slechts, zooals men vellicht uit bovenstaand verhaaltje zou opmaken, uit het tee ken en Van initialen op de huid, maar te omvat al lerlei dieran van do klein© vLieg of bij tot den grootsten Chinec-schen draak of ander phantastisoh monster. Hieronder bovinden xich de schoonste producten, o. a. een prach tige vlinder in haar natuurlijke kleuren; ook v rouwen po rtretten zelfs een spoortrein bij nacht, waarin men de reizigers in do verlichte waggons kan waarnemen. Eern ware detail-toeken ing dus Als men evenwel weet, dat een zitting Bonis 25 k f 30 kost en voor1 sommige fraai© reproducties 10 a 12 zittingen noodig zijn, zal men toegeven, dat deze kunst nogal be taald wordt. Invloed van vrachten op de hersenen. Een niet lang geleden verschenen gezond- heidsverslag, dat ons dezer dagen toevallig in handen kwam, zegt, dat zoete amandelen zeer geschikt zijn tot voeding van de her senen. Wie dus zijn geestelijke werkzaam heid wenscht te behouden, zal goed doen zich daarvan een voorraad aan te schaffen en er dagelijks van te nuttigen. Sappige vruchten we behoeven ze hier zeker niet alle afzonderlijk op to noemen werken min of meer opwekkend op zenuwen on herscnvezelen en worden dan ook niet zonder gunstig gevolg gebruikt door allen, die bij hun beroep helderheid van gedach ten noodig hebben. Appelen hebben op de hersenen een kal- meerende uitwerking. Pruimen zijn een best middel tegen zenuw achtigheid, maar zij zijn van niet den min sten invloed op de versterking der spieren. Vruchten hebben evenwel niet op iedereen dezelfde uitwerking. Vele mcnschen hebben nóóit appelen kun nen eten zonder daarna aan slechte spijs vertering te lijden, en op anderen werken aardbeziën bijv. bijna als een Vergif, daar zij in eonünige gevallen do zoogenaamde ^scharlakenkoorts" teil gevolge hadden. Andere mcnschen weder worden onlekker door frambozen. Een zeSdzaaiüi BiuweBijk. Dezer dagen was in een der Parijsoho ker ken een veelkleurig tafereel be aanschouwen bij do inzegening van het huwelijk van een Chinees met een Fransche vrouw. De heer Charles Hsingling, tweede zoon Van don Chineeschen gezant te Parijs en te vens tweede secretaris van zijn vader, trad in don echt met mej. Oenovièvo Deneü. Bei den zijn 23 jaar oud; do jonge man, wiens moeder een A me ri 1: aan sche is en Yukon heet, is nis Katholiek opgevoed en is reeds Torbonden geweest aan bet Chineescbe ge zantschap in Japan; hij behoort tot de twee- do klasse der Chineescbe grooten on draagt reeds drie ridderorden. Bij do huwelijksvol trekking droeg hij als „tao-taï" een licbt- blauw kleed met rood-korolen knoopen. De jonge vrouw is van meor bescheiden af komst; zij heeft pianolessen gegevon. Bij het verlijden van de huwelijksakte oa- dorteekonden deze do vador van den bruide gom on een der getuigen met fraaie Chinee- uche letters, of liever, zij penseelden hun namendie van den gezant beslaat ongeveer 25 vierk. centimeters. In de kerk waren vele leden van het corps diplomatique aanwezig en alle ambtenaren van het Ohineesche gezantschap in hun staabsiekleederen van verschillende kleuren. Het loven van den Ameri- kaanschen mijnwerker. De strike of beter gezegd de werkstaking in de Amcrikaansche steenkolenmijnen is gelukkig niet van langen duur geweest. Bij vernieuwing echter heeft ze de aan dacht gevestigd op de mijnwerkers in de Nieuwe Wereld en ook de World's Work", een Amerikaansch maandblad van niet ge- ringo beteekonis, heeft een artikel gegeven over hot leven van den mijnwerker, waaraan hetgeen hier volgt is ontleend. Er wordt wat den mijnwerker aangaat, sterk met don leeftijd gesmokkeld. 12 jaar is de laagste leeftijd, waarop bet vergund is te werken; maar daar mijn werkors- faun lies meestal zeer groot zijn, komt het vaak voor, dat eon jongen op zijn negende jaar al be gint. Eenmaal mijnwerker, blijft hij dit bijna zonder uitzondering zijn heelo leven, beginnende in zijn jeugd als sorteerder, op klimmende op middelbaren leeftijd tot wer- kolijk mijnworkor en later als hij oud en zwak wordt, weer berugkeerondo tot hot vak van zijn jeugd. De taak van den sorteerder bestaat daarin, dat hij de steenen, welke in do kool zitten, verwijdert, een machinaal work, dat niet alleen zijn vingors en nagels Ln een treurigen staat brengt, maar hom ook noodzaakt den ganschen dag kolengruis in to ademen. De plaats, waar hij werkt, is 's zomers snikheet, 's winters dubbel koud. In den la&tsten tijd is er eenige verbetering geko men, doordat men 's zomers electnsche waaiers aanbrengt en 's winters stoomvor- warming heeft. Het loon voor dat werk is 60 tot 70 ets. voor 10 uur werk. Als hij veertien jaar is of somtijds nog eer, wordt hij meestal verhoogd tot portier. Hij heeft dan wel niet zooveel te doen als de breaker", maar zijn werk is veel eento niger. Van het oogenblik af, dat de eerste kar de mijn ingaat, tot aan het tijdstip, dat de laatste er uit komt, moet hij bij de hand zijn om de deur, welke de ventilatie van de mijn regelt, to openen en te sluiten. Hij zit den ganschen dag alleen, krijgt 65—75 ets. per dag an moet daarvan Zijn eigen lamp, katoen en olie betalen. Daarna richt zijn ambitie lióh op een an dere werkzaamheid, voerman. Vroeg in den morgen moet hij dan in de mijn wezen om zijn muildier schoon te maken, het op te tüigen en het vóór 7 uren 's morgens voor een paar leege wagens te plaatsen. Deze jongens zijn in een voortdurend gevaar. Niet alleen van v all cm de stukken steen en ontploffingen, maar ook van onder de kar te geraken. In die werkzaamheid verdient hij van 1.10 dollar tot 1.25 dollar, moet ech ter weer zijn eigen lamp, katoern en olie be talen. Op den leeftijd van 22 jaar eindelijk komt hij onder een mijnwerker te staan en moet do afgehouwen kool op de wagens la- don. Hij wordt dan betaald naar het aantal wagens, dat hij laadt, en dit gotal is zeer verschillend in de verschillende mijnen. 1) In de anthr aciet-nüjnon van Pennsylvania zijn thans 24,000 menschen, die zich daar mee bezighouden. Eindelijk, als hij dit twee jaar gedaan heeft, legt hij voor een commissie een exa men af en wanneer hij dit met goed gevolg doet, wordt hij een echt mijnwerker. Hij maakt dan een contract met de Maat schappij om een zeker werk tegen zooveel per kar of per meter te doen. Hij moet voor zijn eigon* lamp em gereedschap zorgen en kan van 412 boringen doen al naar gelang van de soort grond, waarin hij werkt. Hij is ver plicht zijn ontploffingsstoffen en olie te koopen van de Maatschappij, waarvoor hij werkt. Het meeste boren geschiedt tegen woordig met de hand, maar men zal licht begrijpen, dat dit boren, aanbrengen van do dynamiefcpatroom em het ontsteken daar van een gevaarlijk werk is, dat veel handig heid vereischt. Het stutwerk voor de gangen wordt door de Maatschappij geleverd, maar hij is or do verantwoordelijke non voor, dat de gangen in goedé orde zijn. Zijn werk begint 's morgens om 6 uren. Daar hij echter dikwijls meer dan eem mijl vor onder den jrónd moet gaan om zijn werk te boreiken. moet hij veel vroeger aan do mijn tegenwoordig zijn. Zijn dagelijksche ver dienste is gemiddeld 1 60 dollar (ongeveer 4). Dat hij veel nan gevaren blootstaat, kan men gemakkelijk begrijpen als men weet, dat er in do laatste 30 jaren 10,000 personen gedood en 25,000 gewond zijn in zijn vak. De gemiddelde leeftijd van de gedooden is 32.13. Maar, hij weet niet beter, ziet door de gewoonte geen gevaar en leeft van af zijn negende jaar een soort geva/agenisleven. 1) Echter nooit meer dan 1.35 dollars. Een goede dienstmaagd* E«o vrome maagd met kloek verstand Gaat hare vrouw getrouw ter hand, liuudt schotel, bord en tafel rein, VeraioDst geen ding, al is het klein, klaar denkt: Van alles ui dit leven Wordt ewnmaal rekenschap gegeven.'* Zy brengt geen nieuwtjes vun de straal Kn boort niet naar den beuzelpraat. Zy klapt geen ding naar builen voort Van 't geen zy souis door binnen hoort* Maar kan onthouden of vergoten, Ën weet wat se al of niet moet vreten. Zy wordt de kinderen nimmer moe, Maar spreekt ze goed en vriendlyk tod. Zy ziet niet onbeschaamd in 't roud Ën spreekt niet met brutalen mond. Maar laat het zwygen zich opleggen, Al kon ze er ook Dog veel op zeggen. Zy dient haar vrouw, zy dieDt haar heeq* Maar beeft bet oog op Godcs eer. Zy dient haar beer, zij dient haar vrotttf* Maar is om Godes wil buu trouw. Zy zal met licht om gril of kurou Zich in een andren dienst verboren. En zalk een vrome, troavre meid, Zn ia eon schat van God boreid; Al leeft ze in Dedvrigen staat, Zy heeft een kroon, die niet vergaai. Ën zij, die zóó wil dieuen leeren, Zal eens als koningin regoeren. J. DË LIEPDR. Geen getuigen meerl Yan meer dan één rijde wordt; er op aan- gedrongen, dat het geven van getuigen, waaraan door vele vrouwen (mevrouwen en i juffrouwen) nog veel waarde wordt gehecht bij het „huren" van dienstboden, zal worden afgeschaft. Zoo schreef onlangs een lezeres van het })8ociaal Weekblad aan do Redactie het volgende (het blad nam het blijkbaar met genoegen op) „Het verschaffen van inlichtingen aan een wildvreemde, die met of zonder inaJui ting van stiiiverspoöt^gel eenvoudig doat alles en nog wat komt vragen (niet alleen naar bekwaamheden, maar ook naar karak tereigenschappen) betreffende een jversoon, die soms jaren onze huisgenoot is ge», eest, komt mij voor een grove onbescheidenheid te zijn. Nooit is dat zoozeer tot mo doorgedrongen als op een keer, toon mij getuigen werden gevraagd over een dienstmeisje, dat naar haar geboortestreek terug verlangde en op wie wij voornamelijk hadden aan to merken, dat ze het snoepen niet wild© laten, hoewol wij haar van alles meedeelden. Of zo eerlijk was? vroeg de weetgierige aanstaande me vrouw. Deze vraag bracht mij in een moei lijk parket. Eindelijk schreef ik een langen brief, waarin ik den snoeplust niet ver zweeg, maar om niet ochtorbal® te doen, Laa ik hot geheele epistol aan ons dienstmeisje voor, alvorens het to verzenden. Zij begon vTccselijk te schreien, bezwoer me, dat ze het niet meer zou doen en smeekte mij om do passage te schrappen. Ik heb toon don geheel en brief maar weer overgeschreven, en van haar bekwaam hodon alles gezegd, maar tevens verklaard, dat ik aan een mij geheel onbekend© persoon geen inlichtingen wonschte to verschaffen over het karakter van iemand, die een jaar lang met mij onder hetzelfde dak had gewoond. En ik doe het nu ook nimmer wcor Onbewoonde eilanden. Wie nog eens hint mocht hebben voor Ro binson Crusoe to gaan spelen op een onbe woond eiland, die vindt in den Indischen Ooeaan keus genoeg. Tusschon Madagascar en Indië moeten niet minder dan 15,000 onbewoonde eilan den liggen, waarop ieder, die wil, zich als onbeperkt heerscher kan vestigen, en onge veer 600 andere, waarop slechts zeer weinig menschen wonen. Die eilanden rijn alle klein; maar de meeste zijn toch groot genoeg om den eencn of anderen Robinson, die er kwam wonen, het ftoodige to verschaffen. Sommige zijn slechts 4000 a 8000 vierkante meter groot en stoken tamelijk hoog boven het water uit. Andere zijn een halvon kilometer lang, of

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 13