Maandag 0 October. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. r Officieel© Kennisgeving. FEUILLETON. N*. 13073 A®. 1902. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; por 8 maandon ij-Voor Loidon por 8 maandon 1 1.10.' ^Buiten Leiden, per loopar en waar agenten gevestigd *yn w 1.80 i Franco per post L66- PRUS DER ADVERTENTIE*?*: Van 1 8 regols f 1.05. Iedere rogol meer f 0.17 Grootore letters naar plaatsruimte. Voor liet incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Coilectanten-Vereeniging „Zuid-ftirika". OntvaDgen van W. Rƒ5. 11 Nagekomon giff uit Sassenheim, door tus8chonkomst van den secretaris dier gemeente P. van Driel Bzn., Secretaris. Voor het Fonds der Bóeren-Generaals. Gecollecteerd op eon gezellig avondje f 1.60. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien hot besluit van don Commissaris der Konmgin in de provincie Zuid-Holland, dd. 15 Sep tember 1902 (Provinciaal blad No. 100), houdende regeling van de loting voor de Militie, en waarbij den Burgemeesters der gemeenten, waar de loting plaals heelt. o. m. wordt verzocht om al de hun ten dienste staande middelen aan te wenden, ter voorkoming van dronkenschap, bp gelegenheid van de loting; Noodigt de belanghebbenden bij deze dringend bit, zich, op de dagen waarop iu deze gemeente voor de Militie geloot wordt, geheel te ont houden van hot gebruik van sterken drank. Leiden, De Burgemeester voornoomd, 1 Oot 1902. C. JÜTA, Welh., loco-Burg. Leiden, 6 October. Heb was gisteren voor do Rcmonstrant- Bcho Gemeente alhier een r.eer bijzondere dag. Het was juist veertig jaren geleden, dat haar voorganger ds. H. P. Schim van der Locff het predikambt aanvaardde. Den 5den Oct. van het jaar 1802 deed de jonge l proponent bij do Hcrvormdo Gemeente van het kleinod orpje Abbebroek, nabij Brielle, zijn intrede. Slechts kort bleef hij in deze landelijke gemeente, waar hij- spoedig het vertrouwen zijner gemeentenaren had ge wonnen. De roep, die van hom uitging, be reikte ook Bérgen-op-Zoom, waar hij in 1865 werd. beroepen. Daar bleef hij tot 22 Augus tus 18S0, toen hij met goedkeuring der Re in onstruntscho Brooderschap zijn intrede deed bij do Remonstrantscho Gemeente te Gouda, welke plaats hij den 12dcn Mei 1892 vorwissclde met Leiden, de gemeente, die tij dens zijn lceraarschap tot grooten bloei kwam. De eenvoudige man had liefst dezen dag in stillen huiselijkea kring alleen herdacht, or was zoonis hij gisterochtend mededeelde, door do dagbladpers bekendheid aan gegeven en nu kon cn mocht hij zich niet onthouden op dezen Zondagmorgen zijn gemeente mede in de herdenking te doen deelen. Eet nieuwe, ruime kerkgebouw was geheel gevuld met een belangstellende schare, waar onder enkele hooglecraren en collega's. Na dat ds. Schim van der j,oeff den kansel had bestogen cn ccn kort gebed had uitgesproken, zong een koor onder leiding van den heer O. B. Duyster hem een lied toe: „Gelukkig hij, die in Gods dienst „Zijn levensroeping vond, „Die 't schoone Evangeliewoord .„Den mcnschen heeft verkond," onz. Daarop hief do gemeente aan heb schoone lied 16 uit den bundel, waarna de predikant naar aanleiding van 1 Tiiim 3: 1 een treffende toespraak hield, waarin dankbaar- beid do grondtoon was en waaruit de groote iicfdo sprak voor het ambt, dat deze predi ker als een hooge roeping had gekozen. Spre ker ging zijn veertigjarig opzienersambt nog eons na, zeide, hoe zijn eerste optreden sa menviel met den tijd, dat de moderne theo logie haar schoonste triumfen vierdq,. stond in 't bijzonder stil Lij zijn overgaan tot de Remonstranten waarvan hij voor zijn eigen godsdienstig leven niets heeft bespeurd, 't Was hem als bleef hij onder 't zelfde dak in een andere ruimoro kamer. Zijn stap heeft hem nooit berouwd, al bleef hij de Hor- vormde Kerk liefhebben. Dankbaar was hij voor het groote vertrou wen, hem ook door dc gemeente van Leiden geschonken, cn toch gevoelde hij zich genood zaakt zijn plaats op het einde des jaars aan jeugdiger krachten over te laten. Het pre diken iederen Zondag een heerlijk werk zou geen bezwaar zijn, maar het godsdienst onderwijs en hot huisbezoek, beide werkzaam heden van groote beteekonis, beginnen hom moeilijk te vallen, waar de gemeente steeds grooter wordt. Aan het slot bracht de lcer- aar zijn dank aan het tegenwoordig en vroe gere besturen, aan het bestuur der kinder- kerk en aan de gemeente, het meest echter aan God, die hem in zijn gemeenten zoo bij zonder heeft gezegend. Wij geven hier slechts den draad weer, dio door des predikers toespraak liep; het tee- dorc, dat daaraan zoo grooto bekoring gaf, het innig vrome, dat het gemoed der hoor ders zichtbaar roerde, blijft buiten de be schouwing van een dagbladvcrelag. Het koor voerd nog met bezieling uit Psalm 100, waarna do gemeente na het uit spreken van den zegen staande aanhief: Halleluja! Veertig levensjaren Hebt gij aan uw taak gewijd; Heilgo taak, aan aderen te openbaren Welke weg ten leven leidt! Drage uw werk, dat we allen hoog waar- [deeren, Oud of jong, die van u mochten leeren, Rijko vrucht voor de eeuwigheid 1 Zcegne God u te allen tijd I Spreker en gemeente verlieten diep aan gedaan het kerkgebouw. Aan velo blijken van belangstelling en waardeering ontbrak het verder op den dag ds. Schim van der Loeff niet. De muziekveroeniging „H. M. Koningin Wilhelmina", een op zlchïelve staande af deeling van „De Post", waarvan directeur is do heer C. J. Noest, gaf gisteravond in de concertzaal „Du Nord", aan de Steenstraat alhier, voor kunstllevendo leden on donateurs een uitvoering. Do voorzitter der Veroeniging, de heer F. Kooistra, heette, met een woord van dank voor de opkomst, allen welkom, er verder in zyn openingswoord op wjjzende hoe welkom tevens de flnancieele steun ia, die de Vereeni- ging van particulieren ontvangt, want zonder steun is hot voor een muziekvereeniging onmogelijk datgene te doen, wat z(J zoo gaarne toil doen. Verder spoorde spreker er toe aan, dat degenen, die nog geen donateur of kunst lievend lid zyn, dit worden zullen en dat zy daarvan zouden biyk geven door hun naam op een daartoe in de zaal aanwezig zynde HJst te zotten. Deze woorden werden met daverende toejuichingen beantwoord. Het programma zelf werd geopend met den Postraarsch „Koningin Wilhelmina", door den heer C. J. Noest opgedragen aan de muziekver leniging, welke niarsch en de ver dere op het programma voorkomende muziek- nommers, waaronder zelfs voor de Vereeniging tameiyk zware stukken, tot tevredenheid der aanwezigen werden uitgevoerd, getuige het applaus, dat ns leder nommer door do zaal klonk. Een byzonder woord van lof mag niet onthouden worden voor do kranige uitvoe ring van den piston-solo (geaccompagneerd mot pianomuziek) door den heer F. Kooistra. Een welverdiend applaus was na afloop hier van het gevolg. Do avond werd nog afgewisseld door het houden van een komische voordracht, n.l. „Dat is gemakkeiyk gezegd, maar niet zoo licht gedaan", en een komisch duet „Bad gasten", waarmede eveneens veel byval werd ingeoogst. Vóór de pauze werd bovendien opgevoerd het kluchtspel In óón bedryf: „Mjjn luite nant", waarin de optredenden zich goed van hun taak kweten en waarmede de lachspie ren nu en dan danig in beweging werden gebracht. Na afloop van het programma werd gele genheid gegeven tot dansen, waarvan door vele paartjes met graagte werd gebruik ge maakt. Behalve aan het bestuur der Vereeniging komt een woord van hulde toe aan den yvorigen directeur, den heer C. J. Noest, voor do vervulling van zyn moeitevolle taak en de opofferingen, die hy zich getroost, om datgene ten uitvoer te doen brengen, wat men gisteravond heeft gehoord, zoodat men osnYoudig kan zeggen: „De muziekvereeni ging gaat aan het zich gestolde dool voldoen." De gewone jaarlijksoho collecte aan de huizen alhier ten behoove van do Soholen met den Bijbel in onze gemeente, bekend onder den naam van ,,Unio"-oollccte, zal Woensdag a. s. plaats hebben. Des avonds van dien dag is er, ook als gewoonlijk, een openbare bijeenkomst in do Pietorskork. By de heden gohouden verkoopiog van cokes by partyen van 100, 60, 10 on 5 H.L. waren do hoogste pry zen f 46, f 23 50, f 4.90, f 2.45 en de laagsto pryzen f 46, f 23 50 f 4.80 en f 2 40. De elfde lijst van dc 24ste jaarcollecte voor de Soholen met den Bijbel in „Do Standaard" vermeldt o. m.: Moerkapello, mot 57.95; Schipluiden, mot 85.25; Waar der met Langeruigoweido cn Driobrugge, mot 202.50. Totaal van 275 locale comités/ 34,561.30 1/2. Aan de Chr. school te Uithoorn zal een dubbel lokaal worden aangebouwd, terwijl de bestaande lokaliteit zoovcol mogelijk zal worden verbeterd naar do eischen dor wet. De 1ste vergadering van don Bond van Onderwijzers en Besturen van Chr. Soholen in de Vechtstreek zal gohouden worden te Brcukolen op 15 Oct a. s. nam. 3 uren. O. m. zal besproken worden: het Herhalings- onderwijs; inleider de heer P. J. Gijsman, hoofd der Ohr. School te Uithoorn. Naar aanleiding van do over do Neder- landsche Opera loopende geruchten heeft ook „Do Tel." getracht zich op do hoogte te stellenvandaag iete vermelden om het mor gen weer to moeten tegenspreken, acht zij niet bevorderlijk om haar betrouwbaarheid to verhoogen. Van het overgaan der directie van de Ne- dcrlandsche Opera in andere handcu iB voor- loopig geen sprake; d. w. z. er is geen spra ke van, dat de lieer Van der Linden een koopcr zoekt, die de exploitatie der on derneming zal vervolgen. Plannen, geheel losse plannen ja, die kun nen in elk hoofd woelen, cn dat er in meer dan één hoofd dergelijko losse plannen spo ken, is den heer Van dor Linden en andoren eveneens bekend. Maar een vast uitgewerkt plan, geschikt om te worden gewijzigd, ten einde tot overeenstemming to komen, zoo iets is den heer Vaa der Linden niet voor gelegd. Hot spreekwoord zegt: „Voor geld is alles to koop", en dat de Nedorlandsche Opera het eigendom kan worden van hem of haar, die over voldoende middelen beschikt, is, zegt „Do Tel.", gcblckon juist to zijn, al heeft zij ook vroeger aan de mogelijkheid daarvan nimmer getwijfeld. Wij kunnen, zegt „Do Tol.", het ons ten volle begrijpen, dat iemand als Van der Lin den, dio zijn oigon „ik" dikwerf, en havo en goed geheel heeft geofferd om de onder neming, waarvoor hij leeft, tc doen bloeien, na bittere ervaring zich niet afkocrig toont, om, schadeloos gesteld, zijn niet verleidelijk baantje een ander „over te doen." Dat dc zoogenaamde vrienden van de Ne der! a ndsche Opera er in zullen slagen, do vruchten van hun welgemeende raadgevin gen eindelijk te oogsten, door de onderne ming voor een appel cn een ei over to ne men, om haar wellicht indirect dienstbaar te maken aan andere ondernemingen of in stellingen, schijnt op het oogonblik meer dan twijfelachtig. De Nederlandsche Bond van Handels reizigers hield gisteren te Utrecht een open bare vergadering, waarin do neer H. F. van Reysen, van Amsterdam, lid van do voorbe reidende Enquête-commissie van het Bouds- bestuur, uitvoerig uiteenzette hei doel der enquête naar don toestand van don Han delsreiziger en van den Handolsagent en do wijze, waarop dit onderzoek zal worden uit gevoerd. Hij deelde hiorbij mede dat een oommissie van conigo leden vaar do Tweede Kamer dor Staten-Genoraal van verschil lende staatkundigo richting do enquête zal leiden. De namen dezer commissieleden zul len dezer dagen openbaar gemaakt worden. Personen buiten het vak zijn genomen om de waarde der enquête te vorhoogen. H. M. de Koningin-Moeder zal Woensdag a. s. 8 October naar Het Loo vertrekken, om Maandag den 20sten d. a. v. te Soestdyic terug te keoren. Do centraleanti-revolutionnaire kies- vereeniging In het district Gouda steldo ean- didaat lid voor de Tweede Kamer mr. S. do Vries, te Amsterdam. By vele liborale klezors bestaat het voornemen den heer R. L. Martens, burgemeester van Gouda, candidaat te stellen. De redacties der Katholieke bladen be halve die van „De Residentiebode" en „Het Centrum" hebben eon protest gezonden aan de Katholieke Kamerclub Daar aanleiding van het bericht in „De Residentiebode" van 18 Soptomber j.l., waarin ter openbaro keunis gebracht werd het besluit van de vergadering dor Kamerclub om haar medodeelingen voortaan alleen aan genoemd blad too te zenden, en wel pp grond, „dat een goiykmatigo behande ling van de geheolo katholieke pers ten deze onmogeiyk is gobleken". Dit protest ia ook onderteokend door de „Nieuwe Tilburgsche Courant", hetgeen „De Maasbode" beteekenisvol acht, daar genoemd blad, zooals bekend is, in nauwe betrekking staat tot do Katholieke Kamerclub. Men deelt aan de „N. R. C." mede, dat in het midden dezer maand te Utrecht een vergadering zal worden gehouden van do oprichters van den Anti-Suikoraceynsbond (voorb-reid door do heoren mr. H. F. Hosse- llnk van Suchtelen, J. W. Sanders en F. J. Potter). Aan de uitnoodiglng tot toetreding tot den bond gaven reeds verschillende per sonen van naam en invloed gehoor. Uit Dieren moldt men aan het „N. v. d. D.", dat de hoofdcommissaris van politie to Amsterdam, do hoer J. A. Franken, zich, om redenen van gezondheid, tydoiyk te Dieren zal vestigen, alwaar hy tot 1 April oen woning heeft gehuurd. Men deelt aan het „20)1." mede: Waren de tableaux der werkzaamheden voor do leer lingen van de cursusson by de regimenten Infanterie do vorige jaren vorschillend samen gesteld, thans is daarin door don Inspocteur van hot militair ondorwUs eenboid gebracht» Do leerlingen nemen gedurende hot wintor- tydpork niet moer deel aan de compagniea- oefeningc* en worden slechts éénmaal per week practi8ch geoefend onder een dor offioioren- in8tructeurs. Zy verrichten om do 14 dagen een schietoefening. De doken en pastoor der kerk van den n. Jacobus aan de Parkstraat to 's-Gravon- hage, mgr. Hoyligors, mocht Zatordag op zyn TOsten verjaardag vole biykon van belang stelling ontvangen van geesteiykon, corpora tion dor parochio, en diakenon on gomoonto- noren. Het stoomschip „Amsteldijk", van Nowport-Ncws naar Amsterdam, passé orde 4 Oct. Lizard; do „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 Oob. Gibraltar; do „Prins Maurits" vertrok 4 Oct. van Nieuw-York naar West-Indiö; do „Statendam" arriveerde 4 Oct. van Rotter dam te Niouw-York; de „Duisburg", van Batavia naar Amsterdam, passoe^de 4 Oct. Ouessant; de „Kanzlor" (uitreis) arriveerde 3 Oct. to Mozambique; do „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, arriveer de 5 Oct. to Suez; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Ook Bevozior; dc „Slotordijk" vertrok 4 Oct. van Norfolk naar Amsterdam; do „Tolamon" arriveerde 5 Oct. van Java te Amsterdam; do „Godó", van Rotterdam naar Batavia, is 4 Oct. kaap Dcl-Armi gepasseerd. Hillogom. Ten huize van den heor P. do Vries aan do Wilhelminalaan, alhier, hooft zich een geval van besmettelijke ziekte febris typhoïdea mot doodclijkcn afloop voorge daan. Naar men verneemt, zal dezen winter alhier geen voorbereidend militair onder richt worden gegovon, aangozicn do huur prijs der tot nu toe gebruikte loei.litciten to hoog wordt geacht cn geen andere geschikte plaats aanwezig ia. Dientengevolge zoudon 52 jongelingen, dio zich voor gemeld onder richt haddon aangemeld, van do voorrechten aan dat onderricht verbonden, zijn vorsto- ken. Nieuwveen. Op uitnoodiging van de heo ren Baud cn Koch, alhier, waren 2-1 ingeze tenen van Nieuw veen, Zevenhoven cn om streken ter vergadering gekomen, om te be spreken do oprichting van een afdciv ling dor vereeniging „Het Groeno Kruis." Het resultaat der bespreking was. dat be sloten word tot oprichting concr afdoeling voor do gemeenten Nicuwvecn, Zevenhoven en omstreken, (met omstreken wordt bedoeld het gedeelte Blokland tot Vrouwenakkor en jaagpad van af Vrouwenakker tot en met Tolhuis). Staando dc vergadering traden 24 leden toe, welk aantal, vermeerderd met do reeds vroeger toegetreden leden, zeker wel zal stijgen tot 40. Tot bestuursleden werden (Jlraaf Alex, 84) Wat beduidde dat? Naar haar kamer ge gaan, zonder het hem, haar heer en gebieder, te vragen Eenvoudig bevelen gegeven, zon der zijn toestemming. Dat was nog nooit gebeurd zoolang Ellingshof bestond. Maar 'natuurlijk was alles dc schuld van Lassow, dien vermomden graaf. Die trad in alles op, alsof hij een prins van den bloede was! En liij lag ziek in bed, en moest zich alles laten welgevallen. Maar als bij weer beter was, dan zou men eens zien. Voorloopig was dit echter het geval nog niet, en daar hij geen antwoord kreeg, hoe hard bij ook belde, draaide hij zich eindelijk om en sliep in. Intusschen had Lassow een ernstig gesprek juffrouw Doortje: „Gij hebt licm tot nu toe veel te veel verwend," zeide hij„als hij ziet, dat gij uw wil weet door tc zetten, zal hij u met meer eerbied behandelen. Laat Marie van nacht in de kamer naast hem slapen. Zoo ziek is hij niet meer, cn mocht er iets gebeuren, dan kan zij u immers roepen." „Ik begrijp niet, hoe gij hem alles zoo hebt 'durven zeggen! Wat zeide hij wel?" „Hij was op het punt mij een medicijn- 'fleschje naar het hoofd te werpen, maar dat zou nog zoo erg niet geweest zijn. Ik heb een tamelijk hard hoofd." „Misschien treft mij dat lot dan morgen." „Morgenochtend moet gij hem soep door ^lario laten brengen. Gijzelf moet niet naar toegaan, eer ik uit de velden terug ben. Ik blijf dan in de andere kamer, en mocht hij het al te bont maken, dan kom ik u te hulp. Daar ik u in dezen neteligen toe stand gebracht heb, is het niet meer dan bil lijk, dat ik er u weer uitred. Zult gij dus mijn raad volgen?" Zij knikte. „Gij meent het goed met mij, mijnheer Lassow; ik zal alles doen, wat gij verlangt-." XXV. Zoolang hij ziek was, had de heer Elling- son nog geen enkelen nacht zoo goed geslapen als deze. Anders had dc gedachte, dat zijn vrouw or was om zijn kussen nu eens zus, dan weer zoo te leggen, warme of koude kom- pressen te maken en allerhande diensten bij hem to verrichten, hem wakker gehouden; Marie kon liij voor al die dingen niet ge bruiken, cn zoo sliep hij den gcheelen nacht door. Den volgenden morgen ergerde hij zich weer verschrikkelijk: Mario bracht hem zijn soep cn de complimenten van zijn vrouw; op het oogenblikh'ad zij nog het een en ander te doen, maar zij zou later komen, en ofschoon hij haar zeggen liet, dat hij haar oogenblikkelijk wilde spreken, kwam zij pas tegen negen uren. In het eerste oogenblik, toen hij haar nu werkelijk zag, maakte zich zulk een woede van hem meester, dat hij geen woordtin kon vinden. En daarbij deed zij alsof er niets ge beurd was, zeide vriendelijk: „Goeden mor gen," schikte zijn kussens recht, en nam het leege soepbo.d weg. Toen zij hem nu zijn drankje wilde in geven, barstte het onweer los. „Zoo, herinner je je werkelijk dat je een man hebt? Ik had kunnen sterven en ver derven Maar wat kan jou dat scholen? Als ge maar met dien jongen man, dien Lassow, door de velden kunt zwerven. Dat is natuur lijk veel prettiger." „Ja, dat is het zeker," antwoordde Door tje bedaard, die door do nabijheid van Las sow moed had gekregon„en mijnheer Las sow is ten minste vrij wat beleefder dan gij. Maar kom, wil je nu je drankje innemen?" Als antwoord vloog haar het glas van zijn nachttafeltje voor de voeten. „Zoo, vind-jc dat? Is hij beleefder? Ja, natuurlijk, hij kan heel aardig praten 1 Laat hij je maar dwaas heden in het hoofd brengen, maar daar zal ik dan toch wol eens een 6tokje voor steken, gij..." Het scheen wel alsof het medicijnflesehjo het glas zou volgen, toen de deur open ging en Lassow binnen kwam. „Wees zoo goed, mijnheer Ellingsen, uw vrouw in inijn tegenwoordigheid niet te be- leedigen of te bedreigen," zeide hij op vasten toon. „Gij zij ziek en opgewonden, anders zoudt gij zelf het onbillijke van uw handel wijze inzien. Wilt gij uw man het drankje ingevéü, juffrouw? Ellingsen? Ik blijf hier." Zonder een woord te kunnen spreken wees Ellingsen naar do deur, maar Lassow deed alsof hij dit niet bemerkte, en bleef in de kamer. Do zieke, nam nu werkelijk zijn drankje in, cn zeide toen grimmig: „Ja, ik weet wol, gij wilt mij dood ergeren, natuur lijk; en als ik dan goed cn wel onder den grond lig, trouwt gij met elkander en gaat hier op Ellingshof wonen. Nu, wacht maar, dat zal ik je wel anders leeren 1" „Karsten 1" riep juffrouw Doortje veront waardigd uit. Lassow ging vlak bij het bed staan. „Daarvan kan natuurlijk geen sprake rijn," zeide hij op onbeschrijflijk hoogmoedi- gen toon. „Dat weet gij zelf het best. Maar één ding eiseh ik:dat ge uw vrouw een draag lijk lot bereidt en haar niet behandelt als een slavin." „Zij heeft zich bij u beklaagd, niet waar?" „Dat was niet noodig; ik heb met eigen oogen genoeg gezienen ik verzeker u, dat ik zulk een behandeling niet meer dulden zal, zoolang ik in uw huis bon.' „Dat gaat u niets aan." „Dat gaat mij even zooveel aan, als ieder ander fatsoenlijk man, die niet mag aanzien, dat een vrouw onrochfc geschiedt) onverschil lig door wicn." Ellingsen was toch nog te ziek, om langer tegen te sprekon uitgeput on steunend zonk hij achterover in zijn kussens. Dit gesprek hielp echter toch: juffrouw Doortje kreeg wat meer vrijheid, en dreef ook nu en dan haar eigen wil door. Do zomer verliep voor Lassow onder in gespannen arbeid. Wel is waar vroeg hij Ellingsen dikwijls om raad, maar het oigen- lijko werk kwam geheel op bem neer. „Gebruik ik miju proeftijd' ook werkelijk goed?" vroeg hij zichzelf meermalen af: „Zal ik nu werkelijk een man worden, Elvi waar dig? En zal zij op mij wachten" Dikwijls voeldo hij een smartelijk heimwee naar alles wat hij verlaten had, en vooral naar Elvi. Dan riep hij dikwijls luid haar naam uit en als dan alleen de echo hem antwoordde, verborg hij steunend zijn hoofd in de handen. Do zomer was juist door den ingespannen arbeid nog draaglijk, rilde bij de gedachte aan den eenzamen win ter op llinghof. Lange, lange winteravonden door te bren gen in dit verborgen hoekje van de wereld, met geen ander gezelschap dan een knorrigen ouden man cn een jonge vrouw, die nooit iets andors gezien had dan den Ellingshof, dat was waarlijk niets vcrlokkonds, maar hij zou standvastig blijven, al moest hij iederen avond met Ellingsen zes-en-zestig Bpelen Dat hoorde misschien ook wel tot do plichten van een volontair. Do herfst kwam mot storm cn regenvla gen. Er was weinig te doen en Lassow kwam vóór het ontbijt terug, nadat hij de stallen cn schuren had geïnspecteerd. Dc maaltijden worden tegenwoordig in do huiskamer ge bruikt, maar nog altijd wafl dc tafel voor twee gedekt. Ellingsen had in September een aanval van beroerte gehad, waardoor hij aan dc rechterzij do was verlamd en hefc grootste deel van den dag in bed doorbracht. Juffrouw Doortje zat aan het venster in eca courant verdiept. „Wel, is er veel nieuws?" vroeg Lassow» „Een circus! Denk eens aan, in Tideborg is er een circus," zeide zij met gloeiende wangen en stralende oogen. Lassow bleef tamelijk koel bij dit bericht, hij ging bij de kachel zitten en strekte do beenen voor zich uit: „Van wien? „Do circus Mervy." „Dien ken ik, het is geen slechte troep. Het verwondert mij, dat hij hierheen komt." „Zijt gij er geweest? O, vertel er nog eens van ,,Het is een circus als ieder ander, kunst- rijden, clowns, gedresseerde paarden." „Ook damee, didoor een hoepel met vloei papier springein?" „Ook dat." „En ook dieren, die kunststukken doenl" „Zeker 1" 'Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1