N°. 13070 Donderdag 3 October. Ao. 1902. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van {§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." Tweede Kamer. LEIDSCH DAGBLAD. PEUS DEZER OOURANTi Voor Loiden por 8 maanden 1 S I f 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd ztjn 1.80 i Franco per post 1-65- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regol meer f 0.17£. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren bulten do stad wordt f 0.05 berekend. Vrijdag 3 October verschijnt dit BBad des morgens te elf uren. Leiden, 2 October Aan het postkantoor Leidon en de daar onder ressorteorendo hulpkantoren werd ge durende de maand September 1902 in de Rijks postspaarbank ingelegd 47,174.495 en terug betaald f 48,551.ö4. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 20,944. De bij het 4de regiment infanterie be- noemdo 2de luitenants G. A. Visser en G. Menken worden ingedeeld resp. bij het 2de en 5de bataljon, terwijl de benoemde 2de luite nant-kwartiermeester S. P. Visser wordtin- gedeeld bij den staf van het 4de bataljon van het korps. In een zeor druk bezochte vergadering van de voreeniging van kleinhandelaren in sterken drank „Onderling Belang", te 's-Gravenhago in cafó „Mdtropole" gehou den, is met algemeene stemmen tot candi- daat voor de Provinciale Staten gesteld mr. R. J. H. Patijn. Te 's-Gravenkage is overleden in den ouderdom van 66 jaren de heer G. H. Boel houwer, oud-lid van do Algemeene Reken kamer van Ned.-Indië, dio zijn loopbaan in Indié aanving in het jaar 1857 als 3de com mies ter algemeene secretarie. Vóór zijn be noeming tot lid der Rekenkamer in 1882 was de heer Boelhouwer achtereenvolgens secretaris van do residentio Banjoemas, van Madura en van het gouvernement Suma tra's Westkust. Den 6den Juni 1884 werd hem op verzoek eervol ontslag verleend uit zijn ambt van lid der Indische Rekenka mer. De begrafenis zal Vrijdag plaats heb ben op Oud-Eik-en-Duinen, te 12 uren van het sterfhuis uit. B. en Ws. van Delft hebben, naar aan leiding van in don laatsten tijd tob hen ge komen, vermeende of gegronde klachten over slaan op scholen, tot de hoofden der openbare lagere scholen een rondschrijven gericht, waarin er met nadruk op gewezen wordt, dat art. 5 van de instructie voor den onderwijzer, in werking gestold 1 Septem ber 1875, waarin „lichamelijke kastijding" ten strengste is verboden, nog altijd onver zwakt van kracht is. De Ncderlandschc Pensioenverceniging voor werklieden houdt Zaterdag 1 Novem ber haaT algomeeno vergadoring in het Nutsgebouw te Amsterdam. Behalve het uitbrengen van het jaarver slag en do rekening en verantwoording, is aan de orde de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur ter voorziening in de va cature, ontstaan door het aftreden van den heer W. Spakler, die zich niet herkiesbaar stelt. Naar de „N. R C." verneemt, heeft de minister van waterstaat het gevoelen van de Gedeputeerde Staten der onderschei dene provinciën gevraagd aangaande een wetsontwerp tot regeling der landbouw-ver- togenwoordiging. N&&r men verneemt, zal do Nederland- 6che Opera gereorganiseerd worden. In combinatie mot een paar invloedrijke (muziekgenootschappen zou men die taak willen ondernemen, om zoodoende de Opera voor val en ondergang te behoeden. Onder voorzitterschap van jhr. mr. O. Q. van Swinderen van Groningen vond gis termiddag to Utrecht de algemeene vergade. ring plaats van den Bond voor Evangelisa tion in en ten bate van do Ned.-Herv. Kerk. Uit het verslag van den secretaris blijkt dat als nieuwe evangelisatiën werden op genomen: Hoorn, Hciloo en Losser, zoodat cle Bond thans 44 evangelisation tolt. De periodiek aftredende hoofdbestuurs leden, do heeren jhr. mr. O. Q. van Swin deren van Groningen, mr. W. H. J. Roijaards van De Bilt (penningmeester) en ds. Jhr. W. F. Trip van Zoudtlandt van Hattem, werden allen herkozen. De liecrcn T. Rijnsburger, A. J. Hoose, A. van Leeuwen cn ongeveer 6<X) anderen, allen landbouwers en veehouders, hebben een adres gericht aan den minister van wa terstaat, waarin zij, hoewel bij de suiker industrie en de "bietencultuur niet direct betrekken, ook om de belangen van do vee houderij (pulpe-voedering) en van den ar beidenden stand aandringen op het nemen van al zulke maatregelen, als tot liet voort bestaan van bovengenoemde industrie nood zakelijk worden geacht; terwijl zij tevens de hoop uitspreken, dat de minister zal wil len medewerken tot het heffen van een sur- taxe bij den invoer van vi'eemde suiker en^ voorzoover zulks niet strijdig is met an dere belangen tot de grootst mogelijke verlaging van den suiker accijns. Tot onderwijzeres aan een bijzondere school te Bennebroek is benoemd mej. M. J. Steins Bissohop, aldaar. Zondag 28 Sept.. herdacht de ZEorw. heer P. I. I. Scheffer den dag, waarop hij vóór 12 1/2 jaar werd benoemd tot pastoor te Waddingsveen. Ned.-Herv. Kerk. Drietal te Har- melen, B. van der Wal, te Waddingsveen, A. ten Have, to Eomnes-Binnen, en J. Boer Knotnerus, te Vriezeveen. Ds. E. B. Couvée, Ned.-Herv. pred. te Enter, heeft toezegging van beroep ontvan gen naar Losser. Ds. J. G. Deur, te Gouda, heeft voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Dor drecht, bedankt. Da M. Schuurman te Alfen aan den Rijn komt voor op net drietal ter beroeping van een predikant bij de Gereformeerde Kerk te Kampen. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van den stadsreinigingsdienst te Am sterdam, ontving de waarnemende direc teur, de heer Hooghwinkel, gisteren van het gemeentebestuur, bij monde van dr. Brooker, een pendule, Van Stelbaas een gouden lm- logo, terwijl aan anderen gratificatiën cn aan de werklieden een extra weekloon werd uitgekeerd. De Oostenrijksoh-Hongoarsche gezant is gisteren na een langdurige buitenlandscko reis in do residentie teruggekeerd. Heb „Tijdschrift der Ned. Maatschap pij ter Bev. van Nijv." bevat het adres in zake het voorkomen van werkstaking, dab ingevolge besluit van de jongste algemeene vergadering door het hoofdbestuur der Maatschappij is gericht aan H. M. Ko ningin Wilhelmina. Aan het slot van dit adres spreokt het hoofdbestuur tevens vol doening uit dat in do Troonrede de indie ning van een wetsontwerp tot regeling van het arbeidscontract in uitzicht is gestold. Heden, 2 October, herdenkt President Steyn zijn 45sten geboortedag. Omtrent do uitvaart van prof. dr. B. J. Stokvis meldt men nog uit Amsterdam: Om kwart over twaalven kwam de stoet op dc Israël, begraafplaats to Muiderberg aan, alwaar zich een talrijke schare had vereonigdj saam gestroomd uit allo standen, zoowel in rijtuigen als in do wagens van do Gooische Stoomtram, die opgepropt zaten. Daar waren ook armen, door den overle dene in dagen van nood. geholpen, die te voet den langen tocht hadden gedaan. Groot was het aantal doctoren en verpleeg sters, groot het aantal vertegenwoordigers van vereenigingen en genootschappen, die ter plaatse waren. Heb ooilogo van curato ren der Amstcrdamscke Universiteit had zijn vertegenwoordigers in de heeren mx. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Am sterdam; dr. J. Zeeman, mr. J. H. Worst, secretaris; dc Kon. Academie van Weten schappen was vertegenwoordigd door prof. dr. H. Kern (uit Leiden), prof. dr. J. van der Waals, prof. dr. Van de Sande Bakhuy. zen (Leiden), prof. dr. Karsten. Verder merkte men van de medische faculteit op de hoogleeraren Place, Treub, Saltet, Guye, Van Rees, Pel, Winkler, Rotgans; de oud- hoogleeraren Stoeder cn Na-bcr, en ook een aantal hoogleeraren van de andere facul teiten. Verder een groot aantal studenten, vooral studenten in de medicijnen. Toon het lijk op dc begraafplaats was aan gekomen, werd het eerst in het reinigings huis godragen, waar de godsdienstige plech. tigbedon plaats hebben. Hier nam de rab bijn, de heer E. Hamburger, het woord. „Ziet naar uw vader Abraham," zoo luid de een woord uit Jesaja den Profeet, als hij wijst op het voorbeeld dat Abraham kan rijn en hoo de komende geslachten moeten zijn. En de Profeet wees daarbij niet zoo zeer op het leven in het algemeen als op een kon- merk van Abraham. Hij leefde in zijn tent in de woestijn cn ofschoon het was een snik- hcete dag en de smarten van een pas door stane ernstige operatie hem kwelden; hoe wel hij gebogen ging onder een leven van bijkans 100 jaren, zat hij aan dien ingang om te ontvangen de arme, afgematte woesti j n rei zigera. In spijt van al zijn smarten en in spijt van den snikheeten dag, verlangde hij dat ve len tot hem zouden komen, komen tot zijn tent, die ingangen had aan alle kanten, op dat ieder binnen zou kunnen gaan. Thans staan wij, zeido spr., aan de lijk baar van een grooten doode, groot als hoo- gepriester in den tempel der wetenschap, doch groot vooral als raensch. De reus is gevallen, de eik geknakt; gevallen de man, wiens hart ook had vele ingangen, gelijk Abraham's tent. Hij vroeg slechts: zijt gij mensch, en waar mensehen te helpen wa ren, daar hielp hij. Spr. vergeleek den over ledene met een ander groot man, die eenige jaren geloden grafwaarts werd gedragen: A. C. Weit helm. Zij wnren verwante natu ren, beideD vol liefde voor hun medemen sehen. „Het lichaam van dozen overledene", ging spr. voort, „zal straks gebracht worden tot de aarde en wonnen en maden zuilen er aan knagen, maar zijn geest zal voortleven, zal blijven voortzweven als een krans om zijn graf; wat hij deed zal nooit-worden ver geten; en als wij hora hebben toevertrouwd aan de aarde, dan hopen wij dat zijn slaap zachtzij. Rust in vrede, edele, groote doode 1 Amen l" Onder gebeden droeg men den doodo uit het reinigingshuis naar de groeve. Nadat de eenvoudige withouten kist was neergelaten, wierpen de omstaanden aarde in do groeve. Verscheidene professoren, ook de burgemeester, voorzitter van het col lege van curatoren, namen hun deel in de zen arbeid. Na do opzegging en lezing van geboden, nam prof, dr. J. M. J. Valeton, rector- magnificus, als eerste spreker aan de groe ve het woord. Hij noemde Stokvis een sieraad van de Amsterdamscho universiteit, in wien vooral onverzettelijke blijmoedig heid viel to bewonderen. Na hem sprak prof. dr. H. Kern, als al gemeen voorzitter dér Kon. Academie van Wetenschappen. Hij wees er op, dat Stok vis plotseling was weggenomen, doen. na een welbesteed leven. Hij blonk uit als man van wetenschap; als geneesheer heeft hij hon derden do gezondheid weergegeven, cn al thans, kon dit niet meer, velen getroost en voel leed verzacht. Hij was, zeido spr., een nuttig burger, de weldoener der armen. Hier wil ik niet uitweiden over de veel zijdige verdiensten van den ontslapene, maar als vertegenwoordiger der Koninklij ke Academie van Wetenschappen, waarvan hij zooveel jaren een sieraad was, kan ik getuigen dat wij hem daar leerden kennen als een lid, dat wij leerden bewonderen èn om zijn verstand, èn om zijn helder oordeel, èn om zijn blijmoedigheid. Helaas! wij zul len hem niet meer hoeren, zijn raad niet meer ontvangen,, maar de herinnering aan hem zullen wij steeds blijven bewaren en zijn nagedachtenis blijven vereeren. Wij zullen hem in gedachten houden als een man die leefde een leven vol toewijding. Prof. Place voerde het. woord namens de medische faculteit, die Jn Stokvis zooveel hooft verloren. Verder' spraken nog dr. Mijmlieff, namens do Maatschappij t. bev. der Geneeskunst; prof. Pel," namens den Gcneesk. Kring; dr. Juda, namens het Wil- belmina-ga-sbhms; dr. Van Leersum, als as sistent van den overledene; mr. B. J. Po lenaar, namefis het Nod.-Israël, kerkbe stuurA. May, namens het Nod.-Israël. Armbestuur; Van Loche'm, namens de me dische studenten; Do Vries Fyon, namens 't studentencorps, en Bouberg Wilson, namens de Tooneelsohool. Do zoon van den overledene bedankte. Hot collego van regenten van het Roorasch-Katholick ziekenhuis van den Hei ligen Joannes de Deo, te 's-Gravenhage, heeft zich tot den gemeenteraad gewend met de medcdceling, dat requestranten, om te gemoet te komen aan de groote aanvrage om opname van patiënten, in beginsel hebben besloten tot een geheelo verbouwing en ver grooting der bestaande inrichting, doch dat hun de middelen ontbreken om tot het een en ander over te gaan; dat de voorgenomen vergrooting en uit breiding van het R.-K. ziekenhuis de gele genheid zal verschaffen tot opneming van 50 armlastige patiënten boven en behalve de 50 die op dit oogenblik in do inrichting kunnen worden opgenomen. Zij verzoeken hun door het verleenen van con jaarlijksch subsidie in den vorm van betaling van één gulden per persoon en verpleegdag, in staat te stellen tot do voorgenomon uitbreiding en vergrooting van 1 t R.-K. ziekenhuis al daar over te gaan. De heer P. H. Jordcns, hoofdcommies ter provinciale griffie van Overijssel, heeft het voornemen den lrten Januari a. s. den dienst te verlaten. Ook de heer J. M. Buser, secretaris der gemeente te Zwolle is voornemens met 1 Januari a. s, wegens zijn leeftijd zijn ambt neder te leggen. (Zw. Gt.) Koudekerk. Door den Commissaris der Koningin is tot veldwachter dezer gemeente aangesteld D. Verhorst, gepensionneerd marechaussee, tonende te Nieuwkoop. Sasscnheim. Heden herdenkt D. J. Schoe- vaart don dag, waarop hy vóór 25 jaren in dienst trad by de firma Gt. van Waveren en Kruyff, alhier. Wassenaar. Gisteravond gaf het fanfare korps ..Excelsior" een uitvoering op het dorpsplein. Aan toehoorders ontbrak het voorwaar niet. Het. plein was geheel ge vuld met belangstellenden en er heerschte onder de jongelui een vroolijko stemming, alsof er „feest" was. De muziek viel wel in don geest van het publiek. Dit bleek voor eerst uit de teckcncn van goedkeuring, die van tijd tot tijd gehoord werden, maar vooral uit het feit, dat het plein tot het einde toe gevuld bleef niettegenstaande het weinig aanlokkelijke weder. Zegwmird-Zoetermeer. Vijftien ingeze tenen hebben een aardig buitenkansje ge had. Op hun nummer viel deze weak in de Staatsloterij de 100,000 waardoor ze ieder een bedrag van 1700 in ontvangst konden nomen. Op deze manier kwam een aardig 6ommetjo de gemeente binnen. Woensdagavond vijf uren werden bier twee jongetjes van omstreokt 6 en 9 jaar aangehouden en door de politie naar Den Haag overgebracht, dio verklaarden 's mor gens om 6 uren bij heb station in Den J Haag te zijn gaan spelen en toen do spoor lijn zijn komen afloopon. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 October 1902 aan den luitenant ter zee der 2de kl. J. Lugt op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bevorderd tot luitenant ter zee der 2do kl. de adelborst der 1ste klasso G Dumbar. Op hun verzoek eervol ontslagen: Th. Rut gers van der Locff, met ingang van 16 No vember, als burgemeester der gemeente ZuidTaren; W. H. M. de Gelder, als 2de luik-commandant van het korps gevormd uit de Weerbaarheidverecniging van den Kinderdijk en omstreken, gevestigd to Kin derdijk, gemeente Nieuw-Lekkerlondmet ingang van 1 October, de commies der pos terijen van do 1ste klasse H. F. Boekhold Min. beschikkingen. Met ingang van heden, aan H, A. Ravenek Jr., werktuigkun dig ingenieur, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent. voor de toegepaste natuurkunde aan do Polytechnische School te Delft. Door den minister van koloniën is de heer P. R. de Graaf gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nedcrl.-Indië, om te worden beno.emd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar lager onder wijs voor Europeanen in NecL-Indiö. Do ministers van marine en van bui- tenlandscho zaken verleenen a. s. Vrijdag geen audiëntie. In behandeling kwam het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet in dien zin. dat kan worden vergund dat vrouwen bo ven 16 jaren, gedurende zekere gedeelten van het jaar des nachts arbeid mogen ver richten (karingspeten). De heerMelchers, na zijn ongerustheid te hebben kenbaar gemaakt, over dc in de Troonrede aangakondigde vervanging van de arbeidswet, bestreed dit voorstel als een verzwakking van do arbeidswet, als onnoo- dig met het oog op den goringen nachtar beid en als leidende slechts Lot vermeerde ring van do winsten dor haringrookers, die wordon geholpen met ondergeschikt making van de ge-zondhoid, de belangen van het huisgezin aan do eischon van heb bedrijf. Spr. kwam op tegen deze versterking van don invloed der kapitalistische maatschap pij, tegen deze anti-christelijk democrati- sohon maatregel, wolken hij geenszins ver wacht had van een christen-democraat als Minister Kuyper. De bezwaren van handhaving van het verbod van nachtarbeid voor het bedrijf achtte hij deels overdreven, deols onge grond. Zoo meende hij, dat nachtarbeid van October tot Maart beslist niet noodig is cn dat, indien het bedrijf lijdt onder gebrek aam kapitaal, de Reg. boter zou doen het ontbrekende kapitaal te verschaffen dan don vrouwen nachtarbeid toe te staan, welke trouwens te voorkomen is, mits dc rookers slechts een anderen bedrijfsvorm willen aannemen en de Reg. hun maar niet tegemoet komt ten koste van de vrouwen. Do gunstige stand van het bedrijf wettigt don maatregel niet on de schade is niet zoo groot, dat het bestaan van het bedrijf er van afhangt. Spr. was niet geneigd de nachtrust der vrouwen op te offeren aan dc winzucht der ondernomors. De heer Drucker, onder herinnering dat het verbod van nachtarbeid yoor vrouwen, is een beginsel in de wet neergelegd onder een anti-liberaal Ministerie door don Mi nister Ruys van Beerenbrouck, die geen in breuk daarop toeliet, wees op de gemeen schappelijke overtuiging van het geheele beschaafd Europa dat nachtarbeid voor vrouwen niet mag bestaan, althans tot een minimum moet worden boperkt. Spr. meen de dat als men zich beroept op sohado van het bedrijf ten gevolge van beperking van den arbeid, men gerust elke arbeidswet kan achterwege laten. Waarom nu niet voort gegaan in de goede richting van 1889. In allen geval gaat het wetsontwerp z. i. te ver en ook was hij beducht, dat de fabri kanten van verduurzaamde levensmidde len spoedig hetzelfde zouden vragen. Maar spr. was ook niet blind voor liet feit dat het verbod gedurende 12 jaren straffeloos is overtreden. En aangezieo daarin maar niet zoo dadelijk kan worden ingegrepen, zoo was hij met andore leden te rade gegaan om een overgangsmaatregel voor te stellen in dien zin dat de. nachtar beid alsnog tot J Januari 1905 zou worden toegelaten Daardoor zou de wet niet wor don verzwakt. De heer Artz verklaarde zich van zijn ka tholiek standpunt voor zooveel mogelijke beperking van den arbeid van vrouwen, vooral van gehuwde vrouwen in fabrieken en werkplaatsen, daargelaten dat z. i. door den arbeid, de concurrentie der vrouw het loon van den man moet dalen. Met het oog op do moraliteit en hot fami lieleven is arbeid van dc moedor buiten het gezin volstrekt to veroordcelcn. De arbeid in huis staat economisch lioogcr en vröiïi moet de wetgever niet mede werken lot heb uiteenrukken van den familieband. Toch eindigde spr. met zijn slem ann dib ontwerp niet te onthouden in hot vertrou wen echter dat zoo spoedig mogelijk ann al- len nachtarbeid voor vrouwen een einde zal wordon gemaakt. Do heer De Visser wees op do vele uitzon deringen dio de arbeidswet reeds toelaat zoowel voor nacht- als voor dagarbeid van vrouwen en verdedigdo het wetsontwerp te-, gen do bezwaren der sprekors. Spr. deed uit-' komen dat bij gebrek aan manlijke krn< n' te Huissen in Noord-Holland het bedrijf nieb' kan worden uitgeoefend, tenzij do vrouwen zich met het speten bezighouden. Met heb oog op het bedrijf is daar do nachtarbeid dringend noodzakelijk. Hij verzocht echter den Minister om, waar do arbeidswet stipt is nageleefd en het verbod niet is overtreden, geen dispensatie to verleenen, omdat daar do noodzakelijkheid iet is gebleken. Spr. zou ook wonschcn dat vasto achtereenvolgen de uren voor den nachtarbeid werden aan-4 gewezen. De heer Van der Zwaag was ook onaan genaam gostomd door dit wetsvoorstel vooral omdat het sanction neer t een wetsverkrach ting, die de Regeeringen 12 jaron lang hebbon toegelaten en ook do arbeidsinspecteurs. In plaats van dozen te ontslaan, wettigt de Minister dezen toestand. Overigons betwistte •pr. de dringende haast van dit ontwerp, dio veel verschilt van do traagheid gevolgd bU maatregelen in bet werkelyk belang der arbeiders. De nachtarbeid voor vrouwen is hoogst ongezond; achadeiyk voor het gezin en druk-4 kend voor do loonen. Spr. begreep niet hoo do vrijzinnig democraten bU monde van don heer Drucker don on wettigen toestand willen bestendigen, alleon om hot harde van plotse- lingo handhaving van het verbod te vorzachton met het vooruitzicht om na 1905 de vrystelllng nog te verlengen. Spr. doot niet moo aan dergolyke wotsovortreding en vat niet hoo do heer Artz, na zijn krachtig betoog, zulk oen draai nam, evenmin als hy kan begrypen di dankbetuiging van Christ.-IIervormdo zydo aan den Minister voor de toegelaten wets ontduiking. Wat do onzodeiykhoid bolroft, verwachtto spr juist dat dio zou Loonoraen en moest dio ovorweging voor de overzydo juist een be zwaar zUn om do wet goed te keuren, daar 1 zfi bU den leerplicht aan dit zedoiykheidsbo- zwaar zoo hechtte. Do heer Van Löben Seis zag in hot vorbocl van nachtarbeid geen bezwaar, mits hot tij delijk karakter goed wordt bekend gomaakt. De heer Talma gaf in ovorweging, de ver gunning van jaar tot jaar te verlecnon, om te voorkomen de gedachte, dat zij 3 jaren geldig zou zijn, eon indruk, dic-n het amen dement der vrijzinnig-domoornten ongetwij feld moost toweegbrongon. Overigens b<v aamde ook hij de noodzakelijkheid van den maatregel. Do Minister van liinnenlandsche Zeiken erkennende, dat in zake don vrouwenarbeid in de haringspeterijen do wet niet werd na geleefd, meende daarom te meer, dat de toestand niet mocht worden bestendigd. Do minister wees er op, dat in Engeland alles wat betrekking heeft op hot bedrijf van de vischbeworking buiten do Arbeids wet is gesteld cn zoo wensoht hij thans ten opziohte van dc haringspoterijen te doen, waarbij de arbeid van vrouwen lang zoo ge vaarlijk niet is als do nachtarbeid van vrouwelijke studenten cn onderwijzeressen. Algemeene bescherming van de pnehtrusfc zoowel voor mannen als vrouwen zou niette min in 's ministers oog zijn de triomf van een zedelijk beginsel. Bij den ODderhavigen bestuursmaatregel nu zal do vergunning aan zekeren termijn 1 gebondon worden. Togon hot amendement- Drucker had de minister geen groot bc-- zwaar, vooral met het oog op de vervanging van de Arbeidswet, zoodat het zelfs we! zou kunnen gebeuren, dat dc termijn van 1905 van belang bleek. De vrijstelling zal alleen verleend worden in die gemeenten, waar de behoefte daaraan blijkt. Na replieken betoogde do heer Hclsd ine/en, dat 't ontwerp geheel het karakter draagt van iemand die hot koude materialisme huldigt, cn dat het ontwerp volstrekt niet absoluut noodig is. Na eenig debat kwam het amendotn >nt- Drucker c. s. in stemming Het werd ver worpen mei 42 tegen 35 stemmen, waarna het ontwerp werd aangenomen met 50 togen 26 stemmen. Tegen stemden de heeren Ketelaar, Nol- ting, Pijnacker Hordijk, De Klerk, Mcl-( chore, Roessingh, Dolk, Ter Laan, Focky Willinge, Schaper, Sinitt, Hugenhóltz, Fok-' leer, Borgcsius. Marchant, Uelsdingen, Van'. Raalte, Van Kol, Den Hertog. Rink, Ter- hoy, Drucker, Smecngc, Staalman cn Van der Zwaag. Nog zijn aangenomen do wetsontwerpen tot wijziging der grens tusschen de gcmeonl-) ten Hellevoetsluis en Nicuw-Helvoet cn tua-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1