If. 13131 A0. 1902. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Onder onze vroede Vadeien. Vrijflao; 13 December. LEIISCH M&BIAB PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per week 9 Gents j per 3 maanden 2 J f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sjjn B 1.30, Franco per post 1.65. PRIJS DER AU\ ERTKNT1KN Van I6 regels f 1.06. Iedere regel meer ƒ0 17^. - Grootere lettors naar plaatsruimte. Kleine advertentiën fan 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Oonte. - Voor het incaeeeeren wordt G 06 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Offieieele Kennisgeving. 1 Gebruik van duinwater. - Buigemeeaier en Wei houders van Leiden brengen fer keun»9 vau de abonnentea der Leidsohe duia- krater maateohnppu: dat ingevolge de abonnementsvoorwaarden de contractant verplicht is Burg te dragen dat de kraan dienende tot afsluiten van het water nabij de straat bij vriezend weder dee nachts worde e slut en; dat vele contraotanten in plaats van deze ver lichting na te kouien des naohts de kraan der aterleiding opentenen en dieniengevolge een eer ot minder gioote hoeveelheid water nuttelooe ten wegluopen; dat ten gevolge daarvan by de strenge vorst er laatste weken het waterverbruik des nachts goodanig is toegenomen, dat by voortduring van dat vermeerderd gebruik, watergebrek niet zou "*"unnen uitblijven; dat zij mitsdien drn contractanten andermaal »n met den meosten erust hun verpiichiiog onder Let oog breDgeD oui by viiezend weèr de ioidrng in buu woning des nachts ai te sluiten; dat toch indien ua enkele dageu blijken mocht, dat de abonuenten aaa deze waarschuwing geeu gevolg geven de Direct te der L;uin walerm.tat- echappy ziob genoodzaakt zou zien, ten einde •matiger gevolgen te vooikomen, de hooidkiaan te Katwijk geduionde den nacht at te 6luiten. liurgemeeater en Wethoudeis voornoemd, Leioen, it. L. JUTA, Ni eth., loco-burg. 12 Deo. 1902. VAN HKYüT, Secretaris. Van do 30 leden waren gistermiddag slechts drie-en-twintig opgekomen; als we wel hoor den waren er ccnige door ongesteldheid ver hinderd. Voordat de notulen waren gelezen naxn de voorzitter, de waarnemende burge meester do heer H. C. Juta het woord en wijdde met ontroering in zijn 6tem eenige waardeerende woorden aan den om gezond heidsredenen afgetreden burgemeester mr. F. Was. Onzo lezers kunnen elders in dit blad de van groote waardeering getuigende toespraak van den heer J uta lezen, onzo taak is te trachten don indruk weer te geven, dien deta woorden op do vergadering tn aak tem Er heerschte een drukkende stilte. De enkele opsomming van het voornaamste, onder Was' bestuur tot stand gekomen, deed blijkbaar in al zijn omvang gevoelen liet groot verlies, dat de gemeente 'ijdt door dit heengaan. Vele raadsleden' zullen de hoogo gestalie zich als voor 't laatst nog eens ge dacht hebben in den voorzitterezelel, met on verstoorbare kalmte, den Raad volkomen bc- beorschcncL 't Was iets pijnlijks zich er van verzekerd te weten dezen man daar immer weder te zullen zien. Met weemoedige in stemming werden de laatste woorden des voorzitters, waarin hij den wensch uitsprak:, dat den heer Was. nog menig rustig en onbe zorgd levensjaar mocht beschoren zijn, ont vangen. Minder nog dan gewoonlijk werd er aan dacht gcsohonken aan het lezen der notulen. Ook in de ziel van een raadslid laten de in drukken zich maar niet onmiddellijk uitwis- echen om plaats te maken voor ander schrift* Toch moest men aan den arbeid. Een lange (ngenda lag voor de hecren gereed. Do heer De Goeje kwam, wat bijna nooit gebeurt, meteen opmerking naar aanleiding ;dor notulon. Niet dat hij op de notulen"zclf aanmerking had te maken, daarvoor waakt do accuratesse van onzen secretaris wol, maar b-j vroeg alleen wat toch wel het Noordeinds- n'n was. Een collega van dezen spreker gemeend, dat dit aan den overkant van 'de Wittopoort was, anders had hij wel ge zorgd een adres tot den Raad te richten om niet de tram l >t voor zijn woning te laten komen, wat he i zou noodzaken te verhuizen Wat zou de voorzitter er anders aan doen, dan eens even de schouders op te halen en te denken: mosterd na den maaltijd. De Rnnd kon toch moeilijk terugkomen op een besluit na ampele beraadslagingen in de vorge zit ting genomen. 1 Na een kort debat over de wenschelijkheid om praeadvies van B. en Ws. op de inge komen adressen in zake de verordening op d.n invoer, het vervoer, den doorvoer, de keuring van vee en vlcesch en den handel 'in vleesch in de gemeente Leiden ging men ,toc het doen van eenige benoemingen over. Dr. H. A. Oort, een oud stadgenoot-, werd de gelukkige geneesheer van het sanatorium „Rhyngeest", voor een man, die van weten schappelijke studie houdt, een begeerenswaar- de betrekking. De hcoren Van Lidth de Jende en De Lange zagen zich benoemd tot leden van de commissie van het Slachthuis; een nieuwe Raadscommissie alweder, zeker niet ,do laatste bij zich steeds uitbreidende ge- meer. tel ij ke werkzaamheid. De heer De Lan ge, die jarenlang een zeer verdienstelijk lid van Fabricage was en daarvoor wegens het aanvaarden van een rijksbetrekking moest bedanken, zal zich, nu hij deze betrekking weder heeft neergelegd, zeker met niet min de- ijver toeleggen op dezen omvangrijken ^tak van gemeantediensfc. Het verzoek van het bestuur der Vereoniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen om goedkeuring van de wijziging der statuten, gaf geen aanleiding tot discussie. Als het ge tij vorloopt, behooren de bakens te worden verzet. De Woningwet stelt weder andere eischen, waarnaar de Voreeniging haar ar beid en ook haar statuten moet inrichten. Ook de instructie van den zooovon benoem den geneesheer voor Rhyngeest" ging er zonder haperen door en toen kwam aan de ordede zaak, waarom zoovele slagers achter de balustrade hadden plaats genomen, de verordening voor invoer enz. Zij moesten echter op do „koude" pers hun geduld nog eonigon tijd op de proef stellen, want de openbare zitting werd geschorst on veran derd in con met gesloten deuren. Zoo'n ge heime zitting kan wel eens lang aanhouden, de hoeren kunnen zich daar vrij uitspreken en smakelijk rooken. Ditmaal duurde zij ech ter niet lang, men wist nog een heel stuk werk voor zich. De deuren gingen weder open, de slagers drongen weder naar bin nen. Do hcoron Pora on A. J. van Hoeken dron gen onmiddellijk aan op uitstel der behan deling van de reeds genoemde verordening, om praeadvies te ontvangen, niet zooals zo eerst vroegen van Burg. en We tbs., maar van do Comm. voor de Strafverordeningen zooals de heer Fockema Andreae nader had verduidelijkt. Aan deze verordening hing nog vast, die betreffende do wijziging op de markten. Deze moest dus ook in hetzelfde lot doelen. Het voorstel tot verdaging werd rij kelijk ondersteund, do voorzitter gaf daarom noodgedrongen toe. Aan het verlangen van den heer Sijtsma om naar aanleiding van het adres, inzake de verordening regelende de belastingen voor het gebruik van het Open baar Slachthuis, ook dit punt uit te stellen, wilde hij echter niets weten. Op deze veror dening moest de koninklijke goedkeuring verkregen worden en als men de behandeling ging uitstellen zou men niet op tijd er mee klaarkomen. Diia toog men aan den arbeid. De slagers achter rekten hun halzen van louter belang stelling. Onze lezers hebben gisteren den loop dor discussiën over deze zaak kunnen vol gen cn weten dat er slechts één wijziging var beteekenis in is gebracht, betrekking hebbende op het koelhuis. In strijd met de oorspronkelijke bedoeling zal het koolhuis het geheel© jaar voor het ge bruik geopend zijn met uitzondering natuur lijk van don tijd die voor reiniging noodig is. Wat wij hierover hoorden van de slagers zelf, de meest bevoegden om in dezen te oor dcelen, dan is dit voor hen een groote ver betering. Niet alleen in den zomer, maar ook bij wisselende temperatuur in andere jaargetijden komt het koelhuis zeer te stade. Dat de prijs vau f 20 per vierkanten meter tot 10 werd gereduceerd was een meeval lertje, waarop de slagers zeker niet hadden durven rekonen. Wij hebben er goeden moed op, dat het voor de gemeente ook geen schade zal blijken te zijn. Het gebruik van het kool huis is niet iets noodzakelijks. En bedrag van 20 per vierkanten Meter had wellicht menigeen afgeschrikt voor het huren van een of meer oellcn, die er than vel van zullen profiteeren, wat ten slotte o k den vleesch- gebruikers weer ten goede zal komen. De Voorzitter zag die zaak niet zoo roos kleurig in, hij vreesde, dat men later nog wel eens zou moeten vorhoogen, wat dan on tevredenheid zou verwekken. De tijd zal hierover intusschen uitspraak moeten doen. De heer Bosch vond in het algemeen de tarieven te hoog. Hij durfde evenwel niet met voorstellen tot verlaging voor den dag kemen en wilde slechts do toezegging van B. en Ws., dat de tarieven zouden verlaagd worden, indien de exploitatie meeviel. Deze toezegging kon de Voorzitter heel gemakke lijk geven, al was zij eigenlijk niet noodig, omdat de Gemeentewet daartoe reeds dwingt. De heor Bosch meende zich ook nog ver dienstelijk te maken voor den kleinen man door een verlaging voor te stellen van het keurloon voor toebereid spek. Hij had ech ter er niet aan gedacht dat men daarmede een premie zou stellen op den invoer van dit artikel, ten koste va nde slagers binnen de gemeente en trok, nadat de voorzitter hem hierop attent had gemaakt, onder eenige re serve zijn voorstel in. Daarna ging de rege ling er in haar geheel door. De vlceechhou- were en slagers kunnen nu reeds hun reke ning maken, wat de meerdere onkosten be treft. De heer Pera had een berekening van oen slager, die thans ruim /0 per weck on kosten had, welke na het gebruik van het al? chthuis tot f 18 a 19 zouden stijgen. Wij zijn het met den Voorzitter eens, dat zulk een opgave op zichzelf niet veel zegt. Men z hi dan allereerst moeten weten, van hoe grooten omvang deze zaak is, of ook de kos ten voortvloeiend uit eigen slachtplaats in aanmerking zijn genomen, enz., enz. Daar is o zooveel over het slachthuis geklaagd en gemopperd, misschien dat het in de toepas sing nog wel een beetje meevalt. Wij willen het hopen. De heer De Goeje bracht hierna een vijftig jarig jubilé in berinnering. Vandaag of morgen zal het een halve eeuw geleden zijn dat de Stedelijke Werkinrichting werd ge opend. Vroeger hadden de Leidsohe ingeze tenen veel last van bedelaars, waaraan deze instelling grootondoels een einde heeft ge maakt Men krijgt ©enigszins een denkbeeld van het nut dezer inrichting, als men weet, dat in het jaar 1901 werden opgenomen 22.931 volwassen mannen en 5353 kinderen, gemiddeld per dag 70 personen. Aan arbeids loon werd uitbetaald /3350, en aan voeding /3118. De inrichting wordt bestuurd door vier leden uit den gomeenteraad en drie uit do burgerij. Onder de eersten is er één, de heer P. L. O. Drieseen, die zooals de heer De Goeje herinnerde, reeds 45 jaren deze be trekking bekleedt Hij stelde voor, dat na mens don Raad op bedoelden dag aan het be stuur een schrijven van gel uk wensch ing werd gericht. De Raad kwam er op deze wijze nog al goedkoop af en stemde er zonder aarzelen dan ook mee in. Misschien ware dit niet zoo gemakkelijk gegaan, indien hij had voorge steld, den verpleegden op kosten van do ge meente eens extra te onthalen. Het slot der vergadering werd ingeno men door een debat naar aanleiding van do door den heer Bosch, als gemcentecommissa- ris, tegen Burg. en Weths. geuite grieven. Burg. en Weths. hadden, zich schriftelijk zeer uitvoerig verantwoord en als hun mco- ning uitgesproken, dat hun houding tegen over den Commissaris correct geweest is. D". heer Bosch meende, dat uit het antwoord van Burg. en Weths. is gebleken, dat de iu zijn eerst gestolde vragen g .noemde za ken juist waren niet alleen, maar dat er nog veel meer is geschied, waarvan hij geen ken nis droeg. Hij toonde dit nog nader aan. Over de Bewering dat hij geen goed begrip heeft over zijn taak als commissaris wilde hi„ geen uitspraak doen, maar verdedigde zich uitvoerig tegenover het verwijt dat hij zelfs een te lijdelijke houding zou hebben arr.geuomen; hij had gedacht te moeten hoo- ren, dat hij niet lijdelijk genoeg was ge weest. Het hoofdbezwaar en de beschouwing van B. on Ws. is volgens den hoer Bosch ech ter hun opvatting van de taak van don Com missaris, die buiten alle gegevens van het Dag. Bestuur toch maar zorgen moot in de kleinste bijzonderheden op de hoogte te zijn. Dan moet men benoemen een ambtenaar te gen voldoend salaris, want die arbeid eischt den vollen mcnsch. Trek dus dit terug, M. do V., aldus ein digde de heer Bosch, en geef mij de verzeke ring, dat mij voortaan van allee mcdedeeling zal worden gedaandan alleen is er kans op de gcwenschte aangename samenwerking, an ders zou hij zich voorbehouden op deze zaak een nadere beslissing te nemen. De Voorzitter antwoordde uitvoerig. Zoo lang over de plannon nog overleg werd ge pleegd met den directeur van gemeentewer ken on de Commissie van Fabricage, be stond er volgens hem volstrekt geen reden den commissaris daarover te hooren. Hij meende, ook na hetgeen de heer Bosch had in 't midden gebracht, nog altijd, dat B. en Ws. geen enkele fout. hebben begaan, al wil de hij gaarne de verklaring afleggen dat zij, wanneer ze ook in de toekomst voorlichting wcnschen bij den heer Bosch zullen aanklop pen. Ten slotte sprak hij nog eens zijn leed wezen er over uit, dat de zaak op deze wijze is behandeld. Men behoort naast elkaar, niet tegenover elkaar te staan. De hoer Fockema Andreae, die in deze zaak straks als vrederechter zou optreden, stelde zich de vraag: heeft de heer Bosch eigenlijk wel reden tot klagen? Zijns inziens niet, als bij bedenkt wat de roeping cn de taak is van den Commissaris. Niet B. en Ws. hebben hem in de eerste plaats te raadple gen, maar hij moet in de vergaderingen dor Duinwatermaatschappij op zijn post zijn, er voor waken, dat er buiten weten van den Raa dals bij verrassing geen besluiten wor den genomen in strijd met de belangen der gemeente. Gelukt het hem niet zoo iets on gedaan te arijgen, dan moot hij Burg. en Weths. daarover inlichten en zoo noodig waarschuwen. Zoo is volgens dezen spreker indertijd de taak van den Commissaris der gemeente opgevat en zeer terecht. En daar om hadden B, en Ws. niet telkens te vragen maar af te wachten wat de Commissaris deed. De beer Bosch replioeerde nog een paar malen, de Voorziter deed hetzelfde, de heer Pera sloeg eenmaal de handen van verbazing ineen., en do heer A. J. van Hoeken wilde instantelijk van den Voorzitter verne men of B. en Ws. bereid zijn in het vervolg den Commissaris van alles kennis te geven en van alle zaken op de hoogte stellen, ter wijl sommige leden do quaestie niet van zoo veel algemeen belang achtten om er den maaltijd voor uit te stellen en... onder de debatten verdwenen. Er kwam een moment, dat er een conflict dreigde, toen de heer Fockema Andreae do partijen met een verzoenend woord tot el kander wist te brengen. Geen toezeggingen, het verleden laten rusten, nota nemen van elkanders verlangens in de toekomst en daar mee uit. Wij drukken den heer Fockema Andreae voor rijn middelaarschap in gedaohte gaarne de hand niet alleen omdat wij den vrede liofhebben, maar ook omdat anders ons verslag zulke proportion aangenomen zou hebben dat het voor de lezers ongenietbaar z-ni zijn geworden. En beeft een Commissaris bij de Leidsche Duinwatermaatschappij vre de te houden met do Directie en met het Da- gelijksch Bestuur, wij hebben vrede to hou den mot onze lezers. Zelf willen wij dit er van zeggen: schuld bekennen is een leelijk ding, doch waar twee kijven hebben gewoonlijk ook twee 6chuld. Leiden, 12 December. In het gemeenteraadsverslag der zitting van gisteren gaven wy reeds eeu kort over zicht van de woorden, welke door den waar- nemendon voorzitter, den beer H. 0. Juta, waren gesproken naar aanleiding van het altreden van mr. F. Was als Burgemeester dezer gemeonte. Wy laten die toespraak thans In haar genoel Uer volgen: .Sedert de laatste Raadsvergadering hebt gy namens den Burgemeester de mededeelmg ontvangen, dat by, wegens langdurige ziekte, zich genoopt had gezien aan H. M de Koningin ontslag als Burgemeester dezer gemeonte te verzoeken. Boewei oen zoodanig besluit kon verwacht worden, zal u het bericht daarvan toch pyulUk bobben gen off m. Een verlies gaat mon eerst recht gevoelen, als de elag gevallen iu. Het zy my veroorloofd in 't kort te berin neren wat Was voor onzo gemeente ie geweest. Nadat by in 1883 tot lid van den Gemeen teraad was benoemd, wist by door zyn yver en bekwaamheid al spoedig hel vei trouwen zyoer medeleden te winnen; door zyn zeer gewaardeerde adviezen als lid van Raadacom- missiön oefende by grooten invloed uit. Ruim 10 jaren is Wai een dei uunemendste leden van den Raad geweest; en daarna heelt hy, mei opoffering v&u zyn uitgebreide rectite- piaktyk, het Burgemeesterschap aanvaard, omdat Leiden en baar Burgory bom bei waren gewerden, en by ztch geheel wilde gevon om de belangen dozer gemeente to bevorderen. Baaidoor kon by met opgewektheid en ge boele toewydiDg zyn nieuwe betrekking aan vaarden en al beeft by da&rby geen beloften voor de toekomst aigelegd, Leidons bui gei y wiet wel nat zy aan Buigemoesier Was zou hebben, en dat zy van zyn groote bekwaam boden, zyn werkkiacht en zyn recutvaardigheid de grooiate verwachtingen mocht koeeteren. Onverdeeld wae dan ook de voldoening van de burgerU toen de benoeming van Was tot Burgemeester van Leideo bekend word, en uitte zich de vreugde daarover in zoovele blyken van sympathie. Burgemeester Was beeft de hooggespannen verwachting niet teleurgesteld; vuortvaiend, en een voorbeeld van plichtbesef en van werkkracht, daatby een groote vyand van sleur, eischte hy vau do ambtenaren groote loewjdiog en stiptheid. Be uitkomsten zyner bemoeiingen werden spoedig meikbaar. Be onderhandelingen overdegrODSuitbreidhig vorderden met, en soms werd betwyield ot er ooit iets van zou komen; maar door bet krachtig en tactvol ltigi ypen vau burgemeester Was werd overeenstemming spoedig ver kregen, on in 1896 kwam de grousuitbieldlng tot atand. Be vele wyzigingen, welke daarvan het gevolg waren, volgden geleideiyk. Onder de vele werken, welke onder onder zyn burgemeesterschap zyn uitgevoerd, mag iu de eerste plaats worden genoemd liet krankzinnigengesticht Endegeest. Tot den aankoup van het landgoed Endegeest nam LU het initiatief, en mocht do gemeente, gesteund dcor de Ihovindo, dat scboone landgoed weldra haar eigendom noemon; de oprichting van bet krankzinnigengesticht volgde spoedig. Bio prachtige bezitting en bare scboone omgeving zuilen een blyveade herinnering zyn aan burgemeester Was. Tot aankoop van de buitenplaats Rbyngeost en lot de oplichting aldaar vau een Öaimto- num voor zenuwiydere, werd onder zyn be stuur besloten; evenals tot de oprichting van een gemeenleiyk slachthuis; vau scholen, enz. Maar niet alleen aan de belangen der ge meente wydde hy zyn zorg. Het iot zynor minder gegoede stadgenooten trok hy zich zeer aan, en dat Leiden op sociaal economisch gebied met eere genoemd wordt, is niet het minst aan Burgemeestor Was te danken. Wy denken daarby aan den steun verleend om woningtoestanden te verbeteren; aan de wijk verpleging, enz., om niet te vergeten dal door zyn persoonlyko bemoeiingen een aaozteniyk fonds werd byeengebiacht, waaruit by even- lueele groote rampen, bulp aan werklieden kan wordsn verleend. üp veelzydig gebied is Was een zeg6n voor de Gemeente geweest gedurende den helaaa te korten tyd van zyu burgemeesterschap. Hy, die zulk een hooge opvatting had van zyn bestuursambt; die zoo geheel opging in de hem opgedragen echoone taak, die hy met zooveel talent vervulde, wat had hy nog veel goeds voor Leiden kunnen doen l Helaas, zyn voortdurende ziekte heeft zulks OnmogeU)k gemaakt, eu hoe ontzettend veel het hem ook moge gekost hebben te besluiten het burgemeestersambt neder te leggen, toch moest by ten slotte daartoe besluiten. Is hot aftreden van bui gemorster Was voor 4 Leiden oen groot verlies, voor ons en voorj zyn vrienden stemt do leden wnniöm hy wenschte af te treden, bovendien tot grooh leedwezen. Laat ons hopen, dat wanneer de Burge meester hoeft leeren b&ru&lon In het besluit, dat voor hem zoo zwaar te nemen viel, dat die berusting hem oen gevoel van knlmte zal geven, dat ni6t anders dan guns ig op zUn horstel kan werken; van harto willen wy hem toowenscben, dat do vei betering in zyn gezondheidstoestand mogo aanhouden, en dat l'U, na zyn zoo nuttig en wei kzaam Host uur, nog menig juar oen rustig en onbezorgd leven mogo hebben." G-^fceravond had do coret-o winter- bijeenkomst plaats vr.n do loden van hot Dopartetuent Leidon der Maatschappij tot Nut van 'tAlgumcon met hun dame*;, in welke vergadering do lieer M. J. Tornooy- Apèl, van Amsterdam, als sprokor optrad. De goede naam, dien hij zich aJs acteur beeft verworven, hod velen doen opgaan naar bet Nutegebouw, om naar hom te ko nion luisteren. Of zij 'tzioh beklaagd heb- ben, wij gedooven het mot. Mon mag aoidoro oisohen stollen in onze dagen aan Nuts lezingen, dat deze nog niot uit don smaak zijn, word bowezon door den gulion lach, waarmee men mot 't geen sprokor zoide in stemde en hot aandachtig luisteren, naar H-bgeen hij voordroeg. De .heer Apèl had voor vóór de pauze aangekondigd een praatje ,,Ovor toonccl- 8;>eolkunst". Nu, meor dan een praatje was het na et, heel aardig on bezighoudend, maar voor wie een diepzinnige redevoering over dat onderwerp had verwacht, zeker teleur stellend. Sprokor begon met over hot acteur zijn iets te zoggen, dit al. dut, waar vroeger veelal on nu nog weJ oomediant en losheid van zoden als synoniemen werden beschouwd door hot oppervlakkig publiek, men kool good acteur Kon zijn zonder onzedelijk to wezen, ovengoed als men een of andere lioogo betrekking kan bekJeoden en toch onzedelijk zijn, dat hangt niet van de betrekking maar van den persoon af. Dat word door sprokor meor dan eens herhaald. Daarna gaf hij one con kijkj»» achter de wbermon, sprak over de booordeoling van con stuk, over de ver deeling der rollen, over do instudccring daarvan en de repvti:*ën enz; liij merkte op hoc'n belangrijk work door don regisseur moest orden vervuld en hoe gewonsoht hot was, dat deze taak ovor twee personen ver deeld werd, over con dootor in do lebtoren cn een vakman. Op do vraag, dio meermalen gedaan wordt, of iemand voor notour ge- schikt is, moot bovenal beslissen icr ands rooping, kunstzin, de reinheid zijner bedoe lingen; gaat daarmee gepaard kunstvaar digheid, dan kan uit iemand con goed kun stenaar worden geboren. 8prekor zou 't liefst wensahen con of twee troepen, maar daarin dan ook de besten opgenomen en dan mot twee régisseurs zooals gezegd is, dan zou ook in Nederland de kunst een toe- 1 met hebben. 't Behoeft niet gezegd, dot dit praatje op geluisterd weid door pJlcrlei aardige en juiste opmerkingen, over den smaak van het publiek, over het realisme in de kunst, dnt alweer viijwat uitgediend heeft enz., to veel om in een kort verslag op te nomen. Wij me enen te mogen herhalen dat opr. met zijn praatje, meer was het niet, het pu bliek eon t'ur lang prettig heeft bezigge houden. Na de pauze vdd spr. eenige voordrach ten, die goed in den smaak vielen, zoodat deze eerste vrintorbijeenkornet voor velen een prettige Nu te-avond genoemd worden kan. Do bij hot 4do reg. inf. benoemde ma joor P. A. Spaan komt te Leiden Ln garni zoen. In het Bulletin van den „Nod. Oudheid kundigen Bond" looft de heer H. C. A. Obreen. te Leiden, do manier, waarop alhier het huis Rapenburg hoek Groonhazengracht, ln hetwelk sodert 1665 de Blbliotheca Thy- slana" Is gevestigd, is schoongemaakt. Voor het examen M. O. Delfstofkunde, Aardrykakunde, Plant- en Dierkunde z!1n te 'e Gravenlmsre goslaa -d do dames J. B. Cam- pert en I. T. Blermans, beiden van L°lden. Voor het examen M. O. Hoogduitsch, akte A, le toegelaten do heer G. de Boer Jnz., van Aalsmeer. De 22ste lijst van do vier-cn-twinligsto jearoollccte voor do Scholen met den Bijbel in „De Standaard" vermeldt o. in.Hoofd dorp met 162.53. De Fransohe gezant bij ons Hof, »xle>rt eenige maanden mot buitonlandsch verlof, kcort Ln het laatst dezer maand op zijn post t ug. De heer Otoeiro Sasano is aJs secreta ris van legatie 2de klasee van Japan in Den Haag overgeplaatst naar het gezant- se'ap te Berlijn. „Hot Vod." verneemt, dat thans ook de heer Zij lm a is toegetreden tot de Kamer-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1