Ingezonden. Frankrijk. Vereenigde Staten. Zuid-Afrlka. Koloniën. BATAVIA, 25 30 September. De „Java-Bode" schrijft, naar aanleiding tan ten telegram uit Den Haag aan dat blad om trent een voorgenomen aftreden van den gouverneur generaal, onder meer: Te Builenzorg, waarheen wjj one tele graphisch om inlichtingen wendden, acht men <het gubeele telegram „orzln" terw(jl one van daar verzekord wordt dat de gouverneur- generaal volkomen gezond is. Hot „Bat. Nbld" meldt: „Onze nieuwe Indische veroeniging „Oost en West" stelt zich voor, zoo vernemen wU, op de tentoon stelling, het volgend jaar te Osaka te houden, voor den dag te komen mot een flinke inzen ding van voortbrengselen an inland6che kunst en kunstnijverheid. Het logorbestuur wil op Sumatra's Oost kust en waarschijnlijk ook by de andere gar nizoensbataljon» de Europeanen vervangen door Ainboineewn. (B. Niobl.) ATJEH. De „Java-Ct." meldt: Blijkens een van den gowcstelijken mili tairen commandant van Atjeh en Ondor- hoorigheden ontvangen telegram van 2-1 Sep tember keerde de geheele colonne onder raa- joor Mattlies met de brigades marechaus see onder luitenant Darlang t>o Kotta-Ladja terug. Aan een van den gewcstelijken militairen commandant van Atjeh en Onderhoorighe- don ontvangen telegram van 27 September, opgenomen in do Java-Ct." is het volgende ontleend: Bij het opsporen der schuilplaatsen van uitgeweken hoofden nabij Biram en Boven- Kouncboé worden veel nieuw aangelegde ladangs aangetroffen en opgeruimd. Zes vijanden sneuvelden, terwijl cr twee gear resteerd wei-don. Onzerzijds werden daarbij niet levensgevaarlijk gewond de Europee- 6cho fuseliers Molenaar, Simons on Habra- ken (stamboek nummers 39855, 44339 en 38652). Dc dekking voor don tramaanleg uit bivak te Geudong word nabij gam pong Aron on verwachts beschoten, waardoor sneuvelden dc Europeescho sergeant Van Diest en de Europeoscihe fuselier Der Kleret (stamboek mummers -14888 en 39584), terwijl niet levens gevaarlijk werden gewond de Europcesche fuselier Daams (stamboek nummer 33-124) en twee inlandsclio fuseliers. Ton gevolge van het in do Javasche Cou rant" van 24 September opgenomen bericht betreffende een excursie tegen het hoofd van Pamoenangan, wordt door de „Java- Ct." van 26 September aan een van den gouverneur van Sumatra's Westkust ont vangen telegram van 23 September het vol gende ontJeend: Geen aanraking met Toean Api verkrij gende, werd don 20stcn September naar Pa. ïnoeaiangan opgerukt. Onderweg kwamen zijn gezanten ons tegemoet met hot bericht dat hij zich wilde onderwerpen en nog den- zelfdcn dag te Ranggigit zou verschijnen. Op verzoek der gezanten is de colonne daar op naar laatstgenoemde plaats terugge keerd. Tog on den avond verscheen Toean Api met groot govolg; den volgenden dag had zijn onderwerping plaats en nam hij aan do hem opgelogdo boete, dio door don resident van Tap-amoeli tob 400 Spaanschc matten was verhoogd, te betalen Do lust is thans volkomen hersteld, wes- Jialve dc colonne den 22sten September over Hoota Tinggi en Pagar Batoe naar Taroe- toeng zou torugkeoren. BOHNEO. Blijkens een van don resident der Zuider en O os tor-afdeel ing van Borneo ontvangen telegram van 25 September is in den toe- et and in do Boven-Doeeoen geen verande ring gekomen. Van 9 tot en met 16 September rukten bijna dagelijks patrouilles in de omgeving van Prioek Tjahoo uit; slechts de patrouillo van 12 September word ecnigo kceren be schoten, zonder echter leteel te bekomen. De waterstand is weder zeer laag, zoodat geen dor stoomers kan varen. Java^Ot. Brand ic Scmarang. Aan de „Java-Bodo" is dato 27 Septem ber uit Semarang geseind: Gisternamiddag is in den Chinceschen kamp alhier een brand uitgebroken; 14 hui zon, waaronder 4 groot©,"zijn door het vuur vernield; niets waa door verzekering tegen schade gedekt.; groote hoeveelheden rijst en petroleum gingen vorloron. Do militairen cn ecnigo leerlingen van do hoogere burger school werkten kranig mede aan hot blus- 6chingswork; door hun optreden werd voor komen dat belendende, grooto pakhuizen, dio wèl verzekerd waren, werden aangetast; assuradeuren zijn dan ook voornemens hen daarvoor te boloonen. De jongste brand te Semarang heeft een schade aangericht van 36,300; 17 huizen zijn afgebrand, allen toebolioorende aan Arabieren, met uitzondering van één Chi nees. Geen dor assuradeuren is hierbij be trokken, zoodat de brand-vorzekering-maat- schappijen er ditmaal goed van ai zijn ge komen, schrijft de „Semarang-Couranfc." Do 5 sboambrandspuiten, allen onder des kundige leiding, hebben uitstekende dien eten bewezen. Ook do militairen hebben goed geholpen bij dc redding van do inboe dels. Do orde word goed ghandhaafd, slechts weinige klachten over diefstal weiden ont vangen; tooli worden een tiental langvinge- rigen ingerokond, 150 zal aan de militai- icn en f 100 aan hot inlandsch personeel der brandweer worden geschonken. Dc Locomotief" schrijft over dezen brand o m. nog: Do f: .inde kleine woningen waren het eigendom van den gcfortuneerden inlander Taeripin. Het groot© sbeonen huis van den Chinees Tan Kie Bhing, dat gedeeltelijk is afgebrand en evenals de overige niet ver- assuroerd, is zoo beschadigd dat het moet worden afgebroken. Genoemde Chinees ver telde dat 16,000 aan bankpapier zijn ver brand. Een Chineesche vrouw zoekt nu nog tusschen de pumhoopen naar haar 8000 aan zilvergeld, dio zo ergens in haar afge brande woning had geborgen. Hadjie Oomar en Bok Semie hebben ieder zoowat 2000 verloren aan rijst in goeniezakken. De geheele schade aan gebouwen wordt ge schat op ongeveer f 50,000. G o p 1 a a t s t: bij aankomst bij het reser vebat., de eerste luit. van verlof uit Neder land terug verwacht, L. Th. van der Kruk. MARINE DEPARTEMENT. Belast: met d© waarneming der betrekking van ma gazijnmeester bij hot marine-établissement t© Soerabaia, do gezaghebber bij de gouverne mentsmarine J. H. de Bas, thans gedeta cheerd bij het departement der marin* Mijnheer de Redacteur/ Laat zoo'n hoofd ambulant zijn, er zal in de school een goede geest heerscheD, doch laat hem een eigen Idas hebben, 't onderwijs zal evenwel goed gaan, tenzij er onvei beter lijken onder de broederen zijn, die helaas, met of zonder hoofd achter zich, niet kun nen onderwijzen en van wie het beter ware geweest dat zij de school niet waren binnen getreden om teero kinderzielen te ver knoeien. Doch neem nu eens een hoofd der school, niet berekend voor de zware taak hem opge legd, knap genoeg, want dit kan men con trol eeren en examineeren, maar gemak zuchtig, een beuzelaar, met neiging tot heer- echen en gezag uitoefenen of bedelziek, of missende tact om om te gaan met zijn on dergeschikten", dan is de school bedorven, al is er onder de klasse-onderwijzers ook niet een enkele „stumper", wat op een twaalf tal te verwonderen zou zijn. Want dan heerscht daar in de school geen goede geest, dan is daar een gedwongen aaneensluiting, waarvan de schakel afbreekt, zoodra 'toog van hem, die de harde keten smeedde, er af is, dan mokt het cn mort het tot groote scha de van het onderwijs. Geef zoo'n man een klas, waaraan hij zich nuttig kan wijden en wat nood, straks in een schoolvergadering den voorzittershamer; een klasse-onder wijzer met meer paedagogischen tact, met nobeler karakter zal bij 't vaststellen der schoolplannen meer invloed hebben dan 't hoofd zelf, zooals het betere het altijd wint van 't minder goedo. Wat ik maar wil zeggen: een hoofd der school niet do rechto man op de rechte plaats, zal meer kwaad doen als onbeperkt schoolmonarch, dan als constitutioneel vorst over een kinderrijk van 600 zielen. Weet gij wat ik ook zondo en jammer vind? Dat een wetenschappelijk hoog staand man, een bekwaam paedagoog, een mensoh, die hart heeffc voor zijn school en voor het kind, en ik geloof dat er nog vole van zulke hoofden zijn, al willen do klasse-onderwijzers het niet altijd bekennen, een groot deel van hun kostbaren tijd moeten gebruiken verspillen wilde mij haast uit de pen met het aanteekenen van absenten, 't aanhooren van allerlei klachten, om niet eens te spreken van repareerende loodgieters, kaehelsmeden en van turfdra- gers, dio volgons verklaring van een Amster- damsck hoofd der school, den heer Schinkel van Dijk, een groot deel van hun tijd in be slag nomen. Die tijd zou in ieder geval veel beter besteed zijn in do klas, vooral in de moeilijke aanvangsklas, waar de eerste gronden worden gelegd, waarop later moet worden voortgebouwd. Over leerboekjes schrijvende en eenige maanden in het jaar examineerende hoofden spreek ik niet, die zijn gelukkig uitzonde ringen, en wanneer hun scholen desondanks soms nog ter goeder naam bekend staan, is dit een bewijs voor de stolling dat het am bulante hoofdschap zonder schade kan wor den gemist. Hot wil mij voorkomen dat over 'talgc- meon het onderwijs or niet ondor zal lijden als het hoofd der school zelf een klas voor zijn rekening neemt, mits geregeld school vergaderingen onder leiding van het hoofd worden cehouden, waar methode, leergang en leoimiddelen worden besproken en na ernstig ovorlog een en ander vastgesteld. Voorts dient een half uur buiten de school uren bepaald te worden, waarop hot hoofd en zoo noodig do onderwijzers over school- zaken zijn te spreken. De onderwijzers moe- ton tevens een deel der administratieve en andere werkzaamheden van het hoofd der sohool overnemen, waardoor diens arbeid na de schooltijden wordt vergemakkelijkt. Daardoor zal de band van kameraadschap tusschen het hoofd en de onderwijzers wor den vorsterkt: do eerste en de beste voor waarde tot samenwerking. Het hoofd der school zal blijven gevoelen en waardëeren de taak van de klasse-onderwijzers, het besef van verantwoordelijkheid zal bij den onder wijzer krachtiger spreken, er zal een goede en vriendelijke geest heerschen onder de mannen en vrouwen, die werken voor één schoon doel, en die geest zal weerklank vin don in do nauw luisterende kinderharten: de toon van het ganscho onderwijs zal er door worden beheerscht. De klasse-onderwijzer zal tengevolge van dezen maatregel in waarde rijzen, het hoofd der school niet minder waardig er door worden, evenmin dan dat een rector aan een gymnasium of een directeur aan een Eooge- re-Burger6chool minder rector of directeur is, omdat ook hij zelf les geeft. Dat ten 6lott© de verandering voor de ge meenten eon niet onaanzienlijk financieel voordeel zal opleveren, is een toevalligheid, dat men in onzen tijd, nu vele gemeenten in finamcieolen nood verkeeren, niet al te ge ring mag schatten. BUITENLAND. Do minister van buitenlandsche zaken Delcassé heeft gisteren In den ministerraad gesproken over buitenlandsche quaesties. Daar de Chineesche rogeering xoo zeide hl) opnieuw aan de mogendheden, die te Shanghai bozettingen hebben, de terugroeping hunner troopen heeft gevraagd, heeft Frankrijk ge antwoord dat het bereid was het verlaugen van China in to willigen, indien de terug roeping van de vreemdo troepon gelijktijdig geschiedde. Frankrijk behoudt zich het recht voor, zijn contingent terug te zenden als andere mogendheden troopen mochten ont schepen. De gedachtenwlsseling met de andere mogendheden duurt voort. Do Fransche minister van justitio heeft aan den procureur-generaal herinnerd, dat bet recht tot werkstaken onaantastbaar is en de gewapende macht zich daarom heeft te be palen tot het voorkomen van ongeregeldheden. De persoon, die te Parijs gearresteerd werd op het oogenbllk, dat hl) over het hek van het Elyaée trachtte te klimmen, is ge bleken een ongevaarlijke idioot te zjjn.* In antwoord op een schrijven van den afgevaardigde der Sarthe, den heer d'Estour- nelles, lid van het Internationale Hof van Arbitrage, heeft de minister van buitenland sche zaken verklaard, voornemens te zijn binnen zeer korten tijd aan de beslissing van dit Hof een zaak, waarover geschil bestaat, te onderwerpen, De SeDaat heeft besloten een wetsvoor stel van een zyner leden in overwoging te nemen, dat de strekking heeft de tweege vechten te beteugelen door verlaging van de zware straffen, die er tegen zijn bedreigd, maar juist wegens de zwaarte niet worden toegepast. Dultschland. Het gemeentebestuur van Berlijn is van plan een leening van ruim tweehonderd millioen Mark uit te schrijven. Den lsten December zal in Pruisen een buitengewone telling van vee gehouden worden. Het departement van oorlog heeft bepaald, dat in het winterseizoen geen arbeiders in de militaire werkplaatsen gedaan zullen krijgen. De Rijksdag heeft gisteren met 132 tegen 106 stemmen aangenomen de door de com missie in het tariefontwerp voorgestelde minimumrechten voor paarden, en nam verder aan nummer 99 (paarden) overeenkomstig de door de commissie voorgestelde rechten, die door minister Podblelski onaannemelyk waren genoemd. Alle personen, die door president Roosevelt uitgenoodigd waren, zitting te nemen in de scheidsrechtelljko commissie betreffende de groote werkstaking, hebben dio opdracht aanvaard. Uit het gebied der kolenmijnen komen intusschen weer berichten over gewelddadig heden. De werkstakers moeten de niet aan geslotenen, die zijn blyven doorwerken, nu erg lastig vallen. Drie huizen te Pottsville waarin niet-aangesloten werklieden wonen, zijn (naar 't heet) beschadigd dcor dynamiet- ontplofflngon. Ook te Wilkesbarre zfln aan slagen gepleegd. Een soldaat is door een revolverschot gewond; tweemaal poogden de stakers een trein te laten ontsporen, en dozijnen „blacklegs" zjjn mishandeld. Men weet, dat er sprake van is geweest, dat de generaals te Berlijn krarieen zouden neerleggen by de standbeelden van keizer Wilhelm I en Bismarck. Dat plan is opge geven. Maar nu meldt de „Post", van Beriyn, dat er toch nog kransen uit naam der gene raals by de gedenkteekenen /uilen worden neergelegd, maar zonder opschriften op de linten. In een Dultsch blad wordt gemeld, dat hetgeen do generaals uit Duitschland ontvan gen hebben, behalve de 250,000 mark hun dadeiyk by aankomst overhandigd (overschot van vroegere inzamelingen), ongeveer 72,000 M. bedraagt (waarvan een deel nog nakomt). De vergadering in do Philharmonio heeft 14,000 M. opgebracht, waarvan 1000 M. onkosten afgaan. By de geldinzameling, die er te Gent by het bezoek der generaals in den Grooten Circus is gehoudeD, schynen er meer goud stukken gegeven te zyn, dan er don vol genden dag in kas waren. De rochter doet onderzoek. De Londensche correspondent van de „Matin" heeft een onderhoud gehad met gene raal De Wet, die hem verklaarde zeer voldaan te zyn over do ontvangst, welke den Boeren generaals in Nederland, Belgiö, te Parys en Beriyn Is ten deel gevallen. Nooit had h(j gedacht, dat er zooveel sympathie zou bestaan Yoor hen, die slechts hun plicht deden. Toch zou het hem niet spyten, spoedig weer in zyn dorpje in den Vrijstaat terug te zyn, want by voelt zich niet thuis in de groote steden; hy houdt meer van rust en van de grootsche kalmte van het Afnkaansche veld en is ge lukkig en tevreden te midden van de zynen op zyn hoeve. Het staat thans vast, dat ik Zaterdag ovsr acht dagen naar Zuid-Afrika terugkeer, zeiC") De Wet, en hy gelooft niet, dat by dan we^r naar het vasteland van Europa terugkeer^. Botha en De la Rey blyven in Europa eq zullen zich daar met alles bemoeien. Hei Europeesch klimaat bevalt hem niet; by gevoelt zich hier niet goed, zonder bepaald ziek te zy'n. Ook wat heimwee? vroeg de correspondent. Misschien wel, antwoordde do generaal. Ook uit een finaucieel oogpunt was de generaal tevreden over de resultaten zyner reis, vooral wanneer men bedenkt, dat slechte weinig steden bezocht werden en hot verbiyf daar maar kort duurde. Hy verwacht nog heel wat van de commission, die zich in ver schillende landen en steden hebben gevormd om gelden in te zamelen. Van de 3 millioen pond, die by het verdrag van Pretoria zyn toegezegd, zal er niet veel overbiyven, want alle schulden, die de vrouwen in de kampen hebben moeten maken, zullen daarvan be taald moeten worden en wat er dan overblyft, zal niet eens voldoende zyn om de vernielde hoeven weder op te bouwen. Do Wet's eigen hoeve is nog niet her bouwd; op de plaats, waar dio stond, hoeft hy zyn familie in een tent achtergelaten. Zyn mooie huis is ln brand gestoken en wat daar van nog is blyven staan, hebben de Eügelschen eenige maanden later mot dynamiet vernield. Ook de gansche beplanting is verwoest, zoo dat hy geheel opnieuw moet beginnen en dat zonder middelen. Het schryven van zyn boek heeft hem ziek gemaakt; nog nooit van zyn leven heeft hy zoo hard moeten werken. Toen hy liet woord „einde" schreef, had hy een gevoel als iemand die na eenige jaren gezeten te ifebben uit de gevangenis komt. En toch zal hy nog een kleiu boek schryven over de spiotinago. Vóór zlln vertrok hoopt hy Chamberlain nog eeDS te spreken, omdat er nog zooveel is op te helderen. Voordrachten te Londen of in de provincie zal hy niet houdendat was nooit zyn plan. Generaal Viljoen hoeft te Londen weer een lezing gehouden, waarin hy geducht af dong op de verdiensten van generaal Do Wet, dien hy een kranteuhe'.d noemde. Heden zal Kritzinger daar het woord voeren. Door don Gouvorneur-Gonoraal van Ned.-ln- dio «ijn de volgende beschikkingen genomen CIVIEL DEPARTEMENT. Tij do lijk gesteld: ter beschikking van den alge- meenen secretaris, ten einde t© worden be last met de functies van refendaris tor alge- meene secretarie, de ambtenaar op non-acti viteit W. Brouwer, laatstelijk referendaris bij het departement van Onderwijs, Eoro- dienst en Nijverheid. Benoemd: tot hoofdcommies ter alge meen© secretarie, de eerste commies D. A. Uhlenbeck. V o r 1 o e n dwegens ziekte twee jaar ver lof naar Europa, aan den onderwijzer der fcweedo klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs H. M. Vrijheid en aan de ge diplomeerde verpleegster bij het krankzinni gengesticht te Buitenzorg P. H. Kortland. Ontslagen: op verzoek eervol uit lands dienst, do opziener der eerste klasse bij don dienst van het mijnwezen E. F. R. A. Burghgraaf en de civicl-gezagheLber van do afdeeling Tontoli tevens pakhuismeester van het steenkolendepot te Laboean Dedoh E. Banse, laatstgenoemde wegens volbrach ten diensttijd. Belast: met de waarneming der betrek king van civiol-gezaghobber van de afdeeling Tontoli, tevens pakhuismeester van het steen kolendepot to Laboean Dedeh (Celebes en Onderhoorighedon), de posthouder van Bangkalan Ph. A. Schenkhuysen. Ontslagon op verzook eervol uit '8 lands dienst, de gewezen klerk op het bib- rcau van den assistent-resident van Grisse li. de Graaff, thans tijdelijk opzichter bij den waterstaat en de gewezen klerk tevens teokonaar op het bureau van den eerstaan wezend ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in de residentie Preanger Regentschappen O. Alexander, laatstelijk tijdelijk teekenaar bij den waterstaat in d© residentie Bantam. Ingetrokken: de benoeming van den assistent-resident van Modjokorto (Soora- baia) P. J. Voorstod tot assistenLresident- secretaris der residentie Madioen. Ontslagen: op verzoek met ingang van 10 October 1902, eervol uit 's lands dienst de benoemde assistent-resident-secretaris der residentie Madioen, P. J. Voorstad. Benoemd: tot assistent-resident-secre taris der residentie Madioen, de ambtenaar op non-activiteit L. C. M. Henny, laatste lijk secretaris dor voormalige residentie Probolinggo. met ingang van 10 October 1902 tot assisi- t-ent-resident to Modjokerto (Soerabaia), de assistent-resident van Koedoes (Semarang) E. M. Poortman. van Koedoes (Semarang), do assistent-re sident van Bandjarnegara (Banjoemas) H. J. Wijers; van Bandjarnegara (Banjoemas) de amb tenaar op non-aetivitcit P. H. van Andol, laatstelijk assistent-resident van Blora (Rembang). V e rl e n g dmet een gelijk tijdvak of zoo veel korter als zal blijken voldoende te zijn, de termijn van zes maanden waarvoor do ambtenaar G. W. do Graaff ter beschikking ie gestold van den voorzitter van den land raad te Menado, ton einde met griffiors- workzaamheden bij die rechtbank t© worden bol ast. Verplaatst: bij het kadaster in NecL- Indiö van de opmetingssectie te Kediri naar de kadastrale bewaring te Semarang do ad junct-landmeter de eorste klasse W. F. H. Broers, Bepaald: dat de opzichter der tweedo klasse bij den waterstaat en 's lands B. O. W., J. Walter geplaatst blijft bij den gewes- telijken dienst dn do residentie Semarang. Toogovoegd: aan den chef dor irrigo- tie-afdcoling Serang met Demak als stand plaats, de opzichter der derde klasse A. Th. van der Zon Brouwer. Benoemd: bij de exploitatie der Staats spoorwegen op Java tot adjunct-chef der vierde afdeeling on geplaatst op de wester lij nen, do ambtenaar op non-actdvitoit I. R. Brouwen B o 1 a s tmet het beheer van onderaf dee ling III der vierde afdeeling, met Tasikma- laja als standplaats, de adjunct-chei I. R. Brouwer voornoemd; met het beheer van onderafdeoling I der viorde afdeeling, de waarnemond adjunct chef der vierde afdeeling W. de Zwaan; met het beheer van het station Tandjong Priok de stationschef der eerst© klasse G. van de Kieft. Eervolonthcv en: van het beheer van het station Tandjong Priok, de stationschef der tweede klasse P. J. Hendriksz. MILITAIR DEPARTEMENT. Ontsla gen: met ingang van 3 November 1901, op verzoek wegens volbrachten diensttijd, eer vol cn met behoud van recht op pensioen uit. Hr. Ms. militairen dienst, de luitenant kolonel dor artillerie W. Collard. Verleend: een maand verlof wegens ziekte naar Djokdja, aan den eersten luite nant bij het subsistentenkader t© Soerabaia F. de Boevé. Overgeplaatst: bij het achttiende bak, dc tweedo luit. bij hot derde depot-bat. J. R. Riesz. Vergund: aan den voor den tijd van hoogstens vijf jaren bij het leger hier te lan de gedetacheerde eersten luit. der inf. van. het Nederl. leger, ingedeeld bij de kojoniale reserve, L. C. A. Merchant om bij het Ne derl.-Indische leger gedetacheerd te blijven* in afwachting van die beschikking up een door hom gedaan verzoek om die detaohee- ring met zes maanden) te verlengen. Met de opname dezer regelen, behelzende het verslag der inkomsten en uitgaven van de gelden, iDgekomen by den Leidschen Bestuurdersbond, voor do plaats gehad heb bende staking der Leidsche Katoendrukkers, in Uw veelgelezen blad zult U my verplichten Ingekomen steun van buiten do stad ƒ317.53 Van uit Leiden f 45Ö.866 To taal~T~774JÏ9® Hiervan is uitgekeerd, verdeeld over zeven weken, f 756.80 Biyft dus een overschot van f 18.595, het welk bestemd biyft voor steun by staking, wanneer die ingeroepen mocht worden. Één week hebben de stakers hun uitkeering genoten van het comltó, samengesteld uit Patrimonium, R.-K. Volksbond en Algemeen Ned. Werkliedenverbond; tervryi de laatste week, dat de L. B.-B. hun uitkeerde, zy van voornoemd comité één gulden vyftig cents genoten hebben. Ook heoft de R.-K. Volksbond twee stakers, die lid waren van voornoemden bond, gedurende zes weken gesteund. De L. B.-B. dankt by deze die Ingezetenen, die door hun steun biyk gaven van hun solidariteit, waardoor hy in staat gesteld was aan de stakers uitkeering to doen. Namens den Leidschen Bestuurderabond, L. Cbispijn, penmngmeester L. B.-B. Leiden, 26 October 1902. Moet het hoofd der school voor de klasse ef niet? Ziedaar een vraag, die in de hoofdstad des lands en ook daar buiten, vooral in de schoolwereld, vele pennen en tongen in be weging brengt. Deze wrijving is een gevolg van het bekende voorstel vaai de heeren Sterck en De Vries, waardoor de gemeente raad van Amsterdam eerstdaagB een beslis sing zal hebben te nemen in de voor 't on derwijs belangrijke quaestie of een hoofd dor school ambulant zal blijven, zooals thans, of in de klasse zal worden „opgebor gen" zooals het heet. Eigenlijk is het op 'toogenblik dus een Amsterdamsche zaak, maar mocht de quaes tie in laatstgenoemden zin worden uitge maakt, dan is het niet onwaarschijnlijk of ook elders zullen in de gemeen teraden voor stellen van dien aard worden gedaan, vooral ook, omdat met do afschaffing der ambu lante hoofden op den steeds stijgendon post „ondorwijs" niet onaanzienlijk kan worden bezuinigd. Voor ruim twintig jaren hadden do meeste hoofdonderwijzers ook in grooto scholen zelf een klas. Onder den invloed van de Schoolwet van Kappeync van 1878, is als govolg van andere hervormingen ook hierin wijziging gebracht. Volgens de in 1880 in werking getreden wet werd de kwcekeling als werkkracht uit do school verbannen, iedere klasse kreeg haar eigen onderwijzer in een eigen lokaal. De onderwijzer, ook de jongo gediplomeerde man of vrouw, die pas de school als werkkracht binnenkwam, trad zelfstandig op. Dat had een groot voordeel, men kon elkaar niet storen, maar aan den andoren kant kon men van elkander ook niets leeren. Het gevaar dreigde dat do school zou worden een verzameling van even zooveel schooltjes als er leerkrachten waren on men scheen daartegen geen ander middel to weten dan één man, nu hoofd gonoemd, met do leiding van het geheel te belasten, waardoor hij zelf aan het geregeld les geven werd onttrokken. Amsterdam was, als wij ons niet bedriegen, de eorste gemeen te dio het nieuwe stelsel invoerde, zooals men het nu weer het eerst pogingen ziet doen het af to schaffen. Spoedig volgden andoro groote gemeenten, waaronder ook Leiden. Het duurde geruimen tijd eer do klasse-onderwijzers stelselmatig tegen dc-zen maatregel in verzet kwamen. Wel kwamen al spoedig de gevallen sporadisch voor, dat er een slechte verstandhouding heerscht© tusschen het hoofd en zijn personeel, maar oerst door den Bond van Ned. Onderwijzers is de leuzo der afschaffing van het bestaan- do „hoofdschap" onder do klasse-onderwij zers meer algemeen geworden en heeft ook ondor de leeken aanhangers gevonden. Nu is het echter zeer moeilijk over deze zaak een beslist oordeel uit te spreken, go- heel afgescheiden van de financieel© zijde natuurlijk. Men doet wol het voor en togen van de bestaande meeningen in dezen tegenover el kaar in de weegschaal te leggen om eindelijk te zien naar welken kant do schaal over slaat. Mocht het wezen dat de evenaar in het huisje blijft staan, dan mag ten slotte de geldelijke quaestie ton gunste van de af schaffing beslissen. 't Is ontegenzeglijk waar, dat in een 6chool de verschillende klassen moeten aansluiten en één goheel vormen. Daarvoor is nooclig dat er gewerkt wordt volgens een vaste methode. Men behoeft nog geen vakman t© zijn om dit te beseffen. Een hoofd, dio werkelijk leider kan zijn, uitmun- tonde in kennis en ervaring, in karakter bo ven zijn personeel staande, de reohte man op de rechto plaats zouden wij zeggen, als de uitdrukking niet te afgezaagd was, zoo'n hoofd zal voor do goede leiding van groote waarde zijn aan een school. Hij toch zal niet decreteeren, niet zijn despoot, zij hot dan ook een verlicht des poot, al geeft, de wet hem daartoe het recht. Hij zal met do klasse-onderwijzers overleg gen, hen voor zijn betere denkbeelden door redeneeren en overtuigen winnen, .den zwakken broeder steunen, don trage tot meordere vlijt aansporen, al zijn onderwij zers en onderwijzeressen bezielendoor zijn geest.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 16