He! leidsch Dagblad BUITENLAND. Frankrijk. Zuid-Afrika. Rusland. Servië. Columbia. Maesionië. Burgerlijke Stand. Koloniën. BATAVIA, 20 24 September. Do assistent-resident van Modjokorto P. J. Voorstad heeft eervol ontslag uit 'b lands dienst gevraagd, mot behoud van recht op pensioen. Do magazijnmeester der tweede klasse (eerste luitenant) F. Croes te Semarang heeft eervol ontslag uit den militairen dienst verzocht met ingang van 2 Decem ber o- 8. Do onderluitenant J. M. J. van Eijok te Magelang heeft een jaar verlof naar Europa gevraagd. Naar wij vernemen, heeft mr. H. van Dissel Szn., president van het hooggerechts hof, mot ingang van 4 Januari a 8. eervol ontslag uit 'b lands dienst gevraagd. (J.-B.) Door do geneeskundige commissie te Soerabaia is aan den luitenant-kolonel der artillerie W. J. Giel een certificaat uitge reikt voor een buitenlandsch verlof wogene siekto. Het plaatselijk oommando t Batavia is van den luitenant-kolonel der infanterie T H. van Haeften overgenomen door den majoor der infanterie J. P. Linck. Blijkens van den resident van Menado ontvangen nader bericht is het detachement militairen, dat tot steun van het civiel be stuur naar Poöpo (Mongondou) was vertrok ken, den 25ston Augustus jl. aldaar aange komen. Den 28aten werd mot 36 bajonetten, beno vens 10 gewapende politiedienaren, ccn ex cursie gemaakt naar de kampongs PangiarLy Pantodon, Gangoelong, Biga, Laba en Po- pak en door de tusschongelegen terreinen, ten einde de daarop gelegen alleenstaande huizen te doorzoeken. De manlijke bevolking was voor het groot ste gedeelte uit do kampongs verdwenentoch werden nog 19 bekende kwaadwilligen gear- Festeerd. Verzet had daarbij niet plaats en de troep kwam zonder eenig verlies geleden te heb ben te halftwee 's namiddags in het kampe ment terug. (Java-Ct.) De herbenoemde administrateur der eerste klasse bij de tinmijnen op Banka J. K. van der Mculcn is geplaatst in het dis trict Soengeislan. Tot tijdelijk tweeden machinist bij den dienst der bestrijding ter zee van deu opium- uluikhandel ia benoemd tot tijdelijk derdo machinist I. T. Rengorer. (B. N.) Omtrent het drossen van inlandsche fuseliers uit Padang-Pandjang verneemt de „Sumatra-Bode" uit Padang-Pandjang en Kajoe-Tanam het volgende: Reeds geruimen tijd deserteerden onlangs ▼eol inlandsche fuseliers van Padang-Pand jang, met het doel zich naar Padang tc be geven om daar hun klachten en grieven be kend te stellen aan den koloneJ, gewestelijk militairen commandant, wiens govoclens voor recht en billijkheid zij meenden tc moe ten inroepen. Met hetzelfde dool verlieten onlangs der tig Jamansoke fuseliers Padang-Pandjang, die heimelijk de reis aanvaardden naar Pa dang. Zij marcheerden door Kajoc-Tanam, dooh de politie, welke gowaarsckuwd was, voelde zioh terecht veel te zwak om do dc- eorteure aan te houden, die een militante houding hadden aangenomen en door hun requisition op kleino schaal zich do Maloi- Bcho bevolking in liet harnas hadden ge jaagd. Toevallig kwamen zo nog den hcor Maag denberg op de fiets tegen, dien ze poogden aan te houden, daar do deserteurs hein voor een boodschapper van het civiel bestuur aanzagen. Deze wist echter ongedeerd Ka joe-Tanam te bereiken en kwam op hot ver standige idoe den Isten luit. Meijer, ge detacheerd van het Nederlandsdhe bij hot Indische leger en wegone ziekte aldaar in hot hospitaal verpleegd, te waarschuwen. Gonoemde officior stak zich dadelijk in uniform en nam de voorzorg een revolver bij zich te 6teken, een voorzorgsmaatregel welko later niet onnoodig bleek to zijn. Hij reed daarop de deserteurs achterna, gevolgd door den heer v. L., den djaksa en eenige van diens volgelingen. Ongeveer 71/2 kilometer van Kajoo-To- nam worden de desortours ingehaald, die reeds aanstalten maakten om slag to leveren. Gelukkig evonwol was luitenant Meijor reeds vroeger te Padang-Pandjang in gar nizoen geweest en hadden eenigen dor de serteurs onder hom gediend. Dozen legden bij hot verschijnen van hun ouden comman dant dadelijk het hoofd in den schoot, dank sij het tactvol optreden van genoemden officier, die hen op juist gekozen wijze weee op het indisciplinaire van hun han delingen overreedde om flink, in militairen pas, onverwijld terug te marcheeren. Bijna zouden zo meegaan, doch de bel hamels van het troepje weigerden terug te keeron, ze zouden en moesten naar Padang. Nu was het tijd voor een kalm maar vast beraden optreden, en daarvan maakte lui tenant M. gebruik. Hij haalde zijn revolver voor den dag, kondigde koeltjes aan, dat hij de minste ongehoorzaamheid mot geweld zou keerën en gaf toon hot command^ van „geef acht" en ,,rcoht9omkeert, voorwaarts marsch Godwee sloot het troepje deserteurs aan en stram in den pas marcheerde het terug naar Padang-Pandiang. Do deserteurs gaven als reden van hun indisciplinair optreden op, grieven, welke do militaire autoriteit bekend moeten zijn. Wij voor ons, betreuren een dergelijk op treden, maar we kunnen begrijpen, dat daaraan een of meer redenen ten grondslag kunnen zijn. Aan de militaire autoriteit om dergelijke uitingen van ontevredenheid op oordeelkundige wijze to voorkomen. ATJEH. Yan den gewestelijken militairen comman dant van Atjeh en Onderhoori gheden zijn onder dagteekening van 19, 20 en 22 Septem ber do volgende berichten ontvangen: De gouverneur vertrok 18 September naar do landschappen ter Noord- en Oostkust. De colonne Matthea keert uit Seunagan terug en debarkeerde den 19den voor de helft te Oelèë-Lheuë. Marechaussee-brigades onder luitenant Darlang bereikten 15 Augustus Beutong, dat geheel verlaten was. Op spionnenberich- ton word de schuilplaats der bende van Tjoot Nja Din aan de Aloeë Djamboe Koeta ver rast, waarbij de vijand elf dooden met wa pens, waaronder twee Beaumonts, in onze handen liet; onzerzijds werd een Amboi- neesch marechaussee licht gewoncL Vervol ging wegens moeilijk terrein zonder verder succes doorgezet tot Anoi, alwaar bij nachte lijke beschieting onzerzijds een Amboineesoh marechaussee niet levensgevaarlijk gewond werd. Over Geudong naar Boven Woila te- ruggemarcheerd, kwam de colonne Darlang, onderweg voortdurend beschoten. 18 Septem ber in bivak Trieung (Meulaboh) aan. Op dezen tocht bloven 36 gesneuvelde Atjehers mot óén Beaumont, 10 voorladers en blanke wapens in onzo handen en werden onzerzijds niet levensgevaarlijk gewond een Amboi neesoh marechaussee on een dwangarbeider. To Beu tong werd vruchteloos op colonne Scheepens gewacht, daar deze tot vervolging van den Pretendent-Sultan in richting Pa-- meuö terugkeerde. Laatstgenoemde colonne koorde Zaterdag 20 September over Pameuë, Geumpang en Tangoö in Pid-ië terug, legdo gedurende den tocht 26 vijanden neer, waaronder Toekoe Aron, panglima van Toekoe Oemar, later in het gevolg van den Pretendent, Toung- koe Hadji Itam en diens zoon Teung- koe Gam, neven van Teungkoo Bintara Kou- mangan, Keudjroeën Anoe Kawaj XIIge arresteerd werden de moedor en do vrouw van Toekoe Sabee Silang. Wij kregen twee licht gewonden, die reeds genezen zijn. Buit: een repeteerkarabijn M. 95, twee Beaumonts, twee Spencerkarabijnen, 24 voorladers en blanke wapens. Colonne keerde per „Alba tros" naar Groot-Atjeh terug. In Pediö werd in Boesoe Kajèë Raija door marechaus sees Habib Meuraboh met bende overvallen; gesneuveld Habib Meuraboh met 14 volge lingen, die met vuur- en. blanke wapens in onze handen bleven. In Pidie werd niet levensgevaarlijk ge wond de Europceschc sergeant Komijn (alg. stamboek nummer 38781). DJAMBÏ. Aan een van het gewestelijk bestuur van Palcmbang ontvangen telegram van 19 Sep tember wordt door de „Java^Ct." lvc. vol gende ontleend: Een patrouille van uit Moeara Tebo naar het stroomgebied van do Soemai (linkertak van do boven Batanghari apanage van Pan- geran Diponegoro) werd op 4 September bij een huiszoeking in kampong Djati aan gevallen door drie personen. Deze werden neergelegd, waarbij onzerzijds levcnsgevaar- lijk werden gewond de Europeesche sergeant Yan Oosten (alg. stamboek nummer 52301) en een Amboineesche fuselier, niet levonsge-- vaarlijk een sergeant en een hoornblazer, beiden Amboineezen. De sergeant Van Oos- 6on is sedert aan zijn wondon overleden. Op den terugweg werd nog een kwaadwillige neergelegd. Buitgemaakt werden 6 voorlaad- geweren, blanke wapens en ammunitie. Het Soemai-gebied werd afgopatrouillcerd tot doesoen Toewo, do verblijfplaats van bo ven genoemden Pangerande doesoen wae blijkbaar nog niet long geleden verlaten. Een geheimzinnige geschiedenis. Onlangs werd gemeld do dood van den heer D. J. Cramer, controleur 1st© klasse van Meulaboeh. Wat toon niet is meege deeld waa het vermoeden door do Indisohe bladen geuit, dat de heer Cramer zelfmoord gepleegd zou hebben. Thans meldt de „Sum. Post" dat den hoor Snouck Hurgronjo is opgedragen een ondear- zoek tor plaatse, waar de overledene gevon den werd, in te stellen. Deze hooft geconstateord dat de plaats waar controleur Cramer den dood vond, zich bevindt op Siameesch grondgebied en dat zich daar zeer veel uitgeweken Af j chore ophouden. Do heer Snouok Hurgronjo houdt het er voor dat do controleur in zijn boot door Atjeliors is overvallen, dooh acht, in ver band met het vinden van do revolver in de hand van den overledene, do mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze, ziendo dat er aan geen ontkomen meer te denkon viel, zich zelf het leven zou hebben benomen, om niet in handen van de Atjehers te vallen. Aan zelfmoord, in den gewonen zin, wordt echter ook door den heer S. H. in het geheel niet gedacht. Cholera. Palembang waar de cholera sedort verle den jaar nu eens meer dan weder minder slachtoffers eischt, is nu wegons cholera be smot verklaard. Dit wijst op een onverwach te uitbreiding der ziekte. Ook de zeeplaats Soengei Kaap (Wester- afdeeldng von Borneo) is wegens cholera be smet verklaard. De besmetverklaring van Besoeki wegens cholera is opgeheven. (B. N.) Door den Gouverneur-Generaal ran Ned.-In- diö zijn de volgende beschikkingen genomen OIYIEL DEPARTEMENT. Benoomd: tot secretaris der residentie Palembang, de secretaris der residentie Timor en Onder hoori gheden A. L. Kamerling; tot ndspirant-houtvester bij hot boschwezen in Ned.-Indië Th. Altona, daartoe gesteld ter beschikking van don gouverneur-generaal van Ncd.-Indië benoemd tot adspirant-hout- vestor bij het boeohwezen daar. G e b tc 1 dvoor den tijd van zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn ter beschikking van den voorzatter van den landraad te Bandjermasin (ZuicLer- en Oostcrafdeoling van Borneo) om te wor den belast met griffierswerkzaamheden bij die rechtbank, do eerste klerk ter griffie van den landraad te Soerabaia J. A. B onkhorst. Gedetacheerd: bij de staatsspoorwe gen op Java bij den aanleg der lijn Padala- rang-Krawang de adjunct-ingenieur H. F. Strodff. Toegelaten: tot uitoefening van de genees-, heel- ca verloskundige praktijk in Nedorlandsch-Indië, A. J. Duymaor van Twist, arts. V erleend: wegens ziekte een jaar ver lof naar Europa, aan den opzichter tweede klasse bij den waterstaat en 's Lands Bur gerlijke Openbare Werken H. E. van Put. Ontslagen: met ingang respectievelijk van 3 on 5 October 1902, op verzoek eervol uit 's lands dienst, de ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnzen to Cheribon P. A. Gijsbers cn de vendumeester, tevens kas- sior en boekhoudor bij het vendukantoor te Med&n (Oostkust van Sumatra) W. van don Bergh. Ontheven: op verzoek eervol van zijn tijdelijke ter-beschikking-stelling van den directeur der zoutverpakking als derde ma chinist W. E. Haccou. Naderverlengd: met zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, de termijn, waarvoor mr. A. J. O. E. van Hoycop ten Hom benoemd is tot buiten gewoon lid van den Raad van Justitie te Soe- rabaias MILITAIR DEPARTEMENT. Ver leend: wegens ziekte een jaar verlof naar Europa aan den kapitein der inf. C. G. Zaadnoordijk. Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa aan den kapitein van den genoralen staf G. Nijpcls. Bevorderd: tot eersten luitenant bij het wapen der infanterie de tweede luite nant H. A. Cramer. Overgeplaatst: bij het tweede depot bat., de eerste luit. bij het garnizoensbat. van Palembang geëvacueerd naar Batavia W. D. Davis. Ovorgeplaatst: bij het korps mare chaussee te voet in Atjeh en gevoerd h la auite van zijn wapen, do eerste luitenat bij het derde bat. W. F. Dinger. MARINE DEPARTEMENT. Goed go- keu r d dat door den commandant der zee macht en chef van het departement der Ma rine in Nederlandsch-Indië gedurende het binnenlandsch verlof wegens ziekte van den titularis, met de waarneming der betrekking van havenmeester te Batavia tijdelijk is be last do havenmeester voor de Koetei-rivier met haar mondingen E. A. Kuchlin, die zich met binnenlandsch verlof wegons gewichti ge redenen op Java bevond. ls Woensdags on Zaterdags verkrijgbaar tegen 2 Cents per nummer behalve aan ons Bureel ook bij: J. Flour Jr., Bakkersteog 11. N. van Groeningen, Langegracht 112. Joh. Hogervor8t, Haarlemmerstraat 128. P. J. van Keulen, Zuidsingel 29. H. Lambooy, Boogewoord 96. Wed. J. J. la Lau, Noordeinde 21. P. v. d. Moer, Haarl.straat, hoek Turfmarkt. A. Somerwil, Hoogewoerd 24. P. J. Vorvark, Groenesteeg 29. J. J. Wagemans, Spoorstraat 2. De Kamor behandelde gisteren de inter pellaties over do algemeene werkstaking. De interpellanten protesteerden tegen het zenden van troepen en verlangden de onmiddellijke terugroeping van deze, waarbU z(J in her innering brachten de treurige gebeurtenissen to Terre Noire (hot zwarte gebied). Achtereenvolgens spraken de afgevaardigden Thlvrier, Briand en Basly. Laatstgenoemde vestigde er do aandacht op dat de Staat het recht heeft de m(Jnen terug te nemen, wanneer de concessionarissen de opgelegde voorwaarden niet nakomen, en verzocht den minister president do naleving der voorwaarden te eischen. De Kamer verdaagde de voortzetting van het debat tot Donderdag. Over het gevecht bij Tweebosch, waar do Boeren do overwinning bevochten, heeft generaal De la Key, naar de „Petit Bleu" vernoemt, te Berlijn in besloten kring nog een belangwekkende bijzonderheid verteld. Na don slag verzocht de gewonde Lord Moihuen naar een huis te worden overge bracht, om daar beter verpleegd te worden. Onmogelijk, antwoordde De la Rey, gij hebt allo huizen verbrand. Generaal Do la Rey vertelde ook nog van oen Boerenjongen van tien jaar, die dapper meevocht. Maar zijn paard werd door een kogel getroffen en als voetganger kon hij niet meer mee. De generaal zond hem toen naar huis. De Engelschcn kwamen de hoeve onderzoeken en hij wist zich verborgen te houden. Toen do Engelschen het huis had den verlaten, kleeddo hij zich in zijn zusjes kleoron en zoo kon hij ongemoeid de plek naderen waar de paarden van de Engelschen stonden. Hij sprong op een paard, nain een tweede bij den tengel, en zoo rende hij weg, en bereikte weer De la Roy's commando. De oommandanten Kritzinger, Fouché on Joubert, Zaterdag te Southampton aan gekomen, weigerden zich tot een interview te leenen. Kritzinger zeide alleen aan een verslaggever, dat hij overgekomen was voor zijn gezondheid; hij heeft, rust noodig. Het drietal denkt een jaar of een half jaar in Europa te gaan reizen. Aan de „Deutsche Tageszeitung" is een berekening ontleend van „een kenner der Boeren" betreffende het aandeel, dat elke hoeve zou hebben aan de drie millioen pond van de Engelsche regeering. Transvaal zou twee, de Vrijstaat een millioen krijgen; dit millioen verdeeld over de 10,000 boereplaat- son zou honderd pond per plaats zijn. En dan gaat de schrijver becijferen dat 1200 bij lange na niet voldoende is. De „N. R. C." laat do juistheid van zijn opgave wat een boer noodig heeft en hoeveel hem dat koet rusten, maar er is een fout in de rodenecring, die de geheele berekening van nul cn geener waarde maakt niet al leen, maar voor de zending van de generaals zeer nadeelig is bovendien. Kreeg elke Boer 11200, dan zou de zaak nog wel niet in orde wezen, maar toch een heel eind opgescho ten. Daar heeft het echter niets van. Er is reeds meermalen uiteengezet, dat die 3 mil lioen opraakt aan: de kosten van de com missies, het rantsoen, dat aan de Boerenge zinnen wordt verstrekt, de dure tent, die ze meekrijgen, in sommige gevallen, misschien wel als regel, aan do kosten van het onder houd in de concentratiekampen, het kost bare vervoer naar die plaatsen toe enz. Dat geld wordt besteed voor „repatriatie" en volstrekt niet aan do Boeren uitgedeeld. En dan staat nog te bezien, hoeveel anderen dan de Boeren van die som getrokken hebben. Onlangs gaf een Engelsch bericht al te ver staan, dat do drie millioen pond nagenoeg op waren. En er is nog niets gebeurd, dat op een algemeene verdeeling lijkt. Het ware te wonsohen, zegt de „N. R. CL", dat van bevoegde zijde de „Deutsche Tages- zeitung" op haar grovo vergissing gewezen werd. Een deputatie van invloedrijke Boeren heeft zich tot Lawley, onder-gouverneur van Transvaal, gewend met het verzoek om gel delijke ondersteuning voor het aanschaffen van nieuwe landbouwwerktuigen. Lawley heeft geantwoord, dat do regcoring wel ge neigd is, daarvoor geld te geven, doch niet meer dan een half millioen pond en tegen een hypotheek op den grond van 41/2 pOt-, maar dan ook op voorwaarde, dat het geld alleen voor genoemd doel mag worden aan gewend. „Propria Cures", het Amsterdamscbe studentenweekblad, drukt een brief van don heer J. A. du Toit aan do leden van het Amsterdamscho Studenten korps af. De heer Du Toit studeerde met nog twee Afriknan- ders, Reitz en Pretorius, voor den oorlog te Amsterdam. Hij schrijft nu: „Mijne vrienden Reit® en Pretorius zijn beiden in den krijg krijgsgevangen genomen en over zoo gestuurd, cn tot nog too heb ik van geen van beidon vernomen. Het is mij échter gelukt tot op dc algemeene overgavo te velde te staan met de wapens in de hand, voor dierbaar recht en vrijheid. Op 17 Juni heb ik de wapens nedergelcgd te Bloemfontein, onder Generaal Ch as. Nieuwoudt, en ageerendo als militaire so- orotaris van zijn stafofficier oommandont Hertzog. Doch niettegenstaande heb ik het bitter en onvergetelijk verlies te betreuren van mijn vader, die op 17 Aug. 1901 is gesneu veld; en zijn wij daarenboven zoo geruïneerd in privaten eigendom, dat er geen donken aan is mijn studiën weder to hervatten. Menige zucht ontsnapt, zoo ik in de ge dachte terug ga, en aan die aangename da gen denk in Amsterdam doorgebracht, zoo wel na den groentijd, als gedurende dien tijd. Yooral wanneer ik mij in den geest zie wandelen in de drukke Kalverstraat en an dere bekendo straten en wanneer de „Io Yivatl" „Wij zijn lid van do A. S.-O." en dergelijke liederen mij to binnen vallen. Het is niet alleen ontmoedigend te Kon- ken, dat ons dierbaar vaderland ons ontrukt is, doch ik heb ook het onvergetelijk verlies van mijn vader en nu daarenboven volgt nog, dat mijn heerlijke illussies, die ik altoos ge koesterd had, om eenmaal aan do Amster damscho universiteit te promoveeren, voor goed vervlogen zijn. Voordat ik sluit wen6ch ik mijn oprech ten dank uit te spreken aan de Nedcrland- soho bevolking, die ons kort verblijf in hun midden voor ons zoo aangenaam heeft ge maakt; cn de Nederlandsche bevolking zal altoos een teedere plaats in mijn hart heb ben, voor wat zij ons betoond hebben in het verledene." De „Petit Bleu" maakt onder voorbo- houd gewag van het gerucht, dat de Engel sche regeoring den generaals officieus zal te kennen geven, dat men hun tegenwoordig heid verwacht bij den optocht van den ko ning, Zaterdag tc Londen tc houden, of an ders Zondag bij den dankdienst in de St.- Paul voor de genezing van den koning. Wei geren zij, dan behoeven zij van de Engelsche regecring niets meer te verwachten. Als het waar is, zoo merkt do „N R. C." op hoe onedel dan om deze mannen te dwingen tot een voor hen pijnlijke deelne ming aan een van die plechtighedenMaar president Kruger heeft te Utrecht in de kerk tot de generaals gezegd: „Ga voort in uwe vernedering, bedelen voor uw volk De generaals, als zij niet weigeren kunnen, zullen dit bedenken. Er heeft tijdens den oorlog in Engeland een commissie gewerkt, die geld verzamelde om Boerenvrouwen en -kinderen te kleeden. Do commissie herinnert er in de pers aan, dat zij nog bestaat, en vraagt dringend om geld. Er is veel noodig om do Boeren vrouwen en -kinderen van het noodige schoeisel en kleeren te voorzien. De correspondent van do „Times" te Pretoria meldt, dat het departement van onderwijs reeds vijf hoevescholcn in Trans vaal geopend heeft. Tusschen de twintig en dertig kinderen van boorderijen in den om trek bezoeken zoo'n school, waar Engelschen 4 onderwijs geven. Er kan niet meer gedaan worden uit gebrek aan geld dat is ook de reden waarom er in den Vrijstaat nog niet zulke buitenscholen zijn opgericht. Verder wordt gemeld, dat het aantal kinderen, die in de kampen onderwijs krijgen, van 32,000 bij het teekenen van den vrede nu gedaald is tot 17,000. De heer Conwright Schreinor, de echt genoot van Olive Schreiner, is door den Afrikaanderbond candidaat gesteld voor het Kaapsche Parlement in Coleeberg Tot dus ver werd dit district vertegenwoordigd door den heer Van der Walt, die echter in den loop van den oorlog naar Nederland uit week en zijn zetel verloor doordat hij gedu- nendo een geheelem zittingtijd afwezig bleef. De bekende psychiater dr. Mertejewski is uit Petersburg naar Livadia ontboden; men brengt dit in verband met de laatste bcrich-, ton over don ongunstigen gezondheidstoe stand der Tsarina. Tegelijk wordt echter ge meld, dat het keizerlijk paar in December een bui toni andscho reis zal ondernemen, waarschijnlijk naar Rome. Als oorzaak van de Servische minister- crisis geeft de „Times" op de mislukking van You itch's pogingen om do ontvangst van koningin Draga door den Keizer cn de Keizerin van Rusland te vorkrijgen. Het schijnt dat do wemsoh. van koning Alexan der om zijn niet-o benbürtigo gemalin door hot Russische hof in de volheid van de koninklijke rechten erkend te zien, steeds een wensch zal moeten blijven. Ontevreden heid over dezen uitslag heeft den Russisch gezinden minister zijn baantje gekost en de koning doen bceluiten een minder Russisch, doch meer Oosten rij keek gezind staatsman met de regeering te belaetcn. Er bestaan nog steeds moeilijkheden tus schen do Vereenigde biarcn en Columbia over den afstand van de strook land ter breedte van 12 mijlen, waardoor het. Pana ma-kanaal zal komen te loopen. Toen inder tijd bekend werd dat de president van Co lumbia inwilliging van Amerika's eisch be treffende dezen grond had toegezegd, kwam daartegen van do zijde van het volk een zóó sterk verzet, dat de president den gezant to Washington opdroeg Columbia nog niot to binden d or een verdrag en een commissie benoemde om over do aangelegenheid ver slag uit to brengen. Dit verslag is thans beker J gemaakt. Ten opzichte van den gevraagden ^gstand van de strook wordt daarin opgemerkt dat een wet van 18S6 verbiedt, dat in Columbia grond wordt afgestaan of overgedragen aan eenige buitenl. regeering on het' gouverne ment der republiek dus niet op eigen ver antwoordelijkheid den eisch dor Voreenigdo Staten kon inwilligen. Daartoe zou do her roeping van de aahgeliaalde wot noodig zijn* een besluit, dat de commissie slechts geno men zou willen zien bij volksstemming. Het rapport eindigt mot dc conclusie dat de president aan de Franscho Panama» kanaalmaatschappij behoort to weigeren toestemming tot de overdracht van de con cessie aan een buitenlandscihe regeering en haar moet doen weten dat do Columbiaan- scho regeering beslist verwacht dat de maat. schappij het ondernomen werk zal voltooien, Door de Turkscho regeoring is een offi- oiccle uiteenzetting van den toestand in Ma cedonië verstrekt, die ongeveer hierop neer komt. Yolgens telegraphieehe mededeclingen van Ibrahim Pascha, den bevolkebber der negende divisie in Sorres, van dien van fert derdo corps en van don vali van Salonika drongen tien dagen geleden Bulgaar scha benden bij Razlog en Documabala in Mace donië en dwongen de Bulgaarsche bevolking, van verschillende dorpen zich bij hen aan to sluiten. De inwoners van andere dorpenf vluchtten uit vrees in het gebergte. Ibrahim Pascha kreeg bevel met een voldoend troe pen aantal do benden te achtervolgen, heU* geen encrgïscb on volgens een vast plan go» sohiedde. De benden werden voor een doer vorm etigd, anderdeels gevangengenomen of verstrooid. Het grootste deel der vluchte lingen begint terug te keeren rn legt de door de benden verstrekte wapenen neer, terwijl zij beweren tot het verlaten hunner woon plaatsen genoodzaakt te zijn. De plnatselijko autoriteiten en de geestelijkheid beduidden dengenen, die niet torug durfden keeren, dat zij „op hun verlangen" begenadigd zou den worden. Men hoopt, zegt het officieel bericht, door deze wijze van optreden spo^i dig aan het stroopen van dc benden eee einde to kunnen maken. HAARLEMMERMEER. Gehuwd: W. vat Zomeren wedr. en A. Vermeulen wed. P- Koeij en A. R. Koorj. J. G. Standaart wedr. en P. Hartenberg gosch Bevallen: M. E. de Groot geb. Hardenbera D. S. M. Parlevliet geb. Wassenaar Z. K.;, Hangolbroek gob. Dunrsema Z. J. van Andel geb. Lodder D. J. Eveleens gob. De Graaf Z. T. Touw geb. Verheul Z. J. Dol geb. Luchten- burg Z. G Yoorthuijzen geb. Biemcnd Z. G. Bobo geb. Verhoeven levenl. Z. D. Janzweert geb. De Bakker D. Overleden: P. Kok 66 j. S. Broertje» 27 j. J. van der Meij 5 w. E. van de Kieft 67 j, VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: C. WJ Bosman 25 j. en A. v. d. Linde 25 j. P. v. d. Burg 28 j. en C, M. v. d. Lubbe 26 j. Geboren: Johannee, Z. van J. Langenborg en F. C. Hunter. Overleden: Th. II. v. Ylooten 47 j., man, vaa Tb. F. Scbworïng. N. v. d. Valk 77 j.,' man van E. Groenewegen. H. v. HaastoroB' 42 j., man van D. Onvorsaagt. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk-t ken of mededeelingon, waarvan do inzenders j hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zijde gelegd. Berichten over JE&ij nland's boezem, gedurende de week van 12—18 October 1902. SUtni van don boezem le Lolden. Idem to Oudo-Wetering, Working dor stoomgemalen Waterlooidng lange natuurlijken weg. Waterinlatlng Begenral in mM, J IS Oct. 18 Oot. 14 Oot. 15 Oot. 10 OoL 17 Oot. 18 Oct. 57 59 69 60 68 50 60 om.—A.P. 59 68 *6 64 68 C8 48 om.—AJP. Spaarndam 95l/4 n., Halfweg S5ly^ u„ Goada n.. Katwijk n. Bpaarndam 8 u., üalfweg u„ Gondi 0 iu. Ec:wjk D. Door de eiuis te Gouda ail/j a, 2S.3

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 6