OP HET Het Leldsch Dagblad Telegrammen. had zelf liever met het meisje gewandeld. V., erg uit zijn humeur sloeg den bevoorrechte 'met een tabaksdoos op het hoofd, zeer gevoe lig zelfs. Eiech van het O. M. B dagen gevange nisstraf. Beklaagde prefereerde een geldboete. Toen was de beurt aan N. Z., die begon met de verklaring op do vraag van den pre sident wanneer hij geboren werd: ,,In de an dere maand." Ook deze man, van Rijnsburg, was aan het mishandelen geweest en wel op 6 September 's morgens om halfzcs, geen tijd voor vuur werk dus. Bij ccn praatje over bloembollen was hij aan 't schelden en slaan gegaan, wellicht op den schouder en het hoofd van iemand. Do- se viel door den schouderslag. Aanleiding tot de mishandeling bestond, volgens den ge slagene niet. Bckl. zei, dat getuige afschuwelijk stond te liegen. Hij is iemand, die gaarne cn ge durig lastert. Hij had bekl.'s vader en hem zelf gehoond cn daarover was hij veront waardigd. Er was dus roden voor cio tuchti ging. En daarenboven op zijn hoofd had hij hem niet geslagen. Twee andere personen hadden do scher mutseling ook gadegeslagen. Met do verklaring van den een was bekl. het eens; do ander had er ,,heclcmaal weinig" van gezien. Edoch, die het 't best gezien cn vertellen kon, werd thuis gelaten. Die had kunnen vertellen hoo laag hij en zijn vador door den geslagene waren neer gezet. Eisch van het O. M. 10 boete subs. 10 dagen gevangenisstraf.4 C. do W., 63 jaar, koopman te Leiden, stond terecht, beklaagd op 26 Juli v. d. B., ook ccn Leidenaar en ook koopman, in het hoffieliuis van De V., logementhouder te i Leiden, te hebben gestoken of gesneden met een mes. Gezien hod v. d. B., die dronken i was, niets van het mes; wel had hij een handbeweging gezien en bemerkt, dat hij ge wond was. Hij moest zelfs naar het Zieken huis gebracht worden. Beide mannen hadden ruzie gekregen, toen De W. eon boterham zat te eten, die hij 1 6ueed met een mesje. Dit had hij denkelijk gehanteerd bij het vechten, hoewel Do W. bet niet wiet. Ook De W. was beschonken. Do logementhouder had gezien, dat zij op elkaar lagen, dat De W. een mos in de hand hiold, een snijdende beweging maakte en dat v. d. B. bloedde. Nog een getuige, thans in een Rijkswerk inrichting, had De W. zien snijden. Eisch van het O. M. 2 maanden gevange nisstraf. A. do V., 19 jaar, en 0. B., 22 jaar, waren opgeroepen ter terechtzitting te verschijnen, wijl hun wedorspannigheid te Alfen aan den Rijn werd ten laste gelegd. Zij gaven aan die oproeping gehoor. A. de V. verzette zich toen hij dronken was en aangehouden werd tegen den veld wachter; hij rukte en trok om vrij te komen. C. B. kwam hem ter hulp. Ook deze was be schonken. De eerste zei bijzonder zenuwach tig te zijn geweest; do tweede zich weinig meer te herinneren van het gebeurde. Beide beklaagden hoordon tegen zich oischen 10 dagen gevangenisstraf. Werd tegen beiden dezelfde straf geëisoht, beiden hadden ook denzelfden wenseh: liever boete betalen dan naar de gevangenis. Ten slotto moest zich verantwoorden J. E. van E-, die beklaagd werd van beleediging te Noordwijkerhout. Van E. is arbeider en nog jong. Op 25 Aug. schold hij voor „smerige kerels" uit twee jachtopzieners en onbezoldigde rijks veldwachters, toen zij hem bekeurden. Bekl. schoot en had, dat spreekt vanzelf, schiet tuig een geweer bij zich. 'Éekl. beweerde in zijn recht geweest te zijn om te schieten cn was aan gestoken" ge weest, doordien hij, onschuldig zijnde, be keurd werd. Ook bad hij niet precies gezegd hetgeen hem word ten laste gelegd. Bekl. staat zeer gunstig bekend te Noord wijkerhout. Eisch van het O. M. 6 boete subs. 6 dagen. Uitspraak in al deze zaken heden over acht dagen. Gemengd Nieuws. Op last van den commissaris van politie alhier is naar de gevangenis te 's-Gravnhage overgebracht een boerenar beider uit do gomeente Soeet, die in ver schillende plaateen van ons land en ook in deze gemeente diefstal had gepleegd, ondor de volgende omstandigheden. Hij zocht een kosthuis, liet zich eten en drinken voorzet ten cn vroeg dan naar zijn appartement. Van die gelegenheid maakte hij gebruik de voorworpen, zelfs van waarde, welke onder zijn borcak kwamen, weg be nemen, maakte alsdan een praatje hij oven tabak moest gaan balen of nasur hoi spoor moest gaan au zijn koffer to halen, ©n bleef dan na tuurlijk weg. Het goefcolene verkocht hij ten eigen bate. Een paard, gespannen voor een wagen, die geladen was met vaten ha ring, gleed door de gladheid der steeoen op hot Utrechtsohe Veer hoek Rijnstraat, komende van de brug, uit en kwam daar door in de ruiten van een winkelier aldaar terecht, waarbij h--beest een vrij groote en diepe borstwond en twee sneden aan een dor voorpootea opliep. Eon ontboden veearte heeft de wonden behandeld. De passage over de Pauwbrug in gisteren een paar uren gestremd geweest, daar een met steenen geladen schip feusschen do bruggenhoofden aan den grond v as teat. Nadat vergeefsche pogingen waren gedaan om het vaartuig vlot te trekken, heeft men daarna een gedeelte der lading overgeladen, waarna men de reis weder kon voortzetten na het onaangenaam oponthoud Bij het binnonkomon alhier van de Katwijksch© Stoom ram gisternamdddag om halfdrie brak een der rijtuigassen, zon der gelukkig ongelukken te veroorzaken, dank zij het langzame rijden. Gistermorgen is door onbe- kendo oorzaak brand ontstaan in de buiten plaats „Rozenburg" te Scbaarsbergen ondor Arnhem. Door gebrek aan water kon de Arnhemsche brandweer weinig doen om het vuur te dooven. Te Glasgow is een groote loods van de Anchor"-Btoomvaartiyn afgebrand. Een man vond don dood in do vlammen, acht anderen bekwamen ernstige brandwonden. De schado is nog niet op te geven. Ttloordaauslag ln Den Haag. Nader meldt men ons uit Den Haag: Het drama, dat zich In den afgeloopen nacht ts 's-Gravenhage in het Lange Voorhout heeft afgespeeld, wordt in byzondore mate bespro ken, wegens den persoon van den in den rug getroffen hoer. Deze bekleedt namely k een hoógen rang aan een der departementen van algemeen bestuur en geniet bovendien een groote bekendheid in de kringen van kunst- beoetenaars en kunstliefhebbers, uithoofde van zijn voorzitterschap van het Kunstgenootschap te 's Gravenhage. De daderes, die het schot loste en zich daarna zelve verwondde, zoodanig dat er niet veel hoop biyft bestaan op het behoud van haar leven, is een juffrouw, die de gewoonte had botrekkingen met heeren aan te knoopen. Op die betrekkingen werd onlangs in het oponbaar gezinspeeld door een anoniem schot schrift aan de huizen der Ingezetenen verspreid en waarin met verdichten, doch niettemin vrU duldeiyke namen zekere onthullingen werden aangekondigd. Gisteravond zou de bedoelde hoofdambtenaar ten huize van genoemde juffrouw in het pen sion aan het Lange Voorhout eenige flnan- eiöele aangelegenheden regelen, waai by een familielid van de juffrouw zou tegenwoordig zijn. Toen deze neef echter op zich liet wachten, verliet de ambtenaar het huls en op de stoep losto toen op hem het schot en richtte zy daarna het wapen op ziebzelve. De toestand van den hoofdambtenaar was heden gunstig; hy zou, zooals gemeld, een dezer dagen in het huweiyk zyn getreden. Do juffrouw moet een dochter zyn van wyion een gepensioneerd officier, had eersteen pension in de Sweeliuckstraat, dat financieel niet goed ging, en probeerde het daarna met kamers te verhuren in bet huis, waar dezen nacht het voorval plaats had. Men beweerdt dat de getroffen heer zich naar hot huis van zijn aanstaande had bege ven na het ontvangen van een brief, waarin hy bedreigd zou zyn, met verklapping van een geheim of openbaarmaking van comproml- teerende brieven Indien hy geon zin had om ze voor een groote Bom ln eigendom af te koopen. PRETORIA, 19 November. (R. 0)Dekrygs- wet is beden voor Transvaal ingetrokken, maar aan den luitenant-gouverneur ia onbe paalde macht gegeven orn de orde te ver zekeren. Toestemming om Transvaal binnen te gaan moot nog worden aangevraagd, uitgezonderd voor personen, die vóór 31 Mei 190*2 aldaar woonden en sedert dien tyd niet verbannen zyn, en voor de krygsgevangenen. Er zullen geen „permits" worden uitgereikt aan burgera, vóórdat zy do eed van trouw of dergeiyke verklaring hebben afgelegd. De luitenant gouverneur heeft het recht personen, die gevaariyk geacht worden voor den vrede des lands, te verbannen. BRUSSEL, 20 November. R0.). Met be wogen siem antwoordde de Koning de deputatie der Kamer, die hy dankte. De Koning ging voort: De tUden zyn zeer woelig; oniust stokers zoeken volgelingen in het verstoren der orde, die de waarborg is voor de open baie vryheden. Buiten de orde Is er slechts misbruik van vryheid noodig om tot despotisme te komen. De raddraaiers vinden op hun weg ln de eerste plaats de staatshoofdenindien ?y dl© met kunnen treffen, zyn jbet hun eebtge- nooten, die getroffen worden zooals ln het verschrikkeiyke drama van GÓDève. Hun aanslagen treffen ook minister tooals Canovas. Zy doen ook particuliere won Logen in de lucht vliegen. Zy willen ons schrik aanjagen, maar zullen daarin niet slagen. Zelfs indien zy eenig staatshoofd neerslaan, wordt het spoedig vervangen. Behalve van vuurwapenen bedienen zy zich ook van het papier, dat geduldig is. Ik ben in den avond van myn leven; Ik woet niet hoe lang ik nog te leren heb of hoe lang men my nog zal laten leven; maar ik geef u de verzekering, dat alles wat nog van myn bestaan zou overbiyven, binnen de perken van myn grondweite- ïyke bevoegdheid zal gewyd wezen aan het. welzyn van het land en de verdediglüg zyner vryheden. De rede des konings maakte diepen Indruk. 19 Woensdags" en Zaterdags verkrygbaar tegen 2 Cents per nummer behalve aan ons Bui eel ook by: J. Fleur Jr., Bakkerateog 11. N. van Groeningen, Langegracht 112. Joh. Hoger vorst, Haarlemmerstraat 128. P. J. van Keulen, Zuidsingel 29. H. Lambooy, Hoogewoerd 96. Wed. J. J. la Lau, Noordelüde 21. P. v. d. Meer, Haarl.straat, hoek Turfmarkt. A. Somerwil, Hoogewoerd 24 P. J. Vervark, Groenesteeg '29. J. J. Wagemans, Spoorstraat 2. Inzenders van Advertentiën en van andere voor het Leidsch Dagblad be stemde stukken wordt beleefd verzocht dt kopy daarvan slechts op éón zyde van b«' papier te schryven, en niel ter weerszyden, ulot tegen elkaar. Ook is het wenscheiyk, dat vooral de namen zeer duidelijk worden geschreven. Beide maatregelen zyn in het belang van spoed en juistheid. w

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 8