Uit da „Staatscourant," Aeademienieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws. pen jaar f 2351.23. Bovendien was nog bifde Associatie-Cassa beschikbaar f 1500, zoodat do ontvangsten totaal bedroegen f 3851.23. Aan contributie van leden en begunstigers Ï6 ontvangen 273.10 van 140 leden, dit is dus gemiddeld 2 per lid en begunstiger; er zijn echter leden, die veel meer, anderen die veel minder dan f 2 betalen. De voornaamste inkomsten bestonden uit giften <u schenkingen. Den 3den Febr. bijv. werd het bestu ïr ver rast met een gift van f 500, van een der leden. Den volgenden dag werd van een begunsti ger f 40 ontvangen en in Maart van dit jaar kwam een gift in van 3000 van een der le den. De penningmeester deelde verder mede, dat twee overeenkomsten zijn gesloten met de drukkerij „Vrede", te Blarieum. Volgens de eersto. staat Vrede" haar drukkerij in grondbezit aan „Gemeenschappelijk Grond bezit*'. af voor de som van f 1500; bij de twee de ovoreenkoinst wordt die grond en drukke rij aan „Vrede" in bruikleen afgestaan tot Juli 1903, onder voorwaarde, dat, indien de genoemde som van lóOO "óór dien datum aan „Gemeenschappelijk Grondbezit" wordt teruggegeven, de termijn van bruikleen tot 1 October 1930 wordt verlengd. Verder werd ter tennis der leden gebracht, dat met be langhebbenden onderhandelingen worden ge voerd, om de kolouie Walden in de vereeni- ging „Gemeenschappelijk Grondbezit" te brengen; dr. Van Eden voegde, naar aanlei ding van een opmerking van een der leden, dat het vvenschelijk zou wezen, eep kolonie op de Frieschc klei te stichten, daaraan toe, dat er plannen bestaan voor een nieuwe ves tiging op beteren grond dan een der andere koloniën. Aangenomen werd het voorstel van 't be stuur, om het aantal leden van bet hoofdbe stuur op zeven t>e brengen. Het stoomschip „Bürgermeister" (thuis reis) vertrok 19 Sept. van Lissabon; de „Koningin-Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Sept. Perim de„Merapi", van Rotterdam naar Java, passeerde 20 Sept. des middags kaap del Armide Myrmidon" arriveerde 16 Sept. van Amsterdam en Liver pool te Batavia do „Pr&sidont" (thuisreis) vertrok 19 Sept. van Beirade „Bundesrath" (uitreis) vertrok 19 Sept. van Tanger; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Sept. Gibraltar; de „Prins Willem V" vertrok 20 Sept. van Nieuw-York naar West Indiö; de „Rotterdam" arriveerde 20 Sept, van Rotterdam te Nieuw- York; de „Soest'tyk," van Newport News naar Amsterdam, passeerdo 20 Sept. Lizard; de „Telamon," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Sept. te Suez; do „Rijnland" ver trok 20 Sept. van Amstordam naar Buenos- Ayres. Oogstgeost. Woensdag 24 dezer 's middags van óón uur tot halftwee zal or ton gemeento- hulze gelegenheid bestaan tot kostelooze vaccinatie. Utynsburg. Morgen, 28 September, zal langs de huizon der ingezetenen een collecte gehouden worden voor de weduwen en weezen der gevallen slachtoffers In den strijd voor vryheid on recht; der weduwen en weezen van onze stambroeders in Zuid-Afrika. Be opbrengst dezer collecte en die in omliggende gemeenten gehoudon, zal den Boeren-gcneraals ter hand worden gesteld by hun komst ln Lelden. Opl Ingezetenen, getoond nu door diep in do beurs te tasten, dat ook Rjjnsburg zich éón gevoelt met de edele stryders van Transvaal en Oranje-Yrystaat, dat ook Ryns- burg wil helpen om het Hollandsch ras in Zuid-Afrika te doen blyven bestaan. NV nssenuur. De Raad dezer gemeente zal Woensdag a.a des voormiddags te elf uren vorgadorein. Aan de orde zullen worden go- stold de onderwerpen, welke i do vorige vorgadering zijn aangehouden, n 1. do on- dorhandsohe verkoop van een gedeelte van den voormaligen buurweg en do salaris regeling dor onderwijzers. Over de aanstel ling van een onderwijzeres aan de openbare school in de kom zal opnieuw worden ge stemd. Gistermiddag werd do politic door een wielrijder verwittigd, dat op do Sohelpwci oen riet-sohelf in brand stond. Behalve do rietschelf brandden ook nog twee hooi- scholven af. Door de brandende hoop en zooveel moge lijk met zand to bedokkon mooht het eonigen brandweermannen gelukken een vierde riet schelf te behouden. Natuurlijk werd onder zoek gedaan naar de oorzaak van dit brandje. Spoedig waron de daders ge vonden en het bleek, dat van boos opzet vol strekt geen sprake was. Een paar kleine jongens, waarvan do één een doosje lucifers had weten te bemachtigen om hun sigaret ten aan te stoken, kregen liet in het hoofd om een kikker te verbranden. Een brandend papier word weggeworpen en uit kwam in aanraking met het riet. Schreiende van schrik waren ze toen heengoloopcn. "YVoubrugge. De gemeente-begrooting voor 1908 bedraagt aan Inkomsten en uitgaven, elk f 14,239.12s. Kon. besluiten. Benoemd bij den waarborg en do belasting dor gouden en zil veren werken tot controleur to Utrecht M. P. S. Popi controleur te Leeuwarden; te Rotterdam G. J. Andreao, controleur te '8-Hertogcnboach. Met ingang van 1 October, opnieuw be noemd tot schoolopziener in het arrondisse ment Purmorend, H. J. Calkoen to Edam, «•n, met ingang van 26 October, tot schoolop ziener in het arrondissement Oss, W. H. Remmen, te Megen. Aan P. R. Dingemans van de Kasteele, op zijn verzoek, met ingang van 1 November e.k oei vol ontslag verleend als burgemees- Ier der gemeente 's-Gr ivcnzande. De ministers van justitie, oorlog en wa terstaat verleenen deze week geen audiëntie. KECLAMLsi k 40 Cents per regel. 9041 2 Odol>Mondwaiep verwijdert den onaangenamen smaakl De Boeren-generaaüs. Tijdens de vergadering van het Brussel. scho collogë van schepenen zijn Zaterdag de heeren Reinhart, Delpire en d'Artois, le- dén van het Boeren comité, ontvangen, om met do overheid te onderhandelen over do ontvangst der generaals, welke dien dag moest plaats hebben. Na c-en korte bespreking werd geoordeeld dat die botooging op dit oogenblik niet ge past. zou zijn en de loden van het Boeren. comité hebben onmiddellijk besloten, den generaals te verzoeken hun bezoek in Brus sel te verdagen tot na de begrafenis der Koningin. Dientengevolge werd de reis der Boeren generaals naar Brussel voor onbepaalden tijd uitgesteld. Do generaals vertrokken Zaterdagavond om 7 uur van Antwerpen naar 's-Gravcn- hage. Zij bezochten eerst nog de haven en brach ten een bezoek aan den Zoölogischen tuin. Zaterdagmorgen bracht De Wet een be zoek aan den wolbekenden beeldhouwer Franz Joris, waar hij een uur doorbracht voor hot maken van zijn buste. De Boerengeneraals ontmoetten overal een sympathieke ontvangst. In de „Harmonie" aldaar, hebben do ge neraals in bun toespraken zich bepaald tot wat zij reeds to Amsterdam hebben gezegd. Zij betuigden dank voor do betoonde sym pathie, den ontvangen steun en riepen ver dere liulp in, vooral voor het behoud van hun (aal. Omtrent do bijzonder geestdriftige ont vangst, aan generaal Do Wet bereid, meldt het „Handelsblad van Antwerpen" het vol gende: „Daar trad De Wot op de estrade. Er ging als een eleobrische schok door do wijde zaal; het was alsof die duizenden plots als door ééne enkele gedachte waren bezield, als door één onkel gevool waren gedreven. „Onder, boven, op zij, dames en heeren, arm en rijk, het vloog alles recht en daar begon een ovatie, zooals nooit of nooit het volk van Antwerpen er bracht aan een men ach. „Men zag nog enkel het gezwaai van hoeden on zakdoeken, men hoorde maar één kreet, maar één juichtoon. „Als een storm, als een orkaan was het; hot duurde volle 6 minuten; aan zijn voeten legden do comiteitsloden reusachtige pal men neer, maar wat daar uit do ziel der menigte den grooton held tegengalrndo, dat konden geen duizenden palmen vertolken. „Dat was iets wat niemand, niemand, niemand kan weergeven en dat ten slotte zioh uitdrukte in een eindeloos, donderend, hip l hipl hoera! „Neen, voor zulk een vuur had hij nooit gestaan, do koene Do Wet. „Dat is een stond, die geen dor duizen den aanwezigen ooit van zijn leven zal ver goten." De heeren Do Wet- en De la Rey zijn Za terdagavond met hun families uit Ant werpen in het hotel „Den Ouden Doelen," to 's-Gravenhage teruggekeerd. Generaal Botha is van Antwerpen naar Brussel doorgereisd. Aan de provinciale hoofdsteden in Ne derland zal nu spoedig een bezoek door do generaals gebracht worden. In het laatst dezer week verwacht men hen to Dordrecht. Zij worden, naar do „D. O." vermeldt, in de Groobo Kerk ontvangen, waar de be kende predikant do heer Broekhuijzon hen zal toespreken. Het a-oappella-koor luistert do ontvangst op. De opbrengst der plaat sen in dc kerk komt ten bate der weduwen en weezen in do Republieken. De Boeren generaals De Wet en De la Rey voltrokken hedenochtend 10.14 per Hollandsche spoor naar Rotterdam, waarheen Botha zich van uit Brussel reeds had begeven. Men sein-t ons uit Rotterdam: Bij het bezoek der Booren-generaals alhier werd een rijtoer door de stad gemaakt. Een bezoek werd gebracht aan eonige scholen. De lunch werd gebruikt op het Parkterras en het diner zal in den Dooie plaats hebben. Alles geschiedde volgens programma. Er heerscht veel geestdrift. Er hadden geen incidenten plaats. Do Wet gevoelt zich onwel. (Tweede Tel.) In do hoogoro burger school aan het Van-Alkomade-plein gevoel de Do Wet zioh zóó onwel dat hij den tocht niet vorder mee kon maken. De politie stelde om half vier een gesloten rijtuig ter beschikking, waarmee De Wet naar het station reed om naar Den Haag te rug te keeren. Voetbal. Gisteren speelde op het terrein der Yoorschotcnsohe Voetbal vereen. „Beren- stoyn" do Leidsohe Atihletiek Vereoniging „Do Sportman" tegen eerstgenoemde ver- eeniging. „Sportman" doelpuntte het eerst, doch ai spoedig maakt „Berensteyn" gelijk en jaagt den bal driemalen door de palen. Als „half-time" wordt gefloten is de stand 31 in „Sportman" 's nadeel. Na de rust werd door geen der partijen meer gedoel punt, ofschoon de bal meermalen vlak langs „Berensteyn" 's doet schoot, zoodat 'teindo kwam met een overwinning van „Beren steyn" van 31 goals. Deze nederlaag van „Sportman" is vrijwel te danken aan het medespelen bij „Berensteyn" van vier spe lers van „Ajax I" en aan de ongeoefendheid der Sportlui, waarvan verscheidene voor 't eerst van dit seizoen den bal zagen, ter wijl zij een vijftal hunner beste spelers misten. Waarlijk een vrij goed begin dus. Sportj as. Leiden. Woensdag 1 October, des na middags twee uren, zal dr. J. E. Heeree, benoemd tot hoogleeraar bij de faculteit van lettoren en wijsbegeerte, en Woensdag 8 October des namiddags te twee uren, zal dr. P. Zeeman Gzn., benoemd tot hoog leeraar bij de faculteit van wis- en natuur kunde. het ambt aanvaarden met het hou den eener redevoering in hot groot audi torium van het academiegebouw. Geslaagd is voor het candidaats-examen in do rechten de heer M. A. G. Harthoorn. Baroepswet. De Rogeering heeft ln overleg met de com- missie van voorbereiding een reeks wyzi- gingen van redactlonoelen en ondergeschikten aard voorgesteld. Het nieuwe Kamerlid Bijleveld werd in 1818 te Utrecht geboren, was van 18731885 hoofd eener school te Rotterdam cn na dien directeur dor Gereformeerde Kweekschool te Amsterdam, in welke be trekking hij thans nog werkzaam is. De heer Bijleveld heeft jaarlijks zitting in de examen-commissie voor de hoofdakte, en is sedert 8 jaren lid van de plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs te Amstordam. Als voorstander van dc Vrije School heeft hij deelgenomen aan liet vo lk spetiti on ne men t in do dagen van de Schoolwet-Kap- peyne in 1878 en aan do oprichting der Ver eoniging „De Unie, een school met den Bijbel". Vervolg van de Sde pagina.) BRUSSEL, 21 Sept. (S. O.) De gravin Lonyay woonde hedenmorgen om tien uren de mis bij, die zij liet opdragen in de St.- Jacqueskerk. Bij het verlaten van het kerk gebouw word de prinses eerbiedig door de menigte gegroet. Er had geen enkele ma nifestatie plaats. De gravin zal 2 u. 15 min. naar Calais vertrekken, om morgen zioh naar Londen te begeven. Het stoffelijk overschot van do Koningin zal om 3 u. 40 min. aan het kasteel tc Lacken aankomen en zal overgebracht worden naar do daarnaast gelegen kerk. Heb publiek zal toegelaton worden om voorbij bet stoffelijk overschot te defileeren. Vervolgens zal de bijzetting in den konink lijken grafkelder plaats hebben. Kardinaal Malines zal morgCD den lijk dienst opdragen in de kerk te Laeken. Vrijdag heeft er in de St.-Gudulo een plechtige lijkdienst plaats, welke zal worden bijgewoond door den koning en de koninklij ke familie. SPA, 22 September. (R. O. De overbren ging van het stoffelijk overschot der Ko ningin heeft heden plaats gehad. Een talrijk menigte was er getuige van. De tro< pen en alle stedelijke vereenigingen stonden langs den weg opgesteld. De lijkwagen verdween onder de kransen. De Koning, steunde op den arm van prins Albert volgde te voet met den minister en talrijke autoriteiten. LEIDEX, 22 September. Men seint ons heden uit Den Haagt President Stoyn zal morgennamiddag om halfvier de villa „Norma" te Scheveningen verlaten en met een extra-stoomtram van hot Staatsspoor vandaar zich naar het station to 's-Hage begeven, van waar hij do reiB naar Montreux meer bepaaldelijk naar Clarens zal aanvaarden. In de laatst verloopen dagen was de Pre sident minder wel, ten gevolge van een lichte maagaandoening. Het stoomschip „Gedó", van Rotterdam naar Java, arriveerde 21 September te Southampton; de „Gouverneur" (thuisreis) arriveerde 20 September to Marseille; de „Kediri", van Rotterdam naar Java, pas seerde 21 September Pantellaria; de „Prin ses Sophie" arriveerde 21 September van Amstordam te Batavia; de „Prins Willem II" arriveerde 22 September te Havre; de „Rijnland" arriveerde 21 September van Amsterdam te Huilde „Soestdijk" arriveer- do 22 September van Newport News te Am sterdam. Uit de Rechtzaal. De officier van justitie bij do Haag&che Rechtbank vorderde heden voor den bloem bollenhandelaar H. uit Leiden een jaar we gens bedrieglijke bankbreuk, door het be voorrechten van twee zijner scbuldeisohers boven anderen toen hij wist dat hij failliet moest gaan. Mr. Aalberse uit Leiden pleitte vrij spraak. Gist er en, Zondag, had in het gebouw der St.-Jozefs-gezellen-vereen iging alhier een onderling schermconcours plaats. Door do welwillendheid der heeren Speet en Van Velzen, bloemisten, was de zaal met groen versierd, in twee groepen ter zijde van het tooneel, terwijl verder vlnggendecoratie was aangebracht om de busten van H.H. M.M. de Koningin en Koningin-Moeder en Z. H. Paus Leo XIII in nationalen pause lijke kleuren. Nadat de president, de zeereerw. beer Borsboom, het concours des namiddags om halféén met cm toepasselijk woord had ge opend, word de wedstrijd begonnen, welke om ongeveer hal'fzca eindigde, en den vol genden uitslag had: Degen: 1ste prijs W. Vorst, 2de prijs P. van Bergen en Henegouwen. Sabel1ste prijs Ch. van der Loo, 2de prijs A. van Brussel. Korte stok: 1ste pr. H. Bredeveld, 2de pr. P. Schouten. De taniersprijs werd gewonnen op sabel door A. van Brussel. Des avonds had in het gebouw in een ge zellige, bijeenkomst der gezellen de uitreiking der prijzen plaats door den president, die eerst eemge woorden tot de overwinnaars richtte en vorder dank bracht aan allen, die hadden meegewerkt tot slaging van dit con cours, inzonderheid tot de juryleden, zijnde de heeren De Vries, Kagio, Wennekers en Kray, directeur. Door een winkelier alhier is op het politiebureel gedeponeerd een valsche rijksdaalder met de beeltenis van Z. M. Ko ning Wïllom III en het jaartal 185~S. Het randschrift is zeer slecht leesbaar, terwijl de afwerking ook veel te wenschen overlaat. Het muntstuk is in beslag genomen en zal na opgemaakt proces-verbaal naar den offi cier van justitie te 's-Gravenhage worden gezonden. Met goed gevolg werd Zaterdag 11. het examen als geoefend (gekleed) zwemster efgelegd door Louise Johanna Christina Cornelia Romane8ko. Dit zal wel de laatste keer geweest zyn in dit seizoen, dat de „Leidsche Zwem- club" daartoe op „Rhynzigt" gelegenheid gaf. Gisteravond trad voor de eerste maal in het „Hotel du Nord" aan de Steenstraat het conoert- en operelten-gezel- scliap onder directie van den heer L. Da vids op, en wel voor een stampvolle zaal. Het programma vermeldde 12 nummers, welke alle veel bijval ondervonden. Do heer Louis en mejuffrouw Rica Davids hadden zooveel applaus, dat zij dikwijle worden terug geroepen. De operette „Zet je petje af" was een grappig stuk, zoodat er veel bij gelachen werd. Een ernstige vechtparty. De bewoners van de Hoefkade tusschen de Kraayenhofstraat en de Jan-Blanken straat te 's-Gravenhage werden Zaterdagavond tegen middernacht plotseling opgeschrikt door het knallen van een sohot. Het bleek dat op de Hoefkade hoek Jan- Blanken-straat eonige kerels aaD het vechten waren en dat daarby niet alleen de messen waren getrokken, maar ook van een revolver gebruik werd gemaakt. Toen de politie kwam, was de man, die het vuurwapen 0i> ju tegenstander had ge richt, zonder hem c.uier te raken, reeds w ,- dwenon. De politie arresteerde echter een zy- ner vrienden. Verschillende der vechtersbazen hadden bloedende wonden ln het gezicht en aan de handen bekomen. Op het Prins Hendrikplein te 's-Gravenhage is een heer door de tram over do teenen gereden. Hij moest in het Zieken huis werden opgenomen. Om het gebruik van Alm ar-p atro- nen zooveel mogelijk te bevorderen, zullen door het Rijk schietbanen worden aangelegd op do terreinen van de voormaliga patronen- fabriek aan de Buitenwatersloot te Delft. De verkooping van de goede ren, nagelaten door de vermoorde juffrouw Van Weemen te Haarlem wordt tegen Oc tober gehouden. Over 't algemeen is het oud, verlegen goed, daar juffrouw Van Weemen gedu rende haar leven alles bewaarde. Alles ie vuil en stoffig, zoodat een flinke schoonma king noodig was om het goed toonbaar op do verkooping te brengen. Niet minder dan 7 verhuiswagenladingen zijn naar he>t ver koop lokaal overgebracht. Onder de ingepakte voorwerpen heeft men eenig porselein en zilveren vorken en le pels gevonden. (O. H. Ct.) Eenigen tijd geleden werd in een dor hotels in do Doelenstraat te Am sterdam een Engelsohman voor een aanzien lijk bedrag, bestaande uit Engelsche ponden sterling, die den beeldenaar van wijlen ko ningin Victoria droegen, doch niet van een jaartal voorzien waren, bestolen. Van dezen diefstal werd destijds aangifte gedaan bij do politie, die thans den dief schijnt gevonden te hebben en hem Vrijdag in hechtenis heeft genomen. De dief sohijnt zich verraden te hebben door te trachten zioh door inwisseling van de gestolen goudstukken te ontdoen. Bij don goudsmid F. Huissen, Vijzel straat 1, kwam namelijk Vrijdag een meisje uit een tapperij in de buurt om een En- gelsoh pond te wisselen. Het gebeurde wel meer dat men met een dergelijk verzoek bij den heer Huissen, die veel vreemdelingen in zijn winkel krijgt, kwam en daarom werd ook thans aan dit verzoek voldaan. Dit muntstuk droeg don beeldenaar van Ko ningin Victoria en was niet van een jaar tal voorzien. De politie schijnt nu hier de lucht van gekregen to hebben, en Vrijdag kwam een surnumerair in den winkel des heeren Huis sen om op liet muntstuk beslag te leggen, terwijl de dief adhter slot en grendel zit (N. v. N.) In eon extra Politieblad wordt do opsporing verzocht van de kost baarheden, ontvreemd in den avond van 14 September 11 tusschen 7 en 8 uren bij den heer Overmans aan de Van Eeghenstraat no. 10 te Amsterdam. Vermist worden 90 stuks zilveren lepels en vorken en ander tafelzilver, 12 paar Christoffol vorken en lepels, 10 gouden en zilveren broches, oorknoppen e. d., een gou den dameshorloge, een gouden naaldenko ker, en tal van kleine gouden en zilveren voorworpen. Zondagsrust. Z ooals uit hot vastgesteldo ontwerp voor de winterdienst regeling op de lijnen der Hollandsche IJze- ren-Spoorweg-Maatschappij blijkt, is deze Maatschappij voornemens op de Zondagen van de maanden November, December, Ja nuari cn Februari enkelo personentreinen op elk baanvak op te heffen, ter bevorde ring van de Zondagsrust vo. r haar perso neel. Frans Rosier moet zóó ernstig ongesteld zijn, dat hij wol niet tor terecht zitting van de Haarlcrnsclie rechtbank op Donderdag a.s, zal verschijnen, en de zaak uitgesteld of bij verstek behandeld zal worden. In iet Aquarium in „Art is" te Amsterdam is een zeer schoon verschijnsel te zien. In een dor bassins, waar zich de twee Japansche Reuzensalamanders bevin den, heeft het wijfje in den nacht van 17 op 18 September haar eieren afgezet. Aan een lang, dubbel snoer bevinden zich op regelmatige afstanden de wi'te eieren, 46 rail. groot, een drioLondord onge veer in aantal in een doorschijnend, gelei achtig omhulsel gevat; door het heen en weer zwemmen van het dier werd deze snoet/ op verschillende plaateen rond en over de in het bassin geplaatste rots gewikkeld; he(i I geheel heeft het aanzien alsof de rots met* een rozenkrans is behangen. Voor zoover ba-" kend, is dit interessante feit nog nooit bij/) deze dieren in gevangen staat waargenomen j*, de hoop wordt nu gekoesterd, dat de eieren! zich zullen ontwikkelen. Wederom is Z a t e r d a g n a oh t t al Haarlem ingebroken, ditmaal in de machi> nefabriek der firma W. H. Jacobs, in den Veerpolder. De inbrekers hebben zich toe-/ gang verschaft met een valschen sleutel, na dat ze tevergeefs gepoogd hebben eert raam op te schuiven. Uit de fabriek hebben! ze toen gereedschappen en kaarsen gehaald en vervolgens op het kantoor een oudcr- wetsche brandkast geforceerd. De deur ori van is geheel vernield. De dieven vonder^ echter niets, daar in de fabriek nooit gel2 achterblijft. De boeken bleven onaangeroerd. Er is niets achtergebleven wat het spoor dec daders zou kunnen aanwijzen. Zaterdag even over twaalf uren brak brand uit in den timmermans winkel van P. do Vries Gz. aan het einde van het Schapenpad te Zaandam. Tien min. voor twaalven toen de heer Do Vries nog in de werkplaats was, was niets verdachts te zien. Een klein kwartior later, terwijl de knechts reeds naar huis waren, stond plot seling het bovengedeelte vol rook. De heet De Vries trachtte toen nog den brand to blusschen, waarbij hij zelfs het aangezicht verbrandde, doch tevergeefs. Het vuur breidde zioh zóó 6nel uit, dat in korten tijd het geheele gebouw in volle vlam stond. Hoe- wael krachtige pogingen tot blusschen in het werk werden gesteld, ondervond dit nogal vertraging door het spring on van een slang op de waterleiding. Het vuur nam zulk een omvang aan, dat spoedig bleek dat het gebouw niet te redden was. De vlammen deelden zich daarna ook mede aan het aangrenzende huis, bewoond door den petroleumventer Do Vries, dab mode voor een groot deel verbrandde». In de werkplaats bevond zioh een groote partij hard hout en een belangrijke hoeveelheid gereed gemaakt hout voor een in aanbouw zijnd huis, als kozijnen, deuren enz. Do werkplaats was onlangs vergroot. Het nieu we gedeelte was nog niet gereed en ook nog niet verzekerd; daardoor liidt de heer Do Vries groot sohade. Een ander aangrenzend huis bekwam wol schade,doch kon worden behouden. Door rechercheurs is n een lo gement te Rotterdam aangehouden een 24-ja- rige Duitscher uit Kleef, die ten nadeele zij ner ouders sedert Donderdag met 2700 Mark verdwenen was en op weg was naar Amerika., Op ongeveer 40 Mark na was alles nog in zijn bezit. Hij zal naar zijn Hei math worden teiuggezonden onder behoorlijk geleide Zaterdagnacht werd naar het Ziekenhuis te Rotterdam overgebracht de 37- jarige koopman Adr. van der Harten, die door een vrouw in de Tweede Lombardstraat met een mes in het linkeroog was gestoken. Gieteravond ls een twee-en- dertigjarige smid op den Nieuwen Binnenweg door mis te stappen, onder de stoomtram geraakt naar Rotterdam. Beide beenen werden hem verbry'zeld; de ongelukkige ls naar het ziekenhuis vervoerd. Hy ia Moltus genaamd. De rechtbank te Winschoten, heeft veroordeeld tot l1/, jaar gevangenisstraf Berend H., 16 jaar, hellingknecht te Sappemeer, wegens zware mishandeling De eisch was 2l/x jaar. Geen pleizier in den dienst. Men schrijft uit Deventer, dato 20 Sept. i Gisteren is een soldaat, die door een kor poraal naar het Alg. Depót van discipline overgebracht zou worden, op het Groote Kerkhof, waar juist een drukke weekmarkt word gehouden, aan zijn geleider ontsnapt. Tot dusver is vergeefs naar den verlorene gespeurd. Dat het zijn bedoeling is om niet weer terug te komen, wordt afgeleid uit het feit, dat hij zijn snor heeft laten wegnemen en zijn militaire plunje tegen een civiel pakje heeft geruild. Door den lagen waterstand der rivier de Waal had te Rossum een aanvaring plaats tusschen een opslepend ijzeren schip der reederij Van Meeteren uit Maintz cn een afvaroud houten zeilschip „Sntona", uit Nij megen. Dit laatste kreeg een groot gat in den boek en veel water binnen, doch werd bijtijds aan den wal gebracht, want door overlading der vracht (steenen) en voortdu rend pompen het schip boven water wordt gehouden. N a a r „T u b." verneem t, z ij n t c E n- schcdee de agenten van politio van gemeen,- tewege verzekerd en zal een bedrag van on geveer 1000 worden uitgekeerd aan de na gelaten bet vel kingen van den agent De Rui ter. Een geheimzinnig zaakje. De postbode Dielissen te Beck (N.-B.) is spoor loos verdwenen. Op het gewone uur ging hij Zaterdagmorgen naar Prinsenhago om er de brievon voor Beek af te halen, nam ze daar in ontvangst en ging weer terug naar Beek met zijn taseh brieven bij zich. Later werd die tasch met inhoud door een voorbijgaugor gevonden aan den kant vani den weg, vlak bij Beek. Dat is alles wat men tot dusver weet. Gebleken is echter, dat D. eeD bedrag van 60 aan de directie der poster jen moest afdragen. Hij moet echter aan kennissen hebben te verstaan gegeven dat hij geen kans zag dat bedrag op don bepaalde., tijd af te dragen. Men vermoedt dan ook dat de man zich aan die verplichting heeft trachten to ont trekken doo de vlucht. Teekonend in dit geval is, dat D. voor eonige naandon een bankbiljet van 100 gul den heeft verlorenatóiorr. dat bedrag met hoeft kunnen yerantwordnn. Do zaak is toon gerust en D. zon da «om aanzuiveren door kortingen op tja traite, ent. Nu doet zich weer lit gov .1 voor, zoodat er thans grond is vermoectenv. Do m an is gehuwd en vader van jeugd ge kinderen.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2