Wekeiyksehe Kalender. v Stofgoud. Raadgeving;. ALLERLEI. Raadsel. I tij behoort tot de familie der Loranthaceeën. Haar groeiwijze is als de bekende parasie ten of woekerplanten, en zij komt in ver- echiilende Europeesche landen voor. Zij ont neemt de sappen van andere planten om zich er mede te voeden, omdat haar zaden ten eenenmale ongeschikt zijn in de aarde voedsel te vinden. De plant ontwikkelt zich alleen op de takken van boomen, bij voor keur op oude appelboom en of eiken. De verspreiding van deze plant geschiedt door vogels; de lijsters zijn graag op de daaraan zijnde bessen, maar kunnen de daarin vervatte zaden niet verteren, deze dragen ze met zich mede, terwijl die dan in de maag der vogels een verandering on dergaan, die hen het ontkiemen nabij brengt. Later komen de zaadjes in de uit werpselen der vogels op boomstronken, enz. ©n kunnen dan ontkiemd.. Wij hebben van de Engelsohen geleerd, aan den Mistletoe waarde te hechten, en er den Kerstboom, enz. mede te versderen; ech ter was de Marentak oudtijds reeds zeer gezien, vooral bij de Germanen, Galliërs en Britten. Daar deze plant toen alléén in de kruinen dor eeuwenoude eikeboom en voor kwam, hield men het er voor, dat de een of andere godhead ze daar eigenhandig ge plant had. Destijds werd zij* beschouwd als middel tegen allerlei ziekten en dan ook met veel ceremonieel door de priesters met gouden sikkels afgesneden, om vervolgens na plech tige wijding op onderscheiden© wijzen tot medicamenten bereid te worden. De plant blijft den geheelen winter frisch groen met een aantal witte bessen. Het sap der bessen bevat een kleverige stof, viscine genaamd, de ons bekende vogellijm. Zondag* Heb lief, zoo is ex voor u geen winter des gemoeds.: Maandag. Niet hij is vrij, die doen kan, wat hij wil, maar die doen wil, wat hij moet. Dinsdag. 'Als het haar uwer ouders is gaan grijzen, ■ftAt het dan niet zijn door uw schuld. Woensdag. De God der liefde en des vredes zal met to zijn. 0 Donderdag. Stelt niet uit wat u wordt ingegeven in oen heilig oogenblik. 0 Vrijdag. Men misleidt het meest zijn eigen geweten. Zaterdag. Hoe meer woorden, hoe minder gedach ten. V Een menschenhater is een leerling, die op de helft van den cursus is weggeloopen. "V anKoetsveld. Die waarheid geven wil in kunst Hoeft niet altijd naar iets in vreemden grond te delven. iTJit levensschat, met zorg gezift, Beeldt hij ook eigen lot en grift Met al wat hem doet zijn in vast met ai 1 zichzejven. W. L. Penning Jr. Het goweten is de meest elastische stof ter wereld. Vandaag kunt ge liet over een mols hoop o, morgen dekt het een berg. Bulver. Wanneer iemand zonder ervaring u ont moedigt door uw werk af te keuren, vraag u zelf dan af hoeveel zijn meening u waaxd zou zijn. Naar William Hunt. Kerstmis en de huiseiijke haard. In het Kerstfeest ligt nog een eigenaar dige aantrekkingskracht. Het ligt zoo in den aard der zaak, dat de leden van eenzelfde gezin niet steeds bijeen kunnen blijven. De groote zoons en dochters trekken heen om voor zichzelven te zorgen of een eigen huishouden op te zetten. Maar als de laat ste dagen des jaars wederkeeran ,dan trekt alles als de vogel, die 's winters naar het zuiden trekt weer op het ouderlijke huis aan. Het „tehuis" blijkt zijn magnetische kracht nog niet to hebben verloren, ook voor hen, die reeds hun eigen „tehuis" heb ben opgericht. Dan schaart men zich in de vanouds nog zoo goed bekende ouderlijke woning; dan komen de verhalen te berde Van de dagen van ouds, dan wordt er gesproken over het heden; gefantaseerd over de toekomst. D© kinderen, die naar de kost.: ol zijn, keeren in deze dagen terug naar moeders tafel; de vader, die er vaak op uit moet, houdt dan arrest in zijn eigen huis. In het kort, dan trekt alles bijeen. En waar de dagen dan guur en donker zijn, geen nood, bij dezen hudselijken haard wordt een licht ontstoken, dat zijn kracht nog zal doen gevoelen vele dagen en maanden van het volgende jaar. Het luchten van Bedden. Bij het luchten van bedden legt men ze gewoonlijk in de zon. Dat is echter verkeerd, de vee ren drogen dan t© veel uit, verliezen daardoor haar elasticiteit en worden hard. Beter is het om de bedden met droog weer en bedekte lucht, als de zon niet sterk schijnt, te luchten en ze tevens flink te schudden en uit te kloppen. Ook is het verkeerd om de bedden weer spoedig na het afhalen op te maken. lederen dag behooren de bedden en ook het beddegoed gedurende geruimen tijd te luchten, terwijl men daarbij de ramen der slaapkamers wijd openzet. Alles wordt dan met frissche zuurstof doortrokken. RECEPT. Yanielje-crême in taartvorm. Men roe re 1/4 liter melk met vijf eieren in een waterbad tot een dikke crème, kloppe daarna 125 gram versche boter tot schuim en roer© er 100 gram geschilde, zoete amande len, 125 gram fijne suiker, een half stokje va- nielje, alsmede de eier-crême, doorheen. Ver volgens belegge men een gladden taartvorm dicht met biscuits, doe er de crême-massa in, bedekke deze wederom met een laag bis cuits, sluite den vorm met het deksel, het welk: eenigszins bezwaard en gedurende 24 uren op een koele plaats gezet wordt. Nadat de taart uit den vorm geschud is, versier© men haar met ingemaakte vruchten en dien© er Rijnwijn of bessensap-saus bij. Chineesche letierzetters. Terwijl in onze boekdrukkerijen iedere zetkast ongeveer 155 vakjes bevat, heeft de Chineeeohe letterzetter een Vt-el omvangrij ker inrichting noodig. Zooals bekend is, hebben de Ohineezen geen alphabet, maar een schrift, waarvan de bestanddeel en ruwe, somtijds symbolische afbeeldingen zijn. Daar komt bij, dat. tal van woorden in het Ohi- neesch dezelfde uitspraak hebben, maar door het verschillend leggen van den klem toon een verschillende beteekeaiis v rkrijgen, en derhalve in schrift verschillende teekens noodig maken. Holder bezocht in Chicago de drukkerij van een klein Chineesch dag blad, waar op de zetterij 10,000 zetvakjes voorhanden waren. Daarbij bezat het blad nog een kleine lettergieterij om eventueel niet voorradige typen te maken. Grootcre Chineesühe boekdrukkerijen heb ben zetkasten met 20,000 en moer vakje©. Dat het werk van een Chjfteesch zetter zeer moeilijk is, blijkt daaruit, dat aan cri zet terij van het genoemde kleine dagblad negen man 12 a 13 uren werken. Terwijl bij ons een. zetter van eenigen aan leg het in twee a drie jaren tot een zekere handigheid brengt, is daarvoor bij een Chi neesch zetter do helft van het Leven noodig» Om het vinden van de juiste teekens in den chaos van vakjes te vergemakkelijken*: zijn deze geordend naar de ideeën-associa tie". Zoo is het vak, dat het woord „visch"- bevat, omgeven door de woorden schub, vin, net en visscher, enz., naast het woord voor vleesob liggen de vakken voor koe, os, sla ger, huid, keuken, enz. Een Programma. Op een programma van een feestviering las men: No. 5. Wedren voor Ezels. „Tot deelne ming waaraan alleen ingezetenen worden, toegelaten." Lai Wenk. Kasteelbewaarder (tot de vreemdelingen, die het slot bezichtigen) „Mijne heeren, het is hier een beetje don ker!Stoot u niet aan de fooienbus, die naast de deur hangt 1" Nieuwe- teLling. Mijnheer: „Moeten de ramen niet eens schoongemaakt worden?" Mevrouw: „Wel, die zijn pas onlangs schoongemaakt I" Mijnheer: „Wat onlangs?" Mevrouw: „Twee meiden geleden." Dronken muzikant: Grooter eer is mis schien zelfs aan Richard Wagner nooit ge schied men draagt mij op de handen." Er in gevlogen. Een. student schrijft zijn vader per briefkaart: „Beste Papa! zend dadelijk honderd pop. Ik heb examen ge daan. Uw Frits." Per keerende post zendt Papa het verlang de. Daags daarop komt nog een briefkaart* waarop: „En ben gezakt! Uw zoon." Een flinke spijskaart. In een café vraagt een hongerige gast: „Wat heb je üier al zoo?" „Van alles, mijnheer." „Van alles? Wel, geef me daar een portie van 1" „Alsjeblieft, mijnheer. Een portie ge hakt roept de kellner naar 't buffet. Schuttershumor. Een sergeant van de schutterij, naast zijn sectie staande, na wan hopige pogingen gedaan te hebben om zijn mansohappen op één lijn te krijgen, roept eindelijk uit: „Komt nu eens even hier kij ken, hoe jullie door mekaar staat." Vrouw (op haar kindje wijzend, dat twee dagen oud is): ,,'t Schijnt, dat hem iets scheelt." Man: „Lieve Hemel! Als het maar geen N verouderde kwaal is." A„Waarom noem je je vrouw toch al tijd „mijn slakje"?" B.„Wel, omdat ze een huis mee ten hu welijk heeft gebracht." Ge vindt me aan 't kabinet, aan deur, en kast, en kist; Ontneem mij ?t hoofd, dan wordt zeer veel door mij beslist. [Oplossing in het volgend Zondagsblad]. Antwoord Opgave. Het in het vorig Zondagsblad bedoelde spreekwoord is: Eet is zaliger te geven dan te ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 12