Uit de „Staatscourant." Geveilde pereeelen. Gemengd Nieuws. aan verlaten, zwervende of mishandelde kinderen, tijdelijk ook voor den nacht een onderkomen kunnen worden verschaft. In een circulaire doet het Comité een dringend beroep op aller financieelen steun. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand De cember 1902 bekocht door 528 belangstel lenden, terwijl uit de boekerij van genoemd Museum 188 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzon den worden. Het aandeel in do te leveren manschap pen voor de Lichting der nationale militie van 1903 bedraagt o. a. voor 's.-Gravenihage 671 (472 voor volledige en 199 voor korte oefening); Delft resp. 101 (71 en 30); Rotter dam 1120 (787 en 333); Schiedam 93 (65 en 28); Leiden' 169 (119 en 50); on Dordrecht 132 (93 on 39). To Zienksee ia op 92-jarigen leeftijd overleden jhr. nw> Marinus Jan Sohuurbe- que Boerje, oud-president van de arrondis- eemente-rechtbank aldaar. Na zijn studiën dn de rechtsgeleerdheid to Leiden, waar hi} ook promoveerde, voltooid te hebben, werd hij in 1838 tot griffierr in 18-13 tot rechter, en in I860 tot president van de airrondisse- mente-rechtbanik te Zieriksee benoemd. Uit laatstgenoemde betrekking weid, hij in 1886 eervol ontslagen. Wegens zijn rechtschapen heid, geleerdheid en milddadigheid stond hij in hoog aanzien. Bij gelegenheid van zijn 40-jarig rechterschap in 1883 werd hij tot (ridder van den Nederlandschen Leeuw be noemd. Men meldt uit 'a-Hertogenbosch. aan de ,N. R. 0.": By hot overiyden van dr. A. van der Flier, predikant by de Ned.-Herv. Gemeente alhier, kwam de betrekking van Protostantsch gods dienst leeraar in de gevangenissen alhier, door hem gedurende al den ttfd van zijn verbiyf te 'a-Hertogen bosch en vóór dien tyd altijd door een der predikanten der Ned.-Herv. Kerk vervuld, te vaceeren. Na ontvangen Bchryven van het Ooilege van Regenten over die gevangenissen voor sagen de belde andore predikanten der Ned.- Herv. Gem. alhier, de heeren dr. Rutgers van der Loeff en dr. Herdersoheê, die ook. HJdena de ziekte van dr. Yan der Flier die betrek king hadden waargenomen, in de tydeiyke vervulling er van en beiden meenden, dat dr, Rutgora van der Loeff, als de oudst dienst doende predikant, de aangewezen opvolger «ou zjjn van dr. Yan der Flier. Da minister van justitie heeft echter tot diens opvolger benoemd den heer J. M. Mulder, prodikant bty de Gereformeerde Kerk. te 's-Hertogenbosch, die dan ook op Zondag 4 Januari voor het eerst als zoodanig zou optreden. Het stoomschip „Amboi*", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 J an. te Mar seille; de „Bogor" vertrok 4 Jan. van Rot terdam naar Batavia; de .Kan/aler" (uit reis) vertrok 2 Jan. van Kaapstad; do „Ko ning Willem III", van Batavia n. Amster dam, passeerde 4 Jan. Gibraltar; de Ko ningin -Regentes", van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde 4 Jam. Southampton; de „Myrmidon^, van Amsterdam en Liverpool naar Java, ie 2 Jan. Gibraltar gepasseerd; de „Gouverneur" (uitreis) vertrok 2 Jan. van Mozambique; de „Herzag" (uitreis) ver trok 2 Jan. van Napels; de „F lores", van Amsterdam naar Batavia,, is 3 Jan. Knap Blano gepasseerd; de „Kurfünst" vertrok 8 Jan. van Amsterdam naar Oost-Afrika; de „Prins Maurils" arrdveerdo 1 Jan. van Am- Sterdam to Paramaribo; de „Prins Willem II" vertrok 3 Jan. van Paramv lbo naar 'Amsterdam. Hazcrswoade. In de Obristeiyke school op het dorp had de installatie plaats van het nieuwbenoemde hoofd, don heer A. Ton Hoor, van Amsterdam. Achtereenvolgens voerden daarbtf het wooTd de voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. de Bruyn IJz., die de vergadering mot gebod opende, de heer Ten Hoor, die met een toepasselijk woord «Ijn nlonwen werkkring aanvaardde, de hoer Van Dorp, van Amsterdam, aan wiens school de benoemde het laatst werkzaam was, de burgomeoster, mr. O. 8. van Dobben de Bruyn, namens het DageHJksch Bestuur der gemeente, en ds. Broekstra, van Waddingaveen, Gerefor meerd predikant, die met dankgebed de bijeen komst sloot. Nadat de ouders en genoodlgden vertrokken Waren, werden de leerlingen onthaald op ©enige versnaperingen, die hun als steeds zeer welkom waren. Katwijk. Aan het bestuur dor schiet- ▼oreeniging „Holiandla" te KatwUk zullen 8 geweren M05 met toebehooren worden ge- «onden, onder voorwaarde, dat deze faariyka te Leiden zullen worden onderzocht. Katwljk-aan-Zoo. Do totale besomming van cle 71 hier tli uisbéhoorond© bommen be droog in het afgeloopon haringsedzoen 628,490 of 8852 por bom on van do 20 log gers 369,932 of 18,400 per logger; in het geheel werd hier dus uit zee gehaald voor i 998,433. Koudekerk. Door den kerkeraad der Goref. Gemeente alhier zijn de volgende dubbeltallen saam gesteld: voor ouderlingen B. de Jong, N. Francken, H. van Diggele en W. Batelaau; voor diakenen W. Wille en N. P. Slegtenhorst Aan de beurt van aftreding «IJn de heeren B. de Jong, N. Franckon en W. Wille. Het Lagenwaardsohe voer, waarvan als "Vljzonderheld kan worden medegedeeld, dat honderd vyf en twintig achtereenvolgende jaren des Zaterdags de reis Lageuwaard Lelden v. v. door de familie Batelaan werd gemaakt, is met ingaDg van 1 Januari in andoro handen overgegaan. Wassenaar. De vier afgekeurde lotelingen, voor wie herkeuring was aangevraagd, zijn allen opnieuw afgekeurd. Do hoor C. Bos, zuivelconsulent voor Z.-H., zal Donderdag, 8 Januari, des avonds te zeven uren, in het raadhuis een lezing houden voor de loden der afd. Wassenaar van do Maatschappij van Landbouw. Na afloop der vergadering zullen eenige voorwerpen van kunst en smaak wordon verloot onder de aanwezigen. Zoetorwoude. Met het gen Rework xul- taa in IVQê wordaa balast navolgende werkbazen in deze gemeente: timmerwerk Ph. G. Selters, metselwerk M. Witsenburg, smldswerk G. P. v. d. Lely, schilderwerk 0. G. v. Es, levering van brandstoffen J. H. Omtzigt. Hot kohier der pers. belasting No. 8 voor het dienstjaar 1902 is afgekondigd en invorderbaar verklaard. Het wijst ln hoofdsom aan een bedrag van 34.74*, waarvan 10 opo. voor de gemeente 8.47s. Tot schatter der huurwaarde voor de personeele belasting gedurende het jaar 1903 ls voor deze gemeente aangewezon de heer 0. v. Heteren, alhier, tot deskundigen voor de opneming der waarde van mobilair de heeren P. van Drlel Bzn. en A. G. Hooyer, belden te Leiden. Kon. Besluiten. Upgehevon is do Ka- mor van Arbeid voor do aardewerkfabricage en andere bedrijven te Maastricht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Winschoten, mr. J. W. Zijlstra, thans griffier bij het kantongerecht te Bergum; met ingang van 1 Februari 1903: tot in specteur der directe belastingen te Rotter dam (2de afdeoling), J. J. G. van Wiche- ren, inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Zwolle; tot ad junct-inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen: te Nijmegen, J. D. Vreodo, adjunct-inspecteur ter inspectie der invoerrechten en accijnzen to Amsterdam te Arnhem, A. W. Udo, adjunct-inspecteur ter inspectie to Utrecht; te Utreeht, J. O. A. Cazius, adjunct-inspecteur ter inspectie der directe belastingen te Rotterdam (1ste afdccLLng); te Rozendaal, A. J. van Eek, waarnemend adjunct-inspecteur aldaarte Amsterdam; ter inspectie der invoerrechten en accijnzen, C. I. Postel, ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Nieuwer- sluis c. a. (gemeente Heenvliet); te Am sterdam, ter inspectie der directe belastin gen, 7de kantoor, J. R. Tijssens, waarne mend adjunct-inspecteur aldaar; te Rot terdam, ter inspectie der directe belastin gen (Isöe af deeling), L. Kloosterboer, ont vanger dér directe- belastingen en accijnzen te Heythuizen c. a. Ponsioen verleend aan: O. Tasseron, wed. F. B. Ranft, portier bij de werkplaateen voor draagbar© wapenen 163)L. Yisser, wed. P. C. van Keekem, kantoorknecht der posterijen 4250)J. R. Dilling, doohtor uit het huwelijk van wijlen dén commies 1st© klasse bij 'a Rijks belastingen G'. Dilling, met wijlén D. Scheerhoorn 67), en A. J. Wilmink, wed. mr. I. Meerburg, griffier bij het kantongerecht te Amsterdam (4de kanton) 720. Ontslag verleend aan B. D. Staal, te Hook-van-HoIland ,ala bureel-aanhtenaar van den Rijkswaterstaat der 3d© klasse. Do ,;8ts.-Ct." bevat de statuten der ver- eenigiog van ridders der Militaire Willems orde beneden den rang van officier,, ge naamd: „Prins Hendrik der Nederlanden", te 's-Gvavenhage. Arts-examen. Do minister van binnenlandsche zakon brengt ter algemcene kennis, dat op 2 Fobr. 1903 en volgende dagen to Leiden, to Utrecht, to Groningen en te Amsterdam ge legenheid zal worden gegeven tot het afleg gen van de practisoho examens van arts, als mede to Utrecht tot het afleggen van do proctische examens van tandmeester. Zij, die tot de examens wenschon te wor den toegelaten vóór 1 Mei, moeten zich daar toe vóór 26 Januari; zij, die hot examen nil 1 Mei wenschen af te leggen, vóór 23 April 1003, schriftelijk aanmoldën bij den voorzit ter der examen-commissie, en wol te Leiden bij den hoogleeraar dr. W. Einthoven te Utrecht bij den hooglecraar dr. H. Snellen Jr.te Groningen bij clan hoogleeraar dr. A. P. Fokker, en to Amsterdam bij don Eaogleeraar dr P. K. Pel. Nadere bijzondorheden bevat d© „Sfcs.- Ot." van 4 en 5 Januari. Leeraren- in, aardrijkskunde en geschiedenis. Bij het middelbaar onderwijs in Noder- landsch-Indië kan worden geplaatst een leer- aar in de aardrijkskunde en geschiedenis met de akten K YIII en K IX of met de akte K IX en de hoofdonderwijzersakte. Aan do uitzending is verbondon: a. een gratificatie voor uitrusting ad 1000; b. overtocht naar Batavia als gouverne mentspassagier, casu quo ook voor het wet tig gezin; o. een voorloopig traktement van f 1B0 's maands, ingaande met den dag van aan komst to Batavia tot den dag, waarop het aotiviteits-traktement, volgens do deswege bestaande bepalingen in Indië, Ingaat. Heb traktement bedraagt 450 'b maands, met drie vierj aarlij ksohe traktementevor- hoogingon, elk van f 100 's maands, zoodat zal worden bereikt een maximum trakte ment van 750 's maands. Nadere bijzondorheden bevat do ,,8ts.-Ot." van. 4 on 5 Jan. Een zilveren feest. Het 25-jarig jubileum van den heer J. J van Heeswijk als regent der Roomsoh- Kafcholioke armen en van het Wees- en Oudo- liedenhuis werd gisteren op feestelijke wijze herdacht. Yan hot gebouw aan de Sint-Jacobsgracht was aan de twee hoofdingangen en op do boido binnenplaatsen de driekleur ont plooid, terwijl hier en daar eveneens op an dore wij zo versieringen waren aangebracht. Nadat om acht uren door de weezon en ouoelieden een gezamenlijke kerkgang naar de kerk van den H. Lode wijk was gemaakt, waar ook de jubilaris tegenwoordig was, werden al de verpleegden in het gesticht op een feestmaaltijd onthaald. Een bezoek aan de verschillende zalen kon den jubilaris, diens familie en enkele ver dere genoodigden daarvui overtuigen, na dat de heer Van Heeewijk cnn één ntxr in 4e Regentenkamer was ontiraogeo. Eenigen tijd na dien ommegang door het ruime gebouw, waarbij ook do ziekenzalen niet werden overgeslagen, had in het met dundoek en groen versierde schoollokaal een bijeenkomst plaats van de suppoosten en verpleegden. Daar werden de jubilaris, fa milie en genoodigden onder het zingen van een feestgroet door de weezen, binnengeleid. De heer Van Heeswijk en echtgenoot© namen er plaats op. een podium, smaakvol omge ven door plantengroepen. Tot opening der plechtigheid deden de weezen nogmaals een lied: „'t Is feest," hoo- ren, waarop de heer A. Q. Hessels, de ruim 90-j arigo cere-voorzitter van het collego van regenten, nog in krachtige bewoordingen den jubilaris toesprak. Hij wees er op hoe de 28ste November 1877 en de 4de Januari 1878 voor den heer Van Heeewijk twee gelukkige datums waren. Door het gevraagde en verleende eervol ont slag aan den regent dr. W. P. Wccbers werd hij op voorstel van den heer W. 0. de Sa in op den «er8bgomeIden datum als regent aan bevolen en werd een voordracht van twee personen bij den gemeenteraad ingediend, bestaando uit do heeren J. J. van Heeswijk en J. F. G. Hoelen. Onaangenaam zou het den jubilaris aandoen als in bijzondorhe den door spr; zouden worden in herinnering gebracht allo tegenkantingen, die hij' en de regenten na het indienen dier voordracht moesten ondervinden; Bever bracht spr. do aangename herinnering voor den geest dat ondanks alle tegenwerking do lieer Van Hees wijk in tie Raadszitting van 18 December 1877 tot regent van dit gesticht, word be noemd, waarop de installatie op Vrijdag dén 4den Januari 1878 plaats had. Spoedig zagen mede-regenten in, dab zij niet een bête noir, maar een waardig rogent hadden binnengeloodst. In tie verschillende functies als secretaris voorloopig alleen voor do correspondentie, als medelid in de com missie van financiën en als medelid in de commissie van schooltoezicht gaf hij zijn krachten ten beste tot nut. van alles en al len daardoor werden zijn verdiensten steeds meer en meer erkend en gewaardeerd. Dat bij spoedig ook een vriend van do inwonende jeugd word, zullen zij getuigen, dio reeds de inrichting verlaten hebben, en zij, die er thans nog gehuisvest zijn. Spr. herinnerde er aan, welke verbeterin gen er in kleeding der jongens enz. op aan wijzing van dén Jubilaris hebben plaats ge had, hoe hij den kindoren elders aangename dagon wist te verschaffen, welk belangrijk aandeel hij in de reglemenfcs-herziening had, alsmedo aan het lief en leed, dat hij in do 25 jaren met de overige regenton heeft door- Ieofd: o. a. bij het overlijden der geliefde vriendén J. L. Klaverwijdon, W. 0. de Sain, J. L. A .Desertine, J. J. van Wensen, 0. H. van den Bergh en L. O. Quant, doch zijn steeds opgewekte geest wist altijd de droe- vigo stemming te verdrijven en vooral zijn krachtigo medewerking wist herstel aan te brongen in de verloren krachten. Niet altijd was dio taak gemakkelijk, vooral ook niet waar viermaal een verwis seling van een binnenvader en -moeder en vele malen wisseling van suppoosten plaats had, doch do hoor Van Heeswijk trad' steeds op met onverpoosdén ijver en verzamelde zoodoende ccn schat van verdiensten Het gesticht kan hem nimmer genoeg dankbaar zijn voor alles, wat door hem is verricht. Spr. hoopt© dat heb den heer Van Hees wijk gegeven zal zijn nog tal van jaren zijn goedo gaven ten nutte van deze Instel ling van Liefdadigheid aan te wenden, in. liet genot, eener goede: gezondheid en rn het bezit zijner geliefde echtgenoot© en dier bare kinderen. Wie zijn geluk in weldoen vindt, Toont zich de ware menschenvriend Nadat dé hee-r v an Heeswijk voor de ge- spraken woorden en betoomde belangstel ling hartelijk had dank gezegd, klonk der weeskinderen „Danklied", waarop d© heer Hessols den jubilaris namens regemten en vrienden een herinnering aan dezen dag aanbood, bestaande- in een orapaud, welken de heer Van Heeswijk met erkentelijkheid' aanvaardde, waarop hem namens de moeder en verdere vrouwelijke- en mannelijke sup poosten, wier tolk vam geluk wemschen de binnenvader was, word vereerd eon étui met kristollen, glazen op. zilveren voet; na mens de weezen eon étui met twee kristallen flessohenbatjes ook met zilver gemonteerd en ddto stoppon; van dé vier crad© lieden een zilveren servetring; van de vier kleinste weesjes, die tevens een liedje zongen, een bloemenmand en nog een zelfde van de wee zen. groot en klom, dio nu, evenals de oude- Héden, den jubilaris de hand kwamen drukken: altemaol blijken, voor welke de jubilaris ziah diep getroffen toonde. „God. zij met UI" klonk hem ten slotte der kinderen „Bede" tegen, waarop de heer Hes- seis namens regenten dank zeide aan allen, oude)- wie ook de vroegere onderwijzer de heer Hueber, voot 'fc geen. zij hadden gedaan omf den jubilaris te begroeten op dc wijze zoo- als thans was geschied, den man, cli© steeds een voorbeeld gaf van wave pliohtsbetrach ting. „Leve dc jubilaris 1" klonk het daarop nogmaals. Dés avonds om zeven uren waren allen in hetzelfde schoollokaal weer vergaderd. Toen gaf de heer Okhuyzen, uit Rotterdam, er een voorstelling en. hadden er andere ver makelijkheden plaats, waarbij het natuur lijk niet aan versnaperingen ontbrak, waar op de feestgonooten in mime mate worden onthaald. Gehouden verkooplng in het Notarishuis aan Den Burg te Leiden op Zaterdag 3 Jan., ten overstaan van de heeren Kaiser en Vljgh, notarissen te Leiden: Het winkelhuls, Haar lemmerstraat 4, in bod 7600, kooper de heer J. Botermans q q., voor 7612het huis, Heerenstoeg 1, in bod 29B0, kooper de heer J. B. Bouwer q.q., voor 8060; het huis, Grooneeteeg 14, In bod f 2B00, kooper de heer CL a van Iofen mr ƒ2850. Koloniën, BATAVIA, 2 9 December. Het snenTelen van luitenant De Kok. (In de particuliere correspondentie uit Atjeh aan de „N. R. CA" lezen wij het vol gende: De controleur van Lho Seumawé kreeg in den namiddag van den SE sten November uit Lho Soekon via Geudong het navolgende bericht: „Gistermiddag rukte van uit dit bivak een patrouille uit, sterk 45 bajonetten en 7 dwangarbeiders, onder commando van den lsten luitenant De Kok, naar Matang Ra.ja op den rechteroever der Kroeng Pia- da, ten. einde de zich aldaar ophoudende bende van T. Tjoet Mahomat te verrassen. To halfzes 's middags op de Keudé Sampoj niet aangekomen, werd de tocht om 9 uren n.m. in 2 prauwen de rivier stroomafwaarts voortgezet. Te halftwee 's nachts werden de ze prauwen van beide rivieroevers plotseling zwaar beschoten, waarop zij onmiddellijk door een nog onbekende oorzaak begonnen te zinken. Vermoedelijk is echter een paniek ontstaan, waardoor zij zijn gekanteld. De zich daarin bevindende personen trachtten zwemmendo den wal te bereiken, doch wer den daar door don talrijken vijand grooton- deelb afgemaakt. Van de geheele patrouille keerden hedon (22 November) te 8 3/4 uur o. m. te Lho Soekon terug: 5 Europeesche fuseliers, 8 inlandsche idem en 7 dwangar beiders. Van Lho Soekon rukte onmiddellijk een patrouille uit onder kapitein Spelfci via Koewoela Keureutoë en langs het zeestrand naar Piada, Tegen 2 nren 's n.m. kwamen nog 4 ongewapende inlandsche fuseliers in het bivak terug. Bovenstaand was h©t eerste bericht, dat onmiddellijk per oorlogsstoomer naar Kofc- ta-Radja verzonden, ons in den ochtend van den 23sten bereikte en natuurlijk wel eenigo verslagenheid teweegbracht. Men had even wel nog hoop, dat van do vermisten, w. o, luitenant De Kok, 20 Europeanen cn 10 minderen nog wel enkelen zouden terugkee- ren. Doze hoop is helaas ijdel geweest. De patrouille onder kapitein Spolti, waarvan Ik boven gewaagde, vond van bijna allen de lijken, ook dat van luitenant De Kok, ter wijl geen enkel van de 42 vermiste geweren tereeht is gekomen. Volgens berichten van do bevolking heeft de bende, welke die van den gezochten Tjoet Mohamat bleek te zijn, gedurende uren na den overval zich onledig gehouden met het opduiken van talrijke ge weren uit de vrij diepe rivior, en het beroo- ven van do lijken hunner slachtoffers van alle ledergoed, patronen enz. Deze voorraad verlóren repeteergeweren is voor ons uit den aard der zaak een groot verlies, voor den vijand daarentegen een on schatbare aanwinst L Bat maakt met de ge weren uit Seunagan, Minjen Tigaenz. reeds een totaal van bijna 100 Het volmaakt slagen van clezeu overval is natuurlijk niet moeilijk te verklaren. Do luitenant De Kok toch bracht bijna 4 uren door op een ons niet gunstig gezinde KeudÓ, met het in-orde-brengen van prauwen, waar door het duidelijk werd, dat men het plan had, de Pinda af te zakkenhet wae toen na tuurlijk niet moeilijk voor een der Keudé- bewoners om het doel van den tocht te ver raden. waardoor de patrouille in haar eigen strikken werd gevangen. Dat zich in deze buurt djahata hadden ver zameld, was reeds lang bekend, doch het klein© getal beschikbare troepen was oor zaak, dat niet voldoende in die streek kon worden gepatrouilleerd. Thans zal daar evenwel gedurende een zekeren tijd een bi vak worden, betrokken. Een gratificatie van f 300 is toegekend aan den opziener bij het boschwezen F. H. Prins, voor do loffelijke wijze waarop hij de exploitatie van de eerste jaarperoeelen der gecombineerde boechperoeelen Betèt, Zuid- Tjabak en Ooet-Tjabak in Rembamg heeft voortgezet en beëindigd. De heer H. J. van Rooyen zal worden benoemd tot predikant te Ponbianak. Dp leeraar aan de hoogore burger school te Soerabaja, dr. A. J. A. Prange, is tijdelijk belast met de waarneming der be trekking van directeur der burgeravond school aldaar. BIJ de on dero ffi cieren-vereeniging „Door vriendschap vereenlgd" alhier bestaat het voornemen a. s. Zaterdag-avond ln do groote zaal der Stadszaal een uitvoering te geven. De politie dezer gemoente heeft in het afgeloopen jaar de navolgende proces sen opgemaakt: wegens eenlg misdrijf 194'; voor overtreding der Politieverordeningen of van eenige blondere wet, behalve dronken schap 717; wegens openbare dronkenschap 652, en naar aanleiding der verzoeken van ambtenaren van het Openbaar Ministerie by da Kantongereohten on andere autoriteiten, tot verhoor van verdachte lieden 117. Door haar werden 541 personen voor dronkenschap in bewaring gestold en aan 1215 personen, elders tehuis bohoorondo, nachtverbiyf verstrekt. Het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtramweg was ge durende de maand Aug. 11. als volgt: aantal reizigers 60,894, met een opbrengst van f 9711.92, goederen en diversen brachten 1060.785 op, totaal /"10,762.70s. Van 1 Januari tot uit. Aug. 1902 was de opbrengst: aantal reizigers 386,098, met een opbrengst van f 46,527.82, goederen en diver sen brachten f 6028.615 op, totaal f 52,Ö56.43B. ZJJnde per dagkilometer 24.08. Deaannomerv oor denhouw van het. verlongst.uk van den strandboulevard to Schevonmgcn is reeds met het werk aange vangen. Leerpliohb. Hoo zonderling hét begrip is, dat sommige ouders van de Leerplichtwet hebben, wordt vaak treurig geïllustreerd door de voorkomende gevallen voor den kantonrechter. In de Zaterdag gehouden zitting van het Kantongerecht te Delft werden meerder® vervolgingen behandeld tegen ouders, die te rechtstonden wegens herhaling van overtre< ding dor wet on zulks, terwijl sedert het vo rige vonnis, dat door vrijwillige betaling der boeten onherroepelijk was geworden, nog geen zes maandep waren verb oen. Hoe do overtreder» zich den ernst hunner taak als ouders bewust zijn, daarvan gaf o. m.i een welgesteld landbouwer uit Stomp wijk blijk. Een zijner zoons, ddo eer blijkbaar voor bedankte naar school te gaan, had den vader alreeds op 8 boeten, elk van 1.50, gejaagd. Thans gevraagd: waar om in het schoolverzuim van dien jon gen geen verbetering was gekomen ant woordde de landbouwer, met merkbare er kenning van de rechten zijn zoons: „dat do jongen eigenlijk geen zin had naar school te gaan dAs natuur lijk nommer één;" dat overigens hij den jongen niet best misseai kon in zijn bedrijf eai dat: dewijl do jongen landbouwer moest worden „en een boer gauw genoeg weet" hij, do va der, „d'r nou niet bepaaiLd veul inzag1' om den jongen langer school te laten gaan. De man redeneerde verder zoo: Willeen dé kinderen Ieeron, dan is hij er niet tegen, doch willen zij niet, dan wil hij ze niet dwin gen. Dat hij zolf niet tegen leeren was, poogde hij te bewijzen door de mededeel ing, dat hif zelfs een zoon op „studie" had. De ambtenaar bij het O. M. trachtte den man aan het verstand te brengen, dat de Leerplichtwet niet is voor kinderen, die wèl, doch voor kinderen, die niet willen leeren, en verder aannemende d" t de vo rige straf niet veel indruk op beklaagde ge maakt had, vorderde hij thans 30 boete, subsidiair 10 dogen hechtenis. Meerdere „verzorgers" van kinderen moes ten trouwens dien dag uit do tegen hen ge dane eischen door het O. M., ervaren, dat herhaling van overtreding niet do manier is, om aan Leerplichtwet to ontkor m. Een windhoos. Op het uitge- stirekte terrein, gelegen achter de voormalig^ 8boommeelfabriek van do firma J. van der Dusscn Co., aan den Westzeedijk, thans eigendom der gemeente Rotterdam, is de aannemer J. de Winter bezig een groota houtloods to zetten voor rekening van de firma W. van der Lugt Zoon, ongeveer ter plaateo waar voorheen een gedeelte van do door brand vernielde loodsen der firma W. S, van de Wetering Co. stonden. Aan een zijde was do loods over een lengte van ruim 200 me' :t in gereedheid gekomen en gedeeltelijk overkapt. Aan do zuid- en westzijde was zij nog groetendee>ls open. Zij moest dienen tot betrgdng van hout en heofo een hoogte van nagenoeg Q meters. Om do houten bekap pang met asphsultpa- pier te bekieeden waren Zaterdagnamiddag een dertiental timmerlieden in dieast van dm bouwer, op die bekapping werkzaam, toen plotseling een windhoos, kamende uit zuidelijke richting, het open zijnde gedeelte der loods, van af do Sahiehaven binnen drong. Een gekraak van balken en sparren, dat dadelijk vernomen werd, was voor 9 van de 13 timmerlieden het sedn om zich van de ovei'kappdng op den girond te laten vallen of zicih ijlings naar beneden te laten glijden* Vior hunner, daarvoor geen tijd vindende of er niet op bedacht, voolden zich plotse ling mot een groot deel van de overkapping de lucht in slingeren en werden vervolgens een 30 a 40 meters vorder op l et open ter rein te midden van. do planken en balken der overkapping" neergekwakt In één ocgenblik was een geheele vernieling ver* oorzaakt. Tot 60 metera vorder vlogen plan ken en balken door de Lucht, drongen mof ontzettende kracht in den grond, ja, kwa men zelfs terecht nog verder in den tuin van den heer 0. Breuningv aan den West- Zeedijk. Ter plaatse was het aanvankelijk oen groote consternatie. De politie, spoedig ver wittigd, kwam met drie raderb ranoards en twee vorbandtrommela aan, onder bevel van den inspecteur, den lieer 0. E. de Chalmot, en de doctoren M. J. M. Vuylateke en J. Meyboom waren mede oogeniblikkdijk ter plaatse om hulp te verieenen. De vier werklieden, die met de overkap ping de luchtvaart deden, weixlcn gebracht in een lokaal, terstond bereidwillig afge staan door den heer W. F. van Beek,, echuin achter waemB stoom ververij en chemische wasscherij den Westzeedijk het onh ril gebeurde. Daar bleek het don geneesheer al ra? dat de 22-jarige ongehuwde timmer ma.' J Jansen, wonende Boezemstraat, in levon. gevaar verkeerde ten gevolge van schedel breuk. De jonge man overleed dan ook kort daarna, en tegen zeven uren werd zijn A naar Orooswijk overgebracht. De 21-jarige timmerman C. ten Bokkel, wonende Toliensshroat, word inwendig zoo zwaar gekneusd, dat hij zoo spoedig moge lijk por brancard naar het Ziekenhuis moest vervoerd wotrden, omdat men zijn toestand Levensgevaarlijk aokfcte, en de 19-jarige tim merman 0. Rietdijk, hoewel oogenschijnlijk met gekwetst, was zóó versuft en buiten westen, dat men hem per rijtuig naar het ouderlijk huis aan den Dordtschen Straat weg onder Rhoon gebracht heeft. De iorde, de timmeerman J. Vermeulen, wonende Vre- dcnoordkadev bleek or mot eenige kneuzin gen afgekomen. Hij is naar zijn huis kun nen gaan. Van de 9 timmerlieden, die, toen zij het ongeluk zagen aankomen, zich van de over kapping lieten vallen, word de 21-jarige J. Ledor, wonende Schonmiolsti-aat, in hot ge laat-, on. de 21-jarigo A. Vollekoop, wonende Bosohlaon, aan het rechterbeen verwond. D© ploegbaas J. Spruit, wonende Van-der- Duin-straat,- mede een dor gen on, die zich va^ de overkapping, liet glijden, lcwain met den Ischrik-vrij, evenals do aaide r ngedeerd ge- fale venum Door don coMimissarh van politie den heer J. Don. werd persoonlijk- cm lelijk nadat het onheil bekendheid hod g kregen, ter plaatse een onderzoek ingest, ld, terwijl vanwege de bouwpolitie de inspecteur Jao. Beyderwel- len Bz. een overzicht nam. Afgaande op den groeten afstond, waa*

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2