Aeademienieuws. ödol-fedwatep parfumeert den mond! BUITENLAND. Duitschland België. Qroot-Brltannlè. Portugal. Vereenigde Staten. Zuid-Afrika. Corea. Haïti. Gemengd Nieuws. Oe Bóeren-generaals. Generaal Botha heeft to Arnhem nog ge- ;segd, dat do geheelo k&s der Z.-A. Repu- bliek, zijnde 14,000 pd. st. aan geld en j'4-8,000 pd. st. aan regeeringsnoten, bij het j vertrek van president Krugor aan hem, 'generaal Botha, persoonlijk is afgedragen. Men schrijft uit Leeuwarden: Voor de ontvangst van de generaals, die Vrijdagmiddag om 12.36 hier aankomen, worden grootsche toebereidselen gemaakt. |Op liet programma staat: Ontvangst ten Gemeentehuize, samenkomst in de Groote jKerk, waarbij ds. G. II. Wagenaar zal spre- kon, en 's avonds samenkomst in do groote l'Harmoniezaal. Hot comité zal met de gene- 'raals door do stad rijden. De vereeniging TV an Oud-strijders en andere verecnigingen zullen zich met haar banieren bij do aan komst opstellen, evenzoo een talrijk Man nenkoor. Een bloemist hoeft aangeboden lplant-_ en bloemversieringen aan to bren- ,'gen, waar het comité het zal noodig vinden; een hotelhouder stelt zijn hotel belangloos ter beschikking van de generaals. Generaal De Wet heeft gemeend aan do „Ind. Beige" een tegenspraak te moeten zenden op het voorbarige bericht, dat de 'drie generaals te Berlijn ook door den Duit- echen keizer zouden ontvangen worden. Maar de Duitsche bladen, die met wel inge lichte kringen in verbinding staan, zouden •doen vermoeden, dat de Keizer de drie Zuid- afrikaansoho holden zeker in audiëntie zal ontvangen. Een der officieuze bladen schrijft ontvangst door den Ke^ '20u' ^'ntóóncn, dat de daden, dapparc ,eider8 in (!cnst ^hUii volk volbracht hebben, tot -^ genoodzaakt waren, zich in het lot te schikken de Engelscho heerschappij onbe- dongen to erkennen, in Duitschland tot in de hoogste kringen sympathie voor hen hebben vorwotven. Het feit, dat de overwinning hun ontgaan is en dat zij voortaan als on- 'dedanen van den koning van Engeland bij 'ons verschijnen, kan de hooge meening, die over hun daden bestaat, niet verzwakken." Do „Reichsbofcen" toont zich zelfs ontstemd 'over het in twijfel trokken van de ontvangst der generaals: „Waarom zou men zich in Duitschland tegenover deze dappere vaderlandlievende mannen van eer, wier oorspronkelijke krijgskunst sedert jaren door de geheele we reld bewonderd is, teruggetrokken toonen? Onzo keizer ontvangt en begroet zoo racni- gen man van beteokenis, waarom zou hij niet 'deze roemrijke mannen ontvangen, nadat hij indertijd Cecil Rhodes ontvangen had l Do ontvangst van president Kruger heeft men indertijd daarom geweigerd, omdat men voorop zette dat men gedurende den oorlog do onzijdigheid moest bewaren en men den Boeren geen hulp kon bieden. Nu is de oor log ten einde en do generaals hebben met Engeland vrede gesloten on vragen om vrij willige liefdegaven tot leniging van den vree- eelijken nood van hun volk. Zou men dit dezon mannen, die nu Engelscho onderdanen zijn evengoed, als de Indiërs, voor wie men ook indertijd inzamelingen heeft gehouden, euvel duiden?" Nauwelijks was met groote stelligheid het bericht verspreid, dat keizer Wilhelm de Boerengeneraals ontvangen wil of do „Kól- nisc.hc Zeitung" draait bij. Het „Handels blad van Antwerpen" zegt daarover het vol gende woordje: „Wilt ge een staaltje hebben van het ha- telijko clcr houding van dc Duitsohc rep tielenpors 1 Nog o-vér een drietal dagen lazen wij in de „Kölnische Zeitung" een artikel vol gal en venijn tegen do drie roemrijke Boerenge neraals, wicn het blad het euvel duidde, dat zo den rug niet hebben gekeerd aan don eerbicdiwaardigen president Kruger, wic:iS edelheid van karakter ©n grootheid, wiens zielenadel des te meer uitschitteren, naar mate kruipdioren en slangen met gif naar hem spuwen. Zoo deed do „Kölnische Zeitung" en ze liet de Boerengeneraals verstaan, dat het Duitscho volk voor de eer van hun bezoek beclankto, on eindelijk vroeg, van do Boe ren nu eens verlost te zijn; dab heb werk ge noog met zijn eigen zaken had en verlangde gerust gelaten to worden. Dczo verklaringen waren de loochening dor waarheid, want indien ergens den Boe rengeneraals een triomfantelijke ontvangst waoht, dan is 't wol in Duitschland. Wat is er nu gebeurd in hoogerc Duitsche kringen 1 Heeft men daar gezien dat eon af wijzing dor generaals zooals destijds Kru ger word afgewezen, op dc bevolking een nog slechteron indruk zou gemaakt hebben, vooral nu do generaals niet komen om een politieke agitatiercis t-o maken, zooals dc „Kölnische" schreef, doch onkel om de smee- kendo hand uit te steken voor duizenden en duizenden ten onder gebrachte landge- mooten Stellig is heb dat, van hooger hand, een order woord moet gegeven zijn, want dozen morgen verandert dc „Kölnische" totaal van toon enwekt heel do Duitscho be volking op, om do drie beroemde voldhee- ron to ontvangen, zooals heidon van hun slag heb verdienen Dio ommekeer van hot Keltische blad is onkel hot gevolg van den ommekeer aan het hof, waar, uit redenen, dio nog niet uitge legd kunnen worden, maar dio stellig hun doel moeben hebben, dc Duitsche keizer ge neigd is do drie generaals te ontvangen. En dan keert do reptielonpofs onmiddel lijk om, zoo glad als een handschoen. Do woolmakors van gisteren zijn plots wijze en verstandige mannen goworden en men be grijpt, zegt de „Kölnische", hoezeer keizer Wilhelm, do vorst eener militaire natie, er aan houden moet, persoonlijk do mannen to leeren kennen, die onder do moeilijkste omstandigheden on zonder eigenlijk be roepssoldaten te zijn, jarenlang oen welin gelicht Europeesch leger schaakmat wisten te zetten en enkel wegens den honger van yxouwon cn kinderen den strijd opgaven." Do „Times" is bij voorbaat al grimïnig, dat de generaais door den Koizor ontvangen zullen worden en betreurt in een hoofdar tikel, dat De Web in zijn telegram aan de „Ind. Beige" alleen van „voorbarig" ge sproken heeft hetgeen trouwens uit bo venstaande wel blijkt nog zoo voorbarig niet te zijn geweest. Het blad verzekert nog eens dat men in Engeland gaarne bereid is om het verzoek dor Boerengeneraals zoo mild mogelijk te beantwoorden vooral als het ook do En gel sch© slachtoffers van den oorlog inbe- grijpt. Het Engelscho volk zal geen gelden bijdra gen tot het Boeren fonds, wanneer hot blijkt, dat do generaals in het geheim een poKtie- ken veldtocht tegen Engeland willen voe ren, om op die wijze de inlijving van de Boeren staten weer ongedaan te maken. Het Engelscho volk zou in dit geval zeker wei nig bijdragen cn de regeering zou trouwens maatregelen nomen om zulk een campagne togen te gaan. De „Globe" zegt, dat indien de generaals hot gehoor hebben aangevraagd, het verzoek afgewezen moot worden. Heeft daarentegen bij den Keizer de wensch bestaan om do generaals in gehoor to ontvangen, dan be hoort de uitnoodiging terstond ingetrokken te worden. Het gehoor mag in geen geval doorgaan, zegt de „Globe"; de En gelachen zouden hot als een onvriendelijkheid cn een gevaar voor do goede betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland opvatten. postïca^gör leiden. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat van af heden de nieuwe dienstlijsten ver krijgbaar zijn bij do firma A. W. SIJT- HOFF, Doezastraat, a 10 Gts. per ex. Die lijsten vermelden alle bijzonderheden den localen postdienst betreffende, die voor het publiek van eenig belang kunnen geacht worden. De tijdstippen van ter-post-bezor- ging der correspondentie voor het binnen land; de vertrekdagen naar Nederl.-Oost- en West-Indië, zoomede die naar do Europee- sche rijken en do voornaamste Overzcescho landen. De Directeur, Leiden, 1 October 1902. A. L. NAGEL. L e i d o n. Geslaagd is voor het candi- daats-examen in do geneeskur.de de heer W. H. Borgerhoff Mulder. RECLAMES, h 40 Cents per regel. 9339 2 Gemeenteraad van Ondskoorn. Afwezig dc heer Yan Vliet. Na opening der vergadering en lezing der notulen, die worden goedgekeurd, geschiedt mededecling van dc goedkeuring der veror dening betreffende de belooning voor het her- halingsonderwijs. Wordt aangeboden de gemeente-begrooting dienst 1902, die evenals de begrooting van het Algemeen Armbestuur van dat dienst jaar op voorstel van den voorzitter wordt gesteld in handen der financieele commissie, met verzoek daaromtrent rapport te willen uitbrengen. Komt in behandeling een concept-verorde ning op het heffen van schoolgeld voor her hal ingsondorwijs. Nadat ecnige inlichtingen den heer Yan Voorthuyscn zijn verstrekt, wordt de veror den iutg op de heffing, alsmede die op do in vordering vastgesteld. Vervolgens gaat de vergadering over in een geheime zitting ter behandeling van eeni- go reclames hoofdelijken omslag. De erfenis van Piefer Teyler van der Hulst. Do correspondent te Haarlem van het „Hbl." werd gisteren een stuk voorgelegd, waaruit naar do meening van hen, dio thans de geldigheid van Teyler's Testament opnieuw betwistten, zou kunnen worden af geleid, dat er omtrent Teyler's geboorte en afstamming een nog niet onbraadeeld ge heim bestaat. In een extract van een codicil van 17 Juni 1776, door v. d. Hulst goteokend en nagolaten, staat o. a. het volgende: Eor- sbelijk zijn aan des Heers Testateurs nagote Vrienden van Moederszijde binnen dezo stad vigeeronde, en welke op zijn Heers Testa teurs overlijden daartoe gerechtigd zouden zijn, besproken do som van Honderd Dui zend Gulden eerst te voldoen onder zooda nige expresse conditiën als bij hetzelfde Testament staat gecopièerd dan alle Intres- sen van do Friesche, Fransohe, en Amcri- kaansohe Effeoben van moederszijde. Zoo dra de vier kisten welke niet anders dan over honderd jaar geopend mogen worden en die met mijn eigen zegels zijn verzegeld, bij welks openmaking ik tegenwoordig zal zijn, welke kisten in mijn eigen huis in de Damstraat bewaard zullen blijven, alwaax mijn geslachtsnaam en afstamming in wordt bow aard, moeten alle vrienden zich voor dien tijd aanmelden volgens het versterf recht binnen deze stad vigeoronde, daarna zal den inhoud gedeeld worden aan de naas te vrienden, waarna een iedei} zioh zal ver blijden en voor welke ontvangsten ioder een notariëele acte moet kwiteeren." De opperpresident van West-Pruisen, von Gossler, minister van staat, is overleden. Gossler, die den 13den April 1838 te Naumburg uit een aanzienlijke ambtenaare familie geboren was, werd in 1865, na do voltooiing van zijn studiën, landraad in het district Darkahmen; in 1874 ging hij ovor naar het departement van binnenlandscho zaken, enkele jaren later kreeg hij een aan stelling tot Oberverwaltungs-gorichtsrat, om reeds een jaar daarna (1879) tot ondersecre taris bij het ministerie yan onderwijs te worden benoemd. In Februari van datzelfde jaar word vop Gossler gekozen tot voorzitter van den Rijksdag, en den löden Juli 1881 werd hij, als opvolger van von Puttkamer, die naar binnenlandscho zaken overging, Pruisisch minister van onderwijs. Von Gossler had zich als president van don Rijksdag popu lair gemaakt, en ook als minister had hij niet te Hagen over gebrek medewer king van verschillende zijden, hoewel hij als strong-conse rvatiof to boek stond. Voor de universiteiten heeft hij veel gedaan; opzien wekte o. a. de rede, die hij in 1883 in het Huis van Afgevaardigden hield tegen do be. lemmering van het wetenschappelijk onder zoek, naar aanleiding van de anti vivisectie- beweging. Hij liet rich ook veel gelegen lig gen aan het volksonderwijs, en onder zijn bewind zijn verscheiden nieuwe museums: voor kunstnijverheid, land- en volkenkunde, muziek enz. tot stand gekomen. Von Goss ler bleef bijna 10 jaar minister: tot 12 Maart 1891. Naar de „National-Ztg." meldt, heb ben een aantal groote handelsfirma's in Noord- en Weefc-Duitschland aan do Neder- landsohe kamera van koophandel, die do oprichting van een Duitsch-Nederlandsoho postunie voorstaan. _een fpgdschpjjv^n, go. richt, waari* naar worelt aanbevolen, voor- al iiaro aandacht te sohenken aan dc rego- ling van het fcelephoon-verkeer tusschen Ne derland en Duitschland. In Neder Land is hot tarief voor een gesprek, zelfs op den kortsten afstand van do grens, 2 mk. 50 pf., terwijl een in Duitschland gevoerd gesprek maar 50 pfennige kost. Toen de firma's bij de Duitsche post haar beklag deden, kregen zij ten antwoord dat van Duitschen kant de tarieven maar een dorde of een vierde (van het gewone tarief) bedroegen, terwijl Nederland voor heb verkeer met Duitsch land hot hoogste tarief toepaste. Daarom wenschen de opstellers van heb rondschrij ven dat men in de eerste plaats moeite zal doen, dat de Nederlandsche posterijen in dit opzicht het verkeer tusschen beide lan den gemakkelijker maken. .Wijlen de Koningin van België moet als musicienne zeer hoog hebbon gestaan. Zij was bovendien een getrouwe bezoekster der premières in de Monnaie en der Conser- vaboire-conoerten en toen do bronchitis haar noodzaakte haar kamer te houden, volgde zij dio uitvoering door do belephoon. Bij oonoorten aan het hof werkte do Ko ningin vaak als pianiste en harpiste mede. Haar talent wordt zeer geroemd, vooral haar vertolking der Duitsche meesters. Ernest Reyer heeft haar in een feuilleton van de „Débats" indertijd met groote waar- deering herdacht. Do Koningin was ook componiste en werk te aan een opera, waarvan in zeer intiemon kring wel eens fragmenten zijn uitgevoerd. Op haar ziekbed liet zij zich nog herhaal delijk ieta voorspelen door kunstenaars, die zich te Spa bevonden. Heb „Handelsblad van Antwerpen" schrijft: „Men h,eeft gezegd dat de Koning voor 2 mililioon 100,000 fr. do gebouwen heeft ge kocht van het,Hotel de Belle Vuo. Dazo aankoop, gevoegd bij dio, welken de Koning vroeger reeds had gedaan van oen deel dor gronden langsheen don Berg von 't Hof, maakt van Z. M. den groot-sten grondeigenaar van Brussel. De stad alleen overtreft hom nog door do kadastrale uitgebreidheid van haar eigen dommen. Wat do koninklijke koopor denkt op te richten ter plaatse van het Hotel de Bolle Vuo, dat is neg een geheim voor het pu bliek, een open veld voor veronderstel lingen. Do eenen zoggen dat de Koning eenen vleugel bij zijn paleis zal bouwen, 't welk al dus heel do lengte van do plaats zou be slaan. Maar het paleis is in zijn tegenwoordige afmetingen reeds broed, to breed zelfs voor zijn 'ddopto; men zou hot nog leelijkor ma ken door aan den eenen kant den banalcn gevel te vorlcragen. Volgens andoren zouden de gebouwen van het Hotel do Belle Vue, ten minste gedeel telijk, bewaard worden. Gescheiden van hob paleis door een lusthof, zouden zij worden ingericht om er al do diensten in te vesti gen van het Oongobeetuur; 'bzou in een woord de zetel zijn van wat men hier het zwarte ministerie noemt." Volgens do „Daily Mail" heeft generaal Ben Viljoen, Zaterdag in Engeland aangekomen, aan een verslaggever gezegd, dat hy geen plan had naar Nederland to gaan. Hy wil in Engeland blijven on daar lezingen houden ten bate van zyn eigen book over den oorlog Vorder boot het, dat generaal Viljoen het op treden van de drie generaals in Nederland afkeurt, maar evenzeer sommige tactlooze en vorbilterendo handelingen van Engeland Inde nieuwe republioken na den vrede; daardoor wordt een oplossing van de moeilijkheden in gevaar gebracht. Niettemin moet hy volgens een telegram uit Londen aan de Frank f. Ztg." Maandag avond toch naar ons land zyn vertrokken om een bezoek te brengen aan zjjn zieke vrouw, die hy sedert de inneming van Pretoria niet meer gezien had. Donderdag zou do generaal naar Engeland terugkeeren om de noodige regelingen to treffen voor de uitgave van zjjn boek over den oorlog en schikkingen te treffen over zyn te houden lezingen. Over hot boek van generaal Viljoen ver neemt men nader dat het in hoofdzaak zjjn avonturen te volde zal bevatten, terwijl éón hoofdstuk gewijd zal zijn aan de oorzaken van den oorlog; van het werk zal een Hol- landsche, Duitsche, Engelscho en Fransche uitgave hot licht zien. Genoraal-mijoor French is bevorderd tot luitenant-generaal. De Ounard-maatschappij heeft een schrijven gericht aan haar aandeelhouders, waarin worden medegedeeld de voorwaar den der overeenkomst ten opzichte van do voorgestelde regecringssubsidie van 150,000 pd. st. jaarlijks. De maatschappij moet twee groot© snelloopende stoombooten voor de Atlantische vrachtvaart bouwen; do over eenkomst blijft in kracht gedurende 20 jaren na de voltooiing van de tweede boot. Do maatschappij moet een Engclsche onderne ming blijven en verbindt zioh, de vrachten niet zonder noodzaak te verhoogon. Gisteren is tot Lord Mayor van de City van Londen gekozen Sir Marcus Sa muel, in de plaats van Sir J. Dimsdale. Sir Marcus Samuel is de tweede Joodsche lord-mayor sedert 1897, in welk jaar sir George Fandel Phillips lord mayor was. Sir Marcus is een der Londensche vertegenwoordigers van den handel met Japan; in 1892 vestigde hy bovendien de Shelltransport-maatscbappy die in 38 tankschepen Russische petroleum naar Achter-Indië en Oost-Aziö en van daar zyde, thoo en andere Indische producten te ruggebracht. In het koninklijk palois te Cintra, waar het Portugeescho hof don zoibsï- pleegt, door te brengen, is in ecu cier kamers een onbe- -ktfflde man aangetroffen, die terstond in arrest is genomen. De politie bewaart het stilzwijgen over de zaak, maar er is toch uitgelekt, dat de aangehoudene een Framsch- man is, die, naar men verzekert, in verbin ding staat met enkele anarchisten, die Lis sabon onder zijn inwoners telt. Het geval heeft groote opschudding ver wekt onder do talrijke bezoekers, die op 't oogenblik in do Portugeesche zomerresiden tie vertoeven. Do „Daily Mail" vexneemt uit Nicuw- York, dat do toestand van president Roo sevelt zorg wekt, ondanks de geruststellen- do berichten van zijn dokter. In elk geval zal het herstel langzaam gaan. De dryvende Amerikaanscho tentoonstel ling, eenige jaren geleden ontworpen door Austin, het hoofd van het bureau voer statis tiek to Washington, gaat den löden Nov. a. s. met het stoomschip „Oregon" in zee naar verschillende havens van Japan, China, Indiö, Afrika en Australië. In elk daarvan zal zy eenige dagen vertoeven, om den 12den Mei 1903 te Seattle terug te keeren. De Kaapsche Regeering heeft besloten voor een millioen pond sterling rollend spoorwogmateriaal aan to koopen en 140,000 pd, st. te besteden voor de uitbrei ding en do verbetering van het Kaapschc station. Lord Milner'8 jongste reis door Weste lijk Transvaal heeft volgons Reuter zeer gunsbige resultaten gehad. Milner sprak niet alleen mot dc ambte naren, maar ook met do bewoners, luisterde naar hun klachten en besprak de toekomst met hen. Eerst gebruikte hij een tolk, later sprak hij meestal Hollandsch met do Boeren. De klachten waren steeds van donzelfden aard. Zij betroffen gebrek aan o-sscn, heb vraagstuk van de schadevergoeding en wan neer deze zou worden uitgekeerd en het ge brek aan bouwmaterialen. Over heb alge meen bleken de Boeren zioh neder to leg gen bij den bestaan den toestand en genei gd te zijn bun best to doen voor den voorspoed van het land. Een van de meest kenmerkende wenschen der Boeren noemt Router's correspondent het verlangen naar onderwijs. Do kinderen, welke in do scholen in do kampen zijn ge weest, willen gaarno weder naar school cn dc ouders stollen blijkbaar het onderwijs op hoogen. prijs. Ds correspondent van de „Figaro" te Londen meldt uit officieuze bron, dat hot Engelscho gouvernement by de opening van het Parlement zyn financieele ontwerpen ten opzichte van Transvaal bekend zal maken. Men zal bestaande nyverheidsinstellingen met 10 pCt. belasten on een aanzieniyke in haar hoogte van bedrag nog niet vastgestelde leening uitgeven, onder waarborg van het Britscho ryk, maar ton laste van de koloniën. In het Kaapsche Parlement lieoft do oud minister Sauer gewezen op het onrechtvaar dige der zware boeten, welke de krygsradon aan tal van Afrikaandors ter zako van rebellie hebbon opgelegd en wolko de ryksscbatklst zich ten eigen bate heeft toegeöigond. Volgens spr. komen die gelden in elk geval rechtens aan de Kaapkolonie toe en daarom diondehy een motie in, de ryksschatkist uitnoodigond om die terug te geven aan de kolonie. De eerste minister sir Gordon Sprigg steunde die motie, ofschoon hy niet verwachtte dat Engeland aan die uitnoodiging zal gevolg geven, hoezeer het daartoe ook verplicht is. De motie word daarop aangenomen. Twee Japansche handels commissarissen hebbon een rondreis van vier maanden door Zuid Afrika gedaan, om zich te vergewissen van de mogelijkheid om Japansche goederen, zooals lichte meubelen, weelde artikelen on zyden 6toffen, daar af te zetten. Zjj hebben daarover een gunstig rapport uitgebracht Als een nieuw bewijs voor de stemming, die op het oogenblik ondor do Afrikaanders in de Kaapkolonie heerscht, kan dienen, dat een der predikanten is genoodzaakt geworden zyn ambt neer te leggen wegens hot houden van een preek over het onderwerp „Vreost God, eert don Koning l" Het Kaapsche Parlementslid dr. To Wa ter ie In de vestibulo van het Parlementsge bouw door een boroerte getroffen. Do cone helft van zyn lichaam is verlamd. Eon ambtelijk telegram dat gisterochtend op hot Koroaanscho gezantschap te Berlijn is ontvangen, logenstraft het berioht van de „Figaro" dat de keizer van Korea over leden zou zijn. Integendeel, hij is zoo gezond als een visch, en in bet geheele land heerscht rust. Blijkens berichten, door do Duitscho „Panc ther" gisteren to Kingston op Jamaica ge< bracht, duurt do burgeroorlog op Haïti on- verminderd voort. Donderdag hel ben de troepen van do voorloopige regcering, onder1, generaal Alexis Nord, te Limbi een ernrti- ge nederlaag toegebracht aan de revolutio nairen pn dio stad, zonder veel tegenstand te ondervinden, bezet. Generaal Jean Ju- mcau, aanvoerder van de insurgenten, zou gesneuveld zijn. De „Panther" gaat ove? Trinidad naar Venezuela. Een po8tcuriosum. - Aan hefc adres van een der ingezetenen van Doetinchom werd den 18den December 1897 vaD Katwyk aan Zee een briefkaart verzonden, die eerst Zaterdag 27 September 1902, das na 5 jaar onderweg te zyn geweest, aan het bestemde adres aankwam. Tot overmaat van ramp werd voor die kaart, die in gesloten enveloppe werd over handigd, 7l/i cents port gevordord, want hoe wel do kaart voldoende gefrankeerd scheen, waren de postzegels in dien tyd veranderd, zoodat de oude niet meer geldig waren. Gisteravond om halfnegen is er brand uitgebroken in een pand op do Oudegraokb to Alkmaar, waarin Jb. do Jong een winkel in rijwielen hield en daar aan ook herstellingen verricht©. Om acht uren had hij het huis verlaten en een half uur later stond het in volle vlam. Huis en inboedel verbrandden goheel. Dank zij het krachtig optreden der brandweer bleven da belendende perceelen gespaard. Alles is ver zekerd. Een humoristisch deserteur., Dezer dagen wist een soldaat van het 8ste regiment infanterie to Deventer, die we gens slecht gedrag gedetacheerd zou worden bij do klasse van discipline, aan zijn gelei der te ontsnappen. Hij heeft nu aan een kennis uit Brussel een prentbriefkaart ge zonden, waarop stond: „...Ik ben zo aar dig ontsnapt, adieu 1" Te Stadskanaal is gisternacht een vrouw vermoord; haar hals is afgesne den. Do vermoedelijke dader, W., is gearrco* teerd. Men meldt uit Tilburg aan de „N. R. C.": Met het geneeskundig onderzoek van het lijk van vrouw v. O. is gebleken, dat zij aan inwendige verbloeding overleden is,; veroorzaakt door hevig slaan of schoppen. De verdachte, de echtgenoot der vrouw, blijft bot dusver hardnekkig allo schuld ontken nen. Ook gisteren bij zijn confrontatie met het lijk, in tegenwoordigheid van de justitie uit Breda, bleef hij onbewogen Daar vrouw v., O. bovenmatig aan drank verslaafd was meermalen lag zij dronken aan den weg of kwam dagen achtereen niet in haar woning en ook haar man misbruik maakt van sterken drank, vermoedt men, dat haar mis handeling ineen huiselijken twist heeft plaats gehad. Kapitein Wells, het hoofd van de Londensche brandweer, heeft een aantal voorstellen bij den Londenschen graaf- schapsraad ingediend om de inrichting van de brandweer, dio in den laatsten tijd ge brekkig is gebleken, te verbet-eren. Hij wil' een afzonderlijke brandweer in de City in richten, met een eigen station en een hoofd officier (te benoemen uit leger of vloot, liefst uit de vloot). Verder wil Wells het aanbal man schappen van de geheele brand weer uitbreiden en nog een drijvende brand spuit hebben. Voor 26 September waren de choleracijfers voor Egypte: Voor Kaïro 3 doodon op 4 nieuwe gevallen, voor de ovorigo districten 386 doodon op 422 nieuwa gevallen; voor 27 September te Kairo 3 doo don, 5 nieuwe gevallen, to Alexandria 17. doodon, 35 nieuwe gevallen, in do overige districten 474 dooden en 461 nieuwe ge vallen. Voor do afgeloopen.week bedraagt de sta tistiek 4421 nieuwe gevallen en 3902 sterf gevallen, voor do vorige week bedroeg ze 6587 en 5983. De riekte is f-an het afnemen. De misdaad .te Bologna wordt met den dag gruwelijker. Het is nu, naar gemeld wordt, uitgemaakt dat gravin Bon- martino zelve den sleutel van üaar mans ka mer aan de naaister Bonetti, daartoe opzet telijk naar Venetië overgekomen, ter hand heeft gesteld, zoodat de moord op den graaf ondergestoken werk was tusschen de twee vrouwen en den broeder (halven broeder of stiefbroeder?) der gravin Tullio Murri, wel ke laatste door dr. Naldi en misschien ande ren geholpen werd. In de villa eener pupil van Tullio te Rimini rijn de bebloede kleede ren gevonden, door don moordenaar en zijn helper bij 't plegen van den moord gedragen. Do gravin, zoo verneemt men verder, heeft in do zaak dezelfde rol gespeeld als Clytemnestva weleer. Zij is een dertigtal ja^ ren oud, slank* van middelbare grootte en heeft groote betooverende zwarte oogen in een andera koud gelaat. In de hoogste krin gen van Bologna verkeerende, gedroeg zij zich in 't geheim op een wijze, welke haar echtge noot noopte gescheiden van haar te leven, tot do aartsbisschop van Bologna en andere vrienden een maand of drie geleden een ver zoening bewerkten. Eenige dagen later reeds^ betrapto echter de graaf rijn vrouw op iets,-f dat hem deed besluiten haar voorgoed to verlaten. Ter wille van zijn twee kinderen hield hij de zaak stil. Naar 't schijnt was do kamer naast dio waarin hij den dood vond, door do gravir ten 1 fhocve van haar uitspattingen gehuurd. Do arrestatie van Tullio Murri wordt be vestigd. In hefc eerste verhoor, dat hij heeft ondergaan, heeft hij verklaard, dat hij zijaÈ. zwager in wettige zelfverdediging heeft ge dood. Men vertelt te Bologna, dat zijn zuster,4 gravin Bonmartini, zich een paar dagen voor* haar gevangenneming van kant wildo ma ken, maar daarin door haar oom verhin derd werd.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 6