat de zoon van den kastelein er het leven niet by hoeft ingeschoten, daar deze met een lantaarn oen lek in de gasleiding zocht. Met hevige brandwonden werd by ge vonden. Hot aaksoheepje „De Vier Ge broeders", schipper Kruit, uit Strijon-Öas is gistermiddag bij Dordrecht in het Malie- gat bij het laveeren in aanvaring gekomen roet een ander vaartuig, vervolgens zonder roer geraakt, tegen een paal geslagen, ge- icnken en omgeslagen. Schipper en knecht cgn gerod. Het scheepje wae ongeladen. Het Engolsoho sa „Magnifio" keerde te St. John's (N. P.) terug van een kruistocht, ter opsporing van drie schoe ners, die sedert do laatste stormen worden vermist. De bemanning van een dezer sche pen ie to Boulogne geland doch va nde beide andere werd sedert niets vernomen en men vreest dat zij met de opvarenden zijn gezon ken. De zoogenaamde ramp te Lissa bon blykt schromeiyk overdreven te zyn voor gesteld. Later ontvangen telegrammen melden dat van een groot waterreservoir één pyp is gesprongen en dientengevolge één winkol, van een schoenmaker, onder water word gezet. Geen enkel monschenleven ging verloren en de schade bedraagt ongeveer 80 pond sterling. Deze vreeseiyke ramp had plaats zonder dat andere omwonenden dan bovengemelde schoen maker er iets van merkten. De grootste telescoop der wereld beschadigd. In het gebouw van de Yerkes-Bterrenwacht, aan het meer de Geneva, in den staat Wisconsin (Y. S.) brak verleden week brand uit en verwoestte juist dat ge deelte van het huis, waarin de vorrekyker waa opgesteld. Charles Yerkes, die dit observatorium oprichtte, gaf ook den reuzontelescoop ten geschonke, die hem 400,000 dollars kostte. De lens van dezen verrekyker ia de grootste van alle lenzen der wereld en meet 100 c.M. in doorsnede. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden: J. P. v. d, W., huisvrouw van J. H. B., oud 72 jaar, wegens diefstal van gewichten, enz. te Leiden, lot 4 maanden gevangenisstraf (eisch 6 maanden); J. van den B., 16 jarig schoenmakersknecht, van Leiderdorp, wegens diefstal van ruim 60 gulden van zyn baas te Leiden, tot 2 maanden gevangenisstraf (eisch van het 0. M. 8 maanden); D. J. K., die zich In dronkenschap verzet had tegen de Leidsche politie en deswege door den kantonrechter te Leiden reeds ver oordeeld was tot 7 dagen gevangenisstraf, van welk vonnis het O. M. in hooger beroep bevestiging vroeg, opnieuw tot 7 dagen, zoodat het vroegere vonnis bekrachtigd word; Engol B. en A. Z., bolden van Noordwyk, beklaagd van diefstal van bloembollen, elk tot 1 maand gevangenisstraf (eisch voor elk 3 maanden). Het 0. M. by het gerechtshof in Den Haag vorderde hedbn bevestiging van het vonnis dor Haagsche rechtbank, waarby de bier- en mineraalhandelaar C., te Leiden, veroordeeld word tot J jaar gevangenisstraf wegens bo- drieglyke bankbreuk. In den avond van 3 Sept., om ongeveer halfelf, kwam P. W., uit Noordwijk met ecnigc kameraden in een herberg te Sassen- hcitn, waar zij, volgens den kastelein, den boel een beetje opschepten donr platen af to rukken onz., de kastelein wilde zijn boeltje verdedigen en kreeg toen. een klap van W. in het aangezicht Do bekl. beweerde dat de tapper den twist nan den gang had gemaakt door hem een glaasje uit do hand te rukken, dat dien ten gevolge brak, waardoor hij zich in de hand sneed. Toen was hij boos geworden en had n-efc zijn bebloede hand „den man een pats voor z'n kop gegeven," Ook een tweede gotuige beweerde van den bekl. een klap te hebben gekregen, hetgeen deze echter ontkende. Bloedsporen op de jas van den getuige wezen er echter op, dat bekl. in zijn drift waarschijnlijk ook hero geslagen had. Een derde get. bevestigde dit trouwens. Het O. M. vorderde f 10 boete of 10 dagen. H. v. d S. en A. Ie M. nit Leiden, hadden zich heden te verantwoorden wegens wedor- spannigheid tegen de politie. Zij hadden zich op den 25sten Augustus in het gebouw van het kantongerecht te Leiden onbehoor lijk gedragen en v. d. 3. werd door den kan tonrechter golast de rechtzaal te verlaten, waaraan hij geen gevolg wilde geven. Daar op werd de politie te hulp geroepen en met 5 man moest men den zich hevig verzettende man naar buiten brengen. De man verklaar de erg zenuwachtig te zijn geworden door zijn vak van grofsmid en heden begon hij zich ook weer zóó warm te maken dat de president hem wat kalmeeren moest. A. Ie M was niet verschenen zoodat zijn zaak bij verstek werd behandeld. Ook hij bleek zich verzet te hebben om zijn kameraad uit de handen der politiebe ambten te krijgen. Het O. M. vorderde tegen v. d. S. wegens verzet 7 dagen en tegen le M. wegens mis handeling van een ambtenaar 14 dagen. Uitspraak in beide zaken over 8 dagen. Yoor het gerechtshof van 's-Gravenhagc werd heden bevestiging gevorderd van het vonnis der rechtbank te Dordrecht, houden de veroordeoling van twee mannen uit Pa- pendrecht tot 6 weken wegens mishandeling. Evenzoo van het vonnis der Rotterdamschc rechtbank, waarbij een koopman in oud roest to Schiedam tot 14 dagen was veroor deeld wegens mishandeling van ccn wielrij der met een zweep to Oversohie. Mr. D. Lodder, uit Schiedam, vroeg vrijspraak of althans hot opleggen van een geldboete, om dat hier een afwerende beweging, een reflex beweging was gemaakt, zon dor opzet tot mishandeling. Uitspraak over 14 dagen. Tegen een gepensioneerd militair, door de Rotter dam sche rechtbank vrijgesproken van het misdrijf van oplichting (voor bottines) werd veroordeeling tot 6 maanden gevange nisstraf gevorderd en tegen twee mannen, door do Hoagscho rechtbank vrijgesproken van hot opzettelijk binnendringen in de wo ning van een bierhuishoudstor to Loosdui nen, voroordeelmg tot 14 dagen. Weerbericht van 8 Januari. tu hrt Kon. Ned. U*\. IaiUlaatJ Verwaohting: Matige zuidelijke wind. Zwaar bewolkte luoht. Regenachtig weer. Weinig verandering ia temperatuur. Amsterdam. De Amsterdamsche Univer- siteitsvereeniging heeft opnieuw een aanzien- lyke gift ontvangen. De hoogleeraar W. Stoeder, die onlangs overleed, heeft bfi uitersten wil aan die Vor- eeniging vermaakt de som van duizend gulden, vry van rechten en kosten. Yoor het bestuur der Yereenlging moet bet een ware voldoening zyn, binnen zoo korten tyd drieduizend guldon te ontvangen van twee hoogleerSfcTeD, de een (prof. Zeeman) nog In de volle kracht der wetenschap, de ander by zyn leven een sieraad der universiteit. Do Duitsche oorlogsbcgrooting voor 1903 bedraagt aan gewone uitgaven 448 millioen mark, dat is 5 1/2 millioen meer dan voor 1902, en aan buitengewone 34 millioen, of bijna 6 millioen minder. De Keizer heeft aan markies De Noail- lea, den aftredenden Franschcn ambassa deur, zijn borstbeeld in marmer ten geschen ke gegeven. Tot dusver zijn in Duitschland 318 standbeelden en gedenk toeken s voor Wil helm I opgericht, die te zamen meer dan 20 millioen mark hebben gekort en door 106 verschillende kunstenaars zijn vervaardigd. To Hamburg is, bij het scheidsgerecht vcor arbeidersverzekering, valschheid in ge schrifte en verduistering van geld van den Hamburgschen staat aan bet licht gekomen. Twee klerken zijn de schuldigen. De een is in hechtenis genomen, de ander gevlucht. De Pruisiche minister van oorlog heeft, in antwoord op een verzoek van Duit-sche studentenvereenigingen, om te willen bepa len dat tweegevechten tusschen officieren on studenten bij voorkeur niet op het pistool, maar op do sabel zouden plaats hebben, te kennen gegeven, dat van reglemonLeering hier geen sprako kan zijn aangezien de duels immers verboden zijn» maar dat hij oprichting van radon van eer zou wenschcn voor Je studenten; deze lichamen zouden dan kunnen samenwerken met de raden van eer voor de officieron. Do Duitecho pers vermeldt met voldoe ning do onlangs gebleken overwinning van Rusland op Engeland's invloed in Perzié. De Duitsche regeering doet op 'toogenbl'1; wat zij kan om te toonen hoezeer zjj Rusland genegen ia Uit Hamburg wordt gemeld dat als een gevolg ran de ooncurrentie tusschen Engel- 6che en Duitscho kooplieden het Duitsche steenkolen depot to Port-Saïd besloot een proef bestel ling van 60,000 ton kolen to doen bij een Weatfaalsch syndicaat in plaats van bij Engelscho firma's. Groo Lr BritanniS. De partij der I creche Nationalisten be sloot den 23sten Juli het eeuwfeest van den Iorsohon opstand onder Robert Emmott pleahtig te vieren. Dit besluit heeft bij de Engolsoho regeoring ongerustheid verwekt, daar men vreest, dat dit feest tot revolu tionaire too nee! en a~.unloi<koig zal geven. Volgens een bericht uit Petersburg heeft de sjah van Perzië den gouverneur van Teheran afgezet, omdat deze geheel onder Engelschen invloed heette te staan. Het lijk van Sagast-a is naar het gebouw der Cortes overgebracht. Een grootc menigte zag in grooten eerbied op straat het voorbij trekken van Jon stoet aan. De Koning be gaf zich naar de Kamer om aan de lijkbaar te bidden. Aan bet défilé langs de baar na men hondorden deel. President Roosevelt heeft een neger tot ha venmeester van Charlestown benoemd. Deze benoeming wekt groote beroering en verbit tering in do Zuidelijke Staten. Een deel van do pers begint daar heftig tegen de Noorde lijke Staten uit te varen. Men dreigt de dul- oelooze benoeming van negers door Roose velt te vernietigen door die negers dood te maken. Mocht Roosevelt zoo heet het dan trachten aan de Zuidelijke Staten ge weld te plegen, dan zou hij do Zuidelijken even onbuigzaam vinden als de Noordelij ken. Do republikein6che bladen van Nieuw- York zijn op dit stuk verdeeld. Verscheiden keuren er Roosevelt's „bevoorrechting" van negers af. Alleen do „Commercial Advertiser" steunt Rooeevelt onomwonden in zijn pogingen om gelijke rechten voor blanken cn kleurlingen te handhaven. Do „Tribune" echter ontvangt uit New- Orloans reeds bericht, dat con algemccne beweging ontstaat tegen de neger-ambtena ren in de Zuidelijke Staten werkzaam. Do blainken vragen onmiddellijk ontslag van aJle negers-postbeambten. Een pandek drerigfc onder deze laatstee. De stap van president Roosevelt om aan don Senaat, ter bekrachtiging, hot benoe mingsbesluit te zendon van den neger Crum tot ontvanger dor douanerechten te Char lestown in Zuid-C&roiHrba, is vooral van be lang omdat de president nog kort geleden het postkantoor te Indianola (Mississippi) heeft laten sluiten, omdat de bewolking geen nogorin als directrice van dat kantoor wilde dulden. De „Evening Post" betwijfelt of de be langen der kleurlingen door dergelijke maat regelen wel gediend worden. De Amerikaansche regeoring Leeft van de regeoring van San-Domingo betaling ge- eösoht van 325,000 dollars, verschuldigd aan een Amerik. scheepvaartmaatschappij. Root vraagt drie millioon dollars aan voor de Philip pijnen, geteirtord door run derpest en mial-» Vmg van den rijstoogst. Op de reeds vermelde bijeenkomst van in vloedrijke burgers te Pretoria, Dinsdag ge houden, en waarbq <x m. Botha, De Ia Rey, Cronjé en Smuts tegenwoordig waren, zijn twee ontwerpen van adressen naar een com missie verzonden. In het eene adres, voor Chamberlain bestemd, zou verzocht worden om algemeene amnestie en om verlof v or al le burgers der gewezen republieken om naar hun haardsteden terug te-keeren. Een ander adres, aan den luitenant-gouverneur to ver zenden, vraagt om verchillende dingen, die do vestiging dor burgers op hun hoeven ge makkelijker kunnen maken en in 't bijzon der nog om bescherming tegen de specu lanten. Er aan vooraf ging een vergadering, be legd tot aanhooring van het verslag der generaals over hun Europeesche reis. Schalk Burger presideerde de vergadering, waarop een Nationale Verkenner, die tegenwoordig was, onheusch werd behandeld. Ook werden do andere Nationale Verkenners bitter aan gevallen, terwijl er over Milnor geheel ge zwegen werd. Aan het feestmaal, dat Dinsdagavond te Pretoria plaats had in het marktgebouw ter eero van Chamberlain, werd deze opge wacht door de voornaamste ingezetenen van Pretoria en Johannesburg, alsmede door lord Milner en Lawloy, de generaals Botha en De la Rey en tal van Boeren uit den om trek. Dit was de eerste maal sedert den oorlog, dat een zoo groot aantal Boerenleiders aan tafel bijeen zat met hun vroegere vijanden. Mr. Greenless, die een dronk op lord Mil- ners gezondheid voorstelde, knoopte daar aan een beschouwing vast over het tegen woordig regeeringsstelsel in Transvaal en drong er op aan dat de Wetgevende Raad meer leden zou tellen en dat zijn beraadsla gingen publiek zouden zijn. Hij stelde olie vertrouwen in Milner maar hcopte dat do nieuwe koloniën spoedig ecu vertegenwoordigende regeerinc zouden heb ben. Ton aanzien der Boeren zeide Greenless dat zij een volk zijn, buitengewoon vaardig om hun verdediging op zich te nemc_ maar cok buitengewoon gevoelig voor sympathie. Hij zcide deze dingen met voordacht in tegenwoordigheid van den gast van dezen avond. Lord Mlincr verklaarde, dat de regeering zoo zorgvuldig mogelijk al het mogelijk® deed om een innige aanraking te hebben met het volk. Chamberlain zeidc, dat wat hij gehoord had hem eenige bezorgdheid inboezemde, maar hij wenschte zijn meening niet uit te spreken, alvorens hij meer tijd had gehad om het vraagstuk te overwegen. Hij hoopte dat Pretoria de hoofdstad van Transvaal zal blijven. Do Kamer van Koophandel te Blan- tyre in Britsch Centraal-Afrika heeft ge protesteerd tegen hot plan om in het pro tectoraat werkkrachten te werven voor de Zuidafrikaansche mijnen. Men heeft de werkkrachten in het protectoraat zolf drin gend noodig. De „Times"-correspondent. te Bloem fontein meldt, dat dominee Duplessis te Lindlcy genoodzaakt is geworden om af t® tieden, omdat zijn gemconte hem 8teleclma*> tig boycotte wegens zijn Britsche pytn~?- thieën. Hij is thans door de regeering li- noemd tot schoolopziener in Transvaal. Uit Johannesburg wordt aan de „Stan- dr rd" gemeld, dat het voornemen bestaat, d® ganeche Z.-A. politie samen te smelten n 6 dn politictroepen van Baden Powell en de ïihodcsischo politie. Dat vereenigde korps zou dan komen te staan onder bevel van ko lonel Nicholson, terwijl Baden Powell naar Britsch-Inaiê zal worden verplaatst. De Amerikaansche kanonneerboot „M* rietta" bracht 287 zakken met poststukko^ door ze buiten de blokkade-linie over te Ia» den in kleine booten, te La Guayra aan land. Deze mails waren te Curasao aange bracht door Fransche, Hollandsche on Ame rikaansche stoomschepen. De regeoring van Venezuela heeft do l*v nonnen van het fort te Puerto Cabello dom weghaLen om er de opstandelingen mee te Us- rtrijden. De commandant van het Duitsche oorlogs schip „Gazelle" heeft bevel gegeven aan d# autoriteiten om die kanonnen dadelijk weer op hun plaatsen te zetten. De bewoners vreezen, dat de stad, wanneer dit niet ge schiedt, gebombardeerd zal worden. Aangaande het gevecht bij Guatira, in Venezuela, zijn thans nadere berichten ont vangen uit Potare, waaruit duidelijk blijkt dat de rogeoringstroe>pen daar de overwin ning hebben behaald. Een afdeflling \nn 800 man, onder aanvoering van generaal Campbell Acorta, die uit Caracas was op gerukt, had een strijdmacht van 1350 op standelingen onder de generaals Penalosa en Antonio Ramoe ontmoet. Na een gevecht, dat vier uren duurde, verlieten de opstan delingen het slagveld en trokken zij in wan orde terug, waarop do regeeringstroepen zioh van Guatira meester maakten. Zertig oprtandelingen waren gedood, velen gewond en 80 krijgsgevangen gemaakt. Een oogge tuige van het geveoht verklaart dat de op standelingen niet bestand zijn tegen de on- rtuiniigheid der bergbewoners van Castro'i k«cr- Een telegram uit Caracas aan de Berlijn- sche „Lokal Anzeiger" meldt dat gonerad Antonio Fernandez bereid is, zioh met do regeerirg to verzoenen, waardoor het eind der revolutionaire beweging zou worden be spoedigd. Ook vorwacht men dat de Vene- zuolaansoho banken haar zaken spoedig zul len horvatten. Aan de „Times" wordt uit Nieuw York gemeld dat Duitschland en Engeland in hun .antwoord op president Castro's voor stellen weigeren do blokkade op te heffen,- zoolang Cast.ro hun voorstellen niet heeft' aangenomen, maar dat zij overigens alle moeilijkheden trachten uit den weg to rui men, die een scheidsrochterlijke beslissing zouden kunnen bemoeilijken. Do antwoorden van de regeer, te Ber lijn, Londen en Rome op O .rtro's tegenvoor stel zijn nu te Washington ontvangon. Dat

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2