Ingezonden. Gemengd Nieuws. kon van leden moeten aan hooien, die voor hun verslag van niet bet minste belang zijn, terwijl zij niet, als de Kamerleden, hun plaats kunnen verlaten voor een beizoek aan do koffiekamer, dan moot men hun geduld en volharding bewonderen, en als zij dan klagen over verveling, is hun dit van harte gegund. Men zou echter verkeerd doen, indien men aan zulke klachten meer waarde toekende dan aan een stille verzuchting. In werkelijk heid zijn de voor het publiek vervelende zittingen vaak de beste. Het onderling strij den der partijen, over de hoofden der mi nisters heen, het verlagen van een Kamer zitting tot een partij meeting, dat alles moge soms vermakelijk zijn, maar het nut 'daarvan is uiterst twijfelachtig. Hot bespreken van zaken daarentegen is vaak zeer nuttig, in elk geval nuttiger, dan Ihet eindeloos herhalen van ,,algemeono be schouwingen". Do opmerking, die wij nog dozer dagen aantroffen in een, in den regel uitnemend Kamerverslag, dat de adviezen van speciale deskundigen liever in bro churevorm behoorden te worden ver spreid 1), schijnt ons ten eenenmalo onjuist. Voor de Kamerleden is het bijhouden van de talloozo brochures een onbegonnen ar- ibeid; daarom is hot een goed werk, indien een Kamerlid zijn ambbgenooten een wel doordacht advies geeft. De Kamerloden zijn er voor elkander en voor de Regeoring; niet voor het publiek. In de Handelingen wordt 'hun studio niet „begraven'", maar, om ter bekwamor tijd vruchten te dragen, bewaard. liet Vaderland bespreekt het artikel in De Nieuwe Courant over de L i b e r a 1 c-U n i e- Kam'crolub. De Nieuwe Courant ver heugt zich over deze organisatie, omdat de club, „tactvol en vrijzinnig zich gedragend, meerdere vastheid geven kan aan do liberale oppositie." ,,Hct zou ons echter verwonderen" zegt 11 et Vad. „zoo ook maar één lid der club Van deze politieke manoeuvre do dupe werd. Een paar feiten, ter staving van dezo mea ning. De ..Liberale Unie" staat blijkens haar program Grondwetsherziening vóór om tot algemeen kiesrecht to kunnen geraken. Het spreekt dus vanzelf, dat elk Kamer lid, dat toetreedt tot een club, die het ,,Unio"-program als grondslag heeft geno tnon, voorstander ie van Grondwetsherzie ning om to geraken tot algemeen kiesrecht. Voorstander natuurlijk ook van tal van an- doro zaken, van krachtige sociale wetgeving in do eerste plaats. Dc Nieuwe Courant betoogde voorts, dat do Unie-club zich verzetten zal tegen de aan gekondigde voorstellen tot Grondwetsherzie ning. Het Vaderland komt hiertegen op: „Noch in do rede van den heer Borgesius, noch in het program der „Liberale Unie" is iets te vinden, dat veronderstellen doet 4en vijandige houding van do Unieclub te genover het voorstol-Druckor c. s. Integendeel. De heer Borgesius hield een wanne lofrede op het algemeen kiesrecht. En hij zou stemmen tegen een voorstel tob Grondwetsherziening om daartoe te gera ken1? Het Unieprogram verklaart Grond wetsherziening noodzakelijk om tot algemeen kiesrecht te komen. En dc Kamerleden, die op dat program zich vereonigden, zoudon een voorstel tot Grondwetsherziening bestrij den1? Daarvoor zou geen andere reden kunnen bestaan, dan dat zij do herziening niet ur gent achtten of wol voor het oogenblik on bereikbaar. Maar niet-urgentio is heel iets anders dan niet-wenschelijkheid en mon stemt alleen te gen, wat men ongewenscht acht. Maar men onthoudt Btcm noch steun aan wat men van harte wenscht, ook al ziet met het duidelijk in, dat men thans zijn dool nog niet berei ken zal." Voorts zegt Het Vaderland onder meer: „Met do beginselverklaring der vrijzinnig- demo oraten hebben wij nooit gedweept, maar zóó zonderlinge zakon als thans in De Nieu we Courant lazen wij daarin toch nooit. Het blad meendo in de redevoering van mr. Borgesius nog óón houvast to vinden voor zijn opvatting als zou het uur geko men zijn voor een anti-vrijzinnig-democrati- êcJio libora-lo concentratie. Hot was in dc weigering van den heer Bor gesius zich op dat oogenblik omstandig uit ito laten over de houding, die de leden der {Unieclub zouden aannemen tegenover d© oud-liberalen. Hij verwees daarbij- naar de 'ton vorigen joro door don heer Mees en hem bij do algomeeno beschouwingen over de JSfcaatsbegrooting gehouden redevoeringen. Wat had hij anders kunnen doen? Toen was het duidelijk door dr. Mees ge zegd, dat het ministerie-Kuypor zijn sympo- thio had wat betroft het standpunt ingeno- Wn tegenover staatsinmenging en kiesrecht. En toen was het ook duidelijk gebleken, dat op deze twee punten de afgovaardigde van "Eufcphen geheel andere denkt dan die van Rotterdam IV. Iets wat trouwens sinds lang geen geheim was. Wanneer do heer Mees verklaart, dat er ,,cen zeer duidelijke scheidslijn" loopt tus- echori don heer Kordijk en hem (Algemeen© Beraadslagingen van December 1900); de heer Drucker dat do beginselen van mr. Kor dijk dio van hem en zijn vrienden zijn; do heer Borgesius, dat er tusschen de beginselen van de leden der Unieclub, ©n dio dor vrij zinnig-democraten geen zakelijk verschil be- staat, dan is dit alles, meenen wij, duidelijk genoeg." x In eon noot zegt het blad nog, in ver band mot een opmerking van De Nieuwe Courant: „Van Unio ©n Unie-club zijn wij zoo min vast-pleitbozorgor als spreektrom pet." Dat er met recht van overlading bij hot. onderwies gesproken kan worden, is •reeds vaak gezegd; dat het voortdurende examineero-n tot. in hot bolachelijko wordt 1 uitgebreid, werd niet minder verkondigd; 1) Naar aanleiding van een uitnemende tcdo van dr. Boa dat die examens zelden betrokking hebben en kunnen hebben op de werkelijke geschikt heid van den geëxamineerde, op het waar dig zijn in alle opzdchton aan het hem ben gevolge van dat examen uit to reiken racti- oaal, is op de vingers na te rekenen. Prof. Holwerda heeft in Onze Eeuw we verwijzen hiervoor naar een vorig Over zicht nog eens de aandacht gevestigd op al dio feiten. Het Vaderland bespreekt dat schrijven en voegt er eenige opmerkingen aan too, naar aanleiding van dee professors opmerking, dat „de machtigste invloeden van onzen tijd" de overlading in de hand werken. Het Vaderland schrijft dan: „Welke rijn die machtigste invloeden? Wanneer wij het wèl hebben, ziet de hoog- gelercedo schrijver er twee: de „verstande- vergoding cd de democratie." „Fel anti-clerioaLismo leidde", zoo schrijft hij, „ads vanzelf tot zekere verstandsvergo- diing. Men wilde tegenover ©.e machten dor duisternis den standaard van verlichting en beschaving omhoog houden; angstvallig waakte men, dat het onderwijs »zod onge veer drubte men het uit op een flink peil gehouden word. Nu dacht men daarbij natuurlijk naai de nu eenmaal heersehende voorstellingen omtrent geestesontwikkeling in de cerate plaats aan leer- en examenprogramma's. Arme kinderenAls de koningen vechten zegt een Latijnseh© dichtregel komen de slagen op hot hoofd van het volk neer." De eenzijdige verstandsvergoding, beter verstandsverbijstering genoemd, heeft bui ten kijf veel op haar geweten. Maar het is, zoo goed als het materialisme, een woord van gisteren. Welnu, waar de oorzaak van zoo ernstige euvelen van ons onderwijs wegrinkt dag aan dag, daar zijn de tijden rijp om die euvelen zeiven aan be tasten. Wanneer zich daartegen niet, zoo komt ons de schrijver in Onze Eeuw waarschuwen, de demooratie verzotten zou. Het ie het cenige deel van zijn opstel, waar mee wij het vlak oneens zijn. Zijn onberede neerde tegenzin in de demooratie heeft dr. Holwerda zonderlinge paaien gespeeld. Een paar citaten tot bewijs: „Er troont boven ons een wetenschap, waar wij niet bij kunnen en die wij toch moeten eerbiedigen. Behoef ik wol te zeg gen, dat onze tijd zeer weinig neiging heeft tot zulk een eerbied? Ja, maar die weten schap, al staat die ons be hoog, is toch in het belang van het geheolo volk. Heel mooi, maar men geeft niet om een invloed, dien men niet tasten en voelen kan. Doch waarom zou men die wetenschap niet wat naar beneden halen Men beproeft het met hoogor onderwijs voor het algemeen. Dit is in riolizolf een onmogelijkheid. Onder wijs, werkelijk voor het algemeen gesohikt, is óf middelbaar óf lager, ook al wordt hot door een professor gegeven. Dit laatste geeft er alleen een 'prettig schijntje aan; men kan zich dan verheelden dat het hoo- ger is." „AI kan een jongen goed lessen leeren, daarom doot men hem en do maatschappij or nog geen dienst mee hom uit zijn spheer te nikken. Onderwijs, dat zich aanpast aan de behoefte van ieders stand, is voor verre weg de meesten de grootst© zegen." Do heer Holwerda heeft do democratie wel op haar smalst gezien wanneer hij meent, dat zij óp dit st.uk mot hem van mem. ng verschilt. Aan ziekelijke uitwassen determineort men geen plant. Het zijn slechte democraten, die deu' ar beider liefbt lieer maken. Wat op het stuk van onderwijs in de democratische lijn ligt is juist het verschaffen van deugdelijk on goedkoop volksonderwijs, van praotisch vak onderwijs niet het minst." Ongevallenwet 1901. De „Staatscourant" bevat een koninklijk bosluit tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in de artikelen 52, tweede en derde lid, en 59, sub 1, 8 en 4 der Ongevallenwet 1901. In de eerste plaata wordt daarby aange geven de w{jze, waarop men berekent het bedrag, waarvoor door een werkgever zeker heid moet zjjn gestold, ten einde te kunnen wordon toegelaten om zelf het risico te dragen van de verzekering zijner werklieden. Een verzoek om zelf het risico te mogen dragen, wordt gewoigord in de navolgende gevallen: lo. indien het toestaan van het verzoek ten gevolge zou hebben, dat het aantal werk lieden, voor rleico der Rijksverzekeringsbank verzekerd, minder dan 60,000 zou zjjn; 2o. indien de werkgever in gebreke is eenige aan de Rijksverzekeringsbank ver schuldigde premie te voldoen; 8o. indien het verzoek betreft oen over dracht van risico aan een naamlooze vennoot schap of vereeniging, welke in gebreke is te voldoen aan eenige verplichting, welke inge volge het bepaalde in artikel 55 der Onge vallenwet 1901 op haar rust; 4o. Indien op den datum van ontvangst van het verzoek nog geen twee jaren zijn verloopen sedort het tijdstip, waarop do ver zekering voor eigen risico door den werk gever of de overdracht van het risico aan oon naamlooze vennootschap of vereeniging op verzoek van don werkgever is geëindigd; 5o. Indien de werkgever by onherroepeiyk gowordon vonnis is veroordeeld wegens eenig misdryf, bedoold in artikel 101, .102 of 103 der Ongevallenwot 1901, of wegens het niet of niet tydig nakomen zyner verplichtingen ingevolgo artikol 85, 62 of 84 dier wet en in dit geval nog geen twee jaren 2yn ver loopen sedert een vroegere veroordeehng van don werkgever wegens het niet of niet tydig nakomen van een dier verplichtingen is on herroepeiyk geworden flo. Indien de werkgever by onherroopeiyk geworden vonnla ls veroordeeld wegens het niet of niet tydig nakomen zyner verplich tingen Ingevolge artikel 88, eerste lid, of 61, tweede en vyfde lid, dor genoemde wet en nog geen twee jaren zyn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den werkgever -ftegene het niet of niet tydig nakomen van dozelfde verplichting is onherroepeiyk ge worden 7o. indien niet met In-aoht-neming van de bepalingen van dit besluit aan de Ryksver- zekeringsbank de ingevolge artikel 52 der wet vereischte zekerheid is gegeven; 8o. indien het verzoek betreft een over dracht van risico aan een naamlooze vennoot schap of vereeniging, ten aanzien waarvan artikel 57 der Ongevallenwet 1901 ls of wordt toegepast 9o. indien het verzoek betreft een over dracht van rleico aan een naamlooze vennoot schap of vereeniging, welke in staat van faillissement verkeert of aan welke Burseance van betaling is toegestaan of ten aanzien waarvan een verzoek tot faillietverklaring of tot surseance van betaling aanhangig is; 10. Indien het verzoek betreft het dragen der verzekering voor eigen risico en de werk- gevór in staat van faillissement verkeert of hem eureoance van betaling is verleend of ten aanzien van den werkgever een verzoek tot faillietverklaring of tot surseance van be taling aanhangig ie. RECLAMES, A 40 Cents per regol. tea raadgeving aan rlieuiualieklijdcrs. Zeer zeker zal men bij het lezen van heb volgende zeggen, alweder eau raadgeving bij de duizenden dde we reeds ontvangen heb ben, on dat kan ook ndofc andere, want wij me enen mot te overdrijven door te zeggen, dat zeker wol de grootste helft van heo mensahdom door min of meer rheumatiseko pijnen geplaagd ie. Maan- men weet ook ze ker wel dat do wetenschap op heb gebied van geneeskunde nimmer achteruit- dook eteeds vooruit gegaan is, men weet ook dat de rheumatische pijnen voortkomen uit don soohten toestand van het bloed, het gaat or dus om een krachtige hemieu wei en hersteller van het bloed te vinden. Dat middel is thans gevonden; het is onbe grijpelijk dat zoo'n kleine Pi nik-Pil zooveel kracht kan bctoitton ©n toch zal het zeker niet de eerste maal zijn dat gij, waarde le zers en lezeressen, op deze zelfde plaats de abteeten hebt gelezen van geloofwaardige personen, van wie de naam met nauwkeu rig adres steeds ie aangegeven geworden. Wij laten hier thans het attest volgen van een 60-jarige vrouw met name A. F roderiks wonende Markeplein, te Amsterdam. Sedert 5 jaren, zoo verhaalde zij aan onzen ver slaggever was ik lijdende aan chronische rhoumobiek, de knieën zwollen op en het loopon werd mij laetig. Ten gevolge van dezo vreeeolijke pijnen vorminderde mijn eetlust, do slaap was onrustig en ten gevolge daar van, mijn gevorderden leeftijd in aanmer king genomen, verzwakte ik van lieverlede. Mijn dochter wist niet op welke wijze mij te verplegen en daar zij reeds zoovele genezin gen vernomen had dn dergelijke gevallen als het mijne, van verfcrouwbaro personen, raadde zij mij ten sterkste aan tot het ge bruik der Pink Pillen van Dr Williams over te gaan. Daarom bestelden wij eenige doosjes bij den heer v. Tuyl an de Paloifstraot te Amster dam, en na verloop van eeniigen tijd l gon ik de heilzame working op mijn gestel te ondervinden Zij hebben mij bepaald zeer op geknapt, natuurlijk begrijp ik zeer goed dat ik mijn twin tig jarigen leeftijd niet meer terug zal krijgen, maar vóór haar gebruik was ik haast niet in staat een kopje in mijn handen to houden on thans zooals U riet neem ik de kleine huiselijke bezigheden waar. Wij zijn overtuigd dat verklaringen van personen op dien leeftijd wel niet in twijfel zullen getrokken worden. Wij kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel acht geve de echte Pink-Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk allo goede producten worden ook de Pink-Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat rij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende besbanddcelen be zitten ze in geenen deele. Kooptao slechts bij do depothouders, die onder do attesten zijn aangegeven of zoo gij maar cenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothoudor komen, den beer Sna- bilié Prys f 1.75 de doos; f9.- per 6 doozen. Verkrygbaar by J. H. I. SnabiluJ, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothoudor voor Nederland, en in de apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook ocht vorkrygbaar voor Leiden en Om streken by Reyst Krak, Drogisten, Bees tenmarkt Wyk 5 No. 41, on J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 5. 12193 88 Mijnheer de Redacteurl Wil mij s. v. p. in do gelegenheid stollen, door middel van Uw geacht blad, een op merking te maken. In de eerstvolgend© Raadsvergadering zul len de Verordeningen, betrekking hebbende op het Slaohthuis, verdor worden vastgesteld, daarbij komen dan ter sprake eenige wea- schen, uitgedrukt in verzoekschriften van Vercenigingen van belanghebbenden, vlecsch- houwers en varkenselachtors. O. a. vragen zij het verbod van invoer van niet gekeurd vlcesch ook uit te strekken tot hoeveelheden beneden do 5 K.G. het maxiimim-gowicht van een. postpakket- Ik zou weieens willen woton, met welk recht en op welke wijze men dien invoer door middel van de post kan tegengaan. De postpakkettenbestelling is een tak van staatsdienst, en geen gemeentelijke verorde ning kan een beperkenden invloed uitoefe nen op de uitvoering. Het verlangen is toch niet, den inhoud dor pakketten te plaat-sen onder politie-contröle? Het onmogelijke van dien wcnsch springt dadelijk in het oog. Een bepaling in dien zin, zoo de meerderheid in een gemeenteraad toch mocht besluiten haar vast te stellen, zou onvermijdelijk door hoogero autoriteit vernietigd worden. Nie mand kan mij beletten, per postpakket te bestollen wat ik wensch te ontvangen, en beslaglegging zou alleen kunnen geschieden bij rechterlijk vonnis. Wat'wil men dan? Er is maar één middel om die toezendin gen to doen ophoudeh. De vleeschhouwers en varkensslachters kennen het, maar zii wen den hot niet aan. Als men van elders vlcesch van uitmuntende hoedanigheid kan laten ko men tegen een prijs, belangrijk lager dan het hier verkocht wordt, zullen vaders van groo- te gezinnen met schrale inkomsten de gele genheid om zich te bevoordeelen, niet onge bruikt laten. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. J. A. do Vrager. Geachte Heer Redacteurl Andermaal roepen wij uwe welwillendheid in om onderstaande regelen te plaatsen als tweede antwoord aan den heer X. Wie zijn winkeliera in uurwerken? Hier voor houden wij allen die buiten het uur werkmakersvak om uurwerken verkoopen, uitgenomen diegenen zooals er ook zijn die in het vak zijn opgegroeid en hiervan zijn afgegaan om dan later een zaak te beginnen, waarin zij soms met andere artikelen ook uurwerken verkoopen. Dezen hebben wij niet op het oog, wij hebben het noch tegen den een, noch tegen den ander persoonlijk, maar treden in algemeenheden. Winkeliers met vakkennis hebben zich dit niet aan te trek ken. Wij gebruiken hier is u zelf toch wel van overtuigd geen ongeoorloofde middelen om ons doel te bereiken, want was er een Staat-s-Commissie om voor dit vak den knoeihandel tegen te gaan, dan was de *N B. van Horlogemakers overbodig. Dat de winkeliers met beproefde fabri kanten of leveranoiers zaken doen, doet niets ter zake. Waarvoor is het repasseeren van uurwerken? Ons vakmannen gebeurt het mcormalen dat wij ook van beproefde fabri kanten uurwerken ontvangen, die niet ver koopbaar zijn; dezo zenden wij direct terug en deze vinden vanzelf een plaate door de leveranciers bij niet-vakmannen. Onze bewe ring van minder goede uurwerken is hier mede dus wol bewezen. Wat uw garantie be treft nadat zij door een kundig horlogema ker gerepasseerd zijn, doet ons denken aan iets anders. Vergun ons een beeld te gebrui ken. Gestold u bezoekt een bouwkundige, ton minste die zich hiervoor uitgeeft, en u vraagt een begrooting en indeeling van een huis en die Mijnheer zegt: wacht, dan zal ik mijn bediende even roepen wat die er van denkt, welke gedachte krijgt u dan van zulk een bouwkundige Immers hetzelfde als het weldenkende publiek van u, winkelier in uurwerken. Dus wanneer u mot uw ga rantie weer van anderen afhangt, die door uw betaling aan u ondergeschikt zijn, dan wordt het spreekwoord bewaarheid: wiens brood men eet, wiens woord men spreekt; en wanneer do winkelier als hij goede uur werken verkoopt het loon betaalde wat hier voor voreischt wordt, dan zou er goed gere- 'passeevd worden, doch dit is thans niet het geval cn daarom wordt hiermede dan ook veelal de hand gelicht. Als u wist welken last wij doorloopend hebben met zoogenaamd gerepasseerde uurwerken van winkeliers, dan zou u verbaasd staan; wanneer uw repasseur u waarschuwt, zijn deze al reeds verkocht en afgeleverd, dus te laat. En wat onze secre taris betreft over het noteeren van prijzen, dit is een persoonlijke zaak, die den Bond niet aangaat; hij heeft deze uurwerken in voorraad gehad om het publiek van quali- toit en prijs te overtuigen. Dus, Mijnheer X., wij hebben uw laatste schrijven op den voet gevolgd. Wie heeft zich nu belachelijk gemaakt, u of de afd. Leiden van den Bond van Horlogemakers? Wij eindigen, geachte Heer Redacteur, met onzen hartelijken dank voor de~ verleende mimto voor dit betoog ons afgestaan. Afd. Leiden en Omstreken van denNeder- landschen Bond van Horlogemakers. [Wij sluiten hiermede het debat. Red.] MenmoldtonsuitDen Haag: D© voortvluchtige logementhouder Zanoni, wiens opsporing in het Algemeen Politie blad was verzocht, omdat hij zich Zondag jl. in het Lamgroen heeft schuldig gemaakt aan zv.are mishandeling, welke waarschijnlijk den dood van den verwonde ten gevolge zal hebben, is gistermiddag hier ter stede door do politie aangehouden in de woning van een zijnor familieleden in de Gerard-Dou-straat. Teen de aangehoudene bemerkte, dat de po litie zijn schuilplaats had ontdekt, deed hij nog eerst een poging om over het dak te ont vluchten. Aan ontkomen viel niet to donken, want do politie-dienaren klauterden hem fluks na en brachten hem weldra naar bene den. Do man is in verzekerde bewaring ge bracht. Gistermiddag veroorzaakte oen belemmering in de electrische verlichting te 's-Gravenhage plotseling op verschillende flaatsen een kleine stagnatie. In de verga derzaal van de Tweede Kamer en in verschil lende bureaux van departementen van alge meen bestuur o. a. zat men plotseling in het duister en word, voor zoover er in de ver schillende lokalen gas aanwezig was, hiervan gebruik gemaakt. Zoo ook werden do werk zaamheden in de vergadering der Volksver tegenwoordiging bij gaslioht voortgezet. Vermakelijk was het gisteravond te zien hoe tijdens de storing vele winkeliers hun uitstallingen van licht voorzagen door mid del van kaarsen, gestoken in alle voorwerpen, die „kaarshoudend" bleken. Ook in café's behielp men zich op dergelijke wijze; het plotseling uitgaan der lampen on gloeilich- ten was veroorzaakt door een defect aan den kabel, waardoor do fabriek aan het Hofsim gel plotseling in duisternis werd gehuld, wat groot© moeilijkheid borokkende. In de pa leizen van de Koningin en de Koningin-Moe der moest men zich voorloopig met kaars licht behelpen. Om zeven uren hadden de meeste verbruikers weer hun licht. In de 10 jaren van exploitatie van het elect-risch station is dit de eerste noemens waardige storing geweest. Omtrent de w£re oorzaak van de llcbtcrisir wordt het volgende medegedeeld: Er ls in" een van de voediogskabela in da si raat eon defect ontstaan. Ten gevolge hiervan moest de stroomleveriDg worden onderbroken, aangezien tweemaal by herhaling bleek dat met vohiangelaten stoomdynamo de kortsluiting niet was weg te branden. Nadat de defecte voedingskabel in zijn voedingspunten was gedoleerd, kon met de atroomlevering tegen acht uren worden aan gevangen. De oorzaak der beschadiging ligt vermoe- deiyk in de uitoering van grondwerken, waarvan het centraalstation vaak geen kennis draagt. Eon dagblad fce Rotterdam had zijn hbonnés verzekerd o. a. voor 00 bij doodgaan, ten gevolge van een ongeluk in of buiten beroep. De verzekerden wanen her- verzekerd bij de „Onderlinge" te 's-Graven hage, onder meer op voorwaarde, dat de ver zekerden geen recht van uitkeering tegen het dagblad konden doen gelden, wanneer dó „Onderlinge" niet betaalde. Bij aan een der geabonneerden overkomen ongeluk de man viel in het water en ver dronk weigerde de „Onderlinge" te betalen op grond dat niet gebleken was, dat de man door een van buiten komend onheil te water was geraakt en hij evenzeer door een duize ling daarin terecht zou kunnen gekomen zijn. Dientengevolge keerde ook het dagblad aan de weduwe niet uit. Dit werd een proces en do Rotterdamscuo rechtbank besliste dat het in liet water val len ten gevolge waar ran men verdrinkt, to beschouwen is als een der onmiddellijke oor zaken van „een lichamelijke beleediging den verzekerde onafhankelijk van zijn wil over komen", zooals het in de polia staat uil ge drukt, en liet de weduwe toe de door haar blcot gestelde feiten, nl. dat haar man te water was geraakt en verdronken, door ge tuigen to bewijzen. Van dit vonnis kwam het dagblad in lioo- ger beroop bij hot Haagsche gerechtehof, en namens de courant pleitte mr. F. Wolfson o a., dat het niet voldoende was dat de we duwe alleen maar te bewijzen had, dat haar man was te water geraakt on verdronken. De vraag was: waardoor is hij te water ge raakt 1 Mr. I. Mortier Hynmns, voor de weduwe optredend, verdedigd© d© beslissing der rechtbank. Uitspraak over 6 weken. Doorhotijsgezakt. Gistermor- gen omstreeks half acht waagde rich de acht jarige W. de Vries op het broze ijs van den Ocstsingel te Haarlem. Het duurde niet lang of het knaapje zakte er door. Zijn tienjarig broertje snelde naar huis eu riep om hulp. Vrouw Do Vriea snelde toe, doch van het kind was niets meer to zien, daar het stoom gemaal te Spaarndam maalde en er dus een sterke stroom in het water was. Do vrouw liep het ijs op, doch zakte er eveneons door en verdween ook onder het ijs. Haar dertienjarig dochtertje wilde helpen,- liep ook het ijs op en zakte er eveneens door, doch kon gelukkig zich weder op den kant werken .Zij riep de hulp van horen va der in, die tot aan den hals in het water liep en zijn vrouw en zoontje vau onder het ijs wist to halen en op het droge bracht. Gelukkig dat het meisje om haar vader riep, anders waren zeer zeker twee menschen- levens te betreuren geweest. (O ,H. C.) HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: 0. van Parijs en A, Bulk. Gehuwd: A. C. van den H envel en M. E. 0. 0. Biesheuvel. Bevallen: M. W. Dol geb. Houooop Z. M. M. Franken geb. B09 Z. M. B. van 't Hof geb. Biesheuvel Z. M. Bakker geb. Touw D. A. Griekspoor geb. Vissers D. M. C. Boot geb. Dunweg Z. 0. Selis geb. Kroezen D. P. de Vlieger geb. De R\ik Z. Overleden: T. H. Spierings 6 w. C. J. Rosekrans 10 m. M, van Hal 78 j. G. Otte- vanger 68 j. M. van Duuren 3 m. G. Kaars 15 j. LISSE. Geboren: Maria, D. van W. van Groen en N. Zorge. Gerradina Maria, D. van C. van Stein en A. M. C. Feldmann. Aalt, Z. van G. Ravenhorst eu A. v. d. Essenburg. Overleden: Anna Maria Schrama 3 j. Johannes Raaphorst 2 j. NOOllDWIJK. Geboren: Antonina Jozef, Z. van P- van Schio en W. J. Zonneveld. Gerarde Cornelia,* D. van G. Suijkerlond en M. C. van Cossel. Wilholmina Johanna, D. van Q. van Os en J. Bouwmeester. Ondertrouwd: N. W. van Exter 24 j., van Hazerawonde, en Huiberlje Verloop jd. <3 j. Getrouwd: Engel Hoek 22 j. en Sicntjo van der Niet 20 j. Klaas de Be3 28 j. en Dirkje Wassenaar 26 j. Overleden: Maria Johanna Groen evrond D. 2 j. RIJNSBURG. Geboren: Johannes; Z. van £L Jungerius en A. Zandbergen. Cornelia Adrians, D. van G. A. den Haan en M. v. d. Akker. SASSENBEIM. Geboren: Franciscus Theo doras, Z. van J. Bentvelzen en M. Berbee. Cornelia Catharina, D. van C. Kipping en M. C. Noordérineer. UiTLOTINGEfij. LOTEN VAN PARIJS 4 pCt. van 1865. Trekking 15 Dec. Betaalbaar 1 Fobr. 1908. No. 63177 Fr. 150,000; No. 469618 Fr. 50,000; Nos. 357102, 500116, 546298 en 599303, elk Fr. 10.000; Nos. 14964, 401595, 450517, 472877 au 507051, elk Fr. 5000; Nos. 39933, 83180. 136948, 159854, IG'2583, 184567, 202580, 892041, 424777 en 481555, elk Fr. 2000. LOTEN SUEZ-KANAAL 5 pCt. van 1868. Trekking 15 Dec. Betaalbaar 2 Jan. 1903. No. 5747 Fr. 150,000, Nos. 117S70 en 267578. elk Fr. 25,000; Nos. 123272 en 195471. elk Fr. 5000. De volgende Nos. elk Fr. 2000: 114599 320841 253717 182987 278944 296282 102339 158531 61869 814851 44683 257595 172791 274743 45456 191805 262903 220844 15758S 19871 LOTEN VAN PANAMA S3/, pCt- van 1888. Trekking 15 Dec. Beiaalba.ir 15 Jan. 1903. No. 47326 Fr. 500,000; No. 954090 Fr. 100,000 Nos. 495862 en 1789867, elk Fr. 10,000; Nos. 440445 en 1481236, elk Fr. 5000; Nos. 223307, 269220, 1233728, 1425240 en 1461517, elk Fr. 2000. De volgende Nos. elk Fr, 1000: 849493 4-57548 940066 406292 218690 886911 779410 485647 918291 1627878 450SS8 1121406 518002 1958436 1449585 273-338 1983086 354292 1585939 1.336300 1790774 813077 339181 1042384 1726921 1918854 1521648 804079 17oSb85 843216 1672158 1727S61 363108 859629 49<M82 1792035 1656241 1680184 950248 567870 1601/96 1553450 lli'. 74-5 167-7:8 502251 804390 495877 886291 1297674 912oö0

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 6