Tweede Kamer. Marktberichten. Gemengd Nieuws, BUITENLAND. Duitschland. Groot-Brltanniè. een heel poosje, zeer voldaan, verlrokken; of hl) nog eens terugkomen zal, betwijfelen we echter. Do zitting van den Militieraad zal voor deze geineenten gohouden worden te 's-Gra- venhago, op Dinsdag 10 Dec. a.s., des morgens te 10 uren. By de Vrijdag gohouden aanbesteding voor het bouwen van een niouwon watermolen voor don Driemansjjolder, waren 14 biljetten lngeloverd. Het laagot was ingeschreven door ilen hoor J. Dekker, te Hazerewoude, voor ion som van f 15,936. Uit de „Staatsoournnt." Bij Koninklijk besluit is de commissie van onderzoek omtrent het comptabel beheer van do korpsen der landmacht en van de divi- eiën marechaussee en van dat der kleeding- inagaaij non, ontbonden; zijn in verband daarmede op do meest eorvollo wijze van hun taak ten dezo ontheven: dr. L. W. G. de Roo, oud-directeur van financiën in Ne- derlandsqh Oost-In die, als lid en voorzitter; J. A. van Dorseer, oud-directeur van finan ciën in Nederlandsoh Oost-Inefié; G. W. van Kempen, referendaris, sedert benoemd tot raadadviseur bij het departement van Bin- nonlandsdie Zaken; F. J. Hinrichs, gop. kolonel-intenxlanit, en B. C. Vermij ne, gep. 1 ui-tenan t-kolone.1 -intendant, als leden, en mr. A. S. Miodoma, oompaies bij het depar- tomemfc van oorlog, aJs secretaris der ge-inel- do commissie, en zulks onder dankbetuiging voor de wijze, waarop zjj zich van die taak hebben gekweten. Benoemd in de ordo van Oranje-Nassau tot oommandour dir. L. W. G. de Roo, oud- directeur van financiën in Indië, gewezen voorzitter van bovengenoemde oommissio. Benoemd tot directeur van het postkan toor te 's-Gravenhago P. Pol vliet, thans te Utrecht. Jhr. mr. W. M. van Wc ede, buitengewoon gezant cn gevolmachtigd minister van H M. do Koningin te Weenen, benoemd tot lid, te vernis voorzitter, der commissie-belast met het afnemen der consulaire examens. Pensioen verleend aan P. Posthumus, 3-18; L. P. W. van Wetering, 550; V. A. B. Muller, 830; mr. P. J. van der Feen, 741; K. of O. van Esoh, 341; M. K. of M. C. Lodewijk, 313; J. Almoos, 432. Met 18 November a. s. worden op non- Jicbivitoit gestold: do luit. ter zee 1ste kl. G. van Huletijn en do luits. ter zee 2de kl. G. J. Loverland cn O. van Slooton, allen dienende aan boord van Hr. Ms. monitor „Bloedhond", eerstgenoemde als corsto offi cier; banovens de officier van gezondheid late kl. F. M. R. Sclimitz en do officier van adiminiistratio 2de kl. W. L. G. J. F. Cra mer von Baumgarten, respectievelijk die nende aan boord van Hr. Ms, pantserschip „Evartscn" en wachtschip bo Amsterdam. Voorts worden mot gomelden datum do luit. tea* zee 2do kl. H. C'. Louwersc, de off. van gez. lsto kl. J. D. Brijan en do off. van ad-min. 2de kl. J. K. W. Fronssen respectie velijk geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, pantserechip ,,Evertoon" en wachtschip te Amsterdam. Do luit. tor zee 2de kl. O. van Slooten wordt mot 3 December a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. panbscrschip „Schor pioen". Min. beschikkingen. Met ingang van 1 Januari 1903, benoemd tot concierge aan de Rijks hoogcro burgerschool te Zwolle, W. 0. B. do Rlécourt, sergeant-majoor bij hot in- struotie-bataljon te Kampen. De minister van binnen]andschc zaken heeft, met ingang van Januari 1903, aange wezen als standplaats voor don agent der Rij ksveawkeringsbank in het derde agent schap, do gemeento 's-Gravcnhago. Do minister va nwatorstaat, handel en nijverheid brengt ter konnis van belangheb benden, dat to vervullen is de botrekking van scheikundige aan het Rijks] andbouw- proefstation be Goes. Jaarwedde 1400, met drie tweejaarlijkseho vorhoogingen van f 200. Zij, die voor dezo betrekking wenschon in aanmerking to komen, gelieven zich met overlegging hunner sollioitatiestukken en opigavo van hunnen leeftijd bij gezegeld, tot voornoemden minister gericht, adres vóór 25 November a. a aan to melden bij den di recteur van genoemd Rijkslandhouwproef- etation. Soirée van Julius Röntgen en Bram Eldering. Het denkbeeld, dat heeft voorgezeten bij do oprichting dor Conoortvoreeniging on is neergelegd in art. 1 van haar Reglement >,hot muzicalo leven te Leidon bevorderen door hot govern van uitvoeringen van kamer- ïnuziok", heeft steeds mijn grooto sympathie gehad; dat hot ton uitvoor brongen van zulk eon plan hot kiezen van den weg, waarlangs tien hot best zijn doel zal bereiken, verre /an gemakkelijk is, zullen de bestuurders natuurlijk reeds hebben onciervondon. Bij het verkennen van hot torrein zal men ge zien hebben, hoeveel gevaarlijko dwaalwe gen er l>o mijden vallen; men heeft zich nu gestald ondor do hoodo van een bekenden gids, wat naast voor-, ook zijn nadeelen heeft: zoo is men reeds aangetast door do programmakwaal van „Den Algomcenon Muziekhandel," die ik eergisteren in schrift, gisteren in druk ongonocselijk noemdo on die thans gebleken is tevens be smettelijk te zijn; maar hot betreft gelukkig slechts iets uiterlijks, en snol, krachtig be strijden dor ziekte in haar eerste stadium geeft hoop op volledig horstel. Geheel onbesmet en vlekkeloos is deze eor- eto maal- gebleven en dit is van meer bo- lang het devies, door bestuurder on offi cieus verkondigd „echte kamermuziek, geen solisterij"; het ongage eren van hot Schörg- kwartot voor hot volgende concert geeft ver trouwen in de toekomst. Men blijvo trouw aan dat devies, men besoherme het met allo kracht tegen elko aanranding, hoe onge vaarlijk dio ook mogo schijnen. Ging men andors doen, week mon ooit van zijn post, („quod Deus avertatl"), hot mooie van de Yoreoniging, do reden waarom zdj de belang stelling en den steun verdient, haar reeds in ruime mate geschonken, ware geheel verdwe nen en hare verwoesting ware nabij i Toon Billroth, eon groot© vriend van Brahms, diens Eerste Sonate voor viool en piano op. 78 O Djir, uit het manuscript leordo kennen, schreef hij er over aan iemand: ,,so sehr ich mioh frouc, sio bei mir zu horen, im Concertsaal kaan ich sio mir vorlaufig nicht denken; die Empfm- dungon sind zu foin, zu wahr und warm, die Innorliohkeit zu herzlich für die Oef- fentlichkeat". Men heeft hetzelfde gezegd voor Beethoven's Kreutzer-Sonatj, en het mag ook gelden voor de PapiUons op. 2 van Schumann. Maar op verwezenlijking van het dikwijls geuite verlangen naar so- na/ternavonden in een gezellige, stemmige kamer, voor een klein aantal hoorders, valt nog niot te hopen, en zoo zal men voors hands niets anders kunnen doen, dan in de concertzaal de oogen sluiten, zil *t aandachtig en scherp luisteren, opdat zoo min mogelijk de fijnheden verloren gaan en in verband met dit laatste, met zorg een plaats in het zaaltje uitzoeken. In die keus ben ik giste ren, geloof ik, niet gelukkig geweest; ten minste ik ben geneigd aan mijn plaats to wijten, dat ik ditmaal niot zoo gemakkelijk in do fijne en ingewikkelde passages alle nootjes van den pianist gedetailleerd heb kunnen liooren als vorige malen. Ook in een ander opzicht werd onverdeel de en gespannen aandacht van het audito rium gevorderd, n.l. voor het in zich opne men van do sonate van Brahms, mooi werk, doch niet in het gehoor liggend, minder be vattelijk bijv. dan de Tweede Sonate op. 100; het weinig geanimeerd handgeklap bewees, geloof ik, dat men het werk nog niet goed wist te waardecrcn en dat dus spoedige reprise even gcwenscht is als in het algemeen een meer vertrouwd maken mfct andere ka- mermuziekwerken van. B., een prachtig, ruim veld voor do Concertvereoniging in sa menwerking met het Conservatorium-kwar tet. üc uitvoering van het werk was voor treffelijk, tc denken ook, waar samenwerk ten Eldering, die lang geweest is in Mcinin- gen, het land de rBrahms-traidtïcn, en Rönt gen, Brahms' kenner en vereerder. Ook na Schumann uitte het pub'iek zich niet sterkhield men zich noode in, het on passend vindend, het fijn zweven en dar telen van het zwermpje vlindors grof toe be juichen, bang dat de sterke luchttrillingen na handgeklap en voetgostamp dc tecre vleu geltjes zouden beschadigen? Maar na Tartini en Beehtovon heeft men warm geapplaudisseerd, voor de mooie wer ken, do mooie uitvoering en voor de leiders van dezen avond. Tartini's Teufelssonate nog manuscript bij zijn dood (1770)hoeve- len hebben er sinds niet van de groote Bchoonhcid van het stuk genoten 1 Beethoven's Sonate op. 47, door den vio list R. Kreutzer, aan wien ze is opgedragen, eerst verguisd; hij weigerde, heeft hij eens gezegd, zoo'n leelijk werk te «pelen. En wie zou thans zulk een opdracht niet beschou wen als de grootste eer, een vorstelijk ge schenk 1 En de uitvoerendon deden ziet men van kleinigheden af aan die werken alle recht wedervaren. Eldering hebben we zelclen zoo mooi hooren spelen als dezen avondzijn klank zoo vol, zijn spel zoo ernstig, rijp, klassiek, zijn techniek zoo allervoortreffe lijkst l En zijn partner Röntgen als altijd weer zoo geheel de fijn voelende artiest, met zulke nobele opvattingen, zulke hoogo ad- spiraties. Zij beiden gaven den hoorders een avond vol voornaam genot. A. Aeade:nion:euv/s. Lelden. De promotie, gisternamiddag aan de universiteit alhier van den heer A. Jur- riaanse, geboren te Rotterdam, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, getiteld: „Veldambulance en wondbehandeling te velde", ging met een byzondere, zeldzame plechtigheid gepaard, welko wel vermelding verdient. Toen nameiyk de promotor, prof. dr. J. A. Korteweg, de bevordering bekend maakte en den heer Jurriaanso met diens promotie goluk wenschte, was daarby gansch onverwacht ook tegenwoordig byna de geheele academische senaft, uit wiens naam de rector-magniücus, prof. mr. W. van der Vlugt, eveneens eenlge harteiyke woorden tot den jongen doctor sprak, vooral om hem hulde te brengen voor zyn werkzaamheid met zyn ambulance tydons don jongsten Zuid-Afrikaan- schen oorlog en dank voor de wyze, waarop hy daarmede de eer van Nederland heeft hoog gehouden, een rechtmatige hulde, waaraan met handdrukken het zegel werd gehecht. Waterstaatsbeg rooting voor 1903. Blijkens hot Voorloopig Verslag over hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1903, meenden eenigo lcdon met nadruk te moeten waarschuwen tegen de vermeerdering der gowone uitgaven 1.099.000 meer wordt aangevraagd dan het vorig jaar is toege staan). Bepaaldelijk was meer op de verhoo gingen aangevraagd voor uitbreiding van het personeel cn weddenverhooging onder de afd. Postcrijon. Op wederindiening van een zoo noodig ge wijzigd wetsontwerp ter verzekering van de veiligheid van het verkeor op de oponbare wegen werd aangedrongen, zoo mogelijk go- durendo do loopende zitting. Aangedrongen werd daarbij op vereenvoudiging in de for maliteiten voor het berijden van wegen met automobielen. Eenige leden achtten ook re geling van het verkeer met rijwielen, bepaal delijk met motorrijwielen, bij de wet gc wenscht. Gevraagd werd welke houding de Minister dacht aan te nemen tegenover aanvragen om conoessien tot tolheffing, waarbij men ook van rijwielen tol wil heffen. Op spoedige voorziening in do indijking der Lauwerzee werd aangedrongen. Gaarne zou men verne men hoe de Minister denkt over het voorstel dor Landaanwinningmaatsohappij om haar rechten en bezittingen over te nemen en of hij bereid is door een subsidie het aanleggen van ccn dijk langs de Zuidkust van Ameland te steunen. Een lid drong aan op het bouwen van een vaste brug over den IJsel bij Doesburg. Is de Regeering voornemens een voorstel te doen tot bevordering van de droogmaking der Reeuwijkseke plassen. Gevraagd werd of de Minister bereid is een onderzoek in te stellen naar do oorzaken van de te late op levering van Rijkswerken en zoo mogelijk maatregelen tot verbetering te nemen, en of hij uniforme verlichting van alle bruggen wil bevorderen. Men wenschte in de bestek ken van Rijkswerken bepaald te zien dat het overwerk per dag wordt berekend. Gevraagd werd of do Minister de afschaffing van ver schillende tolheffingen (bij den Haagschen schouw, op den weg AmersfoortArnheiu, DeventerZutphenWinterswijk naar de Pruisische grens) wil bevorderen. Op spoedige verbetering van den Water weg van Dordrecht naar Zee werd aange drongen Enkele, leden konden zich niet ver- eonigen met do plannen tot verbetering van de financieel© positie van dc hoofdinge nieurs van den waterstaat. Verscheid enen hadden bezwaar tegen de voorgenomen uitbreiding van het korps. Vrij algemeen was men ingenomen met het medegedeelde terzake van do verbetering der positie van do kanaalbeambten. Andere le den achtten het nu niet wenscheiijk meer aan sluis- of brugwachters te vergunnen ne venbetrekkingen uit t© oefenen. Sommige leden betreurden dat do Minister bezwaar maakt, do voormalige tolhuizen op de Rijks- wogen door wegwerkers te doen bewonen. Gevraagd „werd hoe hot thans gesteld is met den Ouden Rijnmond. Eenigcn vroegen of cn waarom het rivierbelang zich tegen uitbreiding der aanlegplaats te Lobith ver zet. Dat men in 1903 nog niet met uitvoering van de doorsnijding van den veerpolder bij Malburgen zal beginnen, werd om meer dan ééno reden betreurd. Gevraagd werd, hoe lang men met het loggen van grondkribben tor verbetering der Waal denkt door te gaan. Op spoedige bevaarbaarmaking der Maas in Limburg werd aangedrongen. Sommige leden wenschten dat van do ope ning van den Nieuwen Maasmond niet zou worden afgezien met het oog op aanvragen tot uitvoering van andere werken. Anderen wenschten tot do voltooiing van allo met de verlegging in verband staande werken met de opening tc "wachten. Met nadruk werd aangedrongen op vermindering van het be drag van 7800, geraamd voor vernieuwing van do brug over do Dintel bij Stampersgat. L«1iUh, 16 Nov. GraneD werden heden met-\ voldoend aanbod tot onveranderde prijzen ver kocht. Over het algemeen was do omzet niet belangrijk. Witio Tarwe ƒ6.— a ƒ7.90, Roode ƒ6.26 a ƒ7.26, Walla-Walla a per 80 KG. Rogge 4.76 a 5.20 per 76 KG. Zoniorgerat 4.26 a 4 76, Winter-4.20 a 4 76. Chevalier- 6.20 a 6,80 per HL. Haver f 3.66 a 3.90 per 60 KG. Groone Erwten ƒ7.26 a ƒ9.per HL. I'annJoiiboonoa ƒ6.40 a ƒ0.76 per LIL. Duiveubuouen ƒ6.60 a ƒ7.10 per LIL. Koolzaad 7.60 a 8.40 per HL. Kanariezaad 8.50 a 10.per HL. Hennepzaad ƒ6.75 a ƒ7.25 por HL. Boter. Aanvoer 3770 kilogr., 1ste qual. per vat ƒ63.a 67.2de qual. per 4 vat 46. a ƒ62.late qual. per kilogr. 1.824 a 1.424, 2de qual. per kilogr. 1.16 a ƒ1,30. Lange zwarte turf, 630,000 stuks, /3.7ó a 4.26 por duizend. Ltroctit, löNov.Opdo weekmarkt waren heden 1050 stuks vov aangevoerd. Do prezen waren voor stieren 60 a 130, voor vaarzen f 96 a 130, voor pinken 40 a ƒ96, voor melkkoeien 100 a 210, voor kallkoeien 190 a ƒ285, voor vaarskooien f 100 a IVO, voor vette koeien 140 a 230, voor magere kalveron 20 a 80, voor nuchtere kalveren ƒ6 a 14, voor magere varkens a voer biggen a f .-xchieduui, 14 Nov. Noteering van do Beurs- oommissta Moutwijn 9.per HL. Zonder lust en zonder belasting, bpoeling f 1.70. Roteering van de Makelaars: Moutwyn 9.60, Jenever 13.60, Anisterd- proef t 16. Rottering Distillateursbond: Moutwyn 9.50, Jenever f 18.60, Amsterd. proef f 16. Alkmaar, 14 Nov. Kaas. Aangevoerd 289 partijen, wegende 100,000 KG. Prys voor kleiuo en com missie ƒ28.60, middelbare 28.60. Handel tamelijk goed. nesavrarden, 14 Nov. Beter. Aangevoerd 18-A 14'8 en 6jl6 v. Eerete eoort 48.—Fabrieksboter: aanvoer 11/3 en 16/6 v., prijs 40.— a 60.— oommisaie ƒ49.— a Kase. Aangeroerd 22,769 KG. Hagel boero- 16.— a ƒ25. Vee Do aanvoer bestond heden uit: 1976 Rundereu, 1700 Schapen, 1309 Varkene, 0 Bokken en Geiten, Paarden en Veulens. Stieren, enter- ƒ86 tot ƒ120, i wenter- ƒ140 tot ƒ275, Usseu 200 tot f 220, vette Koeien ƒ185 tot 276, melke en kalve Koeien ƒ160 tot ƒ280, Pinken ƒ76 tot 80, vette Kalveren 20 tot 60, Graakalvereu ƒ60 tot ƒ80, nuchtere dito ƒ8 tot ƒ10, vette Schapen ƒ22 tot 26, weide id. 20 tot ƒ22, Lammeren tot vetto arkene 96 tot ƒ100, magere dito ƒ46 tot ƒ66, vette Biggen 26 tot 40, magere dito ƒ6 tot 8, Paarden tot Vette Koeien lsto qual tot o., 2de qual. tot o., 3d© qual. tot c., etiorou per bout tot o., vette kalveren tot c., vette Schapen tot o., vette Varkens 22 tot 23 o.. Varkens Londensche markt 21 tot 214 o per KG. Vclo Belgische en Fran sen o kooplieden kochten goede soorten Rundvee. Landknlveren werden door hen verschrikkelijk duur betaald. In Wol vee heerschto mede goede stemming on in Varkons was de handel zooals de laatste weken, bepaald vlug. itteppi'1, 14 Nov. Aan de botermiju was beden de aanvoer 4726 kilo; hoogste prijs 1.16, laagste prijs 1.01, iniddenpriis 1.16 per KG. ilteuw-lork, 14 Nov. (A. LI.) Koffie flauwer ten gevolge van nieuwe speculatieve vorkoopen, terwyl do voornaamste haussiers nog ongeveer 40,000 balen op leveung verkochten. Tarwo. iMatigo vraag voor export. Mals rees ton gevolge van dekkingen, daar hefc drogen elechtB langzaam vordert. Hedenmorgen Is tegen de hoeren Samson on Kloosterman, terwyl ze bezig waren hun blaadje De Zweep" te colporteereu en daarby bun theorieën verkondigden, door de politie proces-verbaal opgemaakt, op grond, dat volgons verordening luide aanprijzing van geschriften is verboden. De heeren namen bet nogal kalm op en wyzigden hun tactiek onmiddellyk. Na eenigen tyd te hebben ge sproken, begonnen ze pepermunt te verkoopen, zoodat zy nu althans volgens do wet geen colporteurs meer waren. Ze verkochten een pepermunt voor drie centen en vouwden haar tusschen een exemplaar van hun blad. Het bleek dat er op dez9 wyze menig blaadje wegging. Stellig niet minder dan op de gewone manier. Misschien droeg daartoe ook by dat volgens de colporteurs er een artikel in stond naar aanleiding van hetgetn deze week in ingezonden stukken in hot „Leidsch Dagblad" over dezo quaestle was geschreven. Veel nieuws bevatte dit stukje trouwens niet. De mannen van „St.-Paulus" colporteerden met het blaadje „De Christeiyke Actie". Heel druk liep het vóór hedenmiddag intusschen niet. Wellicht droeg de omstandig heid dat de heeren anarchisten op de Boter markt een minder drukke staanplaats hadden gekregen, daartoe het hare by. We hoorden intusschen kooplieden, die op de markt staan met kramen om zaken te doen, klagen dat ze sedert een paar weken gevoelden van de herrie schade te hebben. Er bleek minder animo tot koopen by het publiek, dat werd aangetrokken door de straat6chandaaltjos, terwyl een ander deel zich liever geheel van de markt verwyderde. Gistermiddag was 't een aardige drukte iu de Oranjestraat te 's Gravenhage. Een dochter van baron Wassenaor vanRosande, die gisteren receptie hield, werd een ovatie gebracht door een deputatie uit het Leidech Studentenkorps. Een fanfarekorps vergozelde do dopulalio. In oon der Amsterdamsohe bla den biedt een kleedermaker aan, de volgendo kleeding8tukken te maken voor de volgende hongerloonen Colbertkostuum met korte of lange broek 40 cents. Enkele pantalon 15 cents. PaletotB 50 cents. Jongous paletots 40 cents. Jekkers 35 cents. Jongens jekkers 25 cents. Jongens jekkers (maten 1 13) 20 cents. Door een 17 tal thuiswerkende kleermakers te Arnhem is opgericht een coöperatievo kleedermakery. Uit hun midden is een bestuur gekozen, belast met den aan koop van goederen en fournituren. De te maken jvinsten komen na aftrek van arbeidsloonen ten goede der cliënteele en een gedeelte aan de vereeniging. Men moldt uit D o e t i n ch e m d a t er dezo week vier jongens uit het ryksop- dingsgesticht „Do Kruisberg" zyn ontvlucht. Een er van is door bargera teruggebracht. De ruim 20jarige timmerman C., uit Wognum, had hot ongeluk van don torentrans der in aanbouw zynde roointfch- katholieke kerk te Medemblik te vallen. Hy werd vreeseiyk verminkt en overleed heel kort daarna. De officier van justitie te Tiel ei8chte gisteren 4 maanden gevangenisstraf voor den gewezen hooldconducteur der H. IJ. S.-M. die zich voor eenigen tyd schuldig maakte aan diefstal in de wachtkamer 3de klasse van hot station aldaar. Gisteravond is in weinigo oogen- blikken het door den schilder J. W. C. Visser te Monlioort bewoonde huis aan de Plaats, mot den geheelen inboedel, de veifstoffen, ge reedschappen, kortom alle roerende goederen, in de asch gelegd. De beide onmiddellyk he lende percoolen, waaronder ook de schilders- zaak van Ru'ges, zyn door de brandweer behouden. Alles was verzekerd. Niet gestorven. Naar aan de „N.-Brab." uit Veldhoven wordt gemeld is de Bchoenmaker J. K. aldaar, die ep 10 dezer door den, tram werd overreden, niet ten gevolge daarvan gestorveo, zooals eerst werd bericht. Integendeel er is een wending ten goede in zyn toestand gekomen, en heeft men alle hoop hem in 't loven te behouden. Gisterochtend zyn op den spoor weg van Sachsenhausen naar Goldstein, in tegenwoordigheid van den president van het spoorwogbestuur te Frankfort a. d. M proeven genomen met oen uitvinding tot voorkoming van botsingen tusschen treinen. De uitvinding bestaat uit een klein, op de locomotief ge plaatst toestel, dat zichtbare on hoorbare 6einen geeft, als een andere locomotief op hetzelfde spoor nadert of oen wissel verkeerd gesteld is, en dat een telephonisch gesprek tusschen de locomotieven mogeiyk maakt. By de proefneming reden twee locomotieven, waarvan de machinisten van te voren goed op de hoogte van de toestellen waren ge bracht, elkander tegemoet. Toen zy elkander tot op oen bepaalden afstand genaderd waren, gaven de toestellen alarm-seinen en de machi nisten konden mot elkander telephoneeren. Zaak-Humbert. De „Libertó" beweert een schfyven te hebben gelezen van een Peruviaan aan een inwoner van Toulouse, waarin gezegd wordt dat de familie Humbert thans te Lima woont. De schryver verklaart beel zokor te zyn van dit feit. Men beweert ook dat de rechter van instructie onlange een verslag heeft gestuurd aan het parket, waarin gezegd werd dat de Humberts zich in Brazilië bevinden en men hun juiste woonplaats kent. Men zal ze zelfs vóór 2i December, den dag waarop de inter pellatie in de Kamer voorkomt, aanhouden?! Het „Journal" zal in verbalenden vorm zyn lezers geven de resultaten van een onderzoek door zyn medewerker Mouthon ingesteld naar de verdwyning der Humberts. Li een eerste artikol geelt het blad nog eens een overzicht van den laatsten dag der vluchtelingen in Parya en eindigt met de mededeeling dat zy in twee groepen „de reis naar het onbekende" aanvaardden. Prov. Stalen van Zuid-Holland. Do commissie ad hoe uit do Provinciale Staten van Zuid-Holland hobbon goadvi- seord tot goedkeuring van de voorstellen van God. Staten om subsidie te vorleenen lo. voor een Ambachtsschool te Middelharnis, mits o. a. hot bestuur der scaool voor de eorsto maal door God op. Staten worden be noemd; 2o. voor de restauratie van den toren te Monster; 3o. tot subsidieverhooging met 500 voor don- zuivelconsulent voor 1903; 4o. tot subsidievcrleeiiing van f 500 per jaar voor voortgezet ombachtsondor- wij« te VTa&rdingen; óo. vaa f 2tO 's jaara aan de Prot. Christ. IJzer- en Motaalbewer- kervereeniging „Samenwerking* voor een vakteekennchool te Rotterdam (3e. tot ver hoog Lug mot 1500 van het suimklio aan do Academie van Beeldends Kunaten te 's-Ora- veiihage. Voorts die omtrent inflfcruotie en jaarwedde van t!on adjunct-drrecteur van den Prov. Waterstaat; de wijziging van pol- dor- rog lom enten; vorhooging niet 600 van de subsidie voor de NijverhcidsvereeaiigLDg voor Goud- en Zilversmeden bo Schoonho ven. Ter zake van de mededeelingen van Ge- dep .Staten omtrent de stoömtramwegen op de Zuidhollandsche eilanden kan de commis sie ad hoe zich met de door Gedep. Staten gevolgde gcdraglïjn vereenigen, zoomede meb den inhoud der verordening op spoorstaven in openbare wegen. De commissie inzake het voorstel omtrent den weg tusschen Hillegersberg en Berg- schenhoek is eenstemmig voor den aanleg door de Provincio van de steenslaglaag te gen uitkecring door do gemeenten van do voorgestelde bodragen. De meerderheid ad viseert tot ongewijzigde aanneming van het voorstel van Gedep. Staten. Drie leden stol len voor te besluiten dat de Provincio den. weg geheel in beheer en onderhoud zal ne men. Verleening van een gratificatie van! 3000 wordt voorgesteld aan J. L. G. Lo Riitte, hoofdcommies, chef der 4de afd. dor Provinciale Griffie van Zuid-Holland in dien diens ontslag, om gezondheidsrencncn door hem aangevraagd, zal zijn verleend. Ged. Staten hebben naar aanleiding van do bezwaren tegen het beheer eener ambachts school voor het geheele eiland Ooeree en Overflakkee door een Departement der Mij., van 't Algemeen voorgesteld aan het sub- sidio voor de opgerichte ambachtsschool te Middelharnis de bepaling te verbinden, dat er zal moeten worden opgericht een vereeni ging ad hoe met rechtspcrsoonlijkheïa, waar van leden zijn allen die het ambachtsonder- wijs op Gocree en Overflakkee willen bevor deren, terwijl het Bestuur voor de eorsto maal door Gedeputeerde Staten te benoemen de school zal beheeren. By de vóortgezette behandeling in do Ryks- dag van het voorstel om over de 21 amen dementen der sociaal-democraten op het voor stel-Alchbichler, tot wUziging van het reglement van orde, over te gaan tot de orde van den dag, zag do heer Spahu af van het slotwoord over het voorstel-Aichbichler. De soc.-dem. afgevaardigde Suedekum herin nerde aan het voorstel, door hem ingodiend, om over het voorstel-Aichbichler tot de orde van den dag over te gaan. President Ballestrem achtte dit voorstel, met het oog op het reglement van orde niet ontvankoiyk. Nadat Suedekum en Ballestrom hun meeningen hadden uiteengezet, werd een beroep gedaan op het Huis,' dat by zitten en opstaan het voorstel Suedekum niet ontvanko iyk verklaarde. Do sociaal-democraten stemden voor de toelating. Thans begon de hoofdeiyke stemming over het voorstel-Aichbichler, waarschyniyk de laat ste hoofdeiyke stemming in het Huis; want met 197 tegen 78 stemmen, en de onthou dingen, werd hot voorstel-Aichbichler aan genomen. Hot aannemen van het voorstel-Aichbichler werd door de sociaal-democraten met groot rumoer begroet. By de verdere behandeling van het tarief- ontwerp stelde de afgevaardigde Brömel van de Vrijzinnige Vereeniging voor met betrek king tot de voor8tellen-Wangenhoim (ultra- agrariër) en -Herold (centrum) op par. 9 van het tarielontwerp over te gaan tot de orde van den dag. (Bravo geroep der soc.-dem groote onrust rechts en by het centrum.) Do voorzitter, graaf Ballestrem, verklaarde het voorstel voor toelating vatbaar onder toe- juicbingen der sociaal-democraten. De heer Brömel sprak voor zyn voorstel, de afgevaardigde Spahu bestreed het Daarop volgde de stemming volgens de nieuwe wyze. De hoofdeiyke stemming door middel van briefjes vorderde 18 minuten en leidde tot ver werping van het voortel-Brömel met 197 tegen 71 stemmen. Daarna werd gestamd over par. 9 van het tarielontwerp en de amendementen. Op ver langen der linkerzyde geschiedt de stemming over vele van dezen hoofdeiyk. Par. 9 werd ten alotte aangenomen over eenkomstig de lezing van de Regeering. Er volgde een stormachtig tooneel. Bebel en Singer beweerden dat de secretaris Him bui (conservatief) de afgifte van de stombrieljes niet nauwkeurig had gecontroleerd. Himburg verklaarde dat by de afgifte nauw keurig kon nagaan, waarop de sociaal demo craat Antrick riep: „Dat ls niet waarl" Antrick werd tot de orde geroepen, hetwelk hem den uitroep ontlokte: „Er is gesmokkeld". Graaf Ballestrem riep Antrick voor de tweedr maal tot de orde, met stemverheffing zeg gende: „Wy zyn hier in den Duitschen Ryksdag." (Levendig bravo rechts en in het centrum). Toen Bebel opmerkte dat de sociaal-demo craten de handelingen van Himburg nauwge zet hadden nagegaan, verklaarde de voorzitter geprikkeld: „Ik alleen heb den gang van zaken in het Huis na te gaan en ik beu rechtvaardig tegenover alle partyen." (Aan houdend bravo.) De behandeling van het tarief-ontwerp werd daarop voortgezet. Na een onbelangrijk debat werd par. 10 in de lezing van de Regeering - goedgekeurd en ging de Ryksdag uiteen tot heden om alsdan verzoekschriften te behandelen# Een groot financieel 6chanciaal, dat ln alle deelen van Engeland uitwerking zal hebben, dreigt aan 't licht te komen. Vervolgingen zullen rvorden Ingesteld tegen de adminlstra* teura van „The London and Globe Corporation Company", welka bankroet groote ontsteltenl» verwekte. Ongeveer een jaar geleden reed» heeft de regeering getracht de laak geheim

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2