Uit de „Staatscourant" Marktberichten. Gemengd Nieuws. Tweede Kamer. BUITENLAND. Aeademienieuws. Frankrijk. België. wijziging van art. lb van de wet van 16 April 1891, Staat blad No. 87, waarin pe riodieke bladen en tijdschriften, die minder dan eens per week verschijnen, ten opzichte van de frankeering met zijn gelijk gesteld met de dagbladpers, doch worden beschouwd als gewoon drukwerk. Aangezien tal van periodieke bladen en tijdschriften door deze bepaling onevenredig zwaar gedrukt worden en de verspreiding dier bladen en tijdschriften daardoor 6terk wordt belemmerd, vertrouwen adressanten, adhacsie schenkende aan het adres op 31 Juli 1902 aan Hare Majesteit gezonden door het Hoofdbestuur van de „Nederlanclscho Yereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken", dat Harer Majesteits invloed deze onbillijkheid ten spoedigste Kal doen ophouden. Wind en weder dienende hoopt Hr. Ms. instructiesch-ip .Nautilus" do Helvoet- sche haven uit te zeilen ter aanvaard van den vijfmaandschcn winterocfcningstocht in den Noorder Atlantischen Oceaan. De état- inajoor van dezen bodem bestaat uit: den knpt.-luit. ter zee P. Scholtcn, commandant; den luit. ter zee 1ste kl. L. Harm ng, lsten off-icier; do luitenants ter zee 2de kl. A. F. Gooszcn, J. H. Tours, J. C. F. Hooykaas en A. ton Broekc Hoekstra; den oi- van gcz. lsbe kl. A. W. van 'er Velde, den off. van adm. 2do kl. P. A. Kempen cn do adelbor sten l6le kl. P. Haverkamp, D, J. baron van Lijnden, M. H. de Beaufort cn G. H. Mulder. Als oen bijzonderheid verdient hot zeker de aandacht dat do „Staalscourant" van Maandag do statuten bovat cenor naamloo- ze vennootschap tot exploitatie eener cul tuuronderneming (van cacao, koffie enz.) in Suriname, waarover het directeurschap is opgedragen aan twee vrouwen (do do- mea Rebecca Arriae, wed. I. M. Wolff en Eliza Woyl, wed. dr. E. Arrias) en bij het overlijden of bedanken van een harer aan de overblijvende directrice alleen. Het stoomschip „Koningin-Regentes^" Van Amsterdam naar ^avavia, vertrok 7 Oc tober van Perimdo „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Oct. to Genua; de „Amsteldijk" arriveerde 7 Oct. van Newport News 1. v. Amsterdam to Rot terdam; de „Rotterdam" arriveerde 7 Oct. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Duis burg". van Java naar Amsterdam, arrivccr- do October te Havre; de „Kaiser" (thuis reis) arriveerde 6 October to Lissabondo „Kronprinz" (thuisreis) arriveerde 5 Oct. to Mozambique; de „Magdeburg", van Java naar Amsterdam, arriveerde 5 October te Marseille; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 8 October to Marseil le; do „/President" (thuisreis) ©rtrok 6 October van Aden; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 7 Oct. Van Boulogne-sur-Mer. Bodogravon. Den 22sten October a. s. zal ten achtenswaardig ingezetene het voor recht genieten een veertigjarig jubilé te vie ren. Do algemeen geachto en beminde ge neesheer, dr. L. G. Voldt, alhier, bordonkt op dion datum don dag, waarop hij veertig jaren goledon aan do universiteit te Leiden promoveerde als doctor in de genees-, lieel- en verloskunde. Gedurende al dien tijd, met .uitzondering van een viertal maanden, clio hij in Zoetormcer doorbracht, heeft doctor Veldt zijn uitgebreide praktijk alhier uitge oefend. Al klimmen do jaren van den doc tor, mot evenveel ijver en liofdo voor zijn ambt als in het begin van zijn loopbaan als genoosheer, vervult hij steeds zijn drukke praktijk. Het zal don 22ston October den geachton jubilaris dan ook zeker niet ont breken in het ontvangen van vole blijken van belangstelling. Voor do eerstdaags vacant komende be trekking van onderwijzer aan de openbar© school A, alhier, hebben zich 32 sollicitanten aangemeld. lieomstodo. Vergadering van den Raad op Vrijdag 10 October 1002, des avonds half- acht in het raadhuis. Ondorworpen: lo. Vaststellen advies in- rako wetsontwerp grensvorandering. 2o. Wijziging voorwaarden van aansluiting op de riolen. 3o. Benoeming van een hoofd en twee onderwijzers aan do herhalingsschool (worden voorgedragen: als hoofd do hcor P. J. Staal, als onderwijzers de heor F. War ringa en moj. Th. M. Kemna). 4o. Benoe ming etemburool Kamer v; i Arbeid. 5o. Vaststelling gemeentebogrooting 1903. Oo. Idem bogrooting Buig. Armbestuur 1903. Ingekomen stukken. Hillogom. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier ia benoemd mej. M. S. S. Loupon, thans onderwijzeres te Sorooskorkon. Door den gemeenteraad ia met algomeene stommen besloten om de jaarwedde van 0. Maaskant, als doodgraver, met ingang van 1 Januari 1903 te verhoogem mot 25 on olzoo van 76 te brongon op 100. Tob zottere voor 's rijks directe belastin gen alhier zijn benoemd do hcor en H. H. van Waveren („Villa Nova") en G. Veld- huyzen van Zanten Sr. Noordwyk» Door den gemeenteveldwachter C. Bulk ia tegen 15 Oct. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Oogstgoost. De colleote, alhier op uit- noodiging van den burgemeester gehouden door eon twaalftal ingezetonen ten bate van het Generale Booreufonds, heeft opgebracht de eom van f 178. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zjn herbenoemd tot zettors der directe belastingen do heeron J. C. Spaargaren en H. van den Ameele. 1 Wassenaar. Het is feest geweest op w,Duindigb". Ter gelegenhoid der huwelijks- bekendmaking van freule Jockems met ba ron E. v. Tuyl v. Serooskorken, hebben bruid en bruidegom, de tradiiio van do fa milie Joohems en de y. Tuyls getrouw op volgende, gisteren aan hun naaste omgoving en personeel, oen echt landelijk feest gege ven, 's morgens on 's middags voor de jougd ©n des avonds voor de ouderen van dagen. En wolk een feest 1 Waarlijk, het is onmoge lijk alles op te noemen wat er al zoo was om oud en jong to vermak on; 'twas een tuinpartij zooals er maar zelden worden ge geven, Bruid en bruidegom gaven op de al lerhartelijkste manier hot voorbeeld van minzaamheid en opgewektheid. Een prach tig vuurwerk en „bal champêtro" besloten den avond. Had de bruid iedereen uit den omtrek ge ïnviteerd uit alle standen, de bruidegom had van zijn kant ook niemand vergeten nit zijn omgeving en al zijn invitó's zelfs koste loos de noodigo rijtuigen aangeboden. (Jies-.B.J Zooterwoude. Do dezer dagen in deze ge meente gehouden collecte voor do weduwen en weezen der Afrikaansche Boeren heeft opgebracht de som van 70. De leden van den Raad dezer gemeente zijn bijeengeroepen op 9 dezer des voormid dags te 11 uren. Do agenda bevat: lo. Inge komen Stukken. 2o. Onderzoek der ge loofsbrieven van den heer M. Th. Kompier. 3o. Vaststelling der verordening tot rege ling van hot herhalingeonderwijs. 4o. Be sluiten tot af- en overschrijving begrooti.ig 1Ö02. 5o. Aanbieding dor begrooting 1903. Do hceren P. J. v. d. I oei en 0. J. Kaptein zijn door den Commissaris der Ko ningin herbenoemd als leden van het Col lege van Zettere voor 's Rijks directe be lastingen in deze gemeente. Bij koninklijk besluit van 4 October 1902 is aan den heer J. O. Th. Kroeocn, lid van den Raad van Nedorlandsch-Indië, op zijn verzoek, met ingang van 10 Februari 1903, eervol ontslag verleend uit 'e lands dienst, onder dankbetuiging voor do langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen. Do luitenant ter zee der 2de klasse P. E. K. Ebbingo Wubben, dienende aan boord van Hr. Ms. panteersohip „Schorpioen", wordt met 20 October a. a op non-activiteit gestold. Examen Fransch M. 0. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandscho Zaken van 7 Ootcbor zijn benoemd in de oommissie in 1902 belast m«t het afnemen der examcSa in de Franstiio taal, voor do in November en December de zes jaars te 's-Gravcnhag^ te houden examen voor het middelbaar onderwijs: tot lid en onder-voorzitter dr. J. J. Salverda de Gra ve, lector aan de Rijks-universiteit to Lei den; tot leden: N. L. Verlint, leeraar aan uo Rijks-hoogere burgerschool te Utrecht; A. Bourquin, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; A. Suaier, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage; E. J. Som- mor, leeraar aan het gymnasium te Gro ningen; F. H. Ddachaux, leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Alkmaar; L. Pasohal, leeraar aan de hoogere krijgsschool te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende le den: E. Th. Borlé, leeraar aan het gymna sium to Rotterdam; mej. J. P. W. Rijke, leorares in de Franscho taal cn letterkunde te Leiden. Tot lid en voorzitter dier commissie is reeds vroeger benoemd dr. A. G. van Ha mel, hoogleeraar aan de Rijks-universitcdt te Groningen. Een vergadering van slagersgezellen en patroons. Gisteravond hiold de Leidsclie Slagersver- eeniging „Nut on Vriendschap", af deeling van den Nederlandschen Slagersgezellen- bond, een openbare vergadering in een dor zalen van het „Volkshuis". In een hoek der zaal schuins van de bestuurstafel stond het vaandel der vereen, 't Leek eerst een ge ringe opkomst te zullen zijn. Op het gestel- do uur waren er nog maar onkel a gezellon. Daar do meeste slagers tot halfnegen en lan ger werken, blcof het bestuur moed houden en terecht, want het zaaltje liep g geheel vol. Er waren behalve een groot aantal ge zellen naar schatting een veertig patroons aanwezig, dio op verzoek van h.t bestuur op do voorste rijen plaats namen. De voorzitter, de gezel D. Groenendijk, opendo met een hartelijk welkom do vergade ring. Hij dankte in het bijzondor de lieeren patroons voor hun opkomst. Hot deed hem genoegen te kunnen constateeren, dat de toe stand van do LeidsoLe slagersgezellen beter was dan op velo andore plaatsen cn dat ex over 't algemeon moer dan ooit een goede samenworking bestond tusschon patroons en gezellen. De-vraag is echter of hot nog niet boter kan, mot name wat de Zondagsrust be treft, en daarom had de vereaniging bealo- te nop voorbeeld van andore plaatsen een openbare vergadering to beleggon en 't was hem aangonaam zooveel belangstelling hier to ontmoeten. Daarna gaf hij eorst het woord aan don heer S. L. van dor Geest, uit Amsterdam, die zou spreken over Zondagsrust en in ver band daarmede over inkrimping van den ar beidstijd. Do spr. verklaarde met genoogon een spreekbeurt op zich te hebben genomen voor een dor oudste, zoo niet do oudste der afdcelingen van den Bond, on dit to meer, omdat hot onderworp, dat hij zal bespreken, zoo nauw het stoffelijk en zodelijk geluk raakt van de patroons cn do gezellen beiden. Vroeger was Zondagsarbeid in hot slagere- vak algemeen. Daarin is verbetering geko- mci\, maar in plaatson met meer dan 30,000 inwoners stelt de oliëntoele dikwijls eisoken, die Zondagsarbeid noodig maken. Vandaar dat wie slagerijen dos Zondags van 8 tot 2 uren geopend zijn. Dit is niet alleen na- dcclig voor den gezel, maar vooral ook voor den patroon, die oveneens zoolang in het ge bouw moet zijn en bovendien nog hoofdbre ken heeft. In deze is samenwerking plicht ook van den „derde in don Bond": het pu bliek. Spr. verzocht den tegenwoordigor der pers het publiek wel te willen zeggen, dat het vlecsch, hetwelk des Zondags wordt be steld, tooh reeds Vrijdag is geslacht en dat bij verstandige behandeling vleosch best 24 uren goed gehouden kan worden. In Amster dam en in andore plaatsen sluit men thans geduronde 8 maanden des Zondags, Spr. ge tooide, dat de tijd er rijp voor is om tot Zondagsrust voor het geheele jaar, over te gaan. Ook wil hij in verband daarmede het aan tal werkuren inkrimpen. Dit mogen do ge zellon niet op hoogen toon eischen, maar moeten zij vriendelijk verzoeken en duidelijk maken, dat zij in den minderen tijd evenveel werk zullen leveren. Hij weet dat de Leidsche slagersgezellen niet hebben te klagen, maar juist de groot© wel willendheid van de zijde der patroons gaf Hem hoop, dat er gemeen overleg Kal wor den gepleegd. Hij eindigde met een krach tige opwekking daartoe liefst nog dezen avond over te gaan. De heer W. L. Christiaanse verklaarde zich een groot voorstander van Zondagsrust, maar meende dat de dingen moeten worden voorgesteld, zooals ze zijn en dan kan hij verklaren, dat er geen enkele plaats is in Zuid-Holland, waar des Zondags in het sla- ge rsbedrijf zoo weinig wordt gewerkt als te Leiden. Niemand houdt den winkel open tot 's namiddags 2 uren. Toch zou hij gaarne nog verder gaan. Maar wat do verkorting van werkuren aangaat, dit moge noodig zijn in Amsterdam, niet hier. Hier hebben de ge zellen dikwijls te weinig werk, waardoor de energie licht wordt verslapt. Hij meende, dat do spreker wijs deed dit punt te laten rusten. Do heer Van der Geest verduidelijkte zich: hij had alleen de inkrimping der werkuren op het oog gehad, tengevolge van het Zon dag niet werken, en meende dat dezen tijd door meerdere vlijt gedurende de werkdagen kon ingehaald worden. De voorzitter merkte den heer Christiaan se op, dat er voor twee jaar met samen werking der patroons wol een goede rege ling tot stand is gekomen ten opzichte der rust op den Zondag, maar dat de liefde daarvoor aan 't verflauwen gaat, zoodat een nieuwe opwekking wol noodig is. De heer Marsman, ofschoon niet bepaald tegenstander van Zondagsrust, wierp toch tal van bezwaren op. Hij veroordeelde tevens de wijze, waarop gewerkt werd. Van do 140 patroons waren slechts 40 opgekomen. (De voorzitter verklaarde dat er 84 patroons in de stad zijn). De heor Marsman had het beter geoordeeld dat de gezellen een lijst hadden aangeboden aan de patroons. Bij een bezoek aan het abattoir te Amsterdam op Zondag had hij trouwens niet don indruk gekregen dat de Zondagsrust daar zoo .best toegepast werd. Bij hot verder debat tus- schen dezen spreker en de heeren Chris tiaanse en Brandt, waarbij de vergadering een beetje rumoerig werd, verklaarde de heer Marsman nog dat hij zich op hetzelfde standpunt plaatste als do heer Levy tegen over ds. Rudolph bij de behandeling van hot middenstands-congres to Amsterdam. Dc heer Bytsma hield ten slotte nog een krachtige aansporing tot gezellen en pa troons om inzake Zondagsrust uit allerlei kleine overwegingen niet to descspcreeren, waarbij do inleider zich aansloot. Het was inmiddels al laat geworden, toen do tweede spreker, do heer L. de Wied, voorzitter van den Nederlandschen Slagers- gezellon-13ond, voor het spreekgostoelte op rees en met een krachtige stentorstem over vakorganisatie een korte improvisatie hield, die met gloed werd uitgesproken en dus wel pakte. De heor Marsman maakte echter enkoio opmerkingen; de heeren Ohristiaanso en Bytsma trachtten een misverstand uit den weg to ruimen ten opzichte van het tegen strijdige der belangen van gezellen en pa troons, waartoo een uitlating van don spre ker aanleiding had gegeven, waarna de heer Do Wied nog kort repliceerde. Het was halfelf toen de voorzitter, dio met tact do vergadering had geleid, in goedge kozen woorden de welgeslaagde bijeenkomst sloot. Een aardige bijeenkomst was heb: pa troons en gezellen zaten brooderlijk bijeen en dronken, terwijl de sprekora in vuur waren, smakelijk een „potje" bier. Het verwonderde ons eenigszins dat enkelen, die een glas limo nade vroegen, van de conciergo van het „Volkshuis" ten antwoord kregoni „hier wordt alleen bier geschonken 1" De Boeren-generaafls. Hot mag nu wel als vaststaande aange merkt worden, dat de generaals te Berlijn op gehoor gaan bij keizer Wilhelm. Eon beslist luidend bericht in de Berlijnsche Wa den zegt, dat de generaals den dag van hun aankomst, op Vrijdag den 17don dezer, naar den keizer gaan. De trein wordt uit Parijs, over Brussel, 'b ochtends om 8.40 aan het station van de Diergaarde verwacht. De generaals stappen hier uit, omdat men aan het station in de F riodriohstrasee voor het gedrang vreest. De generaals nomen hun introk in bet Hotel „Prinz Albrecht", waar den 18den ook het feest van den Burenniifsbund zal wezen. Be halve de gave van dezen, zullen de gene raals dan ook nog 16,000 mark van den FrauonMlfsbund ontvangen. Zondag wonen de generaals den dienst bij in de Kaieer- Wdlhdms-Gedachtnisski rche. Om do Duitechere er mede to verzoenen, dat de generaals eerst naar Parijs gaan, sluit hot bericht mot de mededeel mg, dat aan Parijs do voorrang gegeven is, uit er kentelijkheid voor de ontvangst-, die presi dent Lcrubot president Kruger en de depu tatie bereid heeft. De Boeren-generaals te Utrecht.- Van de Boeren-gen oraals is uit Brussel bericht ontvangen, dat zij het hun ter goed keuring voorgelegde progromma voor hun bezoek aan Utrecht op Vrijdag 10 Februari a. a, goedkeuren. Het „Ut-r. Dbl." kan mitsdien officieel medodeclen, dat hot programma voor de komst der Generaals als volgt is vastgesteld: 10 uren 's voormiddags: Aankomst van de generaals aan het Cectraal-rtatdon. 101/4 uur: Ontvangst door den Commis saris der Koningin op Paushuizo. 10 3.4 uur: Ontvangst door B. en W». en den gemeenteraad ton Stadhudxe* 111/4 uur: Afhalen van President Kruger, met gevolg, dio zich beroid verklaard heeft den kerkdienst bij te wonen. 11 1/212 1/2 uur: Samenkomst in de Dom kerk, waar dds. Jonker cn Fcrnhout zullen spreken. 12 1/22 1/2 uur: Eenvoudig tweede ont bijt met do voltallige comité's, de predikan ten en enkele autoriteiten in heb „Hotel des Paye-Bae." 4 1/25 1/2 uur: Afleggen van een bezoek bij president Kruger. Het voornemen bestaat, na het bezoek bij president Kruger een korten omrit door de stad te doen en daarbij o. a. de studenten sociëteit te bezoeken, alwaar een gift aan do generaals zal worden overhandigd. Waarschijnlijk zal ook nog een receptie, doch alleen voor vrienden en familieloden, wordon gehouden. Een eenvoudige maaltijd van de generaals met de regel ings-com missie zal plaats vin den in don huize Molenaar. Des avonds meeting in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar de op brengst van do collecten in de stad, wellicht oos. van dio in andere gemeenten der pro vin cao, zal worden bekend gemaakt. De ge neraals zullen hier het woord voeren. Tot den kerkdienst in do Domkerk en tot de meeting in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen wordt alleen toegang ver leend op vertoon van toegangskaarten, dio vooraf togen betaling verkrijgbaar zullen worden gesteld. In de kork zal ook nog eon ool-locte wor don gehouden, maar in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen niet meor. Zoo wel in de kork als in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen zullen niet meer plaatsen worden uitgegeven, dan beschik baar zijn, zoodat ioder zekerheid heoft mot zijn kaart een plaats te zullen vindon. Bo vendien zal gelegenheid zijn om vooraf voor de avondbijeenkomst in het Gebouw voor Kunsten on Wetenschappen plaatsen te be spreken togen 0.25 per plaats extra. De bijeenkomst in hét Gebouw vangt aan des avonds te 8 uren. Het ontvangst-comité had gaarne de groote zaal van „Tivóld" gehad, maar deze wordt geschilderd. Aan de welwillendheid van de afdeeling van Toonkunst en van B. en Ws. is het te danken, dat de beschik king over de groote zaal van het Gebouw voor K. en W. op Vrijdagavond werd vor kregen. Eindelijk staat vast, dat dc generaals te Utrecht Vrijdagnacht niet zullen blijven, doch don wensoh te kennen hebben gegeven, des avonds weder te vertrokken. Do generaals zullen om tien uren ongeveer weer naar Den Haag torugkeeren. De Boeren generaals te Brussel. Do generaals bezochten gistermorgen het Stadhuis. Op den wog daarheen bracht de menigte een langdurige ovatie aan de generaals, dio, voorafgegaan door Julius Hoste en den voorzitter van het Comité, naar het ver trok van don burgemeester wc Alen geleid, waar deze on do wethouders wachtten. Do burgemeester zoide dat hij zeer vereerd was zich in hun tegenwoordigheid te be vinden en noodigde hen udt hun handteeke- ning te zetten in het Guldon Boek. De burgemeester liet hun de zalon zien. De lieer Malherbe, oud-gezant ian Trans vaal, en mevrouw De la Rey waren tegen woordig. De generaals begaven zich op het balkon en werden door de menigte toegejuicht. Do oudste koopvrouw van de bloemmarkt bood mevrouw De la Roy een bloemstuk aan. De generaals bezochten vervolgens het pa leis van justitie en hot Bois de la Cambre, een lunchten daarna in bet Café Rich© op uitnoodiging van den Nederlandschen consul Toen de Boeron-goneraalfi de zaal van de rechtbank voor "handelszaken binnentraden, werd de zitting voor enkele oogenblikken geschorst. De generaals zouden ook het graf van Luk as Meijer bezoeken, doch niet naar Wa terloo gaan. Purmerond, 7 Oct Heden waron aangevoerd 282 stapols kleine kaaa, hoogste prijs 27, 2 stapels middelbare ƒ26. Sueek, 7 Oct. Markfboter, 1ste keur 44. a annvoer 80/4 en 6/8 vn. Bij de Yereeni ging: 1ste kenr 43.60 h 2de keur 43. a 3de keur 42.a 4de kenr 41. Fabrieksbotor: Aanvoer 83/3 en 28 yh. Prijs f 47.60 a f— Kaas. Nieuwe nagel- 46.a foude fAanvoer 1699 kilo. 8neck, 7 Oot, Aangevoerd 688 koeien, 476 kal veren, 4^8 sohapen. 698 lammeren, 333 varkens en 68 biggen. Prijzen van vet vee per kg.: runderen a c., kalveren a a, varkens 28 a 24 c., voor export a o., Biggen 22 a 24 o. Schapen voor export naar Londen 29 a 30 c. In alle soorten was de handel vrij goed. WeeSp, 7 Oct Kaas. Aan de weekmarkt werden heden aangevoerd 40 wagens Goudsche, waarvan aan de Waag gowogen 22 wagens, wegende 6664 KG. Prijs lete qual. ƒ24 a 26, 2do qual. 18 a 22. Schiedam, 7 Oot. Noteering van de Beurs- commissie- Moutwjjn /"9.60 per HL. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 1-20. Noteering van de Makelaars: Moutwijn 10.26, Jenever 14.25, Amsterd proef ƒ15.76. Noteering Dietillateurabond: Moutwjjn 10.26, Jenever ƒ14.26, Amsterd. proef 16.75. RECLAMES, k 40 Conts per regel. 9591 2 In het Wereldpanorama aan dt Breestraat alhier is te zien een nieuwe serlo^ Mon aanschouwt er den schoonen blauwen Donau, ook wanneer de vorst hem in winter boei heeft geslagon; en die aanschouwing doet, hoe getrouw de voorstelling in het Panorama ook wezon moge of wellicht juiafc daardoor, verlangen die grootscho rivier en haar heerlijke oevere in werkelijkheid te zien. Ook de stad Regensburg vraagt de aandacht van den aanschouwerRegensburg, de hoofd stad van het Beiorsche regoeringsdistrict Opper* Palts, liggende op den rechteroever van den Donau, die or links de Regen opneemt/ Regensburg, met fraaie bruggen, torenachtiga bouwwerken, den Dom en andere mooie ker« ken en gebouwen. 't Is een bijzonder mooie serie: werk der natuur en menschenwerk geeft ze te gemeten. Door do politic alhier is aan- gehouden C. d. W., een zwerver, die nog ©enige dagen hochtenisstraf te goed had, daartoe ifoor hot kantongerecht alhier ver oordeeld. Hjj is deswege naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Twee jongelieden, die gisteren aan de loting voor do nationale militie had. den deelgenomen, waren in don namiddag zoodanig opgewonden door hot overmatig gebruik van sterken drank, dat zij op de Haven met elkander aan het vechten ge raakten. Do politie moest zich met het geval bemoeien, omdat een massa volk zich om da vechtenden verzamelde en de oruo daardoor werd verstoord. Dit beviel don knapen blijk baar niet, althans nu richtten zij zich tegen de politie, die dan ook de handen vol had met hen. Niet minder dan 1 oontroleur, 3 agenten en 2 brugwachters waren noodig om hen in bowaring te stollen in het posthuis aan de Haven, hetgeen met verzet gepaard ging. Een dor agenten kwam door de gladheid van de straat te vallen en bozeerde zich zoo, danig aan een der beenen dat hy buiten dienst moest gestold worden. Por brancard is hij naar zijn woning overgebracht. Ook werd naar andere politiemannen geschopte Ten slotte waren de woestelingen in bo waring gesteld. Zij zuilen zich omtrent het voorgevallene tc verantwoorden hebben Twee stokers der marine, dio- nende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, hadden gisteravond twist gehad. Hedenmorgen werd dat op het vlot voortgezet, met het gevolg, dat de één den ander zoodanig met een mee in den buik stak, dat onmiddellijke overbrei _ing naa* hot hospitaal noodzakelijk was. In het jaar 1903 zal tot stand komen do regeling van het personeel der militaire kustwacht en van de militairo loodsen dio in oorlogstijd dienst zullen doen aan boord dor oorlogsschepen. Voör do aanschaffing van op te leggen kleedingstukken ton gebruike in oorlogstijd noodig, wordt op de marine-begrooting vooj 1903 3400 aangevraagd. Ondor goheiinhoudir^ ie door don minia- ter van oorlog aan de Tweode Kamer over gelegd oen opgave van de vuurmonden, pro. joctielon, affuiten, voertuigen, buskruit^ draagbare wapenen, paardetuigen, torpedc/g enz., ton behoeve van de bewapening en uit rusting der korpsen on verdedigingswerken op 1 Januari 1902 in bruikbaren staat. Odol-Mondwatei* bewaart de tanden «oor bederf I Lelden. Geslaagd i(Jn voor hot candidaats- examen ln de godgeleerdheid, eerste gedeelte, de heer J. P. Scholten; voor het propaedeu- tlsch examen in de geneeskunde de heeren E. Bergsma en P. P. Leendertz; voor het eerste natuurkundig examen de heer F. J. Hakkenberg. Naar aanleiding van het bericht in d(l „Gaulois," dat generaal Percin do hand gec drukt zou hebben van Dreyfus en do daar over ontstane briefwisseling heoft Maandag middag eon duel plaats gehad tusBchen ge» noemden generaal en don redacteur van da „Gaulois", Pollonais. Na zeven uitvallen werd -o eerste licht gewond aan de rechterhand, z<5ó licht, dat hij donz.elfden avond nog deel kon noinefl aan oen dinor in hot „Grand Hótel." Den 26sten dezer zal het „Institut dfl Franco", in do jaarlijkeoho vergadering „der vijf Academiën", voor het eerst dca driejaarlïjkschen prijs van 100,000 franken uitkeeren, ingesteld door den bekenden rijkaard Osiris voor „do merkwaardigste ontdekking of het merkwaardigste werk van wetenschap, letteren, kunst, nijverheid, en in het algemeen van alles, wat hot algemeen belang betreft." De troonsafstand van Koning I^opolJL waarvan reeds eenigon tijd sprake was in dé pers, schijnt zekerheid te zullen worden, aL dus wordt uit Brussel aan de „Münch. N» Nachr." gemold: Koning Leopold is in het jaar 1835 go boren; hot is dus niet hoofdzakelijk zijn ver gevorderde leeftijd, die hem tot dit besluit genoopt heeft. Intusschen is bokend, dat dgi gezondheidstoestand van Koning Leopold geknakt is en hij van jaaT tot jaar zich mee* en meer in acht moet nemen. Het afstand doen van don troon vin-i» slechte voor eed deel daarin zijn oorzaak; do voamaamstjr^ roden moet wel gezocht worden in do onbe vredigende toestanden, waarin de honing hoo langer hoc meer geraakt is. Persoonlij* liberaal gestemd, heeft hij naar streng, oonj stitutioneel gebruik de regeering definitio! in handen dor kerkdijken moeten overlaten^ De oneenigheden in de Koninklijke familldt zijn in den laat-sten tijd zoo veelvuldig eik zoo uitvoerig besproken geworden, dat rif overbekend zijn. Y Do Belgische kroon gaat, volgens genoem^ blad, van Koning Leopold vermoedelijk ovaT- op zijn 27-jarigen neef, Prins Albert, dqA zoon van den graaf van Vlaanderen eflh Prinses Marie van Hohenzollom..

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2