Finaneieele Kroniek. Gemengd Nieuws. Inzenders van Advertentiën weg in '8 lands schatkist hoopt te brengen? Wie zal dïtt een voordeel voor do samenle ving noemen? Zullen niet do kin-deren dier gebruikers nóg slechter gevoed, nóg ontoc- reikender verzorgd worden, dan nu reeds het geval is? En za.1 zich dat niet wreken in do toekomst?" En verder: „Nu zijn er, die mcenen, dat verhooging van den drankaccijns een gocdwerkend mid del is om het drankgebruik tegen te gaan; het duurder worden van den drank zal ten gevolge hebben, dat or mindor gedronken wordt. Ware dat zoo misschien zou men, om dat resultaat, nog te vinden zijn do nadee- len op don koop toe to nemen. Doch heeft men ecnigen grond voor deze meening? Ja, de man, die niet onder den drank nog ia, zal misschien, omdat do drank duur der is gowordon, een enkel glas minder drinken, doch do alcoholist en hij, die op weg is het te worden, zullen er geen bor rel minder om nemen, zij moeten eenvoudig hun gewone hoeveelheid coneumeeren, ton einde zich „gewoon" te gevoelen. En dus zal een accijnsverhooging op den omvang van het drankgebruik weinig of geen invloed kcblicn. Trouwons de ervaring leert dit aan de Begeering: hoe zou het anders mogelijk zijn te verwachten uit den verhoogden drank- accijnn nog eonige mi 11 ioenen meer te trekken dan tot dusverre? Daalde het drankgebruik ten gevolge van de accijnsver hooging de vermeerdering van inkomsten ïou uitblijven De ervaring leort, dat bijna regelmatig In do eerste paar jaren na een accijnsver hooging hot verbruikscijfer lager is, dan hot was voor de vorhooging. Een oppervlakkige waarneming zou voeren tot de conclusie, dat zoo'n vorhooging dus heel goed werkt. Wat is ochtor hot geval In de eerste paar jaren is niet minder gedronken, doch onkel minder voraccijnedl En dat kan, wijl gewoonlijk flinko hoeveelheden nog worden ingeslagen tijdens de lagero accijns werkte: hot jaar vóór Je aecijnsin- voering is dan ook gewoonlijk hoogor dau de daaraan voorafgaando jaren. Is na eoni- gen tijd de ingeslagen hoeveelheid gecon- Bumeord, dan zal hot offioicele verbruiks cijfer weder torugkeeren naar de lijn, waar in hot zich bewoog vóór de accijusinvooring. Do accijnsverhooging hoeft geen invloed op het drankgebruik. Het slot van zijn waarschuwing tegen ac- cijnsvorhooging luidt aldus: „Doch al was dit alles niet zoo, al had den accijnzen inderdaad do strekking om hot alooholgobruik to verminderen, dan nog zouden wij de samenkoppeling van schat kistbei angon en drankproductio in hooge mate bedenkelijk achten. Nimmer toch zal van een Re-ge or ing, die groote voordcelen trekt uit den drankhandel, verwacht mo gen worden, dat zij zich op enorgieko wijze tegen hot drankkwaad zal keoren, inte gendeel zal men eer een begunstiging daar van te gomoet mogen zien: waar toch zou een Rogeoring te vinden zijn, die zelf haar geduldige melkkoe om hals zou brengen? En handelt een Ovorhoid, die den drank niet op energieke wijze togontreedt, niet vierkant in strijd met do belangen der ge meenschap, wijl zij laat voortwoekeren eon kwaad, dat niet slechts in zoo hoogc mate don normalen groei dor gemeenschap be dreigt, doch op zulk een bodonkolijke wijze de grondslagen van eon gezondo samenle ving ondermijnt? Daarom is het do pieht van allen, die de verbetering dor gomeensohap zich tot doel van hun handelen stellen, al hun invloed aan te wondon, om to voorkomen, dat hot aangekondigde voornemen van den minister van financiën tot uitvoering zal komen. Allo drankbestrijders, van welke richting ook, behoor on zich als óén man tot de Ro georing te wenden met verzoek het onzalige plan te laten varen. En niet allean de drank bestrijders ook vereonigingon, die de ver betering der gemeenschap voorstaan, zijn gehouden desgelijks to handelen. En waar dat niot mocht helpen, daar rust de plicht op de Volksvertegenwoordiging om do uit voering van hot plan to voorkomen Wij vertrouwen, dat hot zoover evenwel niet zal behoeven to komen." In con noot vindon wij de '-olgonde opgaaf omtrent de tegenwoordige hoogte der oc- cijnshoffing in verschillende landen: „Carton de Wiart geeft (in francs por H. L. ad 100 pCt.) het volgende overzicht van de aocijnsheffingen: Groot-Britanni on Ierland fr. 489,20. Vercenigdo Staten fr. 385. Nederland fr. 267,12, RuslancJ fr. 260,54. Noorwegen fr. 225. België fr. 200. Frankrijk fr. 156,25 (zonder in begrip dor rechten in steden en gemeenten der v or gunnings- en octrooirechten). Italië fr. 140. Zweden fr. 140. Duitsoh- land fr. 112,50. OostenrijkHongarije fr. 98,40. Zwitserland fr. 87,36. Spanjo fr. 81. Roemenië fr. 60. Denemarken fr. 26,10. Portugal fr. 11,40." In een asterisk zegt 17et Centrum: Niet onaardig en allerminst onjuist ook zijn do volgende opmerkingen in Z)e(n) Nederlander: „Zij, die niot weten wat rogoeron ia, omdat zij nimmer op eonigorloi wijze aan ro georing deelnamen, roepen op schellen toon om hervormingen, om gansche omkeering zelfs der maatschappelijke verhoudingen. Maar de wereld laat zich niot door woor den en wenschen rogceren. Zoodra een dier hervormers zelf aan het roer is gekomen, moet hij, in de oogen van zijn vroegere volgolingen, tegenvallen. Dit kan niot anders, en is ook nooit anders ver toond. In plaats oven wel, dat nu de vroegere vol gelingen, vertrouwende op hun vroege ren chef, leeren wachten on lecren inzien, dat veel van wat zij vroegen „onbekookt" was, beginnen zij dien chof af te takelen en ook al bozigon zij het woord niet to schreeuwen van verraad. 't Is hun niet kwalijk te nemen. Zij weten niet. wat zo doon. De ecnigo mothod© van ge nezing is, hen zelf aan het roer to plaateen. Alleen maar, dóAr ia voor al die her vormers geen plaats." Terecht Bchrijft De Nederlander, dat dit verschijnsel sinds 1789 is waargenomen. En zij, dio het luidst om hervormingen roepen, niet slechts op sociaal, maar ook op elk ander gebied mak on soms bet poo- versto figuur, wanneer zijzelven tot hande len worden geroepen. De socialisten, u-c thans mtc grenzcnlooze verwaandheid neerzien op het lapwerk" der „burgerlijke partijen" en op alles en al len de giftigo pijlen van hun smaad en sar casme afschieten, vinden zeker hun grootste kracht in do omstandigheid, dat ze als meer derheid nog nimmer iets behoefden te doen. Zij kondon zich bepalen tot afbreken. Dat zij ook kunnen opbouwen, is nog ner gens gebleken. GMoeenteraad van Voorschoten. Tegenwoordig allo leden, behalve de heer Van Kempen, afwezig met kennisgeving. Do voorzitter deelt mede: o. dat door den Commissaris der Koningin tot «etters voor 's Ryks Directe Belastingen *Un herbenoomd de heeren: P. Krispijn ©o J. P. Scbmal Ozn. Aangenomen voor kennisgeving. b. dat door Gedeputeerde Staten aan B. en Ws. is medegedeeld, dat Donderdag 30 Oct, n. s. de heer J. D. Dietz te 'a-Gravenhage als gemachtigde van H. K. H, de vorstin von Wied is opgeroepen om zjjn reclame tegen den aanslag in den hoofdelyken omslag dezer gemeento mondeling toe te lichten en dat daarby oen gemachtigde van den Raad kan worden toegelaten. B. en Ws. stellen voor den voorzitter te machtigen daarby den Raad te vertegenwoordigen, waartoe met algemeene ■temmen wordt besloten. Ingekomen: a. een missive van mr. J. van Drooge, advocaat alhier, daarby mede namens eonige inwoners en oud-inwoners van Voor schoten de gemeente ten geschenke aan biedende een gravure getiteld ,The old foot bridge", in eikenhouten lyst, onder voorwaarde, dat deze plaat biyvend zal bestemd worden voor vorsiering van de openbare lagere school te Voorsoboton (dorp). B. en Ws. stellen voor de bovengenoemde sohonking te aanvaarden, omdat er geen bezwarende voorwaarden aan zyn verbonden on omdat de gravure een kunstwaarde bezit, die haar plaatsing in een der lokalen van de openbare lagore school alleszins gewenscht doet zyn. Aldus wordt mot algemeene stemmen be sloten behoudons goedkeuring van Ged. 8taten, zullende aan de schenkers dank worden betuigd. b. Eon missive van de Algemeene Maat- schappy van Verzekering op het leven on by ziekto „Raadpensionaris Johan de Wltt" te Tie), daarby toezondende eenlge tarieven van verzekering. c. Een missive van Ged. Staten van Zuid- Holland, waarby het maximum aantal lesuren, dat in dezo gemeonte voor een Rykabydrage in de aan de onderwyzora uit te keeron bo- loonlng wegens het geven van berhalings- onderwys, in aanmerking kan komen, vast- gostold wordt op /"8S4 per school en per jaar. d. Idem ten geleide van een uittreksel uit het K. B. tot goedkeuring van de wyziging van de schoolgeldheffing voor het meer uit gebreid lager onderwys. De onder b, c on d genoemde stukken, worden aangenomen voor kennisgeving. e. Een adres van 0. H. Koot en 7 andere bewoners van den Leidschen weg, houdende verzoek om dien weg van af do Sk-Nlcolaas- brug tot aan de grens der gemeente met 8 lantaarns to verliohten. Do Voorzitter stelt namens B. en We. voor op dit verzook afwijzend te bosohlkken, omdat de redenen die geleld hebben tot verlichting van den Leidschen weg tot aan de St.-Nlco- laasbrug, waarop adressanten zich beroepen, in casu niet aanwezig zyo. Op het door hen bewoonde deel van den Leidschen wog toch staan sleohts enkele verspreide woningen, terwyi tuaschen den Tol en de St.-Nicolaas- brug verschillende buurten van aaneenge- bouwde hulzen worden aangetroffen, als Ade- geest, Benvenutopark en 8t.-Nicolaaspark. Bovendien bevinden zich In dit gedeelte der gemeente do fabriek der firma v. Kempen, de R.-K. Kerk en twee kostscholen, zoodat van den weg tot aan de St.-Nicolaasbrug door tal van personen wordt gebruik gemaakt. Wanneer men de verlichting doortrok tot aan de grens met Zoeterwoude, dan zou men biliykheidshalve ook tot de Veureche on Was8enaarsche grens moeten verlichten, waar door de kosten der verlichting meer dan verdubbelen zouden. Eenigszins belangryk verkeer heeft by avond op die wegen evenwel niet plaats, zoodat er volgens B. en Ws. geen termen bestaan om daarvoor een zoo grooto uitgave te doon. Met algemeene stommen wordt het voorstel van B. on W. goedgekeurd. f. Een adres van W. H. Angelbeek «lhler, daarby vergunning verzoekende, eene ver loting van schilderyen te mogen houden. Wordt gesteld in bandon van B. en W. ter afdoening omdat deze ingevolge do Algemeene Politieverordening beschikken op dergelijke verzoeken. Aon de ordo is a. Benoeming van een lantaarnopsteker. Ingekomen zyn adressen van de navolgende personen: K. A. Meohelae, P. van Hemerfc, G. Prins, G. Besuyon on J. van Heiningen, allen te Voorschoten woonachtig. De aanbeveling luidt in alphabetische volg orde: G. Beauyen en K. A. Meohelse. By stemming worden op Besuyen 4 en op Melchelse 2 stemmen uitgebracht, zoodat is benoemd G. Besuyen. b. Af- on overaohryving op de Begrooting dienst 1902. B. en W. stellen voor uit den post voor Onvoorziene Uitgaven af te schrijven op den post .Onderhoud der lantaarns on verdere kosten van verlichting" f 210, wegens de aanschaffing van 6 lantaarns en 1 rosorvo- lantaarn voor do vorlichtlDg van den Leid schen weg. Met algemeeno stemmen goodgekeurd. cVoldoening uit don post voor Onvoor ziene Uitgaven dienst 1902. B. on Ws. stellon voor uit dien post te voldoen f 89.68® wegena mrsienlng in den dienst van A. Zuiderduin, gemeente-werkman, lantaarnopeteker en aschophaalder, die wegens een ongeval aaD zyn hand tydeiyk bulten staat geweest is te worken. De Voorzitter deelt hlorby mede, dat de verzekorjngsmaat8chappy f 27 heeft uitge keerd aan de gemeente en dat het loon van Zuiderduin, overeenkomstig het hier steeds gevolgde gebruik ten volle ie uitbetaald. Met algemeene stemmen goedgekeurd. d. Vaststelling dor Begrooting dienst 1903. Na voorlezing der verschillende posten wordt doze vastgesteld In ontvangst en in uitgaaf op f 28,691 67. Het percentage van den Hoofd. Omslag wordt bepaald op 0.9 percent, evenals bet vorig jaar. By de gewono rondvraag spreken de heer De Graaf over de rioleorlng, waarover een adres is ingekomen van den heer A. Mellet, waarop do Voorzitter antwoordt dat deze zaak nog in onderzoek Is by B. en Ws.; de beer Schoor over den paal op het parallelpad langs de spoor; de heer Steeneveld over het ophalen der asch op den Leidschen weg, hetgeen hy voor den aschophaalder bezwarend vindt, en de heer De Graaf over een kolk op den Leid schen weg naby den tol, die daar z. i. ge- vaariyk ligt. Omtrent al deze punten zegt de Voorzitter overwoging too, waarna de ver gadering wordt gesloten. RECLAMES, h 40 Cents per regel. I>e geringschat ting, waarmede in den regel over .verkoudheid" en .verstop ping" gesproken wordt, Is uiterst misplaatst. Er zyn zeer veel menschen by wie een verkoudheid dikwyis gevolgd wordt door hevige catarrbe, die onder ongun stige omstandigheden tot ievenageva&riyke compli caties lelden kan. Daarom moet elke verkoudheid, ook de llchtsto, van den eersten dag af met kracht bestreden worden. Het best gebruikt men daarvoor het verkoudheidsether „Forman". By lichte aandoeningen Forman-watten, per doos 20 cent, in hardnekkige gevallen Forman- pastillea ter inhalatie 40 cent. Uitwerking frappant. Verkrygbaar in alle apotheken. Men vrage zyn geneesheer. 10196 21 Het schijnt wel, dat na do reactie, welko in den laatster» tijd bij de Amerikaansche apoorwogwaardon is ingetreden, de veer kracht der Becrs aan het verslappen is ge raakt en do lusteloosheid aanstekelijk is ge worden, althans het zeor stille verloop der fondsenmarkt gedurende deze week was op elk gobiod morkbas. en deed dan aan do zeer stille periodes Van eonige jaren geleden te rugdenken. Het is evenwel niet alleen de Amstordamsche Beurs, welke een tijdelijke inzinking van krachten vortoont, ook haar buitonlandsche rusteren geven blijk aan de zelfde kvraa.1 te lijden en bij vergelijking, is Amsterdam zeker niet de ergste patiënte. Wanneer men de strooming der Berlijnsche markt volgt, komt men tot de overtuiging, dat daar do houding sedert lang een zeer ge drukte is, welke in de laatste dagon boven dien nog een knok heeft gekregen door do verwerping in den Rijksdag van het tol tarief. Dit hoeft in handelskringen een hoogst ongunstigen indruk teweeggebracht, aangezien men vreest dat daardoor aan bet tot-stond-komen van nieuwe handelsovereen komsten groote belemmeringen in den weg worden gelegd en ook de mogelijkheid van ontbinding van den Rijksdag meer op den voorgrond is getreden. Deze ongunstige fac toren deden vooral in de laatste dagen hun invloed gelden en ontstemden de Duitecho markten in hooge mate, waarin aanleiding genoeg te vinden was om geen gunstige wer king naar buiten te doen verwachten. De Londonacho Beurs gaf ook weinig steun, aan- gezion deze aanvankelijk in spanning werd gehouden ten opzichte van het ai of niet aangaan ee>ner nieuwe leening voor Trans vaal. "Vooral was dit punt van gewicht voor de Afrikaanscha mijnwaarden, welke voor de Londensche markt even toonaangevend zijn geworden als de Amorikaanscho apoor wogw aarden voor Amsterdam, aangezien de verklaring van Chamberlain, dat nog geen beslissing was genomen omtrent de door de nieuwe Zuidafrikaansche kolonie te leveren bijdrage in de oorlogskosten, en een daar- medo in verband staande belasting op de goudmijnen, de markt in voortdurende on zekerheid hield. Het besluit der regeering om voorloopig nog niet met de nieuwe lee ning voor den dag te komen, gaf ten slotte wel een groote verlichting, doch bracht niet veel verbetering in den al gom oenen markt- fcoestand. Zoo ontbrak dus bij een algemeen zeurige stemming der hoofdmarkten geheel eenig motief tot opgewektheid en de afgeloopen week kenmerkte zich dan ook voor onze Beurs door een stil verloop. De vraag naar gold bleof aanhouden en het is te voorzien dat daarin voorloopig geen verandering zal komen, waarin dus geen aanleiding is to vinden voor do speculatie om levendiger op te treden. Niettegenstaande liet dure geld waren Hollandsohe Staatsfondsen tar melijk vast, doch industrioele en ko loniale waarden hadden een buitenge woon stil verloop; de sedert gemimen tijd toch niet grooto belangstelling was thans go- heel uitgedoofd, er ging in deze soorten hoe genaamd niets om. Levendiger was het daarentegen in Tabaksaandeelen, die viij algemeen belangrijk in prijs voor uitgingen. Het is het gowone verschijnsel dat in de laatste maanden van het jaar de vooruitzichten van do oogst-resultaten in de koereen worden verdisconteerd en aan de tabakswuarden meer aandacht wordt ge schonken, in de verwachting dat de oogst- beriohten con gunstig verloop zullen recht vaardigen. Ook voor Petroleumwaar- den was een gunstiger beweging waar te 1 petrcav Aandeelen Kon ink 1 ij k e onder vonden een vrij belangrijke verbetering, in verband met de hangende quaestie omtrent de aanwending van het reservefonds, het geen, hoe ook de beslissing daaromtrent moge uitvallen, tot een verbetering voor de aandeelhouders zal leiden. Moeara's ble ven echter voortdurend aangeboden en on der dezen drang moest de koers natuurlijk afbrokkelen. Veel gunstiger was de houding der Russian- on Schibaief f-ondcrnc- mingen. Eet schijnt dat de pogingen tot verbetering van den marktprijs der olie tot eenig resultaat zullen leiden, althans wor den de vooruitzichten der Russische petro- loum-ïndustrie wat opwekkenaer beoordeeld en worden daarvan in de toekomst vrij grooto resultaten verwacht. Do gunstige be richten, welke omtrent de goudmijnonderne mingen Redjang Lebong en Soema- lata bekend worden, hadden ten gevolge dat men dezo goudmijn waarden veel minder ongunstig tegenover stond en weer meer vertrouwen in de toekomst meende te mo gen stellen. Het is evenwel begrijpelijk dat, na dc enorme teleurstelling, welke de Ned.- Ind. Mijnbouw-Maatschappij heeft gegeven, men gemakkelijker geneigd was om ook meer wantrouwend tegenover de Redjong en Socmalata te moeten zijn, te meer omdat de resultaten, hoe bevredigend ook, zich tot nog toe steeds tot op het papier hebbon be paald. Het is evenwel waarschijnlijk dat dezo beide ondernemingen, welke tot de meest belovende behooren te worden gere kend, ten slotte een loonend bedrijf znllen opleveren. In Europeeeohe Staatsfondsen was het in de laatste dagen opmerkelijk afcdl, de markt bleef voor verschillende soorten meermalen van orders verstoken, zoodat de algemeene stemming een flauw en gedrukt karakter behield. Italianen zijn in de laatete dagm minder in de gunst; de tamelijk officie©]© verklaring dat afschaffing van het affidavit voorloopig nog niet te ver wachten is, gaf wel eonige ontstemming, fco meer daar door het verdwijnen van het goud- cgio, de hoop wae gevestigd, dat deze las tige formaliteit tegenover de buitonland sche koudere nu ook zou worden opgehe ven. Beter zorgt in dit opzicht de Spaan, s o he regeering voor de belangen harer buitenlandsdho 6dhuldcischers. Het vo rstel tot afschaffing van het affidavit is eindelijk door den minister van financiën ingediend en beoogt de coupons dor buitenlandeohe schuld, onverschillig tot welke nationaliteit de houders behooren, reeds in Januari 1903 in goud te voldoen, zoodat opzending der stukken achterwege k-n.n blijven. Do oor spronkelijk vastgestelde bepaling, dat do minister hot recht zoude hebben om do be staande afgestempelde stukken door andere te doen vervangen, zal waarschijnlijk niet ten uitvoer worden gebracht. De stemming voor Spaanfcbo fondsen blijft intusechen in hooge mate opgewekt en do speculatie (in het buitenland) laat zich wol wat veel verblinden. Thans worden slechts de gun stige berichten door het publiek opgeno men, doch voor de meer ernstige wordt wei nig belangstelling getoond en schenkt men weinig aandacht aan de groote verplichtin gen en lasten, welke het land opnieuw zullen worden opgelegd, waaronder b. v. een lee ning van 6CO millioen uitsluitend voor oor- logs uitrustingen. Portugoezenen Tur ken waren ook weinig opgewekt, de eersten door gebrek aan kooplust, de laatsten door de houding der rogeering, welke, nu zij door de conversie der douanedeemng voorloopig weer do beschikking over eenig kapitaal heeft verkregen, de conversie-plannen der 8orieën4eeningcn eenvoudig van de baan tracht te schuiven. Omtrent do Z ui d- a m e r i k a a n s o h o Staatsfondsen zijn geen bijzondere zaken te vermelden; hoewel de koereen weinig verandering aan- toonen, blijft de toon dor markt vaat. De obligabiën dor N.-Z.-af r ik a an- 8 oh o S poor weg-m aatschij. waren in minder vaote houding in verhand met de waarschijnlijkheid, dat een afdoendo rege ling mot Engeland neg wel eenogen tijd zal worden uitgesteld, nu de Engolsche regee ring het sluiten eener Transvaal-leening voorloopig tor zijde stelt. Het bericht dat men in Dnitschland op krachtige wijze wil aandringen op boter© bescherming der rech ten van Duiteche obligatriehouders, moet in niet-Duitsche kringen eenigszine ironisch werken, daar toch onmiddellijk de gevolg trekking wordt gemaakt dat Duitschland door zyn deemoedig© en kruiperig© hooge politiek, in Engeland zeker weinig meer hoeft in te brengen. Omtrent hot Duiteche prestige tegenover Engeland kan men wel uitroqpen, ondanks allo martiale houdingen cm... onthoudingen: „es int nicht erreichtl" Do Amerikaansche spoorwegmarkt vor keerde in een lustelooze stemming, zoowel te Nieuw-York en London als te Am sterdam. Over het algemeen wordt er op de Europeesche markt veel fonds verkocht en hoewel do koers in Nieuw-York afbrokkelend is, zoo mag men, do omstandigheden in aan merking genomen, het als een bewijs van kracht beschouwen dat al dit fonds zonder grooto daling wordt opgenomen. Nieuw- York verkeert, niettegenstaande do geld markt verbeterend is, nog steeds onder den in vloed der geldschaarschte en dit zal nog wel een maandje duren totdat de uit Nieuw- York naar het Westen betrokken gelden weder terugvloeien. Het is te wenschen, dat men zich in Nieuw-York, totdat het geld weder ruim is, geheel van speculatieve be wegingen zal onthouden, dan bestaat alle kans, dat de markt langzaam aan weder rijp wrodt voor een nieuwe hausse-periode; even wol durven wij daaraan niet te tl - geloo- ven omdat do wisselkoers steeds hoog en vast blijvende het niet tot de onmogelijkhe den behoort dat gouduitvoer in plaats van -invoer aan de orde komt. al is dat dan ook voor een enkele maal en tot geen groote be dragen. Het duurt nog eenigen tijd voordat de groote graanuitvoeren een verandering ten gunste van Amerika in de handelsbewe ging znllen teweegbrengen. Tot dusverre overtreft de invoer van vreemde goederen in de Vereenigd© Staten den uitvoer nog zeer belangrijk en dat werkt natuurlijk den hoo- gen wisselkoers in do handj buitendien wor den de aan Amerika gedane voorschotten door Londen en Parijs telkens opgevraagd, men mag derhalve nog niet op een betere markt rekenen. Zeer gelukkig is het, dat de toestanden in de Vereonigde Staten nog al- tijd zeer gunstig zijn, zoodat er geen bijzon dere oorzaken van ongerustheid zijn. Wat het spoorwegbedrijf en de industrie betreft, dit alles geeft nog geen reden om aan den voorspoed te gaan twijfelen, hoewel iedereen begrijpen zal, dat het iets zeer natuurlijk» en onvermijdelijks zal zijn, dat er in de maandelijksche ontvangsten der spoorwegen weder vermindoring zal te vermelden zijn, evenals cr weder een tijd zal komen, dat de fabrieken minder groote orders uit te voeren zullen hebben en dientengevolge ook min der zullen verdienenof dit nu spoedig of minder spoedig al gebeuren, valt niet te voorspellen, doch dat die tijd zal aanbreken, is zoo goed als zeker. In het allergunstigste geval zullen do cijfers stationnair blijven, dat is de eene maand wat meer, de andere wat minder, doch zelfs dit is niet best denkbaar. De ontvangsten der Grand Trunk en Western, wier bedrijf zich aanhoudend gunstig ontwikkelt, heeft- de directie doen besluiten een dividend ad 1 pereent op de Incomcbonds te verklaren, betaalbaar 1 No vember a. s. te Nieuw-York. l\> Norfolk en Western shares konden zich op hun verhoogd pcdl niet handhaven en moesten weder een paar punten afgeven. Over het algemeen heeft do beëindiging der werksta king in de kolenvelden niet dien gunstigen ■invloed op de markt gehad, welke men ver» wachtte, ja men mag gerust zeggen in 't go- heel geen invloed uitgeoefend, trouwens men verwachtte het eindo der strike en men is te genwoordig dadelijk bereid do toekomst te vcrdisconteercnzoo was het ook hiermede. Do naweëen van dc werkstaking laten zich en zullen zich nog geruimen tijd doen gevoe len tot groot financieel nadeel en zeker tot groot lijden en groote ontbering van de ar mere klasse in Amerika. Onder al deze be drijven schijnt het echter duidelijk dat do groote belanghebbenden bij do Amerikaan sche spoorwegmarkt zich van verre houden en zeker zoolang do geldmarkt nog zoo on- zekor is zich van allo groote plannen zullen onthouden om daardoor don speculatiegeest niet op te wokken. Wel zegt men dat de Goud Securities Holding Co. spoedig geor ganiseerd zal worden, deze zal dan de aroal- gamatie der zuidwestelijke sporen beoogen h l'instar der Northern Securities Co. ook spreekt men van een combinatie van Mof fats Denver en North Western spoorweg met do Rock Island, welke laatste door Moore Brothers wordt gecontroleerd, hoewel late re berichten weder zeggen, dat dc Union Pacific ongetwijfeld do contrölo dezer laat ste lijn heeft herkregen. Hoe dit ook zij, een en ander wijst er wel op dat het voorjaar waarschijnlijk een nieuwe hausse-beweging zal zien, maar men zal ongetwijfeld zeer wijs handelen in afwachting daarvan zich zoo veel mogelijk van Amerikanen te ontnouden, omdat er, voor het zoo ver is, nog zeer veel kaai gebeuren, dat menigeen een ongewcnsch- to verrassing zou bezorgen. Rijnlandsche Bank. Doodgevonden. Uit IJselsteln meldt men aan hot „U. D." dd. U3 Octobers Hedenmorgen verspreidde zich in ODze ge meonte een droeve mare dat twee arbeiders van de steenfabriek van den heer A. van den Koppel alhier, to Maarsen in een schuit dood- gevonden zyn. Den volgenden dag waren zy met die met steenen beladen schuit naar Maarsen vertrokken. Naar men zegt, zou ver stikking door kolendamp de oorzaak van hun dood zyn. Twee huisgezinnen zyn door dit ongeval in diepe droefheid en ellende gedompeld. Een der arbeidors laat een weduwe met vyf nog zeer jonge kinderen na, de ander was de kostwinner voor zyn ouders. De particuliere correspondent van de „Matin" te Rysel seinde gisteren over de werkstaking in hot noorden van Frankryk; hy vond dat de staking op oen keerpunt gekomen was. Basly en hot mynwerkerssyndicaat hadden hun best gedaan om de staking alleen over de quaestie der loonsverhooging te doen loopen. Maar de werkstaking In hel departement Pas de Calais brak uit zonder dat men het bevel van het nationale comité afwachtte, en wat vervolgens gebeurde maakte hetplaatse- iyke karakter van deze werkliedenbeweging nog duideiyker: ze staat als het ware op zichzelf in de beweging tot algemeene werk staking van de Fransche mynwerkers. Reods verscheiden keeren heelt men een Bcheuring voorspold voor het geval dat Pas* de-Calais zich niet onderwierp aan het gezag van het nationale comité. Dit heeft nu heC syndicaat van Pas-de-Calais nadrukkeiyk uit- genoodigd, zich vóór of tegen de centrale leiding to verklaren. Intusschen, zoo vervolgt de correspondent, gaat do werkstaking voort, zonder Iets by- zonders buiten hot vooi by trekken van de patrouilles 's nachts. Maar by ons wendt men 6edert gisteren den blik naar Duinkerken en Calais, waar de staking der dokwerkers zich uitbreidt en dreigender wordt De sedert oiitvangen telegrammen bevesti gen ten volle de pessimistische beschouwing aan het slot van dit bericht. Aan boord van den teKiollig- gonden Russischen kruiser „Dsjigil" is giste ren, op het oogenblik dat de Duitscho sehout- by nacht Fischel daar een bezoek bracht, een kanon, dat de gebruikeiyke saluutschoten loste, gesprongen, waardoor do matrozen, die het stuk bedienden, gedood en verscheidene anderen gewond weiden. en van andore voor het Leidsck Dagblad be stemde stukken wordt beleefd verzocht de kopy daarvan slechts op één zyde van het papier to schryven, en niet ter weerszyden, niet tegen elkaar. Ook is het wenscheiyk, dat vooral de namen zeer dnldelylt worden geschreven. Beide maatregelen zyn in het belang van spoed en juistheid.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 6