Burgerlijke Stand. BUITENLAND. Frankrijk. Dultsohland. België. Zuld-AfHka. Marokko. Vereenigde Staten. der schoolquaestie in de Troonrede, by de algemeen© beschouwingen over de staats begroting blijkens hot Voorloopig Yorslag weerklank hebben gevonden bij der Regeering bovriende zydo, zóó, dat do premier wel ver plicht zal wezon in de Memorie van Antwoord alle krachten in te spannen om dezen uit den boezem der meerderheid opgestoken storm ie bezweren. Wat de zaal; v.oive betreft, zegt het blad dat do orr."-=ing van het onderwijs vraagstuk in den geest van het rapport der „Unie: de School met don Bijbel" zich nog laat wachten en een rogeling der betaling van allo onderwijzers uit 's Rijks kas aan dr. Kuypor moeilijker vast te stellen blijkt dan te wenschen, zooals li\j in zijn motie deed,— 't behoeft wel niet gezegd, dat wy daarover piet treuren. Van een ondorwijsrogeling volgens het bedoolde rapport, waaraan onder de bestaande Grondwet voor het overige, dunkt ons, moeilijk te denken valt, zonden wij ons onmogelijk een verbetering, een verheffing van hot peil van het volksonderwijs kunnen voorstellen, en do bezoldiging van alle onder wijzers van Rijkswege is gemakkelijk gezegd, maar hoe te waarborgen, dat die Rtjksgelden werkelijk den onderwijzers, dus het onderwijs, en niet andere belangen van zuiver particulieren aard ten goede komen? Intusschen, niet te loochenen is, dat die oplossing en regeling beloofd zijn, en alleszins begrijpelijk, dat het uitblijven daarvan teleurstelling wekt. Ook de verdediging van de houding der Regoering door enkele barer vrienden, vindt de Arnliemsche Courant zwak. Zy meent dan ook, dat er inderdaad voor hen roden tot teleurstelling is. De Trust-Maatscliappij „Wilhelniina". In de „Nieuwe Financier en Kapitalist", onder redactio van S. F. van Oss, komt een artikel voor over de MiJnentrust Wilhelmlna", waarin het volgende verklaard wordt: „Wij hopen, dat een persoon van gezag spoedig „in naam der Koningin" zal protostee- ren tegen het sohromeiyk misbruik, dat de promotors dezer onsmakelijke zaak maken van den meest geöoibiedigden naam in ons land. Die naam is het conige wat aan de Maatschappy goed is. En het teekent do zaak, dat op de aandeolen, die in een biykbaar tot de „gunstige pers" bohoorende illustratie worden afgebeeld, het beeld der Koningin van de bekende gele Fransche plaat iaover genomen." De trust „Wilhelmlna" vraagt oon kapitaal van 12 mlllioen gulden aan hot Nederlandsche volk; uit do statuten biykt, dat op het gebied van mynen de trust zoowat alles kan doen en laten, wat zy wil; hot bestuur verklaart, dat men op een „schitterend rendement mag hepen"; het bestuur schynt niet te weten, dat de kwikzilvermyn Trstjo, waarover in een der rapporten visioenen van een winst van fr. 420,000 worden verwekt, in 1902, na lang getob en geldverlies, als een hopeloos eigen dom word geabandonneerd. „Weet het bestuur, dat de Zeche Rudolf by Kottwig, het eigendom der Gewerksckaft Rudolph in Oefte, en vroeger het eigendom der gefailloerdo firma Kegonburg, op 20 Decem ber aanstaande van gerechtswege zal worden verkocht wanneor depromotors van „Wilkelmina" niet tusschenbeide treden? Ge- looveu zy dan werkeiyk dat het rapport de waarheid voorspelt, wanneer liet op die myn, trots faillissement van oigenaar en aanstaanden dwangvbikoop, oen jaariyksche winst van ruim f 600,000 becyfert?" De firma De Pesters Co., te Utrecht, maakt in verband mot deze zaak in het „Utr. Dbl." van gisteravond het volgende mot grooto letters bekond: „Ter voorkoming van verkeerde gevolg trekkingen achten ondergeteekendon zich ver plicht het publiek er mee in kennis te stellen, dat zy baar kantoor niet beschikbaar stelt tot het ontvangen van mscbryvingon op Aan- deelen Nederlandsche Trust Maatechappy voor Goud- en andere Mynwaarden „Wilkelmina" en dat zy heeft doen uitbrengen een exploit van den navolgenden inhoud aan de beoren Gebrs. Jacobs A.zn. te Amsterdam: „Dat requirant op verzoek van geïnsinueerde „en te haren behoeve zyn kantoor disponibel „gesteld had om aan te nomen inschryvingen „op Aandeelen Nedorl. Trust Maatschappy voor „Goud- en andere Mynwaarden „Wilkelmina"; „dat requiraut by die disponibelstelling niet „kon vermoeden, dat de inscbryving op die „aandeelen zou wordon govraagd aan het „beleggend publiek door het in de wereld „zenden van een prospectus, waardoor dat „publiek zou kunnen misleid worden en „waarop onder anderen de portretten voor- „komen van Hare Majesteit onze geöerbiedigde „Koningin Wilkelmina on van den Heer „Pierpont Morgan, waardoor de indruk „zou kunnen opgowekt worden by dat publiek, „dat de vorenuedoolde ondernoming op eenige „wyze van koogerkand zou wordon gesteund „of in eenig verband zou kunnen staan mot ,don Heer Morgan voornoemd, terwyi in „werkeiyklioid noch het een noch het ander „het goval is; „dat myn requirant niet mede wil werken „tot het bovorderen, in welken vorm ook, „van het tot stand komen van een onder neming, dio dergelijke praktyken schynt te „behoeven; „dat zy dan ook Diet verder bereid is om „eenige inscbryving op bovengenoemde aan- „doelon aan te nomen of haar kantoor daar door disponibel te stellen en den goïnsinu- „eerde uitdrukkeiyk verbod doet, om haren „naam in eenig verder stuk, advertentie of „welko andere publicatie ook, betreffende de „vorenbedoelde emissie op te nemen of te „doen opnemeD, stellendo zy haar aanspra- „keiyfc voor allo schade, die zy, requirant, „door zoodanige vermelding, in eer of goeden „naam zou kunnen lyden." Ook de directiön der Delftsche Bank te Delft on der Noorderbank te Alkmaar geven in de „N. R. C,#' en „Hbl." kennis, dat, na al hetgeen haar omtrent bovengenoemde Maatschappy ter oore Is gekomen, zy zich als inschryvingskantoren terugtrekken. Hetzelfde doen de firma's Van Heel en Cie., te Goes en Tholen; W. Laane, te Rosendaal en Bergen op ZoomJ. B. N. Lauryssen, te Breda; Aug. van Ryckevorse), te Helmond; C. R. C. Wibaut, te Vllsslugen, en J. B. N. Laurysen te Breda. Wy achten "bet oen gelukkig feit dat geon Leidsche Anna's zich hebben laten verlokken tot hot aannemen van inschrijvingen, zoodat wy kunnen vermoeden dat geono ingezetenon dupe zyn geworden. Gemeeniecaad van Lisse. Tegenwoordig al de leden, behalve de beer Van Stockum. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. I. Do Voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: a. Besluit van Ged, Staten, houdende goed keuring der gem een berekening over bet dienstjaar 1901. b. Missive van Ged. Staten, houdende goed keuring van af- en overschrijving op do be- groot.ïng voor 1902. Aangenomen voor kennisgeving. c- Missive van Ged. Staten, houdende een paar opmerkingen op do Verordening tot heffing van Havengeld. Wordt besloten aan do gemaakt© opmer kingen te gemoet te komen. d. Missive van den minister van finan ciën, waarbij wordt medegedeeld dat een ge deelte van den tuin, bëhooronde brj uet voor malige tolhuis, aan de gemeente an erfpacht kan wordon afgestaan voor den bouw van een inrichting tot verpleging van lijders aan een besmettelijke ziekte. Besloten wordt het aanbod te aanvaarden. II. Tor tafel wordt gebracht bestek en tee»- kening van een in te richten vuilnisbelt. Goedgekeurd en aan Bnrg. en Weths. de uitvoering opgedragen. III. Benoeming Personeel Herhalingson der wijs. Op voordracht van Burg. en Weths. wor den benoemd als onderwijzers, do hecren J\ Wesselo cn P. Beukema en als onderwijzeres Mej. J. Verduyn. IV. Vaststelling schoolgeld herhalingson. derwijs. Blijkens het ontwcTp-besluit wordt voor gesteld te heffen /0.20 per leerling cn per weekvoor minvermogenden de helft. Het ontwerp wordt goedgekeurd cn zal daarop de Koninklijke goedkeuring worden ge vraagd. Tot armmcesters werden benoemd de hce- ren C. v. cl. Tang en P. Blok, nadat een voorstel van den heer Blokhuis, om het Bur gerlijk Armbestuur te doen vervallen, was verworpen. Besloten werd nog tot plaatsing van een lantaarn aan den Broekweg tnsschcn de bel de kerken. Do openbare vergadering wordt gesloten cn overgegaan tot een zitting met gosloton deuren ter behandeling van het suppletoir kohier van den hoofdei ij ken omslag. Gemeenteraad van Nooc'dwijk. Voorzitter: de heer E. L. baron van Har derbroek. Aanwezig alle loden. Na lezing en goedkeuring van do notulen dor vorigo vergadering wordt voor kennis geving aangenomen een I. Ingekomen schrijven van den heer S. Bijlsma, to Oostzaan, dat hij op 1 Januari e. k. zijn betrokking als onderwijzer to Noordwijk-aan-Zeo hoopt te aanvaarden. II. Regeling Herhalingsonderwijs. Over dezo zaak is een missive ingekomen van dc twee sclioolhoofdenwaarin zij aandringen op ongewijzigde goedkeuring der school gelden, zooals die door B. en Ws. ziju voor gesteld. Het voorstel Alkemade-Van cler Meer, waarover dc vorige maal de stemmon staakten, 1) wordt thans aangenomen mot zes tegen vijf stemmen (die der hoeren Van der Weyden, Van Konijnenburg, Admiraal, Smit en Parlevliet). Het schoolgeld is nu al- zoo bepaald op 25, 12 1/2 en 0 ets. per week, terwijl B. en Ws. hadden voorgesteld 15, 7 1/2 en 0 ets. De geheele regeling wordt al dus mot algemeeno stemmen aangenomen. III. Eveneens met algoineene stommen wordt dr. H. van Nes benoemd tot gemeente geneesheer voor 1903. IV. Ontheffing van de verplichting tot aansluiting aan do gomeento-rioleering, aan- govraagd door W. Lindhoui en Jac. van Boelen, boiden te Noord wij k-aan-Zec. Wordt op voorstel van don voorzitter aangehouden tot nador advies. V. Adres van P. van der Plas, zich bekla gende over den voor hem ongunstigen aan leg der rioleering naast zijn pore. V. d. P. beweert, dat 't riool te Veel uit 't midden der watering is aangelegd, waardoor zijn land in slechte conditio komt. Hij is bereid in do kosten van verlegging voor do helft bij te dragen. Na veel discussie wordt een voor- stol Do Groot aangenomen, om de zaak te onderzoeken en do kosten te doen bepalen. VI. Verzoek van N. den Hollander, om wijziging dor rooilijn in do Schoolstraat. Wordt goedgevonden in dier voege, dat een gedeelte terrein, dat de gemeente daardoor krijgen zou, vergoed zal worden doof een an der stukje grond aan den achterkant van hetzelfde terrein (schuur E. Smit). VII. Adres van G. Poensgen, verzookendo om verkoop van een stukje gemeentegrond aan Zee (de vorige maal in handen van B. en Ws. gesteld om praeadvies) wordt met algemeen© st. gewezen van de hand. VIII. Voorloopige vaststelling dor ge- meenterokeniug, dienst 1901. Vastgesteld in ontvangst op 41,320.35 1/2, in uitgaaf op 41,310.64 1/2, batig slot 9.71. IX. Vaststelling der gemeente begroeting over 1903. Bij do algemeeno beschouwingen wees de heer C. Alkemade op den woinig rooskleu- rigon toestand onzer gemcentefinanciën, waardoor wel eenige bezorgdheid wordt ge wekt, vooral wanneer hij ziet, dat het kapi taal der gemeente zoo goed als geheel ver bruikt is. Reden waarom hij op zoo groot mogelijke bezuiniging aandringt. Van d© overige beraadslagingen^ voor zoo ver ze niet bij do betrokken posten zijn me degedeeld, vermelden wij enkel, dat do heer 1) Op 28 October stemden vóór de heeren C. en A. W. Alkcmadc, Van der Meer en Van Eeden, tegen de heeren Van Konijnen burg, Van der Weyden, Smit en Parlevliet. Van Eeden bij den postkm- en havengelden de vraag ter sprake bracht, waarom zoo dik wijls de openbare straat kosteloos wordt in gebruik genomen, soms weken en maanden lang voor het opslaan van bouwmaterialen en dergelijke, getuige de toestand bij het postkantoor. Door een artikel in do veror dening te brengen hoopt men hierin te voor zien. Do volgende wijzigingen werden aange bracht. Uitgaven. V erminderingen No. 55. (Binnen) beschildering van hot Raadhuis 300 No. 66. Aanleg en onderhoud van straten en pleinen (één jaar uitge steld) 4090 No. 75. Verbouwen der (oude) gas fabriek, gaat niet door 200 No. 99. Onderhoud schoollokalen. De heer Van der Meer stelt voor, het schilderen in de school aan Zee nog een jaar uit te stellen. Aange nomen met zes tegen vijf stemmen (die dor heeren Van Konijnen burg, Van der Weyden, Admiraal, Smit en Parlevliet). AJzoo ver minderd met ,1200 Totaal der verminderingen 4790 Verhoogingen No. 76. De wegwerker W. Vink 1 per week meer, omdat het vrij- wonen, waarvoor bestemd was een gedeelte der te verbouwen oude gasfabriek (No. 75) vervalt 52 No. 82. Exploitatie enz. (nienwe) gasfabriek gebracht op 12000 (niet inbegrip van de straatver lichting), waaronder 3350 aan rente. Voorgesteld was ƒ4000, dus verhoogd met4650 No 58 (nieuw). Bijhouden der re gisters van den Burgerl. Stand. Vroeger steeds kosteloos verrioht. De Voorzitter meende echter voor iets zoo belangrijks een post te moeten uittrekken, evenals in an dore gemeenten gesohiedt. Goedge keurd met zes togen vijf stemmen. Tegen stemden de heeren C. en A. W. Alkemade, Van der Meer, Do Groot en Van Eeden. Verhooging 100 Totaal der verhoogingcm 4802 Stijging der uitgaven dus met 12. Ontvangsten: Verhoogd met: No. 13. Opbrengst schoolgelden 1250, nu 1400) 150 No. 16. Rioolrechten 25 No. 17 Verhuring van gemeentego- bouwen: de spaarbank wil voort aan in plaats van 25 100 beta len, mits daarvoor het recht ver krijgende, over het medegebruik van anderen te kunnen beslissen 76 No. 22. Opbrengst gasfabriek: ra ming 7000, gebracht op 10,000. Dezo ƒ3000 zijn echter begrepen in de rentebetaling (zie no. 82 uitga ven). No. 26. Verpachting der vuilnisbelt )f 60 Totaal verhoogd met 300 De post voor onvoorziene uitgaven, eerst 1054.62 wordt alsnu vorboogd met 300 ƒ12 of ƒ288 en gebracht op ƒ1342.62. Dc begrooting wordt nu met algemeeno stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 42943.07. Hierna wordt do vergadering door den voorzitter gesloten. RECLAMES, 40 Cents per regel. 10819 4 HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: W. van Gink en M. M. Kauflinan. C. van Heyningen en C. VV itte. Gehuwd: W. van den Brink en J. de Leeuw. D. van der Voort en L. van Tol. Bevallen: C. Noorman geb. Krijgsman D. A. E. vnn don Broeck geb. Paans Z. P. W. Vermeer geb. Van Ascb D. B. van Schie geb. Soboorl Z. J. C. Polak geb. Hoogeveen Z. N. van der Plas geb. Versluie D. A. Appelman geb. Groot D C. ven Gaaien geb. Van der Hee D. M. Brouwer geb. Van bcnooten Z. Overleden: A. Kulk 4 j. M. v. d. Luyt 2 j. P. van Geilswijlt 64 j. C. Berrevoots 15 m. OEGSTGEEST. Ondertrouwd: C. Wijsman 23 j., to Leidon, en P. Driessen 22 j., te Oegst- geest. J. Yan der Sleet 24 j. eu W. F. Staute 28 beidon te Oegstgeest. Gebuwd: Cbr. Verhoeven en G. J. B. Ooste laar. J. A. Driessen en J. C. Kortekaas. Geboren: Martha Theodora, D. van J. G. M. van Griethuysen en W. J. H. van Grietbuysen. Petrus Wilhelmus, Z. van W. A. Zandbergen en A. P. Nijssen. Pieter, Z. van A.--G. üagendijk en J. de Mooy. Hondricus, Z. van Tb. J. van Kampen en L. Harland. Johannes, Z. van D. Smit en J. Meyer. Nicolaas, Z. van H. J. Rietmeyer on J. A. de Rooy. Willem Frederik, Z. van 0. van der Meer eo E. Sersel. Johannes en Jan, zoons van D. Cederhout en G. van Eg- mond. Johanna Maria Elisabeth, D. van C. de Raadt on A. C. J. Meershoek. Overleden: li. G. van 0}ron 68 j. W. Lubbe 78 j. C. boezalt 81 j. te Rotterdam. J„ A. Brugman 56 j. te Rotterdam. N. Riet meyer 2 d. J. Cederbout 2 d. WARMOND. Ondertrouwd: Petrus Wil helmus van der Horst jm. 35 j. en Catbarina Maria van Grieken |d. 34 j. Gerardus lacobus Klibn jm. 24 j. te Warmond on Johanna Susanna Koppe jd. 20 j. te Haarlemmermeer. Geboren: Harm Willem, Z. van W. Salomons en J. C. Lukkien. Maria Hendrika, D. van A. van Winsen en C. Duivenvoorden. Johannes "Wilhelmus Adrianus, Z. van P. C. van der Zon en O. M. Rotteveel. Geertje, D. van K. Breedjjk en N. Verheul. ZEGWAARD. Geboren: Hendrika Johanna, D, -van W. v. Scbaik on H. J. Floor. Johannes, Z. van A. Verheul en E. Spijker. ZOETERMEER. 6 eboren: Josephus Adrianus, Z. von D. v. Es en A. M. van der Meer. Johanna Catbarina, D. van H. Groeceweg en E. v. Velsen. Ondertrouwd: J. C. van der Haven 23 j. van Hazerswoude en N. de Bruin 23 i. Gebuwd: L. G. DuivesUyn S4 j, en W. M. Reeuwjjk 21 j. Algemeene Synode. De Algemeen© 6ynodale Commissie ving gisteren haar najaarsvergadering aan. Zij is samengesteld als volgt: dr. G. J. v. d. Elier president; dr. A. W. Bronsveld, vïoe- prosidenb; J. Knottenbelt, secretarie; P. A. Romijn, pred. te Arnhem; B. D. Breuneee, H. A. Lecnmans, pred. te Harlingen; rnr. L. I. Huber, ouderling te Vcendam; dr. G. A. Hulseboa, oud-ouderling te Utrecht; P. J. Siegers, ouderling te Vlissïngen, die verhinderd was te komen en wiens plaats werd vervuld door zijn secundus, prof. dr. M. A. Gooszen, hoogleeraar te Leiden. Tot correspondenten voor de aanvragen om subsidie uit verschillende fondsen wer- den benoemd: voor Gelderland mr. Huber, voor Zuid-Holland dr. G. J. van der Flier, voor Noord-Holland en Drente de heer Breu- ncse, voor Utrecht de heer Romijn, voor Overijsel en Groningen dr. Bronsveld, voor Zeeland d© heer Siegers, voor Friesland do heer Lecnmans, voor Noord-Brabant met Limburg dr. Hulsebos. Daarna kwamen aan do ordo verschillen de opdrachten van de Synode, waaromtrent adviezen werden vastgesteld, die bij do Syno de zullen worden Ingediend. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden. (D.J Instituut van Ingenieurs. In de gisteren gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs werd andermaal gesproken over den toegang uit zee naar de Straat Soerabaia en over do middelen tot verbetering daarvan door het Raadslid Welcker. In verband met ditzelfde onderwerp ia ingekomen een schrijven van den minister van koloniën daarbij mededee- lende dat door hem te dezer zake is inge wonnen de zienswijze van dr. P. J. van der Stok, oud-directeur van het Magnetisch en Metereologisch Observatorium te Batavia, waarbij is gebleken, dat diens inzichten be langrijk.af wijken van die, welke tot dusverre in ingenieurskringen als de bijna algemeen geldendo kunnen worden beschouwd. Deze ziens wij zo is neergelegd in een 9-tal stellin gen welko in ,,De Ingenieur" van a.s. Za terdag zullen worden gepubliceerd en op de volgende vergadering van het Instituut een onderwerp van bespreking zullen uitmaken. Onderwijs in Zuid-Afrika. Men meldt uit Oud-Bederland aan de ,,N. R. O.": Maandag-avond word hier een vergadering van een 20-tal ingezetenen gehouden, met het doel pogingen in het werk te stellen, om de Boeren te steunen in hun strijd voor het behoud hunner moedertaal. Het resultaat der gehouden besprekingen was het benoemen van een zevental heeren, in die vergadering aanwezig, welko zich in contact zullen stellen met personen uit an dere gemeenten op ons eiland, om ook daar dergelijke commissie© in het leven te roe pen. Dan zal men pogen uit de leden dier vcTBchillende - afdeelingen een centrale com missie t© benoemen, aan welko dc hoofdlei ding zal wonden opgedragen. Hot hoofddoel zal dan zijn: door verschillen de-jaarlijkscho bijdragen zooveel gelden bij elkander te krijgen, dat men daarmede het onderwijs der Boeren niet onbelangrijk en blijvend althans in de eerste jaren zal kunnen steunen. Do Fran8cbo senator Maxime Lecomte heeft by den Senaat oon wetsvoorstel ingediend, waarby het tweegevecht wordt verklaard tot mi8dryf en strafbaar gesteld. De oplossing van de moeilykheld hoe de ontworpen tot weigering van vergunning aan congregaties in de Fransche Kamers moeten wordon behandeld, is elndeiyk gevonden. De heer Codet heeft voorgesteld de wet op de Vereenigingen aan te vullen met de bepaling, dat een aanvraag om vergunning zal ge weigerd zyn wanneer éón der kamers zich in dien geest zal hebben uitgesproken. Binnen de grenzen van hot Duitecho rijk heeft Anton Memminger, een van de leiders van den Boierschen boerenbond, openlijk durven zeggen dat do Duitsche Keizer de meest gehate man in Duitschland was. To Würzburg, in Beieren, wcra Zaterdag middag de druk bezochte algemeene verga dering van den Beiorschen boerenbond ge houden. Hohn, heb bekende agrarische lid van den Rijksdag, hield een lange rede, die niets nieuws bevatte. In het toen volgende debat luchtte Memminger op de boven aan gehaalde wijze zijn hart. „Aan dc onzinnige politiek tegenover China, aan de handels- tractaten en aan het likken van den En- gelschman zoo vervolgde hij doen wij niet mee. Als do regeeringen zich niet ge- reedclijker schikken naar onze wenschen, dan scheuren wij do kokarde van onze borst en steken die op den cc rete n den besten gene- raalshoed (een van de eigen uniform-onder scheidingen van dc Beioren, die pas op aan drang van de Pruisischo regeering verdwe nen zijn) in het Germaansche Museum." Toon na Memminger's toespraak Hahn het woord nam om er tegen to protesteeren dat de Duitechc Keizer do meest gehate man in het rijk zou zijn, en de vergadering uit- noodigdo tot een daverend Hoeh op Keizer en rijk, ten fceeken dat de persoon van den Keizer ook in het oog van de vergadering heilig was, kwam het niet verder dan tot een zwak hooraatjo. Verreweg het grootste ge deelte van de Beiorsche boeren bleven ritten en hielden hun mond. Memminger dikte nu nog eens aan, wat hij pas gezegd had. De Beiorsche boeren, verklaarde hij nog, vervloekten den dag waarop de Keizer in Engeland aan wal stapto, en wat hem betrof, hij vond dat cla- genon, die aan den eencn kant de politiek van de regeering" bestreden, maar aan den anderen kant weer met complimentjes da regcerïng in het gevlei kwamen, op stemme honden leken. Hahn begreep den wenk en verliet do zaal, uitgeleid met do woorden van Memminger: „Al verlaat u ons veront waardigd, wij Beieren zeggen de waarheid, anders zouden wij niet gezond zijn. Maar desniettegenstaande zingen wij de "Wacht am Rhein." De Koning van België, die Zaterdag uit het Zuiden teruggekeerd is op het kasteel t© Laeken, heeft Zondag een langdurig onder houd gehad met den minister-president. D© correspondent van do „Germandu"- meldt aan zijn blad, dat er oneenigheid zon bestaan tusschen dc regeering en den Ko ning over het wetsontwerp op de schenking dor domeinen. De regeering zou, met het oog' op de stemming in den lande, gewekt door de houding des Konings na den dood der Koningin, voorloopig nog met het indienen! van dit ontwerp, dat de strekking heeft da dochters des Konings to onterven, willen wachten. Zij zou daarentegen bij den Koning er op aandringen, dat deze hot wetsontwerp op do openbare speelhuizen zou teekenen. De correspondent weet mede te deden, dat tegenwoordig hardnekkig hot gerucht do ronde doet, zelfs in kringen, die den Koning tot dusverre welgezind waren, dat Leopold in den laatsten tijd teek en en van eon abnor- malen geestestoestand gaat vertooncn. Do gemeenteraad van Antwerpen be sloot gisteren een leaning van 21 millioon. franken uit te geven voor de uitbreiding der havenwerken. Bij de heropening van de Kam&r heden verwacht men hevige incidenten betreffende de gebeurtenissen te Spa bij gelegenheid van den dood der Koningin en naar aanlei ding van de vertraging in de afkondiging van do wet op de hazardspelen. De te Mons overleden rentenier Emile Lamir heeft zyn geheele vermogen van ongeveer l1/* millioen franken aan stedeiyke weldadigheidsinrichtmgen vermaakt en bepaald, dat zyn prachtige woning In een weeshui* veranderd zal worden. D© brand to East-London in d© Kaap kolonie, en die te Kaapstad, Poot Elizabeth en Lorenzo-Marquee schijnen beschouwd te moeten worden als wraaknemingen ven. slachtoffers van den oorlog. Do Kamer van Mijnwezen te Johan nesburg heeft besloten tot verhooging der loonen van inboorlingen. Voortaan zullen dio bezoldigd wordon naar de>n arbeid, dien zij verricht hebben, on dor voorwaarde dafc het gemiddelde loon, hetwelk alle inJondscho beambten ontvangen, niet meer bedraagt dan 2 1/2 pd. st- per hoofd en por maand. Eerst over eenigen tijd zal kunnen worden beoordeeld wat de uitwerking van dezen maatregel is. Vermoedelijk zal de aanwer ving van inlandsche werkkrachten daardoor eenigszins toenemen, maar men vreest dat do toegestane loonsverhooging niet voldoende zal blijken om op afdoende wijze in de schaarechte aan inlandsche werkkrachten te voorzien. Tot dusver hebben de Kaffers ia Transva-al reeds 40,000 geweren bij bet leger bestuur ingeleverd, tegen betaling van S pd. 6t. per stuk. Uit Johannesburg wordt aan de „Stan dard" gemold dat in een vergadering van: invloedrijke burgers aldaar besloten is een deputatie te zenden aan lord Milner, om do zen te verzoeken het vonnis van het Hoogge rechtshof in zake Km gors proclamatie be treffende de schorsing van betaling van rente, huur en pacht tijdens don oorlog te doen vernietigen. Do kruiser „Good Hope" met minister Chamberlain aan boord, wordt den 20sten December te Durban verwacht. Te Kaapstad zyn twee progressisten, de heeren Michell en Jager, tot leden der Kamer verkozen, met een aanzieniyke meerdo'held, welke volgens den „Tlme8"-correspoDdont be- wyst, dat er by deie gelegenheid goon scheuring in de party heeft plaats gehad. Naar do „Times" uit Marokko verneemt, hebben de troepen van den troon pretendent den 3den dezer een aanval gedaan op het kamp van de regeeringstroepenaanvanke lijk met succes, later echter slaagden de troepen van den Sultan er in, de aanval lers torug te werpen. Dezen werden toen achtervolgd; zij vluchtten binnen een ver sterkte stelling in het gebergte, die ton slotr- to door de troepen van den Sultan bestormd word. Do troon p roten den t is bet gebergte in gevlucht, hij wordt nagezet, en een deel zij ner vroegere volgelingen doet nu daaraan, mede. Do onderhandelingen tusschen den Amo- rikaanschen minister van buitenlandscho zaken, den heer Hay, en den Columbiaan- schcn gezant te Washington over bet Pana- makanaal gaan goed voort. Men verwacht te Washington dat het verdrag over een dag of veertien vastgesteld zal zijn. tJerieliten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 28 November 1902. Stan van den boezem to Leiden. Idom to Oude-Wetering. "Working der 3tooms®malen Waiorloozing lange natuurlijken wog. Watorinlating li-'günvfc' in mM, a Nov. A Nov. 4 Nov. 6 Nov. 6 Nov. 7 Nov. 8 Nov. 57 57 56 68 66 E4 65 om.—A.P, 57 56 57 57 68 65 54 om.—A.P. SpaarniZTi u^ Halfwoj b„ Gouda u., Kztwflk a~ Spaarudam u„ tlaliwog Gouda S3 u«, Katwjk 58 u. Door de alula to Goad* 8 u.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 6