Drie Boeren. Mijn moeder slaakte bitt're rielekretoa; Dat was een wreede, droeve lijdensdag. Nog woonden wij in 't vaderlijke huis; De mielies stond to bloeien op de landen, En zwol van lust door broeiend zonne branden [Verlichting was 't bij 't ijzren oorlogskruis. .Tot op een dag de Khaki binnenreed, En ruwe krijgersbent mijn arme moeder [pakte, Haar als een vod op open wagen smakte, En alles brandde of sabelcnd nedersmeet. .Wij zagen met weemoedig oog ons huis In vlammen opgaan en het veld verdor den Het huisgeraad, met zooveel last verwor den, Vernield in overmoed door wild gespuis. Of ook mijn moeder om ontferming bad, En tranen stortte onder 't handenwringen, Het rooversrot begon een lied te zingen, En dreef ons weenend over 'tklippig pad. Men joeg ons naar de plaats, waar ziekte [en dood Met uitgestrekte klauwen om ons waarde, Het vreeselijkste plek jen op heel de aarde, Waar 't blauw der oogen deinde in droevig [rood. Wat heb ik daar ellende en smart gezien 1 Ik ben nog jong, maar zal het nooit ver- [geten Hoe doof de Brit was voor de lijdenskre- [ten, En weigerde om den arme hulp te biên. Mijn moe werd ziek van spanning en van [schrik; Niet lang meer mocht ik heur gelaat aan- [schouwen Zij ging, van pijn verteerd, naar Gods [landouwen. Ik waakte bij haar tot heur stervenssnik. Toen nam een vreemde vrouw mij bij zich in Men leert in nood elkander te verwarmen 'k Vond medelij en moederlijk erbarmen, En werd een lid van 't vreemde huisgezin. Maar nu de krijg kwam tot üet bitter end, Nu sta ik zonder vader, zonder moeder; Wie werpt zich op nu tot mijn levene- [hoeder, Wie neemt mij nu m zijne woningtent? Mijn ooms zijn mee gebleven in den strijd Ik heb geen vrienden, die mij vroeger [kenden Moet ik mij dan tot wreede n Khaki wen- [den, Die ons geslacht ten doode heeft geleid? Maar neen, ik word, neen nooit, een Kha- [kibrit; Ik wil nrijn taal niet voor zdjn taal ver- [leeren 'k Wil blijven, wat ik ben, wat moog' ver- [keeren; Steekt hrij zijn hand uit, ik verroer geen lid. Licht daagt er hulp van 't overzeesche [strand Licht zal zich Holland over ons ontfer- [men En steekt het in zijn goedheid op ons [kermen Naar ons de milde, rijk gevulde hand- 'kWil Wachten, tot ons Drietal wederkeert, Door onze mannen daarheen uitgezonden, Om balsem voor de diepgcslagen wonden, Dat 's vijands hulp door ons kan afgeweerd. J. P. Vergouwen. In ,,Jugend" heeft men, naar aanleiding van het bezoek der Boerengeneraals, een va riant geleverd van Heine's beroemde „Gre- nadieren." Ziehier een vertaling er van: Drie Boeren kwamen aan don Rijn Van 't Engelsch strand getogen; En toen zij betraden het Duitsche land, Toen hing hun het hoofd gebogen. Zij hadden op vrijheid en zege gehoopt Na zooveel roemvolle dagen; En nu was geëindigd de heilige kamp En zij zeiven verwonnen, verslagen. Heer Botha sprak: „O smaad en schand, Dat ik mij hier moet begeven Gestorven is mijn Vaderland Waarvoor zullen wij nu nog leven?" Heer De la Rey sprak: ,,Het is gebeurd 1 D© Heer heeft het zoo gewezen, Maar wij, wij willen bedelen gaan Voor de hongerende weeuwen en weezen." En toen De Wet: „Ik weet een plek, Daar ligt een geweer in de aarde, Dat is mijn allerbeste schat, Voor mij van de grootste waarde. En vind ik het, dan daal ik neer Om hem, mijn vriend, te hoeden. Het gras. dot uit dien bodem spruit, Moge d' Engelsche rossen voeden. Dan liggen wij stil en zeggen niets Veel honderd, honderd jaren. Tot eens op den grooten dag des Gerichts God zelf blaast de fanfaren. Hij blaast ze luid en roep: Hoeral" Wij doode Boeren ontwaken, En rondom in 't Engelsche Afrika De begraven geweren kraken Voor Amateur-Photografen. (Medegedeeld door J. Janssen, fit mant der firma Janssen Co., Fhoto-Artikelen, Leiden.) Het Pan-papier. Vervolg Na beëindiging van de ontwikkeling wordt het beeld gewasschen en daarna overge bracht in een zuurfixeerbad, waarin hest 10 minuten blijft. Vervolgens wordt als ge woonlijk gewasschen en gedroogd. Voor hot fixeerbad gobruike men het in den handel voorkomende p&kjes-zuurfixeer- zout van Bayer bijv. Wanneer, na de ontwikkeling, de kleur niet bevalt en men die liever in de gewone photographiokleur zou veranderen, dan moeten do beelden direct na de ontwikke ling grondig worden uitgespoeld. Daarna wordt het beeld in een versch kleur fixeer bad gelegd. Het kleuren duurt lang. Men behoeio er echter niet bij te blijven, wanneer het 1 of 2 beelden geldt Do kleur, welke het beeld in het 1 -ur- fixeerbad zal aannemen, hangt af van de kleur, welk© het in den ontwikkelaar had. Zoo zal een groenachtig of bruin-zwart beeld in het kleurfixeerbad zuiver warm zwart worden, terwijl een rood beo... een purper kleur aanneemt, zooals wij die bij gewone oelloïdin-afdrukken gewend zijn. Had men reeds gefixeerd en bevalt de kleur niet, dan kan men die nog door ver gulding wijzigen, maar dan moot dit ge schieden met een enkel goudbad, dat rodaan- ammonium bevat Na de kleuring wordt nogmaals gefixeerd. De kleuren in dit bad trekken meer naar het blauw. Ook bij het vergulden houde men in het oog, dat het matte papier, als het droog is, krachtig van toon wordt, terwijl hot glanzende onveranderd blijft. Het Pan-papier kan vooral in den win ter het gewone afdrukpapier zeer goed ver vangen n heeft nog vele voordeden daaren. boven. Door de korte belichting en de vlugge ontwikkeling bij gewoon lamplicht zonder geel of rooo glas is de behandeling volstrekt niet moeilijker ^stiger dan die dor gewone oelloï n-p" pieren. G ornikt men geen goud. dan is de ont- wikkolin in zeer kleine hoeveelheden, met meermalen herhaald gebru"- van éénzelfde bad pan ld goedkoop. Met e groot-' speel ruimte, cüe de belichting tc iaat, krijgt men van eon good negatief ook steeds eetn goeden afdruk en men is daarbij niet afhajikohjlL van het weer. Dit zijn stellige voordeden, die nog in waarde verhoogd worden door de omstan digheid, dat men hier in de hand heeft om een reeks van kleui-en te verkr .yen, die zeer merkwaardig is, en dat wel op gemakkelijke wijze. Bovendien zijn de afdrukken even duurzaam als die op het gewone broom- zilverpapier en hebben zij, vooral op het mat papier, het aanzien van do boste kool- drukken. De prijzen van Pan-papier rijn ongeveer gelijk aan die van celloïdin-papier. (Op vragen, onder deze rubriok vallendo, zullen inlichtingen gegeven worden, als bijv. over toestelleo, ontwikkelaars, enz. Vrago% en antwoorden zullen worden opgenomen). Voor den landbouwer. Het gebruik van Chilisalpeter In liet najaar yan 1002. De zomer van dit jaar is in vele opzichten voor uen landbouwer ongunstig geweost. Het grootste gedeelte van den tijd, die an ders warm en droog is, heeft het in vele streken overvloedig geregend en is de tem peratuur beneden een gemiddelde zomer warmte geweest- Ook nu weer, na de hevige regens, is op vele plaatsen de bodem vochtig en koud. Welken invloed heeft dit ongunstige we der op den bodem gehad? Zooals vrij wel algemeen b .end is, wordt in den grond de stikstof in haar verschil lende vormen onder gunstige omstandighe den vóór en na omgezet in salpeterzuur. Deze omzetting, eigen li u gistingpvocea afhankelijk van lagere organismen, ge schiedt slechts bij een bepaalde tempera tuur. Benoden 5 en boven 55 graden O. heeft zij niet plaats. De meeste salpeter wordt gevormd bij een warmtegraad tua- schen 30 en 40 graden. Het is dus duidelijk, dat in een warmen zomer salpeter vor ming veel overvloediger zal plaats hebben dan in een kouden, natten zomer. We kunnen mot eenige zekerheid aanne men, dat hot afgeloopen jaargetijde voor de sal petervorming al zeer ongunstig is ge weest. Doch, er is meer. De vele en aanhou dende regens, die dit jaar in vele st 'een van ons land don bodem gedrenkt hebben, zullen aan het salpeterzuur, dat gevormd mocht z'.jn, zeker geen goed gedaan hebben. Het salpeterzuur verbindt zich Ln don bo dem met andere stoffen, tot zoogenaamde salpeterzure zouten, die alle in water oplos baar zijn. Onder gewone omstandigheden worden deze door de planten grootendecla opgenomen. Doch bij langdurige en over vloedige regen8 is daarvoor geen tijd en sporlen J naar don ondergrond. Uit hot voorgaande volgt, dat wij met vrij groote zekerheid kunnen beweren, dat do hoeveelheid salpeter dit jaar in veel min dere hoev dheid in den bodem zal aanwe zig zijn, dan andere jaren. Daarmede moet den landbouwer, die nog voor den winter zijn zaad aan den grond gaat toevertrouwen, zeker rekening houden. Indien hij wenscht, wat hij zeker zal doen, dat zijn velden met krac'-.ige en good opgeschoten planten be dekt zullen zijn, voor de winter den groei doet ophouden, dan moet hij vooral dit jaar een ruimere stikstof-bemesting houden dan andere jaren. Mot het oog op den kor ten tijd is daarvoor het ou-.isalpetor de aangewezen meststof. Onze conclusie is dus, dat .ie landbouwers in het najaar van 19f2 meer chilisalpotor moeten gebruiken, dan zij andere jaren gewoon zijn te doen. OPCVt. Vorm uit deze door elkaar geworpen let ters een l'ollandsch spreekwoord van ïer woorden ttnnnnneseeebbhff [Antwoord volgende weekj.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 11