Haagsche Praatjes. BUITENLAND. Frankryk. DultsohlancL Zuld-Afrika. Staalsbegrooling voor 1901 - Bioocolaodscbe Zaken. BlUkens do 78 pagina's beslaande Memo- flo van Antwoord heeft do minister van binnen- Jandsche zaken zich bf) hot ontwerpen der be grooting tot het allernoodzakoiyksle bepaald. Nog enkelo verhoogingon worden aangevraagd tot een bedrag van f .,02,268, waartegenover eone vermindering van 10,000 staat. Hot eindcijfer bedraagt thans f is,828,371,06. De Minister zal togon do algemoene verkie zingen de verdeoling der stemdlstricten horzien, kcht de stemmachino te duur en to gecom pliceerd; zal to geljjk mot het ontwerpwy- ziging der Gomeentewot eon nieuwe regeling van de zokerheidsstelling der gemeente ont vangers voorstellen; zet nador uiteen waarom bij inzako het bosluit van don Gemeenteraad te Waalwyk tot beschikbaarstelling van geid uit de gemeentekas voor kerkeiyko doeleinden goen strijd met do wot of met .Rijksbelang of gemeentebelang aanwezig achtte, doch verklaart zich in beginsol vóór een verbod van dergol(jko subsidiön. Een algemoen wettelijk verbod van optoohten op den openbaren weg ware een niet genoeg gemotiveerdo belommering der vrijheid. Om trent het vaststellen van bepalingen betrelïendo publieke inzamelingen is het oordeel van Gedoputoorde Stalen ingewonnen. Binnen korten tijd worden do resultaten te gemoet gezien van het onderzoek naar de pensionneeriDg van gemeente ambtenaren, hun weduwen en weezen; erkend wordt de nood zakelijkheid van wettoiyko regeling der banken van leenlog; nog geen stellige belofte kan de Mm. doen omtrent toezicht op levensver zekering maatschappijen en begrafenisfondsen. (3000 meor wordt uitgetrokken •voor over brenging der bureaux van Binnenlandscho Zaken naar het gebouw op bet Plein voor het Rijksarchief cn overbrenging van de af deel ing AJgemeene Zaken en Comptabiliteit naar een ander gebouw; 2000 voor de amb- jtcnaren op de Utreclilsclic provinciale grif fie; voor tuberculosc-bestrijding wil de Mi nister overwegen of de Staat geldelijke me dewerking zal kunnen verleenen, doch toe- 'zegging van oprichting van dispensatoria yan Rijkswege kan de Minister niet geven. Inzako het Koninklijk besluit tot uitvoe- jring der Woningwet oordeelt de Minister dat coöperatieve vereenigingen, die blijkens de oprichtingsakte behaalde voordcelen tus- Bchcn de leden vcrdcelen, niet geacht kun nen worden „uitsluitend in liet belang van verbetering der volkshuisvesting" werkzaam te zijn. Bestreden wordt dc opvatting dat 'het Rijk steeds do bijdragen van art. 33, derde lid der Woningwet moet verleenen aan do gemeenten, indien dezo zich een geldelijk offer voor de volkshuisvesting getroosten. Het is echter de bedoeling allerminst, Rijks- fttcun tot uitzondering te maken. 6000 wordt voorgesteld voor kosten van onderzoekingen ten behoeve van het Staats toezicht op dc volksgezondheid. Toekenning van presentiegeld aan de leden der gezond- heids-comraissiën uit 's Rijks kas acht de Minister onraadzaam. Do bouw van een quarantaine-inrichtng op Vlieland is in han den van den centralcn gezondheidsraad om advies. i Betwijfeld wordt of door wijziging der Krankzinnigenwet te voorkomen is dat per sonen krankzinnig worden verklaard, die het niet zijn. Klachten over verpleging in )do krankzinnigengestichten worden steeds nauwgezet onderzocht. Ook de Itegecring is yan oordeel dat in het gebrek aan plaats ruimte in die gestichten moet worden voor dien. Do kosten voor het Centraal Bureau voor do Statistiek zijn gestegen door de concen tratie der statistiek en de uitbreiding van den slatistischcn waarnemingsdionst. ƒ3160 ,wordt voorgesteld voor een nieuwe statistiek Jt<treffende het schoolverzuim on het arm wezen. H l. deskundig onderzoek van bescheiden betref fende levensverzekeringmaatschappij en is na den dood van den heer Pimentel tijdelijk opgedragen aan don heer Peek, wis kundig adviseur bij de Rijksverzekerings bank. Do Minister sluit zich aan bij hot gevoelen ivan 7ijn ambtsvoorgangers, dat onzijdighiod 'dor Regecring ten aanzien van do spelling I der Nedoniandscho taal gowenscht is. Met dio onzijdigheid van de Rogeoring hebben natuurlijk do St-aatscommissiën, met Dezo week opende de Koninklijk» Bazar weer zijn poorten om te laten zien wat de Grooto Heilige van zijn reizen had ingevoerd in ons kikvorschenland. En ze zlju er hoengotrokkon de leden van de Haagsche beau-monde, om nog maar te kijken alloon, Maandagavond, terwijl het buiten I modderig en naar was, zich in het warme [verlichte paleis .lokker" te voelen, zooals de ;Oostoilingen het uitdrukken, die geen gering 'contingent uitmaken van hot Haagsche leven. Bont, zijde en fluweel gaven zich hier tendez vouz, equipages roden op en aan, om de invités op vertoon van hun kaart te doen openen door den statigen portier in de vesti bule, verwelkomen door dun grynzenden Chinees in de entreozaal. Hier beloven Moor- Bchö en Gotbischo tempels in al do veelzydig- he d, welke dit tooverpaleis voor de weelde biodt. Napoleon in een omgeving hall empire, half Louis Quinze, troont in een klein doddig damesboudolrtje, vriendeiyk openend de ry zalen, waarin ge moe wordt van het kyken, by don doftigen kaarsenschyn, herinnerend aan de illuminatie in vroegere dagen. Allo stUlon zyn vertegenwoordigd, het tndulento tropische Moorsche met mollige tapyten en diva's, warm gotinte draperieön, Bchitteronde kleuronpracht, sterke tegenstelling mot het statige donkere drukkende Oud- Hollandsche stemmig van tint, deftig ala de 17de een .-ache patriciörs, dogolyke geldmen- Bchen, hun geid solide beleggend, in massief eikenhout, on zwaar zilver; het poppig-coquette Japansche met de luchtig aleriyke teekeuing los-neorgeworpon en toch zoo frisch, zoo artistiek, dat het motief in geen salon ont. het afnemen van examerm belast» rekening te houden. Do Troonrede spreekt van meerdere ont wikkeling van het hoogor en middelbaar vakonderwijs. Het lager vakonderwijs be staat niet aileon, doch aan de ontwikkeling daarvan ia in de laaiete jar cm veel, veel meer ten koste gelegd dam aan het eigen lijk middelbaar vakonderwijs, terwijl aan het hooger vakonderwijs nog niet het karak ter is toegekend, dat dit onderwijs behoort te dragen. Het ligt nu in de bedoeling, om, voortgaande met do ontwikkeling van den lage ren tak van dat onderwijs en brengendo het hooger ondea-wijs op de plaats, welke hot behoort in te nomen, aan 't middelbaar vak onderwijs meer aandacht te wijden dan tot dusver ie geschied. Heb handelsonderwijs, in zijn verschil lende takken, zal een onder deel moeben worden van hetgeen hier onder vakonderwijs is te verstaan. Waar hoogere burgerscholen voor jongens zijn opgericht, bestaat voor do meisjes geen recht op toelating. De meening, dat meisjes gelijk recht op toelating tot de gymnasia hebben als jon gens, vindt steun in do geschiedenis der wet tot regeling van hot hooger onderrwijs. Bij eon eerlang in te dienen wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger onder wijs wordt rekening gehouden met een der voorstellen van do commissie, die is belast geweest met het voorbor -den van voorstel len omtrent herziening van de wettelijke bepalingen-,- die met de eischen voor de be voegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs in verband staan. Bedoeld voor stel heeft echter geen betrekking op de be voegdheid voor de vreemde talen. Bij den Raad van State is de overweging aanhangig van een ontwerp van wet, tot wijziging en aanvulling der wet tot rege ling van het hooger onderwijs. In dit wets ontwerp worden bepalingen aangetroffen omtrent do subsidicerimg van het bijzonder gymnasiaal onderwijs. Voorshands schijnt 't niet geraden over to gaan tot een stelsel, waarbij aan de univer sitaire graden elke andere dr.n wetenschap pelijke bcteekenis werd ontzegd, en de cf- fectu8 civilis uitsluitend werd verbonden aan diploma's verleend door een Staatscom missie. Waar door do geneeskundige faculteiten der universiteiten hier to lando vivisectie nog een onontbeerlijk hulpmiddel wordt ge acht voor do physiologic en do practischo geneeskunde, acht de Minister, zoo een we tenschappelijke enquête naar het onmisbare van do vivisectie voor wetenschappelijke doeleinden werd ingesteld, het resultaat vooraf t© gissen. In do vacature, ontstaan door hc-t aan den hooglecraar dr. S. S. Rosenstein to Leiden verleend eervol ontslag is nog niet voor zien, omdat omtrent do wijze, waarop zulks behoort te geschieden, nog geen beslissing is genomen. In den boezem der geneeskun dige faculteit toch zijn bezwaren gerezen te gen het vervullen der vacature door benoe ming van ecu tweeden hoogleeraar in dc ge neeskunde. De beschrijving van de fossielen, door dr. Dubois in Indië verzameld,, en thans het eigendom van liet geologisch-minerologisch kabinet, is zoover gevorderd, ongeveer een derde van den geheelcn tekst met het druk ken waarvan reecis een aanvang is gemaakt eerlang kan gereed komen, en dat van de bij dat gedeelte bchoorendo platen, waarvan do vervaardiging eon belangrijk deel van den arbeid is, reeds vijf-zesde gedrukt werd. Curatoren der universiteit te Leiden is met klem en ernst verzocht te waken tegon overschrijding van de toegestane kredieten voor het ziekenhuis. Voor de nieuwe lokalen, waarmede de af- dcoling verloskunde van heb ziekenhuis der Rijks-universiteit te Leidon wordt uitge breid, werd 2925 meer aangevraagd. Voor een lector in do systematische bota nie aan die universiteit wordt 2000 voorge steld. Voor een lectoraat in het Sanskriet aan de Universiteit te Utrecht wordt 2500 uit getrokken en 1000 voor een tweeden adsis- tent in do scheikunde aldaar. Het is gebleken dat, wilde de nieuw op getreden hoogleeraar in do scheikunde aan de universiteit aldaar het hem opgedragen onderwijs naar behooren kunnen geven, aan vulling van het instrumentarium voor cle breekt, op waaiers of bibelots, op kostbare vazen of miniatuur mokkakopjes, op afternoon tea, of in de serre, ergens heeft Japan zyn stempel gedrukt; van goheel ander geure weer het vei lijnde Louis Quinze en Rococo- w'erk, te teer haast om aan te raken, schitterend van verguldsel, licht van kleuren, kinderspeelgoed, bestemd voor nuffige abbós on saletjonkers met jabots en pouffen-empire statig vierkant, styf, mot sphinxversierlng als Napoleon zelf een sphinx, ondoordringbaar, raadselachtig. De moderne, decoratieve kunst, in meubel tjes naar Engelsch model, die toch geen stand kunnen houdou, want hun ontbreekt het essentieele van elkon styl, geschiktheid tot gebruik. Ge vindt allo motievon, do slanke lotos, de epillige draakflguron, serpontine-juffrouwen met uitgespreid vlmdergewaad, mystieke langgerekte Pharofiguren met hemelwaarts geheven armen, en ruiingeplooide sleepen, die nergens eindigen en nergens beginnen... ge vindt er bronzen, gloeiendrood of met vreemden lillatint overgoten, Kaiserzinne met verguld gevlamd, het nieuwste op dit gebiod, zacht rose, en teergroen Venetiaansche lustres, Bohoemsch glas, grys biscuit, Rozen burg en Gouda, Utrechtsch en DeLftsch, Sèvres en Faience, wat niet Fortman, en City-Magazine, Hoying on Magazine dos Bronzes, maiaon Drouot en Pander, zyn hier te zamen gebracht als in een groote trust, maar smakelyk gerangschikt, verleideiyk voor het oog. Zacht hoort mon pryzen fluisteren, door bedienden, rondkykend, niet als de suisses in het Louvre te Parys, als wakers tegen cleptomanle, maar om beleefd inlichtingen te ge ven, waar de kooplust zich nu reeds openbaart. algomeeno en anorganische scheikunde een dragende eisch zoude zijn. De aanschaffing van de meest noodïge toestellen enz. beloopt een som van. ƒ3600 waarmee do begrooting wordt verhoogd. Voor het laboratorium voor anorganische scheikunde te LTtrccht is ƒ43,600 meer aan gevraagd voor een bijbouw aan het bestaand laboratorium voor anorganische scheikunde en hygiëne 60,000 is in goheel noodig) 6150 voor een sterrenkundig laboratorium aan do Groningsche Universiteit; ƒ60,000 voor een nieuwo H. B.-S. te VHertogen- bosch. (De geheele bouw is op 91,000 ge raamd). De bijdrage, die het Rijk jaarlijks zal ver leenen in dc kouten van exploitatie van het ziekenhuis te Groningen, is bij de gesloten overeenkomst vastgesteld op eon vast bedrag van ƒ33,800. De subsidie aan do gemeente Amsterdam voor het Middelbaar Onderwijs is ingetrok ken, omdat de gemeente in 1893 niet terug wilde komen op een vastgestelde verorde ning, waarmede de Regcering zich destijds niet kon vereenigen. Tweede Kamermuzïek-Soirée Wellicht ten gevolge van liet optreden van Coquelin in den Schouwburg ,was de tweedo uitvoering van het Conservatorium-Kwar tet niet zoo goed bezocht als de vorige maai; vele plaateen bicven onbezet. Toch verdien de het programma wel belangstelling: Men delssohn, Schumann en SL-Saens. De beide eersten tijdgenooten, beiden in 1843 leeraren aan hot toen nieuw-opgericht© Conservato rium voor muziek te Leipzig. Beiden kla viercomponisten maar op 't gebied van ka- ruermuziok kan Mendelssohn zich niet met Schumann meten. De strijkkw..rt. op. 41 van Schumann zijn wel de meeatbeteekencndo op dat gebied na die van Haydn, Mozart cn Beethoven, 't Eerst werden zij in 1843 te Leipzig ten gehoore gebracht met Ferdinand David (leermeester van Joachim) als lsten violist. Mendelssohn en Schumann zijn beiden ly- rischo naturen, maar Mendelssohn gaat in zijn composities niet zoo diep, wèl hebben zijn werken een dankbare voordracht noodig. Dit blijkt uit 't Trio op 66 C. moll. Me vrouw Mossel-Bclinfante had hierin een zwaro taak; van de pianopartij is in dit Trio 'fc meeste werk gemaakt. Veel techniek is een voreischte: wij bewonderden de octa- ven-paasages in 'teerste gedeelte en voor do linkerhand in 't laatst© gedeelte. Als geheel kan dit werk de aandacht niofc geheel meer boeien, 't is to langbehalvo 't Scherzo. Dit is voor cle drie instrumenten fijn bewerkt. Hierin hadden wij de piano, zooals Mendels sohn bij een zijner klavierstukken voor schrijft, gaarne wat meer ..lcicht und luftig" gehad, 't Geheel werd met veel èntrain ge speeld, 't samenspel liet mots te wcnschen over. Mon hoort al dikwijls opmerken, dat Mendelssohn „ouderwetsck" en ,,uit den tijd" is, toch zullen composities voor instru mentaal muziek: ouverture „Hcbridcn", ,,Soinmernachtstraum"-muziek, en ©nkclo symphonieën nun waarde blijven behouden. Do Sonate van St.-Saens op. 32 voor vio loncel en piano doet ons vooral in 't Andante aan Mendelssohn denken. Zij is goed in den vorm geschreven, maar mist phantaaio; do bewerking voor piano is brillont, met iets van Franschen geest. De heer Mossel speel de do Sonate met mooien toon, maar do piano domjncerdo to veel, waarschijnlijk een gevolg van don Pleyel-vleugel, een instru ment van buitengewoon groot model. Tot slot wachtte ons een heerlijk genot met Schumann's kwartet op. 41 No. 3. Men zal zich herinneren, dat wij dit werk op 27 Januari 1899 hoorden door dit Kwartet met den betreurden Cramem als lsten violist en Mccrlo als alt en 16 Maart 1899 door do Bobomcrs. Hoe raakt men onder de bekoring van dezo fijne uiting van Schumann's droo- merigen gees'.. Hoo mooi is de melodie van de cell in 't Allegro- en 't Assai-agitato mot de afwisselende tempi, hoo zong de alt in un poco adagio. En de kloine, fijne trekjes voor eerste viool en alt in 't derde deel, begeleid door do tweede viool. Allo instrumenten zijn zoo heerlijk bewerkt, waardoor 't klankge heel een groot genot voor den hoorder geeft. Volgens don „Katechismus der Muziek" (ooar hot Duitsch van D. A. Keuskamp) is Klokkengelui weerklinkt, herinnerend aan de Zwitsersche valleien, toch bevindt ge u slechts in den Koninkiykon Bazar, en het is een oud Hollandseho klok, die voor u luidt. In hetzelfde zaaltjo een klave cimbaal uit den Empire tyd ou een stoere De Ruyter over schaduwd door een geel Hollandech vaandel. Mon zou uren kunnen vertoovon in dit paleis der weelde, maar verschoiden beurzen gedoogen bet niet en de schatton die uit Spanje ons land zyn binnengewaaaid, en in Den Haag, hier en daar in schittoreiid ver lichte winkelruiten u do oogen uitsteken zf)o te talryk om by een onkele plaats to lang stil te staan. Ik noemde daar zoo even eemge nameD, om eens op auder gebied te kornon, zou ik willen memoreeron van Rademaker's choco- ladehuizen, waar u alies toelacht om in to happen, chocoladeharten, en letters, bonbon-, nièren ia alle vormen, een menagerie van chocolaad, een museum yan voorwerpen bruin van kleur, en zoet van smaak. Elders borst plaat en bauket, marsepyn eu speculaas, lui lekkerland voor de zoetekouwen, Sinterklaas is in hot land en dus vooral in de residentie, waar kuopeu en flaneeren zoo heerlyk samen gaan. De lust ontbreekt haast aan iets anders te denken, en toch wordt or in alle kringen rustig' gewoikt oti vergaderd, gedanst, gemusiceerd, kaai tgespceld en uitgegaan, naar opera en coiicei e t, komedie en lezingen, naar bekondo en onuoktrnde groothoden. Oroiio moost gehuldigd ou echt Haagsch haalde de geestdrift voor het Hollandseho element by het rondgaan der inteekouiysten, niet by die in Amsterdam. Men hoelt de ge wone opkomst in de opera maar na te gaan, om te weten waaraan zich te houden. Zelfs de muziek „De kunst om heb oor te stree- len do drie uitgevoerde werken lagen dan ook zéér in het gehoor. Op de derde Soirée zal mon kennis kun nen maken met een pianokwintet van Dirk Schafcr, van wien wij verloden jaar een vioolsonate hoorden uitvoeren. Do temperatuur in de zaal was buitenge woon hoog, misschien lag het daaraan, dat do werken met zulk een groote warmte wer den uitgevoerd? Toch was het blijkbaar dat do spelers en de instrumenten er van te lijden hadden. In het verslag van de eerste Kamermu- ziek-soiré© wordt een verlangen uitgespro ken naar een Beethoven-avond. Blijft dit een ideaal Wij hopen op een verwezenlij king er van Do afgevaardigde Boa diende gisteren by de Kamer een voorstel in, waarvan de strekking ls het ambt van gemeenteraadslid van Parys onvereenigbaar te verklaren met het van Af gevaardigde of Senator. Hy verzocht voor dit voorstel dringendverklaring, hetgeen werd toe gestaan. De heer Pastre diende een tegen-voorstel in, waarvan hy na^eenig debat een interpel latie maakte. De hoer Roger Ballut vroeg de meening van do Regeering, waarop minister-president Combes antwoordde dat de traditie wil dat een gemeenteraadslid van Parys na verkiezing tot senator of afgevaardigde als Raadslid aftrad. Het debat ontaarde in een groot rumoer. De afgevaardigde Conti riep der linkerzyde toe: „Gyiieden zyt bevreesd voor het groote Parysl" Het rumoer werd onbeschryfeiyk. De af gevaardigde Binder werd tot de orde geroepen met inschryvmg In het proces-verbaal. De heer Oonti wendde zich tot den voorzitter, groote gebaren makende. De heor Binder beklom de tribune. De voorzitter luidde zonder ophouden met de schel. Het voorstel-Pastre werd verworpen. De heer Lazies riep: ,Leve Parysl wy zullen een Commune makenl" Het voorstel Bos werd aangenomen. In de>n vorderen loop van de vergadering van don Rijksdag (zio telegram in ons vo rig nummer) liet Spahn, woordvoerder van het centrum, uitkomen dat over hot tolta rief in do oommissdo ampel e>n breed be raadslaagd is, on dat dit tariof slechts het instrument moet zijn voor het tots tand bren gen van handelstractaten. (Toejuichingen bij de partijen van de meerderheid, protes ten links.) Schroder, van dc Vrijzinnige Vereeni- ging, bestreed het betoog van Spahn. De hondolwijze van do meerderheid staat gelijk met het negeoren van de velo belangen, d'o bij hot tol-tarief ten sterkste zijn betrokken. (Toejuichingen links.) Do beraadslaging, die een tijd lang tame lijk kaLm wa6 geweest, werd rumoerig. B&sserman (nationaal-libcraal) nam het woord en Verklaarde dat de nabionaal-1 ibe- ralon van meening zijn dat het voorstel van Hardorff volgens hot reglement van orde geoorloofd is, daar zij tegenover hot land niet do verantwoordelijkheid willen hobben voor de zegepraal van de dwarsdrijverij van do sociaal-democraten. Do meerderheid juichte zijn verklaringen aldoor toe, de sociaal-democraten schreeu wen en sisten er tussohon door. Liebermann von Sonncnbcrg (anti-se miet) vond het voorstel van Hardorff for meel en materieel nog ontoereikend. Het optreden van de so^al-democraten op gis teren heeft de noodzakelijkheid van wijzi ging van het reglement van orde bewezen. In don verderen loop van" de beraadsla ging noemde de sociaal-democraat Geyer den Rijkedag eon sjaoherkraam. nij werd tot de orde goroepen. Als daarna Baohom (centrum) sprak, viel do sociaal-democraat Stadthagon hem tel kens in do rede. Vergeefs riep de president hem tot de orde. Stadthagen sloeg met de vuist op tafel on werd ten slotte door par- tijgonoofcen tot bedaren gebracht. de ouvreuse in den Schouwburg verkondigt daar, dat zy veel liever Franscbe actrices dan Hollandseho zietl Toch komt het publiek heel dunnetje» by voorstellingen in het Franscb, als die niet worden gegevén door beroemdheden als Coquelin, die Maandag hier ,1'Abbé Constantln" zal spelen. Het gezelschap Baret ondervond het en zy waren toch zoo voortreffeiyk met de geestige Franscbe stukjes. Zoo echt l'Esprit Gaulois, die men hier min of meer mist, ondanks allo vreemde Invloeden. Do mode wil nu eenmaal dat men niet gaat, als men niet zeker 1b waar voor zyn geld te krygen, d. vr. z. gezien te worden. Schitterende toiletten waren er niet, maa loch eonige elegance. Het niet-dragen van handschoenen by de dames wil er nog niet heelemaal In. By Diligentia- concerten en reformkleeding en hooge galeryen wil het er wel door, maar lste rang in den Schouwburg decolleteert zich iiofst en draagt lange hand schoenen, Het vorig jaar deden de zangsters oen poging de verdwyning der handschoenen in de mode te brengen, maar het vond toch altyd maar by een deel van het publiek navolging. In de coiffures weinig variatie, de Japansche 'strekking, hoog van voren, en coudós niet al laag, blyft zich handhaven, met eenige aiwykin- gen naar het nieuwste Parys, heol kort stand houdend, en slechts door enkele toongevenden vertoond. Het laag-gedragen coiffure is er byna geheel uit, en het Clóo de Merode 6taat slechts een enkele met was fljn poppengelaat en dwepend type. Op straat speelt natuuriyk de hoed een rol by hot kapsel on hoe vreomdsoortiger de hoedenmodellen, hoo lastiger voor de dames do haren te schikken, naar het hoofddoksel. Bachem werd, als hij de tactiek van ver traging beeohreef, voortdurend op rumoeri ge wijze door de socdiaal-dcnxx-raten weer sproken. Wanneer spr. botocgde dat do Vrijzinnige Yereeariging dc sociaal-demo craten als handlangster godiond heeft en op den naam wijst, dien do sociaal-democra ten zolf daar kortelings aan gegeven had den, liepen de sociaal-democraten Stadtha gen, UI irich en Boudert, onder hot geroep van „Ruk op P', roefc ktvendóge gebaren op don spreker toe e® verlangden dat Bachom dien naam zou noemen. Gothein, dio tusachenbeide wilde komen, word de trap afgeduwd. Bii sing, de ondervoorzitter, trachtte ver geefs de kalmte 4© herstellen Men over schreeuwde hom voortdurend. zijn verma ningen vónden in de herrie geen gehoor. Als de sociaal-deaiocrat/on Bachom, die tijdens het gehece toonaai een kalme af wachtende houding bewaarde, uitmaakten voor schoft en hond, schorst© Busing do vergadering een half uur. Bij de heropening zeddo Busing dat hij dc woeste en rumoerige tooneelon van straks, die nog nooit in den Rijksdag zijn voorge komen, betreurde. Toen Bachom daarna zijn rede wilde voortzetten, maakten do sociaaldemocraten zoo'n lawaai dat Bachcm zijn redevoering afbreekt. Heden voortzetting. De afgevaardigde Singer verklaarde uit naam van zlJn partUgenooten dat de socialisten den afgevaardigde Bachem nooit meer zou^n. veroorloven in den Ryksdag het woord to voeren. De beschuldigingen tegen Krupp moeten, naar de „Loknl Anzeiger" weet mede te deelen, uit den koker van een apotheker op_ Caprl gekomen zyn, een man, die om onbekendo redenen den weldoener van het eiland steeds mot een gloeienden haat vervolgde. Mevrouw de weduwe Krupp heeft doen bekend maken dat haar dochter Bertha by testamentaire beschikking tot universeelo erfgename werd benoemd. Do arbeiders der fabriek van Krapp hebben het plan gevormd aan Keizer Wilhelm een adres van dank betuiging te richten voor diens houdiDg en optreden by KrupV» overly den. Uit Essen wordt nog gemeld dat Krupp's laatste woorden waren,Tk verlaat de wereld zonder haat en wrok, en vergeef allon, die my kwaad hebben gedaan." De Imperialisten aan de Kaap houden de beweging gaande tot Chamberlain in het land komt. Te Kaapstad is een vergadering ge houden onder leiding van Sir Henry Juta, en die vergadering heeft een besluit aangenomen, waarin verzet werd aangeteekend tegoo de ontbinding van de stadswachten en andere koloniale troepen en tegeD de beslissing van de regeering dat die manschappen hun gewoer moeten -afgeven. Voor den oorlog kregen de Engelscho officieren die in Zuid Afrika dienden, /0.Ö0 per dag boven hun traktement, sedert 1 Sep tember krögen zy f 2 40 extra. Zoo duur is het nu in Zuld-Afrika. De Kaapsche correspondent van de Man chester Guardian" seftrt: De Bondsleden van belde huizen van het Parlement hebben een samenkomst ge'aad met J. H. Hofmeyr en eenstemmig besloten een aantal voorsiellen tot wyziging van de statuten van den Bond aan te bevelen. Een van do opgeworpen voorstellen is, dat de partynaam veranderd zal worden en de party voortaan niet de Afrikaauder maar de Zuidafrikaaneche party genoemd zal worden. Verder werd er voorgesteld de politiek der party te omschry- ven als een streven naar een Zuidafrik»an6ch verbond naar het voorbeeld-van do Canadeesche grondwet onder de Engelsche vlag Ook wordt er voorgesteld, dat leder dio in Zuid-Afrika geboren is of er zich voor goed gevestigd heeft tot de party verkiesbaar is. Krachtens de statuten van den Bond moetsn de verschil lende wijk- en districtstakkon de voorstellen in overweging nemen. Het Bondscongres, dat in het begin van het volgende jaar gehouden wordt, zal de voorstellen byna zeker aan nemen." Katwyk. By de heden gehouden verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier zyn de aftredende leden de heeren D. Haasnoot, P. v. d. Perk, A. van Rbyn en W. Taat als zoodanig her kozen. Ook do korte JoDgenskop met het eouwigo matelotje behooren slecbts by enkelo extra vagante feministen, ultra-rood, de meeste geëmancipeerde dames houden zich by den natuuriyken haardos, al kost deze wat meor werk. Even grillig als de mode toont zich het weer, nn weer overslaande iot kon, nu oven een proefje van het echte St. Nicolaas chocolade bad, zoo ln overeenstemming met de dracht van dikke capes óm verdaente pakjoa weg te moffelen. Een kwakkelwinter dus? In den Haagschen Raad nog even oen herinnering aan den zomer, Let slotbedryf nu toch van de Kurhausbar, ladat het scherm al gevallen was onder gefluit. De heer Van der Kemp wilde ons even een kykje achter de coulissen gunnen, maar zag met benevelde oogen en in do verw&inng, kwam nog grooter verwarring van kaarten dat het den heelen Raad duizelde en B. en Wu. met eere aftrokken, toegejuicht door den geheel bekeerden Raad, die nog zyn excuses bood in een motie van vertrouwen, die veel had van een motie van afkeuring tegen het Raadslid, dat de waardigheid van zyn positie zoodanig vergat, onthullingen te dóen in de peisEn terwyi er wordt gedebatteerd over afgehandelde zaken, wooiden verknoeid voor niets, staan we te wachten op de tram, een onopgeloste quaestie, die nu toch eindelek aan de orde moet komen, al over-genoeg ls behandeld in particuliere vergaderingen. Het blyft wachten en zich behelpen, terwyi de drukste straten ln Bt.-Nicolaas-tyd worden gerepareerd. Het zal nog lang duren eer onze stad een paradys is voor de menschen, die hier andera komen dan met het doel om by de goedkoopBte belasting, de meeste gozel- ligheld te genieten van hun pensioen.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 14