Merkwaardigheden. Voor Amateur-Photografen. Sommigen verhuizen dagelijks, en dat gaat gemakkelijk, zoo dikwijls ergens hun hulp noodig is, want al hun hebben en houden dragen ze met zich mee. Natuurlijk is het zoo goed als onmogelijk, hun op het spoor te komen. Velen zijn zoo onverschillig, dat het hun niets'kan schelen of zo in of uit de gevangenis gaan, en ze ten allen tijde be reid zijn hun leven te wagon voor een kwartje. Vroeger werden de slaaphuizen door de politie geïnspecteerd, maar in 1894 werd die taak overgedragen aan den County Council. Deze heeft zestien inspecteurs, die toezien, dat de huizen niet al te onhygië nisch zijn ingericht, dat ae zindelijk worden gehouden en niet overbevolkt. Maar na tuurlijk is het hun werk niet, te onderzoe ken of de logeergasten, die ze zien bij hun nachtelijke bezoeken, zich ook hebben schul dig gemaakt aan een of ander misdrijf. Vroeger waren nachtelijke aanrandingen in Black friars-road een gewoon verschijn sel. Een paar boeven plachten heen en weer te loopen op den hoek van Friar-street en andere plaatsen, en zoodra een wandelaar naderde, trachtten zij een gesprek met hem aan te knoop en, door hem te vragen naar den weg, hoe laat- het was, of hij een luci fer bij zich had. Bleef de wandelaar staan, dan was hij verloren. In een oogenblik was hij omringd door een troep vijanden, of was hij van achteren aangegrepen en tegen den grond geslagen. De politie nam allerlei maatregelen, om aan dien toestand een einde te maken; het aantal agenten werd verdubbeld en verschei den agenten in politiek doen de ronde. De nachtelijke aanrandingen zijn minder tal rijk geworden, maar komen toch nog veel te vaak voor. Maar wat nog meer er aan te doenï Zelfs als agenten slechts een paar honderd meter van elkander af zijn, kan een bende, die samenwerkt, hen gemakke lijk bezighouden en een voetganger in een steegje wegmoffelen, vóór iemand er iets van bemerkt. Op het oogenblik is de eenige manier om 's nachts veilig door Black- friars-road te komen: een van de trams te nemen, die om het halfuur rijden. Aanran ding van een tram is nog niet voorgekomen. KET LEUEN. Wat ie, o mensch, uw leven, Waarop gy zooveel bouwt; Wat is uw wil, uw streven, Waarop uw geest vertrouwt? 0, jongliDgsidealen, Zoo lier, zoo stout, zoo boog, Boe zi.i uw goeat doen dwalen lu daagscbe sleur omhoog, Daar rijzon sombre schimmen, Koel id gebaar en taal; En bange zorgen klimmen Verslikkend 't ideaal. Voorbjj, voor altijd benen, Dan 't ideaal zoo zoet; Bet mocht ons niot vereenen Met 't aardtcbe hoogste goed. Ocb, 't leven baart wel vreugde, Maar weemosd bovenal: Zoolang ons 't leven heugde Was 't zoetheid mot veel gal. Wat is dan toch uw loven, Waarop gij zooveel bouwt; "Wat is uw kraohtig streven, .Uw ideaal, zoo stout? Gelukkig, dat een sterre Ons hoopvol legenlaoht, Die 't pad ons wijst van verre in 's levens duistren naoht. Die sterre is 't vertrouwen Op zege na den strrjd, En zoo niet hier t'aanschouwen, Dan toch in d' eeuwigheid. Het gewicht van een honigby. Men weet, op welke eenvoudige wijze men het gewicht van een honigbij of een ander klein insect kan bepalen. Op de eene Behaal van een gevoelige balans plaatst men een om gekeerd drinkglas en maakt dan evenwicht. Vervolgens laat men een honigbij onder het glas en bepale, hoeveel gewicht er op de andere schaal moet geplaatst worden om bet verbroken evenwicht weer te herstellen. Zeer nauwkeurige wegingen hebben aange toond, dat het gemiddelde gewicht eener bij, zonder honig of stuifmeel bij zich, 907 tien duizendste deelen van een gram bedraagt. Een bij, die van haar arbeid en dus met ho nig, enz. beladen, naar haar korf terug keert, weegt ongeveer 0.252 gram, dat is bijna driemaal zooveel, waaruit men dus op maakt, dat een bij meer dan tweemaal haar eigen gewicht aan honig kan dragen. 3969 beladen of 11,025 onbeladen bijen wegen te zamen 1 kilogram. Daar een bijenzwerm van gemiddelde grootte zonder honig of was 2 ki logram weegt, telt een zwerm ongeveer 22,000 diertjes. Er zijn evenwel zwermen, die tweemaal zoo groot zijn. De uitwerking van vreugde b\j den monsoh is door een Amerikaanschen psycholoog nauwkeurig nagegaan. Hij volgde hiertoe verschillende methoden, waarvan er een even origineel als Amerikaansch te noemen is. De personen, die hij voor zijn onderzoek ge bruikte, meest mannelijke en vrouwelijke stu denten, die niet ruim met aardse he goede ren waren gezegend, moesten zich zoo leven dig mogelijk voorstellen, dat zij een zekere som gelds hadden gekregen. Hij begon met 10 dollars en klom langzamerhand op tot 100,000 dollars. Bij de kleine sommen was de uitwerking Lij allen vrijwel gelijk en bestond zij uit een vluggeren, meer opgerichten gang, een lachend gelaat of een vroolijken trek om den mond en een grooten onder- nemingslusts Kwam hij bij 100 of 1000 dol lars, enz., dan bemerkte hij bij sommigen een steeds grooter wordende neerslachtig heid, vooral onder de vrouwen, terwijl ande ren nog vroolijker werden. Bij 100,000 dol lars was bij de vrouwen een diepe gemoeds beweging waarneembaarzij wonschten alleen te zijn, liepen snel, hadden een gevoel van verantwoordelijkheid, van macht en energie en kregen een zelfbewuste, eenigszins theatrale houding. Vroolijk werden zij in het geheel niet. Ook de mannen werden in het algemeen zeer ernstigslechts een wilde alle meubelen in de kamer vernielen* omdat hij zich een geheel nieuw ameublement wilde aanschaffen Terdrinken van vissclien. Yisschen kunnen evengoed verdrinken als inenachen. De dood door verdrinken is bij den mensch het gevolg van verstikking door gebrek aan zuurstof, die voor de ademha ling onontbeerlijk is. Daar nu de visschen leven moeten van de zuurstof, welke het water is opgelost, evenals de mensch van de zuurstof in de lucht, is het duidelijk, dat wanneer door de eene of andere oorzaak de zuurstof verliest, de visschen zullen moeten sterven door verstikking en dientengevolge verdrinken. Dit gebeurt op zee en ook somtijds in ri vieren. Wanneer een rivier bijv. plotseling gezwollen is door water, dat uit het omrin gende land is toegevloeid en dat eemgen tijd aan de zonnestralen blootgesteld, is geweest, is dit water verwarmd en daardoor beroofd van zijn vermogen om de vereischte hoeveel heid zuurstof opgelost te houden. Daardoor ontsnapt dit gas en de visschen, die zich in zulk water ophouden en de noodige zuurstof voor de ademhaling missen, zullen verdrin ken. omdat zij stikken. Men zegt, dat paarlvisschers wel eens haaien doen verdrinken door middel van een stevig stuk hout, dat aan beide uiteinden puntig is gemaakt. Wanneer de haai zijn bek opent om den visscher te verzwelgen, steekt deze zijn arm in den bek, terwijl hij het stuk hout rechtop houdt, zoodat de haai zijn bek niet weer sluiten, kan en ver drinkt. Insectenvnngers. Ami den Franschen natuuronderzoeker Florent-Prevosfc, die jaren achtereen den in houd van de magen van verscheiden insec tenetende vogels heeft onderzocht, zijn de volgende opgaven te danken. Hij onderzocht met de grootste zorg den inhoud der magen van 18 muurzwaluwen, die hij op verschillende tijden des jaare te dien einde had gevangen. Hij vond in do maag van een dier vogels 742 insecten, bdj een anderen 704 en als minste cijfer 244 in secten. Zoo trof hij als totaal in de magen van 18 der genoemde zwaluwen 8390 insoo- ten, of gemiddeld per dag en per vogel 460. Voegt men daarbij, dat onder al deze ver schillende overblijvende resten van insoctoa zich geen korreltje graan of het kleinste stukje fruit bevond, noch in het al gem oca eenig overblijfsel van planten, dan kan men zich een denkbeeld vormen, van welk onein dig nut dezo diertjes voor land- en tuil* bouw zijn. Draagkracht van geluid- Het gefluit van een locomotief kan ge hoord worden op 3300 Meter, het gedreun van den trein op 3900 M., het schot van een geweer of het geblaf van een hond op 1800 M.de roffel van een trom op 1600 M., het gekwaak van een kikvorsch op 700 M., het gesjirp van een krekel op 120 M., een etensbel op 2 KM., en het lawaai, dot iemand 's morgens maakt om een ander te wekken, op nog geen halven Meter. Het kleinste postkantoor ter worolfl is gevestigd te Virginia, Oalifornië. Hel bestaat uit een klein houten tentje en staat aan den weg rtaar San-Diego. Van tijd tot tijd gaat een postmeester er heen om de aan komst van een koerier af te wachten. Niet tegenstaande het gebied bijna zoo groot is als ons land, wonen op deze oppervlakte slecht^ twaalf burgers; hot aantal brieven is aan het kantoor dus niet groot. Er wor den ook geen brieven besteld. Iedereen brengt en haalt zijn post op bepaalde» dagen. {Medegedeeld door J. Janssenfirmant der firma Janssen Co., Photo-Artikelen, Leiden.) Orthochromatisclio Platen. Orthochromatische platen zijn kleur gevoe lige platen. De gewone broomzilverp 1 aten zijn voor blauw en violet veel gevoeliger dan voor rood, groen en geel. De blauwe kleuren schijnen dos naast de laatste be langrijk lichter op den afdruk dan in wer kelijkheid. Wanneer men bijv. een blauw kleed met gele randen bekijkt, zal voor onze oogen bet geel lichter schijnen dan het blauw, terwijl op do photographic, gemaakt met een gewone broomzil verp laat, het kleed licht en de randen donker zullen zijn, dus juist omgekeerd. Blond haar wordt op een photographic dikwijls donker, blauwe stuk ken, enz. worden zeer licht Zulk een on juist weergeven van de kleursch&keeringeff zullen wij bij photographieën van kleeren en bloemen, bij reproducties van schilderijen en zelfs bij directe opnamen van landschap pen dikwijls zien voorkomen. Door toevoeging van geriDgo hoeveelhe den van bepaalde anilme-kleurstoffcn (bijv. crythrosin en ohinolinrood) aan het broom zil ver, kan men die onregelmatigheid ver helpen en gelukt het de broomzilverlaag zoo wel voor gele en groene als voor roodo licht stralen gevoeliger to maken, zoodat op do photographic het geel lichter dan het blauw wordt en daardoor de door het oog geziene li chtschakec ringen juist worden weerge geven- De op deze wijze bereide platen noemen wij orthochromatische of kleurgevoelige platen. Do lezer zal zich dus na deze uiteen zetting deze platen niet meer voorstellen als platen, welke de voorwerpen in natuurlijke kleuren weergeven. Dit is geenszins het ge val, want do naam duidt alleen aan, dat do kleuren door de photographie alleen in de verschillende schakeeringcn van licht en donker worden weergegeven. Orthochroma- tischo platen en films staan in gevoeligheid iets achter bij de gewone platen. Zij komen in den handel in twee soorten o. o., nam. do geel-grocn-gevoelig© en de rood-gevoelie-*. Voor portret en landschap gebruike men dc geel -groen - gevoel i ge, voor reproductie do rood-gevoelige. De beste kleurgevoelige pla ten maakt Otto Pea-atz, te München.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 11