Uit de „Staatscourant" Het geleerd betoog van dr. Boescr werd met belangstelling gevolgd en aan het eind met applaus beantwoord. De majoor D. F. H. Helbacb, van het 4de reg. Inf. to Leiden, wordt binnenkort bovorderd tot luit. kolonel. Met den lsten November a. s. wordt de korporaal der mariniers G. P. Onvlee, onder intrekking zynor detacheering by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, overge plaatst naar de 3de afdeeling mariniers te Botterdam. Ter voorziening in verschillende behoef ten, die gaandeweg zyn ontslaan, ls in den gemeenteraad van 's Gravenhage voorgesteld om oen leening te sluiten ten bedrage van ten hoogste f 4,000,000 tegen 3 r©nte In obligation van f 1000, bU reeksen van ten minste f 100,000 naar gelang van do behoef te der gemeentekas en met eone aflossing die aanvangt ia 1007, zoodat in 1947 de geheele leening aal zyn gedelgd. Do Algemeens Muziekhandel te Amster dam geeft eon net boekje mot aankondigingen betreffende het optreden van arusten in dit seizoen, en mot hunne portretten. Daaruit biykt dat Alfred Friedenihal, leerling van Kuilak, binnenkort piano avonden komt geven te Amsterdam on in Den Haag. Verder dat er concerten te wachton zyn van Emma Ne vada, Röntgen en Elde ing, Messchaert en Röntgen, Harold Bauer, het Schörg quartet, het Fitzner-quartet, het Beriynsch Trio, het Hollandsch Vocaal quartot, S. van Groningen en meer andoren. Do commandant van de Italiaansche Marino, do heer Elia, die reeds ecnigo maan den geleden bij een verblijf te 's-Gravenhago aan het Departement van Marino met den Minister en met don Chef van den Torpedo- dienst een onderhoud had over de inrich ting van torpedo's, legde gisteren ander maal een bezoek af aan het Ministerie van Marine. To Schiedam overleed dc heer Chr. de Wilde, oud 65 jaren, sedert 1871 predikant bij do Ned.-Hcrv. Gemeente, sedert 1899 cu rator van het gymnasium. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Hervormde Gemeente to Berg-Ambacht (toez.) door ds. F. G. C. Rappard, te M i j nsheerenland. Bij de Nederlandscho Toooeelverecni- ging is tor vortooning aangenomen „Ver leden", tooneolspcl in drie bedrijven, door mevrouw Ina BoudierBakker. De toestand van mr. A. J. Dijckmcester te Deventer, lid der Eerste Kamer, blijft vooru itgaando. Maandagochtend om elf uren zal H. M. do Koningin-Moeder een bezoek brengen aan do industrieschool voor meisjes te Am- hem, mede ter bezichtiging van do tentoon stelling van door de leerlingen vervaar digde werkstukken. Aan „Do Tol." wordt gemeld, dat onder do Indische planters en andere belangheb benden bij den handel in Java-suiker te VGravonhage een adres aan de regeering circuleert, waarin aangedrongen wordt op het niet-heffen van een surtaxo op suiker. Do onlangs to Groningen opgerichte Vrijzinnig-godsdicnstigo studenten vereen i- ging heeft gisteravond haar eerste buiten gewone vergadering gehouden, waarin ds. J H. W. Bisschop Boele, remonstrantsch predikant aldaar, over de taak van den evangeliedienaar sprak. Verder werd door den voorzitter, den heer D. N. Zuithoff, een rede gehouden over do betrekkingen tus- echen godsdienst en hodendaagschc maat schappij. De vereeniging tolt 36 leden en 95 dona teurs. Haar leden booogen alleen het met hun wetenschappelijke vorming zoo ernstig en nauwgezet mogelijk te nemen, geenszins een demonstratie tegen een hunner hoog- leeraren. I Prof. Meyboom en prof. Mallinckrodt woonden de vergadering bij. j Ln do volgende maand zal een aanvang i worden genomen met een cursus, waaraan j ook niet-theologischo studenten kunnen 'deelnemen. Te Amsterdam is, na een krygsgevangen- schap van 2'/i jaar op Ceylon, teruggekeerd de heer I. Mulder Gzn., oud luitenant der politie te Johannesburg, een Amsterdammer van afkomst. B)yken8 by het dagelyksch bestuur van hot Nederlandsch Landbouw-Comitó ingekomen borlclit, ia mr. 0. J. Sickesz, te Lochem, be noemd tot vertegenwoordiger van de Neder landscho Heldomaat8chappU by hot Comitó tot zyn plaatsvervanger is benoemd mr. A. van Byckevorsel te Boxtel. Hr. Ms. pantserdekscnap „Holland", ondor bevel van den kapitein ber zee J. iWentholt, is 16 dezer van Ponta Delgada vertrokken, ter voortzetting van do reis naar West-Indiö. Hot atoomschip „Besooki" vertrok 17 Oct. van Rotterdam naar Java; de .Burger- meistor" (uitrols) arriveerde 15 Oct. te Lissa bon; de „General" (uitreis) passeerde 15 Oct. Bagrès; do „König" (thuisreis) vertrok 15 Oct. van Las Palmas; de „Kronprlna" (thuisreis) vertrok 15 Oct. van Aden; de „Kurfürst" (uitreis) vertrok 15 October van Suez; do „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, voltrok 10 Oct. van Marseille; de „Prinses Sophie" vertrok 17 Oct. van Padang naar Amsterdam; de „Java," van Ned Indiö iv t Noord Amorika, arriveerde 17 Oct. to Suez; de „Kediri," van Rotterdam naai* Java, arri veerde 17 Oct. te Padang; de „Solingon" ver trok 16 Oct. van Batavia naar Amsterdam, do „Prins Willem 1," arriveerde 17 October van West-Indiö teNieuw-York; de „Rotterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 17 Oct. Wight; de „Sloterdyk," van Newport- News naar Amsterdam on Rotterdam, pas- eoerde 17 October Wight. Bij Koninklijk besluit is do met verlof in Europa aanwezige lste luitenant der infao- terio H. A. Zeylmans van Emmichoven, ter zake van lichaamsgebreken, met dngang op 1 November 1902, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van. pen sioen, en aan den buitengewonen adelborst bij de Koninklijke Nederlandse. - Marine reserve E. Pool met 1 November 1902, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den dienst verleend. De officier van administratie d^r 2de kl. M .Meinesz, uit Oost-Inddë in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit ge steld. Pensioen verleend aan A. Smit, hoofd kommies lste categorie bij 's Rijks belastin gen 608H. van de Wcrff, kommies-ont vanger van 's Rijks belastingen /536; A. Stoer, wed. J. ten Pas, kommies-verifica teur lste categorie bij 's Rijks belastingen, 249M. Goeree, wed. C. van Ellinckhuy- sen rijksveldwachter 3de klasse /94; A. van Lieren, wed. G. Machielse, rijksveldwachter 3de klasse (brigadier-titulair), /13S; E. Thors, wed. J. Meijers of Mijers, leeraar aan de burgeravondschool te Hoorn en aan de burgerdag- en avondschool te Amsterdam, G00; D. Klut wed. P. Booker, brievengaar der, 107A. S. van Gorkum, wed. H. H. A. Hauer, brievenbesteller, 363G. Morro, wed. S. A. Willemsen, conducteur der brie venmalen 2de klasse, 450O. M. Maste, wed. O. Fehres, kommies lste klasse b.j 'b Rijks belastingen, ƒ296; A. J. van Lemel, wecL H. Edema, inspecteur der directe be lastingen enz., /840; A. Bots, wed P. Jas pers, rijksveldwachter 3de klasse, 132. La Chanson fran^aise. La France.e'eet on pays oü il y a uno plus grande facilité de penser;.... de dire;.... de rire; oü lea AmesODt-des nuances infinies Kené Bazin, Lts OberU. Ter inleiding van het tweede deel der causerie-audition gisteravond in den Schouw burg, vertelde Gaston Dumestre van do be kende, reeds tal van jaren bestaande „Caba rets artlatiques" van Montmartro to Parya, interessant. Een enkel citaat over de wording van den eersten dier cabarets, den „Chat Noir"eerst kwamen eenige artiesten een voudig 'b avonds in een huis op Montmartro byeen, om elkaar wat ze dien dag gemaakt hadden voor te dragen en voor te zingen; toen zy merkten, dat hun byeenkomsten de aandacht trokken, werd hot publiek er toe gelaten on hot ia er al spoedig gekomen, en biyven komen: „Le Chat Noir" kreeg haast een wereldnaam; het was daar oen ganscb artistieke omgoving, Diet alleen dichteis-com- poniston-zangers, maar ook schilders en teo- kenaara (Steinler o. a.), die zorgden voor hot décors, de affiches, de programma's. Dat geheel, dat geen enkel zintuig pyniyk aandoet, oen geheel van allerhande liedjes, alles in licht genre gehouden, bekorend niettemin door delicate subtiliteit, door het nergen8-to voel, door de harmonie met het geheele milieu een affiche met een scherpe satyre, een programma teer van kleur met een enkel fyn loakeningetje zou men dat niet alleon in een Fransch land aantreffen? Alleen de Fianschen kunnen dat, en alleen by de Franschen vindt dat duurzamon by val. By hen wordt niet ala meestal by ons en ook by de Duit8chers hot genre der café concerts plat en grof gemaakt door dichters of compo nisten of uitvoerenden, by hen zingt men mot op een tooneel waai de „Schmiero" op thuis hoort, laat men niet toe dat hot gordyn of het programma is van oen weerzinwek kende smakeloosheid; zy hebben niet noodig die ln Dultsohland opgekomen Inrichtingen, die een eind willen maken aan het excors sief - grove der huidige cafó chantants, de Ueber- brottls met ala gevolg van hun reactionair karakter al hun overdryving, en daarom juist met zoo'n geringe kana op blyvonde waardeering. Het üeberbrettl met zyn hyper moderne jassen en japonnen, en al zyn verder Qbor-achtigs, heeft in Frankrijk fiasco gemaakt; wy kunnen het ons zoo begrypeD, naar wat wy weten van de Franschon en de Fran ache chansonniers der cabarets artistlques, waar we gisteren een typisch staaltje van hebben gezien en gehoord. De avond gaf trouwens meer nog ook oude chansons, uit verschillende periodes, waaronder er allerbekooriyk8te wareD, zeer eenvoudig van bouw, maar melodious en treffend gehar monieerd; en hoe ze voorgedragon moeten worden? Hoe zou ik het beter kunnen zoggen dan de rooensent van de „N. Rott. Cour.": „door een charmant mondje als dat van Francine Loróo, wier muzikaliteit door de fijne gelaats expressies der geroutineerde comédienne wordt gesteund." Hare voordrachten, sobore, keurlg- fljne kunst, kunnen niet dadeiyk worden ver goten en we hebben dan het oog niet alleen op die oude liedjes, maar ook op de twee oude duetjes, door haar samen met Dumestre allorvoor- trefleiykst gegeven, ook op de moderne chansons, m. n. Les Bébéstekst en muziek van Xavier PrivasNaast haar herdachten wy roeds Dumestre, dlo ook veel succes had, vooral met een oud, met do luit begeleid liedje, Joti Tambour, en een paar moderne voordrachten van zeer verschillend kaliber, ten deele van eigen vinding; en herdenken wy nu nog (naast don uilstekendon muzikalen accompagDateur) Xavier Privas, die don avond opendo met een causerie over „la chanson frangalBö" en eontge eigen liederen voordroeg, zelf accompagnoe- rend; dit laatste heeft ons eenigszins onbe vredigd gelaten: zyn stem was weinig gesoig neerd, en de muzlok had iets monotoons, dat wel evenals de voordracht eenige stem ming verwekte, maar toch op den duur niet boeide. Het heeft my gespeten, dat de interessante kunstavond, waaraan ik doxe recensie heb gewyd, niet meer belangstelling heeft getrok ken: nauweiyks oen veertig menschen ln de Schouwburgzaalen lk heb ln den heer Privas de charmante beleefdheid van den Franschman bewonderd, toen h(1 aan het slot van de soiróe de aanwezigen bedankte voor hun gulle ontvangst; de heer Dumestre kon begrypelfik een satyrieke opmerking over de slechte opkomst niet inhouden. A. Mevr. Jeanne SalomonsonAsser song dezen winter dit liedjo hier ook, maar de muziek vros toen van F. Coonon. f) De studenten werden door een belangrijke corps vergade ring verhinderd aanwezig te zyo. De Bóeren-generaals. De Boeren-qeneraals te Berlijn. Hob is voor de Duitsche bladen niet mo. gelijk van de ontvangst der Boeren-gene raals anders te zeggen, dan dat die zóó vol geestdrift was, alsof een populair vorste lijk persoon met uitbundig vreugdebetoon werd ingehaald. De oorrespondent van do „N. R. Ct." signaleert het kenschetsend feit, dat ofschoon er officieel van de gene raals geen notitie wordt genomen, deze meermalen op straat gesalueerd worden door hooggeplaatste militairen. Men mag gerust aannemen, dat de hou ding der Duiteohe regeering die appreciatie bij de Engolsche conservatieve kringen vindt, waarop zij blijkbaar zoo gestold is, dat zij het verlangen des volks niet alleen negeert, maar zelfs in volkomen tegenspraak or mede handelt. Do Times" kan haar wrok ook weder eens luchten, want al ont houden de generaals zich tactvol van elke handelwijze, die in Engeland aanstoot zou kunnen geven, zoo is men in het land der Jingo's maar al te goed overtuigd, dat de geestdrift, die men den Boeren-generaals toont, een afkeuring van Britannié's gedrag te hunnen opzichte inhoudt. Hot plan der Boe ren-generaals om gis teren kransen to leggen voor de gedenk- teekons van den ouden Keizer en van Bis marck, is op het laatste oogenblik opgege ven. Wol gingen do generaals die monumen ten bezichtigen, waarbij groote menigten hun warme ovatiee brachten. Daarna be zochten zij het gebouw van -en Rijksdag. Zij werden voorgesteld aan prins Herbert von Bismarck, die hen hartelijk begroette cm een levendig gceprek ha*) mot De Wot, ter wijl graaf SahwerinLoewita zich met Botha onderhield. Hierop voerde von Bismarck de gene raals voor hot borstbeeld van zijn vader. Zij begaven zich vervolgens naar do gereser veerde tribune voor de leden van do Land dagen, waar zij een tijd lang de beraadsla gingen volgden. Zij waren binnengeleid door den afge vaardigde Licbermann. Hot Huis nam geen vorder notitie van hen. Slechts eenige mi nuten hielden de stenografen op met schrij ven en do oogen van alle afgevaardigden richtten zich op do generaals, die stil en be scheiden hun plaats innamen. Vooraf hadden zij d-1 ontspanaiingezalon ondor leiding van prins Herbert von Bis marck bezichtigd, dio hun i».offic aanbood en zich vervolgens to zamen met hen liet photographeerem. De in hot huis aanwezige personages zooals do leden van hot bureau van den Rijksdag, de leden van den Bonds raad en de heoron aan de ministertafel ver meden de generaals. Ballestrom, de voor zitter, ging in don foy^r langs hom zonder op hom te letten en mCet verklaard hebben dat hij rich als voorzit^ar enkel met officieel geïntroduceerde gasten kon bemoei e en persoonlijk niet nieuwsgierig was om de generaals te leeron konnen. Daarentegen lieten rich do Wurtcmborg- sohe ministers Pisc/nok en Payee, dio tot de demooratische partij behooron, en toevallig in hot Huis aanwezig waren, aan do gene raals voorstellen. De „National Zeitung" zegt van een ©n ander: „Een voor vde levens gevaarlijk godrang voor den Rijksdag, waar mon bij het Bis- mar ok m on u m-ont de Generaals wachtte, ter wijl in do zaal van den Rijksdag, in weer wil van do debatten over hot douane-tarief gapende leegte was ziedaar do zeldzame karakteristiek der vergadering van heden". Dit aspect voranderde echter, toen do Boeren het gebouw van don Rijksdag bin nentraden; zoowol in don foyer en do resfcau- raticzalen, waar Herbert Bismarok, door vele afgevaardigden omgeven, zich met hen onderhield, als later in do vergaderzaal. Herbert Bismarok wees den generaals het borstbeeld van zijn vador, dat binnen in het Rijksdaggobcfliw is geplaatst. Hij vroeg hun o. a. naar hun pLanen, on toen hij hoorde dat zij naar Engeland gingen, zei de hij, dat ze maar beproeven moesten, met Chambor- lain hot eens te worden; Herbert dacht, dat dit niet zoo moeilijk zou wezen, daar Cham berlain een praetdsoh man is. Ook over den premier Bal f out uitte Herbert rich met sympathie. Hij kende hem persoonlijk, en meende dat van diens kant geen moeilijk heden voor de genorefiaJs te verwachten wa ren, Balfour toch was „a very good fellow". De reeds genoemde Wurtembengsoho mi nister Pisohek, gevolmachtigde tot den Bondsraad, sprak in een lang onderhoud met do generaals zijn hartelijke vreugde er over uit, dat het hem gegeven was dezo roem rijke mannen persoonlijk te lcoren kennen. Korten tijd voordat de generaals in den Rijksdag kwamen, had do sociaal-demo craat Antrick een lange redevoering over het douane-tarief ingeleid met de volgende snijdende opmerking: „De rijkskanselier Yon Bülow heeft gis teren een waarschuwing en een les tot ons gericht, om toch niet door obstructie do waardigheid en het aanzien van het parle mentarisme te benadeel on. Tot bescherming van do parlementaire waardigheid is niet de rijkskanselier do aamgoweeon persoon daartoe is het parlement zelf geroepen. Ik geloof bijna dat do rijkskanselier, indien hij meende eenige les ovor aanzien en waar digheid te moeten uitdeel on, boter gedaan zou hebben, zijn les te richten tot „einc Stelle", die door haar houding van de laat. sbo dagen tegenover de Boeren-generaals het aanzien van het Duitsche Rijk ronduit tot spot van heel do beschaafde wereld heeft gemaakt Wij wijzen do lessen van don rijks kanselier over de houding, die wij hebben aan te nemen, af, en zijn onkel rekenschap schuldig aan hot thiitsche volk en onze kie zers". Terwijl van do linkerzijde bijval en in stemming bleek, scheen de president de bij tende opmerking van den redenaar eenvou dig niet gehoord te hebben. In de Philharmonic werd gisteravond de aangekondigde groote meeting gehouden, waarin de generaals als sprekers optraden. .De pxachfcige xaaL waarin 8600 menschen plaats vinden, was geheel bezet. Ook vele af gevaardigden waren er. Aan entrécs werd ruim 25,000 mark geind; voor óén plaats was duizend mark betaald, andere brachten 50 mark per stuk op. Er hecrscL.e een ver bazingwekkend enthusiasme. Botha, De Wet en Dc la Rey werden stormachtig begroet. De afgevaardigde Lückhoff, die de leiding had van de bijeenkomst, begon met het ge bruikelijke „Hoch" op den Keizer en wees er in zijn verdere toespraak op, dat lieden nog eens do begraven vlaggen van Trans vaal en den Oranje-Vrijstaat wapperden bo ven de helden hoofd, wel is waar omfloerst, ten teeken van ons innigste medegevoel en onze diepe bewondering. Inderdaad hing een reusachtige banier in de kleuren der Boercnvlaggcn naast de Duitsche vlag van de zoldering neer. De corresp. van dc „N. R. (J." meldt ver- Ier: Het eerst nam Botha het woord, waarbij dit gebeurde, dat zijn duidelijk-geacoentuecr- de rede, beter dan hier anders Hollandsch door zoovelen in de zaal goed werd verstaan, dat de voorzitter vroeg, of vertaimg wel noodig was, waarop de meerderheid der ver gadering trouwens bevestigend antwoordde. Nochtans had Botha dit groote succes, dat niet eerst bij de vertaling, maar onmiddellijk bij zijn oigen woorden zelf, stormachtige bij- valssalvo's, uitroepen van toorn, jubelende toejuiching en handgeklap losbraken, al naar de gang was van wat hij schetste. Den diepsfcen indruk maakte zijn tegen spraak van do lasterlijke geruchten aan gaande Kruger, dat die staatsgeld zou heb ben gestolen enz. Hij werd herhaaldelijk in de rede gevallen met uitroepen als „foei 1" en „schandelijk En toen hij het lijden der vrouwen en kinderen in dc concentratiekam pen beschreef en al de groote ellende, kwam plotseling van den eersten rang in de zaal de uitroep„M ordbrennerl" De voor zitter Lückhoff vond er aanleiding in om larnrtig te verzoeken, zoowel namens het ontvangend comitó als namens de generaals, dergelijke krachtige afkeuringswoorden voor zich te houden. De waarschuwing voldeed volkomen, zoodat er gedurende den geheelcn avoDd niet een enkele maal meer een scherp woord tusschcn de redevoeringen Li is geroe pen. Trouwens het publiek was voor het grootste gedeelte blijkbaar uit de beste lagen der maatschappij. Botha sprak zeer gematigd en handig, en zoowel hij als zijn kameraden vermeden elko kwetsende opmerking tegen do Engelschen. Botha herdacht zijn Duitsche medestrij ders, op wie het Duiteche volk trotscu kan zijn. De Boeren deden alles om hun vader land to redden, en verloren daarbij alles. God wilde dat het vrede zou zijn, en wij zul len vrede houden. Na Botha sprak De la Rey, aanvankelijk zacht en aarzelend, daarna vrijuit en duide lijk. Hij legde den nadruk op den treurigen toestand, het donkere heden en de donkere toekomst van zijn volk. Hij hoopte dat do nieuwe regeering voor verbeteringen zou zor gen, maar voorloopig hoopte hij slechts zoo, en er was zooveel ellende en jammer die zoo dringend mogelijk leniging behoefte, dat er schielijk mild moest worden geholpen om het Boerenvolk te behouden. De la Rey betoogde dat hun de weg hier heen zwaar was gewordendce te grootcr was hun dankbaarheid, daar zij met open arm on waren ontvangen. Tijdens de hierop volgende pauze stroomdo het publiek naar het podium om een hand druk met de generaals te wisselen, om auto grammen te verzoeken enz. Met een nieuw koorgezang van „Gott is mein Hirte" begon het tweedo deel van den avond. Allereerst wekte de predikant Rie- mann de aanwezigen op om toch onmiddel lijk te geven. Vervolgens hield De Wet een lango humo ristische rede, waarin hij den dank der ge neraals uitsprak voor de hun overal bewezen sympathie. De ontvangen giften waren uit sluitend voor do weduwen en weezen, in validen en andere behoeftigen bestemd, niet echter voor de grondbezitters, die zich alleen wel verder kondon helpen. Laat ieder een paar ossen hebben, een wagen, de middelen om zich het noodzakelijkste aan te schaffen, en ik verzeker u plechtig, dat ons volk niet ondergaat. De Boeren verdienen ondersteu ning, want zij bewezen dat zij de vrijheid des vaderlands waard zijn. Spreker besloot zijn rede met te danken, dat het Duitsche volk eensgezind er naar had gestreefd, alles te vermijden wat de goneraals als Britseho onderdanen in een scheeve positie had kun nen brengen. (Bijval). Na hem sprak het conservatieve lid van het Heerenhuis graaf Mirbach-Sorcjuitten, die zijn vroegere levendigheid als belhamel van zijn partij nog altoos niet geheel heeft verloren on in zijn rede rustig aan het kri tieke punt roerde en ook direct van Enge land sprak. Hij zeiLe ongeveer het volgende: „Eendracht was niet bepaald een eigenschap van het Duitecho volk, maar in sympathie voor do Boeren was heel het Duitsche volk zoo eensgezind, als bijna nooit in iets anders. Het medelijden was in alle kringen even groot, zonder onderscheid van staatkundige kleur. Dit berustte niet op antagonisme togen Engeland. Wel heeft Engeland door de zen oorlog in heel do wereld zeer veel sympa- thie verloren, maar onze sympathie voor do Boeren berust op bewondering van hun dapperheid en vaderlandsliefde. Op de vraag, waarom, bij deze diepe sympathie van heel het Duitsche volk, geen interventie was beproefd teen een bcsl'ssing in den strijd nog mogelijk was, kon enkel dit ant woord worden gegevenomdat de hooge po litiek haar eigen bijzondere wegen bewan delt, welke laatste dikwijls ver afwijken van die der zuiver menschelijko gevoelens en op vattingen. Geen staatsman, hoe cdoldenkend ook en machtig en invloedrijk, zal dit voor loopig anders kunnen doen zijn. Misschien brengen do volgende eeuwen hierin verando- ring. Ik zou tegen mijn opdracht en tegen uwe wenschcn, geachte leiders van het Boe renvolk, handelen, zoo ik aan welke zijde ook als beschuldiger optrad of bitterheid en boosheid opwekte. Dit is geenszins mijn be doeling. Maar nadruk mag en moet er van daag op gelegd worden, dat de daden van het Boerenvolk onder uwe leiding, van de mannen en van de edele vrouwen, held haftig en onvergelijkelijk zijn geweest en dat de wereldgeschiedenis er nauwelijks een voorbeeld van geeft." (Donderende bijval.) Graaf Mirbach eindigde met een „Hoch I" op do generaals. Onder het algemeen gezang van het Oud- nederlandscbe „Wir boten in Noten" cn da verend orgelspel werd de ond plechtig gesloten. Op voorstel van professor Samassa werden huldetelegrammen aan Kruger en Stcyn ge zonden. Jonge dames boden den generaals prachtige kransen aan, waarop de generaals haar onder onbeschrijfelijk gejubel omhels den. Het was een zeer schoone avond waar door de Boerenzaak zoowel moreel als mate rieel krachtig versterkt werd. De lauwerkransen droegen de volgende op drachten. Die n.;n De la Rey: „Also spricht der Herr durch den Mund des Prop heten: Ihr werdet mcin Volk und Ich werde ener Herr sein." Die aan Dc Wet: „Was aucb darau3 worde, stehe zu Deinem Volke, es ist dein angeboroner Platz." Die voor Lolha: „Gross iet, fur das Vaterland zu kampfen; doch grosser ist, für das Vaterland zu lei den De „Buren-Lilfsbund" besloot in een g:s- teren gehouden zitting een tweede bijeen komst in den Circus Busch te beleggen. D« bctoogingen ter eere van de generaals duren voort n iedereen wil hen zien. Generaal De Wet moet tot een leider der Duitsche Boerenbcweging gezegd hebben: „Het is werkelijk zeer moeilijk, een per* soonlijkheid te zijn, ik was veel gelukkiger, toen ik nog slechts een gewoon boer was." De Parijsche ,,Times"-correspondent de biteert een hatelijkheid aan het adres der Boeren-generaals door het beweren, dat hrt te zijnent algemeen do aandacht getrokken heeft, ho© zij in hun redevoeringen altijd doen uitkomen dat zij stam- of taalverwant schap bezitten met de naties die zij bezoe ken. Te Parijs verzekerden zij Fransch bloed in de aderen te hebben, en in Keulen deden zij uitkomen hoe na zij aan do Duit- schers verwant zijn. Vermoedelijk zullen zij to Berlijn hetzelfde beweren en, zoo besluit hij, men mag in Engeland nieuwsgierig zijn, welke banden zij zuilen vinden die hen nan do Engelschen verbinden, of althans waf. zij in dien geest zullen- bedacht hebben, wan neer zij Engeland nog eens bezoeken. A. a Dinsdag gaan de Boeren-genoraals met een dor booten van de firma Wm. Mul ler Co. van Rotterdam naar Londen. Gemengd Nieuws. Rust, roestl Hiervan schijnt ook overtuigd te wezen de directie van ,,'t Posthof". Heden werden wij namelijk in de gelegenheid gesteld daar ter plaats© de nieuwste verbeteringen to bezichtigen, bestaande in het mot glas dichtmaken van con deel der groote veranda en hot verbin den van het „artistieke" podium met do sorro. Liet vroeger de plaatsruimte gedurende de winter wol eens iets te wenschcn over, tüans is door de laatste verandering een to tale ruimte voor 1-10 zitplaatsen verkregen, welke vrij wel alle heb gezicht hebben op hot podium. Het goheol mot zijn groot aantal gemak kelijke rieten fauteuils on het aardige kijkj* op ..et typische tooneeltje maakt con wer kelijk verrassen don indruk; vooral bij avond is hot aanzien allerleukst. Zooals uit achterstaande annonce blijkt zal morgenavond de „offioieole" opening der veranda plaats hobben, waarbij do K -K.-kapel een wolgekozen programma nal ten gehoore brengen. Als de berg niot bij Mohammed konit, komt Mohammed bij den berg. Zoo heeft do Commissie van do Visscherij- en Schilderijen-tentoonstelling te Katwijk ook gedacht. Nu de mooie dagen voorbij zijn en; de tentoonstelling gesloten is, komen do monschen niot uit Leiden cn elders naar Katwijk om een kijkje te nemen naar do mooie prijzen, bestemd voor de verloting, die nu eenmaal als een staartje vastzit aan elke tentoonstelling en dus ook aan de Kat- wijkscho. Daarom hebben eenige leden van' het damcs-comitó voor eenige dagen dc prij zen in een der bovenzalen van het Cafó» restaur „In den Vergulden Turk" alhier gearrangeerd en voor het publiek ter be zichtiging gesteld. Yan 's morgens 10 toö 's namiddags 3 uren kan men vrij oploopen. Wij hebben hot hedenmorgen eens gedaan ea een uitstekenden indruk van de expositie verkregen. Den hoofdprijs, een loggervaar- tuig mit stoomspil on uitrusting, heeft men natuurlijk niet mee kunnen nemen, dc ver zekering dat do winner evengoed onmiddel lijk. ƒ20,000 in contanten kan ontvangen, waarborgt de waarde van dezen prijs vol doende. Ook de 2de prijs, een solide brand kast, staat nitb uitgestald, maa? overi gensja, men moet het zelf zien. Wij zullen uit do ongeveer 1000 prijzen hier en daar een greep doen. 't Eerst noemen wij eenige kostbare schilderijen en aquarellen van bekende meesters, eon kantoor-bricven- kast uit do fabriek Stolzcnborg, een dames- en hecren-rijwiel, een schrijfmachine, twee naaimachines, een gouden en een zilveren' armband met Zeeuwscho knoopen, een kof schip in miniatuur van gedreven zilver, prachtbijbols met sloten. Yergeten wij ook niet heb modern serre-ameublement en do twee Oudhollandscho klokken, en 't loopt tegen den winter de prachtige Leidsclio wollen dekens. Yoorts zijn er natuurlijk honderden kleinere luxe-voorwerpen. Wie voor éón guldon eens een kansjo wil wagen, doet daarmede ook een goed werk, daar de' baten komen ten voordoelo van een nuttige instelling te Katwijk. Wij Eunnen do expositie voor een bezoek bij onze stadgenooten en omwonenden aan-^ bevelen. Naar wij vernemen, wil men later.] de voorwerpen ook in Den Haag doen ex- poseeren. De trekking is thans definitief vast-ge* steld op 30 December a.s.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2